steeds vooruit in o in X et en in iiiasse De Stadse kinderen kunnen zich wassen in de plassen op de Molendijk De val van Bergen Toen hij zo'n veertien jaar geleden heel bescheiden nog neer streek in het bedoeninkje aan de Westhavendijk was hij bUj om elk pondje kaas dat de winkel uitging en dat is 'tie zeker nog! Als 't pondje dan ook nog buiten Dirksland kwam werd gehoopt op 't wervende ka rakter van 't kleurige adres, borgstaand voor de betere kwaUteit en ziedaar De omzet heeft een zoveel bredere opzet gekregen dat Flak- kee te klein werd zodat den Hertog's diepvrieswagens nu gezien worden in de hele Eandstad, maar evengoed in Groningen en in Valkenswaard. Niet met pondjes kaas maar met een verscheidenheid van exquise pro ducten als roomijs, gebak en baveroises (een vreselijk lekkere pudding soort), op weg naar grage monden die het eens hebben geprobeerd om tot de ontdekking te komen dat de producten inderdaad van erg goeie huize komen Uw hyis verkopen ?j TAMBOER RAAD MIDDELHARNIS terwijl de ouderen misschien op een droogje komen te zitten Activiteiten voor Melissantse jeugd Tentoonstelling bej. werk Oostflakkee Johan Langbroek uit Dirksland wint 800 mtr vrijesiag in Stellendam Rotary-club Goeree-Overflakkee 1955 -1980 ZATERDAG 14 JUNI 1980 GERARD VAN BLERK piano Aula der technische school AANVANG: 16.00 UUR ENTREE: GRATIS Gerard van Blerk speelt werken van Beethoven, Chopin en Debussy. VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 .jrtLAKDEN-NIEUWS» Dinsdag, 10 juni 1980. ttm $txi0$ Twee en een half jaar geleden is het alweer dat de fa. den Hertog een nieuw pand betrok aan de Oosthavendijk, de zetel van de groothandel, terwijl de kleinhandel aan de Westhavendijk ge vestigd bleef, twee „poten" van het be drijf, sterk bij elkaar betrokken maar met duidelijk verschillende karakters waarom het de heren den Hertog en Struik die van meet af aan samen waren gegaan beter leek de zaken te separeren zodat het tot de oprichting van twee aparte b.v.'s zal komen; t.w.: „den Hertog's diepvriesspecialiteiten" met als directeur dhr. W. den Hertog en „den Hertog delicatessen b.v." met als directeur dhr. P. Struik. Het zal de respectievelijke heren in staat stellen hun aandacht niet langer te verdelen maar te concentreren en dat blijkt al inspannend genoeg. Lange da gen van inkopen en van beursbezoek, van planning en van verkoop, dat alles volbrengend blij en dankbaar voor het gekregen succes. Zo wordt het er bele den waarbij overigens de hand danig aan de ploeg wordt geslagen, door di rectie, bedrijfsleiding en personeel, een geweldig gemotiveerde club mensen met wie de heren den Hertog en Struik het dan ook uitermate goed menen. A.s. donderdag heropent „den Hertog delicatessen" de vernieuwde zaak aan de Westhavendijk, vernieuwd qua assor timent en qua interieur, beide getuigend van de beste smaak. De slijterij en wijn handel blijft er gevestigd maar de ove rige lekkernijen kregen een nieuw home met nieuwe koelvitrines voor die pro ducten die dat nodig hebben. Hans Struik, nog jong van jaren maar met toch al een flinke ervaring elders opgedaan (hij mocht in de keukens van de meest chique Haagse huizen de han den uitsteken en ideeën opdoen) gaat zijn vakmanschap uitleven in het verzorgen van bedrijfsrecepties desgewenst met warm of koud buffet en dat is geen ge ringe opgaaf omdat de bediening zowel als het voorgeschotelde van de beste klasse moeten zijn. I Voor het overige is de delicatessenaf- deling