EIIAüDEn - niEUWS De Engelse landing in Zeeland Overdenking Maas en Scheldebode 2 en 9 mei 1890 De val van Bergen uit de Heilige Schrift 2e blad Vrijdag 16 med 1980 No. 4892 o-i. KVENSTER HET ZEEUWSE WANDELINGEN GOEDEREEDE Uw huis verkopen TAMBOER VERVOLGVERHAAL blik op ker •n samenlaving Vrijwillige kinderloosheid - Egoïstische motieven - Een nieuwe aanval - Dat kinderen, zoals de Bijbel zegt, „een erfdeel des Heeren" zijn en dat het krijgen en hebben van kinderen een zegen is, wordt lang niet meer door ieder onderschreven. In alle lagen van de bevolking en onder vrijwel alle ge zindten heeft de „gezinsplanning" diep wortel geschoten. Men krijgt geen kin deren meer, men „neemt" kinderen. Niet direkt na het huwelijk natuurlijk, want eerst moeten man en vrouw sa men een tijdje werken om het huis, de tweede woning, de boot en de kleuren- t.v. te verdienen. En als er dan twee, maximaal drie kinderen zijn is het ge zin voltooid. Een stap verder is de vrijwillige kin derloosheid. Man en vrouw beslissen: wij nemen géén kinderen. Dat kan zijn uit min of meer ideële motieven: waar om zou je „in deze beroerde wereld kinderen neerzetten?" Het kan ook zijn uit egoïstische motieven: kinderen be roven je van je vrijheid, van je werk, van je hobby's en van je vakantie. Dat het laatste vaak de doorslag geeft blijkt uit pufalikaties van de NVSH (Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming), die trouwens op het terrein van huwelijk en gezin al heel wat op de helling heeft weten te zetten! Deze vereniging is een aktie begonnen onder het motto: „Tevree met z'n twee" en voert op deze wijze het pleit voor vrij willige kinderloosheid. In het kader van deze aktie geeft de NVSH een fol der uit die er als volgt uitziet: „Zeven vragen voor je aan kinderen begint 1. Vind je het leuk om met kinderen om te gaan? Verzorg je ze graag? Praat je graag met ze? 2. Ben je bereid om er dingen voor op te geven? Bijvoorbeeld: je werk, je vrienden, uitgaan, of uitslapen op zondag? 3. Denk je de zorgen die aan kinde ren vastzitten te kunnen opbren gen? Achttien jaar lang? 4. Denk je dat ze een verzekering ge ven tegen eenzaamheid? 5. Denk je kinderen een plezierige jeugd te kimnen bieden? 6. Verwacht je dat je huwelijk er beter op wordt? 7. Weet je hoe je partner erover denkt? Je zult niet de enige zijn die .uitein delijk liever niet aan kinderen be gint. Ruim IC/o van de jonge echt paren in Nederland kiest momenteel voor vrijwillige kinderloosheid. De mensen gaan steeds bewuster over allerlei zaken nadenken. Ook over kinderen. Steeds minder zijn de men sen geneigd om kinderen te nemen omdat het nu eenmaal zO' hoort. Ge lukkig maar, want aan kinderen moet je alleen beginnen als je dat zelf echt ziet zitten. Anders is er geen lol aan: niet voor de ouders en ook niet voor de kinderen. Nadere inlichtingen bij werkgroep vrijwillige kinderloosheid, NVSH, enz." Zo'n folder spreekt natuurlijk reeds voor zichzelf. De vragen zijn op zo'n wijze gesteld dat de onbevangen lezer eigenlijk al een beetje een héél beet je zelfs geduwd wordt in de richting van vrijwillige kinderloosheid. Aan het krijgen en hebben van kinderen zitten alleen maar zorgen vast en zijn alleen maar nadelen verbonden. Bovendien moet je ook in deze dingen bewust kie zen, daar zijn we moderne mensen voor. Je vooral niets laten aanpraten of op dringen. Behalve dan door de NVSH natuurlijk Men zou denken: wanneer jonge men sen dan echt bewust tot een keuze moe ten komen wel of geen kinderen dan zal men hen toch ook de voordelen laten zien van het hebben van kinderen, de vreugde die gegeven is met het ou