Viertal „zilveren" B.B.'ers in Ouddorp gehnldigd Dinsdag 3 juni 1980 No. 4896 CHR. STREEKBlxAD OP GEREFORAIEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond INGEZONDEN: 5 JUNI WERELD- MI LI EU DAG Uw huis verkopen TAMBOER De politie heeft gemengde gevoelens over Mobiele 27 MC-ers 16-jarige jongeman dood bij bromfietsongeval Fenominaal concou rssucces „De Hoop'' Stellendam Concert Drieklank en Cantate Domino Zwemevenementen in Stellendam JUBILEUMCONCERT MANNENKOOR „ONS KOOR" 45 JAAR ZATERDAG 7 JUNI in de sporthal te Middelharnis Aanvang 19.30 uur Zaal open 19.00 uur Kaarten verkrijgbaar aan de zaal A.S. donderdag raadsvergadering Middelharnis Ingezonden Hulde aan de buschauffeurs van Z.W.N. Mededeling i.v.m. de bezorging C.P.B. Ouddorp 12,5 jaar damesfiets EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariecC. Elk jaar wordt over heel de wereld, op de vgfde juni, extra aandacht ge schonken aan het milieu. Dit kan in de vorm van speciale acties, door lezingen, excursies, maar niet in het minst ook door er in de pers aandacht aan te be steden. Dat het belangrijk is om over het mi lieu te praten bewijst niet alleen de stroom van feiten en geruchten over allerhande gifstrotingen in de Neder landse bodem. De aandacht hiervoor wordt vooral getrokken omdat de ge zondheid en het welzijn van mensen in het geding is. Feiten zoals b.v. over de achteruitgang van het aantal broedvo- gels tussen 1960 - 1970 met maar liefst BS^/o of van reptielen tussen 1940 en 1970 rhet zelfs 95"/o zijn feiten die er ook niet om liegen, maar alleen aan de meer in gewijden bekend zijn. Het zijn bijna al tijd feiten die door de activiteiten van mensen tot deze uitwerking gekomen zijn. De mens die een onbegrensd ver mogen lijkt te hebben tot scheppen en bouwen heeft dit vermogen helaas ook aangewend tot vernielen en vernieti gen. Voor een deel komt dit door de steeds toenemende behoeften van steeds meer mensen, wat veelal leidt (en geleid- heeft) tot een kortzichtig beleid bij het benutten en gebruiken van de natuur lijke gegevenheden van de aarde. Er zou inmiddels een pagina's lange lijst van vernietigingen, verstoringen, ongelukken en risico's te geven zijn die tot landero- sie, woestijnvorming, ontbossing, soor tenverarming, vervuiling en uitroeiing hebben geleid. Gelukkig is er de laatste jaren een kentering gekomen in het denken over het gebruik van die natuurlijke gegeven heden van de aarde. Er gaan steeds meer stemmen op om die natuur toch beter te gebruiken, te beheren en te behouden. Maar eigenlijk is dat werken aan na tuurbehoud en natuurbeheer niet alleen een vaak ondankbare taak, het is ook een omdraaien van wenselijkheden. Het moet niet zijn dat we proberen te redden wat er te redden valt middels hekwerken om natuurterreinen, zuive ringsinstallaties e.d. Maar er zou, vooraf, aan al onze activiteiten meer aandacht besteed moeten worden voor wat betreft het afstemmen van deze activiteiten op de natuur, middels een goed, welover wogen, gebruik van grondstoffen en na tuurlijke hulpbronnen. Onze activiteiten moeten natuurlijk (of met een duur, veel gebruikt woord: ecologisch) inpasbaar worden. Dit is een proces dat pas aan het begin staat. Er is waarschijnlijk ook een verandering van denken nodig, mede op het gebied van onze economische or de. Het leidt echter in dit artikeltje te ver om hierop dieper in te gaan. Omdat echter dat denken toch