hiubipedttse 'n Goeie keus; Kleurrijk scliilcl voor De eerste Goereese weekmarkt sloeg geweldig aan I ^s-^.uss~ Dierenbescherming t Automofoieien-verkoophal 1 VlilLLE JAC. DE SAST 52e jaargang Vrijdag 13 juni 1980 No. 4899 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEEHIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond voor aOe Ziéketheidl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD WORSTELING OM DE MACHT Braderie „De Goede Hee'' Loop voor Unicef en avond-vierdaagse in Middeiharnis I BEZOEKT ONZE - - LANGEWEG 113 OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 C.P.B. afd. Goeree vierde icoperen jubileum RUDEN OP LPfi... „Holle Bolle dagen'' naar aug./sept. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tsulel VINGERUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De verwijdering tussen Europa en de Verenigde Staten staat niet op zich zelf. Het is een proces waarin naar vo ren komt dat we steeds dichter bij het einde der tijden komen. Een van de kenmerken daarvan is toch immers, dat de krachten der hel losgelaten worden. Ze 2;ullen de gelegenheid krijgen de mens te beheersen en overheersen. Dat betekent ook, dat er steeds minder be grip voor elkaar zal komen. We zullen met voorbijgaan van de rechten van anderen, slechts eigen belang en eigen rechten nastreven. Het ingeschapen gevoel, dat -sve niet alleen op de wereld geschapen zijn, maar in een verband met medeschepser len daarin geplaatst zijn, raakt daardoor op de achtergrond. We herkennen in de anderen, niet meer de bondgenoot, maar slechts degenen, die er op uit zijn ons te overheersen, die ons hun vnl willen op leggen. Met deze opmerkingen willen we niet betogen, dat we zulke warme voorstan ders zijn van het Atlantisch verbond. Integendeel, meer en meer wordt het een verbond, dat slechts op zichzelf gaat vertrouwen. Waarin de grondslag waarom men zich aan elkaar vérbonden heeft slechts berust op de steeds vager wordende principes van een vrije we reld, waarin het politieke spel door de mocratische spelregels wordt beheerst. Maar daar gaat het ons nu niet om. Het gaat ons er veel meer om de aan dacht te vestigen op de alom om ons heen grijpende ontworsteling, die over de gehele wereld gaat. In de binnen landse politiek, en dat mogen we toch van de lezers van dit blad verwachten, bepleiten we met woord en daad een schriftgebonden, bijbelse politiek. Een politiek die haar wortels vindt in de re formatie. Tegen alle ontwikkelingen in, blijven we met Gods genade vasthouden, aan dat oude beginsel, dat we moeten terugkeren tot de wet en het getuige nis. Het merkwaardige echter is, dat zo dra we grenzen overschrijden, we dan plotseling er wat rekkelijker principes op na gaan houden. Dan worden we plotse ling warme voorstanders van samen werking met anderen in de strijd tegen het communisme. En nu is het waar, dat het communisme een macht is, die zulke duivelse trekken vertoont, dat ze inderdaad de felste bestrijding verdient. Het wist God uit, dat kan gelukkig niet, het wist Zijn Woord uit, dat kan he lemaal niet, het wist Zijn Kerk uit, dat kan nog minder, maar het tracht het wel te doen. Kortom het verspilt zijn krachten in een strijd, die het reeds verloren heeft. Verloren in het paradijs, waar het die versmade God was, die in de openbaring van een onbegrepen en ondoorgrondelijk welbehagen, riep: „Mens, waar zijt gij?" Maar als de zaken zo liggen, en wie zal dat betwijfelen, dan moeten we dat rekkelijke in onze beginselen ten aan zien van de internationale politiek toch wel herzien. Want die ontdekt dat de huidige worsteling om de macht tussen de beide supermachten in de strijd gaat, die de Bijbel ons al aan het begin