Uitbreiding op 't Fort met een toiletaccomodatie uit de kerken 15 nieuwe voor de tuin Vertederende Geboortekaartjes Maar ook meer andere voorzieningen NI EUWS CHR. GEREF. KERKEN zwemofficials voor Goeree Overfiakkee Een mooi gazon is een sieraad Uw huis verkopen TAIVIBOER GESLAAGD VOOR EHBO EXAMEN Van onze adverteerders FINSE SCHOONHEID IN GOUD EN ZILVER Van 20 juni t.m. 5 juli weer „KLEIN PARIJSE DAGEN'' in Dirksland Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 29 aprU 1980^ OOLTGENSPLAAT: Onder de vele verzoeken die onze krant dagelijks bereikt voor o.a. het (her)openen van gebouwen, scholen, werkplaatsen, garage's, enz. enz., was er onlangs één die enigszins uit de toon viel, althans het was een niet alledaagse uitnodiging. Van de Stichting Chr. Re- kreatie Centra „De Meeuw" kregen wij het volgende schrijven: „Wij zijn ver heugd U op OTijclasi 25 april 1980 om 16.00 uur, in de gelegenheid te stellen de op ons centrum „Fort Prins Frederïk" te Ooltgensplaat kortelings gerealiseer de (en nu komt het, red.) toiletaccomo datie op gezellige wijze te bewonderen. Uw aanwezigheid zal bijzonder op prijs worden gesteld", w.g. de direkteur. Een toegevoegde lijst van namen maakte ons duidelijk dat we bepaald niet alleen zouden zijn en heel nieuws gierig (dat zijn de mensen van de krant) togen wij vrijdagmiddag naar deze oude vesting, gelegen in de onmiddelijke na bijheid van het Volkerak. Eerlijk gezegd waren wij al wel op de hoogte van wat er daar ging plaats vinden. In ons blad van vrijdag 4 april j.l. maakten wij mel ding dat op het Fort een caravan voor mindervaliden was geplaatst en dat de „Stichting Werkgroep Mindervaliden" te Utrecht (de beheerder van deze cara van) met het bestuur van de Stichting „De Meeuw" te Brielle in overleg was getreden omtrent het realiseren van een toilet voor gehandicapten in de „Donjon" en het realiseren van de be reikbaarheid daarvan. De eerste fase is dan nu een feit geworden, het toilet voor de invaliden is er en... nog veel meer. De „Donjon" Het oudste gedeelte van het Fort, de „Donjon", een gebouw van rond de ja ren vijftienhonderd wordt gebruikt voor recepties, bruiloften en andere jubilea met echter één bezwaar, voor het ge bruik van de toiletten moest men stee vast naar buiten naar een ander ge bouw. Met het realiseren van het inva lidentoilet heeft het bestuur en de di rectie gemeend een gehele nieuwe voor ziening aan te brengen; een grote toilet accomodatie te laten bouwen en het on- derlang verbinden van de Donjon met de andere bunkers te verwezenlijken. En dit heeft nu plaats gehad. Vanaf de Donjon is er een bovengrondse tunnel gemaakt over een straat naar de ande re gebouwen (bunkers) en in één van deze bunkers is een grote toiletaccomo datie met een apart invalidentoilet ge bouwd, het geheel met een ruime gar derobe en wasgelegenheid. Toegang tot bunkers Naast deze toiletruimte zijn er ook drie bunkers door tunnels in de muren met elkaar verbonden. Eén van deze bunkers zal als keuken worden inge richt, de andere bunkers kunnen als vergaderruimte etc. worden gebruikt. Zodoende hebben én de Donjon én de toiletgroep met de andere bunkers on derling met elkaar verbinding. In de Donjon is er een invaliden-oprit ge maakt, waardoor men met rolstoelen via de tunnel over de straat (bestaande uit hout en veel glas, met een leuk uit zicht over het plein) naar de toiletten en de andere bunkers kan rijden. Alleen moet er nog een voorziening worden