derschap. In elke vrouw sluimert toch het verlangen naar het moeder-worden. Vele mensen ook niet-christelijke en niet-kerkelijke mensen zijn toch nog gelukkig met hun nageslacht. Zelfs deze algemeen-menselijke gegevens ontbre ken. Laat staan een bijbelse benadering van het probleeni, voor zover trouwens van een probleem gesproken kan wor den... Kinderen zijn im.mers niet alleen een zegen voor de ouders zelf, maar ze staan in het veel grotere kader van de toekomst van het Koninkrijk Gods. Daarom wil ik hier graag met instem ming citeren wat het weekblad KOERS (9 mei), waaraan ik trouwens deze ge gevens ontleende, erover schrijft: „Wel willen we hier zeggen dat naar de bijbelse boodschap de vruchtbaar heid een zegen van God is. Een ze gen die tegelijk een opdracht is^ Christenen zijn geen mensen die in dit leven een rol spelen, maar in het perspectief van het Koninkrijk Gods een taak, een opdracht mogen vervullen. We signaleren hier een ontwikkeling. Een streven dat erop gericht is de bijbelse, door God ge geven opdracht, naast zich neer te leggen. We signaleren een luchtig gepresenteerde aanval op alwéér het gezin. Een aanval die zeer doordacht wordt uitgevoerd. School en kerk zijn daarin voorlopig de voornaamste doelen". WAARNEMER Hiermee is niet bedoeld de landing in 1944, nu ruim 35 jaar geleden, maar de landing der Engelse troepen in 1809. In een vroeger artikel over onze Fran se koning Lodewijk Napoleon, de broer van keizer Napoleon Bonaparte, heb ik beloofd hierover wat te schrijven. Engelse landingen waren in de Franse tijd niet ongewoon. In 1799 hadden ze het geprobeerd in Noord Holland, maar zonder succes moesten ze terugkeren. In 1809 probeerden ze het nog een keer en nu gelukte het. Hoewel het plan in Engeland door de militaire adviseurs werd afgekeurd, zette de regering toch door. Het was nu een gunstig tijdstip. Napo leon was ver weg, in Oostenrijk voerde hij vredesonderhandelingen. Daar waren ook ziJn beste troepen. De 4000 soldaten op Walcheren was het uit schot van het Franse leger, een samen raapsel van deserteurs, Spanjaarden, Pruisen, koloniale troepen en Ieren. Bo vendien lag een derde deel ervan in het hospitaal vanwege de Zeeuwse koorts. Ook de commanderende Franse gene raal Monnet, die al sinds 1803 op Wal cheren was, had er nu en dan van te lij den. Hij was 43 jaar en wegens zijn af persingen en wreedheid gehaat, ook door zijn eigen soldaten. Bovendien waren er oproerige bewe gingen in Frankrijk, Spanje, Duitsland en Tyrol. Een mooie gelegenheid om nu door te tasten, vond men in Engeland. Op Walcheren. Op vrijdag 28 juli zeilde een grote En gelse vloot met westenwind vanuit Ramsgate naar onze kust. De volgende dag gaf de torenwachter op de Lange Jan te Middelburg een aantal van 214 schepen op. Het was een globale schat ting, sommige ooggetuigen meenden 60 schepen te tellen, maar dat is vermoe delijk wel wat overdreven. Een menigte transportschepen voerde soldaten en paarden mee om aan land te zetten, met zwaar geschut en een grote voorraad munitie. Dat alles beschermd door 36 linieschepen en 19 fregatten. Het plan om bij Zoutelande voet aan wal te zetten moesten ze opgeven. Bij Domburg ging het evenmin omdat door de hevige westenwind op beide punten de branding te sterk was. Daarom zeilde de vloot noordwaarts. Op het Breezand bij Vrouwenpolder, op korte afstand van het fort Den Haak gelukte het de soldaten te ontschepen. Daar moest ge neraal Osten hen tegenhouden. Hij was al sedert de komst der Fransen in 1795 op Walcheren en sprak Nederlands. Hij was een eerUjk, oprecht en vriendelijk man, heel anders dan de