"si-usy Flakkee ziet de kleine kernen proliiematiek niet zo zitten I Ahoy voor de herboren MD 10, 7öi]')C>{li'HBr <ro -77p^Ê-r^|£f Se jaargaaig CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EHANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Thema-avond ondervond weinig belangstelling X BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoopiiai t OOK OP VmjDAGAVOND l - IVIIDDELHARNIS 4 LtAi^ux^wüiU J.XS TELEFOON 01870-2043 t t GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 SOMMELSDIJK LEERLINGEN LAND- EN TUINBOUWSCHOOL STIJGEND Avondvierdaagse in Middelliarnis Varkenshouders op excursie Aantal (bloeddonors in stijgende lijn Dierenbeschermi ng JUBILEUMCONCERT MANNENKOOR „ONS KOOR" 45 JAAR ZATERDAG 7 JUNI in de sporthal te Middelhamis Aanvang 19.30 uur Zaal open 19.00 uur Kaarten verkrijgbaar aan de zaal Bestrijding botulisme Delen van babylijkje gevonden POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie tangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharrüs Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel Gelooft U ons op ons bescheiden ge zag; de Flakkeeërs laten zich niet meer zó gemakkelijk naar voorlichtings- en inspraakavonden lokken Neem maar de thema-avond van maandagavond in de aula van de Tech. School over „de klei ne kernen op Goeree Overflakkee", waar moest blijken dat hooguit 25 aan wezigen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging van de Streekcommissie Goeree Overflakkee en datterwijl die materie op het met kleine kernen bezaaide Flakkee toch aan zou moeten spreken Het waren de volhouders dio er maandagavond zaten; de grote rest laat zich niet meer paaien, althans dat heeft er alle sch^n van nu bij herhaling gebleken is hoe weinig door „den Haag" de inspraak wordt gehonoreerd De thema-avond was helaas weinig boeiend, ondanks de aanwezigheid van twee sprekers, de heren G. A. van der Veen van de Landelijke Vereniging voor kleine kernen en dhr. Atzema van de Prov. Planologische Dienst die elk van uit hun gezichtshoek hun visie gaven. Het meeste nieuws bevatte nog de inlei ding van dhr. Atzema waarin hij een blik vooruit wierp op de teneur van het voorontwerp van het nieuwe streekplan welk ontwerp over enkele maanden ter visie zal worden gelegd. De grote opzet in het komende streek plan is de sub-urbanisatie (de trek van de stad naar het platteland) verder terug te dringen. Dat impliceert dat de platte landskernen mogen ontwikkelen „vol gens het equivalent van de natuurlijke aanwas". Het beleid, van GS zal er dan versterkt op gericht zijn per kern een goede afstemming van wonen, werken en voorzieningen te bereiken. Daartoe huisvest iedere kern zijn eigen bevolking en de sociaal-econo misch gebondenen en moet de achter standen in de welzijnsvoorzieningen worden ingelopen. Om een, goede onder linge structuur van kernen tot stand te brengen wordt gedacht aan een verster king van de verzorgingsfimctie van Oud- dorp en Oude Tonge en stimulering van de werkgelegenheid in Middelhamis en evt. Oude Tonge en/of Stellendam. De consequentie van het Prov. beleid zal zijn dat de bevolking van Goeree Overflakkee in de komende 10 jaar met nauwelijks meer dan 1500 mensen zal groeien. Overigens verklaarden de heren dat de Kleine-kernen problematiek niet be staat, maar dat elke kern haar eigen specifieke problemen kan hebben. Kan 'hebben, voor alle duidelijkheid, want meerdere kernen gaan niet gebukt on- der hun beperkingen. Zo dreigt op Flak kee niet het gevaar dat elders wel ac tueel is dat scholen binnen niet al te lange tijd gesloten zullen moeten worden doordat het leerlingental drastisch af neemt en dhr. v. d. Veen getroostte zich tevergeefs de moeite om aan te wijzen dat een lege school beter een multi functioneel gebruik kan worden gegeven dan dat de beuk erin gaat. Het leek dhr. v. d. Veen overigens wel toe dat de scholen van verschillende signatuur naar elkaar toe zullen moeten groeien terwille van het behoud van de onderwijsmogelijkheid in de kleine ker nen. Verlangens zijn: meer autonomie m.b.t. nieuwe bestemmingsplannen en een meer gedifferentieerd bouwbeleid. Dhr. v. d. Veen