wat traag op gang komt zijn er pioniers no dig (een natuurlijk gegeven zou je kun nen stellen), die dit nastreven. Dit kan door het geven van voorlichting, het lei den van excursies, het actief beheren van bepaalde natuurwaarden, maar ook door het op de vingers tikken van allerlei personen, zaken en instellingen, die het nog niet zo nauw nemen met het mi lieu. Het aantal mensen dat aan die ge noemde pioniers-activiteiten bezig is, is echter veel kleiner dan de groep die zich wel kan verenigen met de ideën van deze pioniers. Willen we echter die ombuiging naar het aangepaste hande len van de mens aan de natuur kunnen versnellen, dan zal die actieve groep groter moeten worden. Om de, aan het begin, genoemde be zinning elk jaar terug te laten keren is deze Wereld-milieudag in het leven ge roepen. Het is echter net als met b.v. be vrijdingsdag: als we ons alleen op die dag bedenken dat oorlog iets ergs is waar men van bevrijd moet blijven, dan komt die gewenste vrede er niet. Daar zullen we het hele jaar mee bezig moeten zijn. Wilt U zich daadwerkelijk inzetten voor het behoud van een leefbaar mi lieu of wilt U die bezinning mede onder steunen dan kunt U dat doen door lid te worden van een milieuorganisatie, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk. Beide is natuurlijk het mooist. Plaatselijk is de Vereniging voor Na tuur- en Landschapsbeheer Goeree Overflakkee actief voor het milieu in de ruimste zin van het woord. Ze volgt niet alleen kritisch alle per sonen, zaken en instellingen die op eni gerlei wijze het milieu bedreigen, maar tracht ook door inventariseren van na tuurwaarden, het houden van excursies, e.d. die natuurwaarden én de leefbaar heid voor Goeree Overflakkee te be houden. Zo U geïnteresseerd bent in het werk van de vereniging dan kunt U contact opnemen met Johan Dunk, tel. 01874 - 1742 Jos Hendriks, tel. 01874 - 1671 Krijn Tanis, tel. 01878 -, 1045. SINT ANNALAND GOUDEN MUNTEN IN STREEKMUSEUM „RE MEESTOOF" Enkele van de gouden munten uit de zestiende en zeventiende eeuw, die vori ge week donderdag in het Thoolse Sint Maartensdijk werden gevonden, zullen in het streekmuseum „De Meestoof" aan de Bierensstraat te Sint Annaland te be- zichigen zijn. Het gaat hier om een greep uit de totaal 387 gouden munten. Uitge stald zullen onder andere worden een Gouden Rijder, een Alberaijn en ook de grote Rozenobel. Het ligt in de bedoeling, dat de munten ongeveer drie weken in het streekmu- seiun blijven. Zoals gemeld is de ge meente 'Tholèn van plan een gedeelte van haar aandeel van de schat blijvend te reserveren voor het streekmuseum „De Meestoof". De rest wordt, als de ge meenteraad althans akkoord gaat, gesto ken in het opknappen van historische pandjes. Het Thoolse streekmuseum is de gehele zomer van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 15.00 tot 17.00 uur. In het verleden kwam de politie via deze krant tot U met diverse onder werpen over het gedrag in het verkeer in het algemeen. Thans komt ze tot U met een onderwerp, dat ook zijdelings toch wel met het verkeer te maken heeft. Voor dat we het onderwerp nader omschrijven moeten we zeggen dat we erg dankbaar zijn dat onze regionale pers zo spontaan tot het plaatsen van onze berichten overgaat. We gaan nu eens met elkaar praten over een aantal mensen die een erg populaire hobby beoefenen, namelijk de zogenaamde 27 MC-ers. We weten dat onlangs onder