opperbevelheb ber Monnet, die in Vlissingen bleef. Met zijn kleine troepenmacht gelukte het hem niet de Engelsen tegen te hou den. Geen wonder, als we weten van hoe slechte kwaliteit ze waren. Dat had ook koning Lodewijk Napoleon bemerkt, toen hij in het voorjaar Walcheren had bezocht. Zonder één man verlies stonden de Engelse soldaten weldra op de Walcherse duinen en veroverden het fort Den Haak. Veere was de eerste plaats die een bombardement van de vloot had te doorstaan. Doordat de schepen nogal slingerden, werd er veel misgeschoten en was de schade niet groot. De verdedi ger van Veere, luitenant-kolonel W. Bogaert, een Hollandse commandant, wilde dan ook het stadje niet overgeven. Terwijl de Raad in de kelders van het stadhuis vergaderde, werd de beschie ting echter heviger. Vooral de afgescho ten vuurpijlen begonnen branden te ver oorzaken. Om verdere schade te voor komen vond men het toen beter zich over te geven. t Naar Zuid-Beveland. Een deel der vloot zeilde verder en zette bij Wemeldinge 2000 man aan land. Een dag later reeds was Zuid Be veland in Engelse handen. Zelfs het be langrijke fort Bath, van waaruit men de Schelde kon bestrijken, werd ver overd. De Hollandse luitenant-generaal Bruce, die het moest verdedigen sloeg op de vlucht nadat hij het geschut on bruikbaar had gemaakt. Hij ging naar Bergen op Zoom, maar daar weigerde men hem binnen te laten: hij had op zijn post in Bath moeten blijven! Nu maakte de Engelse opperbevelheb ber Lord Chattam een grote strategische fout. Deze Engelse admiraal was trou wens berucht om zijn traagheid en be sluiteloosheid. Het doel van deze lan ding was eigenlijk de verovering van Antwerpen. Napoleon had hier honderden huizen laten afbreken om plaats te maken voor nieuwe scheepswerven. Hier was hij be zig een nieuwe vloot te bouwen, die een ernstige bedreiging voor England vorm de. Alles was tot nu toe prachtig gelukt voor de Engelsen. Ze waren Antwerpen al vrij dicht genaderd. Maar de altijd aarzelende vlootvoogd durfde niet ver der gaan, bang als hij was vanuit Vlis singen in de rug te worden aangevallen. Daarom moest deze stad eerst veroverd worden. Maarzodoende liet hij de kans om Antwerpen in bezit te nemen verloren gaan. Naar Middelburg. Inmiddels waren de Engelsen op Wal cheren ook verder getrokken. Op 31 juli capituleerde Middelburg, waar de soldaten de volgende dag binnentrok ken. Er was veel volk in de stad. Toen een paar dagen geleden de vloot voor de kust verscheen, waren de voorname Middelburgers van hun buitenplaatsen uit Oostkapelle en omgeving naar de stad gekomen. Ook heel wat boeren uit de omtrek vonden het in de stad veiliger. Bovendien was het kermis, zodat er veel vreemd volk aanwezig was. Lord Chattam vestigde hier zijn hoofdkwartier. Hij zelf ging in de Abdij wonen in het Prinsenhuis, zijn officie ren werden bij de burgers ingekwar tierd, de soldaten vonden een verblijf in barakken, kerken en scholen. De Fransgezinde burgers toonden geen sympathie voor d,e Engelsen, maar ze veroorzaakten hun ook geen moeite en last. De Engelse troepen rukten inmiddels naar Vlissingen op. Het fort Ramme- kens werd genomen en van alle kanten werd de stad ingesloten. Hier lagen 4000 soldaten, weldra nog met 2500 man uit Breskens versterkt, aan wie het nog net gelukt was de Schelde over te ste ken. Zodoende bleven er in de buurt var Cadzant maar 300 over. Het plan van de Engelsen om ook hier te landen was ge makkelijk geweest, maar men heeft het niet eens geprobeerd. Ook generaal Os- ten, die van het Breezand bij Vrouwen polder was gevlucht naar het zuiden, kwam met een armzalig overschot