Hn-ksr '^-.^H'l Afscheid ds. L W. van der Meij te Middelharnis Aktie moet H.D.G. aangepaste bus brengen GARAGE KHÖPS B.V, GARAGE KNOPS B^ 52e jaargang Dinsdag 6 mei 1980 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLUy^SE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per voeekdirisdag- en vrijdagaixmd No, 4889 Rabobank y^Stellendam en Goedereede'' w.a. De kantoren van onze bank zijn op donderdagmiddag 8 mei 1980 GESLOTEN „GODE BEVOLEN l" Uw huis vericopen TAIVIBOER Jonge visser overleden na ongevai aan boord FLAKKEEëRS LEGDEN KRANS BIJ GEDENKTEKEN TE WIERDEN INGEZONDEN Vraagteken bij raadsbesluit Middelharnis 131e Algemene Jaarvergadering van „Schuttevaer'^ EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Vijftig jaar getrouwd FAMILIEBERICHTEN TEÜNIS BREEN „De ingebeelde zieke'' VOORDELIG AUTORIJDEN DAT KAN (VANDAAG DE DAG) NOG BIJ ASCONA DIESEL loopt 1 14 prijs per km 7,5 cent brandstofverbruik ASCONA op LPG loopt 1 9 prijs per km 7,1 cent brandstofverbruik DAT BETEKENT 10 CENT KORTING OP DE HUIDIGE PRIJS 6 et prijsverhoging 4 et korting 10° CENT KORTING BOVENDIEN: 1 maand lang GAS INBOUWEN tegen zeer voordelige prijs! Stichting H.D.G. schrijft de Koningin POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 uws ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet „Wie bouwt, die wil een plan, wie vaart, een goed kompas". Deze woorden, vorige week uitgespro ken door H.M. Koningin Beatrix bij haar inhuldiging te Amsterdam, klon ken vrijdagavond jongstleden opnieuw, nu in de christelijke gereformeerde kerk te Middelharnis. Ds. Van der Meij die afscheid nam van zijn gemeente, maak te deze koninklijke woorden tevens tot de zijne. Bij Gods geopenbaarde „plan" te blij ven en de richting van Zijn „kompas" te gaan, beval ds de gemeente die hij gaat verlaten, aan. Dat is de Koninklijke weg, de weg die de verstandigen naar boven leidt. Het afscheidswoord dat de apostel Paulus eenmaal tot de oudsten van de gemeente te Efeze richtte, was het uit gangspunt van de prediking: „En nu, broeders, ik beveel u Gode en het woord van Zijn genade, Die machtig is u op te bouwen en u een erfdeel te geven on der al de geheiügden" (Hand. 20 32). Het „Gode bevolen" van de gekozen tekst bevat naar ds.' uitlegging een 2- ledige zin; hij wilde ze beide ten volle laten gelden: ik draag u op aan deze God, ik geef u aan Hem over, en te vens: ik beveel u deze God van harte aan! Spreker wees er op, dat God en Zijn Woord niet te scheiden zijn; dit tekst woord laat het duidelijk zien. In en door Zijn Woord doet de Heere Zich heil zaam kennen. Dat Woord is een Woord van genade, zowel naar oorsprong als hooldinhoud, aldus ds. God wijst in Zijn Woord de weg van genade aan; het is een lichtend spoor in het dal van de schaduw des doods. Het Woord van Gods genade ont moet in ons aller leven weerstand; het veronderstelt namelijk een totaal yer- zondigd leven. Ds. wees er op, dat wij Gods genade slechts dan lief krijgen, als 'Wij Zijn gerechtigheid onderschreven en liefkregen. Met name deze avond wil ik een zwaar accent leggen op deze weg van Gods genade tot het kennen van Zijn genade. Wees of wordt geen vroom ge slacht dat roemt in de genade, zonder de kennis van Gods gerechtigheid. La ten wij niet overslaan wat God niet overslaat, zo benadrukte ds. Het tweede deel van de tekst spreekt over de gemeente Gods als het geeste lijk huis dat geleidelijk voltooiing vindt. God zal de levende kerk tot openbaring brengen. Hoe bouwt God Zijn kerk? Wel, door datzelfde genadewoord. Op de rotsvaste belijdenis dat Jezus is de Christus, grondt Hij Zijn gemeente. Maar Hij zorgt er tevens voor, verze kerde spreker zijn hoorders, dat er op het gelegde fundament stenen komen. „Komende tot de levende Steen Chris tus, wordt ook gij