Raad Middelharnis stemt in met zandstrandjes in 't Haringvliet De val van Bergen Weinig animo voor aubade Illan den-nieuws ffamiliebericbten -k Subsidie voor Emancipatie weric Leerlingen van de ELEOSSCHOOL geven bewoners van DE GOEDE REE voorproefje op 30 april Uw huis verkopen TAIVIBOER Oranfevereniging kreeg gift van Anjerfonds De kerken en de troonwisseling VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEtrWS" Dinsdag, ff mei 1980. Met enig enthousiasme heeft Middel harnis' gemeenteraad j.l. donderdaga vond gereageerd op de voorstellen van het College zowel bfl MiddeUiamis Ha venhoofd als bö Stad aan 't Haring vliet zandstrandjes in het Haringvliet aan te leggen, In de toelichting werd de idee toegedacht aan de zwemclub „de SchotejU" maar dat lieten de heren raadsleden niet op zich zitten, 't Was een vermaak uit de diverse monden te horen hoelang er al in de onderschei dene verkiezingsprograms over gespro ken wordt, al jarenlangzo werd beweerd- De gevraagde 71000,werden dan ook v)ot beschikbaar gesteld 56000, voor het strandje bij Middelharnis en 15000,— voor dat bij Stad). Het Stadse strandje komt waar de Martina Cor- neliadijk en de Oude Stadse Zeedijk samenkomen. Een plaats dichter bij de haven werd afgeraden i.v.m. de minde re kwaliteit alüaar van het zwemwater. Over die kwaliteit behoeft men zich overigens geen zorgen te maken. Elke maand wordt het water bemonsterd en wanneer daar aanleiding toe zou zijn dan zal dat wat frequenter worden uit gevoerd: dat kan de kop niet kos ten", meende de raadsvoorzitter burg. van Welsenis. Grotere zorg is echter de golfslag in het Haringvliet die de strandjes aan zou kunnen tasten. De aanleg van de strandjes moet dan ook als een experi ment worden gezien; mocht de golfslag te hardnekkig zijn dan kan wellicht daartegen nog enige bescherming wor den aangebracht. Desgevraagd verklaarde de raadsvoor zitter dat met alle middelen getracht zal worden de zwemgelegenheid nog voor de zomer gereed te hebben. Aan GS zal een snelle beslissing op het ge nomen besluit worden gevraagd. Ook zal er nog overeenstemming met een pachter moeten worden bereikt welke nodig is voor de toegankelijkheid van het strandje, maar burg van Welsenis heeft goede hoop dat het allemaal zal lukken. „Misschien hoeft het recreatieve bad dan niet te worden gerealiseerd", hoop te dhr Koppelaar die al eerder te ken nen gegeven heeft hoog tegen het ex ploitatietekort van een dergelijke nieu we voorziening op te zien. „We zullen hopen op een snelle uit voering en een mooie zomer", was de wens van VVD-vertegenwoordiger dhr Jacobs, die en passant ook aandacht vroeg voor de verbetering van de zwem gelegenheid op Battenoord. Overigens heeft de raad daar enkele vergaderin gen geleden al over gesproken overtuigd van de wenselijkheid dat de zwemge legenheid aldaar historisch voor Nieuwe Tonge aanwezig veilig zal moeten worden gesteld. Nieuwe bushaltes. De raad ging akkoord met het toe voegen van nieuwe halteplaatsen, een nabij het Dienstencentrum aan de Doe- tinchemsestraat te Middelharnis en twee in Stad aan 't Haringvliet in de Nieuw- straat en op de Molendijk. De raad stelde de kosten daarvan, 9300,be schikbaar. In Stad zal bij de halte Nieuwstraat nog een schuilgelegenheid worden gerealiseerd. Bouwactiviteiten. Aan een drietal aanvragers, t.w. de heren Th. W. v. d. Linde te Middelhar nis, W. J. van Dam te Ooltgensplaat