Raad Goedereede spreidt het beoje voor autöspuit- en uitdeukbedrijf te Stellendam R. Zuidijk 25 jaar organist TmmÏHc^ rMnsdag 22 april 1980 No. 4885 CHR. STREEKBLAD OP GEiREFORMElERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIxANDSE EN ZEEUWSE ETT.ANDEN Verschifnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond Gezamenlijke kerkdienst in Sommelsdijk D.V. 29 april a.s. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Ook stormschade aan strandpaviljoens te Ouddorp Waarschuwing aan ouders in mei grote rommelmarkt te Stellendam Uw huis verkopen TAIVIBOER Jeugdverkeerskwis 100 jaar O.L. School te iVielissant NCVB Uitslag P.V. de Reisduif Zilveren speld, ook voor oud-koster S. Huizer Begin mei Avondvierdaagse in Stellendam Op enkele orgels en piano's 10 TOT 40% KORTING Verder z.g.a.n. RIHA 950,— SOLINA 750,— VISCOUNT 1350,— EMINENT 1150,— EMINENT1500 6995,— JOHANNUS 5995,— en nog vele andere Gitarenv.a. 75, Electr. gitaren v.a. 175, Ve]?sterkers v.a. 198, Blokfluiten v.a. 9,95 Mondharpen v.a. 3,95 enz. VERSPUY Zn. Westdijk 53 Sommelsdijk Tel. 01870 - 4776 bij molen en bushalte VRIJDAG KOOPAVOND Óok in Barendrecht, 2 X Zwijndrecht en Tholen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie I^angeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voorredactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rafaa Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAt, ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij ocmtract speciaal tarlel. Wanneer Goereese brokkenpiloten nog even wachten met het laten oplap pen van hun gekreukelde ger\j dan kun nen ze de klandizie aan een plaatselijk ondernemer gunnen. Goerees' gemeen-; teraad effende in de vergadering van donderdagavond voor dhr. A. C. Keymet te Stellendam de weg om een autospuit en uitdeukbedrqf te beginnen in een leegstaande loods bij de „grasdrogery" van Oostenbrugge aan de Scharrezee- weg. Daartoe moest een voorbereidings- besluit worden genomen omdat loods en omgeving thans een agrarische be stemming hebben. Dhr. Keijmel had eerst op het indus-' trieterrein aan de binnenhaven willen' beginnen maar dat loopt tezeer in de papieren, zo heeft zijn financieel advi seur hem voorgelegd. Vandaar dat naar een financieel aantrekkelijker mogelijk werd uitgezien diein bovenbedoelde loods werd gevonden. De raad vond het prima mits het ron dom het bedrijf netjes blijft en het niet in een soort autokerkhof gaat ontaar den... In die geest werd gesproken door dhr. van Oosterom (PCP) waarop dhr. Reus (PvdA) erop in haakte. „Ambachtelijke activiteiten hoeven niet in 't verborgene plaats te vinden", betoogde hij, maar dhr. van Oosterom had dat allerminst zo bedoeld. Dhr. Reus bleek overigens hetzelfde als dhr. van Oosterom te bedoelen; ter bescherming van het landschap een groenvoorziening en; „'t mag wel gezien worden, maar het moet geen puinhoop worden!" „Wanneer het bedrijf goed gerund wordt dan zullen de auto's pas gebracht worden wanneer er aan kan worden be gonnen", veronderstelde de raadsvoor zitter burg. van Velzen. Hij stelde de raad gerust dat een groenbepaling dwingend zal worden voorgeschreven en dat via de verlening van de Hinder'^ wetvergunning in een en ander regelend zal worden opgetreden. Op de vraag van dhr. Noorthoek naar de duur van de te verlenen vergunning antwoordde de voorz. dat die niet tijde lijk zal zijn en ook niet persoonsgebon den zal zijn. Zo werd het dan ook besloten: „we willen de bedrijven helpen maar ze moe ten er geen puinhoop van maken", zo verwoordde de raadsvoorzitter, waarop dhr. v. d. Laan (SGP) het toch niet kon laten even de blik te werpen aan de andere kant van de Eendrachtsdijk: „...daar is ook wel wat te zien wat niet zo'n verheffend beeld biedt", aldus dhr. V. .d.- Laan. Reserve voor overkapping zwembad. De raad werd voorgesteld een bedrag van een half miljoen uit de saldi-reser- ve te reserveren voor de overkapping van het zwembad te Stellendam, maar daar kwam nogal wat verzet tegen, met name vanuit de fractie van de PvdA. Dhr. Reus vond n.l. dat de reservering wijst in de richting van een besluitvor ming over de overkapping en daar wilde dhr. Reus zich nog niet aan binden. De PvdA fractie heeft n.l. enig voorbehoud tegen de overkapping waaraan nog niet is tegemoetgekomen. Zo voorzag dhr. Reus een erg hoge jaarlijkse rentelast waardoor het nu aanwezige positieve saldo op de Post- Onvoorziene zeker in een negatief zou veranderen... Ook vanuit de SGP fractie kwam, bij monde van dhr. de Jong commentaar; „we zijn voor overkapping mits het fi nancieel haalbaar zal blijken te zijn", zo verklaarde dhr. de Jong. Zijn fractie stemde thans met de reservering in maar behoudt zich het recht voor later een definitief standpunt in te nemen. Een soortgelijk geluid kwam ook van dhr. van Oosterom (PCP) en dhr. Kom- tebedde (VVD) „Eerst reserveren en dan een besluit nemen lijkt me de verkeerde wereld", opperde dhr. Komtebedde. Uit de beantwoording door wethou der Visser kwam naar voren dat er