zelf als levende ste nen gebouwd tot een geestelijk huis". Ds. wenste de gemeente toe wat Lu- kas meedeelt omtrent de gemeenten te Judea, Galilea en Samaria: „zij hadden vrede en werden gesticht", d.i. ze wer den bevestigd op het Fundament. Tot slot wees ds. op het eeuwig erf deel. Het land Kanaan is het beeld van de rust die overblijft voor het volk van God. Het loon van de bestreden kerk is groot in de hemelen. De geheiügden ontvangen het erfdeel niet door ver dienste, maar uit genade; vanwege de kinderrechten, verworven door de oud ste Broeder, Christus. Hij doet allen die door een levend geloof aan Hem ver- fjonden zijn, delen in de erfenis. Deze God zij u bevolen, aldus ds. Van der Meij. Na de preek volgde een drietal toe spraken tot de scheidende predikant en de zijnen. Als plaatselijk collega en tevens na mens de kerken deelnemend in het zgn. convent sprak ds. H. Ligtenberg (Ger. Gem.). Nadat hij herinnerd had aan de eerste contacten die dateren uit de Apeldoomse tijd, wees hij zijn „vriend en broeder" op de grote Herder der schapen. Hij, de Leraar der gerechtig heid, die u gezonden heeft om Zijn kerk te bouwen, zendt u nu naar een ander deel van Zijn erve; Hij laat u echter niet alleen gaan. Hij gaat met u mee. Ds. wenste zijn collega toe bedeeld te worden uit de volheid van het Woord der genade, opdat Gods koninkrijk zal worden uitgebreid. Ds. W. Kok van Capelle a.d. IJssel sprak namens de classis Rotterdam. Deze spreker bracht een woord van prinses Juliana in de herinnering, even eens uitgesproken in verband met de recente troonswisseling: „Afscheid ne men is moeilijk; beginnen is moeilijker". Sprekers eigen ervaring was dat het beginnen als jong predikant uitermate moeilijk is. Hij zei te hopen dat de be lijdenis van zijn collega thans is: Gij hebt ook mij door Uw kracht gebouwd en mij willen dragen en doen opwassen in kennis en genade. De vervulling van het ambt is niet alleen moeilijk maar zelfs onmogelijk! Daarom Gods zegen vanuit het Woord van Zijn genade, aldus ds. Kok. De derde en laatste spreker was ou derling VUlerius. Namens de kerkeraad dankte hij ds. voor de broederlijke sa- menswerking. U hebt alhier met zegen mogen arbeiden, aldus spreker. Nu we u naar Zaamslag zien vertrekken, moge het zijn als toen Jozef naar Egypte moest en wel om een groot volk te be houden. Spreker wenste ds. toe Chris tus te volgen in Diens voetstappen; de Heere zij u tot Wacht en Beschermer. Aan het eind van de dienst zongen gemeente en scheidende predikant el kaar wederkerig psalm 121 3 en 4 toe: „De Heer zal u steeds gadeslaan..." J.l. vrijdag namiddag is in het Dijk- zigt ziekenhuis te Rotterdam de 22 jari ge Ton Breen uit Ouddorp overleden, ruim een week nadat hem aan boord van de Noordzeekotter de O.D. II een on geluk was overkomen. In de vroege morgen van vrijdag 25 april om ca. 04.00 uur terwijl de O.D. II „Cornells WUlem" van schipper P. Bezuijen Czn. al in de binnenhaven lag afgemeerd brak een zware stalen buis waaraan de netten worden opge haald. Het gevaarte knapte in tweeën waarbij één gedeelte de jongeman moet hebben geraakt. Op zijn lichaam werd slechts een klei ne verwonding geconstateerd maar de gevolgen waren niettemin zeer ernstig. In die toestand werd hij naar het Dijk- zigt ziekenhuis vervoerd, maar in zijn ernstige toestand is geen verbetering getreden. Vrijdagnamiddag trad de dood in. De overledene was gehuwd, hij laat een weduwe van 19 jaar na. In Ouddorp en in de kring van de vissers heeft het gebeurde een diepe indruk gemaakt. Zaterdag 3 mei trokken 70 bewoners van Goeree en Overflakkee en Schou wen Duiveland naar Wierden om daar na 35 jaar nog eens terug te denken aan de door hen meegemaakte treinbe- schieting op Ie Kerstdag 1944. Zij werden daar 's morgens ontvangen door