bepaalde voorwaarden een zend/ontvangst inrichting aanwezig mag zijn. Het gebruik van een dergelijk toestel is een soort rage geworden. Men ziet soms personenwagens rijden die veel weg hebben van zendstation Lopik of Goes. Nu is het beoefenen van een hobby wel toe te juichen, en daar wil de politie niets aan af doen. Dat ze nu tot U, beoefenaars van deze sport, komt is gelegen in het feit dat er toch nog vsrat bedenkingen tegen de gang van zaken zijn gerezen. Dezerzij'ds zijn meerdere klachten ontvangen en wel over het feit dat men aan het zenden was terwijl men een auto bestuurde. Kennelijk was de aandacht daardoor afgeleid en reed men in een keer over de linker zijde van de weg. Het zal een ieder duidelijk zijn dat deze handelwijze niet is toe te staan. De politie kan niet toestaan dat er met dergelijke toe stellen wordt gewerkt terwijl men als bestuurder vaneen voertuig op treedt. De politie hoopt met deze oproep het nodige effect te bereiken. Laat een ieder in deze zijn gezond verstand gebruiken. ZuUen we afspre ken, dat U indien U wil zenden of ontvangen, de auto stilzet? Het is de politie bekend dat de diverse bestuursleden zich over dit f>ro- bleem ook zorgen maken en alles in het werk stellen om deze problemen de wereld uit te helpen. Gezien het gedrag van sommigen misschien zijn ze wel geen lid van de onderscheiden verenigingen moet worden geconstateerd dat niet iedereen zich houdt aan de regels. Een ander probleem zijn de zendmasten op de wagens. Men monteert de antenne dikwijls op de zijkant van de wagen. Het/gevolg is dan wel dat deze dingen tijdens het rijden zijdelings gaan bewegen. Er zijn al klach ten ontvangen van mensen die een klap van de antenne hadden opgelopen. Een en andef is natuurlijk niet toe te staan. Het beoefenen van een hobby is toe te juiehen maar dan wel binnen de gestelde grenzen. Het zou jammer zijn indien men tot inbeslagneming van de antennes zou moeten overgaan. Laat het echter niet zover komen, voorkom die problemen. De politie wenst alle 27 MC-ers een goede ontvangst maar adviseert daarbij: „Laat Uw eigen lust niet zijn tot eens anders last". De gezamenlijke groepscommandanten in de regio Flakkee NIEUWE TONGE De 16 jarige Arie van Zielst uit Nieuwe Tonge is zaterdagavond plm. kwart over elf om het leven gekomen toen hij, ko mend uit de richting Achthuizen bij Oude Tonge te laat een geparkeerd staande oplegger heeft opgemerkt waar door hij, rijdend op de brommer, met de rechterkant van zijn lichaam die wagen raakte en ten val kwam. De verwon dingen die de jongeman opliep waren dermate ernstig dat hij ter plaatse over leed. De duopassagier, de eveneens 16 jarige Fred Demirdjan uit Nieuwe Tonge werd per ambulance naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd waar o.a. een zware hersenschudding en kneuzingen werden geconstateerd. Waarschijnlijk heeft de bromfietsbe stuurder in de regen wat voorovergebo gen gezeten waardoor de aanwezigheid van het overigens onverlichte ge vaarte hem niet is opgevallen, maar het kan ook zijn dat het beregende plexi glas van zijn helm het uitzicht heeft be lemmerd. Het ongeluk gebeurde op de parallelweg langs de Stationsweg ter hoogte van de Julianaweg. De ambulance die de gewonde ver voerde heeft tegelijkertijd vanaf de Oostdijk de 16 jarige bromfietser D. Cats uit Nieuwe Tonge meegenomen die daar met zijn brommer tengevolge van een uitwijkmanoevre