EIIAIlDEn rtlEUWS Op z'n Flakkees gezeit Overdenking De val van Bergen De ouwe Scheie Piano-recital Uw huis verkopen TAIVIBOER uit de Heilige Schrift Sempre-cornettisten op KNF-topconcours voor solisten Piet Westhoeve concerteerde te Middelharnis Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' 2e blad Vrijdag 6 juni 1980 No. 4897 ff ff (Naar aanleiding van 't eeuwfeest van de Openbare Prins Willem Alexanderschool te Melissant.) VERVOLGVERHAAL Hein, over wie 'k 't in m'n vorige stikjes had, heit zelf noait op de Open- baere Schole (de „Gemeenteschool" stond ter op) gegae, mar op de Christelijke schole an de Nieuwewegt. In zien tied vochte zo noe in dan de kinders van den Christelijken „bak" mit die van den Openbaeren „bak" zoas de Stellendammenaers mit te Melissante- naers vochte. In dan versperden de kinders van de Chr. Schole die van de Openbaere den toegang, zodat de leste te laete kwamme, mar niet minder natuurlijk de êêrste. Door ingriepen van de beide Hoofden, dhr. Bakker in Van der Wal, wier dan 't korte oorlogje weer tot stilstand ge- brocht... en was 't-er weer langen tied vrede onder de jeugd en lei je ze mekoa- re gêên stroabréèdte in de wegt, in gien- ge ze geweun mit mekaore om. Den Hervormden Hein, maekende as jongen, meester Bakker en meester Van Heek dan nog mee in de Groate Kerke, waer beiden als voorlezer optraden. Soms kwam Hein wel es in de Open baere Schole, naemelijk as daer 's Zon dagsmiddags 't mannekoor onder leiding van A. V. d. Spaon (Aeren van Krientje) zong. As je dan 'n stuver betaelende, mog je de rippetiesjes bieweune, waer 'n krootje jongelui gebruuk van mae kende. Laeter kwam Hein nog wel es in die schole as daer Schietoefeningen van de Bijzondere Vriewillige Landsturm in- igehouwe wier, in de brêêje „hal" in gan- ge. Ik mearke hier tussen haekjes bie op: de gedachte dat 't 'n schoolgebouw ten dienste van de gemeenschap mot stae, is er niet één van dezen tied. (Mit de Christelijke Schole was dat net zo. Daer hieuwe de jeugdvereniging vergaeriengs, daer kwamme sprekers voor de A. R. Partiee). Overigens kwam Hein niet in de noe jubilerende Openbaere schole. Waerom ik dan naer anleiding van 't Eeuwfeest van de Openbaere Schole dit stikje in 'n serietje over Hein schrie- ve? Wel, omdat ik de in 1880 gebouwde Schole wil zieje as de voortzetting van de „Ouwe Schole" waer Heins vaoder in moeder allebeie opgegae hadde. We motte altied 'n mens beschouwe in z'n historische verband met z'n voor geslacht. Hein is onder meer geworre wat-en geworre is, door 't onderwies wat z'n ouwers op die Ouwe Schole genote hao. Die Ouwe Schole stieng op den Hoek mit 'n onderwiezersweuning, neffen 't gemêêntehuus. In 'den tied vóór de Hervorming was die schole 'n kearkje, mit een vierkan ten toren in een stompe vierkante spitse, waer de Roamsen in kaerkende. Toen mot daer in een Broeder Kome- lis gepreekt hao. Hie was al aerdig vaore in z'n pre- dekaosje gevorderd, toen en, deur de ruten kiekende, 'n paer vaerkes in 't koren zag loape. „Ba, goe Lien, wat zal ik langer staan kouten, laat ons de varkens uit het ko ren jagen", zo sprak hie, liep de preek stoel of, 't veld in, en joeg de beesten h^et land uut, waemae en weer op de „stoel" vrom kwam, in z'n preek ver volgde; mar voorof zei en: „Ba, mijn be minde Catholieken, wat hebben wij daar een goed werk gedaan". Hie stierf 14 juni 1581, dus da's 'n hélen hort geleeë gebeurd. Hein z'n vaoder had dit ver- hael uut 't boek over Goeree en Over- flakkee, waeruut ik oak ienkele dien- gen voor dit stikje haelende. (Och dat dat boek nog es herdrukt wier. Daer zoue meerdere maensen wat voor over hao!) Nae de Hervorming zalle de Roamse daerin niet gekaerkt magge hao, want de Roamse eredienst mog niet publiek uutgeoef end