I Voor tienduizend gulden ruiten ingegooid I Automofoielen-verkoophal t oude benzineprijs A.V.O. collecte 19 - 25 mei „Scouting Goedereede'' opent nieuw clubgebouw IVIuseum en toren Goeree morgen open Supertanker verstikte in 14e Internationale Zeehengelconcours te Ouddorp Vrpag 9 mei 1980 No. 4890 CHE,. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond BEDE EN GEWELD OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE l GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS t X LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 z DHR. JAC. HOKKE VIERDE ZILVEREN JUBILEUM BIJ ZONDAGSCHOOL Ook op Flakkee (even) geiiancihaafd Nieuwsbrief vertelt meer over de Vietnamezen onder ons INGEZONDEN: De dodenherdenking (in Oostfiakkee) INGEZONDEN: Verbazing en ergernis bij T.V.-reportage Dlerenbescli«rmlnffi Naar de EO-familiedag makreelschool POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAt. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. By contract speciaal tariet. De dag na de inhuldiging van onze Koningin Beatrix zagen we een treffen de foto. Op het Rokin in Amsterdam za gen we gemeentewerklieden bezig, het puin van de straat te ruimen, dat de rellen daar veroorzaakt hadden. Zo her neemt na wat een hoogtepunt in ons volksbestaan was, de inhuldiging van een nieuwe Oranje en door de rellen te gelijkertijd een dieptepunt, het gewone leven weer zijn ritme. Na de rellen gaan we puinruimen. Wie had ooit gedacht,, dat het geweld in Amsterdam zo hoog zou losbarsten? Dat zullen beslist weinig mensen zijn. Gezien de vele en gewelddadige kraak- acties in die stad werd wel voor ongere geldheden gevreesd. Maar dat het zo erg zou worden, vermoedde niemand. Amsterdam is altijd al een rumoerige stad geweest. De onafhankehjke vrij heidslievende Amsterdammer heeft al tijd al moeite gehad met gezag, wet en orde. Dat is er de laatste jaren door het zwakke gemeentebestuur niet minder op geworden. Integendeel, het progressieve bestuur heeft zelf grote moeite met de wet. Het verwondert daarom niet, dat de inwoners van Amsterdam het daar om helemaal niet meer hebben. Door dat zwakke beleid is de woning nood in Amsterdam onvoorstelbaar groot. De daarmede gepaard gaande wantoestanden niet minder. Maar wie met kraken dat denkt op te heffen, heeft het mis. Hij roept slechts nog er ger wantoestanden op. Wantoestanden, die door een falende stedelijke overheid deze week hebben geleid tot regelrechte anarchie. Want laten we eerlijk zijn, wat deze week in Amsterdam gebeurd is, heeft met het kraken van woningen niets te maken. Puur vandalisme heeft hoogtij- gevierd. En dan kunnen vandaag wel de Kraakorganiesaties bij hoog en bij laag beweren, dat zij dit niet bedoeld heb ben, ze hebben met hun wederrechterlijk gedrag, waar een falende overheid niets tegen deed, wel het vuur van verzet en.anarchie aangestoken. Het geweld dat in de stad losbarstte, stond in een flagrante tegenstelling tot de feestelijke inhuldiging van onze Ko ningin Beatrix. Uitte zich onbeschoft te gen de aftredende Koningin Juliana, die zelfs uitgefloten werd, toen zij tot twee maal toe het woord moest vragen. Wij hebben geen woorden om onze afschuw, verontwaardiging en opkomende woe de te beschrijven. Temeer niet omdat tijdens de inhuldi ging door onze Koningin Beatrix, en de voorzitter van de Staten-Generaal Prof. Thurlings woorden gesproken werden, die onze aandacht trokken, die ons de oren deden spitsen. Woorden, die ons hart verwarmden. We zeggen niets nieuws wanneer we