van de wereldgeschiedenis tekent. Een strijd, die uitgevochten wordt tussen het vrou wen- en het slangenzaad. Die zal dan ook bemerken, dat wat we in eigen om geving moeten ontdekken, dat de liefde van velen zal verkouden, dat ook in het groter geheel der volkeren het geval is. Het uitvoeren van de scheppingop dracht, het bouwen en bewaren van deze aarde zal uiteindelijk nog slechts ge beuren vanuit machtsposities, vanuit een machtsdenken. Het zal niet meer ge remd worden door de matigende kracht die van Gods Woord uitgaat op onze be geerten en op ons handelen. We weten waar dat toe leidt. Tot een onleefbare aarde. Waarin de nood voor het vrouwenzaad zo hoog zal klimmen, dat het verlangen naar Christus' weder komst het denken en doen der Kerk zal overiieersen. Maar waarin de benauwen de macht van het slangenzaad zo over weldigend zal worden dat ook anderen geen uitkomst nog toekomst meer zullen zien. Het is die ontwikkeling ons in Gods Woord voorzegt, die vandaag op de ach tergrond staat van de zich snel toene- inende internationale crisis. Een crisis waarover in de gehele wereld onge rustheid bestaat. Dat zien we in het gedrag van be langrijke internationale figuren. Ze vlie- gen van het ene topgesprek naar het andere, van de ene ontmoeting naar de volgende, terwijl de onrust slechts toe neemt. Wie leert met de Bijbel in de hand zijn krant te lezen, kijkt verder dan de media hem willen wijsmaken. Hij gaat ontdekken, dat het de hoogste tijd wordt om de lendenen op te schorten, om Hem te ontmoeten, die Zijn Kerk tegemoet komt om hen te verlossen. Verwachten wij Hem ook SOMMELSDIJK Tijdens de braderie van 5 juni j.l. zijn de volgende prijzen gevallen, nr. 316, kussen nr. 507, dienblad nr. 588, zeep nr. 595, bekerrekje nr. 740, pannelappen nr. 75^4, vaas nr. 839, tas nr. 997, kussen. Af te halen aan de receptie van „De Goede Ree". MELISSANT Beroepen: Ds. H. F. Klok, Herv. pred. ontving een beroep naar Lienden en Hei- en Boeicop., Op 17, 18, 19 en 20 juni organiseert Sparta Hygiëa weer haar avond vier daagse. Dit jaar bestaat de mogelijkheid om deze avond vierdaagse te sponsoren. De kinderen en volwassenen, die gaan lopen kunnen de eerste avond van de Avond vierdaagse 1 gulden meenemen voor Unicef en deze afdragen bij de Uni cef-stand, die bij de sporthal aanwezig is. Op veelp laatsen in Nederland wordt een „Loop voor Unicef" georganiseerd. In Middelhamis gebeurt het in samen werking met de gym- en volleybal ver eniging Sparta Hygiëa. Het doel is geld in te zamelen voor de sloppenkinderen in Peru, Thailand en Zambia. De kinderen, die in de sloppen worden geboren of met him ouders vanaf het platteland daar naar toe verhuizen, be ginnen hun leven al met een aantal hin dernissen. Ze worden voortdurend met de dood bedreigt, vooral als ze nog erg klein zijn. Het sloppenkind is meer ziek dan kinderen elders. Ziekten die voor namelijk te wijten zijn aan ondervoe ding en slechts hygiënische omstandig heden. Zelfs al is hij niet ziek, dan is hij vaak hongerig en gauw moe. Sloppen- kinderen wonen soms met 8 persohen in één donker optrekje als je dat ten minste wonen kunt noemen waar het lekt en ze soms om de beurt moeten slapen. Ze leven bij stilstaande riolen, tussen grote bergen huisvuil, waar rat ten, honden, geiten ën kippen rond scharrelen en waar het wemelt van de vliegen. Bovendien worden ze al jong aan hun lot overgelaten, omdat de ouders meest al druk bezig zijn met het zoeken naar werk dat hoe weinig dan ook in komsten kan verschaffen. De grote kinderen hangen maar een beetje rond, omdat zij niet naar school kunnen en óók geen werk kimnen vin den. Unicef wil hier iets aan doen. Daarbij gaat het vooral om het