worre, mar d'r is wel scho le in gehouwe. Tot 1828 mozze de dominees van Dirks- land vier kêêr in 't jaer er in gae pre- ke, voor de meansen die daer weunende in die kearkelijk bie Dirksland, hét Durp, hoarende. In 1829 wier dit kerkje gehèêl tot schole verbouwd, in 't bleef daervoor diene, totdat er in 1880 'n nieuwe schole gebouwd wier die noe d'r Eeuwfeest viert, 't Viel niet mee om bie deze „Ouwe Schole" te kommen, Tot 1835 bezat Melissant gêên straete; wat m'n nog „straete" noemende, was 'n kleiweg langs de huzen, van Boven- dieke óf, tot an de schole. Bie droag in moai weer, was deze wegt wel te ge- bruuken, mar in de winter zakkende m'n om zo te zeggen tot an de knieën in de modder. Hein z'n vóórvaodertjes in vóórmoedertjes, wiste d'r dan haest niet deur te kommen. Toen was Melissant nog echt „'n Slikdurp"! Mar vóór 1840 was de straete (de vóór- straete), die op den Hoek uutkwam, ge- lokkig helemael gerêêd gekomme. Oak wier d'r op de schoolzolder 'n uurweark, in 'n wiesderbord an 't to- rentje-op-de-schole, angebrocht, in om dat er al in 't torentje n' klokke was, konne noe ouwers in kinders den tied ofleze, in hoare luje. (Of de klokke toen al lujende om 8 uur, 12 uur, en sae- vens 8 ure, zoas laeter, weet ik niet). Op deze schole gienge noe Heins vao der in moeder, allebei tot d'r achtste jaer. Niet in denzelfden tied, want ze schoe elf jaer. Heins vaoder gieng van 1862- 1865 op schole, in z'n moeder van 1873- 1876. 'n Jöón gieng deugemêên mit z'n achtste jaer naer 't land, in 'n meisje mos oak mit ter achtste jaer an de slag, 't zie thuus, 't zie butenshuus. Toch le rende de kinders in dien korten tied d'r „gebruuk": l^ze, schrieve, rekene, m.i. goed, in sekuür. In 'k hao den indruk dat hun oak netheid en beleefdheid biegebrocht wier. Nae z'n achtste jaer gieng 'n jongen naer de aevendschole. Die groate sloe- ven lerende d'r dan nog hêêl wat bie! Hein had mit vearwondering 2 reken- schriften van z'n ^oder gezieë, waerin die de oplossingen had neergeschreve, keurig netjes, van de Eerste en Tweede verzameling van rekenkundige voorstel len voor de hoogste klasse der lagere scholen, door A. L. Boeser, 1865. Z'n vaoder lei die vraegstikken graeg an Heins meester voor as die op bezoek kwam en die had er geweun weg moeite mee, vooral mit de „regel van drieën". Laet 't noe weze dat Heins vaoder die sommen pas op de aevendschole kreeg, in dat en 'n begaefdheid had, dat en deur had kenne lere( wat niet kon, omdat en noadig mee mos gae verdienen, mit zien vaoder die 3,60 per week kreeg...), die niet ieder had. ('n Inkele lerende mar deur. Zo b.v. Mels Touw, 't laetere Hoat van de schole te Stellen- dam en Teeuw van Vliet, laeter Hoat te Herkingen), Hein kreeg in uut z'ns vaoders en uut z'ns moeders prestaoties respect voor 't onderwies op de Ouwe Schole. As je alleen al es neemt, dat geweune niet-bestudeerde maensen, Ouwe schrie- vers in den ouwen druk (Gothische let ter) konne leze, waerin menig moeilijk woord voorkwam, pleit dat oak voor de degelijkheid van 't onderwies dat desties gegeve wier. De gêêst op die Ouwe Schole was be slist niet ongodsdienstig, laet staen an ti-godsdienstig. Meester Van den Berg gieng in de deure tussen de twéé lokaolen stae in bad dan. Meugelijk had 't onderwies iets uut den tied van de braeve Hendrik. ^leins moeder kreeg van meester Van den Berg 't schrijf voorbeeld: Steel noail al is 't mar één beschuit. Dieverij komt altijd uit. De liederen verzwegen ook Gods Naam niet: Schemeringdaalt op de dreven... Straks staat Gods Naami weer geschre ven. Schitterend in sterre bij ster... Van die meester Van den Berg en van juffrouw Van den Berg. (Slechts de vrouw van den Dominee, de Notaris, de Burgemeester, sprak men as mevrouw an, de „geweune" meansen wiere