stellen, dat tijdens de regeringsperiode van Koningin Juliana een anti-religieu ze geest in ons volk is gevaren. Ze komt op alerlei terreinen tot uitdrukking. Ze komt ook tot uitdrukking in het ver wijderen van de Bede in de Troonrede. Een daad die ons gekrenkt heeft en ve len nog maar moeilijk verteren kun nen. De wonde daardoor in ons hart ge slagen, wordt nog gevoeld. Daarom was vrees in ons hart hoe onze nieuwe Koningin zich den volke zou aankondigen. Er was vrees in ons hart, dat zij die ingeslagen koers zou voortzetten en versterken. Die vrees is omgeslagen in hoop. Want nadrukkelijk beleed zij voor de gehele wereld immers delen van de televisie uitzending zijn over de gehele wereld uitgezonden dat zij regeren wU van uit het geloof dat ons volkslied zo tref fend vertolkt: „Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij, O God, mijn Heer", De nadruk waarmede Hare Majesteit Koningin Beatrix deze woorden uitsprak gaven ons hoop. Hoop, dat we een Vors tin op de troon hebben gekregen, die haar regering aan God, de Almachtige wil toebetrouwen. Die hoop kreeg nieuw voedsel, toen wij Prof. Thurlings als vertegenwoordiger van ons gehele volk zijn toespraak hoorden beëindigen met de bede, dat God haar regering mag ze genen. Zo gebeurde er in de Nieuwe Kerk in Amsterdam iets wat we wel gehoopt maar eigenlijk niet verwacht hadden. Zo gebeurde er buiten de Nieuwe Kerk in Amsterdam dingen, waarop we niet gehoopt en niet verwacht hadden. Nog maals wat daar gebeurde, daarvoor heb ben we ons diep geschaamd. Maar zou er misschien verband tussen de gebeurtenissen binnen en buiten de kerk aan te wijzen zijn? Sommigen zul len zeggen, nu dat is nogal duidelijk. De krakers hadden toch aangekondigd, dat zij, zij het in een ludieke vorm hun af- DEN BOMMEL Op 29 april j.I. waren vele belangstel lenden en oud-helpsters aanwezig in het Ver. gebouw „Bij de Bron" ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum van de heer Jac. Hokke, als bestuurs lid van de Hervormde Zondagsschool „Samuel". De samenkomst werd geopend door ds. A. Vos. Er werd gezongen psalm 78 1 en 3: „God vordert dat de naneef eeu wenlang, van kind tot kind dit onderwijs ontvang". De schriftlezing was ook uit psalm 78. Hierop volgde een meditatie door ds. A. Vos. Hij wees een ieder op de nood zakelijkheid om al in de jeugd met het Woord van God in aanraking te komen, waartoe ook de Zondagsschool een mid del mag zijn. De kinderen zongen het bekende lied „Ga niet alleen door 't leven". Kado's en bloemen Eerst werd een oorkonde overhandigd door Martineke Fokker. Daarna werd een tegeltableau overhandigd, met daar op de Ned. Hervormde Kerk van Den Bommel, door Anton Lokker Azn. Een bloemstuk door Eline van Biert, voorts een goedgevulde boodschappen- mand door het personeel van de Z.S. uit dank voor de vele kopjes koffie die het personeel mocht ontvangen tijdens de vergaderingen die altijd bij de fam. Hokke thuis werden gehouden. De zondagsschooleider A. Lokker gaf in een verslag een overzicht van de 25 jaar dat Hokke aan de Z.S. verbonden is en memoreerde verschillende gebeur tenissen uit deze periode. In 1955 werd dhr. Hokke secretaris en in 1957 werd hij voorzitter en is dat nu nog steeds. Daarna werd door het personeel ge zongen: „Daarboven juicht een grote schaar van kind'ren voor Gods troon". Margriet de Bruijn las een gedicht voor. Ontroerd bedankte Hokke, mede na mens vrouw en kinderen, allen voor hun belangstelling en hun aanwezigheid op deze avond, maar dankte bovenal God