beweerde stellig dat het nog mogelijk is voor 70.000,een woning in de vrije sector te bouwen. Problemen van b.v. het opheffen van een postagentschap dóór schaalvergro ting kunnen door mobile voorzieningen worden opgelost maar nimmer is zo'n oplossing geheel afdoende. Dat maakte dhr. v. d. Veen duidelijk dat de zorg om het voortbestaan van kleine kernen ver der dient te strekken dan de zorg om alleen maar de leefbaarheid. Aan het begin van de thema-avond werd door burgemeester v&n Welsenis In verband met het sty gen van het aantal leerlingen aan de Land- en Tuin bouwschool te Sommelsdijk werd door het bestuur by het Ministerie van Land bouw een aanvrage ingediend voor de bouw van een gymnastieklokaal, een praktyklokaal dierverzorging, een prak tijklokaal techniek en twee theorieloka len, aldus het Jaarverslag 1979 - 1980. Tevens werd besloten om met ingang van 1980 een begin te maken met de overschakeling van de traditionele prak tijkvakken naar plantverzorging en dier verzorging. Aankopen. Ten behoeve van de school werden in de loop van het schooljaar aangekocht 5000 m2 grond achter het bestaande schoolgebouw voor uitbreiding, een schuur voor de berging yfan tuingereed- schappen, de aankoop en inrichting van een aquarium, de opbouw van 2 bin- nenvolières, de aanschaf van 16 micros copen en nog enkele andere leerbehoef ten. Leerlingen. Per 1 augustus 1979 bedroeg het aan tal leerlingen totaal 173 (145 jongens en 28 meisjes), verdeeld over 4 klassen. Voor het schooljaar 1980-1981 zyn aange meld 36 leerlingen (30 jongens en 6 meis jes), verdeeld over 4 klassen. Hiervan komen 11 leerlingen van Schouwen Dui- veland. In liet personeelsbestand trad geen wijzigingen op. Voor het komend school jaar is tot leraar lichamelijke opvoeding benoemd de heer S. de Vries. Aan de heer P. van den Doel werd eervol ont slag verleend. Het ziekteverzuim onder het personeel bedroeg in totaal 11 man dagen. Examens. Van de 44 leerlingen in de 4e klas werd door 42 leerlingen aan het examen deelgenomen, waarvan 41 leerlingen slaagden voor het B of C niveau en 1 leerling voor het A niveau. Binnen het vak Landbouw Techniek hebben 19 leer lingen deelgenomen aan de examens van het N.I.L., hiervan werden er 7 afge wezen en 8 kregen een herexamen. Gedurende het schooljaar werden een viertal disco-avonden georganiseerd. Een viertal ouderavonden werden be zocht door gemiddeld 85''/o van de ouders. De open-schooldag kreeg bezoek van 125 personen. Een werden een viertal ex cursies gemaakt. Verder werd er een bollententoonstelling georganiseerd. Naast de ouderavonden werden alle leerlingen tenminste éénmaal thuis be zocht. Aan bijscholingscursussen werd deelgenomen door de heren Roeper, Wisse, Bleeker en Breugelmans. Vergadering. De Algemene Vergadering van de Ver eniging tot Bevordering van het Land en Tuinbouwonderwijs, die de school ex- ploiteerd, zal gehouden worden op maan dag 9 juni a.s. des nam. 8 uur in het schoolgebouw aan de Langeweg te Som melsdijk. Na behandeling van de diverse ver slagen zal er een tóestuursverkiezlng ge houden worden. Aftredend zijn de heren M. P. Buth te Dirksland (herkiesbaar) en M. van Driel te Nieuwe Tonge (niet herkiesbaar). Voor deze vacature zijn als kandidaat gesteld de heren T. Human te Stellendam en R. Tanis te Sommels dijk (alphabetisch). Over ruim één week, op 17, 18, 19 en 20 juni a.s. organiseert SPARTA HY- GIEA voor de 9e keer de MENHEER- SENSE AVONDVIERDAAGSE. Het is te hopen dat heel veel wande laars zich aan de start zullen melden en dat er nog meer deelnemers als verleden jaar, (toen liepen er ruim 1500 sportie- velingen mee) de 5 of 10 kilometers af zullen leggen. Er kan nu al worden in geschreven bij Coby Everaers, Binnen weg 1, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2054 of liefst persoonlijk op de dinsdagavond, donderdagmiddag- en avond of anders op 17 juni tussen 18.00 en 19.00 uur in de Olympiakantine. Het inschrijfgeld bedraagt tot 16 jaar 3,daarboven 3,50 en groepen be talen 4,50 extra. Net als voorgaande ja ren is de start en f inisch bij de Olympia- hal aan de Sportlaan te Middelhamis. Na het volbrengen van de mars