Openbare basisscliool Melissant vierile lieel spontaan liet eeuwfeest VIALLE Dinsdag 10 juni 1980 No. 4898 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUrD-HOLLAJSTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD MIDDELHARNIS: DE KIPPEN VAN DHR. HEINTJES KUNNEN RUSTIG OP STOK Uw huis verkopen TAMBOER Brandweer Sommelsdijk provinciaal kampioen Botsing op de Haringvlietsluizen RUOEN OP LPfi... JAC. DE BAST Pedagogische akademies leveren eerste geslaagden volledig bevoegd onderwijzer af INGEZONDEN: Gemeenteraad in Oo^tflakkee, maak je waar De politie verzoekt dringend medewerking van de inwoners van IVliddelharnis en Sommelsdijk Dierenbescherming -k De dorpsveldwachter hoefde niet in te grijpen Oma van Nieuwaal vandaag 101 jaar Wir-war middag EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 -- 3240 AA MIDDELHAÏINIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij cxmtract speciaal taxlet Met wat „steedse" allures hier en daar heeft Middelhamis het plattelands- verleden zeker nog niet afgeschud. J.l. donderdagavond moest de raad zelfs de vierschaar spannen over een snood ge pleegde clandestiene kippenhokken- bouw! Achter zijn woning aan de Juli- anaweg bijna hartje dorp had dhr J. N. Heintjes zo'n optrekje gemaakt maar het was te klein uitgevallen. Voor hem echter geen vergunning voor een groter hok omdat de grond de bestem ming „tuin" draagt, maar de raad was de hobby-kippenhouder welgezind; wel licht kan met art. 19 van de Wet R.O. de verlangde bouw worden gerealiseerd. De kippen kunnen rustig op stok Het betekende overigens wel dat het beroepschrift van dhr Heintjes tegen de weigering door B en W van de bouwvergunning ongegrond kon wor den verklaard. De hele raad stemde daarmee in. Overigens wilde niet ieder- teen van de bouw van een groter hok horen, zoals dhr Koppelaar dat duidelijk te kennen gaf. Hij voorzag dat er een precedent zou worden geschapen ten gevolge waarvan straks „heel Middel hamis één groot Knorrenburg" zou kunnen worden. Nee..., dhr Hoogzand dacht daar heel wat minder verstrekkend over; hij zag minstens zoveel problemen bij mensen die drie honden houden. Die leggen als de kippen dan geen eieren maar heel iets anders...! Dhr Hoogzand vond het best dat art. 19 zou worden toege past en wetend dat de buren geen bezwaren hebben tegen de kippenhou- derij van dhr Heintjes zei dhr Hoog zand, die er alwaar een haan tussen had geprakkizeerd: laat de haan maar kraaien, of 'tie nou van de Vara is of niet." De raadsvoorz. burg. van Welsenis liet niet na te wijzen op veler nalatig heid eerst met de Techn. Dienst in over leg te treden vooraleer men aan het bouwen slaat. D'hr van Welsenis advi seerde dat niet na te laten ter voorko ming van veel onnodig werk nadien. Lunapark Nieuwe Tonge Met de stemmen van de 4 SGP ver tegenwoordigers tegen werd besloten een deel van het oude sportcomplex te Nieuwe Tonge voor het houden van een lunapark in gebruik te geven aan de voetbalver. NTW. Geen wonder dat met name dhr Brooshooft ernstige be denkingen had omidat hij vorig jaar had moeten constateren dat de exploitan ten de zondag gebrmken om de boel op te breken en te verkassen. Toen hij vorig jaar temidden van die activitei ten zijn weg naar de kerk zocht had den ze hemi toegeroepen dat hij beter naar het lunapark had kunnen kom.en. Met nadruk vroeg dhr Brooshooft er voor te zorgen dat de omwonenden ook geen geluidshinder zullen ondervinden. Van PvdA zijde daarentegen alle bij val voor de voorgestelde verhuur, met name van de zijde van dhr P. Tiggel- man die zich vorige maal frequent bij het lunapark op had gehouden teneinde evt. overlast zelf te signaleren, maar niets van datze hebben zich voor beeldig gedragen", bracht hij ter tafel waarom hij verklaarde „gaarne" zijn medewerking te willen