en R. W. J. de Jong te Middelharnis wer den percelen bouwgrond verkocht in Sommelsdijk Zuid I. De Woningbouwver. „Middelharnis" is voornemens in genoemd bestemmings plan 41 ééngezinswoningen te realiseren voor de financiering waarvan de raad de Ver. een lening van 4,8 miljoen verstrekte, instemming betuigend met het voornemen van de Vereniging hoe wel men met enige zorg tegen de waar schijnlijk hoge huren aankijkt. Daarnaar gevraagd, door dhr Jacobs, verklaarde weth. Kievit dat de huur op ca. 535,is berekend. Echter zijn de prijsonderhandelingen nog niet afge sloten zodat dat bedrag nog zal kunnen variëren en wellicht iets minder kan worden. Nieuwe verdeelsleutel? Door dhr. Hoogzand werd geïnfor meerd naar de juistheid van het gerucht als zou er een nieuwe verdeelsleutel gaan worden toegepast, in afwijking van de bestaande regeling dat van de drie beschikbare woningen er twee door de bouwvereniging en één door de gemeen te wordt toegewezen. Dat leek dhr. Hoogzand ten koste te zullen gaan van de leden van de Ver. „Zij zijn lid, zoals dat als voorwaarde wordt gesteld terwijl de urgente geval len die door de gemeente zullen worden toegewezen veelal in 't geheel geen lid zijn!" stelde dhr. Hoogzand vast. Weth. Kievit kon het niet ontkennen en hij was het met de lezing van dhr. Hoogzand eens dat het voor de leden teleurstellend moet zijn steeds te horen dat er nog zoveel wachtenden voorgaan. Niettemin meent het College een aan tal crepeergevallen gezinnen met kin deren te moeten helpen, hoe sneu dat ook voor de overige woningzoekenden wordt. „Jammer voor hen die willen gaan trouwen maar zij kunnen toch gemak kelijker even wachten als gezinnen met kinderen die uit hun tegenwoordige wo ning moeten" meende dhr. Kievit. In zijn beantwoording van de vraag of de woningbouwverenigingen „Middelhar nis" en „Sommelsdijk" wellicht tot fu sie geneigd zijn kon dhr. Kievit kort zijn: „...dat wordt meer met de mond dan met het hart beleden". Subsidie „Racket Team". De badmintonclub „Racket Team" te Nieuwe Tonge, 29 leden groot, zal in het genot van een gemeentelijke subsidie van 420,worden gesteld, zijnde 20°/'o van de geraamde contributieopbrengst over 1980. De subsidieverlening was zeer tegen de zin van de SGP fractie omdat zo stelde dhr. J. H. Koppelaar vast de club qua ledental niet voldoet aan de normen die de raad zelf gesteld heeft. Hij vond het allerminst juist dat daar nu van afgeweken zou worden, door hem veroordeeld als het werken met de losse vinger en de normen steeds weer aan te passen aan zich voordoende situaties. Als enigen verklaarden de SGP leden zich dan ook tegen de subsidieverlening. Het afwijken van de norm werd door weth. Kievit niet zo ernstig genomen, temeer omdat de raad de norm vast stelde voor gym- en volleybalverenigin gen. Een badmintonclub heeft een gerin gere bezetting en dientengevolge een kleiner ledenbestand. De raad vond het best en dhr. van Alphen nam van de gelegenheid gebruik te wijzen op het gemis van een gymzaal in Nieuwe Ton ge, tengevolge waarvan meerdere Nieu we Tongenaren gebruik maken van de hal in Oude Tonge. Overigens gaat de raad er spoedig meer over horen. Weth. Kievit ver klaarde dat er onderhandelingen zijn aangeknoopt met de eigenaar van een perceel grond waarop de zaal wellicht gebouwd zou kunnen worden. Tulpen voor .Canada. Graag stelde de raad een crediet van 380,beschkbaar voor deelname