ont vangt iedere deelnemer weer een herin nering, t.w. voor de Ie, 5e en 10e keer een medaille en wanneer er voor de 2e 3e, 4e, 6e, 7e, 8e of 9e keer wordt meege lopen een cijfer. Ook zijn er voor de groepen weer mooie prijzen te winnen die op de laatste avond vanaf de MU- ZIEKTENT zullen worden uitgereikt. Nu alleen nog maar hopen dat het weer ons de derde week in juni gunstig gezind is, zodat op vrijdag 20 juni, na vier sportieve wandelavonden, de 9e MENHEERSENSE AVONDVIERDAAG SE feestelijk afgesloten kan worden. Volgende week woensdag i 11 juni gaan de leden van de Ver. voor Var kenshouders „de Zuid Hollandse Eilan den" een dagje op excursie. De tocht voert o.m. naar twee bedrijven in Ede en Bennekom, waar zeugen en mestvar- kens worden gehouden en er vtfordt in Utrecht een bezoek gebracht aan de mengvoederfabriek „Firma Utrecht". Vanaf het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam kunnen liefhebbers een rond vlucht maken boven Stellendam en Oude Tonge, waarna om half negen in restaurant „Piaswij ck" te Rotterdam zal worden gedineerd. van Middelhamis de tentoonstelling over I kleine kernen geopend. Die kan vandaag I vrijdag voor het laatst worden be keken van 7 tot 9 uur vanavond. Een aantal scholen op Goeree Overflakkee heeft die tentoonstelling gevuld met werkstukken en verhalen waarin de schooljeugd te kennen heeft gegeven hoe zij over het wonen in een dorp denkt...; veelal positief-, dat mag gezegd. Enkele interessante en ongekunstelde be schouwingen hebben we er voor U uit gelicht: Een Stadse scholier dichtte: „overal wonen mensen, niet overal naar wensen, maar u moet niet vragen hoe, in een wei loeit Betty de koe, in de stad is het weer kiele kiele het journaal zegt: er staat weer een füe". „In een stad kun je nooit eens sla pen", schrijft een ander. „Altijd komen er auto's langs, in een dorp gaat het wel eens. Auto's komen er niet zoveel langs als in een stad". „Je kunt er ook nooit rustig spelen, altijd komen er auto's langs. Maar er zijn een hoop leuke sporten b.v. voetbal, termissen, hokië enz. en in een dorp heb je ook wel sporten, maar niet zo veel. Je kunt je dieren in een stad ook niet zo makkelijk uitlaten, het beste is dat de dieren het op de weg doen want op de stoep loopt iedereen er doorheen en dat is niet zo fris. In een dorp staan een hoop bosjes daar kunnen de honden het op de grond doen naast de bosjes. In de stad kun je wel leuk winkelen, in een dorp niet zo leuk. Dit is het verschil tussen een stad en een dorp". Een jeugdige Herkenaar: „Er is ook maar één politie, maar daar heb je niet veel aan want die rijdt even over het dorp en hij gaat weer terug naar het politiebureau in Dirksland. Maar dat zal wel komen omdat er hier niets te arres teren valt. Een ander Herkenaartje: „Geen dok ter, het is eigenlijk wel een nadeel als je een gat in je hoofd valt of glas in je vingers hebt of iets anders overkomt". De jeugdige Middelhamissers bleken wat radicaler. Zij stelden een verlang lijst samen waaraan het gemeentebe stuur een hele kluit zou hebben: Ze zouden willen: een nieuw overdekt zwembad, een speeltuin, een skateboard- baan, een kunstijsbaan, een jeugdraad, een tafeltennisver., meer natuur, een crossveld voor brommers, een sprotver. voor gehandicapten, een rugb-club, ver plichte hondentoiletten, een bibliotheek, een meisjesvoetbalclub enz. enz. Maar dat het leven op het platteland ook zijn beperkingen kent blijkt uit het schrijfseltje uit Stellendam: „...ik vind dat we niet meer mag voetballen van de buurvrouw en we heb ben al twee keer stannetje gehad en dat vindt wg niet leuk AVONDDRIEDAAGSE IN OUDDORP De Sportver. „de Kriekel" organiseert op 17, 18 en 19 juni a.s. de jaarlijkse avonddriedaagse. Start 19 uur bij café „de Meulblok. We hopen even als vorig jaar op veel belangstelling. DIRKSLAND OPHALEN OUD PAPIER Zaterdagmorgen wordt t.b.v. „Onder de Wiek" weer oud papier opgehaald. De stand t.m. heden bedraagt 2.275, Wilt u het weer gebundeld gereed zet ten s.v.p.? OOLTGENSPLAAT Voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis hebben j.l. dinsdaga vond in het Veren, gebouw „'t Centrum" 154 donors