Wij zijn bijna klaar met de verbouwing Rumptstads 3-baiks cultivator Eierkconcert Donderdag 12 juni hopen wij u in de totaal vernieuwde winitei te ontmoeten. DIRKSLAND KVENSTER HET Buitenlandse lof voor liet Hospitaalkerksciiip De Hoop TENNIS Tennisver. Mh.-Sd. speelt volgend jaar in de eerste klasse RODE KUUIS RESULTATEN CAMPAGNE 1979 Goeree-Overfiakkee mocht er weer zijn Visserijschool Stellendam Ie op visserijvijfkamp De Hollandse nieuwe DIJKERS EN PIJLB.V. AANNEMINGSBEDRIJF TE MIDDELHARNIS vraagt ter versterking van haar afdeling bestratingen: i) STRAATMAKERS 2) JONGENS welke via hun werk als opperman een opleiding tot straat- maker willen volgen bij de Stichting Bevordering Wegenbouw (1 dag per week). Inlichtingen: ing. A. van Papeveld tel. kantoor 01870 - 4400 tel. privé 01870 - 3309 Kantooradres Burg. Misslaan 2, Middelharnis Bladz. 2 „ETLANTDEN-NIEUWS" Vrijdag, 6 juni 1980. >SS^S^55S^SSS^5a«®SSS^S5^5SS5S^^ DEN HERTOG - delicatessen ;g^C;C^C^C^CN>C^C7^C^C^CN>C^^^ blik op kerk en samonleving Kernenergie Zwart-.wit denken De demonstranten tegen kernenergie in ons land worden aktiever en grimmi ger. Nog niet zo lang geleden was er een grootscheepse betoging in de Zeeuw se iioofdstad Middelburg. Vers in het geheugen ligt ook nog de bezetting van de kerncentrale in Borssele. Hoewel de ze aktie was aangekondigd als „geweld loos" maakte de Mobiele Eenheid er wel hardhandig een einde aan. Een volgende aktie richtte zich op de andere kerncentrale in Nederland, na melijk die van Dodewaard. Gedurende het Pinksterweekeinde hadden de de monstranten een heel tentenkamp opge slagen in het nabijgelegen Valburg, waarin zij bivakkeerden en confereerden. Ook hier zou de aktie zonder geweld geschieden. Er moest alleen maar ge praat worden over de vraag hoe de atoomketen in Nederland zou kunnen worden gebroken. Zo is trouwens ook de naam van de aktiegroep: „Breek Atoom keten Nederland". Maar of het nu gepland was of niet, dinsdag na Pinksteren ging men toch tot aktie over. De toegang tot de kern centrale werd geblokkeerd, zodat de nachtploeg niet kon worden afgelost. De vriendelijke burgemeester Patijn wend de al zijn overredingskracht aan om de aktievoerders te bewegen tot vertrek, maar het mocht niet baten. Tenslotte werd ook hier de Mobiele Eenheid inge zet, die overigens zonder veel moeite een einde maakte aan de bezetting. Ik ga me niet mengen in een discus sie voor of tegen kernenergie, want daartoe acht ik me op geen enkele wijze bevoegd. Wat ik wel wil constateren is de simpelheid waarmee aktievoerders dergelijke problemen weten aan te pak ken. Het is nog niet lang geleden dat ieder een in kernenergie de oplossing zag van het komende energievr.aagstuk. Over mogelijke bezwaren en gevaren werd niet gesproken. Het zou de welvaart ten goede komen, het welzijn was punt twee. Nu men in de gaten krijgt dat het middel weleens erger zou kunnen zijn dan de kwaal, nu moet er ineens een punt achter worden gezet. Vergetend na tuurlijk dat de klok niet in een hand omdraai terug kan... Bovendien, worden de gevaren niet schromelijk overdreven? De deskundigen die toch naar een opti male veiligheid streven, zijn waarlijk geen kleine jongens, die niet weten wat ze doen. En terwijl niemand dan nog een redelijk alternatief heeft zijn de aktie- groepen alweer volop in de weer om naar hun zwart-wit-schema alles te be oordelen. Ze zien nu alleen maar gevaar, anders niets. En dan moet, op zo'n morgen na Pink steren, ineens een kerncentrale dicht! Wat de burgemeester opmerkte, dat een nachtploeg afgelost diende te worden omdat deze mensen oververmoeid zou den kunnen raken, en er daardoor wel eens rare dingen zouden kunnen gebeu ren, dat maakte op de aktievoerders geen enkele indruk. Dat ding moest dicht en daarmee uit. Over ongenuanceerd denken gespro ken... Waar ik me het meest over moet ver wonderen weet ik niet. Over de simpel heid van de betogers, of over het