van zijn leger naar Vlissingen: de meeste van zijn soldaten waren gedeserteerd. ledere dag hadden er schermutselin gen plaats ten koste van veel doden en gewonden aan weerszijden. Om de Engelsen geen gelegenheid te geven zich te verbergen, hadden de Fransen een vijftigtal huizen en boeren woningen opzetteUjk vernield. Dat heb ben de Duitsers in de laatste oorlog ook gedaan met woningen die in het schoots- veld lagen. Maar de Engelsen hadden zich zo goed verschanst, dat men ze vanuit de stad verdrijven kon. De volgende keer hierover verder. Middelburg L. van Wallenburg DE VERHOOGDE KONING Daarom heeft Hem ook God uiter mate verhoogd en heeft Hem ecu naam gegeven, welke boven allen naam is. Filippenzen 2 9. Het heeft de Heere behaagd Zich naar buiten te willen openbaren. Dat deed HiJ door de werken der schepping en der herschepping. God laat zich kennen door de natuur en de Heilige Schrift. De hemelen vertellen Zijn eer en het uitspansel Zijner handen werk. De Heere Jezus heeft de openbaring door het Woord ons geleerd: „Het zijn de schriften, die van Mij getuigen". In de Heilige Schrift worden ons onderschei den zaken geleerd. Daarin worden wij bepaald bij Gods wonderlijke raad. Zijn souvereiniteit. Het geheim van de Drieëenheid wordt er in verklaard. Maar ook de weg waardoor de gevallen mens weer hersteld kan worden in de gunst en gemeenschap met God. Daartoe wordt de persoon van de Middelaar en Zijn werk voorgesteld. Zo openbaart de Heere Zijn namen, ambten, staten, na turen en weldaden. In de tekstwoorden worden wij gewe zen naar één van de ambten van Chris tus, namelijk Zijn ambt als Koning. Hij is de Koning van de schepping. Door het Woord des Heeren zijn de he melen gemaakt en door de Geest Zijns monds al hun heir. HiJ is de Koning van alle schepselen. Hij gebiedt de raven en zegt tot de wind en de zee zijt stil. Hij stelt het Orion en het Zevengestemte. Hij is de Koning der engelen. Het is het machtig helr dat voor Zijn rijkstroon staat. Hij gebiedt de duivelen, zij vrezen Zijn macht en heerlijkheid. Hij gebiedt ook de mensen. Zij kunnen zonder Zijn wil zich niet roeren of bewegen. Boven al is Hij Koning van Zijn duurgekochte en geroepen gemeente. De apostel schreef aan de gemeente van Filippi over de Koning en het ge- loofsvolgen van Hem. Want dit gevoelen zij in u, hetwelk ook in Christus Jezus was, Die in de gestaltenis Gods zijnde geen roof geacht heeft Gode evengelijk te zijn. Maar heeft Zichzelven vernietigd, de gestal tenis eens dienstknechten aangenomen hebbende en is de mensen gelijk ge worden. De weg van de Koning Uep door de vernedering naar de verhoging. Daar moeten Zijn onderdanen Hem in leren volgen. Het bevat een troostvolle onder wijzing voor een vernederd volk. Door de arbeid van de Heüige Geest zijn ze ontdekt aan de gevolgen van de val. Hun eertijds wordt geopenbaard. Ze zijn eenmaal uit de handen van God voort gekomen als beelddragers. Maar door de zonde zijn ze beeldloos, goddeloos en waardeloos. Ze liggen buiten God. Door de geesteUjkheid van de wet zijn ze ont dekt aan hun onvermogen en verdiens- teloosheid. Uit de werken van de wet zal geen vlees voor God rechtvaardig zijn. Alleen door de arbeid van Chris tus kunnen ze uit hun doodsstaat ver lost worden. Daarom zal de verloren en verslagen mens de ogen geopend worden voor Hem, Die de Weg, de Waar held en het Leven is. Het woord: „verhogen" wijst op een Vaderlijke daad. De Vader heeft Chris tus verhoogd. De verhoging was een daad in overeenstemming met het God delijke recht. In de staat van Zijn vernedering was Christus Schuldenaar aan het recht van Zijn