aan de landelijke actie „Tulpen voor Cana da" die gehouden wordt om de Canade se bevrijders van ons land te danken. Volgend jaar zullen de tulpen in Canada kunnen bloeien. Als het aan de heer Hoogzand ligt worden het de oranje „Generaal de Wet" tulpen die niet alleen prachtig van kleur zijn maar ook nog heerlijk geu ren, wat van de meeste tulpen niet meer kan worden gezegd. Huurprijs aula Tech. School. De huurprijs van de aula van de Technische School werd vastgesteld op 200,per dagdeel, of, bij een korter gebruik op 50,per klokuur. De raad vond het huurbedrag, dat becijferd was door het bestuur van de schoolver. al leszins aanvaardbaar, gehoopt wordt dan ook dat van de aula, die sinds enke le maanden in gebruik is, steeds veel- vuldiger gebruik zal worden gemaakt waardoor het mogelijk zou worden de huurprijs nog wat te drukken. De mo gelijkheden zijn véle, de aula kan des gewenst met en zonder de keuken wór den afgehuurd. Werkgroep tegen kernbewapening.. De Werkgroep tegen Kernbewapening zal het zonder subsidie van de gem. Middelharnis moeten stellen. Het Colle ge raadde de raad subsidiering af omdat het niet op de weg van de gemeente zou liggen de activiteiten van de groep me de te bekostigen, hoezeer wellicht ook met de doeleinden van de groep zou kunnen worden gesympathiseerd. Alleen 3 leden van de PvdA en dhr. de Vries verklaarden zich voor een sub sidieverlening. Zij stelden er prijs op dat d.m.v. het werk van de groep een bewustwording van het gevaar van de aanwezigheid en het gebruik van kern wapens tot stand komt. Anderen lieten de verantwoordelijkheid bij de Over heid. Dhr. v. d. Ketterij (SGP) wees daarbij op de defensieve waarde van de kern bewapening, waarna dhr. Kersbergen (VVD) erop wees dat de Werkgroep sa menwerkt met het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) dat een eenzijdige ontwa pening voorstaat hetgeen door dhr. Kersbergen sterk zou worden afgewe zen. Ook voor dhr. Hoogzand hoefde de Werkgroep niet, evenmin als de maca bere biljetten waarmee wordt gewerkt. Spr. meende dat men toch wel door drongen is van het grote gevaar van de kernbewapening en het leek hem dan ook effectiever te zorgen voor bescher ming bij evt. aanvallen, zoals daar in Zwitserland aan wordt gewerkt... De werkgroep die steun wil wees dhr. Hoogzand op de vroegere SDAP die uit eigen middelen! de actie van het gebroken geweertje voerde. De subsidie werd dan ook afgewezen; burg. van Welsenis betwijfelde ook of de groep het wel aan zou hebben moe ten vragen... Emancipatie activiteiten. De raad kreeg ook te maken met de „tijdelijke rijksbijdrageregeling ter sti mulering van emancipatieactiviteiten" in het kader waarvan de gemeente door CRM een maximum bijdrage van 34 et per inwoner kan worden verleend. Een drietal aanvragen zijn daarvoor binnengekomen, t.w. van de Rooie Vrou wen, de VOS cursus en het Vrouwencafé. B en W stelden de raad voor het Col lege te machtigen na de Commissie Welzijn gehoord te hebben op de aan vragen te beslissen. De subsidieverlening In deze vorm geldt overigens maar voor een jaar, in 1981 zullen activiteiten als deze vallen onder de subsidie verordening voor So ciaal-Cultureel Werk. Sommigen uit de raad hadden moeite met het emancipatiestreven, zoals na mens de SGP dhr. v. d. Ketterij duide lijk te kennen gaf, maar nog meerderen struikelden over het voorstel van B en W hen te machtigen. Dat werd