EiiivncEii niEUWS Op z'n Flakkees gezeit Rabobank B V. d. Meer b.v. ATTENTIE! >x 3e blad Vrijdag 16 mei 1980 No. 4892 9f ff De visterieje Laauw gaet vaere n SPAARAKTIE bij de Rabobank Uw huis vericopen TAIVIBOER Boekje over rugklachten Spartanen pakken eerste prijs Algemene vergadering van de Rabobank te Stellendam Hierdoor roept de Coöperatieve Raiffeisenbank „Stel lendam en Goedereede" w.a. haar leden op tot het bij wonen van de lalgemene vergadering die gehouden wordt op vrijdag 30 mei 1980 om 20.00 uur in Hotel „De Gou den Leeuw" te Goedereede. Verkorte agenda 1. Opening 2. Aanwijzing secretaris en steniopnemers 3. Notulen vorige vergadering 4. Aanwijzing leden, belast met voorlopige vaststel ling notulen 5. Balans en winst- en verliesrekening 1979 6. Bestuursverkiezing 7. Verkiezing Raad van Toezicht 8. Mededelingen 9. Rondvraag 10. Sluiting Ete volledige agenda, alsmede de jaarrekemng over 1979 hggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het Bestuur, J. A. Biemond, voorzitter C. Noorthoek, secretaris Deskundige bemiddeling bij aan- of verkoop van -^ huizen bedrijfspanden boerderijen -^ landbouwgronden -^ recreatieobjecten Voor zekerheid bij behandehng van -;^ pachtzaken beleggingen -y^ beheer taxatie (ook bij boedelscheiding) Postbus 27 3247 ZG Dirksland 01877 - 1309 HERHALING BERICHT X Na het succes van jan/febr herhalen wij onze aktie X X t/m 14 JUNI 1980 2 Iedere rijdende of roUende auto met geldig kenteken deel 1, 2, 3 X en oopie deel 3 is bij ons waard minimaal lOOOy- op iedere gebruikte auto gekocht bij ons van boven 4000,X ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦-< tevens 1/2 jaar AUTOCASSION GARANTIE. Deze houdt in: Ie BOVAG GARANTIEBEWIJS 2e FIAT DEALER GARANTIE (geen arbeidsloon) 3e OMRUIL GARANTIE (binnen 6 maanden) VELE MERKEN EV VOORRAAD AUTOBEDRIJF W. ACHTERWEG 3 MTODELHARNIS 01870 - 2555 b.g.g. 01878 - 1125 Laauwtje was un zeuntje van Toon in Mertien. Hie was gebore in het Vis- terstraetje, dat was zun kenmaark. 't Was im stevig vaantje in bestemd om vister te worden. Vaoder Toon zag un in de wiege laa in zei: „Baal, baal bin joe miin zeime, 'k zie je al mit mun meegae nae zéé." Dat was al voor beschikt. As je uut un vistersgeslaoht gebore bint, dan ont- kwamme ze dur niet an: ze gienge vaere. Of noe de helt van de femielje verdronke was, dat speulende niet mee, ze wiere vister of ze gienge naeder- hangt nae de groate vaart. Mar het wa ter was ter domeijn. In toen vaoder Toon dan mar trek mit dat vaeren kwam zei moeder Mer tien: „Noe mot je daer waer mar niet tïek mee beginne, 't kind is amper ge bore. Want joe weet net zoe goed as ik, de zéé mag ongs dan nae veul waarken broad geve, mar hie neemt ontiegeluk veul. Dat vergeet joe zeker, dat wiele soms oak in doosangste zitte, as ut sturmt". Toon zweeg mar, hie wist: Mertien had geliek. Mar wat mot je mit zéébé- nen op te walle doewe? Toon gieng nog us pasjes nae de sloe pen kieke, op het Viengelink in Mer tientje lag ter nog over te dienken: dat areme wurm, strak j es as kof je kokertje mit te sloepe van Toon mee. Dat dit zou gebeure wist ze zeker. Ze wou dur toch nog mar niet an dienke. Dat dee ze dan oak mar niet voarder in lag lekker uut te rusten. Ze most ut noe mar us goed ter van neme, achter de deurtjes van de besstee. Betje de baekster was luren spoele, ze lag noe zeker op het plankier an de Sommerdiekse haevene. Toch zou ze weer blieje weze as ze op te béén was. Un aore doet ut weer op ter eige muniere. Zoe had ze gezieje dat Betje nog mit gien natte schuttel- doek an het kachelzeiltje geweest was. Dat lag voor de ang-gekléde juffrouw dus tat wier fansellef zwart, mar ze wou Betje die toch al zoe jong nie méér was niet kommudere. Mar toch hopende ze mar dat ze ut koper zou poese, want