ge duld dat de „autoriteiten" steeds weer aan de dag leggen. Och, de mensen kun nen ook niet anders. En we hebben het nu al zoveel keren gehoord: Nederland mag in geen geval een politiestaat wor den. Maar anders WAARNEMER PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 8 JUNI 1980 SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. M. D. Geuze en sav. 6 uur ds. A. B. Cysouw van Sint Phi- lipsland Gereformeerde Gemeente v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente in Nederland v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. H. J. Groenewegen uit Rotter dam en 6 uur ds. A. Schipper uit Wil lemstad Ger. Kerk gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwer- kerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gemeente 10 en 6.30 uur ds. E. Venema uit Drachten Oud Ger. Gemeente 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. A. van der Meer uit Rijssen. OOSTERLAND Ter gelegenheid van D-dag op 7 juni e.k. zullen hier ter plaatse de volgende wegen voor alle doorgaande verkeer ge sloten zijn: Het gedeelte Sint Joosdijk tussen het Koninginneplein en de Markt zomede de zuidzijde van het Markt plein. Beste meisjes en jongens, het is weer tijd om te schrijven. De vorige week schreven we over de droogte en dat alles om regen snakte, maar eindelijk is er dan regen gevallen. En een heerlijk regentje. Het was nog net mei, al was - het dan de laatste dag. Dus toch nog een meiregen! Neerslag noemt men dat. Bijna iedereen had er belang bij. Er is ook nog „opslag", en daar hebben veel mensen ook belang bij, ja, soms meer dan bij „neerslag". Het kan zijn dat men bij allebei belang heeft. Jullie hebben misschien thuis wel een regenmeter, en daarin kan men precies zien hoeveel „neerslag" er gevallen is*. Als je de stand van zo'n regenmeter regelmatig nagaat en noteert, dan kan je precies zien hoe veel „neerslag" er gevallen is in een jaar, en daar kan je dan een „verslag" van maken. Moet je beslist doen. Voor we teveel „omslag" gaan maken zullen we er maar mee stoppen, en gaan maar weer over tot de werkzaamheden die onze aandacht vragen. Dat is dan het eerste raadsel in de maand juni. Het is een letterraadsel, bestaat uit 98 letters; en de oplossing is een vierregelige spreuk van „vader Cats". Van die man hebben jullie natuurlijk allemaal weleens ge hoord. Hij heeft geleefd van 1577 - 1660. In Brouwershaven staat een standbeeld van deze man. Misschien hebben jullie het weleens gezien, zo niet, dan moeten jullie daar maar eens gaan kijken. JUNIRAADSEL 1 17-80-60 11-2-92-25-28 41-97-6-94-52 20-63-14-71 23-49-10-81-51-35-27 69-64-22-78-57 21-9-54-73-31-4 53-1-42-95 16-96-84-13 79-76-68 12-66-24-50 36-18-39 87-47-58 86-85-56-67-88-74 43-55-32-26-98 15-83-44-75-45 77-89-3-48-59-90 8-70-93-62 33-19-5-65-61 91-72-7-40 34-37-29 46-38-30-82 grasland vervoermiddel bijna, ook spoed! knecht van koning, een Edomiet droge, dorre, hete zandvlakte geldstraf kleding (psalm 22) verloren! smalle dijk; aanlegplaats lijm ook wel stuf veel gebruikte drank van kruiden windgat in het ijs telwoord een richter strijdmiddel, ook schild met tekens ongekleed zij, die kinderen heeft dit is nader dan de rok groot gebak orgaan dat het bloed doet circuleren grote zaal of vestibule nijd Voor hen die het niet weten: je zet de cijfers 1 tot en met 98 met enige ruimte er tussen, een regel overslaan. De let ters die op een bepaald cijfer komen zet je onder of boven het corresponderende cijfer. Het is heel eenvoudig. Het zijn allemaal eenvoudige vragen, die je met enig nadenken kunt weten. Doe je best maar. HET WORMPJE Als ge een kruipend wormpje ziet. Och, vertrap of plaag het niet; Want, hoe klein het wezen moog. God aanschouwt het van omhoog. Het is God, die 't leven doet. Die 't met gras en blaad'ren voedt. Die het met de dauwdrop drenkt En de grond tot woning schenkt. Daarom, doe geen wormpje leed; Want in zijn eenvoudig kleed Is het