bie d'r voomaem genoemd, de vrouw, van den boer hiette: de vrouwe) vertelden Heins vaoder en moeder 't tragische levensein de aan hem. Meester Van den Berg was voorzin- ger in de Groate Kerke. In op de onme- nierlijke stemme van de forse voorzin- ger, dreef de hele gemêèntezang. Alléén... d'r klonk in de meester z'n oaren, as dissonant, 't tegenzingen van één kerkganger, Jantje K(z'n naem zal ik ma miet noeme, mar Heins oiiwers noemende die wel). Noe was meester Van den Berg, hoe 'n uutstekende leermeester oak, 'n man, die niet veul vele kon, in zeker niet zo'n concurrensje as en noe mos ondervinde bie z'n voorziengers. Hie won z'n eige innerlijk vreselijk op, z'n hoat wier road as vier, in hie gieng er noe bie 't ziengen extra hard tegen an om dat veantje te over zingen... Hein z'n vaoder hoart die stemme in die anti-stemjïie nog in z'n oaren. Nog ROTARY-CLUB GOEREE OVERFLAKKEE In verband met het 5e lustrum van de Rotary-club Goeree Overflakkee, orga niseert deze club een pianorecital te ge ven door de bekende Nederlandse pia nist GERARD VAN BLERK. De voor dracht wordt gehouden op zaterdag J4 juni a.s. in de aula van de technische school te Middelhamis en begint om vier uur 's middags. Gérard van Blerk, werd geboren te Tilburg, waar hij zijn eerste muzikale opleiding ontving en reeds als kind con certen gaf. Na zijn eindexamen gymnasium stu deerde hij aan het Amsterdams Conser vatorium bij Willem Andriessen. Na drie jaren behaalde hij zijn eindexamen met onderscheiding. Daarop volgde het so- listenexamen, waarbij hem de Prix 'd Excellence werd toegekend. Hij voltooide gedurende twee jaren zijn pianostudie bij Yves Nat in Parijs. Gérard van Blerk heeft in de loop der jaren de unieke reputatie verworven, zo wel een succesvolle pianosolist te zijn als een voortreffelijk kamermuziekspe ler en begeleider. Met alle grote Nederlandse orkesten speelde Gérard van Blerk de belangrijk ste pianoconcerten. Hij geeft solo-avon den en begeleidt vele vermaarde Ner derlandse en buitenlandse instrumenta listen en zangers. Gérard van Blerk is hoofdleraar voor piano aan het Koninklijk Conservato rium voor muziek te Den Haag. Zaterdagmiddag 14 juni hoopt Gérard van Blerk werken te spelen van o.m. Beethoven, Chopin en Debussy. De Ro tary-club hoopt van harte, dat vele mu ziekliefhebbers de weg naar de prachti ge aula weten te vinden, om te kunnen genieten van het recital. Het concert duurt ongeveer een uur en de toegang is gratis. De fa. Rijken de Lange te Rotterdam levert een Steynway- and Sons concert vleugel voor deze middag. gespannen liep de meester mit z'n vrou we naer huus. In siedaer, nog mar net thuus, bleef hie doad Hêêl Melissant was verslaege, toen 't van mond tot mond gieng. „De meester heit z'n eige doadgezonge". Mar 't durp stieng helemael van de constemaosje overende, toen 's maen- dags daerop juffrouw Van den Berg, 'n kalm meansje,oak plotselieng doad bleef van de droefheid om d'r man. De dubbelde begraefenis van 't jaer 1880 hadde Heins ouwers noait vergete, ze zieje nog voor zich hoe hêêl Melissant noe „achter 't liek gieng". 1880: 't Jaer van 't bouwen van de nieuwe schole, „onder den diek", neffen de in 1863 gebouwde Hervormde Kaerke. Of meester Van den Berg de opening nog meegemaekt heit, weet ik niet. Mar bie de herdienkieng van die ope ning, magge we gerust nog es dienke an hem, en an die Ouwe Schole, die an de jubilerende voorofgieng, en an 't dege lijke onderwies daer gegeven, waervan Hein indirect, via z'n ouwers nog de vruchten geplokt heit, in zoveulen mit hem, die laeter op de Openbaere en Christelijke Schole (die is van 1909) on derwezen binne. Opmerkingen: I. Wil de feestcommissie van meester Van den Berg en van juffr. V. d. Berg 'n foto hoa, dan kenne ze die van m'n kriege, want ik hao er van ieder twêê. (M'n adres is bie Eilan- dennieuws bekend). II. „Doadgezonge". Natuurlijk is 't niet mit zekerheid te zeggen, dat dit ster ven veroarzaekt wier deur dit zien gen in opgewondenheid. 