aller- Ook al vnst hij bulten de orde van de vergadering te gaan heeft dhr G. C. Joppe donderdagavond zijn grote teleurstelling uitgespro ken over de geringe opkomst van scholen bij de aubade op de mor gen van Koninginnedag voor het gemeentehuis. Alleen de Bosse- school was vrijwel voltallig aan wezig, maar de overigen hadden verstek laten gaan. Aan de hand van televisiebeel den uit roerig Amsterdam con stateerde dhr Joppe dat aldaar „het beest uit de afgrond de kop had opgestoken", het temeer be treurend dat in Middelharnis de animo dermate gering was dat gezegd moet worden dat daar door het feest niet vlekkeloos is verlopen. Dinsdagmorgen 29 april was het feest op de Eleosschool voor zeer moeilijk lerende kinderen te Sommelsdijk. Dagen lang hadden de leerlingen hun handen- arbeidlessen besteed aan het maken van werkjes voor de troonswisseling. Om ook anderen te laten delen in de vreugde, kwam men op het idee voor alle bewoners van de Goede Ree (de buren van de school) een aan denken voor Koninginnedag 1980 te maken. In optocht feestelijk getooid met mutsen, sjerpen, toeters en vlaggen trok men al zin gend en trommelend om het rusthuis. Daarna werden alle leerlingen door zr. Van Kempen in ,;de Goede Ree" ontvangen. Eén groep bezocht de verpleegafdeling en overhandigde bloemen en cadeautjes, terwijl de andere groepen te gast waren bij de bewoners in de recreatiezaal. Hier werd door het hoofd van de school verteld waarom men op bezoek kwam, zong men liederen en gaven de leerlingen hun werkjes aan de bewoners, die erg enthou siast waren. Na een heerlijk glas limonade en lekkere koek togen de kinderen opgetogen weer naar school onder het zingen van: „Oranje boven. Oranje boven. Leve de Koningin". Foto's T. de Rijke - - minst gewild; een groot deel van de raad wilde het aan zich houden en zelf op de aanvragen beslissen. „De raad moet het tenslotte betalen ook", zo werd beredeneerd. Deze gedachte vatte post in de VVD fractie welke zich overigens niet tegen de emancipatiegedachte wilde verzetten. Evenmin deed dat de dhr. Vries die er voor pleitte de voorwaarden die gesteld worden soepel te hanteren. Daarentegen wilde dhr. v. d. Ketterij van het hele emancipatiegebeuren niets weten, noch van het Vrouwencafé of de Rooie Vrouwen die de onderwerpen •waarover het op hun bijeenkomsten gaat niet in Bijbels licht stellen. Dhr. v. d. Ketterij bezag hoe God de man en de vrouw elk naar hun eigen aard gescha pen heeft, gelijkwaardig maar niet ge lijk. Spr. betreurde het dat velen zich boven de Schrift stellen, „maar", zei hij, „wij hebben een Profetisch Woord dat zeer vast is en het is goed daar acht op te slaan". Ook dhr. T. Arensman (CDA) bleek grote moeite te hebben met het voorstel. Hij vond dat de dames van de VOS, het Vrouwencafé en de Rooie Vrouwen een hogere eigen Inbreng niet zou misstaan. Dhr. Arensman vond het niet aangaan alles maar op rekening van de gemeente te nemen tot zelfs de kosten van de oppas toe „Het gaat alle perken te buiten!" stel de hij dan ook vast. Bij de stemming werd dhr. Arensman echter niet tot de tegenstanders gere kend. Tegenstemmers waren 4 SGP le den, 2 VVD en dhr. Hoogzand, 7 in to taal, waardoor het voorstel van het College het met 8-7 haalde. MELISSANT KERKDIENST Donderdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. J. Baayens van Rotterdam-A. la het blad voor uw SINT - ANNALAND Curreestraat nog