aktief meedoen van de sloppenbewoners bij het plannen maken en het uitvoeren daar van. Wij kunnen daar met z'n allen ook iets aan doen door de eerste avond van de avond vierdaagse 1 gulden voor Uni cef mee te nemen. LOOP DEZE KINDEREN UIT HET SLOP. Alle deelnemers van deze gecombi neerde „Loop voor Unicef" en avond vierdaagse ontvangen een leuke button en een Unicef-zonneklep, Aan komen lopen rode poes met rode halsband bij f am. Zoon (zr. Stolk), Vroonweg 27, Dirksland, tel. 01877 - 1770. Eveneens aan komen lopen zwarte poes met witte bef en sokjes en witte vlek aan de buik bij St. Gezinsverz. O. Achterweg 17, Sommelsdijk, tel. l 01870 - 2884. Sinds woensdagmorgen wordt de aula van de Technische School gesierd door een heel fraai keramiek wapenschild waarop de wapens van de vier eilande- lijke gemeenten voorkomen. Het is een gei^chenk van de respectievelijke ge meentebesturen, toegezegd ter gelegen heid van de opening van de nieuwbouw op 7 februari en woensdagmorgen ont huld door burg W. IVf. v. d. Harst van Oosttlakkee. Het had er alle schijn van dat dhr. V. d. Harst toen het op 7 februari' aankwam op de aanbieding van een ge schenk er maar wat op los improvi seerde. Hij zinspeelde bij die gelegen heid ook nog op de „spreekwoordelijke besluitvaardigheid" van de gemeentebe sturen, het schoolbestuur in hope ach terlatend, maar ziedaar Woensdagmorgen waren de schoolbe stuurderen met de Colleges van B en W getuige van de onthulling van het kunst werk, gemaakt door mevr. van Kem pen uit Achthuizen. Terecht schatte dhr. van der Harst haar kunstenaars schap hoog en ieder die het resultaat be wonderde kon ermee instemmen dat juist de keus op mevr. van Kempen gevallen was: als het om de ver vaardiging van kunst gaat, kijken wij van hieruit al gauw naar de overkant, maar dikwijls zien we dan een kunst werk verschijnen waarnaar we even vriendelijk lachen maar waarover we toch onze vragen hebben", illustreerde dhr. van dèr Harst. Mevr. van Kempen bevestigde dat het heel wat denkwerk heeft gekost om tot het ontwerp te komen. Omdat een van de wapens niet dooir een kroon ge kroond wordt onderving zij dat door één grote kroon boven de vier ge groepeerde wapens. Het bakprocedé vereiste grote nauw keurigheid vooral terwille van de ge bruikte kleuren waaronder ook het moeilijk te verwerken goud en zilver. Het kunstwerk werd door het Schoolbe stuur graag aanvaard; er zal nog een plaatje bij worden bevestigd waaruit blijkt dat het een geschenk van de ge- Mevr. van Kempen geeft eeri nadere uitleg van haar fraaie ontwerp. Naast haar burg. v. d. Harst. meentebesturen is op welk plaatje ook de naam van de kunstenares zal wor den vermeld. Alsof er een vlucht postduiven werd gelostzo hebben, uit alle straten en stegen, de Goereese huisvrouwen zich donderdagmorgen naar de eerste „aflevering" van de nieuwe weekmarkt begeven. Tegen 9 uur trokken ze de huisdeur achter zich dicht om getuige te zyn van de opening door burgemees ter van Velzen die met een deputatie van het gemeentehuis ontvangen werd op een zonovergoten feestelgk ogend marktterrein. De omstandigheden waren dan ook optimaal Op een deel daarvan mag permanent worden gerekend, immers, het stadje leent zich uitstekend voor het houden van een markt. De kramen staan zo wel aan de Noordzijde- als aan de Zuid zijde haven, maar bovendien blonk don derdagmorgen een vriendelijke zon die alle bezoekers en standhouders in een zonnig humeur bracht. De kopers wer den begroet als goede vrienden; de kooplui voelden zich best thuis op de Goereese kasseien en wederzijds klikte het helemaal. Dhr. van Velzen had gelijk gehad toen hij in zijn openingsspeechje con stateerde dat er nauwelijks een mooiere