was geslipt waarbij hij een been brak. Het dodelijk ongeval heeft de Nieuwe Tongse gemeenschap die zondagmorgen kennis kreeg van het droeve gebeuren heel diep geschokt. Op zaterdag 31 mei was het een grote dag voor Stellendams „de Hoop", 's Middags om 1 uur vertrokken 2 bussen met enthousiaste muzikanten en idem supporters naar Middelburg om deel te nemen aan het Federatief concours, uit geschreven door de Zeeuwse Bond van. de k.N.F. en onder auspiciën van de Kon. Federatie van Muziekverenigingen. Hoe wel de lucht betrokken was, en zo nu en dan een fikse regenbui neer plenste, werd het voor „de Hoop" een stralende dag. In Middelburg aangekomen, bleek het niet ïo eenvoudig om de concours zaal, de Stadsgehoorzaal aan de Singel straat te bereiken. Aangezien deze straat vrij smal is kon de bus er niet komen, maar geen nood. Met een niet alledaags voertuig, een ouderwetse paardetram, werden we tot vlak voor de deur gebracht. Om ongeveer 4 uur was „de Hoop" aan de beurt van optreden. Na een stukje inspeelmuziek vooraf, werd aller eerst het keuzewerk ten gehore gebracht, te weten: de Ouverture Bagatelle van Rixner en daarna het verplichte werk: de Suite in B flat van G. Jacob. Daarna was het wachten op de uitslag, maar eerst konden we nog luisteren naar het optreden van een tweetal corpsen. Zo omstreeks 6 uur was het grote ogenblik aangebroken. De concourscom missie maakte bekend, dat „de Hoop" voor het verplichte werk I51V2 punt be haald had en voor het keuzewerk 154V2 punt, zodat in totaal 306 punten waren gescoord. Dat betekende een prachtige Ie prijs. Vermeld moet nog worden, dat „de Hoop" met deze prestatie, die inderdaad fenominaal genoemd mag worden, het hoogst aantal punten van het gehele concours behaalde. Dit succes bracht ook mede, dat weer een nieuwe wimpel gehecht mocht worden aan het Federatievaandel. Een hartelijke felicitatie aan de muzi kanten en dirigent Willemsen is hier zeker op zijn plaats. Het betekende ook een grote voldoening voor de jeugdmuzi- kanten, die aan dit succes mochten mee werken. Na afloop van het coucours reed een enthousiast gezelschap naar Vlissingen, waar het succes gevierd werd met een uitstekend diner in Hotel Brittannia. Zeer voldaan kwam „de Hoop" met haar supporters om ongeveer 11.15 uur weer bij het Haegse Huus aan. OOLTGENSPLAAT KERKELIJKE HUWELIJKSBEVESTIGING Donderdag 5 juni a.s. des nam. 2.15 uur zal in de hervormde kerk de huwe lijksbevestiging plaats hebben van de heer Theo Levering te Rotterdam en mej. Els van de Ree, alhier, door ds. N. Kleermaker te Rotterdam (Centrum). BLOEDAFNAME NED. RODE KRUIS Heden dinsdagavond (3 juni) om 6.30 uur zal in het Veren, gebouw „'t Cen trum" door de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis de bloedafname plaats hebben van de donors die zich hiervoor hebben aangemeld, en die re gelmatig bloed hebben afgestaan. ZUIGELINGENBUREAU Het zuigelingenbureau wordt in plaats van woensdag, a.s. donderdagmiddag gehouden van 2-3 uur in het Groene Kruisgebouw. MELISSANT BIBLIOTHEEKNIEUWS Inplaats van vrijdag zal het a.s. don derdag boekenruilen zijn. Op dezelfde uren. Een viertal B.B.'ers van het eerste uur, van links naar rechts op de foto de he ren E. de Jong, J. Grinwis, K. Nui en Willem Witte, zijn gisteravond in Oud dorp gehuldigd i.v.m. hun 25 jarig jubi leum bij de Zelfbescherming. Geen van de heren heeft nog afscheid genomen, voorlopig blijven