steeds afgesloten. Wegens bestratingswerkzaamheden door het aannemingsbedrijf Moerland uit Sint Annaland Is de Cureestraat in Sint Annaland al drie weken voor het verkeer afgesloten, zeer tot ongenoegen van de aldaar wonenden. Men hoopt nu maar, dat de werkzaamheden nu niet meer onderbroken zullen worden en dat het karwei spoedig gerealiseerd zal zijn. OOLTGENSPLAAT 1500,voor geluidsinstallatie Het bestuur van de Oranjevereniging „Ooltgensplaat" kreeg van het Anjer fonds Zuid-Holland (afdeling van het Prins Bernhard Fonds) bericht, dat als aanvraag om subsidie ten behoeve van de aanschaf van een geluidsinstallatie een bedrag van maximaal 1500,is togekend. De Oranjevereniging heeft dit bedrag in grote dank aanvaard en het publiek heeft al kennis kionnen ne men van de nieuwe geluidsinstallatie op j.l. woensdag 30 april (Koninginne dag) toen vóór het Raadhuis de nieuwe apparatuur was aangebracht, die werd gebruikt tijdens de aubade door de schooljeugd en het Burg. W. M. v. d. Harst Tamboer- en Trompetterkorps. Deze aubade werd in ontvangst geno men door het gemeentebestuur van Oostflakkee, waarbij het woord werd gevoerd door de voorzitter van de Oran jevereniging, dhr W. de Bonte Jz., burg. W. M. v. d. Harst en dhr J. P. G. Visse- ren, voorzitter van de Middenstands vereniging. Zang en muziek stonden onder leiding vn dihr P. Balemans. OOLTGENSPLAAT De hervormde en de gereformeerde kerk van Ooltgensplaat hebben op een waardige wijze de troonwisseling van Koningin Juliana met haar dochter Prinses Beatrix herdacht. In een geza- melijke gebedsdienst op dinsdagavond werd in de hervormde kerk door kandi daat J. H. Becker (D.V. aanstaand pre dikant van de geref. kerk te Ooltgens plaat) gesproken over 1 Kronieken 29 22, de verkondiging van een troonswis seling in het Oude Testament en een troonwisseling in het Huis van Oranje. Als thema koos kand. Becker „Toen en nu" met de volgende punten: 1. Een dag van vreugde; 2. Een dag van trouw; 3. Een dag van gebed. Salomo volgde zijn vader David op. Prinses Beatrix haar moeder Koningin Juliana. David roept het volk op om de Heere te prijzen, Gods volk viert feest. Het was een nationale hoogtijdag en ook wij hopen morgen zo'n dag te beleven. Moge onze harten vol bewogenheid en blijdschap ziJn voor alles wat de Heere aan het Huis van Oranje en ons ge schonken heeft", aldus kandidaat Be cker. De liturgie werd verzorgd door ds. T. W. van Bennekom, hervormd predi kant, terwijl O.I.V. de heer C. C. v. d. Heuvel door de koren „Soli Deo Gloria" uit Stad en „Jubilate" uit Ooltgensplaat een zestal vaderlandse liederen werden gezongen. Er was ook veel samenzang met als organist de heer F. Braber. De opkomst was redelijk goed. Het was een stijlvolle dienst. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK OPBRENGST COLLEKTE De collecte t.b.v. de Nederlandse Hart stichting heeft opgebracht: Sommelsdijk 3.510,20 Middelharnis 5.614,90 Totaal 9.125,10 Gevers, collectanten en andere mede werkers namens de Hartstichting har telijk dank. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgevery Utrecht. 