Vader. In de staat der verhoging is Hij de Vrij gesprokene door het zelfde recht. Daarom is de plaats der verho ging een rechtsplaats. De verhoging wijst op de terugkeer tot God. De groot ste vernedering is immers het leven buiten God. De mens is in zijn staat een zonde- slaaf en een slaaf van de duivel. Het werk van Christus was immers Zijn uitverkoren kerk te verlossen en terug te leiden tot de gemeenschap met God. Daarom moest na het verlossings werk, het verenigingswerk volgen. In de staat van Zijn verhoging aan de rechter hand van God is in Hem Zijn gemeente verhoogd. Ze zijn met Hem gezet in de hemel. Op grond van Zijn volkomen Middelaarsarbeid zijn ze aanvaardbaar voor de Vader. Daartoe is een thuisko men in God mogelijk. Wat nu in Hem verklaard is, wordt door de Heilige Geest toegepast. Het is een rijke en troostvolle les. Het leven Is in Christus verborgen bij God. Hij is „uitermate" verhoogd. Wy leven op de aarde gebonden aan be palingen, wetten, vormen en maten. Daardoor kunnen wij iets benoemen en bepalen. Daardoor worden berekeningen gemaakt en plannen uitgevoerd. Maar Christus is uitermate verhoogd. Dat is een heerlijkheid welke niet af te meten, te berekenen of te bepalen is. Ze is al leen door het geloof te kennen en ze geeft een verwondering in het hart. Hij is daar verhoogd naar Zijn menselijke natuur. Dat is dus naar lichaam en ziel beide. Hij is als Borg voor Zijn gemeente boven. De menselijke natuur is in Hem in alle heerlijkheid hersteld. Het lichaam is volmaakt, zonder ge brek, in Hem zijn ze volmaakt. Ze zullen het heerlijke lichaam van Christus ge lijkvormig zijn. De ziel is rein, smette loos voor God. Nu kan van de gemeente des Heeren gezegd worden: „Geheel zijt gij schoon MiJn vriendin, er is geen ge brek aan u". Daar is geen zonde te vinden, daar is de schuld uitgedelgd, daar is geen satan, die benauwt, daar zijn alle vijanden teniet gedaan. Hij is uitermate verhoogd en in Hem Zijn keurlingen. Hij heeft een naam ontvangen, welke boven alle naam is. Duidelijk schrijft de apostel wat wij daaronder te verstaan hebben. Opdat in de naam van Jezus zich zou buigen, alle knie dergenen die in de he mel en die op de aarde en die onder de aarde zijn. De naam van Jezus drukt uit Zijn bediening in het binnenste hei ligdom. Hij verlost van het grootste kwaad en brengt tot het hoogste goed. Het is Zijn voortdurende arbeid. Hij zal verloren Adamszonen en dochteren verlossen uit de staat van hun verlorenheid en terug voeren tot de volle gemeenschap met God en dat naar ziel en lichaam beide. Voorwaar de zaligheid is in geen An der. Zijn Woord eenmaal gesproken door de Geest der profetie is nog steeds van kracht. „Die Mij vindt, vindt het leven en trekt een welgevallen van de Heere". Dl. Ds. B. PLAATSELIJKE BERICHTEN STAD AAN 'T HARINGVLIET Terwijl heden middag een koopman in papier enz. zijne waren alhier aan den man trachtte te brengen, werd hij op gepakt door 2 politie dienaren, die hem vervolgden, omdat hij daags tevoren uit de gevangenis te Willemstad had we ten te ontsnappen. Bij Kon. besluit van 17 april j.l. is bepaald dat voor visschers vaartuigen, bekend onder de namen van hoogaart- sen, blazers, hengsten, botters of schok kers, het product tot bepaling van het aantal tonnen, met een derde wordt ver minderd, hetgeen den visschers nogal een geldelijk voordeel zal verschaffen, aangezien patentrecht, havengeld enz. naar het aantal tonnen wordt berekend. MELISSANT Het ter gemeente secretarie ter inzage nedergelegd en door Ged. Staten goed gekeurd kohier van den hoofdelijke om slag voor 1890, ten bedrage van 2466,24 bevat 