gemaakt om met de rolstoelen door een lift etc. in de Donjon te kunnen komen. Hierover wordt door het bestuur en de technische dienst nog onderhandeld. Muren van meters dik Door de plaatselijke aannemers van Ooltgensplaat is dit werk uitgevoerd en het is een z.g.n. „zwaar karwei" ge- ,-weest. Om door de Donjon heen te ko men moest door het personeel van de Fa. Van der Welle-Van Drongelen een 2.20 meter dikke massieve van IJssel- steen gemetselde muur worden door broken. Eveneens drie muren naar de bunkers van het uit 1883 daterende an dere gebouw openbreken vanonder 1 meter dik en van boven bij de togen on geveer 2 meter dik; een metselwerk van harde Waalsteen, waarvan de pla fonds met z.g.n. keislag zijn verhard en aangevuld met cement. Over het maken van één doorgang werd haast twee dagen gewerkt, waar bij compressors (luchthamers) werden gebruikt. Luchtmaskers waren hard nodig voor het stof, wat tijdens het i werk in zulk een grote hoeveelheid vrij kwam dat men elkander bijna niet meer kon zien staan. In deze bunkers vindt men ook nog de minutieliften en rond om al deze bunkers een gang met trap pen, wat aan een doolhof doet denken. Zeer interessant. Blij met de oplevering Het gehele complex werd nu vrijdag opgeleverd en onder de genodigden be vonden zich burgemeester en mevrouw Van der Harst, de wethouders A. Kroon en C. L. M. de Wit, de gemeentesecreta ris J. L. Vetter, de heren G. de Bakker en C. Sprong van de Technische dienst Oostflakkee. Van de aannemers de he ren L. C. Dorsman (timmerwerk), Fa. Van der Welle-Van Drongelen (metsel werk), J. van Maastricht (sanitair e.d.), M. Kreeft (schilderswerk) en A. R. de Visser (centrale verwarming) en voorts de medewerkers van deze aannemers. De heer Kwakernaak uit Brielle (bouw kommissie) was verhinderd. Van de Stichting „De Meeuw" waren ter be groeting aanwezig de heren H. G. de Lange, voorzitter, H. Verveen, secr.- penningmeester, W. v. d. Jagt, lid da gelijks bestuur, R. de Jong, directeur, G. Wielemaker, beheerder camping Den Briel, K. Baas en medewerkers, beheer der camping Ooltgensplaat. De heer De Lange liet in zijn wel komswoord er geen twijfel over bestaan dat het bestuur en directie blij is met deze verbetering. „Wij zijn hier bijzon der trots op want zo als het voorheen was kon het niet blijven en was het ook niet verantwoord. De moeilijkheden die er waren zijn door de aannemers goed opgelost", aldus dhr De Lange, die hen hiervoor bijzonder dankzegde. De beheerder, dhr K. Baas sloot zich bij deze woord aan. „U allen wist de situatie en deze verbetering is voor ons van groot belang", aldus dhr Baas, die naast de aannemers ook de heren Bak ker en Sprong hartelijk dankzegde voor hun inbreng in deze. Gemeenschappelijk belang De directeur, dhr R. de Jong sprak over gemeenschappelijk belang van dit Fort, dat hij de „parel van Oostflakkee" noemde (een aanduiding die ook wel voor het historische raadhuis wordt ge bezigd, red.). „Het is heel leuk gew^or- den", aldus dhr De Jong, die aan bur gemeester Van der Harst een klein ge schenk in de vorm van een fles wijn aanbood. „Met de nodige bewondering ben ik door de muren heen van het ene ge bouw naar het andere gelopen, waar- De Donjon met een tunnel verbonden aan de bunkers, vroeger gebruikt als minutie-opslagplaats. Firmant W. A. v. d. Welle weet te vertellen dat zijn voorvaderen, ook als metselaar, aan deze vesting hebben gewerkt. „Onverwoestbaar werk is er toen geleverd", aldus