10 Hij begeeft zich naar het vertrek waar de soldaten nog steeds ijverig zoeken. Nu krijgt de kast een beurt waaronder Foppesz. en San verborgen zitten. De potten en pannen worden dooreen ge schopt, wat een geweldig lawaai ver oorzaakt. Geert, die zijn oren goed open heeft, hoort het. Zijn hart bonst van Inspanning. Nu krijgt de kast een beurt, weet hij. „Als de speurhonden het luik maar niet ontdekken", denkt hij. Het schijnt wel of een van zijn be wakers Geert's gedachten raad. „Je bent niet erg op je gemak vriend je", hoont hij smalend. „Toch niet bang dat ze je vriend vinden? Het zou anders jammer zijn om beiden te moeten han gen". Hij lacht schamper. Geert zegt niets. Hij merkt wel dat de Spanjaard met hem spot, maar ver staat maar half wat deze zegt. De Hol landse taal schijnt hem niet vlot af te gaan. Hij radbraakt tenminste het Hol lands en zijn eigen landstaal erbarme lijk dooreen. „Naar de schuur mannen!" Het is de luitenant die dit bevel geeft. Zelf gaat hij zijn mannen voor naar de aangrenzende schuur. Met grote stappen Ijsbeert hij heen en weer. Het gaat hem niet naar de zin. De beste luim, waarin hij zoeven nog verkeerde, wordt er nu weer niet beter op. „Die ketter moet hier toch zitten", gromt hij verbeten. Het is alsof de boze zelf die kerels helpt. Hij begrijpt er niets van. Onrustig loopt hij naar buiten en kijkt naar de lucht. „We krijgen slecht weer", bromt hij. „Het is ook al laat ge worden, we moeten voortmaken." Zijn mannen doorzoeken inmidels de schuur. Niets worden overgeslagen, maar er wordt niets gevonden. Alles is zonder resultaat. Plotseling klinkt er een schot. Daarna een doffe dreun. De luitenant snelt naar binnen, menend dat er onraad is. Er gebeurt echter niets bijzonders. Een soldaat Is Geert's koe te dicht genaderd. Door de ongewone drukte die er In de stal heerst. Is 't beest onrustig geworden en heeft de soldaat een trap in zijn maag gegeven .Deze ligt kreunend op de grond. Zijn makker grijpt zijn musket en schiet het dier dood. Geert begrijpt direkt wat er gebeurt. Zijn tanden knarsen van machteloze woede. „O, was hij maar niet gebonden. hij zou ze, de moordenaars!" Hij balt zijn vuisten In zover dit moeglijk Is. De luitenant geeft nu het bevel voor de af mars. Hij is slecht gehumeurd! ,,Jij wijst ons de kortste weg naar Bergen!" bijt hij Geert toe. „En wee, als je ons tracht te misleiden! Het zou je beste beurt niet zijn", voegt hij er dreigend aan toe. Geert zegt niets. De woorden van de luitenant laten hem koud. Hij is allang blij dat de Spanjaarden zijn zuster en Foppesz. niet hebben ontdekt. Hij staat op en slaat de weg naar Bergen in. Al lerlei gedachten vervullen zijn brein. „Gevangen, gevangen", hamert het in zijn hoofd. „Is er dan helemaal geen kans om te ontvluchten? Maar nee, dat gaat niet". De touwen om zijn polsen schijnen steeds vaster te snoeren. „Die ellendige spekken toch", denkt Geert. ,,Het Is alles hun schuld! O, als hij de kans nog eens krijgt zal hij het hun betaald zetten!" Voorlopig is daarvoor echter weinig hoop. Hij Is in de macht van de vijand en het is onmogelijk om zich daaruit te bevrijden. Achter hem lopen twee sol daten, hun musketten gereedhoudend om bij de eerste de beste poging tot vluchten, te schieten. De luitenant loopt schuin achter de gevangene. Zijn gelaat Is lelijk gezwollen. Af en toe trekt hij een pijnlijk gezicht. De slag die Geert hem heelt toegediend is lelijk aangeko men. Het begint Inmiddels te regenen. Een koude wind waait de mannen in het ge laat. Vloekend en scheldend op het „el lendige kikkerland" vervolgen zij hun weg. Na ongeveer een uur te hebben gelopen, bereiken zij Bergen. De poor* is reeds gesloten. De wacht meldt ziel bij de