uitgebreid met vers vlees en vleesspecialiteiten die met zorg worden gekozen en gekocht, met visspecialitei- ten als tong, paling en zalm en met verse fruit waaronder ook exotische vruchten vol vitaminen en gezondheid. Vele klanten hebben door de jaren heen de weg naar de delicatessenzaak gevonden en dat zullen er ongetwijfeld meer worden naarmate er meer roem v. de vernieuwde zaak uit zal gaan. Ei rijden twee wagens van de delicatessen zaak over Flakkee, de Hoekse Waard er. Voorne en Putten, bemand door Peter Struik zelf en Hans Visbeen. Chef van de delicatessenzaak is Leen de Gast. De scheiding van de bedrijven were ook doorgevoerd terwille van de klanï In het kleinbedrijf heeft elke klant eer eigen vertrouwd gezicht dat een per soonlijke benadering vraagt terwijl de groothandel meer afstandelijk werkt. In het kantoor aan de Oosthavendijk hangt een grote landkaart waarop de klanten via gekleurde spelden een gezicht kre gen. De kaart toont een grote concen tratie van klanten in het Zuid-westelijk deel van het land, uitwaaierend naar het Utrechtse, het Gelderse en verder naar het zuiden en oosten, zodat zelfs wordt overwogen in Apeldoorn een depot te vestigen. De producten van den Hertog zijn zelfs zo begeerd dat het bedrijf zich kan perpmitteren ballotage toe te passeri zodat de afnemers zorgvuldig kunnen worden geselecteerd en het prod, niet an ders dan in, een waardige omgeving te koop wordt aangeboden. Het draagt ten slotte een kroontje, een vondst van de ontwerper die een kroontje best bij een hertog vond passen Willem den Hertog, wiens postuur verraadt dat men met een fijnproever te maken heeft constateerde enkele ja ren geleden dat het met de kwaliteit van meerdere genoeglijke zaken niet best gesteld was. 't Leek misschien wat ijdel te denken dat'ie 't beter kon, maar al snel zou hij dat bewijzen. Van ijsbe- reiding had hij tot dusver geen kaas ge geten maar hij maakte zich die kennis snel eigen en momenteel verwerkt het bedrijf aan de Oosthavendijk dagelijks 2000 liters roomverse boerenmelk in de bereiding van ijs- en puddingproducten van een vooroorlogse kwaliteit, puur na tuur Daarom geen chemische producten en geen kleurstoffen maar b.v. uit zuidelij ke landen geïmporteerde vruchten en vruchtensiropen waarmee nu al twaalf overheerlijke ijssoorten worden gemaakt, romig zacht, zoals die reeks baverois creaties waarvan het goed smullen is. Het den Hertog product is ontdekt en hoe... In de beginperiode kon de distri butie met één wagentje worden gedaan maar dezer dagen zal de 5e vijftonner binnenrijden. De distributie vindt plaats naar de be tere levensmiddelen, groentenspeciaal- zaken en delicatessenzaken, zaken van „stand" derhalve waar het hele assorti ment ervan getuigt dat met het mindere geen genoegen wordt genomen. Tot het pakket behoren ook twaalf verschillende soorten gebak, ook die weer met het al lerbeste bereid en... ten gerieve van de huisvrouw alvast in twaalf punten ge sneden. Een zeer gerenommeerd mees ter-bakker die ooit hoge Enropese eer oogstte laat daarover steeds het wakend oog gaan en dat is te proeven... Binnen het jaar zal het aantal lande lijke verkooppunten tot 850 zijn uitge- bereid. Den Hertog's diepvriessepoiali- teten beraadt zich thans over een afron ding om niet te groot behoeven te groeien en de zaak overzichtelijk te houden. De thans bereikte grootte geeft het ware ambacht nog plaats al kan dat nog enige uitbouw verdragen. Daarom werd een naastgelegen perceel aangekocht