wethouder Nollen, die bij ontsten tenis van de burgemeester, in zijn toe spraak nog eens terug dacht aan wat op die Ie kerstdag 1944 is gebeurd. Aller eerst de beschieting 's morgens om 10 uur en de daarna snel op gang komende hulpverlening van de Wierdenaars in al zijn geledingen. Hü was er van over tuigd dat door die hulp toen een band gegroeid was tussen de weggevoerden en de Wierdense bevolking. Een bevol king die altijd nog meeleeft met dit ge beuren en die ook meetreurt met de nabestaanden van de slachtoffers die door zijn gevallen. Hij heette daarom deze groep van harte welkom en stelde zich die dag volledig ter beschikking ter begeleiding van de groep. Spr. at tendeerde op de tentoonstelUng die in het gemeentehuis werd gehouden over de oorlog en het verzet in Wierden. Na een dankwoord van dhr van Driel uit Sommelsdijk die ook inging op de gebeurtenissen van die Ie kerstdag, de wonderbaarlijke redding van velen en de hulp die degenen die weer verder moesten ondervonden, verzocht hij al len mee te gaan naar het gedenkteken waar namens de groep een krans zou Met verbijstering hebben we donder dag 1 mei j.l. moeten constateren hoe de raad van Middelhamis omspringt met de democratie. Een besluit door haar om 5 over 6 genomen om de brief met de vragen en antwoorden welke gingen over het vlaggen op zondag als no 22 aan de agenda toe te voegen, werd rond half negen te niet gedaan zonder dat nog iemand over de inhoud en antwoorden van de vragen gesproken had. Zes spre- kers lieten zich plaatsen op de sprekers lijst. De heer de Vries was dit keer de eerste. Hij vroeg om deze zaak niet te bespreken omdat hij veel had meege maakt in de oorlog en zich diep beledigd voelde door deze vragen. Zonder enig commentaar knikte de raad accoord met uitzondering- van dhr Koppelaar die bespreking wenste. Waarom stemde de gehele raad wel in met plaatsing op de agenda en liet het bij de uitvoering daarvan afweten? Zelfs de voorz neemt het niet zo nauw met genomen raadsbesluiten. Hij be hoorde de raad te wijzen op het door haar nog zo kort geleden genomen be sluit. Niets daarvan. Het standpunt van de SGP-fractie ten opzichte van de zondagsheiliging mag niet meer in de raad van Middel hamis ter sprEike komen, daar zullen de andere fracties wel voor zorgen. Dit standpunt verwoord in ons begin selprogram heeft niets gemeen met het verzet. Het wilde alleen maar appeleren op Gods onfeilbaar Woord. Sinds 1945 is het 5 maal voorgekomen dat 4 mei op zondag viel. Geen enkel college van welke samenstelling dan ook gaf gevolg aan de landelijke richt lijnen, maar schikte zich naar de plaat selijke gewoonte. Dit college;, voor het eerste voorge zeten rond de meidagen door een PvdA burgemeester, profiteert van deze stel- lingname en de raad volgt haar klakke loos niet ondersoheidende dat het hier ging om een geheel andere zaak als het herdenken van het verzet. Te betreuren is het zeer dat de stem van 25% der bevolking gesmoord wordt door een beroep op een persoon lijk feit, waaraan de SGP fractie heus niet voorbij wilde gaan. Maar zij had verwacht dat dhr de Vries en de rest van de raad' wel zo democratisch waren om onderscheiden te kunnen luisteren en te lezen. Wij vrezen voor de toekomst dat dit nog meer zal gebeuren als het stand punten zijn die de raad niet welgevallig zijn. Dit is de zo hoog geroemde demo cratie, van linkerzijde, van PPR tot PvdA, via WD naar het CDA, waarvan acte. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, C. Lodder secr. SGP kiesvereniging Dorpsweg 47 Sommelsdijk worden gelegd. Deze kranslegging vond plaats om 11.00 uur waarna enkele mi nuten stilte in acht werden genomen. Op het lint van de krans staat: „ter herinnering aan 25 december 1944". Na terugkomst in Hotel „de Zwaan" werden nog veel herinneringen opge haald die tijdens de broodmaaltijd nog eens werden verwoord door dhr D. D. Konings, thans woonachtig in Putten, een van degenen die weggevoerd wer den naar Duitsland, 's Middags werd onder leiding van dhr Nollen de ten toonstelling in het gemeentehuis be zocht. Deze tentoonstelling gaf een uit gebreid overzicht van het voorspel en het verloop van de 2e wereldoorlog met alles wat zich daarom heen in het' ver zet heeft afgespeeld in en om Wierden. Er was een prachtige verzameling van uniformen en, uitrustingssttikken van alle strijdendfe legers, vele bekendma kingen en bevelen benevens doodvon nissen van de Wehrmacht en een foto reportage van het verzet en de gesneu velden in Wierden. „Men kan zich af vragen", aldus dhr van Driel, „of we steeds aan die oorlog moeten blijven denken. Gezien het gebeurde op 30 april in Amsterdam zullen we steeds waakzaam moeten blijven en de jeugd wijzen op het grote goed van de vrijheid en wat hiervoor in de oorlog is gedaan". Na nog een prettig bijeenzijn met de oude helpers van 1944 werd afscheid genomen en dhr Nollen hartelijk dank gezegd voor zijn begeleiding deze dag en zijn ontvangst namens het gemeente bestuur. Voldaan keerde de groep naar huis terug, wetend dat er altijd nog een hechte vriendschapsband bestaat met de bevolking in Twente, een vriend schap geboren uit de nood van de tijd in 1944, die door de bevolking van onze eilanden nooit vergeten zal worden, ge tuige ook de grote groep die deze dag Wierden bezocht. De 131ste Algemene Jaarvergadering van de Koninklijke Schlppersvereniging „Schuttevaer" zal dit jaar gehouden worden op donderdag 8 en vrijdag 9 mei a.s. in het Sociaal Cultureel Cen- tram te Drachten. Door de afdelingen Harlingen, Leeuwarden, Lemmer en Zuidwesthoek wordt dit congres geor ganiseerd. Donderdagmorgen worden de huishoudelijke zaken behandeld. 's Middags om 2 uur begint de open bare vergadering waarvoor veel gasten werkzaam op scheepvaart gebied zijn uitgenodigd. In deze samenkomst zal door de heer F. Eichelsheim, dlr. van het Maritiem District Rijnmond van het Directoraat- generaal Scheepvaart en Maritieme Za ken een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „het Directoraat-gene raal Scheepvaart en Maritieme Zaken en de binnenvaart in het District Rijn mond". Na afloop worden de gasten ontvangen door het gemeentebestuur van Smallingerland. Vrijdag wordt het congres voortgezet waarna 's middags een bus-boot vaar tocht over de Friese Meren zal plaats vinden. Ouddorp: donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beyer- land. Melissant: donderdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Rotterdam-A. Ooltgensplaat: Donderdag 8 mei des. nam. 7.30 uur ds. H. Ligtenberg te Mid delhamis. DEN BOMMEL Vrijdag 9 mei a.s. is het 50 jaar gele den dat het echtpaar St. Huizer en W. C. Huizer-Polak, wonende 3e Dwarsstraat 1, alhier, in het huwelijk is getreden. De heer en mevrouw Huizer zijn bepaald geen onbekenden in de dorpsgemeen schap. Ruim 30 jaar is de heer Huizer koster geweest van de hervormde kerk, daarbij trouw bijgestaan door zijn vrouw. In 1977 nam hij afscheid van dit werk en enkele weken geleden kreeg hij als waardering hiervoor nog een zilveren speld van de Ned. Veren, van Kerkvoogdijen. Met hun kinderen en kleinkinderen hoopt het echtpaar dit huwelijksfeest te herdenken. Van 7.30 tot 10 uur nam. is er in het Veren, gebouw „Bij de Bron" gelegenheid de familie te feliciteren. Bij deze bieden wij ook gaarne onze geluk wensen aan. SOMMELSDIJK: Met grote blijdschap en dankbaarheid aan God berichten wij U dat aan onze zorg is toevertrouwd een zoon en broertje JORGE DANIEL Wij noemen hem Danny Geboren 1 december 1979 in Zuid Amerika. A. W. de Ronde P. de Ronde-Mol Andres 3251 AX Stellendam, 28 april 1980 Schoolstraat 5 Door een droevig ongeval is tijdens zijn werk zaamheden vrijdag in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam overleden onze collega op de leeftijd van ruim 22 jaar. Zijn aangename wijze van samenwerken zal bij ons steeds in heriimerrng blijven. Namens de bemanning van de O.D. 6 P. Bezuijen J. van Dam M. Bezuijen C. Bezuijen L. Akershoek Ouddorp, mei 1980 Leerlingen van de Rijksscholengemeenschap te Middelhamis zullen op vrijdag 9 en zaterdag. 