verlenen. J.l. zaterdag werden de gewestelijke of wel de voorselectie wedstrijden ge houden voor de landskampioenschap pen welke in september zullen plaats vinden. Dit gebeurde deze dag op twee plaat sen voor ons gewest en wel in Blaricum NH waar de wedstrijd TAS hd/ld plaats vond en in HeenvUet gem. Bemisse waar de wedstrijden klasse 2 en klasse 2 met perslucht plaats vonden. De blusploegen van Sommelsdijk en Ouddorp waren al vroeg afgereisd naar Blaricum om aan de TAS wedstrijden deel te nemen omdat 's middags van deze blusgroepen weer een ploeg in Heenvliet moest spelen waarbij ook het voertuig gebruikt moest worden. Ie op deze wedstrijden werd de brand weer van Wormerveer met 628 punten, Sommelsdijk werd 6e met 589 punten en een gemiddelde van 8,13 per ver richte handeling wat het predicaat zeer goed opleverde; Ouddorp werd 9e met 553,5 punt en een gemiddelde van 7,68; 14e en laatste was de ploeg van IJssel- stijn met 489 punten. Daar er hier 4 ploegen overgingen naar de landelijke wedstrijden vallen onze Flakkeese ploe gen hier helaasbuiten. Anders was dat in Heenvliet. Hier werd op baan klasse 2 de bedrijfsbrand weer van de D.W.L. B'erenplaat Ie met 402 punten; 2e werd de brandweer van Melissant met 394,5 punt met een ge middelde van 7,85 per verrichte han deling wat het predicaat ruim voldoen de opleverde; 4e op deze baan werd Ouddorp met 385,5 punt; 8e werd de brandweer van Herkingen met 378,5 punt; 13e en laatste was de brandweer van Moerkapelle met 352 punten. Van deze baan gaan er 2 over naar de lan delijke wedstrijden in Vught welke op 20 september zullen worden gehouden en waar dus naar aanleiding van deze uitslag de brandweer van Melissant zal deelnemen. Op de baan klasse 2 met perslucht Werd de brandweer van Sommelsdijk Ie met 476,5 punt en een gemiddelde van 8,26 per verrichte handeling wat het predicaat zeer goed opleverde; 12e en laatste op deze baan werd de brandweer van Woubrugge met 415,5 punt. Door deze prestatie zal de brandweer van Sommelsdijk dus ook deelnemen aan de landelijke wedstrijden te Vught. Te vens werd de brandweer van Sommels dijk door dit behaalde succes kampioen van Zuid-Holland in de klasse 2 met perslucht en veroverde hierdoor de wis- selprijs welke na twee keer te zijn be haald mag worden behouden. Ook werd door de brandweer van Heenvliet een glas met inscriptie be- echikbaar gesteld voor de beste man- echappen of ploegen onderling van een wedstrijdgroep. Voor Melissant viel de ze eer te beurt aan de waterploeg en voor Sommelsdijk de aanvalsploeg, de ordonnans, de waterploeg en de pomp- bediener. 1 Bij dezen willen wij ook nog de ploe- I gen van Dirksland en Stad aan 't Ha- jringvliet succes toewensen welke zater dag a.s. aan de gewestelijke brandweer wedstrijden 3e klas te Oegstgeest zul-, i len deelnemen. Op de noordelijke rijbaan over de Ha ringvlietsluizen bij Stellendam heeft zon dagavond rond half 9 een autobotsing plaatsgehad tengevolge waarvan de f am. Rietveld uit Maassluis; vader, moeder en kind van jaar en een baby van 10 maanden in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Waarschijnlijk zal na vandaag alleen mevr. Rietveld daar nog verblijven i.v.m. een opgelopen gecom pliceerde beenbreuk. De bestuurder van de wagen die door een inhaalmanoevre de botsing veroor zaakte, A. A. F. L. (van Portugeese af komst) kwam er evenals zijn echtge note zonder grote verwondingen af. Omdat de zuidelijke rijbaan i.v.m. re- paratiewerkzaamheden is afgesloten was alleen de noordelijke rijbaan open voor het verkeer uit beide richtingen. De fam. Rietveld kwam vanuit Maassluis. Bestuurder F. L. werd een bloedproef afgenomen. AUTOGAS APMRAnjUR is vriendelijk voor het milieu en ook voor uw portemonneel Vakkundga inbouw van de ze veilige apparatuur ver zorgt Vialle-deaier