as ter maansen komme, zouwe ze Mertien zellef voor ankieke. Jae, dat maekende ze der eige wies. wangt iederéén wist dat ze zo sohoan was, dat je dur wel van de^ grongd kon ete. In Mertientje al zur-^ regende, dutte weer pasjes in. Mar toen ze wakker wier stong Betje weeral voor de besstee. Ze had un ge klust eitje mit brangdewien in zei: „Alia Mertien drinke. Zeit Mertien weet je wie dur daernet an de deure was? Nee? Griet de diensmeid van Mevrouw Anna wangt die komt maarrege bie je kiek&" Mevrouw Anna was de vrouw van de Reder. Mevrouw Kolff zoegezeid. Ze liet dan éérst wat eitjes brienge in pas- jejs dumae kwam ze dan zelf. Dat was netuurlijk gewichtig bezoek, dat begriep je. Mertien kreeg de vlam- me in dur gezicht, as ze dur over docht. Niet dat ze benauwd van dur was, nee dat was niet nodig. Mar gewichtig was het wel. Ze was gien groate geweldig boven je tronende dame. Nee, dat niet. Gewichtig was ze, in klein in zoe dik, dat ze zeker gewichtig was als het kilo's betrof. Zoe gienge de daegen dat Betje dur was weer gauw vurbij. In Mertien kon ut noe zelf wel of. Toen Laauwtje drie jaer was, gieng un nae de poUeka, dan had ze dur hang- den weer vrie. Ze déé un in de keursen in brocht tun nae schole. 't Kostte wel moeite om un zoemar in vreemde hang- den te laeten, ze was zoe gewaand dat gedribbel om dur bénen in Moetie wat is dit, Moetie wat is tat. Mar dat wen de ze wel. Weer un jaer of drie je voarder gieng un al nae de groten. Zo wier de lagere school genoemd. Mar het leven gieng ook toen al vlug. In Laauw kwam van schole in mos nae zéé, mit vaoder mee. Hie was helemaele zenewachtig toen un 's ochens weg gieng. Hie kon goed lère dus dat was aollemaele vanself gegae. Meester hieuw nog un héle rede te gen de schoolverlaeters, dat ze dur héle leven staarrek in dur schoenen moste stae. Eén viel de meester nog in de rede. Hie stak zun vienger op in zei: „Mar meester, moeder zeit aoltied dat ze gien caanten heit voor schoenen!" De klas brulde in haest was de ernst van ut oagenblik weg. Mar de meester ver volgde toch nog mit im zwaere bas- stemme. „Ja jongers, er zijn dur een paer (half rogge, half tarve) die nae zéé wille, je mag er wel an dienken dat het een gevaerlijk beroep is. Dus wees voral gehoorzaem an de schipper en waeg niet te veul, vooral niet as ut sturmt." Gelokkig, dat zat.tur op, ze wiere dur haest nog weemoedig van oak. Noe op un klusje nae huus. Kieke of mun bultzak al klaer is, riepe die visters in spé mekoare toe Moeder Mertien had al in de weer geweest. Je mot éérst nog om un klosje twien bie Saor Viskil voor mien. Dan kan dat in je stopkistje. Voor je vao der nog pruumtebak bie Anna Bom (nu Verbrugge) in dan nog bie van Gent om un stuver beschuut in un klein broadje. Niks vergete oor! riep ze hem al nae. Nee, hie vergat niks. Toen Laauw terugkwam, lag ze aoUes bp tun taefel. Noe mot je goed kieke of tad 'k aolles wel ta. Hier de inventaris van den bultzak (dat was un groate zeildoeke zak die ze op ter rik droege as ze nae zéé gienge). Daer zat in; un paer lieslaer- Een. 2 paer eigegebreide sokken van blaauw sujet (of sokken wazze ut eige lijk niet. Ut wazze kousen, twéé paer korte in twéé paer lange, mit ter naem durin geletterd. Trouwens aolles was gekenmerkt, want ter wier gewasse in gedroagd, dan moste ze ut uut mekaore kanne.), 2 blaauwe ongderbroeken (mit van die witte striepjes in ongder der knieën wiere die stevig dicht gesnoerd mit bangden), een pilosen broek mit un kleppe (dat noemende ze un snoep- taefel), 2 road baoie hemden, 1 vrok van donkerblauw (eige gebreid) sujet (het was een visserstrui), 1 paer wang ten van vliesdoek, dat éérst in vis- waeter gewasse was. Die maekende zun zuster zelf. Net zoe goed as tat oalje- goed, dat hadde ze bie Laauw