10 mei a.s. het toneelstuk van Molière opvoeren, in de aula van deze school. Mede namens de oudercommissie nodigen wij U hierbij aanwezig te zijn. Wij vragen 3,entree, als bijdrage in de kosten. Zaal open: 19.30 uur Aanvang: 20.00 uur Het bestuur van de leerlingenvereniging de „VLAHM" Twee herauten te paard hebben zater dagmiddag op het terrein van „de Sa maritaan" de start van de actie „helpt door geven, een bus is ons streven" aan gekondigd. Ze deden dat ten aanschou- we van een aantal „Samaritaan" bewo ners dat reikhalzend uitziet naar de komst van een büs die dermate aange past is dat zij er met hun rolstoelen in mee kunnen, op weg naar een vacantie- bestemming of eens een dagje uit. Burgemeester van Welsenis van Mid delhamis gaf in zijn startwoord te ken nen heel sympathiek tegenover de actie te staan. Die zal over het hele eiland gevoerd worden, o.m. door middel van een te houden collecte. Men kan zich ook opgeven als lid van de Vriendenkring van de Stichting H.D.G. en men kan gaven storten op het bij de Rabobank geopende nr. 3420.02.678 t.n.v. „helpt door geven". Postrekening van de Bank is 346124. De actie is bedoeld de middelen 50.000,-------bijeen te krijgen voor de aanschaf van een bus en voor de ex ploitatie ervan. Voor de laatste zou de Vriendenkring permanent zorg kunnen dragen. Zaterdag hebben de Flakkeese mu ziekkorpsen belangeloos gemusiceerd en in de komende weken zullen er meer dere acties volgen totdat de actie op 27 mei besloten zal worden. Kort daar na zou de bus moeten kunnen rijden? U gunt het hen toch ook. Dealer voor Göeree.-Overflakkee: l' Longeweg 113, Middelharnis, ï- tel. 018'7.0.20 43722 22,;, Financiering via'hetG.MACN-pIpn. Vanuit de Stichting H.D.G. te Som melsdijk is maandag 5 mei het onder staande schrijven aan H.M. Koningin Beatrix gericht: Majesteit, Kennis genomen hebbende van de ge beurtenissen rondom de troonswisseling op 30 april te Amsterdam te weten de inspirerende en ontroerende presentatie Uwerzijds en Uw inhoudrijke toespraak in de Nieuwe Kerk, in aanmerking nemende de verbijste rende en mensonterende taferelen in on ze Hoofdstad op de dag van de inhuldi ging als uiting van symptomatische maatschappelijke en politieke onzeker heden binnen ons Staatsbestel, spreken bewoners, personeelsleden en belangstellenden van de Stichting Her vormd Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk, gemeente Middelhamis, samengekomen in de zangdienst ter ge legenheid van de vieringen rondom de herdenking van de Bevrijding op 5 mei 1980 in „de Samaritaan, bij persoonlijke ondertekening van dit schrijven hun aanhankelijkheid en har telijk vertrouwen uit in het Oranjehuis in haar geheel en Uw Koningschap rn het bijzonder met de uitdrukkelijke be de, dat „Uw Schild en de Betrouwen, God de Heere moge zijn". OOLTGENSPLAAT ZWEMBAD OP 15 MEI OPEN Het bestuur van het zwembad „De Singel" is voornemens op donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) het zwembad voor het publiek open te stellen. GEKOZEN In de vacature van de heer L. C. Dorsman, die als secretaris-kerkvoogd in de hervormde kerk als zodanig heeft be dankt, is als kerkvoogd gekozen, de heer N. van Geffen, Rode Kruislaan 16, die deze benoeming heeft aanvaard. i.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1