hiubredrtse Veelheid van telefoonapparatuur is nog te w^einig Dekena Het Streeidiiuseum te Sommelsilijk staat weer open voor bezoekers I X Lv5^ .uèS" 52e jaargang Vrijdag 16 mei 1980 No. 4892 CHR. STRKFTKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLIuAJNTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ''''if'shijTri tweemaal per toeek.- dinsdag- en vrijdagaoond Grondprijzen aan wettelijk lijntje Benoemd tot ^Pechter- plaatsvervanger voor aOe zékahad! 3 jaar VOLLEDIGE GAKANTBE voor HETZELFDE GELD Bevolkings onderzoek AQÜADELTA GOED IN DE BELANGSTELLING INGEZONDEN: Oprichting R.P.F, in Oostflakkee Het Diekhuus is verhuisd X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND I I GARAGE KNöPS 1 LANGEWEG lis ^^mumu^^^.. »^u.^,- MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 2043 Vroegere sloepe IVI.D. 10 weer in de zeilvaart BEDRIJF IN SCHEEPSMOTOREN „OM DE ZUID" Viertal inbraken in Sommelsdijk POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Een wettelijke aanpak van het agra risch grondverkeer wordt jarenlang ge zien als een moeUüke barricade. Tot nu toe is geen kabinet erin geslaagd deze hindernis te nemen. Zal het lukken om via de Wet Vervreemding Landbouw gronden de grondpr^zen in bedwang ie houden Er is veel af gepraat over de hoge prij zen voor landbouwgrond. In de boe- renwereld denkt men er verschillend over. Sommige boeren vinden de grond veel te duur, anderen zien in dat fikse prijsniveau een extra spaarcentje voor de oude dag. Deze dubbele kijk op de grondmarkt is begrijpelijk; voor de grondverkoper is de prijs niet hoog ge noeg en voor de grondaankoper doen zich financieringsproblemen voor omdat de investeringen in al die dure grond zo hoog oplopen. De overheid heeft al diverse malen geprobeerd de hoge grondprijzen via wettelijke regels aan de ketting te bin den. Ministers als Vondeling, Marijnen, Lardinois en Van der Stee hebben zich suf gepiekerd over een aanpak van de grondmarkt. Na een moeilijke bevalling ligt nu een wetsontwerp in de wieg en probeert de overheid de vraag naar landbouwgrond te beperken. De komen de Wet Vervreemding Landbouwgron den geeft instrumenten om de kopers van grond te selecteren. Er komt een landbouwkundige toet sing. Kopers van landbouwgrond moeten aan bepaalde vereisten voldoen om in aan^nerking te komen voor de grond. Hoe straffer de eisen, hoe meer de vraag naar grond ingedamd wordt. Het effect van deze selectie is een afnemende werkelijke of effectieve vraag naar ■grond bij en constant grondaanbod. De economische wetmatigheden wijzen bij zulke situaties op een daling van de (grond)prijzen. Kompasrol. Zo'n wettelijke regeling van de grond markt lijkt op het eerste oog heel sim pel. De Nederlandse markt van agrari sche grond zit wat ingewikkelder in el kaar. Het aantal grondtransacties is veel groter dan de opvalleiide en vaak bekritiseerde grondoverdrachten waar over velen praten en schrijven. Een groot deel van de grond gaat binnen de familiekring over van vader op zoon. Een aanzienlijk grondareaal wordt door pachters gekocht omdat zij het voor keursrecht hebben zodra de verpachter zijn grond afstoot. Het resterende deel dat komt neer op ongeveer 11.000 ha landbouwgrond loopt via de vrije markt. De nu op tafel liggende wettelijke re geling van grondoverdrachten heeft al leen betrekking op de zojuist genoemde vrije transacties (d.w.z. de 11.000 ha). Die vrije grondoverdrachten kunnen toch wel enige richting geven aan de to tale grondmarkt. Juist de kompasrol rechtvaardigt dan ook een wettelijke regeling van het grondverkeer. Vele mensen denken dat de overheid, met de nieuwe Wet Vervreemding Land bouwgronden in de hand, de werkelijke grondprijzen kan dicteren. Niets is min der waar; de bedoelde wet is