Die hem de kracht heeft gegeven om dit werk te mogen doen, om de kinderen op eenvoudige manier te vertellen over de Heere Jezus. Hij wees de ouders op hun verant woordelijkheid voor hun kinderen en sprak de hoop uit dit werk nog vele jaren te mogen doen. De avond werd gesloten door ds. A. Vos en werd nog de dankpsalm 138 1, 4 gezongen. Tenslotte maakten nog velen van de gelegenheid gebruik om dhr. Hokke te feliciteren en mocht hij nog vele atten ties ontvangen. keuring zouden uiten. Ze vonden het toch geldverspilling, die inhuldiging? Toch is er naar een ander verband te vinden. Want in de kerk werd door de hoogsten in ons land nadrukkelijk het schild en de betrouwen en de zegen voor het beleid van onze Koningin bij God gezocht. Zelfs het uiterlijk erken nen daarvan kan de vorst der duisternis niet verdragen. Is daarom misschien het geweld losgebarsten? Dan weten christenen wat hun te doen staat. Anarchisten gooien met stenen naar het gezag, verstoren met niets ont ziend geweld het inhuldigingsfeest van onze Vorstin. Maar christenen doen het anders. Zij keren zich zondags massaal tot hét Huis huns Gods, biddende dat Hij bevestige, wat zij met een eed uit sprak: „Zo waarlijk helpe mij God Al machtig!". Vanaf zaterdag 3 mei t/m dinsdag morgen 6 mei hebben ook de Flakkeese garagehouders meegedaan aan de lan delijke protest aktie en hebben in die periode de-benzine verkocht voor de oude prijs zoals die was op vrijdag 2 mei. Het resultaat van deze landelijke ak tie, die zowel de radio, de TV als de dagbladen heeft gehaald is dat de hier voor in aanmerking komende instanties zo vlug mogelijk met z'n allen aan tafel willen gaan zitten. In afwachting wat dit voor resultaat zal geven, wordt de benzine voor de thans geldende prijs verkocht. De omwonenden van motel Oostduin in de Oostdijk te Goedereede hebben enkele weken geleden een „nieuwsbrief over het wel en wee van de Vietname zen" in de bus gekregen. In voornoemd motel hebben 56 Vietnamese yluchte- lingen een gastvrq onderdak gevonden» maar doordat ze de Hollandse taal niet machtig zijn zijn de contacten met de burgerij slechts sporadisch. Daarente gen hebben zij die de Vietnamezen be geleiden ze heel wat beter Ieren kennen, vandaar dat ze hun bevindingen in de Nieuwsbrief neerschreven in de goede hoop dat de partyen elkaar daardoor beter zullen leren kennen. De vluchtelingen zijn in groepjes on dergebracht, soms is er sprake van com plete gezinnen. De groepen/gezinnen doen zelf hun boodschappen, zorgen zelf voor de maaltijden en houden zelf hun woon- en slaapvertrek schoon en dat met een regelmaat zoals wij dat in ons landje gewoon zijn en dat was wen nen voor de Vietnamezen... Thuis im mers waren ze dat heel anders gewend, daar, vooral in de afgelegen gebieden waaruit zij afkomstig zijn, geen voorge schreven winkelsluitingen, geen nauw keurig vastgestelde tijden om met wer ken te beginnen en ermee te stoppen, in de winkels ook geen vastgestelde prijzen zoals hier maar aUe gelegenheid af te dingen. Daar, in Vietnam ook geen socia le voorzieningen zoals die hier kunnen worden genoten en in de nieuwsbrief is te lezen dat de begeleiders nauwelijks nog kans gezien hebben de Vietname zen duidelijk te maken hoe dat allemaal functioneert. Zij plukken er trouwens ook de vruchten van en dat wordt hen graag gegund, ontheemd als ze zijn. Het Mi nisterie van CRM betaalt de kosten van verblijf en van de opleidingen die ze volgen. Primair zijn dat lessen in de Ne derlandse taal omdat het van het meest