230 aangeslagenen. De hoogste aanslag bedraagt 158,40, de laagste 96,De 3 laagste klassen 130 aangeslagenen, moeten te zamen be talen 208,80, de 3 hoogste klassen, 8 aangeslagenen te zamen 734,40. De op vrijdag 25 april gevallen regen schijnt aan de gepote aardappelen nog al schade te hebben veroorzaakt, althans zijn reeds enkele landbouwers begonnen deze opnieuw te poten, omdat de eersten door den velen regen blijken te zijn verrot. OOLTGENSPLAAT De zoo zeer gevreesde varkensziekte heeft zich by vernieuwing in onze ge meente herhaald en eischt voortdurend zijne offers. SOMMELSDIJK Op de heden alhier gehouden vee- markt werden aan de lijn gebracht 141 stuks hoomvee, 2 paarden en 10 biggen. De prijzen waren als volgt: 3 jarige ossen van 155,tot 242, 2 jarige ossen van 110,tot 192, Vare koeien van f 80,tot 225, Jaarlingen van 40,tot 130, Hokkelingen van 35,tot 90, De markt werd druk bezocht en de handel was vlug. BURGERLIJKE STAND STAD AAN 'T HARINGVLIET Getrouwd: L. van Dijk, 23 j. en J. Hui- zer, 22 j. C. van Gurp, 53 j. en A. Langerak, 59 j. A. Donkersloot, 19 j. en A. v. d. Kroon, 24 j. DEN BOMMEL Geboren: Petertje d.v. R. Verkerke en M. Menheer Abraham z.v. C. Tig- gelman en N. M. Baart. Getrouwd: Z. van Dravik en A. Hamee- teman J. van Zanten en J. de Vis ser. MIDDELHARNIS Ondertrouwd: L. Verbrugge 20 j. en A. Bom, 18 j. P. van Dijk, 31 j. en H. Verolme, 36 j. Geboren: Pieter z.v. A, Verburg en N. H. Groen Anthonie z.v. J. Kor teweg en S. C. Verweij Dirk z.v. P. Peeman en W. Braber Johannes z.v. Joh. van Heemst en A. NeUsse Maria d.v. A. Koole en P. de Groot Johannis z.v. D. Looyes en E. v. d. Nieuwendij k. Overleden: C. de Ruiter, 75 j. echtge noot van L. Vogelaar A. Krijgsman Ij. B. D. Visser, 15 m. M. van Duren, 78 j. B. Driesse, 2 m. ADVERTENTIE Huwelijk en Visitekaartjes, Huwelijks- brieven enz,;worden tegen billijken prijs, zeer net afgeleverd ter snelpersdrukke- rij W. Beekhoven, Sommelsd^k. TE KOOP AANGEBODEN Voor civielen prijs BOK. Voor kinderen zeer mak. adres motto „Bok" uitgever dezes. Modestoffen en gekleurde katoenen mamufacturen, gebreide goederen Tapijten, karpetten, loopers. Heeren- en kinderkledingstukken van de firma Peek en Cloppenburg te Rotterdam, worden door mij tegen den zelfden prijs en op maat geleverd. E. S. Haagens, Oostd^k, Sommelsdljk. Radwanmolens en Hondentrekkarnmo- lens worden volgens de beste construc tie gemaakt en geleverd „op keur goed" door Corns. Tieleman Timmerman te Melissant Gemakkelijke betalingsconditiën. Vele adressen tot informatie van ge bruikers voorhanden. UIT DE HAND TE KOOP Een huis, schuur en erf, genaamd „het Stoofhof" in 1883 gebouwd. Te bevragen bij H. O verdorp. Herkingen Publikatie van het Streekmuseum Goeree Overflakkee, Kerkstraat, Som- melsdijk. A, J. K. ST. PHILIPSLAND UISLAANDE BRAND Woensdagmiddag brak er brand uit in de woonkamer van de schoenhandel H. Kramer aan de Voorstraat en ver moedelijk ontstaan door een imitatie- open haard. Het gevolg was een uit slaande brand waarin de woning in vlammen opging. Onder leiding van M. van Duuren bestreed de brandweer het vuur met 5 stralen onder lage druk. Een half uur later was de brand ge blust. De schade wordt geschat op on geveer 130.000,De heer Kramer is tegen brand verzekerd. ORIëNTATIERIT MAC De Motor- en Automobielclub MAC hield een foto-oriëntatierit met 90 deel nemers. De uitslag is: 1. A. v. Nieuwen- huijzen, St. Philipsland; 2. J. Vroegop, St. Annaland; 3. L. Neele, St. Maar tensdijk; 4. J. de Rijke, Tholen; 5. R. Tichem, Tholen; 6. A. de Raat; 7. L. v. Duuren; 8. W. Behr; 9. J. Walpot en 10 J. Walpot allen uit St. Philipsland. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgeverij Utrecht. 13 Klaas helpt nu ook, maar de deur schijnt wel vastgeroest. Er is geen en kele beweging in te krijgen. Plotseling krijgt Geert een ingeving! „De deur zit natuurlijk nog gegren deld", zegt hij. „Dom dat we daar niet eerder aan gedacht hebben". Het is aardedonker in de gang. Voor zichtig tasten ze nu langs de deur. „Ja! hier is hiJ!" roept Klaas halfluid. „Stil toch jo!" bijt Geert zijn makker toe. „Je zou de soldaten opmerkzaam maken". Met een forse ruk schuift Klaas de zware grendel weg. Het maakt enig la waai, maar de deur is nu geopend. Ze sluipen nu vlug naar buiten. Een koude luchtstroom komt hen tegen, maar ze merken het niet. Daarvoor is de span ning te groot! Ze bevinden zich nu op een binnen plaats die omgeven is door een hoge muur. In deze muur bevindt zich 'n poortje, dat is toegesloten door een deur. „Alweer zo'n akelige deur", bromt Geert. Klaas zegt niets maar probeert in ze nuwachtige haast de sleutels. Na enig gemorrei gelukt het hem de deur te ope nen. Ze komen nu in een smalle steeg. Behoedzaam sluipen ze langs de muur. Geert loopt achteraan. Af en toe kijkt hij achter zich. Er is echter geen onraad te bespeuren. Geen enkele vijand laat zich zien. Enige ttjd sluipen ze snel voort. Dan staat Klaas hijgend stil. „Gelukkig dat we zover zijn", fluis- terd hij. De kap van z'n monnikspij heeft hij van het hoofd geslagen. „Man! ik voel me weer zo gelukkig!" zegt Geert uit de grond van zijn hart. „Maar het moeilijkste komt nog. We zijn nog niet buiten de 'stad. Wat denk je er van, zouden we maar proberen om door de St. Janspoort te ontkomen? Of heb je andere plannen?" „Het is mij best", antwoordt Klaas. „Bij de St. Janspoort staat maar een schildwacht en het is er vrij eenzaam". „Vooruit dan maar!" zegt Geert. „Het zal wel bakkeleien worden, maar we moeten het wagen. Ik hoop dat we geen gebruik hoeven te maken van je wapen. We zullen de schildwacht van achter aanvallen en ik denk dat we het dan wel zonder wapen kunnen redden. We moeten echter zo weinig mogelijk la waai maken want dicht bij de poort woont de nachtwacht van de stad en die vent heeft een waakzame hond". „Laten we dan maar dadeUjk op pad gaan", op pert Klaas. „Het is twaalf uur geweest. De schildwacht is net afgelost, dat tref fen we dus goed". Zo snel ze kunnen spoeden de vluch telingen zich naar de St. Janspoort. Het regent nog steeds. Grote wolkenflar den jagen langs het luchtruim en ont lasten zich in zware stortregens. De wind wakkert nog steeds aan en giert huilend door de straten van Bergen. „Het is noodweer", zegt Klaas tegen Geert die nu voorop loopt. „Des te beter voor ons", meent deze. „We kunnen geen beter weer wensen. De schildwacht zal wel in het wacht- huisje staan en zo niet, dan zal hij toch niet erg waakzaam ziJn. Bovendien kan hij ons nooit horen aankomen want de wind overstemt bijna aUe geluid". Klaas zegt niets. „Hij is nogal optimis tisch", denk htj. Ze zijn nu op een kruispunt gekomen waar een drietal straten elkaar kruisen. Het kan niet anders of ze moeten de ene straat dwars oversteken om bij de poort te komen. Ze staan stU en luisteren ge spannen. Alleen de bulderende storm en het gekletter van de neerstromende regen laat zich horen. Voorzichtig kijkt Geert om de hoek van de straat. „Niets te zien", fliiisterd hiJ Klaas in het oor, „we moeten het maar wagen". Zo snel als hun benen hen kunnen dragen, steken ze de gevaarlijke straat over. Ze bevinden zich nu in de straat die naar de St. Janspoort leidt. Het wordt nu dubbel oppassen! Behoedzaam sluipen ze langs