zun moe der aoltied hange. Dat was gemaekt van geel kutoen, dat in de lienoolje had ge stae. Dan wier daer'van gemaekt: 1 zuudwester; twéé korte jasjes of één lange in één korte dat weet ik niet persies; twee broeken. Dat is nae ik méne dur uutrustlng. Dan nog proviand: butter; kof je; thee riest; ruzienen brune bonen; erten; nog un snoepje of lekkertje as je dat wou ha. In dan tebak, op zéé had je nog gien „luchtvervuiling". Broad nam je mar voor vier daegen mee, dan wier ut al droag, vorders wat zéékaéken. De re der zurregde voor im vaetje jenever in un vaetje bier. Dat Uekent noe wel héél wat, mar as je noe rekent voor dortien weken, dan was ut nog niet veul. Mar zoa kwam Laauw zun bultzak wel vol. Dan kreeg un oak nog un stop- kisje mit un bolletje sujet voor zun kousen te stoppen. In wat twien om aerges un knope an te zetten. Noe gloaf uk dat 'k ut zoen beetje h^. Hoe 't leven op zéé was dan mar un aore keer. T. H. v. d. Vad De angeklede juffrouw was een kachel mit twee zij deurtjes en twee in elkaar sluitende voordeurtjes met lofwerk, dat was opengewerkt. Het geheel was afgedekt met een groot zwaar deksel; daar was ook weer van dat lofwerk op en een nikkelen hondje. Vanaf 19 mei tot en met 6 juni a.s. zal de Rabobankorganisatie een spaaraktie houden. Een jaarlijks terugkerende ak^ tie die zowel voor bestaande spaarders als voor potentiële spaarders een stimu lans moet zijn om een bedrag opzij te leggen. „Sparen is goed voor elk" zou men kunnen zeggen. Sparen is bouwen aan de toekomst, een fimdament voor een ge zonde huishouding. Daarom ook is het sparen iets dat van jongs af aan geleerd kan en moet wor den. Voor iedereen is dan ook de moge lijkheid geschapen om te sparen. Er zij bij de Rabobank aansluitende spaarvormen voor de jeugd van O tot 11 jaar, van 11 tot 15 jaar en van 15 tot 21 jaar is er het nationaal bekende Spaar- plan Zilvervloot. Bij de Rabobankorga nisatie alleen al sparen op dit moment 500.000 jonge mensen bij de Zilvervloot. Na het jeugdsparen kan men bij de Ra bobankorganisatie die spaarwijze kiezen die het meest tegemoet komt aan de in dividuele wensen van iedereen. In de periode waarin de aktie wordt gevoerd, krijgt iedereen die een nieuwe spaarrekening opent met een minimum- inleg van 25,en daarmee voor het eerst gaat sparen bij de Rabobank, een premie van 7,50 bijgeschreven op de nieuwe spaarrekening. Daarnaast wordt aan de nieuwe en be staande spaarder bij de Rabobank een boekje overhandigd met de titel „Weet je weertje", wanneer tenminste 25, wordt ingelegd. Het boekje is geschreven door Jan H. Pelleboer, de bekende weerman van de radio. In „Weet je weertje" staat infor matie over het weer in het algemeen en over weervoorspeUingen in het bijzon der. Om zelf een redelijke weervoorspel- Ung te maken bevat het boekje een wolkenschulf. Een hulpmiddel dat tij dens de vakantie goed benut kan wor den. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middeihamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. BELASTINGVRIJ. Kunt u mij ook zeggen hoeveel geld je op een spaarbankboekje en op de bankrekening mag hebben dat belasting vrij is? Antwoord: Zolang u alleen nog maar te maken hebt met de inkomstenbe lasting, behoeft u alleen maar op het aanslagbiljet in te vullen wat u jaarlijks aan rente hebt genoten. Dat wordt in het boekje bijgeschreven of op uw bank en girorekening bij geboekt en dat geldt dus als deel van uw inkomen. Pas als u gróte bedragen gespaard of verkregen hebt, komt u bij de grenzen van de ver mogensbelasting. Nu schrijft u er niet bij, of u al dan niet gehuwd bent en zo ja, hoeveel kin deren u hebt en of u bijvoorbeeld boven de 65 jaar bent, of arbeidsongeschikt. Dat maakt allemaal verschil. Dit jaar is het zo, dat de belastingvrije som