essentiële belang is dat men zich ten minste weet uit te drukken. Elk van hen zal tijdens het Goereese verblijf 400 lesuren kunnen volgen. Het al afgewerkte deel heeft inmiddels tot hoopgevende resultaten geleid en meer dere Vietnamezen weten zich al aardig te redden in het Nederlands. Een goede zaak is dat omdat de mensen worden verondersteld straks zichzelf te kunnen handhaven. Het taai-onderwijs moet op meerder lei niveau worden gegeven; sommigen leren snel maar anderen zijn altijd an alfabeet geweest en dan wordt het heel wat moeilijker! Van bijzonder belang zijn ook de gastgezinnen die de Vietnamezen in hun gezinsverband ontvangen en ze daarin mee laten functioneren. Zij leren dan veel van de huishoudelijke gewoontes. Doordat de aan de Hervormde Ker keraden te Den Bommel en Ooltgens- plaat gevraagde medewerking om de hervormde verenigingsgebouwen als plaats van samenkomst ten behoeve van de doderiherdenking op zondag 4 mei 1.1. beschikbaar te stellen, werd geweigerd, kreeg ik de indruk, dat die herdenking weleens het voorwerp zou kunnen wor den van, als gevolg daarvan naijlende (en onverkwikkelijke) openbare gedach- tenwisseling rondom de op Goeree Overflakkee van oudsher kwetsbare zondagsheiliging. Ik stond en sta zonder dat er overigens mijnerzijds sprake is geweest van zwichten voor enigerlei beïnvloe ding op het standpunt, dat een zo ge voelige plechtigheid als de dodenher denking daaraan niet mag worden bloot gesteld. Te haastig, te impulsief en te onvolle dig is het afgelasten van de dodenher denking in Ooltgensplaat en Den Bom mel gepubliceerd. Dat heeft, zonder na dere verklaring en in die vorm, zeer ve len diep gekwetst. Mensen, die ik hoogacht, hebben mij duidelijk gemaakt, dat ik daar verkeerd aan heb gedaan en ik zie in, dat ik de publieke gevoelens onjuist heb beoor deeld. Laat het daarom voldoening schenken, dat de herdenkingsplechtighe- den in Ooltgensplaat en Achthuizen zijn doorgegaan. W. M. VAN DER HARST Burgemeester van Oostfiakkee. o.a. van de maaltijdbereiding en ze gaan I met die gezinnen mee winkelen of mee naar de Bank of het Postkantoor. 1 Vooral van die laatste gelegenheid ma ken de Vietnamezen een veelvuldig ge bruik. Ze zien kans om van hun leeftocht wat over te houden en dat naar hun achter gebleven familieleden in Vietnam te stu ren waar de levensomstandigheden heel wat slechter zijn. Men kent daar geen oude-dag voorzieningen en alles wat vanuit het rijke Holland toegestuurd wordt zal er ongetwijfeld bijzonder wel kom zijn. In augustus-september zullen de Viet- nemezen Goedereede gaan verlaten om een woning te betrekken in een drietal locaties, den Briel, Borssele of Nieuwer- kerk aan de IJssel. Er wordt zorgvuldig nagegaan welke gezinnen graag in el- kaars omgeving willen wonen met welke wensen wellicht rekening zal kunnen worden gehouden. Een maatschappelijk werker staat da- gehjks te hunner beschikking en van zijn diensten wordt dan ook een veel vuldig gebruik gemaakt. Daarbij blijkt de hulp van een tolk onmisbaar, maar ook die is aanwezig. De buitenstaanders hebben de Vietna mezen maar ten dele leren kennen, maar het zal opgevallen zijn dat ze zich voorbeeldig weten te gedragen. Dat ge drag is hen van nature ingegeven; eer bied voor de ouderen, het betrachten van gehoorzaamheid en saamhorigheid. Nooit zullen ze iemand in het open baar in het ongelijk stellen en geen Vietnamees zal zich in 't openbaar laten gaan. Dan bijt'ie liever het puntje van zijn tong maar hij behoudt zijn waar digheidOp