slechts een raamwet en laat de concrete uit voeringsbesluiten over aan afzonderlijke maatregelen van Algemeen Bestuur. Een wet is veel stroever en minder plooibaar dan een algemene maatregel van be stuur (A.M.V.B.). De landbouwkundige toetsing, die per algemene maatregel van bestuur wordt geregeld, kan dan ook beter en sneller inspelen op prijs stijgingen of -dalingen op de grond markt. De overheid zelf krijgt een bevoor rechte positie in het grondverkeer. De boeren zijn daar niet gelukkig mee want op die manier kan de concurrentie op de kopersmarkt ongelijk worden. In sommige gevallen is het zgn. voor keursrecht juist, vooral als het algemeen belang dit vraagt. Het gevaar dreigt achter dat de over heid te ver gaat met het voorkeursrecht (eerste recht van koop) en dat op deze wijze de kandidaat-kopers in boeren- kring langs de zijlijn gedrukt worden. Het parlement zal ongetwijfeld het wetsontwerp Vervreemding Landbouw gronden oppoetsen en bijschilderen. On danks de uiteenlopend.e politieke stro mingen zal een wettelijke aanpak van het grondverkeer werkelijkheid worden. Dat zo'n wettelijke regeling soepel en rekbaar moet blijven doet niets af aan de doelgerichtheid van het overheidsin grijpen. De voorbije jaren hebben aan getoond dat het landbouw- of boeren- belang gediend kan zijn met een be heerste prijsontwikkeling op de markt van landbouwgronden. B. Schouwing. MIDDELHARNIS Bij Koninklijk Besluit van 29 april 1980 een van de laatsten van Kon. Juliana is Mr. J. M. den Hollander te Middelhamis benoemd tot Rechter- plaatsvervanger in de Arrondissements rechtbank te Breda. Zijn vader mr. L. J. den Hollander Jr. is in 1978 benoemd tot rechter-plaats- vervanger te Middelburg. VINGERUNG 3-MrODELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau GOEI EREEDE - OUDDORP ZH - STELLEND AM Van 30 mei t/m 6 juni a.s. wordt in Goedereede, Ouddorp ZH en Stellendam een bevolkingsonderzoek op tuberculo se en andere ziekten der borstorganen gehouden. Vanwege minder voorkomen van long- tuberculose, bijzonder in de jongere leeftijdsgroepen, worden deze groepen niet meer bij het onderzoek betrokken. De onderste leeftijdsgrens voor deel neming aan dit onderzoek is dan ook ge steld op 40 jaar. Het is de bedoeling van dit onderzoek om bepaalde borstaandoeningen, o.a. longkanker, op te sporen. Voorts biedt de bij dit onderzoek ge maakte röntgenfoto de gelegenheid om bijvoorbeeld bepaalde hart- en vaataan- doeningen te ontdekken. De voor dit belangrijke onderzoek in aanmerking komende personen zullen een persoonlijke oproep ontvangen. Her haalde oproepen zullen niet worden vér zonden. Ook als men door of vanwege zijn werkgever wordt onderzocht is het van belang ook nu aan dit onderzoek deel te nemen, mits het laatste onderzoek waar aan men deelnam niet 3 maanden of korter geleden heeft plaatsgehad. De verkoop van recreatie bimgalows in het Aquadeltagebied te Bruinisse mag dan niet beantwoorden aan de voorstelling, die men er in 1975 van had, de verhuur van deze bungalows en apartementen overtreft de zonnigste verwachting. Men kan ook zeggen, Aquadelta is gezien de boekingen in het komende seizoen geweldig in trek, ook wat betref de andere aktiviteiten als camping- en caravanverhuur. Enkele weken geleden las ik in uw weekblad Eil. Nieuws dat enkele men sen op het eiland plannen maakten or;? een nieuwe Kiesvereniging op te rich ten van de R.P.F. (Reformatorische Po litieke Federatie). De dominee van Ooltgensplaat fun geert als voorzitter. In nauwe samenwerking stond er met de S.G.P. Over enkele jaren is de dominee vertrokken en zitten wij met de brokken. Waarom moeten er steeds twisten en scheuringen zijn in ons Prot. Geref. volk? De Roomse Kerk heeft één Paus; maar wij schijnen er twintig te hebben. Paulus schrijft in I Corint. 