dhr Van der Welle. „We zijn daar nu wel achtergekomen". van het ene weer hoger is dan het an dere", aldus begon burg. Van der Harst zijn toespraak. De eerste burger van Oostflakkee was blij om anno 1980 in dit historische gebouw een moderne functie te zien, n.l. de recreatiezoekende mens op te vangen en daarbij een goede accomodatie te bieden. „Deze parel kan een duidelijke betekenis gaan krijgen als van mond tot mond bekend wordt hoe of het er hier uitziet", aldus dhr Van der Harst die het bestuur, directie en dhr Baas feliciteerde met deze voor ziening. Prettig gewerkt De heer L. C. Dorsman, de hoofd aannemer sprak namens alle aannemers voor de opdracht die zij hebben mogen ontvangen en uitvoeren. Het is zeer tot ons genoegen geweest en wij hebben prettig gewerkt, mede dank zij dhr Baas, die als wij omhuld werden door de stofwolken met dit mogen we wel zeggen heel zware karwei op tijd de dorst wist te lessen. „De gezamenlijke aannemers willen de uitvoering een goed tintje geven en daarom hebben wij besloten om voor de inrichting een paar droogstukken (bloemen) aan te bieden", aldus dhr Dorsman. Deze werden door de directie indank aanvaard. Overdekt buffet Verder zagen we hoe of ook in de Donjon weer veranderingen hebben plaats gehad. Het grote buffet is thans overdekt met een luifel, afgedekt met echte pannen. De oud-directeur dhr W. F. van Spronsen zorgde voor een partij schilden, die boven de schietgaten aan de muur zijn gehangen. Ook maakte dhr Van Spronsen een echt schilderij van Prins Frederik, dat een plaats kreeg tegen een van de gewelven. Tijdens de bezichtiging van de ver bouwing werd ook nog een bezoek ge bracht aan de nieuw geplaatste caravan voor minder validen. Zoals in het be gin reeds opgemerkt ging het niet alleen om een gerealiseerde toiletaccomodatie, maar was er meer te beleven en te be wonderen NED. HERV. KERK Beroepen te: Kootwijk en Zetten G. Hendriks te Zuilichem. Barendrecht J. Olie te Linschoten. Middelharnis J. den Besten te Ede. Aangenomen naar: Daarle kand. D. Verboom te Lexmond. Kampen G. v. d. End te Papendrecht. Leimuiden P. Schalk godsdienstleraar te Delft. Bedankt voor: Zijderveld kand. D. Verboom te Lexmond. Nijkerkerveen: Na bevestiging door ds. H. Roseboom van Zwartebroek met Joh. 4 35, deed ds. H. Jonker gekomen van Lekkerkerk intrede alhier met Za- charia 4 6b. Nieuwe Tonge: D.V. zal de bevestiging (door da. H. Visser van Katwijk, een zwager van de nieuwe predikant) en de intrede van ds. J. v. d. Bom, plaats vinden op Hemelvaartsdag 15 mei a.s. GEREF. KERKEN Beroepen te: Den Helder G. de Foc- kert te Julianadorp. Driebergen P. van Midden te Zaltbommel. Koudekerke A. Verheul kand. aldaar. Amsterdam-N J. Bezemer te Ter Aar. Almere H. Hasper te Halfweg (samen met Herv. Gem.). Aangenomen naar: Den Helder G. de Fockert te Julianadorp. Driebergen P. V. Midden te Zaltbommel. Koudekerke A. Verheul kand. aldaar. Lutten G. Gerritsen te Leeuwarden. Tiel W. Sto ker, kand. te Amsterdam. Dedemsvaart G. Knol te Oldebroek. Bedankt voor: Maassluis M. Mellema te Dieren. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te; Neerlandia (C) H. Boiten te Bedum. Oegstgeest en Doetinchem B. Luiten kand. te Kampen. Hilversum J. Borgdorff te Bodegraven. Loppers\im J. Jansen kand. te Ter Aar. Aangenomen naar: Gees G. de Kimpe kand. te Kampen. Capelle a.d. IJssel C. Smelik te Enschede. Bedankt voor: Hattem en Leek C. Smelik te Enschede. Almkerk en Om men G. de Kimpe kand. te Kampen. Bedankt voor: Lutten G. v. d. Groep te Siegerswoude. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: IJsselmuiden A. Beeftink te Neede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Middelburg-Z A. Breg- man te Rijssen. Rotterdam-Z A. Ver- gunst te Veen. Emmeloord D. Hakken berg te Lisse. Bedankt voor: Leerdam C. v. d. Poel te Yerseke. Scherpenisse A. Moerker ken te N. Beyerland. Hilversum A. Ver- gunst te Veen. Groningen D. Rietdijk te Vlaardingen. St. Catharines en Rand- burg J, V. Eckeveld te Zeist. Haarlem C. Harinck te Dordrecht. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: N. Beyerland C. Smits te Giessendam. Bij zwemwedstrijden in Stellendam op zaterdag 26 april j.l. zijn 15 nieuwe zwemofficials getest op hun practische kennis in het beoordelen van zwemwed strijden. Nadat zij reeds op 17 aprU in Middel harnis waren geslaagd voor het theo retische gedeelte, werden zij nu getoetst in de practijk bij het beoordelen van zwemslagen, starts, keerpunten en tijd- waarneming van de wedstrijdzwem- mers. In de toekomst zullen zij worden Ingezet ter beoordeling van zwemwed strijden die georganiseerd worden door de zwemclubs op Goeree Overfiakkee. De kandidaten werden op hun beurt beoordeeld door dhr. A. van Vliet uit Middelharnis, dhr. M. A. Snoey uit Stel lendam, dhr. P. T. van Doornik uit Mid delharnis, dit onder leiding van dhr. L. Tom uit Goedereede. De geslaagden zijn: Uit Stellendam: mevr. M. Braber mevr. K. v. d. Nieuwendijk mevr. P. Nederlof mej. E. van Heest mej. C. van Keulen mej. J. Koese. Uit Dirksland: mevr. T. Knops dhr. W. J. Leef lang dhr. H. de Man dhr. J. Knops dhr. A. van Driel. Uit Oude Tonge: mevr. M. van Maurik Uit Middelharnis: dhr. P. Pille dhr. A. Barendrecht dhr. J. Albrechts. De opleiding „zwemofficial Goeree Overfiakkee" is georganiseerd door de commissie „zwemofficial Goeree Over fiakkee" ten behoeve van en gesteimd door de zwemclubs: „de SchotejU" te Middelharnis, „de Stelle" uit Stellen dam en „de Gooye" uit Dirksland, Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt besteed. Ve len denken, dat een gazon weinig on derhoud vraagt; het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden, om de vruchtbaarheid te her stellen dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te ma ken van Asef Greenkeeper, een mengsel van organische en anorganische voe dingsstoffen, waaraan bovendien een se- lektief onkruidbestrijdingsmiddel is toe gevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven haar kracht uitgroeien, waardoor het afsterft. De eerste 6 maanden mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmiddel worden gebruikt. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. OUDE TONGE Bij het gehouden E.H.B.O. examen op woensdag 24 april j.l. slaagden de da mes C. van Wijk-Winkels, Pia de Boed, W. Hokke-Koppenaal, A. J. Korbijn- Blaak, W. H. Groeneveld-Verbeeke, A. C. Buscop-v. d. Boogert, en de heer J: van Eikeren. De lessen werden verzorgd door dr. Westra en Mevr. L. de Looze. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De N.C.V.B. afd. M'harnis - S'dijk no digt de bejaarden weer hartelijk uit op dinsdag 6 mei 's middags half drie in ,.de Hoeksteen". Deze midag zal in het teken staan van de troonswisseling. Vergeet u niet, oranje te dragen? Als u vervoer nodig hebt kunt u dit bellen naar: Mevr. C. Bieneveld, telef. 3428. Mevr. E. Groerieveld, telef. 