dat punt kurmen wij nog heel wat van hen leren. Met verbazing en ergernis heb ik naar de kroning gekeken. Hoe is het mogelijk, dat men tegelijkertijd werd geconfron teerd met de troonswisseling en het grootste schorum van Nederland, (en daarmee bedoel ik ook bepaalde pers). En dan in een Eurovisieuitzending, zodat heel Europa meekeek. Dan schaamt men zich Nederlander te zijn. Er werd vol lof gesproken over de po litie, hun zelfbeheersing en discipline. Inderdaad, dat hadden commando's of mariniers niet verbeterd. Als ik verantwoordelijk officier over zo'n elite eenheid zou zijn, zou ik me schamen, dat ik toeliet dat deze mensen zich eerst met klinkers het ziekenhuis in moeten laten gooien, en dat ik niet het bevel gegeven had om te schieten. Als er toch gewonden vallen, dan s.v.p. bij het schorum. Ik heb al een psycholoog voor de t.v. gezien, die ergens begrip had voor de ze randfiguren. Misschien heeft hij zelfs begrip voor de beulen van Auswitz. M.E. mocht zoiets weer voorkomen, treedt harder op. Hoe harder men met zijn gumistok slaat, hoe langer hij mee gaat. Leve de Koningin A. E. STRUIK Achterweg 2 a Melissant. De.jaarhjkse collecte van AVO-NE- DERLAND wordt dit jaar in de week van 19 t/m 25 mei gehouden. Sinds 1927 zet AVO-Nederland zich in voor de gehandicapten, ongeacht hun politieke- dan wel levensbeschouwelijke overtuiging. Op.woensdag 21 mei a.s. zal Socutera, na het journaal op Nederland 2, een filmpje over de doelstelling en het werk van AVO-NEDERLAND vertonen. Door de politie te Nieuwe Tonge werd opgevangen een vrij jonge hond, krui sing hazewind, teef, kleur zwart met geel. De hond, die er goed verzorgd uit ziet, draagt een vlooienband en wordt tijdelijk verzorgd door fam. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. Wil de eigenaar s.v.p. kontakt opne men met genoemd adres? OUDE TONGE De knapen die dinsdagnamiddag huis hielden op het bungalowpark „Oost- Flakkee" te Oude Tonge hebben wel licht nauwelijks beseft welke strop ze de eigenaar aandeden toen ze de ruiten van een aantal leegstaande bungalows gingen bekogelen. In de korte tijd dat ze bezig zijn geweest hebben ze voor naar schatting tienduizend gulden aan diggelen gegooid. De schade werd kort na het gebeurde ontdekt door personeel van een tapijt- handel dat de bungalows momenteel stoffeert om ze gereed te maken voor verhuur. Naar het middel van verhuur wordt gegrepen nu de verkoop van de tweede woningen ernstig stagneert. De knapen die de glasschade hebben aangericht zijn het park vanuit het sportveldencomplex genaderd, van wel ke zijde er een open verbinding is. De politie speurt naar de identiteit van de knapen, wellicht is er een getuige die daarin liehülpzaam zou kunnen zijn? Het moet tussen 5 en 6 uur dinsdagavond ge beurd zijn. „Scouting Goedereede" zal morgen, zaterdag een absolute hoogtijdag bele ven wanneer het nieuwe clubhuis, heel strategisch gelegen aan de haven en het Haringvliet geopend zal worden. Burg. van Velzen heeft zich graag bereid ver klaard morgenmiddag om half 3 de openingshandeling te verrichten. Met de ingebruikname van het nieu we clubhuis is Scouting Goedereede ein delijk uit de ruimtenood waarmee ze al bijna vanaf de stichting in 1974 heeft geworsteld. Overigens kan bij het prille begin met slechts twee welpen en wat spel materiaal niet vermoed worden dat de groep zo snel uit zou breiden! Momenteel vijf jaar na de start zijn er 100 leden met 5 spelafdelingen. De leden variëren in leeftijd van 8 t/m 20 jaar. De leiding van