'k Geve mar weer wat de „volks mond" zei, III. Jaerenlang was in de Ouwe Schole 't postkantoor gevestigd. Juffrouw Rooij zei me eens, dat ze aan 't schrift op de poststukken, al tied kon zieë of de ofzender op de Christelijke of Openbaere Schole had gegae. ledere schole had d'r eige schriefstijl. Noe 'k 't daer over 't schrieven hao, wil ik nog even vermelde, dat Hein op de HeUevoetse kweekschole schoanschrift beoefende in Van 't Hof's Schrijfcursus voor Kweek- en Normaalscholen, Voortgezet Onder- wijs en Zelfonderricht, no. 2 en 3 en die Van 't Hof was hoat van de schole die noe d'r Eeuwfeest viert. 'n Oud Melissantenaer En zq waren volhardende in de leer der apostelen en in de ge meenschap en in de breking des broods en in de gebeden. Hand. 2 42. De rechte leer oefent een grote in vloed uit op het leven. Iemand die meent zuiver te zijn in de leer en een hard, koud en liefdeloos leven leidt is bezet met waanvoorstellingen in plaats van met het christelijk geloof. Immers de liefde en de waarheid leven uit de zelfde wortel. Het kan niet zijn dat de één welig groeit en de ander verdort. Het Woord van God sticht een gemeen schap. Gods kinderen worden door één Geest geleid. Dat is de Geest van Chris tus. En zo nu de leden van één lichaam natuurlijk en harmonisch op elkaar zijn aangewezen, zo ook de gelovigen. Zij behoeven geen krachttoeren te maken om in die gemeenschap te worden opge nomen. Slechts wanneer zij leven door de Geest komt het nieuwe leven van zelf openbaar. Hoe eenvoudiger: hoe echter en hartelijker. Niet allerlei menselijke uitvindingen of schijnbaar diepzinnige onderschei dingen, die op het eerste gehoor wel iets bijzonders schijnen, maar bij nader on derzoek de echtheid van het Evangelie verduisteren en velen van het eenvou dig geloof verre houden, maken deze gemeenschap, maar de werkingen van de Heilige Geest. Het is verbazend hoe sommige men sen in allerlei zelf uitgedachte systemen een schijn van wijsheid weten te ver werven waardoor zij van zichzelf den ken iets bijzonders te zijn. Zij hebben vaak een keur van bijbelteksten die hun stelsel moeten staven. Bij nader on derzoek is mij vaak gebleken dat zulke teksten in het verband waarin zij ge schreven zijn, meestal iets geheel anders bedoelen dan wat men er van maakt. De leer der apostelen, dat is wat Pe trus gepredikt heeft op die doorluchte Pinksterdag. De leer waarin een mens geplaatst wordt voor het Woord van God. Waar al zijn ondeugden openbaar komen. Waar hij met schaamte de ogen neerslaat en met diepe smart vervuld wordt. Dat is die leer die zulke ellen- digen tot God doet vluchten en doet uit roepen: „Wat moet ik doen om zalig te worden". Nee, dit vragen is geen wet tisch begeren het weer goed te maken door de werken der wet, want er was niets meer goed te maken. Zij waren er diep van overtuigd dat zij de Messias hadden vermoord. Gods hoogste openbaring van Zijn liefde stout veracht. Niet alleen gezondigd tegen.al de geboden van Gods wet, maar ook het evangelie van Gods genade in Chris tus Jezus tot hen gekomen, verworpen en veracht. Petrus wijst deze mensen dan ook niet op enig werk dat door hen volbracht moet worden, maar predikt hun het ge loof in Jezus Christus, wiens bloed be tere dingen spreekt dan het bloed van Abel. Abels bloed is een stem tot de he mel die roept om wraak. Maar Jezus' bloed roept om verzoening, om vrij spraak, om eeuwig leven. Door Abels bloed werd schuld gemaakt, maar door Jezus' bloed schuld verzoend. Dit heb ben zij geloofd en dit bond hen aan el kaar