2773. SINT - ANNALAND INZAGE BOEKEN EN TOELICHTING OVER DE OUDHEID Ter gelegenheid van de boekenweek was er voor de inwoners van Sint - An- naland in het houten noodgebouw van de bibliotheek aan Crooswijck een prachtige gelegenheid, om donderdag avond kennis te nemen van een aantal boeken van oudheidkundige waarde. Hierbij gaf de heer P. Jasperse uit Sint Maartensdijk een uitvoerige toe lichting, en veel voorwerpen uit opgra vingen bezit, weet veel uit de oudheid voornamelijk van het eiland Tholen. ZENDINGSDAG Degenen uit Sint - Annaland, die D.V. op maandag 5 mei a.s. de jaarlijkse Zendlngsdag van de Gereformeerde Ge meenten in de Brabant-hallen te 's Her- togenbosch willen bijwonen kunnen zich opgeven bij de leden van de plaatselijke Zendingscommissie, te weten J. Aar- noudse, P. Droogers, M, J. den Engels man en C. W. Heijboer. De bus hoopt des morgens om 7 uur vanaf de Voorstraat te Sint - Annaland te vertrekken. SCHERPENISSE Kerknieuws: Ds. A. Moerkerken uit Nw. Beyerland heeft bedankt voor het beroep naar de Ger, Gemeente te Scher penisse. Het huis LAPPONIA is bekend om zijn individuele en persoonlijke siera- dencoUecties, die internationale erken ning verworven hebben. Ieder Lappo- nia-sieraad is een produkt van een kunstzinnige uitingsvorm, die in de naam van het sieraad terug te vinden is. Typerend voor de sieraden is, dat de kunstenaars die ze scheppen, ze als kleine beeldhouwwerkjes zien, waarin een ervaring uitgedrukt wordt. Vier Internationaal bekende kunste naars ontwerpen voor Lapponia: Björn Weckström Björn Weckström is Finlands be roemdste sieradenontwerper en de be langrijkste ontwerper van Lapponia. Björn Weckström heeft lange tijd doorgebracht in Lapland, waar hij in aanraking kwam met goudzoekers, die in de noordelijke rivieren naar goud zochten. Deze eeuwenoude „goudnuggets", door de rivieren gewassen, hébben een zach te glans en een ruig uiterlijk. Deze goudnuggets inspireerden Björn Weck ström tot het creëren van een geheel nieuwe sieraden collectie, vrij van de kunstmatige glans van de conventio nele sieraden. Tot voor kort viel hetwer k van Weckström op door een tamelijk koele en abstracte vormgeving, de laatste tijd worden zijn sieraden iets natuurlijker van vorm. Soms herken je er een ge zicht in, een hand of een ander lichaams deel. Vaak ook hebben zijn nieuwe scheppingen iets mytisch, dan weer zijn ze uit een droom afkomstig, of zelfs weggeplukt uit het heelal. Zijn bronnen van inspiratie willen nog wel eens wisselen, zijn typisch ei gen stijl is daarbij door de jaren heen in al zijn ontwerpen herkenbaar geble ven. Björn Weckström geeft zijn sieraden benamingen, die overwegend uit de sfeer van de natuur en de mystiek ko men. Hij laat zich echter ook wel door science fiction thema's inspireren. PouX Hargaard Poul Havgaard probeert-in zijn ont werpen persoonlijke gevoelens en per-, soonlijke omstandigheden weer te ge ven. Zijn sieraden worden gekenmerkt door zachte ronde vormen. Voor Poul Havgaard zijn sieraden een middel om iemands persoonlijkheid tot uitdrukking te brengen. De namen van zijn sieraden geven een toestand of een gevoel weer. Juhani Linnovaara Juhani Linnovaara vindt, dat een sieraad een grafische presentatie, een esthetische ervaring is en meent, dat zelfs het kleinste detail boeiend en door dacht moet zijn. Hij noemt zijn ontwerpen naar be grippen uit de muziek. Zoltan Popovits Zoltan Popovits probeert in zijn cre aties de tegenstellingen van het leven tev angen. De sieraden van