mOp z'n Flakkees gezeit De val van Bergen Fa. A. van der VALK Zn. ff Laauw gaet gendag zage HET NIEUWE KLEED Uw huis verkopen TAMBOER Een geslaagd Nieuw receptenboeicje ,,De Oosterse i^euicen tiiuis'' Ps. 104 30 LANERTA WANDELIVIARS IN DIRKSLAND Een Bison DOE-KADO-DOOS (met 11 soorten iilm)f 26,50 Tuberova-onderzoek in de gemeente Dirksland LANDBOUW Nog een late stikstofbemesting op tarwe FOLDER STÜDIEBIJDKAGEN PROVINCIE ZÜID-HOLLAND De mosselzaadvisserij IVIaaskant kotters Opbrengst astma kol lekte Bladz. 2 ..ErLANDEN-NTEirWS" Dinsdag, 3 juni 1980, Jae, z'n bultzak was klaer, mar noe mos un nog hier in daer gendag gae zage. Dat deed vaoder ommers oak. „Mar ik gae niet overal, oor moeder". „Welneent jongen, je gaet mar hier in daer". Laauw hard groas, liep bie zun eige al te rippeteren wat un zou zage. Ze wiste netuurlijk aollemaele al dat un vister mos worre, dat was dus gien nieuws méér. Hie gieng avast mar bie meutje Ae- rentje beginne, daer was un gaauw weg in toen naer meutje Mao. N§, daer kreeg 'n de noadige ripplementjes van: „dienk ter mar om dat je niet over boord slaet as ut hard sturmt", in „je zal de éérste daegen wel in de koaie lage". De meis- sen die dur bie wazze, deje netuurlijk oak un duit in 't zakje. Daer kon un ut mee doewe. Noe nog nae meutje Janne, daer bleef un nog an de deure stae want zeit un: „'k Hoa niet veul tied, wangt ik mot nog un hoap doewe". „'k Hoare 't je zage", zei meutje. „Je moeder zal je bultzak wel ingepakt ha. Dat heit ze dur in dur leven al zoen hoap gedae. Ze kan 't wel droame wat tur in mot. Mar kiekes Laauw", vervolgde ze goe dig, „hier hie je un ongs butterbiesjes, die ha 'k aspres voor je bie van Beek gehaeld, want je zal ut noe niet zoe makkelijk kriege. Je mot hard wareke op te sloepe, mar daer gae je niet doad van mun jongen. In je heit vistersbloed in die aere toch niet an de walle. Je bint thuus aoltied nogal ontzieje in daer dienke ze an boord niet zoe over, ze motte oak anpakke". „Jae", zei Laauw, „mar vaoder gaet oak mee in die zal wel goed voor mun zurrege. Dat horende ik un vannochend nog tegen moeder zage". „Dat gloave 'k wel mun jongen, mar hie zal wel gien papsoldoat van je wille maeke in gae noe mar gaauw nae huus, 't is zoe maaregenochend". Ut leste hoarende Laauw gunééns méér, hie liep mar gaauw weg, mit zun butterbiesjes. Un héél ongs voor zun neige. Hie docht minstens dat tun dur aol die dortien weken mee doewe kon. „Kiekkus moeder", in hie hiew ut zakje omhoage, „van meutje Janne". „Daer mot je niet over dienke", zei moeder, „wat zit taer in, 't liekent wel un zakje van van Beek". Want moeder wist as ze un zakje van van Beek zag, dat taer meestal wat lekkers in zat in dat was vroeger alléén mar bie bu- zongderheden. „Jae, dat is un ongs koekjes, die ha 'k van meutje Janne gehad, voor op zéé lekker „Dan bin joe avast weer mar goed of, ik zal ze voor je in un doasje doewe, want aorus worre ze zochte". „Bin je noe bie aollemaele geweest?" „Jae woor, bie de meutjes wel in nae Krientje gae ik strakjes wel. Want noe zal Neeltje wel slaepe in die wil ik toch oak nog wel zie je voor dat ik weg gae". Dat begreep zun moeder wel. Hie was nog al gek mit tat kind van Krientje, al wou un dat niet aoltied wete. Mar 't was oak un lekker dienk, in 't eerste kleinkind in de femielje. „Noe gae je mar un beetje vroeg nae bed oor. Je mot om un ure of vuuve dur wel uut. Ze motte aoltied rekene mi ut schutten op 't Hoad". Om un ure of achte lag un al in de koaie. Zoe as un docht: Dat zeie de visters ommers aoltied. 