Scouting Goedereede waarin dhr. en mevr. de Klerk uit H'sluis een waardevolle rol spelen houdt de jeugd verantwoord bezig op weg naar hun plaats in de maatschappij. k^«^^^^^«^«'^'^>'«'^>^«^«^«^ Met ingang van morgen, zaterdag 10 mei, zal het weer mogelijk zijn een be zoek te brengen aan de toren van Goe dereede en het daarin gevestigde muse um. Dat kan op alle dagen met uitzon dering van de zondag van 2 tot 5 uur. In het museum zijn weer tal van nieuwe voorwerpen te bezichtigen, zodat zij die er vorig jaar een kijkje namen er bij een nieuw bezoek weer andere beziens waardigheden aan zullen treffen. Op D.V. 31 mei wordt weer de jaar lijkse E.O. familiedag gehouden te Utrecht. Ook ditmaal wil het E.O. co mité op ons eiland een tocht daarheen organiseren bij voldoende deelname. U kunt zich daartoe opgeven bij: A. Dek ker, Nieuweweg 45, Stellendam, Tel. 01879 - 1323 of bij J. de Keizer, Elzen laan 22, Middelhamis, Tel. 01870 - 3620. Uw aandacht wordt er op gevestigd dat er dit jaar geen crèche voor kinde ren beneden 4 jaar aanwezig is. De reisprijs bedraagt 15,— voor vol wassenen en 7,50— voor kinderen. U moet tegelijk met uw opgave de ver schuldigde reisprijs storten of over schrijven op bankrek. nr. 3613.14.310 t.n.v. E.O. comité Goeree Overflakkee, Nieuweweg 45, Stellendam (giro bank 22252) bij de Rabo-bank te Stellendam. Uw opgave wordt genoteerd als de storting binnen is. Bekend is, dat straalvliegtui gen dikwijls danig last kurmen hebben van vogels, die naar bin nen worden gezogen als zo'n vo gel dicht in de buurt komt, wat tot ongelukken aanleiding kan geven, want vogels horen niet in de mo toren terecht te komen. Dat iets dergelijks onlangs een supertanker overkwam is minder bekend en hier waren geen vo gels de schuldige, maar vissen, met name de makreel. De Noorse tanker Moscliff (270.000 ton) kwam in een enorme school makreel terecht en het koelwatersysteem functioneerde niet meer toen dit verstopt raakte door de naar binnen gezogen vis. i Met sterk verminderd vermo- i gen werd naar de naastbijzijnde i haven gevaren, waar men 22 uur bezig was meer dan een ton ver pulverde makreel uit het koelwa tersysteem te verwijderen. Het Engelse blad Fishing News kon niet nalaten te sneren over dit bericht: „Jammer, dat geen biologen aan boord waren; zij hadden dan hun mening over ver minderde makreelstand aan de j praktijk kunnen toetsen en even- tueel wijzigen". Zoals elk jaar begint het evenemen tenprogramma van de VW-Ouddorp op Hemelvaartsdag met een Int. Zeehen gelconcours. Dit Zeehengelconcours wordt georga niseerd door de WV-Ouddorp met me dewerking van de Hengelsportver. Stel lendam op donderdag 15 mei 1980 aan het strand nabij de Punt. Inschrijven: in café-restaurant De Meul- blok, Molenweg 15 te Ouddorp van 9.00 tot 11.00 uur v.m. Inschrgfgeld: 5,p.p. Aanvang Wedstryd: 12.00 uur. Einde Wedstrijd: 15.00 uur. Prijsuitreiking: plm. 16.30 uur ia café restaurant De Meulblok. Visparcours: aan het strand van „de Punt" te Ouddorp. Parkeren: bq het strandpaviljoen „De Punt". Het visparcours zal vanaf café-restau rant De Meulblok aangegeven worden met aanduidingsbordjes. Er zijn weer tal van zeer aantrekkelij ke prijzen te winnen, zoals voor de win naar en winnares een fraaie beker als mede een dames- of heren Seiko horlo ge, een koffiezet-apparaat en nog vele andere prijzen. Reserveer deze dag en breng een be zoek aan Ouddorp aan Zee en neem deel aan dit altijd weer gezellige hengelfes tijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1