zij deel uitmaken van de BB die in het Ouddorpse tot een Donderdag 5 juni zal in het verpleeg huis „De Samaritaan" weer geconcer teerd worden door het ensemble de Drieklank. Aan het concert wordt mee gewerkt door het jeugdkoor Cantate Do mino onder leiding van P. H. Wessels. Solistische medewerking verleent de ho- boïste Mieke van Ham. Het orkest heeft geruime tijd gekampt met problemen van onderbezetting. Ge lukkig doet zich de laatste tijd weer een keer ten goed voor. De strijkers- groep is uitgebreid met enige violisten en ook de fluiten ondergingen verster king. De leiding van het orkest is thans in uitstekende handen bij Rinus Verhage. Het concert in „De Samaritaan" zal voor iedereen toegankelijk zijn. Er zul len werken ten gehore gebracht worden van Bach en Corelli, tenvijl het koor onder begeleiding van het orkest Can tates zal zingen van Buxtehude en Brie gel. Laten we hopeii dat de weg naar een bloeiend muziekleven op Flakkee defi nitief is ingeslagen. Het concert is uiteraard gratis toegan kelijk. Op zaterdag 31 mei j.l. werd in het Stellendamse zwembad de 400 meter vrijeslag voor dames gezwommen voor leden van zwemclubs uit Middelharnis, Dirksland, Hellevoetsluis, en Stellendam. De „Watervrienden" uit Hellevoet sluis bleek over dè snelste dames te be schikken want zij legde beslag op de eerste drie plaatsen. Dat waren: 1. Inge Schafer; 2. Erika Meijer; 3 Gisela Schafer. Op deze afstand was Marlies Bestman voor Dirksland de snelste, zij werd vier de. Voor de organiserende vereniging „de Stelle" uit Stellendam was dat Er- ma van Heest met een zesde plaats en voor Middelharnis was dat Marleen Wijnhoff, zij werd veertiende. Bij dit zwemevenement waren de weersomstandigheden verre van ideaal, door de regen waren de officials op de kant bijna net zo nat als de zwemsters in het water. Hopenlijk is het voor de organiserende vereniging „de Stelle" a.s. zaterdag 7 juni beter weer, want dan wordt in Stellendam de 800 meter vrijeslag-heren verzwommen. De aanvangstijd hiervoor is 16.45 uur. Dezer dagen staan er nog meer zwem evenementen In Stellendam op stapel, n.l. op vrijdag 6 juni a.s. dan zijn er schoolzwemwedstrijden tussen leerlin gen van basisscholen uit de gem. Goe- dereede. Voor deze zwemwedstrijden hebben zich Uefst 545 jongens en meisjes opgegeven. Zaterdagochtend 7 juni is er proef- zwemmen voor diploma A en B, hier voor kan men zich tot donderdag opge ven, waarna op 14 jtmi het echte K.N.Z.B. diploma zwemmen plaats vindt. Op zaterdag 21 juni is er weer het jaarlijkse treffen tussen selecties van basisscholen uit Dirksland, Middelhar nis en Goedereede. DIRKSLAND —BIBLIOTHEEKNIEUWS Inplaats van vrijdag zal het a.s. don derdag boekenruilen zijn. Op dezelfde uren. soort Vereniging geworden is. De man schappen zijn bijzonder op elkaar inge speeld en de instructieavonden elke veertien dagen en de deelname aan wedstrijden verlopen dan ook steeds in de beste harmonie. Door de Ouddorpse BB ploeg worden regelmatig ook goede wedstrijdresultaten behaald. Wethouder Visser die gisteravond de onderscheidingstekens en de bijbeho rende Oorkondes zou overhandigen sloeg echter de hand op een lege plaats. De attributen bleven spoorloos, maar de heren houden ze te goed. De dankwoorden die namens het gemeentebestuur en gemeenschap ge sproken werden waren er niet minder om. De raad van Middelharnis hoopt a.s. donderdagavond te vergaderen, om 