'k Gae nae de koaie, as ze nae bed gienge. Hie kon niet makkelijk an slaep kom- me. Moeder kwam nog bie zun kieke in zei: „Joon, gae noe slaepe, aorus bin je zoe ongder zeil in noe lei je mar te droaien. 'k Zal de besteedeuren dicht doewe". Dat dee ze dan oak in toen ze un hort je dumae kwam kieke, sliep un as un os. Gelokkig, docht ziin moe der. In ze gieng zelf oak klaeransje maeke. Dur man zei oak: „'t Is zoe vuuf ure". Even dumae was aolles in rustte. Mar om vuuf ure liep te wekker of. Laauw sliep ter nog deurheen, mar toe zun vaoder in moeder klaer wazze in zeije: „Laauw, 't is tied", was un der zoa uut. Hie was zoe ofgepoedeld twint moeder un kommetje kofje zette, in angekleed was un helemaele gaauw, dat zun moeder zei: „Aorus hei je uren waark in noe bin je zoa klaer". Mar ze was allang al blieje, ze mos- te ommers op tied te deure uut. Ze zette aolles voor zun klaer in toen un zun kofje uut had, wou im geliek mar weggae. „Bin je zot", zed moeder, „je kan niet op un kommetje kofje nae boord. Eerst eet je nog un paer stikken op, want aorus vergae je van dun honger. Kiek ter nae dat tun goed eet, oor Merien, want as un geweun thuus is dan lust un wel wat, mar zoe gaauw dur wat be- zongders is, dan laet tun zun eten stae". „Wel maans", zei Merien, dur man, „laet tie joon noe mar an mien over. Ik zal wel voor zun zurrege, mar, verwenne daer kan je op zéé niet an beginne". Moeder lei dur eige dur mar bie neer. Laauw at nog un paer sneeën broad in zei: „'k Gae avast oor vaoder", in hie wouw zoe weggae. „Hoij-hoij", zei zun vaoder, „neem joe je bultzak us mee. Mot joe gae vaere in dan zongder bultzak op ut Vienge- lienk komme. Dan za je us wat hoare". Hie nam zun bultzak op in zei zun moeder avast mar gendag. Hie docht: Tan hoef ik ze op ut Viengerlienk gien kosje te geven. De bultzak woog wel zwaer, mar hie wou zun eige niet laete kenne, dus liep un dur mee deur tot an ut Viengerlienk. Dat was taer weeral un héle drukte. De maansen die dur mee mee moste, aolles wat gendag kwam za in dan de visters zellef. Je zou noe zage... Un stikje folklore. De vister in der tenu: un vrok in un korten broek in mit lieslaerzen in klompen. Op ter hoad een klein sjokkiepetje of un geweune schipperspette, dat ging nae de leeftied. Dan de vistersvrouwen, dim éénen had un gehaekte muste op, dim aoren netjes mit tur keuvel, Of sommige die zoemar mitterhaest kWamme kieke, die wazze in der ongdermuste. De sloepen lagge dur weer netjes bie, aolles had weer un extra beurte gehad, 't Wier zoe zacht jes an tied om an boord te gae. Ze bin- ne dur tooh aollemaele, zei de schipper. Welneent Hein van der Sluus is tur nog niet. Modde mun daer noe weer op wachte... „Mar daer komt tun al", zeien gelieke. Ja oor, Hein mit Kee op zun hielen kwam om dun hoek an. Ut klonk gelieke in 't koor: „Je heit zeker op Kee dur hemde gelege". Dat was de aolgemééne roep as tur één te laete kwam. Wat tur mee tot uutdrukking kwam, is mien niet dude- lijk, mar 't zal wel un betekenis ha. Toen de vrouwen van de visters an boord wazze, gienge ze vaere. Ut was te geweunte dat te vrouwen meevoere tot an 't Hoadt in dan liepe ze die twéé kilometer ■Vel weer vrom. Je bleef zoe lange meugelijk bie mekaore. Laauw zun moeder gieng oak mee, die liet toch gien kleine kinders achter. Daer was nog ééne zuster thuus, van un goeie twintig jaer. Mar die kon dur eige wel hellepe. Ze gieng uut 't naoien voor zeven stuvers op un dag. Dur me- sien gieng dan ongder dur naerm mee, un héle vracht oor, mar dur wazze un hoap