waarop opnieuw 1200 m-* diepvriesruim te zal worden gecreëerd enzovoort enzo voort... Het bedrijf „noem het maar een in tiem familiebedrijf" bruist van actie en expansiedrift en het zijn allemaal jonge kerels die er zich voor inzetten. Voorlopig gaan ze daarom door, er hard tegenaan, temeer omdat de con currentie hen danig in de gaten houdt, maar veel meer omdat de klant het pro duct een hoge waardering geeft. Zelf weten ze er met zoveel bezieling over te praten dat je hun product bijna proeft als het met zoveel smaak besproken wordt... Voorgesneden slagroomtaarten in grote verscheidenheid. De Stichting Melissantse Jeugd orga niseert de volgende activiteiten: zaterdag 14 juni: de jaarlijkse fiets- speurtocht. Opgeven van 12.00 - 14.00 uur gebouw de bezige bijen, maandag 16 - vrijdag 20 juni: bouwen van het huttendorp; vanaf 's avonds 18.00 uur achter de Melis hof, zaterdag 21 juni: „Braderie" rond het gebouw de bezige bijen. Binnen weg 24, met o.a. vanaf 10.uO uur: boekenverkoop, verkoop gebruikt speelgoed, verkoop klem nuis- raad, rad van avontuur, sjoelbak- ken, bussen gooien, enveloppe trekken. Ook is er een pottenbakker aan het werk. Mocht u goederen nodig voor de ver koop op de Braderie of ander materi aal voor de bouw van het huttendorp hebben liggen, belt u dan Ben Overweg 01877 - 1356; Jan Legierse 01877 - 2518. Op zaterdag 14 juni organiseert de plaatselijke commissie bejaardenwerk Ooltgensplaat een tentoonstelling in 't Centrum. De soos-groep en de handenarbeid- groep laten zien wat er het afgelopen jaar gemaakt is en er zullen ook een aantal van deze spulletjes te koop zijn. De bejaarden hebben het hele „Cen trum" tot hun beschikking zodat er veel te zien en te koop is. Er is ook o.a. een rommelmarktjei een grabbelton, een demonstratie van macramé en houtsnijwerk. Een verloting met prachtige prijzen staat ook op het programma en om 15.30 uur geeft de volksdansgroep van de be jaarden uit Oude Tonge een voorstel ling op het toneel. Er wordt ook voorlichting gegeven over het werk van de Stichting Bejaar denwerk „Oostflakkee". De deuren van 't Centrum gaan open om 13.30 uur en om 19.00 uur hoopt men totaal uitverkocht te zijn. De kwaliteit van het wegdek van de Stadse Molendijk was in de donderdag avond gehouden raadsvergadering aller minst aan de orde, maar het raadslid dhr. T. Arensman heeft het toch niet kunnen zwijgen. „D'r zitte gaeters in", menheer de voorzitter, waer de kin dertjes zich in kunne wasse", zo illus treerde dhr. Arensman de situatie die aldus aanschouwelijk voorgesteld voor ieder duidelijk was. Zo ook voor de voorzitter die de gevraagde aandacht van de gemeentelijke Technische Dienst rap toezegde. Ook het oudere deel van de Stadtenaren kwam ter sprake, al thans, zij die niet aan de huiselijke tafel, maar in een lokaliteit een neutje tot zich nemen. Dhr. R. W. Bennebroek Gravenhorst, exploitant van een cafetaria aan de ha ven is er door B en W op gewezen dat hij alhoewel in 't bezit zijnd van een vergunning tot het uitoefenen van een cafébedrijf geen sterke drank mag tappen in dezelfde ruimte waarin frites, ijs en snacks worden verkocht, veelal aan de jeugd. De exploitant vroeg het College na de vermaning weliswaar ontheffing maar zij hebben daar negatief op gereageerd waarom dhr. Bennebroek Gravenhorst bij de raad een bezwaarschrift indiende, maar ook daar kreeg hij nul op het re quest omdat het door de exploitant ge pleegde in strijd is met de bepalingen in de Drank- en