10 dat hij voor U bidt: „Dat gij allen het zelfde spreekt en dat er onder U geen scheuringen zijn maar dat gij samenge voegd zijt; in dezelfde zin en in één zelfde gevoelen". Moge Paulus' gebed verhoord worden dat er een eind komt aan de eindeloze rij van zich oprichtende kerkjes en partijschappen. In de toekomst zullen we elkander moeten steunen om staande te blijven. A. FASE Langeweg 31 Oude Tonge. Het is de stellige Indruk van die PTT beambten die het weten kimnen dat veel van de huidige telefoonabonnees bqzonder geholpen zouden zqn met de aanschaf van een of meerdere van de vele hulpstukken waarmee het ge bruik van de telefoon kan worden ver- gemakkeiykt. De praktqk leert evenwel dat de accessoires nog onvoldoende be kend zqn waardoor meerdere abonnees jarenlang moeiiyk blqven doen terwijl het met behulp van een van de hulp middelen zoveel gemakkelqker had gekund en dat.terwtjl er in het tele foonboek N.B. alles over te lezen is De pagina's 19 t/m 24 van de telefoon gids staan vol met tekeningen en be schrijvingen van de voorhanden zijnde hulpstukken die voor een bescheiden extra bedrag per maand kunnen wor den gehuurd. Voor informatie dienom- trent kan men 004 draaien maar wie er prijs op stelt vanaf „dichter bij huis" te worden ingelicht belt 01870 - 2711 en de technische dienst van de PTT met welke men dan verbonden is zal de mo gelijkheden graag opsommen; ze zijn vele: Voor mensen die slecht horen en tij dens een gesprek via de normale tele foon duizend malen het „wat blieft?" Na een winterslaap, waarin overigens de ver zorgende hand van de beheerders weer is rond gegaan, is het Streekmu seum te Sommelsdijk weer voor bezoekers opengesteld. Wie nog eens de geur van eerlij ke boenwas op wil snui ven en nog eens wil zien hoe primitief maar knus! de generaties vóór ons hebben geleefd en gewoond mag een be zoek aan het museiun ze ker niet missen Wie het museum bin nengaat en de deur ach ter zich sluit, sluit de moderne tijd Isuiten om een poos te verwijlen in de omstandigheden van rond de eeuwwisseling. Op 't gemakje (de haast is immers buiten gesloten?) schuifelt men langs de fraai beschil derde arresleeën, de belletuigen die vroeger romantisch klingelden, de boerenwagens met de grote houten wielen en de lanaoouw- werktuigen uit vroeger tijden, de ste len niet kromgeleund maar gesleten door de stevige greep van eeltige handen... En dan het winkeltje met het oude, geheel authentieke interieur, weliswaar niet van Flakkeese kom-af maar toch zo een als er in het Flakkeese tiental len te vinden zijn geweest, met bussen en bakken, papieren puntzakjes, de ko peren weegschaal en de handkoffiemo- len. De zuurtjes in de fles en de lekker nijen die voor een cent te koop waren. moeten laten horen is er een speciale hoorn waarop een volume-knopje is aangebracht waarmee het ontvangen ge- lud kan worden versterkt. Een te hard schetterende stem kan naar beüeven worden gedempt en ook dat is soms ge wenst Voorts beschikt de PTT over meeluis ter-luidsprekers via welke de overige aanwezigen in kantoor of huiskamer het gesprek mee kunnen beluisteren. Er zijn ook kleinere meeluister-apparaat jes, opname apparaten waarmee bet ge sprokene op de band wordt vastgelegd en speciale voorzieningen voor mensen die armen en handen moeilijk gebrui ken. Voor wie niet beschikt over twee toes tellen, een boven en een beneden is een verlengsnoer misschien een uitkomst in b.v. zieke dagen. Voor 25,koopt men bij de PTT een haspeltje van 7 meter verlengsnoer. Een heel modem toestel in velerlei kleur verkrijgbaar ziet U op de foto iets rechts van het midden. De kiesschijf bevindt zich onder aan het toestel; typipsch een maaksel voor in een heel modem Interieur. Voorts zijn