maansen die dur zellef gien had- de. Ze kwam oak nog besjoere toen de sloepe vertrok. Dat was un geroep in gebesjoer van belang, dat begriep je. Ze gienge ommers voor dortien weken weg, dat had je mit un Noordzééreize. Zoe voere ze de kaoie uut, de haevene op tot an 't Hoadt, daer moste ze wach te om te schutten in de vrouwen gienge van 't board. Aweer mar un gendag zage in roepe: Goeie reize oor in wel thuus!" Of „goeie vangst!" Mar toen zag Laauw zun moeder dan oak naer huus gae. Gelokkig, docht tun, dat vaoder mee gaet, wangt aorus bin je toch wel un beetje alléén, vooral as je voor 't eerste mee gieng. Mar hie nieuw zun eige wel groat oor. In zei tegen de ketellapper: „Toch fijn jo, as je nieméér naer schole mot". Mar die was alméér mee geweest, dus tie wist van wangten in zei: „Jae, dat zei joe noe, mar azze mun echt an 't vaeren binne dan bedaer je wel. Je mot hard waareke oor". Mar Laauw zei: „Dat heit vaoder oak wel gezeit. In daer is toch zeker niks op tegen, as je dan mar goed ver diend oak, mar wiele ha nogal un ge- lokkige schipper". „Dat is zoe", zei de ketellapper, „mar voor ongs zit tur niet zoeveul an, dat kom wel azze mun wat jaertjes gevaere ha. Wiele motte ut van ut verval ha." Dat wist Laauw al, mar daer maeken- de hie zun eige nog niet druk over. Hie at tooh wel. Dat gaet mit zukke jongers. Ze hadde toen nog niet ziikke hoage ver langens as tegenworig. Ze wazze al gaauw tevree! Brommers wiste ze nog niet wat ut wazze, dus taer zatte ze niet om ]te spriengen. Gelokkig mar, dan hadde ze dur gien hartzeer van oak. Daer kwam, de bovenman al an in zei: „Julle modde mekaere mar wegwies maeke. Alia, gaen julle mar avast un kommetje kofje maeke". Zoe gieng Laauw dan mit te ketel lapper mee. Die vertellende tegen zun: „Mun modde nae de bovenman luustere, die is eiguluk dun baes van ongs". Bovenman zeiden ze wel, mar het was eigelijk bootsman... de driller van de jongers. Hij stond boven de kok, bak ker, ketellapper in de kof jekoker. Daer boven stonge dan: de schipper, stuur man in zes mutrozen. Zoe dat wist un dan aollemaele. Ze voere noe op ut Haeringvliet in ik dochte dat ze over Vlaeringe gienge, mar ut kan oak datte ze zoe ut zee gat uutvoere. Mar ze wiste de weg wel, beter as ikke in zeker as aol die Zong- dagsvisters van tegenworig. 'k Zou dur niet graeg mee gae vaere. Mar noe stop 'k ter mar mee, wangt aorus ha ze in Eil. Nieuws aorus naare- gus plekke voor. 'k Hope mar dat tur niet te veul fouten bie gemaekt ha, mar dan kan 'k tur oak niks an doewe. T. H. v. d. Vad. Naschrift: In aansluiting op de reacties die ik ontving en het ingez. stukje. Ten eerste aan mevr. Jongejan. U veronderstelde dat uw grootvader in Lerwick was begraven. Het is best mo gelijk maar de bron waar ik uit put, gaf mij ten antwoord dat Brevick in Noorwegen, waar dit ongeluk gebeurde, wel twintig mijl van Lerwick vandaan ligt. Het ligt n.l. op de Shetlandse Ei landen. Wel is de naam Lerwick hele maal geen onbekende klank in Men- heerse. Er werd ook veel naar toege- yaren. Maar ik kan er niet anders over vertellen, misschien hebt U ook wel gelijk. Dan de hoogbejaarde mevr. Tersteeg. Mag ik het zo noemen? Zo'n keurig ge steld ingez. stukje, op Uw leeftijd. Ik kan niet nalaten om U mijn compliment te maken hoor. Maar om er op in te gaan. Ja, ik heb het allemaal van overleveringen. Ben dus niet bepaald ter zake kundig. En als U het nu zo zegt, dan kan dat best zo zijn. Maar na informatie hoorde ik dat het wel door de reder werd betaald, maar naderhand werd het dan weer