Horecaverordening. Uit sociaal-hygiënisch oogpunt wil de verordening beletten dat al te jeugdige personen in ruimtes komen waar sterke drank wordt verstrekt. Geen ontheffing derhalve voor dhr. Bennebroek Graven horst die alleen bij dhr. Kersbergen (VVD) steun vond: „Want", zei dhr. Kersbergen, ,,Stad is een van de kleine kernen waarin het voorzieningenniveau dreigt terug te lopen". Spr. zag er geen bezwaar in de exploitant in staat te stellen de huidige bedrijfsvoering voort te zetten omdat noch het cafetaria noch het café apart rendabel zijn. Temeer pleitte dhr. Kersbergen daar voor omdat er nooit iets gebeurd is dat niet door de beugel kon en dat bij op heffing vnl. de alleenstaande ouderen een ontmoetingspunt zullen missen. Dhr. T. Arensman tapte evenwel uit een ander vaatje... Hij meende te weten dat dhr. Bennebroek ontslag genomen heeft bij zijn werkgever en uit Stad weg wil waarom hij terwille van de betere verkoopbaarheid van zijn gelegenheid de vergunning veilig wil stellen. Overi gens zou dhr. Arensman het wel plezie rig vinden als het borreltje er blijvend getapt kan worden, zij het dan ook in een aparte ruimte, niet omdat hij er zelf gebruik van maakt maar omdat het erop lijkt dat binnenkort het enige café ge sloten zal worden i.v.m. de gevorderde leeftijd van de exploitant. „En dan zou Stad zowat droog komen te liggen..." zag dhr. Arensman als con sequentie. Dhr. Koppelaar (SGP) daarentegen wilde de Verordening uitgevoerd zien en dat betekent dat ontheffing achter wege moest blijven. Spr. vond het niet juist in de overwegingen gevoelsargu menten te betrekken. „Wetten en bepa lingen gelden ook voor de kleine ker nen", was 's sprekers uitgangspunt. Dat vond ook dhr. P. Tiggelman (PvdA): „de kleine kernen kunnen de regels nu eenmaal niet met voeten tre den", argumenteerde hij. „Het rendabel maken van de zaak mag niet ten koste gaan van de jeugd die op steeds jongere leeftijd met alcohol in aanraking komt. „Jammer ook voor de zeilers wanneer er straks aan de haven geen borreltje meer geschonken kan worden" vond dhr. Kersbergen, maar uit de raad kwam snel de informatie tot hem dat zeilers hun schnaps wel aan boord heb ben. Dhr. Kersbergen en zijn fractiegenoot Jacobs waren de enigen die zich tegen het voorstel verklaarden het bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Bij de zwem wedstrijden in Stellen- dam op zaterdag 7 juni j.l. heeft Johan Langbroek van Z.C. „de Gooye" uit Dirksland de 800 meter vrijeslag ge wonnen in een tijd van 10 minuten en 58,5 seconden. Hij vestigde hiermee te vens een nieuw baanrecord. Eerder op de middag had de jeugdige André v. d. Nieuwendijk het baanrecord al omlaag gebracht naar 11.32.5. André, lid van Z.C. „de Stelle" heeft maar een kwar tiertje kunnen genieten van zijn baan record, want even later deed Johan, zoals gezegd het nog beter. Onder ideale weersomstandigheden hebben de toe schouwers kunnen genieten van een uitstekende zwemwedstrijd op de lan gere afstand waarvan de snelste 10 heren waren: 1. Johan Langbroek, Dirksland 1 (baanrecord) 2. André v. d. Nieuwendijk, Stellen- dam (clubrecord) 3. Hans Jelier, Dirksland 4. Kees v. Dam, Stellendam 5. Anton de Blok, Dirksland 6. Jan Knops, Dirksland 7. Dannie v. Seters, Stellendam 8. Remco Holster, Middelharnis 9. Jaap Verolme, Dirksland 10. Gerard Slooter, Middelharnis OXIDDORP VERKOPING De zendinskrans „DORCAS" te Oud- dorp hoopt D.V. woensdag 11 juni a.s. haar verkoping te houden in het Herv. Jeugdgebouw aan de Hazersweg te Oüd- dorp. De verkooptijden zijn: 's middags van 2.30 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Een ieder is van harte welkom. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgeverij Utrecht. 19 „Je hebt gelijk", antwoordt Geert na dat hij even heeft nagedacht. „Nee, het is voor ons niet prettig, maar Jou op lossing is toch beter dan de mijne. Kom, laten we dadelijk proberen of het ge lukt". Geert heeft inmiddels zijn mes opgeborgen en loopt op Pieter toe. Het stuit hem geweldig tegen de borst de verrader om te kopen, maar het moet! Het kan niet anders. „We zullen je laten gaan", zegt hij te gen Pieter. „Als je zwijgt over alles wat je vanavond gezien en gehoord hebt, zal ik je belonen met tien gouden dukaten. Ga je op mijn voorstel in?" De ogen van Pieter schitteren van heb zucht. „Tien gouden dukaten, dat is een flin ke som geld", denkt hij. „Toch wil ik proberen iets meer te krijgen". „Kunnen het er geen vijftien worden mijnheer?" vraagt hij met een onnozel gezicht, alsof hij het bedrag dat Geert noemt toch wel iets te weinig vindt. „Geen denken aan!" antwoordt Geert beslist. Hij kan zijn opkomende drift nauw'lijks bedwingen. „Dan beloof ik u nogmaals te zullen zwijgen", belooft Pieter, „maar laat me dan nu gaan". Geert snijdt de touwen door. „Ga nu!" gebiedt hij. „Ik hoop dat we elkaar nooit weerzien". Pieter gaat echter niet, maar blijft rustig staan. „Krijg ik dan nu mijn geld?" vraagt hij. „Natuurlijk niet kerel!" bijt Geert hem- toe. „Dat krijg je pas over drie weken, als blijkt dat je werkelijk hebt gezwegen. Maar denk er aan; dat zwijgen geldt niet voor drie weken, maar voor altijd". Uit zijn broekzak diept Geert een geldstuk op. „Hier! neem dit alvast aan. De rest krijg je nog wel". „Waar kan ik u ontmoeten om mijn verdiende geld in ontvangst te nemen?" vraagt Pieter. „Verdiend heb je het niet", bijt Geert hem toe. ,,Maar ik zal het geld onder deze boom begraven", en hij wijst naar de boom waartegen Pieter vanavond heeft gestaan. „Ga nu! want ik heb geen tijd meer". Pieter is gerustgesteld en verdwijnt in het duister. „Zo", mompelt hij, „dat is gemakkelijk verdiend. Alleen door mijn mond te houden verdien ik zo maar eventjes tien dukaten". Vergenoegd wrijft hij zich in de han den. „Als ik ze maar krijg. Maar," zo gaat hij voort, ,,die verwenste jager zal wel moeten! Als ik het geld niet krijg, ver raad ik hem. Hij is volkomen in mijn macht". Hij lacht vals. „Zo gemakkelijk heb ik het nog nooit verdiend. Au! wat doet die voet me pijn. Die verwenste ketters ook. Het is ook wel nodig dat ik iets aan hen verdien, want ik moet er nog pijn voor lijden ook". Zo in zichzelf mompelend bereikt Pie ter Hermigny. Op de vraag van zijn moeder wat er gebeurd is, vertelt hij dat hij zijn baas heeft geholpen met een karweitje, waarbij hij zijn enkel heeft verstuikt. Daarna begeeft hij zich zo vlug mogelijk naar bed, om het spiedend oog van zijn moeder te ontkomen. Zodra Pieter uit het gezicht verdwe nen is, spoeden Geert en Klaas zich huiswaarts. Hun plannen voor de ko mende woensdagavond zijn besproken en het ziet er naar uit dat mislukking uit gesloten is. „Het stuitte me geweldig tegen de borst om die schurk geld te geven", zegt Geert die het nog steeds niet lekker zit dat het zo moest verlopen. Hot stuit te de rondborstige geus tegen de borst om op deze manier iemand het zwij gen op te leggen. Hij slaat de kraag van zijn mantel op om het gelaat te be schermen tegen