de traditionele toestellen in meerderlei kleuren verkrijgbaar zodat voor elk in terieur een harmoniërende kleur kan Een deel van het grote assortiment accessoires. worden gekozen. Sommigen blijken daar erg consequent in te zijn! In technisch opzicht gaan de ontwik kelingen evenzeer door. De huidige toe stellen zullen na verloop van tijd van druktoetsen worden voorzien ter ver vanging van de kiesschijven; de nieuwe toestellen zullen een nieuwe strakkere vorm krijgen. Het summum in bedrijfs- telefooninstallaties is de SE 25 zoals die in het midden van de foto te pronk staat. De instalatie zou zelfs de traditionele telefoniste die telefoontjes opneemt en doorverbindt overbodig maken doordat het mogelijk is dat aan een aantal me dewerkers toe te wijzen. De eerste in stallatie die op Flakkee is verkocht gaat naar garage Kjiöps te Middelhamis. De installatie biedt een grote reeks van mogelijkheden; ze is zowel als ta- felmodel als wandtoestel te leveren. Ook over deze installatie wordt door de PTT te Middelhamis graag van advies ge diend. We zouden zo het hele museum door kunnen dwalen, langs de afdeling van de visserij en de schutterij, door de oud- Flakkeese kamer waar opa in de Bijbel zit te lezen en oma de kachel port, de afdeling met historische vondsten van de amateurarcheologenver. „de Motte" en het klaslokaaltje uit onze jeugd. 't Wordt een ware ontdekkingstocht, zo'n bezoek aan het museum dat ook een nagebootst straatje kent waarin de klompenmaker en de wagenmaker zich gevestigd hebben en waarin een win keltje in „goed" naast de zeilmaker flo reert. Daar is ook een kaasmakerij als nieuwe aanwinst aan toegevoegd. Wie het allemaal wil ervaren is er welkom (niet op zondag en maandag op welke dagen het museum geheel geslo ten is) maar op de overige dagen van 2 tot 5 uur en 's woensdagsmorgens van 10 - 12 uur. Een goed idee om het museum ook met kennissen van elders te bezoeken want ook voor hen is het een belevenis! Acht weken geleden werd door het Gemeentebestuur van Middelhamis goedkeuring gegeven aan het plan om van de oude L.T.S. aan het Kerkepad te Middelhamis een noodakkomodatie voor het Diekhuus te maken. De Gemeente heeft de verbouwing voor haar rekening genomen, maar voor het verven werd geen geld beschikbaar gesteld. Daarom hebben 6 weken lang vele vrijwilligers van het Diekhuus de verf kwast gehanteerd. Misschien bent u wel eens binnengelopen of hebt u de ververs bezig gezien met grijze, rode of blauwe verfspetters op de kleren. Het resultaat is echter dat het nieuwe Diekhuus er nu ook als nieuw uitziet. Het buurthuis heeft de beschikking over de volgende 3 ruimten: een peuter speelzaal, een ruimte waar fUms ge draaid worden en waar o.a. het vrou- wencafé en de VOS-cursussen een on derkomen in hebben gevonden; een han- denarbeidruimte voor de kinderclubs en andere kreativiteitsgroepen. Verder zijn er vergaderruimten, die o.a. gebruikt gaan worden voor de talencursussen, er is een keuken en een kantoor. In de week van 19 mei gaan de meeste aktiviteiten van het Diekhuus in dit ge bouw starten. Ontmoetingsruimte. Bij het ingebruik nemen van deze ak- komodatie is het eindelijk mogelijk ge worden om een gezellige ontmoetings- gelegenheid te scheppen. Mensen die bv. zin hebben in een kop koffie kunnen gewoon binnenlopen en hun konsumptie nuttigen in de gezellig ingerichte hal, zonder direkt aan een ak- tiviteit te hoeven deelnemen. In deze hal liggen ook verschillende tijdschriften, kranten, spelletjes en natuurlijk infor matie over wat er zoal in het Diekhuus te doen is. We starten met deze ontmoetingsgele- genheid op een aantal dagen per week; maandagmiddag (half 2 tot half 5) dinsdagmorgen (9-12 uur) donderdagmiddag (half 2 - half 5) vrijdagmiddag (half 2 - half 