van de verdiensten ingehouden. Er waren evenwel vissers die dergelijke spullen zelf ook nog wel meenamen. Ook mo gelijk! Het zal ook wel niet allemaal juist zijn wat ik schrijf, maar de kern is: dat het met genoegen wordt gelezen en daar gaat het toch maar om. Toch zou ik U willen vragen, mevr. Tersteeg als U meer weet van de Visterieje, U kunt zo keurig iets op schrift zetten, laat het Eil. Nieuws eens weten, het komt dan wel verder. Met vriendelijke groeten. T. H. v. d. Vad. A^M bloeit het nieuwe leven open, een fris groen kleed ligt uitgespreid Ik mag weer blij langs bloemenperken lopen op 't nieuwe kleed in nieuwe lentetijd. En als ik zoek, verwond'ring in mijn ogen naar 't oude kleed, dan vind ik dat niet meer. De Schepper legt een heel nieuw kleed met goudglans overtogen in stralend zonnelicht voor onze voeten neer. Gods Geest maakt dies nieuw, het oude moet verdwijnen. Hij trekt de aard het nieuwe feestkleed aan. Hij laat Zijn liefdezon in mensenharten schijnen, eens wordt de ganse aarde nieuw, daar komt geen eind meer aan. Van alle vreemde keukens waaruit wij Nederlanders van tijd tot tijd een graantje meepikken is de Oosterse het meest populair. We eten met z'n allen zelfs zó vaak nasi of bahmi goreng, loempia of saté, dat een buitenstaander zou denken dat die gerechten net zo ty pisch Hollands zijn als sudderlapjes met andijvie. Zelf weten wij wel beter. Voor een lekkere rijsttafel heb je niet genoeg aan zout of peper uit grootmoeders kastje. Daar zijn ingrediënten voor nodig die verre van typisch Hollands zijn. Hoe wel het natuurlijk wèl typisch Hollan ders zijn, die zulke ingrediënten voor ons bereikbaar maken. Dankzij de in spanningen van specialisten op dit ge bied, zoals Conimex in Baam, doet het aanbod bij de Nederlandse supermarkt of kruidenier, meestal niet onder voor dat van de markten in het oosten, de pasars. Vers, gedroogd, in poedervorm of als instant" mix, alle ingrediënten die nodig zijn om samen met bijv. vlees en verse groenten een authentieke In donesische of Chinese maaltijd klaar te maken, hebben we binnen handbereik. De vraag is alleen: hoe ga je ermee om? Wie een stapje verder wil dan een loempia of nasi goreng moet toch eerst weten wat je doet met gedroogde gar nalen, met kemiriennoten en met tras- sie? Wat heb je nodig voor een eenvou dige rijsttafel, en hoeveel tijd gaat er in zitten? Wat is een sajoer en hoe maak je die? Om antwoord te geven op deze en vele andere vragen heeft de Conimex Recepten Service (die ook dagelijks voor advies bereikbaar is onder 02154 - 11888) een nieuw kookboekje samengesteld, dat- onder de titel „De Oosterse Keuken thuis" vele geheimen van deze schijn baar ingewikkelde maar in de praktijk o zo eenvoudige keuken prijsgeeft. Aan de hand van meer dan 60 recep ten laat het zien hoe je met simpele in grediënten in meestal weinig tijd de heerlijkste dingen kunt bereiden. Het met fraaie kleurenfoto's geïllus treerde boekje geeft verder talloze tips en wetenswaardigheden, waarmee ook de beginneling zich snel in de oosterse keuken thuis zal voelen. Het boekje is te koop bij toko, super markt en kruidenier, en het kost 1,95. Ook is het te bestellen door overmaking van dit bedrag op giro no. 96256 van Conimex Recepten Service te Baam. Nieuwe producten. Tegelijk met het boekje introduceert Conimex twee nieuwe producten, die het werken in de Oosterse keuken nóg gemakkelijker m.aken. Het zijn een krui denmix voor nasi en een kruidenmix voor bahmi. Beide mixen zijn in poe dervorm, bestemd voor gebruik in