toch door 's Heeren macht Zo gemaakt en voortgebracht. Allemaal goed onthouden hoor -^ BRIEFWISSELING Andrea van Dyk - Dirksland: Dat heb je eens even mooi gefikst Andrea. Even een typediploma gehaald. Van harte ge feliciteerd hoor. En met mooie cijfers ook, kan bijna niet beter. Je kan in vee markthallen geen rozengeur verwachten Andrea, maar aangenaam is het niet als je er een poosje in moet zitten. Ina Hoogesteger - 's Gravenpolder: Nu hebben jullie al zoveel vakantie en nu ben je nog blij met „verplichte snipper- dagen". Je zal het toch wel in moeten halen Ina. Is je broer geslaagd of is het nog niet bekend? Het is wel fijn weer geweest om er eens op uit te trekken met Het toonaangevende Frans vakblad La Pêche Maritime (visserij blad) maakt met veel waardering melding van de aktivi- teiten die het Hollandse Hospitaalschip DE HOOP in 1979 in de wateren rond Groot Brittannië en Ierland ontwikkel de. Er werden 906 zieke vissers behan deld, 72 kerkdiensten gehouden, die door 872 personen werden bezocht. Het schip legde verleden jaar 19.734 zeemijlen af, aldus genoemd blad. Zaterdag 31 mei j.l. hebben de promo tiewedstrijden in de districtscompetitie van de K.N.L.T.B. plaats gevonden. Zoals reeds eerder vermeld hebben daar drie teams van de tennisvereniging Middelhamis - Sommelsdijk aan mee gedaan. Het herenteam heeft helaas verloren van Numansdorp 13. Nadat de stand 2-2 was geworden moest er nog een dubbel worden gespeeld. In een zeer spannende maar gezellige sfeer haalden de heren van Numansdorp de winst in twee sets binnen. Het 2e mix-team heeft in K.S.V.V. 13 hun meerdere moeten erkennen.. Hoewel de regen dit team parten heeft gespeeld, is er toch goed tot zeer goed spel ver toond. Het team van K.S.V.V. had ech ter betere spelers dan het 2e mix-team. In Papendrecht waren de rollen echter omgedraaid. Daar speelde het 6e team tegen het Ie mix-team van Middelhamis - Sommelsdijk. Dit team bestaat uit de dames Ria Zwanenburg en Els Bol, en de heren Maart van Helden en Bert Korte- ling. Papendrecht, welk In een sterke opstelling naar voren kwam, kon het tegen Maart van Helden zijn team ge woonweg niet bolwerken. Nadat Bert Korteling in een zeer sterke partij zijn enkelspel won met 6 - 1, 6 - 2, en Ria Zwanenburg in drie sets haar tegen standster versloeg kon er weinig meer gebeuren. De einduitslag 4-1 spreekt dan ook duidelijke taal. Volgend jaar komt het Ie mix-team uit in de eerste klasse. Dat houdt in dat dit team bij de beste 28 hoort van de ruim 350 mix teams die in de districtscompetitie van de K.N.L.T.B. afdeling Rotterdam uit komen. Proficiat met deze bijzondere presta tie. de fiets. Bij mooi weer is het wel het fijnste vervoermiddel. Anne v. d. Welle - Sommelsdijk: Ze hebben je niet vergeten met je verjaar dag Anne. Geweldig wat een kado's je hebt gekregen. En onze vrienden en vriendinnen hebben ook goed om je ge dacht. Erg leuk is dat om kaarten te krijgen. Het boek van Worp is alom bekend. Het antwoord op je vraag: trek van je eigen geboortedatum af 1-4-45 Annette Harinck - Goes: Je bedoelt het wel goed maar je schrijft het niet goed. Slecht weer is er niet Annette! Het kan erg onaangenaam zijn, bar en boos zelfs, het kan ongelegen komen, maar slechtneen, dat mogen we niet zeggen. Het was hier erg rustig met ko ninginnedag. Heb je het nog zo „ontzet tend" druk? Werk ze hoor! Carolien Harinck - Goes: Dat is wel een interessante fietstocht geweest Caro lien. Maar het is wel een hele uitzoeke- rij. Zo leer je echter goed opletten. Dat is niet zo leuk om een beugel te moeten hebben. Groeien ze de verkeerde kant op? Het is te hopen dat het helpt, dan kan dat ding er spoedig weer uit. Berend de Boer - Drachten: Dat is een lange brief geworden Berend, Komt ze ker omdat je zoveel hebt beleefd. Kan je al die versjes zingen die in die boekjes staan Berend, Ik denk van niet. Oom Ko kent ze allemaal. Maar dat is al een tijd geleden