luitenant. „Laat ons naar binnen!" gelast deze. De schildwacht gehoorzaamt en laat de traep naar binnen. „Zeker weer zo'n gevaarlijke ketter", mompelt hij terwijl hij de poort zorg vuldig toesluit. „Er schijnt anders wel gevochten te zijn. De luitenant heeft een opgezwollen gezicht en Pedro en Juan zien er uit alsof zij zojuist van het slachtveld komen. Hu!" hij huivert. Ge lukkig dat ik de wacht heb. Dat is toch maar beter dan ketters vangen. Er zijn er bij die vechten als een leeuw. En an deren geven zich zonder slag of stoot over". De schildwacht schudt zijn hoofd. „Raar volkje", momjelt hij, „ik begrijp er niets van". Intussen zijn de mannen het wachtlo kaal genadret. Er zit een viertal solda ten te dobbelen. Als de luitenant bin nentreedt staken zij hun spel, staan op en groeten beleefd. „Berg deze kerel goed op!" komman- deert de luitenant. „Zorg dat hij niet ontsnapt! Hij Is zeer gevaarlijk". Hij draait zich om en vertrekt. De coldaten nemen Geert in hun midden en bren gen hem naar een smalle gang die zich achter het wachtlokaal bevindt. Aan beide zijden bevinden zich deuren. Geert begrijpt dat dit de cellen zijn. Een ogenblik denkt hij aan vluchten, maar spoedig laat hij die gedachten weer varen. Het zou dwaasheid zijn, weet Geert. „Het zou me het leven kosten", denkt hij. Achter hem lopen nog steeds de twee musketiers, hun wapen In de aanslag. „Ik kan nergens heen", zucht Geert", maar afwachten wat er verder gaat ge beuren". Een der soldaten opent de celdeur en de ander duwt hem ruw naar binnen. „Zo vriendje, daar zit je voorlopig vei lig", spot hij. Knarsend gaat het sloi dicht. Geert zit gevangen... Nauwlettend bekijkt hij zijn cel. Door een klein getralied venster valt een enkele lichtstraal naar binnen. „Daarlangs ontkom ik in geen geval", zucht Geert. Nu onderwerpt hij de deur aan een grondig onderzoek. Deze is echter van een zwaar slot voorzien e" rondom met Ijzer beslagen. „Geen ontkomen aan", mompelt d gevangene. Wanhopig zet hij zich neer op een bank die in een hoek van de cel staat. Aan de andere zijde ligt een vuile stro zak. Geert stut zijn hoofd In zijn han den en staart moedeloos voor zich uit. „Gevangen", mompelt hiJ. „O, die el lendige spekken, het is om razend te worden." Wanhopig rukt hij aan het touw dat om zijn polsen knelt. Het helpt niets. Hoe meer hij dukt, hoe meer pijn het doet. Zijn handen beginnen reeds op te zwellen. HiJ laat zich wanhopig op de strozak vallen. Zijn gedachten gaan naar San en de hageprediker. „Wisten zij maar dat ik hier gevan gen zit", woelt het door zijn brein. „Zou den zij ook iets gemerkt hebben van het gevecht? Het kan bijna niet anders! De soldaten hebben tenminste lawaai ge noeg gemaakt. Wat zouden ze met hem wiUen doen? Waarschijnlijk wordt hij ter dood veroordeeld, net als vader. Hij rilt. Vader kon sterven, maar hij? En wat staat hem naders te wachten dan de strop?" Deze, en allerlei andere ge dachten vervullen zijn brein. Onrustig woelt Geert op zijn strozak. Hij kan de slaap niet vatten. Zijn ge dachten zijn vervuld met woede en wraak tegen de Spanjaarden. En als hij moest sterven, wat dan...? Dan knielt hij neer en tracht te bid den. Eindelijk slaapt hij In. HOOFDSTUK V GERED De hageprediker en San zitten nog steeds In de kelder. Nauwelijks zijn de soldaten met Geert vertrokken of Fop pesz. opent het luik. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2