com binatie met verse groenten. In tegenstel ling tot de bestaande nasi- en bahmi- mixen (boemtaoe nasi goreng en sajoeran kering), die voomanielijk zijn samenge steld uit gedroogde groenten, kunnen deze mixen zonder vooraf koken of wel len in de pan worden gestrooid. Op en top gemak dus van deze nieuwe meng sels, die voldoende zijn voor een bahmi of nasi voor 4 personen. Een zakje Bah mi- en Nasimix bevat 25 gram kruiden, en het kost 1,10. ><rs7srjc>cscNCN:^^ Op vrijdagavond 6 juni a.s. organi seert de „Buurtvereniging West" voor de vijfde achtereen volgende maal een wandelmars. Er zal over drie verschillende af standen worden gelopen n.l. de 5 km Voor de beginners, de 10 km voor de liefhebbers en de 15 km voor de, spor tieve volhouders. Maar een ieder is vrij om de afstand te lopen die hij des gewenst wil overbruggen. Deelnemers kunnen hun deelnemers- kaart in de Victoria-hal afhalen tegen betaling van 2,50 p.p. Het uitreiken van de deelnemerskaarten start om 6 uur. Enhet startsein wordt gegeven om half 7 eveneens vanaf de Victoria-hal. De route die gelopen wordt gaat zoals altijd door een natuurlijke omgeving. En voor een ieder die zijn afstand uit loopt ligt een mooie medaille klaar. vaderdag kado Schoolstraat 3$ Middelhanüa TeL 01870-2294 IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN De Stichting Tuberova zal ook in de gemeente Dirksland een röntgenologisch borstonderzoek houden. Vanwege het minder voorkomen van longtuberculose, bijzonder in de jonge re leeftijdsgroepen, worden deze niet bij het onderzoek betrokken. De onderste leeftijdsgrens voor dit onderzoek is dan ook gesteld op 40 jaar. Het is de bedoeling van dit on derzoek om bepaalde borstaandoenin gen, onder andere longkanker, op te sporen. Voorts biedt de bij dit onderzoek ge- m^aakte röntgenfoto de gelegenheid om bijvoorbeeld bepaalde hart- en vaataan- doeningen te ontdekken. De voor dit zo belangrijke onderzoek in aanmerking komende personen zul len een persoonlijke oproep ontvangen. Ook als men door of vanwege zijn werkgever wordt onderzocht is het van belang ook nu aan dit onderzoek deel te nemen, mits het laatste onderzoek waaraan men deelnam 3 maanden of korter geleden heeft plaats gehad. Het onderzoek zal worden gehouden te: Melissant op maandag 9 juni a.s. van 14.30 - 16.00 uur 18.00 - 19.30 uur Herkingen op dinsdag 10 juni a.s. van 14.30 - 16.00 uur 18.00 - 19.00 uur Dirksland op woensdag 11 juni a.s. van 14.30 - 16.00 uur op donderdag 12 juni a.s. van 14.00 - 16.00 uur 18.00 - 20.00 uur op vrijdag 13 juni a.s. van 14.00 - 16.00 uur op maandag 16 juni a.s. van 14.00 - 16.00 uur 18.00 - 19.30 uur Als vrijwillige bijdrage wordt ter be strijding van de kosten van het onder zoek van het publiek een bedrag ge vraagd van 3,50, welk bedrag men bij het onderzoek gelieve te voldoen. De teelt van tarwe is, hoe kan het ook anders, gebonden aan richtlijnen. De boer moet zijn gewas goed kennen. Hij moet de belangrijkste graanziekten her kennen. Eerst dan weet hij wanneer en welke maatregelen moeten worden ge nomen. De stikstofbemesting is zo'n maatregel. Over het geheel genomen vragen de rassen veel stikstof. Eerst dan kan een hoge tarwe-opbrengst worden verwacht. Het gaat daarbij om twee zaken. De hoeveelheid stikstof en de verdeling van deze hoeveelheid over meerdere giften. Dat geeft minder kans op legering. De korrelkwaliteit wordt beter. Kortom; de oogstzekerheid is groter. De N-behoefte hangt nauw samen met de rijkdom van de grond. De eerste en tweede gift worden hierop