5) De eerste gelegenheid om eens een kijkje te nemen in dit buurthuis is op donderdagmiddag 22 mei. We hopen dat veel mensen eens op bovengenoemde dagen binnen komen lopen. In september wordt het Diekhuus of ficieel geopend, met verscheidene fees telijke aktiviteiten. Adres: Het Diekhuus Kerkepad nr. 2 Middelhamis TeL 2400. Een attente lezeres uit Den Haag verraste ons dezer dagen met een knip sel uit het Haagse ochtendblad „Het Vaderland", waarin melding wordt ge maakt van een glorieuze come-back van de de oude Middelhamisse visserssloepe M.D. 10; de „Johanna Hendrika" van Rederq weduwe C. Koltf. Het knipsel vermeldt dat de M.D. 10; die na de restauratie deze registratie letters blijft dragen, op woensdag 28 mei a.s. te zien zal zijn in de haven van Scheveningen. Vervolgens maakt de M.D. 10 eind mei deel uit van de grote vlootshow „Rotterdam Maritiem" en in augustus zal ze te bewonderen zijn op de Manifestatie Amsterdam 705. In 1978 maakten we er melding van dat de vroegere sloepe in Noorwegen was ontdekt waar ze dienst deed als vrachtvaardertje, na aanvankelijk voor de visserij bij IJsland en later voor het vervoeren van vis te zijn gebruikt. „Als door een wonder doorstond het stormen, oorlogen en de verraderlijke Noorse klippen en voorzover bekend is de M.D. 10 de enig overgebleven beug sloep", aldus het relaas. De sloepe werd in 1897 gebouwd op de toen bekende scheepswerf Rijkee Co te Rotterdam, in opdracht van Rederij Wed. C. Kolff. Tot 1916 deed de sloepe dienst in de beugvisserij om in 1916 te worden verkocht toen de beugvisserij niet meer lonend was. De M.D. 10 werd de Scheveningen 320, met ingekorte masten en dientengevolge een verkleind zeiloppervlak. De visbun- nen werden verwijderd en voortaan bergde het ruim houten tonnen, waarin de vangst van de beoefende vleetvisserij werd geborgen. Aan het eind van de twintiger jaren werd de Scheveningen 320 verkocht naar Oostende vanwaar het in 1934 naar Noorwegen verdween. De man die haar daar ontdekte en aankocht, ene menheer Jan Huetink heeft de beugsloepe zoveel mogelijk in Laan en Kooy Handelmaatschappij en Werkplaatsen in Den Oever en bekend als importeur van diverse soorten scheepsmotoren, die tot dusver voorna melijk opereerde in het noorden des lands, zoekt het thans ook „om de Zuid". De eerste paal werd geslagen voor een vestiging in Dordrecht, waar men bin nen 2 jaar 30 a 40 mensen werkzaam hoopt te hebben. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Sommelsdijk een viertal inbraken gepleegd in winkelpanden in het cen trum van het dorp, t.w. bij bakker Koese, drogisterij de Waag, bakker Bie- nevelt en kapsalon Kersseboom. In alle gevallen kwam men door braak de panden binnen, o.m. werd uit een van de ramen de daarin aange brachte ventilator weggehaald om door het daardoor ontstane gat een raam te kunnen openen. Het was de dief kenne lijk alleen om geld te doen; op één adres werd een kapitaal geldbedrag aangetroffen en meegenomen. De totale buit bedraagt 26.000,— De recherche heeft een onderzoek in gesteld maar dat heeft nog geen aan knopingspunten opgeleverd. De diefstallen lijken ca. half twee te hebben plaatsgehad. Een van de om wonende middenstanders heeft rondom dat tijdstip iets gehoord maar heeft er, denkend dat het een bekende was, ver der geen aandacht aan geschonken. de oorspronkelijke staat laten brengen. De beide masten hebben weer de oor spronkelijke lengte en het totale zeUop- pervlak bedraagt 400 m^. Het zeil werd vervaardigd door zeilmakerij den Boer te Oud Beyerland. 't Zal weer zijn alsof een sloepe van toen weer thuisvaart en 't lijkt ons toe dat meerdere Menheersenaars die herin neringen hebben aan de visserij daar van getuige willen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1