als leden van het zelfde lichaam. Zij worden aan die honderdtwintig toe gevoegd. Uw volk is mijn volk, uw God is mijn God. Zij hebben elkaar nodig, niet om te laten horen wat voortreffelijke chris tenen zij zijn, maar om elkaar te dienen door de liefde. Zij geven elkaar hun hart. Het is ook zo'n onuitsprekelijk wonder, genade ontvangen te hebben. Zij bidden voor elkaar en waar het nodig is geven zij elkaar hun huis en goed. Het is immers allemaal van de Heere. Zij zijn toch maar rentmeester. Waar zouden zij het dan beter toe kunnen aan wenden dan in de dienst van God? Het wordt ook bezegeld in de breking des broods. Het is onmogelijk dat al die duizenden christenen bij elkaar thuis zouden komen. Maar daar is het Avond maal door de Heere ingesteld als een gemeenschappelijke maaltijd. Daar ont vangt Vader Zijn gezin in Zijn huis. Want gelijk uit vele graankorrels één meel gemalen en één brood gebakken wordt en uit vele bezien samengeperst zijnde, één wijn en drank vliet en zich ondereen vermengt, alzo zuUen wij allen die door het waarachtig geloof Christus ingelijfd zijn, door broederlijke Uefde om Christus onzes lieve ZaUgmakers wil. Die ons tevoren zo uitnemend heeft liefgehad, allen te samen één lichaam zijn. Deze gemeenschap is een biddende kerk. Denkt hier aan de gemeenschap pelijke gebeden in de samenkomsten der gemeente. Het samen roepen uit de nood tot God. Het samen danken voor Zijn onuitsprekelijke gaven. Ja rondom dit Woord der Verzoening samengeroepen, bloeit de kerk en worden de voorsmaken van de eeuwige sabbath ervaren. Hier zijn wij meer dan overwinnaars en gaan de week weer in met nieuwe moed. Hier mogen wij onze bezoedelde lip pen Christus toesteken en een onver diende kus van Zijn gezegende lippen ontvangen. Onze Bruidegom is niet te trots om een zwarte Bruid te beminnen. Och dat er nog velen Zijn liefde wilden beproeven. Allen die bij Hem zijn spre ken wél van Hem. En niemand van die Hem gezien heb ben, is teruggekeerd zonder prijs ge geven te hebben kruis en kroon, eer of verachting, voor of tegenspoed. Want Zijn liefde maakt het goud tot stof en het kruis tot een poort des hemels. Het is wel waar dat wij als ongestadig Hem vergrammen, zo straft Hq ons genadig Nochtans bl^ft Hq niet verstoord lange tyd Hy handelt met ons niet naar onze zonden Hü is vriend'iyk en straft tot gene stonden Ons naar verdienst', maar scheld ons alles kwijt. Ps, 103 5. Z.A. L. Huisman DIEREN - MIDDELHARNIS Zaterdag j.l. namen twee comettisten van de kon. fanfare „Sempre Crescen do" te Middelhamis-Sommelsdijk deel aan het KNF-topconcours voor solisten en kleine ensembles te Dieren (Gld.). Deze twee tot deelname gerechtigde blazers van „Sempre" waren Pim Schrij ver en Arie Noordijk, die zich vorig jaar op het solisten-concours te Stellen- dam wisten te plaatsen, door een 1ste prijs met lof der'jury te behalen. De in totaal 21 deelnemers in de sek- tie blaasmuziek moesten een verplicht werk spelen, dat voor de comet-solisten „Fantasie Caprice" van Pares was, en voor de comet-duo's „Concerto" van Manfredini. Voor het overige hadden alle instrumenten een eigen verplicht num mer. Na bekendmaking van de punten bleek dat Arie Noordijk met 48 punten een negende plaats had veroverd met z'n solo. Voor het duo behaalden Pim Schrijver en Arie Noordijk 46 punten. De piano-gebeleiding was in handen van Leo de Wit. Het jury-Ud was Henk van Lijnschoten. Volledigheidshalve volgt de gehele uitslag van het concours. Blaasmuziek 1. Duo Vlemmings-Vos, Gemert klarinet 53 pnt 2. Mej. Worm, Bergeyk, klar. 52V2 pnt 3. H. Klomp, Lunteren, es-bas 52 pnt 4. D. Goudhart, Eindhoven alt-sax 51 pnt 5. Mej. Scheurwater, Hardinxveld hobo 50V2 pnt 6. T. Kievits, Millingen a/d Rijn trompet 50 pnt 7. Kwartet uit Krimpen