afgestemd. Maar vaak kan daarna een extra hoe veelheid stikstof nog voordeel bieden. Met zon' gift worden zowel de korrel- opbrengst als het eiwitgehalte ver hoogd. Begin juni is daarvoor de goede tijd. De tarwe is dan in stadium 9 a 10. Zo'n late overbemesting heeft alleen zin wan neer het gewas nog te licht is. Dat zou, gezien het droge najaar, kunnen. Strooi dan 450-500 kg Kas per ha. Wel moet de tarwe gezond zijn. Bij een door graan- ziekte aangetast gewas heeft een late gift geen zin. Informatie over studiebij dragen van de provincie Zuid-Holland is te vinden in een dezer dagen verschenen folder van de provincie. In de folder staan de belangrijkste punten uit de „Regeling studiebij dragen provincie Zuid-Holland" kort weergegeven. De regeling is be doeld voor inwoners van Zuid-Holland, die een op een beroep gerichte oplei ding willen volgen. Aanvragen om bij dragen voor het cursusjaar 1980 - 1981 kcin men tot 1 oktober aanstaande bij de provincie indienen. De folder is gratis verkrijgbaar bij het Bureau voorlichting van de pro vincie Zuid-Holland, Provinciehuis, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag, telefoon 070 - 2641115 De week mocht (tot 13 juni) voor het eerst naar mosselzaad worden gevist, in de Waddenzee (oostelijk deel). De mosselkweker is vrij of hij blijft vissen op de westelijke Waddenzee of dat hij naar het oostelijk Wad vertrekt. Hij is eveneens vrij of hij op het oostelijk Wad geviste zaad wil uitzaaien op zijn per celen in de Waddenzee of op zijn perce len in Zeeland. Reeds bij het begin van de openstel ling van de Waddenzee (begin mei) werd door de Visserij-inspectie (Directie Vis serijen) meegedeeld dat op de banken in de Oostelijke Waddenzee een redelij ke hoeveelheid mosselzaad aanwezig was. Het succes van de zaadvisserij op de Westelijke Waddenzee was mede te danken aan de kaartjes, die aan ieder een ter hand werden gesteld waarbij de plaatsen waar mosselzaad voor kwam op waren aangegeven. Dit was een ini tiatief van Zevibel, die tevoren daar naar een onderzoek had laten instellen. Bij scheepswerf Vooruit te Zaandam werd woensdag het casco te water ge laten van een nieuwe Noordzeekotter, de G.O. 40 voor de firma Jae. Tanis te 'Goedereede. Dit schip zal in Stellen- dam verder worden afgebouwd bij de firma Maaskant, voor wiens rekening het werd gebouwd. In Stellendam wordt thans ook gewerkt aan de H.D. 23, een schip bestemd voor de firma Jae. Bak ker uit den Helder. Aan de afbouwkade in Stellendam ligt verder nog de BR. 32 van de firma Fenijn uit Breskens. Aan de afbouwkade in Bruinisse de Goeree 42 ex Oudd. 6, voor de firma P. J. Bezuijen, een schip dat men eind juni in de vaart (visserij) hoopt te brengen. In Bruinisse wordt verder nog gewerkt aan de Goeree 4, een Noordzee kotter voor wed. 't Mannetje te Goede reede. Het casco van dit schip werd onlangs te water gelaten bij scheeps werf De Hoop te Hardinxveld. NIEUWE TONGE De astma kollekte welke huis-aan- huis gehouden werd in de week van 28 april tot 4 mei 1980 heeft opgebracht 2.785,40; hetgeen 144,55 meer is als de kollekte in 1979. Het Nederlandse Astma Fonds betuigt hiermede zijn erkentelijkheid en harte lijke dank aan alle gevers en geefsters. Haar bijzondere dank gaat uit aan alle dames en heren kollektanten die hieraan hun beschikbare vrije tijd heb ben willen besteden om dit zeer mooie resultaat te halen. VERVOLGVERHAAL beschutte plaats opzoeken want ik ben al doornat". Zwijgend lopen ze in de richting van het bos. De regen wordt nu wat minder, maar de wind huilt