de muren der huizen. Na enige minuten zijn ze tot op een twintigtal meters het wachthuisje gena derd. De regen is. inmiddels minder ge worden. De schildwacht heeft zijn wachthuisje verlaten en slentert achte loos rond. Zijn musket hangt scheef over zijn schouder. Met gebogen hoofd nadert hij Geert en Klaas. Deze hebben zich plat op de grond gelegd en turen in zenuwachtige spanning naar de Span jaard. Deze merkt echter niets. Hij schijnt in gedachten verzonken te ztjn. Zonder ergens acht op te slaan passeert hii de beide jongens. Dan keert hij zich om en loopt ze nogmaals voorbij. Nog enkele stappen-en dan is het ogenblik genaderd waarop Geert heeft gewacht. De soldaat loopt nu met de rug naar hem toegekeerd. Met een grote sprong werpt Geert zich op zijn vijand. Zijn handen omklemmen de keel van de Spanjaard, zodat deze geen enkel geluid kan geven. Het is echter een dappere kerel die zich niet dadelijk van de wijs laat brengen. Zijn handen zijn vrij en daarmee grijpt hij de polsen van Geert en werpt deze over zich heen, zodat hij met een smak op de grond terecht komt. Op zo'n aanval heeft Geert niet gere kend. Versuft blijft hij liggen. Maar dat duurt niet lang! Met kracht werpt hij zich voor de tweede maal op zijn tegen stander. Zijn aanval is nu zo geducht, dat de Spanjaard achterover valt. Geert springt bovenop hem en omklemt zijn keel. De soldaat heeft zijn handen ech ter nog vriJ en weet zich meester te ma ken van zijn bajonet. Juist als hij deze Geert in de rug wU stoten, springt Klaas naar voren en grijpt de pols van de Spanjaard. Deze uit een gesmoorde kreet. Klaas heeft zijn handen omge draaid zodat de bajonet op de grond valt. Door de ruwe aanval van Klaas, kan de Spanjaard niet veel meer be ginnen. Wanhopig slaat hij met handen en voeten. De sterke vuisten van Geert omklemmen nog steeds zijn keel en het zal niet lang meer duren of de Span jaard zal bewusteloos raken. Klaas gunt zich echter geen tiJd meer om daarop te wachten. Met geweldige kracht treft ziJn vuist de kerel midden tussen de ogen. Versuft biyft hij liggen. „Die heeft voorlopig genoeg", gromt Klaas grimmig. „Dat zou ik denken", stemt Geert in, „maar kom, we moeten nu voortma- ken!" Ze slepen de soldaat achter het wacht huisje. De poort openen is het werk van een ogenblik. „Gelukkig, we zijn vrij", zucht Geert opgelucht. „Ik ben blij dat het gelukt is", zegt Klaas. „Zouden de spekken onze vlucht al hebben ontdekt?" „Ik weet het niet, maar we moeten zo vlug mogelijk voortmaken", antwoordt Geert. „Als zet het ontdekken sturen ze natuurlijk onmiddelhjk patrouüles uit". „Wat denk je nu te doen?" vraagt Klaas. „Allereerst naar San!" antwoordt Geert resoluut. „Zij moet dadelijk naar elders vertrekken want ze is in ons huisje niet veilig meer. Ik zal proberen of ze bij vaders neef, je weet wel „Sche le Hein", mag overnachten. Misschien mag ze daar wel voorgoed blijven. Je weet dat „Schele Hein" alleen woont en vrijgezel is. Hij zal het zeker goed vin den dat we een poosje bij hem komen inwonen. Vroeger, toen m'n ouders nog leefden, kwam hij dikwijls bij vader. Hij praatte dan bijna altijd over godsdiens tige zaken want „Schele Hetoi" is een vurig aanhanger der „nije leer". Wat denk je van mijn plan Klaas?" Deze vindt het niet gek. „Ik ga met je mee naar San", zegt hij. „Ik wil weten hoe ze het heeft". Geert gliifnlacht. „Je bent nogal be zorgd over haar", vindt hij. Ze spoeden zich nu naar Geerts' wo ning. Zonde verder oponthoud bereiken ze deze. De hageprediker en San ziJn beiden nog op. Van slapen komt toch niets. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5