KortewaegiA Dirksland TeW. 01877-1122. Op de dezer dagen gehouden examens hebben een zevental Flakkeese kleuter leidsters met een onderwijzer na een 2- jarige applicatie-cursus de akte volledig bevoegd onderwijzer behaald. De geslaagden aan de Prot. Chr. Op leiding voor kleuterleidsters „De Voor post" te Rotterdam zijn: De dames J. M. Vis te Middelhamis en M. van Kampen te Ouddorp, werkzaam als (hoofd)leidster aan de Chr. Kleuter school „Prinses Margriet" te Ouddorp en I de heer H. Desjordijn te Oude Tonge, onderwijzer aan de Chr. Lagere School te Numansdorp. De geslaagden aan de Prot. Chr. Peda gogische Akademie „Merwerode" te Dor drecht zijn: De dames S. J. Tanis te Dirksland en J. Soeteman-denEerzamen te Ouddorp, werkzaam als (hoofd)leidster aan de Ned. Herv. kleuterschool „Het Kompas" te Stellendam, J. de Groot te Dirksland, hoofdleidster aan de Chr. kleuterschool „Startblok" aldaar en J. M: Arensman- Dekker te Nieuwe Tonge, part-time kleuterleidster. Deze akte geeft aan de kleuterleidsters met akte A en B de bevoegdheid om na de inwerkingtreding van de wet op het Basisonderwijs in de loop van 1983 op de basischolen onderwijs te geven aan 4 tot 12 jarigen. A.s. donderdag 12 juni zal er bij de gemeenteraad Oostflakkee een brief liggen bij de ingekomen stukken. Deze brief is afkomstig uit Achthuizen. De bewoners van Veldzicht 43 t.m. 77 pro testeren hierin tegen de hoge huur van him woningen. De lasten tijdens de bouw zijn met 170.000 gestegen. In april 1980 ont vingen de bewoners een schrijven dat de huur was vastgesteld op 454,20 met terugwerkende kracht. Daar over kwam 5% huurverhoging dus werd het 476,95 gulden. Vervolgens komt er nu weer 6% overheen; dan komt de huur op 505,60. Daar komt dan nog de huur bij van de C.A.S. en Boiler, totale huur dus 519,70. In deze gemeenteraad zitten afgevaar digden van de plaatselijke politieke partijen, die in hun programma's heel duidelijk waren. P.C.P.: het opbouwen van het woning bestand moet voldoen aan de behoefte en draagkracht. C.D.A.: Er zal uit alle macht gepro beerd worden de woningen betaalbaar te houden. V.V.D.: Betaalbare woningen voor jong getrouwden, uitspraak algemene beschouwing. P.v.d.A.: Deze wilde; in Achthuizen volgens hun program 20 woningen rea liseren; dat deze onbetaalbaar worden heeft men zeker niet gerealiseerd. Voor een arbeiderspartij toch wel een onver teerbare- zaak. Nu kunnen de afgevaardigden zich waar maken volgens him programma's. Er Ugt een brief van de bewoners bij de raad; een brief bij B en W van de Woningbouwver. den Bommel, die het ook een te hoge huur vindt. Of gaat men er weer aan voorbij? Een bewoners-commissie U.heeft in dit blad j.l. vrijdag kunnen lezen dat er te Middelhamis in een rioolput delen van een kinderlijkje zijn aangetroffen. U werd in dat bericht verzocht om inlichtingen te verschaffen die zouden kunnen leiden tot de oplos sing van dit feit. Door een aantal re chercheurs wordt een onderzoek inge steld dat tot op heden nog niet tot re sultaat heeft geleid. Na onderzoek op het gerechtelijk la boratorium te Rijswijk kon worden vastgesteld dat het kiirid al enige we ken geleden geboren moet zijn. De poli tie vermoedt dat het kind kort na de geboorte om het leven is gebracht, waarna men zich van het lijkje of delen daarvan heeft ontdaan. De politie te Middelhamis doet een dringend beroep op u om inlichtingen te verschaffen, daar het vermoeden bestaat dat er meerdere personen op de hoogte zijn van het drama dat zich moet hebben afgespeeld. Het bureau der rijkspoUtie te Mid delhamis is daartoe speciaal 's avonds van 18.00 tot 22.00 uur geopend. Tussen die tijdstippen kunt u rechtstreeks bel len of spreken met de rechercheurs die met het onderzoek zijn belast. De in lichtingen zullen zeer vertrouwelijk worden