nog met onvermin derde kracht door de takken der bomen. De jongens hebben tegenwind en lopen moeizaam voort. „Wat een' weer", kan Geert niet nala- t ente zeggen. „Het is vandaag wel bij zonder ruw". „Voor ons des te beter", meent Klaas, dan ontmoeten we tenminste geen volk". „Iedereen is ook niet zo gek als wij", lacht Geert. „Wie gaat er nu met dit weer naar buiten?" Maar dan wordt hij plotseling ernstig. „Zou Foppesz. al gauw veroordeeld worden?" vraagt hij. „Ik weet het niet", antwoordt Klaas, „maar ik wou dat ik die Pieter Barendsz. in mijn handen had. Hij zou er niet zo gemakkelijk afkomen, dat verzeker ik ie". „Ken jij die knaap?" vraagt Geert. „Nou, of ik! Het is een slechte vent en een volleerde schurk. Hij woont met zijn moeder samen. Zijn vader is al jaren dood. Het is zaak dat we die knaap in de gaten houden Geert. Nu het hem gelukt is Foppesz. te verraden, zal hij zijn schurkenstreken zeker voortzetten. Hoe meer ketters hij ziet hangen, hoe liever het hem is. Het is nog maar een knaap, maar een felle ketterjager". Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgevery Utrecht. 17 Tientallen soldaten van de Spaanse bevel hebber Bossu zijn gesneuveld terwijl er van de geuzen slechts één man verloren ging. Dat zijn nog grote voorrechten kinderen, want het is een teken dat de Heere ons niet begeeft en Hij ons niet verlaat. Hij geeft ons niet geheel over aan de vijand en dat kon Hij toch zo rechtvaardig doen! Laten we Hem daarvoor dankbaar zijn". Enige tijd praten ze zo nog gezellig voort. Plotseling wordt er aan het ven ster getikt. Verschrikt kijken „Schele Hein" en San naar het raam. „Schrikt maar niet", zegt Geert la chend, „het is Klaas. Hij is mooi op tijd." Vlug trekt hij zijn mantel aan en groet neef Hein en San. „Ik ben spoedig terug", zegt hij terwijl hij zich naar buiten begeeft. „Hallo!" begroet Klaas zijn makker.. „- - „Kom mee! dan zullen we gauw eenl^ „Hij moest een flink pak slaag heb ben", gromt Geert. „Maar wat Foppes betreft, het is jammer dat hij al in Brus sel zit. We kunnen de arme kerel daar niet bereiken. De gevangenen in Brussel worden streng bewaakt. Het is gewoon onmogelijk om daartegen iets te onder nemen. Het wemelt van krijgsvolk in Brussel. Ik vind het zo jammer, want ik had zo graag iets voor hem gedaan". Geerts vuisten ballen zich in zijn broekzakken. „We zullen het die ellen dige verrader betaald zetten", bromt hij dreigend. „Als ik hem in mijn handen krijg..." Ze kunnen niet vermoeden dat de verrader dichter in hun nabijheid is dan ze wel denken. Behoedzaam volgt Pieter hen in het kreupelhout. Reeds dadelijk na het avondeten is hij op pad gegaan om iets te weten te ko men over Geert's verblijfplaats. Het is hem boven verwachting goed gelukt. Nadat hij ongeveer een half uur heeft rondgezwalkt. ontdekt hij Klaas. Voor zichtig, zonder enig geluid te maken is hij deze gevolgd, tot aan het huisje van „Schele Hein". Daar heeft hij gewacht tot Geert naar buiten kwam. Een valse grijns speelde om zijn mond toen hij merkte, dat ze samen de richting van het bos insloegen. „Ha", mompelde hij, „daar hebben we die ontvluchte jager! In het huisje van „Schele Hein" dus. Goed dat ik het weet. Hij is in gezelschap van Klaas de Ruyter. Dat is dus ook al een ketter. Misschien heeft hij die verwenste jager wel uit zijn cel gehaald". Pieter is de jongens gevolgd en sluipt nu achter hen aan. „Wie weet wat ze in hun schild voeren, die beiden", mompelt hij zacht voor zich heen. „Jammer dat ik hen niet kan verstaan", denkt hij. „Die