start mogelijk was geweest. Met graagte verrichte hij dan ook de openingshande ling, het doorknippen van een lint waar op de welbekende slogan dat op de markt de gulden een daalder waard is. Een advertentie eerder in ons blad heeft al een opsomming gegeven van de verscheidenheid van branches die in 45 kramen worden gepresenteerd. We za gen meerdere Plakkeese handelaren en marktkooplui die ook op andere markten tegenwoordig zijn. Veel Goereese huis vrouwen waren er, maar een Stellen- damse die eens goed om zich heen keek stootte haar vriendin aan met de op merking dat het wel leek of „heel Stel- lendam uutgeloape was" terwijl we. ook veel Ouddorpse gezichten ontdekten. „Dan mö'je van de zeumer es kieke mit al die pensiongasten" zo zei een ge nietende 65 plusser tegen zijn pijpro kende buurman. Het stadje Goeree, het bleek geknipt voor een weekmarkt. Het heeft alles, voornamelijk de sfeer en zelfs heeft het een spiegel die vroeger dienst deed om het verkeer veüig om een haakse boem te leiden, maar die we nu gebruikt za gen worden door een mevr. die gauw even haar kapsel in orde bracht. Want zelfs op de markt wil de huisvrouw er „kelfjes" uitzien. Een piaaije van ae r«uuiiu,x,ue haven. en een van de Zuidzqde haven. On donderdag 5 juni mocht de Chris telijke Plattelandsvrouwen Bond „Goe ree" haar 12V2-jarig jubileum vieren. Tevens werd er die dag afscheid ge nomen van Zr. van der Starre die de gehele periode presidente is geweest van deze afdeling. Om 5 uur 's middags begonnen de feestelijkheden met een keurig verzorgd en zeer smakelijk koud buffet In vereni gingsgebouw,,,Oostdam" te Goedereede. De scheidende presidente werd met een mooie glas-in-lood raamhanger be dacht door de gemeente, het geschenk werd aangeboden door burgemeester van Velzen. Nadat Zr. van der Starre nog enkele kado's van de leden der vereniging aan geboden gekregen had, o.a. een fraai handgeborduurd tafellaken, gaf zij de voorzitter's bel over aan Mevr. Visser uit Stellendam. Van 7-8 uur volgde er een receptie, waarbij andere verenigingen hun felici-' taties konden aanbieden. Voor het avondprogramma was uitge- AUTOGAS APMRATUUR Is vriendelijk voor het milieu en ook voor uw portemonnee! Vakkundige inbouw van de- ze veilige apparatuur ver zorgt Vialie-dealer Kortewaegje, Dirksland Tele«. 01877-1122. nodigd de bekende zangeres Mevr. Rei- nata Heemskerk, met begeleidende pia niste. Zij bracht een zeer gevarieerd re- pertoir. Leden en genodigden genoten van haar zang en haar charmante persoonlijkheid. Bestuur, leden en jubileumcomité van de CPB „Goeree" kunnen terugzien op een zeer geslaagde jubileumviering. SOMMELSDIJK De middenstandsvereniging van Som melsdijk heeft besloten haar al haast traditioneel geworden „Holle Bolle da gen" dit jaar niet in juni en juli te houden maar de laatste woensdag van augustus en de eerste twee van septem ber. Zij heeft dit besluit genomen mede omdat de bevolking van Goeree Over- flakkee in de maanden juni en juli al haast overladen zal worden met winkel akties, braderies en andere festiviteiten in de verschillende dorpen op het eiland. Ook wil de middenstandsvereniging van Sommelsdijk met het organiseren van de „Holle Bolle dagen" de aandacht van de bevolking van Goeree Overflak- kee vestigen op het winkelapparaat van Sommelsdijk en diens artikelen assor timent en dat moet je niet doen op een moment dat deze bevolking met vakantie is. Wat er precies te beleven zal zijn op de „Holle Bolle dagen" de woensdagen 27 augustus, 3 september en 10 septem ber is nog niet bekend, maar dat het die dagen in Sommelsdijk weer erg ge zellig zal worden staat wel haast vast.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1