de snijdende wind. „Toch ben ik blij dat je op het idee kwam, want anders had ik mijn biezen wel kunnen pakken. Bovendien was ons plan voor woensdagavond waarschijn lijk ook in duigen gevallen". „Dat is wel vrij zeker", meent Klaas stellig. „De ellendeling was natuurlijk naar de pastoor gegaan om ons te ver raden, of anders naar de Spanjolen. Maar voor geld doen ze alles, de schur ken! Ik denk niet dat hij ons nu verra den zal". „Het is hem ook niet aan te raden", zegt Geert bitter. „Toch moeten we hem in het vizier houden. Men kan nooit weten... Maar stil! We zijn Hermigny genaderd". Op de hoek van een der straten blijven ze staan. „Zorg dat Je op tijd bent", waarschuwt Geert zijn makker, „Je weet de af spraak". „Ik zal er voor zorgen", belooft Klaas. En dan... „Doe San de groeten van me". Geert belooft het. Hij lacht fijntjes. „Die Klaas toch", mompelt hij, „'t is zo'n ke rel. Onder alle omstandigheden denkt hij nog aan San. Het zou een goede partij voor haar zijn". Enige minuten later is geen spoor meer van de geuzen te ontdekken. HOOFDSTUK VII EEN NACHTELIJKE OVERVAL Het is een mistige avond. De nevel hangt zwaar over het veld. Het is stil op de wegen en in de huizen rondom Hermigny. Alles slaapt. Alles? Neen! toch niet! Op de weg die van Hermigny naar Ath leidt, lopen twee mannen. Een frisse noordoosten bries waait hen in het gelaat. De wind, die al enige dagen uit deze hoek waait, doet de sloten en plassen rondom Hermigny stollen. Geert en Klaas, want deze zijn het die zich nog zo laat op pad hebben bege ven, trekken zich echter weinig van de kou aan. Voorovergebogen, de handen diep in hun broekzakken, lopen ze voort, af en toe de omgeving nauwkeurig waarnemend. Ze gunnen echter niet veel zien, want het zicht is slecht. Maar luis teren kunnen ze des te beter! Daarom blijven ze zo nu en dan even staan en luisteren scherp. Er is echter geen on raad te bespeuren. Alles is bladstil. Het is ook al bijna middernacht! Voor iemand die het weet, zijn de geuzen moeilijk te herkennen. Geert draagt een oude jas, die bijna geheel versleten is. Hij draagt een wollen muts op zijn hoofd, terwijl zijn voeten in een paar open sandalen gestoken zijn. Ook deze hebben een betere tijd gekend. Klaas is gekleed als marskramer. Een oude mars bengelt op zijn rug. De le ren draagriem laat af en toe een krakend geluid horen. „We hebben uitstekend weer voor on ze onderneming", meent Klaas, „het kan eigenlijk niet beter". „Het weer is prima", beaamt Geert, „als de anderen nu maar op tijd zijn". „Waarom niet?" vraagt Klaas. „Ripper- da heeft het hun goed op het hart ge drukt. We hebben de laatste tijd trou wens niet veel gedaan en de mannen verlangen er naar om er weer eens ge ducht op los te slaan". „Je kon wel eens gelijk hebben", lacht Geert, „maar je weet dat Ripper- da daar niets van moet hebben. Hij houdt nu eenmaal niet van onnodige wreedheid". „Als het aan mij ligt slaan we er van avond geducht op los", antwoordt Klaas vurig, „en ik weet zeker dat jij er net zo over denkt". Geert lacht. „Het kan zijn", zegt hij, „maar als Ripperda het niet wil, dan leg ik me er gerust bij neer. Ik wil eerlijk zijn Klaas. Diep in mijn hart moet ik Ripperda ge lijk geven, als hij de roomse geestelijken zoveel mogelijk spaart". Klaas weet niet wat hij hoort en kijkt zijn makker verwonderd aan. „Wat zullen we nu beleven?" vraagt hij. Ik dacht dat jij er wel iets anders over dacht". wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2