akelige wind ook". Hij moet uiterst voorzichtig zijn want zo nu en dan blijven de geuzen staan en luisteren gespannen, om dan weer hun weg te vervolgen. Ze hebben Hermigny al lang achter zich als Klaas plotseling blijft staan. „Hoor!" fluistert hij, „wat is dat?" Verschrikt grijpt hij Geert bij de arm. „Wat heb je", vraagt deze, „ik hoor niets". „Toch hoorde ik iets in de struiken", meent Klaas. Ze luisteren beiden en turen de duis ternis in. „Het zal wel verbeelding ge weest zijn", meent Geert als zich niets anders laat horen dan de bulderende wind die tot storm is aangewakkerd. „Het zal wel een reebok of zoiets ge weest zijn". „Ik meende toch het gekraak van een tak te horen", fluistert Klaas. „We moeten op onze hoede zijn Geert, ik vertrouw het niet erg. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn". „Ik zou bijna denken dat je bang bent", lacht Geert. „Maar", zo vervolgt hij, „je hebt gelijk hoor. Laten we uitkij ken en voorzichtig zijn". Ze vervolgen nii wreer hvin -weg en na deren, al fluisterend over de dingen die woensdagavond staan te gebeuren, het bos. Hier blijven ze staan. Pieter kan nog steeds niets verstaan van wat de beide geuzen bespreken. „Verwenst", bromt hij, „ze schijnen nogal belangtijke dingen te bespreken. Die vermaledijde ketters voeren zeker niet veel goeds in hun schild. Ik moet er toch meer van weten". Voorzichtig, op handen en voeten kn.ii- pend, sluipt hij naderbij. Tot op enige passen afstand is hij nu de geuzen ge naderd. „Klooster", hoort hij Geert fluis teren. Als nu de wind maar iets minderde, dan kon hij wat meer verstaan! Nieuws gierig om het gesprek te horen doet de spion een stap naar voren... Die wordt hem noodlottig. Vóór hem is een kuil gegraven waarin wat dode boomtakken liggen. Pieter heeft de kuil niet gezien en met een kreet van schrik ploft hij voorover. Zijn hoofd botst tegen een zware boomtak aan en kreunend ligt de verrader in de kuil. Verstijft van schrik kijken Geert en Klaas elkaar aan. Ze zijn een moment sprakeloos. Pieter heeft hen volkomen verrast. De schrik duurt echter niet lang! In een ommezien van tijd grijpt Geert zijn mes en loopt op de ongelukkige Pieter toe. „Wie ben jij?" snauwt hij de spion toe. „En wat moet je hier nog zo laat op de avond?! Je moest al lang op je bed liggen!" Pieter beeft van angst. Hij ziet het mes in de hand van de woeste geus en denkt niet anders dan dat zijn laatste uur is geslagen. „N...n...niets mijnheer", stottert hij. „H...help me toch alstublieft uit deze kuil. Ik heb mijn voet verstuikt en nüjn hoofd doet vreselijk pijn. „O, ben jij het", komt Klaas tussen beide. „Het was te wensen dat je je bei de benen gebroken had, ellendige ver rader. Wat moet je hier? Blijf bij je ar me moeder, dat zou je beter staan!" Woedend rukt hij Pieter uit de kuil. Deze hinkt op één been. Zijn linkerbeen is sterk gezwollen en ziet er lelijk ge noeg uit. „Genade mensen!" jammert de onge lukkige. „Ik doe geen kwaad. Laat me toch gaan!" Tranen biggelen over zijn wangen. Geert kijkt beurtelings van de huilen de knaap naar Klaas. „Wie is dat?" vraagt hij, „ken je hem?" „Of ik hem ken. Dat is nu Pieter Ba- rendszn.", antwoordt Klaas zijn mak ker. „Dat dacht ik al wel", gromt Geert. „Nu mannetje, dan zal je er niet zo ge nadig afkomen", voegt hij er dreigend aan toe. „Schreeuw nu maar niet zo er barmelijk, want die tranen van jou zeg gen me niets! Je bent een ellendige ver rader en met zulke schurken hebben we geen medelijden". wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2