een halve liter bloed afge staan. Dat is 11 flessen meer dan üi 1979 toen 143 donors aan de oproep ge hoor gaven. In 1978 was het aantal 141, in 1977 145, in 1976 138 en in 1975 114 flessen. Het is verheugend een stijgen de lijn waar te nemen. Van A donors werd de bloedgroep vastgesteld. Namens-het afdelingsbestuur dank aan bloedgevers en allen die deze avond hun hulp hebben verleend. STELLENDAM VERENIGINGSEEIS S.D.G. Op D.V. zaterdag 14 juni organiseert de Chr. Zangver. „S.D.G." te Stellendam een verenigingsreis naar Giethoorn. Er zijn in de bus nog enkele plaatsen beschikbaar voor personen buiten de Ver. De prijs bedraagt 40,(diner in begrepen). Wie interesse heeft kan zich opgeven bij de secretaresse, mevr. P. van Huizen, Willem de Jagerstraat 9, tel. 01879 - 2554, die ook eventuele na dere inlichtingen kan geven. Om teleurstelling te voorkomen, wordt U aangeraden met uw opgave niet te lang te wachten. A. Dekker. 3 jonge katertjes: 3 jonge katertjes van 6 weken zoeken een goed tehuis. Ze verblijven bij de fam. van Zan ten, Anth. van Weelstraat 19, Den Boi nmel, tel. 01871 - 1805. De katertjes zijn er gratis af te halen. Meerderen uit Middelhamis hebben eervorige week in Scheveningen en vorige week in Rotterdam met span ning uitgezien naar de komst van de herboren Middelharnisse beugsloepe, de M.D. 10. Him tocht werd beloond en enkelen zijn zelfs aan boord geweest bij de eigenaar, dhr Huettink die zijn waladres in Staveren heeft. Reeds eer der verhaalden we dat dhr Huettink de sloepe in Noorwegen terugvond, om gebouwd en dienst doend als vracht- vaardertje. Hij bracht de sloepe in zo authentiek mogelijke staat terug, al leen een kajuit die noodzakelijkerwijs moest worden aangebracht om logies te hebben laat zien dat de sloepe nu een andere bestemming heeft dan haar oor spronkelijke. Inmiddels worden er po gingen aangewend om de M.D. 10 nog een keer te laten thuisvaren in Men- heerse. De eigenaar is omtrent de mo gelijkheden daartoe benaderd. Overi gens zal het waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn dat de sloepe in de bin nenhaven van Middelhamis komt; die is daarvoor te ondiep geworden maar ondanks dat zou de thuiskomst na: 64 jaar toch een uniek gebeuren zijn die vele emoties los zou maken. U hoort er zeker meer van. Gedeputeerde staten van Zuid Hol land verwachten dat het botulisme de komende maanden weer de kop zal op steken. Zij hebben daarom aan alle ge meenten, recreatieschappen en water schappen in Zuid-Holland een affiche gestuurd met daarop richtlijnen voor een doeltreffende bestrijding van botulisme bij watervogels. In 1979 zijn er meer vermoedelijke ge vallen van botulisme bij de provincie Zuid Holland aangemeld dan in 1978. Vorig jaar kwamen uit 54 van de 151 Zuidhollandse gemeenten meldingen waarvan de meeste uit het gebied van de Nieuwkoopse Plassen. Van de 299 onderzochte kadavers bleek 62''/o inderdaad met botulisme be smet te zijn. De meeste meldingen kwa men voor in de maanden juni, juli en augustus. De provincie heeft de gemeenten, re- creatieschsppen en waterschappen ge vraagd het vinden van kadavers onmid dellijk te melden aan de Provinciale Waterstaat, en te zorgen voor een effi ciënte verwijdering en onderzoek van de kadavers. Bovendien is regelmatige con trole in met botulisme besmette gebie den nodig. Het publiek wordt geadviseerd water vogels niet te voederen, om te voorko men dat op bepaalde plaatsen concen traties van watervogels ontstaan. Waar die zich concentreren is namelijk de kans op het optreden of op uitbreiding van botulisme groter dan elders. MIDDELHARNIS Bij het reinigen van een verzamelput van de riolering heeft een gemeente werkman woensdagmorgen delen van een babylijkje gevonden. Ze zijn inmid dels op het politielaboratorium onder zocht, maar terwille van het onderzoek maakt de politie liever geen nadere ge^ gevens bekend. Wel wordt een beroep gedaan op ieder die inlichtingen zou kunnen verstrek ken de politie daarvan in kennis te stel len (01870 - 2444) opdat het misdrijf waarvan kennelijk sprake is mis schien kan worden opgelost.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1