a/d IJssel div. instr49V2 pnt 8. H. Kok, Ede, klarinet 49 pnt 9. A. Noordijk, Sommelsdijk cornet 48 pnt 9. A. V. d. Vegt, Rotterdam alt 48 pnt 11. Mej. Vos, Gapinge sax-sopraan 47V2 pfit 12. B. Firet, De Bilt euphonium 47 pnt 12. J. Mol, 's-Heer Arendskerke euphonium 47 pnt 12. Duo Goudkamp-Firet, de Bilt bugel-euphonium 47 pnt 15. J. Louter, Capelle a/d IJssel euphonium 46V2 pnt 15. Mej. van Duijen, Well-Amerzoden sax-sopraan 46V2 pnt 15. P. V. d. Brink, Ede, klarinet 46V2 pnt De op Goeree Overflakkee bekende organist Piet Westhoeve was door de Stichting Kerkconcerten Goeree Over flakkee uitgenodigd een orgelconcert te geven op het grote Leeflang-orgel In de Grote Kerk te Middelhamis. Enkele weken geleden legde deze organist met goed gevolg eüideexamen solospel orgel af aan het Rotterdams Conservatorium bij Arie J. Keijzer. Hiermee zag hij zijn orgelstudie bekroond. Begrijpelijk wa ren ook daarom onze verwachtingen hoog gespannen. Het programma voor deze avond be vatte werken van: J. Alain, J. S. Bach, C. Franck en H. Distier. Piet Westhoeve opende het concert met de bekende „Litanies" van Jehan Alain. „Litanie" betekent gebed, dat be staat uit een reeks aanroepingen, sme kingen of lofzeggingen. Dit kwam ook duidelijk in de muziek tot uitdrukking. Het werd op een zeer virtuoze manier uitgevoerd, waaraan ook nog de nodige spanning goed deed. Van Johann S. Bach de Toccata, Ada gio en Fuga in C. Vooral de Fuga boeide ons door de fraaie articulatie, de heldere registratie en de speelse vertolking. Zeer muzikaal Vervolgens het koraalvoorspel „Dies sind die heiligen Zehn Gebot" van Jo hann S. Bach. Een gedragen vertolking van dit schitterende Bachkoraal. Na Bach weerklonk het Choral in B kl. t. van César Franck door Middelhar nis' Grote Kerk. Prachtige muziek van deze Franse romanticus. Hierbij teken- 18. Duo Schrijver-Noordijk cornet 46 pnt 18. D. van Doom, Spijkenisse cornet 46 pnt 20. P. de Rooy, Goes, euph. 44V2 pnt 21. A. van Nieuwenhuizen, Zierikezee, trombone 44 pnt Drumbandmuziek 1. H. Schellekens, Gemonde trom 52 pnt 2. A. Coenen, Bergeyk, trom 5OV2 pnt 3. Trio uit Reusel, trommen 47V2 pnt 4. Duo Bems-Gendt, trommen 45V2 pnt 5. R. Ent, Utrecht, trom 44V2 pnt 6. A. Mathijssen, Dodewaard trom 43V2 pnt 7. H. Steensel, Bladel, trom 43 pnt 7. Duo Koenderink-Hospers, Vriezenveen, trom 43 pnt 9. Duo Beemink-Fraterman, Losser, trom 42V2 pnt iO. M. Tintelen, Maurik, trom 37Va pnt den wij aan: Onverbeterlijk, doe het hem maar eens na. Wel jammer is dat het orgel niet over een zwelkast beschikt. Dit wist de or ganist echter in de fraaie registratiewis selingen prima te verhelpen. Het laatste punt van het programma vermeldde de Partita „Wachet auf, ruft uns die Stimme" van Hugo Distier. Een ritmisch zeer gecompliceerd werk, wat echter voor de concertgever geen pro bleem was. De bruisende Toccata werd op een grootse manier aangepakt, het stuk kreeg een geweldige vaart en zeggings kracht mee. Het Bicinium 2-stemmi- ge variatie) klonk zeer muzikaal. Ten slotte de Fuga. Het puntige ritme kwam de vertolking zeker ten goede. Het werk leidt tenslotte naar een machtige climax, waar de spanning tot ongekende hoogte stijgt, een hoogtepunt, waarbij het gehe le orgel betrokken wordt. Een indruk wekkend slot van dit prachtige concert. Ongetwijfeld zullen we in de toekomst nog meer van deze organist horen. Dat staat bij ons, en bij degenen die dit con cert bezochten, als een paal boven wa ter Dirksland Martin Mans STELLENDAM VERKOOP HANDDOEKEN Dinsdagavond oud gedeelte dorp van huis tot huis, t.b.v. nieuw jeugdgebouw Herv. gem., prijs 12,50. Afbeeldingen 2 soorten in drie kleuren 2 vissersschepen SL 7 en 1. DIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN THOLEN OP ZONDAG 8 JUNI 1980 THOLEN 9.30 uur en 18.30 uur ds. L Wüllschleger. H.A. en Dankzegging. POORTVLIET 10 uur dhr. J. Kot uit Nieuwe Lekkerland en 18 uur ds. D. Budding. SCHERPENISSE 9.30 uur en 14.30 uur ds. D. Budding. H.A. en Dankzegging. SINT MAARTENSDIJK 9.30 uur en 14.30 uur dhr. H. de Bode lüt Valburg. STAVENISSE 10 uur en 18 uur ds. W. Gorissea SINT ANNALAND 10 uur ds. M. D. Geuze en 18 uur ds. A. Cysouw. OUD VOSSEMEER 10 uur en 18.30 uur ds. Th. v. d. Heijden. SINT PHILIPSLAND 9.30 uur ds. A. Cysouw H.A. en 14.30 uur ds. M. D. Geuze Dankzegging. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgeverij Uj^recht. 18 Uit zijn broekzak haalt Geert een ste vig stuk touw. „We zullen jou wel leren om iemands gesprek af te luisteren. Ga tegen die boom staan!" „Heb toch medelijden met mij", jam mert de verrader, „ik heb niets ge hoord van uw gesprek. Heus, geloof me toch alstublieft". Als antwoord ontvangt hij een klin kende oorvijg van Geert, die zich hoe langer hoe meer opwindt. „Ga tegen die boom staan zeg ik je!" snauwt hij, „en vlug wat! anders zal ik je helpen!" Pieter duizelt. Z'n hoofd bonst. Eerst de val tegen de boom, en nu een dreu nende slag van Geert. Alles doet hem pijn. Hij voelt zich diep ongelukkig en wenst zich mijlen ver van deze plaats. Na deze afstraffing durft Pieter niet langer tegen te stribbelen en volgt Geerts bevel op. Deze bindt hem stevig aan de boom vast. „Zo, en vertel nu maar eens wat je gehoord hebt!" beveelt hij. „En snel een beetje, want we hebben weinig tijd!" „O mijnheer, geloof me toch, ik heb niets gehoord", snikt de bevende knaap. „Alleen het woordje „klooster" kon ik verstaan, anders niet". „Zo", zegt Geert, „nu dat is niet be langrijk. Maar ik geloof zeker dat je wel iets gehoord hebt. Een verrader zoals jij, ziet er nu eenmaal niet tegenop om te liegen en een ander iets wijs té ma ken. Maar denk er aan... met mij ben je maar zo niet klaar mannetje. Klaas, geef me je zakdoek eens!" Het verlangde wordt hem toegereikt. De jager maakt van de zakdoek een stevige prop en duwt deze de van angst rillende knaap in de mond. „Denk nu eerst maar eens rustig na en vertel me dan maar eens wat je nog meer gehoord hebt. Kom Klaas! we ver wijderen ons even. Dan zullen wij in middels overleggen aan welke boom we de schurk zullen ophangen". Als Pieter deze woorden hoort staat hij verstijft van schrik en wil beginnen te jammeren. Maar hij kan geen geluid voortbrengen want de prop in zijn mond belet hem dit. Achter uit zijn keel komt slechts een dof gebrom, dat is alles. De geuzen lopen een eind het bos in en la ten Pieter alleen achter. „Wat moeten we toch met hem begin nen?" vraag Klaas. „Waarschijnlijk heeft hij nog meer van ons gesprek ge hoord en dat kan gevaarlijk zijn voor onze onderneming. Bovendien is hij ons waarschijnUjk gevolgd vanaf het huisje van „Schele Hein" en weet daardoor jou schuilplaats ook". „Het is een moeilijk geval", zucht Geert terwijl hij zich achter het oor krabt, wat zijn gewoonte is als hij met problemen te kampen heeft. „Als hij ons hele gesprek heeft afge luisterd is ons plan voor woensdagavond verkeken. Hij verklapt dan natuurlijk alles aan de Spaanse bezetting. En als hij mijn verblijfplaats weet, ben ik ge noodzaakt om op te breken en ergens elders mijn intrek te nemen. Het liefst zou ik die schurk mijn mes tussen de ribben steken, maar het zou laf zijn want het is nog maar een knaap. Kom, laat ik eerst eens proberen of ik iets meer te weten kan komen". Met zijn mes in de hand loopt Geert naar de knaap toe en rukt deze de zak doek uit de mond. Pieter kan nu weer iets ruimer ademen. Angstig kijkt hij naar het mes. Grote zweetdruppels pa relen op zijn voorhoofd. Toch rilt hij. Maar Geert kent geen medelijden. In tegendeel! Hij verwenst de verrader