behandeld. De anonimiteit kan eventueel worden gegarandeerd. Telefoon: 01870 - 2444. GOEDEREEDE ANJERACTIÈ In verband met de landelijke Anjer- aktie ten bate van het Prins Bemhard Fonds zal er tussen 9 en 21 juni in Goe- dereede en op Goedereede-Havenhoofd worden gecollecteerd. Jong poesje: een geheel zwart jong poesje, 6 a 7 weken jong, is opgevangen door de fam. Beier, van Weelstraat 2 te Ooltgensplaat. Wie is de eigenaar(esse)? SOMMELSDIJK Zaterdag 14 juni weer oud papier en lorren ophalen, t.b.v. de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Zet u het a.u.b. weer gebundeld klaar? In het nieuwe gedeelte. De restauratiecomm. Schoorsteenbrand. Zondagmiddag werd de brandweer van Sommelsdijk gealarmeerd voor een schoorsteenbrand aan de^ Gladiolenstraat 12. Het betrof hier een rookkanaal van een open haard Nadat het rookkanaal was schoonge maakt kon door de brandweer spoedig worden ingeinkt. OOLTGENSPLAAT GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER Aan de Koningin Wilhelmina Acade mie te Rotterdam slaagde voor de acte van onderwijzer, de heer C. A. de VoS Abrzn., Weespad 56. KERKGESCHIEDENISKRING O.l.v." ds. T. W. van Bennekom komt hedenavond om 8 uur in „Elthato" de kring bijeen die de Kerkgeschiedenis behandelt. Gesproken zal worden over de tijd na de Franse oorlog: 1815. De als dorpsveldwachter vermomde voorzitter van de Ouder commissie heeft vrijdagmorgen weinig opvoedend werk gehad aan het volkje dat zich vermaak te met kinderspelen op het plein voor de 100-jarige openbare Prins Willem Alexanderschool. De jeugd beleefde het feest van harte mee zoals ook de oude ren daar blijk van gaven. De dag werd begonnen met het inmetselen van de antieke gevelsteen die herinnert aan de eerste steenlegging in april 1880. De steen werd met zorg veilig gesteld toen de oude school in 1967 werd ge sloopt. Het ceremonieel werd verricht door burg. H. Bos met assistentie van de 85- jarige vitale! oud-leerling J. Me lissant. Terwijl een groot aantal ouders, oud-onderwijzeressen en onderwijzers en enkele oud-hoofdbnderwijzers toeke ken metselden de beide heren de fraaie steen zorgvuldig in in de goede hoop dat die er vele tientallen jaren onge moeid zal blijven. Onder de steen bracht burg. Bos ter verduidelijking nog een bordje aan waarop het gebeuren van vrijdagmorgen staat vermeld. De school heeft vervolgens een fijne dag beleefd waaraan de jeugd niet wei nig heeft bijgedragen. De moeders had den er veel zorg aan besteed de kleren van zo'n honderd jaar geleden na te maken en dat leverde soms heel fraaie en kleurige creaties op. Het gaf boven dien een apart cachet aan de kinderspe len die werden gespeeld en de oude liedjes die werden gezongen, meege- neuried door menigeen die ze in zijn prille jeugd op school had geleerd. Om half een was er de parmekoekenmaal tijd waarbij de jeugd zo'n 800 panne- koeken verorberde, door zo'n twintig ouders thuis gebakken. Het gaf het jonge volkje weer spirit om zich 's mid dags op de vossenjacht door het dorp te werpen. Om 4 uur was het program ma voor de kinderen afgelopen en kon den de leerkrachten een poosje uitbla zen vooraleer ze werden verwacht op de feestelijke bijeenkomst die 's avonds om half acht begon in de hal van de school. Veel oude bekenden gaven blijk van hun belangstelling en er zijn heel wat herinneringen opgehaald. Van de oud- leerkrachten waren die dag aanwezig: juffr. Trapman, Gerain (mevr. Mijnders) V. d. Werf (kl.leidster), Poortvliet, Boo- german, TieroU, Lucas; meester Goed hart, Tieroit, Heuvelman, Stuip en de oud-hooiaen Lucieer en Vogel. Verder waren er nog erg veel oua-ieerlmgen gekomen. De D'eiangstelling was zo groot, dat er tenslotte bijna niemand meer in de hal Kon. Voorzitter onr ae Riaaer neette iedereen harieiijK weiüom, en was Oij- zonaer