dat ik die heb geleerd. Kan je ook al blokfluiten of ben je zo ver nog niet. Connie Nieuwenhuize - Yerseke: Kijk eens aan Connie, twee vliegen in één klap. Zomaar twee diploma's behaald, voor Verkeer en E.H.B.O. Van harte ge feliciteerd hoor. Ook nog een leuke ko ninginnedag geweest. De Pinkstervakan tie zit er al op, maar straks heb je weer de grote vakantie Connie. Heb je erg grote plannen? ALLEMAAL Zo, alle brieven van de oude oogst zijn nu beantwoord, en het wachten is op een nieuwe zending. Meest gaat dat druppelsgewijs. Jullie hebben weer erg veel te schrijven deze keer, want het is steeds mooi weer geweest, en dus heb ben jullie ook veel beleefd. Enfin, dat wachten we maar weer af. Allemaal de hartelijke groeten, de vav ders, de moeders, en ook de kleintjes van oom Ko. Eumptstad B.V. te Stad aan het Ha ringvliet heeft haar programma cultiva- toren uitgebreid met een 3-balks culti vator. Deze cultivator is naar keuze lever baar met vaste- of zgn. stijve tanden. Evenals bij de bekende 1-balks Rumpt- stad cultivator is ook de 3-balks culti vator uitgevoerd met enkele beitels, die onder een zodanige hoek staan, dat de minste trekkracht wordt gevraagd. De tanden zijn in een V-vorm in het trame geplaatst, waardoor minder trek kracht nodig kan zijn, dan wanneer alle tanden in één rechte lijn staan. De 3-bauks cultivator is ruim en so lide gebouwd en standaard uitgevoerd met dieptestelwielen. Alle genoemde faktoren bepalen sa men de kwaliteit van het geleverde werk en zijn medebepalend voor de capaciteit. De 3-balks cultivator zal in 1980 le verbaar zijn in de werkbreedtes 2.75 mtr. en 3.25 mtr. Rumptstad 3-balks cultivator, typep 3275-11 Extra leverbaar zijn: dieptestel, verkruimelrol oploopplaten ganzevoeten Levering via: Cebeco Handelsraad te Steenwijk en G. W.van Driel van Dorsten B.V. te Hoofddorp. De „Campagne 1980" van het Ned. Ro de Kruis, momenteel nog volop aan de gang zijnde worden de afdelingen, wat Zuid Holland betreft op de cijfers en feiten gedrukt van de resultaten over 1979. Uit het uitvoerige jaarverslag van de Kringsecretaris worden de activiteiten in genoemde provincie van een nadere toe lichting voorzien. Allereerst valt op te merken dat de inzameling ca. g.SVo steeg ten opzichte van 1978 (landelijk ca. 5''/o). In 1979 werd bijeengebracht 2.062.693,— en in 1978 1.883.414,—. In 1979 dus bijna 180.000,— meer dan in 1978. Van de 5 plaatselijke afdelingen met de naar verhouding hoogste gemiddelde gift per gezin komen er 3 van Flakkee. Nieuwe Tonge bovenaan. Nieuwe Tonge staat bovenaan met 6,98 (in 1978 6,16) gevolgd door Oolt- gensplaat met 6,42 6,94). Hiermede heeft de afdeling Nieuwe Tonge de afde ling Ooltgensplaat van de eerste plaats verdrongen; een wedijver die al enkele jaren tussen deze afdelingen op een sportieve wijze werd gevoerd heeft zijn beslag gekregen. Als no. 3 in Zuid Holland komt Gies- sendam-Hardinxveld aan bod met 5,50 per gezin 5,77). Stellendam staat op no. 4 met 5,09 5,16) en Mijnsheerenland Westmaas neemt de 5de plaats in met 4,94 (5,47). Nieuwe Tonge kollekteerde een bedrag van 3.918,—, Ooltgensplaat 5.325,—, Stellendam 3.817,— Van de andere afdelingen op Goeroe Overtlakkee waren de resultaten: Dirks land - Herkingen - Melissant 7.646,^ Goedereede 1.111,Middelhamis 10.393,—, Ouddorp 5.896,— en Oude Tonge 3.484,—. Andere wijze. Met ingang van dit jaar zullen de kol- lekteresultaten op een andere wijze wor den gepubliceerd. In het verleden wer den de resultaten, het aantal gezinnen en het gemiddelde bedrag per gezin per afdeling vermeld. Tegen dit z.g.n. „Streefbedrag" maakten steeds meer af delingen bezwaar. Op woensdag 14 mei j.l. namen de leerlingen van de School voor de Zeevis- vaart uit Stellendam deel aan de jaar- hjkse Visserijvijfkamp. Deze sportieve manifestatie werd dit jaar te Urk gehouden als onderdeel van de festiviteiten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de