7 uur in het gemeentehuis. De agenda bevat 28 punten. Uit een bij de agenda gevoegde mededeling blijkt op welke wijze het College de taken heeft her verdeeld. De onderscheiden portefeuil les worden nu waargenomen als volgt: Burgemeester: brandweer, politie en B.B.; recreatie (incl. schappen); school- artsendienst; logopedische dienst; vlees keuringsdienst; openbare werken, w.o. reiniging, havens, sluizen en toepassing bouwverordening; ruimtelijke ordening voor nieuw aan te vatten plannen; per soneelszaken; specifiek welzijn, w.o. bi bliotheek. Wethotider Kievit: financiën; onder wijs; volkshuisvesting; grondbedrijf en eigendommen; sport en sportacconaoda- ties; ruimtelijke ordening voor op dit moment lopende plannen. Wethouder Krijgsman: sociale zaken; maatschappelijk werk; bejaardenzorg; gezinsverzorging; woonwagencentrum en verzorging woonwagenbevolking; agrarische aangelegenheden; verkeer; markt. En wel in het bijzonder aan die chauffeurs die de route gereden hebben Ooltgensplaat-Den Bom mel v.v. Door hun groot verant woordelijkheidsgevoel, hun voor zichtigheid en vakmanschap, is het mede aan hen te danken dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Zij hebben in de afgelopen perio de een zeer zware taak vervuld. Daarvoor onze hartelijke dank. Een inwoonster van Ooltgensplaat S®©£5SvS®£SS©S£!£^!S:£5S®SvS£®S!S!£:S NIEUWE TONGE Door familieomstandigheden is het de f am. Hobbel a.s. vrijdag helaas niet mo gelijk de krant te bezorgen. Daarom moeten zij dat voor éénmaal tot zaterdagmorgen uitstellen. We hopen dat de abonnees in Nieuwe Tonge daar voor begrip zullen hebben. De Christelijke Plattelandsvrouwen bond C.P.B, hoopt a.s. donderdagavond in het Ver. gebouw „Oostdam" het 12V2 jarig jubileum te vieren. 's Avonds wordt van 7 tot 8 uur ge dineerd, waaraa een gezellige avond volgt met medewerking van mevr. Rei- nata Heemskerk en enkele leden van de Ver. Wil degene die een groene UNION vrijdagavond j.l. tegenover het „Trefpunt te Stad a.h. Haringvliet heeft „geleend", hem terugbezorgen. Boomgaarddreef 9 STAD A.H. HARINGVLIET VER. V. VARKENSHOUDERS Z.H.E. Voor onze excursie op woensdag 11 juni zijn voor belangstellenden nog en kele plaatsen vrij. Opgave z.s.m. bij S. J. Hoefman, tel. 01878 - 1261. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK UITSLAG P.V. DE REISDUIF Wedvlucht vanuit Corbeil dd. 31-5-'80. In concours 157 duiven. Afstand 369 km. C. Vroegindeweij1, 3, 9, 21; P. v. d. Boogert: 2, 11, 31; R. van Nimwegen: 4, 6, 36; A. Human: 5, 26, 28, 32; D. W, Kievit: 7, 17, 19; Gebr. Kieviet: 8, 10, 15, 16, 20, 27, 30; Gebr. Groenendijk: 12, 22, 25, 29; A. de Gans: 13, 18; J. Vis van Heemst: 14, 23, 34, 35, 37, 38, 39; W. v. d. Mast: 24; W. van Lente: 33. Ouddorp: donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder, Gouda. Melissant: woensdagavond 7.30 uur ds. J. Driessen van Moerkapelle zater dagavond 7.00 uur ds. E. Venema van Drachten. Oude Tonge: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. DIRKSLAND PRINS MAURITSSCHOOL Morgen (woensdag) middag wordt op het schoolplein van de Prins Maurits- school aan de Irenelaan een spel- en verkoopmiddag georganiseerd t.b.v. het zendingswerk van de G.Z.B, en wel in het bijzonder voor het kindertehuis in Lokichar in Kenya (Afrika). Groot en klein van harte welkom. Er zal ook een rommelmarkt worden gehouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1