voor de tariefgroepen 3 en 4 werd verhoogd van 59.000,— tot 66.000,— Als u gehuwd bent, of gehuwd ge weest, dan mag u dus bij elkaar op spaarbankboekjes, bank- en giroreke ningen en kontant geld èn aan onroerend goed (eigen huis e.d.) een waarde van 66.000,bezitten. Daar komt bij per kind een vrijstelling van 15.000, Voor ongehuwden is de belastingvrije som 45.000,En voor personen boven de 65 jaar of arbeidsongeschikten geldt dan een ander bedrag. Er komt echter binnenkort een wijzi ging in de vermogensbelasting, die voor veel belastingbetalers een belangrijke verlichting zal betekenen. MOS IN 'T GRAS. In mijn gras kamp ik met mosgroei. Het is bemest met gedroogde koemest en krijgt volop zon. Antwoord: Mos ontstaat door teveel zon en bijvoorbeeld te kort maaien en droogte enz. Het is het beste in de loop van de winter een flinke kalkbemesting te geven en in het voorjaar het dode mos met een scherpe hark uit te kam men. Bij felle zon in de zomer en bij droogte mag u niet te kort maaien, want dan schijnt de zon teveel op het wortel- bestand. Stel uw maaimachlne, als u die hebt, dus wat hoger af. U zult dan wel een keertje vaker moeten maaien als u het gras niet te lang wilt laten groeien, maar het mos krijgt minder kans. Wat de hoeveelhe den betreft het volgende: per 100 m'^ geeft u 25 a 30 kg kalk en na-een paar weken de gebruikelijke stalmest of com post. In de zomer kunt u een paar keer 3 kg kalkammonsalpeter per are toe dienen, bv. na het maaien. Wilt u het mos steviger aanpakken en direct bestrijden, dan kan dat komende winter met 2500 gram ijzersulfaat per are. Maar dan moet u na het uitharken van het dode mos in het voorjaar beslist de genoemde overbemesting geven om de groei van het gras weer te bevorde ren. Bevat Campari evenveel suiker als an dere likeuren? Ik dacht van niet, omdat het bitter is en dat een suikerpatiënt het mag hebben. Antwoord: Campari is een Italiaanse aperitief, die gemaakt wordt door rode wijn in te dikken. De pittige smaak brengt men aan met behulp van een uittreksel van Spaanse pepers. Het is dus geen likeur, want die wordt ge stookt. Je zou het bitter kunnen noe men. Het bevat geen toegevoegde sui ker, maar wél de suiker die van nature in rode wijn zit. Dat is niet zoveel en het meeste zal wel tot alcohol zijn omgezet, maar door het indikken van de wijn komen we toch aan 4 h, 5%. U moet daarom wel met uw arts overleggen of die suikerpatiënt het wel mag hebben. Als de huisarts het toestaat, kan zij het 't beste als long drink met blokjer ijs en veel water drin ken, zodat het nog verdund worcjt ook. In dat geval zal ziJ er niet zoveel van binnen krijgen dat de suiker een rol gaat spelen. GEKAUWD PAPIER. Voor het landschap bij mijn modeltrei- nen probeerde ik bergen enz. van gips te maken en van karton met ijzerdraad, maar dat lukt erg slecht. Iemand raadde mij aan, papier maché te maken. Hoe gaat dat? Antwoord: Maak behangerslijm van stijfsel. Snipper kranten in kleine stuk jes en week die een dag in gewoon wa ter. De volgende dag kunnen beide be standdelen goed dooreen worden ge mengd tot een zeer dikke brij wordt verkregen. Hiervan kunt u alle vormen kneden die u wenst en na het drogen blijven de bergen zoals u ze hebt ge vormd. U kunt er dus ook tunnels in aanbrengen en ze voorts beschilderen in de kleuren die zoveel mogelijk overeen komen met de echte landschappen. SCHATTEN VAN DE KEIZER. Bij een bezoek aan Doom vroeg ik mij af, hoe keizer Wilhelm II al die schatten mee kon nemen uit Duitsland. Hij is in 1918 immers zonder bagage bij Eysden over de grens gevlucht? Antwoord: Het socialistische stads bestuur van Berlijn heeft de gevluchte en afgeztte keizer in 1920 niet minder dan 55 spoorwagons vol met goud, zU- ver en porcelein nagezonden en daar toe