blij met de overweimgenae be langstelling. Ue heer Smit, bra üer sch. scnetsie aaarna in net Kort ae gescnie- aenis van üe openbare lagere scnooi m Meiissant. Daarna zongen de Kinderen oude scnoollieajes zoais: Langs berg en dal; ±loe zacritKens glijdt ons bootje; De paden op, de lanen in; JiJen Karreuje op de zandweg reed; Op de groote sriiie heide en üannes loopt op Klompen enz. Erg mooi was het lied: 't Boeiinnetje van voorheen. i\a aeze zang was het oud-voorzitter dhr W. de Vogel, die even aan het woord Kwam. hij vond 't bijzonaer tijn dat zo vele mensen op deze avond aan wezig waren en concludeerde daaruit dat het goed- gaat met het opennaar onderwijs m het dorp. Tot slot wenste hij zichtbaar ontroerd door de gewel dige belangstelling, de scnooi het aller beste toe. Oud-onderwijzeres mevr. Poortvliet vertelde over haar tijd, dat ze als leer kracht aan de school verbonden was. Ze bood een boekje aan met Kinder versjes en Volksliederen uit Zeeland. Ze hoopte dat meester Smit ook eens zo'n liedje zou willen instuderen. Daarna was het dhr Kooyman, hoofd der Chr. school, die de school feliciteer de met dit unieke jubileum. „Ondanks onze verschillende zienswijze op aller lei zaken," zei hij, „is 't toch fijn, dat er tussen onze scholen zo'n goede samen werking bestaat." De heer Smit be dankte zijn collega voor deze woorden en stelde deze samenwerking ten voor beeld aan de samenleving in Nederland, waar hier en daar nogal eens botsingen plaatsvinden tussen groeperingen van verschillende levensovertuiging. Hierna kon iedereen een bezoek bren gen aan de prachtige tentoonstelling. Hier waren foto's te zien van 1880 tot 1980. Bovendien lagen er prachtige staaltjes vanhandwerken uit het begin van deze eeuw, oude natuurkunde in strumenten, boeken, operettefoto's enz. Op een andere plaats in de school wer den oude dia's vertoond. Het karwei is geklaard: burg. Bos demonstreert hoe stevig de tegel zit. SOMMELSDIJK - OOLTGENSPLAAT Vandaag, dinsdag 10 juni herdenkt mevrouw A. van Nieuwaal-de Vos haar 101ste verjaardag. Oma van Nieuwaal, die al enkele jaren woonachtig is in het Verpleeghuis „De Samaritaan" te Som melsdijk maakt het nog zeer goed. Zij breit en haakt nog dagelijks, speelt or gel als zij daar zin in heeft en ontvangt bezoek waarmede zij aangenaam kan converseren. Vorig jaar bij haar 100ste geboortedag hebben wij daar ruimc-r aandacht aan geschonken. Deze dag wordt als een gewone ver jaardag gevierd, waarbij een ieder har telijk welkom is. Gaarne van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. OUDDORP Op zaterdag 14 juni a.s. organiseert de Brassband Concordia Ouddorp een Wirwar met tal van fraaie prijzen. Dit is t.b.v. de onkostenbestrijding van de vereniging; o.a. voor aankoop van nieuwe instrumenten en het onder houd daarvan etc. Aanvang 3.00 uur n.m. in de zaal van het verenigingsgebouw te Ouddorp. Melissant: donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Meliskerke. Veel aftrek vond ook het boekje over het onderwijs in Melissant met prachti ge oude foto's. Er werden heel wat van deze boekjes verkocht. Het is meester Spahr. V. d. Hoek geweest die dit boek je heeft samengesteld. Het was bijzonder gezellig in de school en er is zeer veel gepraat over vroeger. Vele mensen hebben elkaar vaak na jaren weer eens gezien. Hier en daar vormde zich een kring van oud-leer- lingen met een oud-leerkracht. Daar zal heel wat gesproken zijn over de schooltijd! Tegen elf uur gingen de laatste men sen pas weg. Zelfs de heer Melissant, die 's morgens hielp bij het inmetselen van de eerste steen, ging als één der laat- sten naar huis. Een hele prestatie voor een 85-jarige! Hoofdonderwijzer Smit met de „veldwachter" De jeugd was feestelijk uitgedost.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1