tot in het diepst van zijn hart. „Nu zal je me eerlijk antwoorden op de vragen die ik stel!" kommandeert hij. „Als je liegt, stoot ik dit mes tussen je ribben", voegt hij er dreigend aan toe. Hij zet het mes op de borst van Pieter om deze nog meer angst aan te jagen. Hij wil er zeker van zijn dat de knaap de waarheid zal spreken. „Ik zal u alles eerlijk vertellen", stot tert de spion. „Hoe laat ben je van huis gegaan?" vraagt Geert. „Na het avondeten, ongeveer zes uur", antwoordt Pieter prompt. „Waar ging je toen heen?" „Ik heb een poosje rondgezworven in Hermigny". „Met welk doel ging je er op uit?" „Ik had helemaal geen doel", Uegt Pieter. „Waar zag je ons vanavond voor het eerst?" „Uw vriend liep in Hermigny en die ben ik gevolgd". „Waarom deed je dat?" Er komt geen antwoord. Met terneer geslagen ogen kijkt Pieter naar de grond. „Vertel op!" beveelt Geert, terwijl hij zijn mes iets steviger tegen de borst kas van de knaap drukt. „Ik was nieuwsgierig wat hij nog zo laat op straat moest doen. Daarom volg de ik hem". „Je wilde bespioneren", verbetert Geert. „En als het je zou gelukken hem te verraden net zoals je de hagepredi- ker gedaan hebt, dan zou je het zeker niet laten. Is het zo niet?" Pieter schudt ontkennend het hoofd. „Dat zal ik niet doen mijnheer", be looft hij gedwee. „Maar laat u me dan nu gaan?" „Dat zou je wel wUlen, maar dat gaat zomaar niet. Wat zou je van ons kun nen verraden? Toch zeker niets! Ik zou niet weten waarom we 's avonds niet buiten mogen lopen". „Ik zal niets verraden mijnheer", be nadrukt Pieter nogmaals. „Wat zou je dan kunnen verraden, als je dat zou willen?" vraagt Geert onge duldig. Pieter aarzelt even. Dan ant woordt hij: „Uw verblijfplaats bijvoor beeld". „Zo", bijt Geert hem toe, „nou man netje als je dat zou doen ben je met mij nog niet klaar, dat beloof ik je!" „Als u me nu laat gaan, zal ik zwij gen", belooft Pieter. „Aan de beloften van een verrader hecht ik geen enkele waarde", snauwt Geert, die nu zeker weet dat zijn ver blijfplaats niet geheim meer is. „Je verdiende niet anders dan dat ik je aan deze boom zou ophangen. Maar ik zal je sparen, om je de gelegenheid te geven je ellendig leven te beteren. Ik wil nu eerst weten wat je zoal van ons gesprek gehoord hebt. Denk er aan, mijn mes is scherp en lang!" „Geloof me toch mijnheer, ik kon niets horen door de wind. Juist toen ik nader bij wilde komen, viel ik. Heus, ik weet niets". Geert kijkt zijn makker aan. Deze wenkt hem,. Ze verwijderen zich voor de tweede maal. „Hij schijnt van ons gesprek weinig gehoord te hebben", meent Klaas. „We moesten hem maar vrij laten". „Maar niet voordat hij een pak slaag gehad heeft, dat hem nog lang zal heu gen", gromt Geert. „Hij verdiende dat ik hem ophing. Ik meende bij neef Hein veilig te zijn, maar nu ben ik wel ver plicht de hielen te lichten. De schavuit zegt wel dat hij zal zwijgen, maar daar geloof ik niets van". „Het is een akelig geval Geert, maar toch zou ik hem geen pak slaag geven", oppert Klaas. „Daarmee jagen we hem nog veel meer in het harnas. En je had het zoeven over vertrekken, maar zover is het nog lang niet". „Ik zal wel moeten Klaas, of weet jij iets anders?" „Ik denk het wel, hoewel het ook niet erg prettig voor ons is". „Vertel op Klaas, ik luister". „We moeten hem geld geven Geert", begint Klaas. „Voor geld doet hij alles. Ik weet zeker dat hij zal zwijgen als we hem enkele dxikaten in de hand drukken. Doen we dat niet, dan zijn we niet lan ger veilig. Het is natuurlijk niet prettig, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Ik brak hem liever de beide benen stuk, maar het zou dom van oris zijn. Men vangt nu eenmaal meer vliegen met stroop dan met azijn". wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 3