behoorden ook de serviezen die u in Huize Doom zag uitgestald. Maar dat alles is nu geen eigendom meer van de Hohenzollem. Omdat WUhelm II in mei 1940 de na zi's enthousiast verwelkomde hier en een aantal zonen en kleinzonen dienst namen in de Duitse legers; verklaarde het Beheersinstituut zijn erfenis tot vijandelijk vermogen. Wilhelm II stierf zelf op 4 juni 1941. Zijn erfgenamen hebben de Neder landse regering voorgesteld er een mu seum van te maken en dat wordt nu be heerd door een stichting, waarin de kunstschatten en het familiebezit ter waarde van enige miljarden is onderge bracht. VALLENDE STER. Waarom vallen bij mijn Ster van Bethlehem de bloemen af? Antwoord: Deze plant is erg gevoe lig. Een kleine verandering in licht of luchtvochtigheid maakt al dat bloemen afvallen of helemaal niet komen. Waar schijnlijk hebt u deze ster van bethle- hem verplaatst. Hebt u cv. dan zijn luchtbevochtigers nodig. De gemiddelde Nederlandse huisarts krijgt per jaar zo'n 300 patiënten op zijn spreekuur die klagen over rugpijn. Voor de arts is deze groep patiënten een probleemgroep. De klachten zijn zeer verschillend, de diagnostiek is vaak moeilijk en veelal spelen ook psychische factoren mee. Een andere factor is de passiviteit van de patiënt. Hij verlangt van de huisarts snelle hulp en wenst zelf nauwelijks een bij drag te leveren. Met geneesmiddelen en wat fysio-therapie moet het pro bleem toch op te lossen zijn. Gelukkig is dat ook dikwijls het gevaL Vaak ech ter is de oorzaak van rugpijn het gevolg van een slecht gebruik van de rug. Een verkeerde houding, een te hoog gewicht, gebrek aan Lichaamsbeweging e.d. zijn in dit opzicht grote boosdoeners. En daar helpen noch geneesmiddelen, noch fysio-therapie. De patiënt zal op die punten zijn leven moeten beteren om herhaling van de klacht te voorko men. Maar ook hier speelt het gebrek aan tijd van de huisarts een rol. Het is voor hen onmogelijk om alle facetten die een rol kunnen spelen bij het ont staan van rugklachten met elke patiënt te bespreken. Het zal niet verwonderlijk zijn dat de ze problematiek ook in Amerika speelt. De „Patient Information Library", een organisatie die instructieve boekwerkjes over ziektebeelden uitgeeft, heeft daar veel succes met een uitgave voor de pa tiënt met rugklachten. Op initiatief van Roussel, Hoevelaken produceerden wij een Nederlandse be werking, welke via de huisartsen wordt verspreid. Het boekje van 16 pagina's geeft uit voerig en helder een overzicht van de bouw van de rug, de oorzaken van rug klachten, de aanpak van die klachten en oefenschema's. Dit alles verduideUjkt met tientallen tekeningen. Het boekje heet „Ruggespraak" en kan door patiën ten gratis worden verkregen bij de mees te huisartsen. im Wilt U, wanneer u gewend bent uw abonnement per giro (of bank) te voldoen, en dit tot op heden nog niet hebt gedaan, dit nu gelqk even afwerken Het jaarabonnement bedraagt ƒ38,— Ons gironr. is 16 79 30; ons Banknr. 3420.01.108. Voor uw medewerking zeggen wy U bfl voorbaat hartelijk dank. EILANDEN-NIEUWS B.V. afd. abonnementen OOSTERLAND PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 18 MEI 1980 Ned. Herv. Kerk: 11.00 uur ds. J. Plante, 6.00 uur ds. E. P. Kuin uit Ouwerkerk. Ger. Kerk: Gezameltjke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar. Ger. Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. Oud. Ger. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uiir leesdiensten. Zaterdag 10 mei werd er in de Olym- piahal te Middeihamis door het Rayon Goeree Overflakkee de jaarlijkse SPEL- DAG georganiseerd. Jongens en meisjes van 8-9 en 10-11 jaar, lid van Flakkee- se gymnastiekverenigingen, mochten hieraan meedoen. Deze speldag was het laatste evenement wat het Rayon voor de zomervakantie organiseerde. En met sukses De deelnemers(sters) waren erg enthousiast en hebben met een enorme inzet en veel plezier het circuit van 17 spelletjes afgelegd. Corry Peter en Arie Los hadden dit keer de leiding en organisatie op zich genomen en met tevredenheid kunnen ze op een goed geslaagde speldag terug zien. Sparta Hygiea heeft met 4 meisjes- en 1 jongensgröep meegedaan en waren ingedeeld in poule 2 en 3. Na 2 uur was de prijsuitreiking in de Olympiakantine. En zowaar, de eerste prijs was voor de Sparta meisjes van groep 40 „Naamloos" waren ze aan de spelletjes begonnen (alle deelnemers mochten zelf een groepsnaam verzinnen) maarna deze goede resultaten mogen ze zich met recht de PRIJSPAKKERS noemen! Deze meisjes kregen de eerste keus van de kadotafel. Dan de totaal uitslagen, verzameld na 17 spelletjes, o.a. estafet tes, races, gooi- en smijtwerk en veel behendigheids-opdrachten 1ste prijs voor groep 40 „Prijspak kers" met 236 punten, groep 28 „Bobo", 198 punten, groep 54 (jongens) „De zeil- schuit" 152 punten, groep 29 „De Pip- pies" 142 punten en groep 38 „De Hulk" met 136 punten. Intussen zijn ook de uitslagen bekend geworden van de springwedstrijden in Ridderkerk. Op zaterdag 26 april j.l. deden 3 Sparta meisjes groepen hieraan mee in sporthal „De Fakkel" met tram- poline-valmat. Prijzen werden er niet gewonnen, maar desondanks was het voor alle deelnemers een leerzame en sportieve dag geweest! De uitslag: Sparta/H 1, 12.9 punten, Sparta/H 2, 12.7 punten en Sparta/H 3, 12.2 punten, groepen 10-11, 8-9 en 9-10 jaar. KRAAG ONTMANTELEN. Hoe ontvet ik een mantelkraag zonder daarin kringen te maken? Mijn vorige mantel heb ik bedorven door een was beurt. Antwoord: Het beste kunt u die kraag lostomen van de mantel en dan afzonderlijk laten stomen, of zelf met wasbenzine ontvetten. Wasbenzine ont kleurt kledingstukken vrijwel niet, zo dat dit een veilige werkwijze is, mits u dat wassen buitenshuis uitvoert zonder vuur in de omgeving. OOSTERLAND DE NATIONALE MOLENDAG IN OOSTERLAND De Nationale Molendag is aan Oos- terland ook niet ongemerkt voorbij ge gaan.' Een flinke bries uit het zuidoos ten zorgde ervoor dat de bevlagde, uit 1752 daterende Ambachtsheerlijke Mo len, een grondzeiler-bovenkruier, zijn machtig wiekenstel bijna de gehele dag heeft kunnen laten wentelen. Was aan vankelijk de wind nog wat zwak om ook de molenstenen in te schakelen zodat er eerst voor de „prins" gedraaid werd, zoals dit heet, later op de middag nam de wind wat toe zodat molenaar Witte kans zag nog wat mais tot meel te ver werken. Van de gelegenheid om het keurig gerestaureerd interieur van de molen te bezichtigen, werd een druk gebruik ge maakt, vooral ook door toeristen waar bij de molenaar tekst en uitleg gaf hoe het inwendig reUt en zeüt. Jan Dorst Johzn., die als hobby eni ge oude tractoren bezit, daterend uit het jaar 1950, etc. had deze ter opluis tering op de molenberg gebracht waar ze uiteraard ook de nodige belangstel ling trokken. Voorzien van vlaggetjes trokken deze „old timers" ook, vooral bij de jeugd, de nodige aandacht. Begunstigd door het mooie weer is de ze Molendag 1980 zeer goed geslaagd, in tegenstelling met vorig jaar toen de wind het liet afweten en er geen beweging in de wieken te krijgen was. OOSTERLAND UITBREIDING KERKGEBOUW Het kerkgebouw van de Ger. Gemeen te alhier aan de Sint Joostdijk onder gaat momenteel een flinke uitbreiding. Het bouw- en aannemingsbedrijf fa. M. P. Capelle J.Jz. alhier is met de ver schillende onderaannemers bezig een ge deelte van de bij de kerk staande pas torie bij de kerk te voegen, ter grootte van ongeveer 80 m'^, hetgeen tot resul taat zal hebben dat er 103 zitplaatsen bijkomen. geld en goede raad

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9