visafslag te Urk. Tevens werd op deze dag vlaggetjesdag gehouden. De vijfkamp bestaat uit de onderde len Boeten, splitsen, breien, visherken- nen, roeien, zwemmen en touwtrekken. Evenals vorig jaar wisten de leerlin gen van de school uit Stellendam beslag te leggen op de Ie plaats. Het geheel was een sportieve en ge slaagde dag. Van het begrip „Streefbedrag" wordt nu afgestapt en in de plaats komt een opgave van de procentuele stijging of da ling van de koUekte-opbrengst. Over 1979 is nog het gemiddelde bedrag per gezin vermeld. Het gemiddelde per ge zin (wooneenheid) in de kring Zuid Hol land bedroeg 2,'75. Bijna alle afdelingen op Flakkee ko men hier ver bovenuit. Kolonne's. Van de afdelingen op Flakkee die in" het bezit zijn van een kolonne noemen we: Dirksland, Middelhamis, Ooltgens plaat, Ouddorp (zelfs 83 leden). Oude Tonge en Stellendam. Welfare vrijwilligsters vinden we in Dirksland 7, Middelhamis 16, Nieuwe Tonge 2, Ooltgensplaat 5, Oude Tonge 6 en Stellendam 3. Leden. Afdelingen wier ledental 75"/o of meer is van het aantal aldaar wonende ge zinnen per 1-1-1979 zijn op Flakkee te vinden te: Nieuwe Tonge 148,8»/o, Oude Tonge 115,3''/o, Stellendam 107,2«/o, Oolt gensplaat 100,2»/o, Ouddorp 81,5»/o en Goedereede 75,-''/o.Uit het hierboven ver melde blijkt dat de afdelingen op Goe- ree Overtlakkee een belangrijke rol spe len in het Rode Kruis-gebeuren, zowel plaatselijk alsook in provinciaal ver band. OUDE TONGE D.V. zaterdagavond 7 juni, om half 8, wordt er in de Ned. Herv. kerk een kerk- concert gegeven. De medewerkenden zijn: De uit 200 leden bestaande Chr. Gem. Zangvereni ging „Jubilate" uit Ede, o.l.v. Jan Zwa- nepol en de Chr. Gem. Zangvereniging „Com nu met Sangh" uit Oude Tonge, o.l.v. Arie van 't Geloof. Organist is Frans van Tilburg. De opening en slui ting wordt verzorgd door ds. de Jager. Intree 3,—. Had men tot voor kort nog hoop, dat evenals in de goede jaren van weleer, er in de Noordzee kustplaatsen, eind mei begin juni weer wat te zien zou zijn van het uitrusten van de Nederlandse vloot, voor een (beperkte) visserij op maatjes haring, die hoop wordt steeds geringer. Verwacht wordt dat de biologen zullen adviseren dit jaar nog geen haringvisse rij voor Nederlandse vissers toe te staan. Over de reden daarvan tast men in het duister. Op een onlangs gehouden vergadering van de Federatie van Vissers vereni ging zei de heer J. van den Bos, oud lid van Ged. Staten van Zeeland, thans voorzitter van genoemde federatie en van de vereniging Zevibel het zo: „Wat onze vissers betreft kan het gehele be grip "overbevissing" naar het rijk der fabelen worden verwezen. Wat leert na melijk de praktijk De tongstand is ge stabiliseerd; echter voor 1981-1982 ver wacht het RIVO, een tongexplosie, de scholstand is vijf keer zo groot als tevo ren." Reeds vier jaar achtereen vinden op de Nederlandse kust kabeljauw explo sies plaats. Onze vissers rapporteren regelmatig grote haringscholen, zij moe ten soms grote hoeveelheden gevangen haring overboord zetten. Nu zou men lichtvaardig, dit laatste „visserslatijn" kunnen noemen, maar geloofwaardig moet toch wel zijn, de rapportage van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek, dat met het onderzoekingsvaar tuig TRIDENT, een schip dat onderzoe kingen uitvoert „om de Noord" dus in de wateren van de Noordelijke Noord zee en de Waddenzee. De Trident deed een zeer korte trek en ving daarbij in één keer zoveel ha ring, dat het net openbarstte. Zal ook dit jaar de Hollandse nieuwe toch weer diepgevroren in Denemarken worden moeten gekocht, in Nederland overgepakt en in de handel gebracht m emmertjes van 5 kg, als Hollandse maatjes? En de Scheveningse reder Vrolijk zei: „Als men niet spoedig op haring mag vissen, zal men ze nog tegen de duinen op zien kruipen". Zei niet de dichter De Genestet „In raadseln wandelt de mens op 'd aard?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 4