hem bevat ten een boodschap, die de drager van het vervolmaakt op zijn eigen persoon lijke manier. De nmen van zijn sieraden komen uit de mythologie. Nadere informatie bij Juwelier Keu velaar, Middelharnis. U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13 te Sommelsdük Omdat de „Klein Parijse dagen" ver leden jaar nogal succesvol verlopen zijn werd alras besloten ze in 1^80 te herha len. In september zaten de Dirkslandse verenigingen alweer bij elkaar om de vorige „Klein Parijse dagen" na te be spreken en de nieuwe „Klein Parijse dagen" voor te bereiden. Er werd een vereniging voor „Klein Parijse dagen" opgericht. Alle Dirks landse verenigingen, stichtingen enz. kunnen hiervan lid worden. Velen zijn al lid. Het bestuur werd als volgt vastge steld: voorzitter L. de Berg, secretaris J. van Son, penningmeester A. Tiele- man, C. Matsinger en L. Hameete lid. Na een aantal bijeenkomsten is het programma rond. De gezamenlijke ver enigingen dragen allen hun steentje bij en het resultaat hiervan wordt als volgt: Vrydag 20 juni: demonstratie rolstoel basketbal, verzorgd door D.S.O. Fijnaart, gevolgd door optredens van de Dirks landse majorettes, Fiesta, de Zonne- kloppers met na afloop een ouderwets gezellige feestavond. Zaterdag 21 jiuii: 's morgens braderie en 's middags een voetbaltoernooy, ge organiseerd door V.V. Dirksland, ter wijl de kinderen langs het trainingsveld pony kunnen rijden onder leiding van de Sasruiters. De avond wordt verzorgd door „Amicitia" en zangvereniging „Exelsior", met als gast S.L.S. uit Klaas waal. Vrydag 27 juni: is de denksportavond Er wordt gedamd tegen een grootmees ter en geklaverjast om fraaie prijzen. Zaterdag 28 juni: 's morgens weer braderie en 's middags wordt het spor tieve gedeelte verzorgd door V.V. D.E.S. en zwemclub „De Gooye". De avond is voor de jeugd. Discotheek Thunderbird heeft de organisatie en meldt met ge paste trots dat men „The Livin'Blues" heeft kunnen constateren. Deze, al twaalf jaar bestaande groep is hard be zig met de „come-back". Op Vrydag 4 juli: wordt weer een mu ziekavond georganiseerd. Dit keer gos- pel-songs. Gospel-songs komen vanouds uit Noord Amerika. Het woordenboek zegt; een over het algemeen door vrou wen in de Christelijke negergemeenten in Noord Amerika gezongen prediking in liedvorm. Zaterdag 5 juli: weer braderie, dit keer 's middags ook. 's Avonds is de al gemeen populaire avond. Met Anja en Dirk, Jane en John, Jan Nooten, de ma giër Mantra, het orkest Switch, en als klap op de vuurpijl komt Willem Duyn over grote handen enz. zingen. De bra derie wordt, als het weer meewerkt, weer erg gezellig. Uiteraard is er weer een „mont-martre" plein, met muziek, rommelmarkt, amateur kunstenaars enz. Voor de kinderen worden kinderspelen georganiseerd, zij kunnen straattekenen en op zaterdag 5 juli is er poppenkast en een optreden van clowns. Verder zal er een tentoonstelling zijn van „Keep them Rolling", de Nederlandse vereni ging die legervoertuigen uit de tweede; wereldoorlog opspoort, reviseert en op» a knapt, en rijdend houdt. Op de braderie van zaterdag 5 juli zal gymnastiekvereniging „Olympla" een demonstratie geven, de Dirkslandse brandweer hun technieken laten zien, het orkest Switch optreden en de bra derie wordt afgesloten met een défilé van de aan de „Klein Parijse dagen" meewerkende verenigingen. Kortom, een programma waar voor elk wat wils in te vinden is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2