druk gewerkt wordt aan een kostenbegroting en exploitatieopzet. Gehoopt wordt dat dié in juni/juli aan de raad kan worden voorgelegd op grond waarvan dan een beslissing over het al dan niet overkap pen kan worden genomen. Het is inmiddels vast komen te staan dat het bad zich prima voor overkapping leent en dat er een nieuw energiebe sparend verwarmingssysteem in zou kunnen worden toegepast. Overigers liet de heer Visser de raad niet in de lilusie dat het maar weinig gaat kosten:als je 's winters de borst nat wü maken kost dat wel 1 a 1,5 mil joen!" liet hij de raad weten. Tegenover die investering plaatste dhr. Visser het grote belang dat met de aanwezigheid en de bruikbaarheid van het bad ge diend is t.b.v. de jeugd, de recreant en ook de invalide die er dan ih zal kun nen ontspannen. Desniettemin verklaarden de 3 PvdA vertegenwoordigers zich tegen de reser vering. Zij zagen niet in waarom er ge reserveerd zou moeten worden enkele maanden voor er over de investering be slist zal gaan worden. Op haar 71e verjaardag hoopt Konin gin Juliana haar taak als Koningin van ons volk neer te leggeh. Haar dochter Beatrix zal Juliana op dezelfde dag als Koningin opvolgen. De troonswlsseling markeert de af sluiting van een regeerperiode van ruim 30 jaar die gekenmerkt werd door een vrij grote stabiliteit. Met de regering van Koningin Beatrix begint een nieuwe periode voor ons Nederlandse volk. Dankbaarheid mag er zijn voor de wijze waarop Koningin Juliana immer haar taak met grote toewijding heeft vervx^d. Bij de aanvang van het tijdvak van Koningin Beatrix vermenigvuldigen ve ler gedachten. Wat zal de toekomst brengen? De algemene verwachting is dat Koningin Beatrix onder moeilijker omstandigheden zal moeten regeren. Rondom ons zien we hier en daar de revolutiegeest onder ons volk toenemen, die van de monarchie- afwil. Er is een diepe verbintenis tussen het Oranjehuis en ons volk. De vaderlandse geschiede nis leert ons dat de Heere het Oranje huis in moeilijke tijden aan ons volk gaf en deed blijven. Ziende op de hech te band kan met reoht gesproken wor den over een drievoudig snoer: God Nederland en Oranje. Koningin Beatrix treedt aan in een tijd waarin de bovengenoemde verbin ding in veel mindere mate bestaat dan in het verleden. Daarom is het meer dan ooit nodig dat onze Koningin en het Oranjehuis wordt gedragen door het gebed. Vanuit het plaatselijk convent van kerken te Middelhamis - Sommelsdijk is dan ook het initiatief gekomen om voorafgaande aan de troonswlsseling op D.V. DINSDAG 29 APRIL a.s. een gezamenlijke kerkdienst te houden. Deze dienst zal gehouden worden iri het kerkgebouw van de Hervormde ge meente te Sommelsdijk en zal in het teken staan van gebed voor ons Oranje huis en volk. Aanvang 19.30 uur. Voor- gangM- is de plaatselijke predikant ds. A. Beens. Medewerking wordt verleend door het jeugdkoor Cantate Deo o.l.v. P. H. Wessels. Verwacht wordt dat velen uit de ge zamenlijke kerken ter plaatse deze ge bedsdienst zullen bijwonen. Ouddorp: donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (bev. ambtsdragers). Melissant: woensdagavond 7.30 uur ds. A. Vergunst van Veen. Zaterdagavond 7 uur ds. J. Karens van Opheusden. OOLTGENSPLAAT AFSLUITING JEUGDWERK De sluitingsavond van het hervormde jeugdwerk zal op heden dinsdag 22 april gehouden worden om 7 uur in „Elthato". In verband met het aftreden van Ko ningin Juliana en de opvolging door haar dochter H.K.H. Prinses Beatrix is als thema voor deize avond gekozen „God is Koning'^ Na de pauze wordt een en ander vertoond over het Koninklijk huis. Het programma vóór de pauze wordt via de kerktelefoon uitgezonden. Een ieder is deze avond hartelijk welkom. GEEN ZUIGELINGEN - BUREAU Belanghebbenden worden er van in kennis gesteld dat op 30 april (Konin ginnedag) GEEN zuigelingen-bureau zal worden gehoiiden. De storm die zondag een eind heeft gemaakt aan het bestaan Van honder den strandhuisjes ën meerdere strand paviljoens langs de Noordzeekust heeft ook de strandpaviljoens te Ouddorp niet ongemoeid gelaten. De schade valt ech ter mee en kan op de verzekering wor den verhaald. In tegenstelling tot colle ga's elders kunnen de Ouddorpse pavil joenhouders vanaf 1 april verzekeren. De overigen kunnen dat pas vanaf half mei waarom zij de schade zelf moeten dragen, voor zover die niet door het Rampenfonds zal worden vergoed. „De Branding" van J. Flohil en „de „De Branding" van J. Flohil Wzn en „de Zeester" van J. Flohil staan bei- grootste geweld van het water gespaard bleven, maar het beiikte wel onder tegen de vloeren die daardoor werden ontzet. Er werd een deel van het bordes weggeslagen en er spoelden wat trap pen weg. De schade zal daardoor per paviljoen toch zo'n tienduizend gulden bedragen. HERKINGEN Op verzoek van dhr Kraaijeveld uit Barendrecht, de eigenaar van het bedrijf dat mom.enteel aan de aanleg van de nieuwe jacht haven werkt, plaatsen wij een na drukkelijke waarschuwing aan ouders en kinderen te Herkingen. Dhr Kraaijeveld wijst op het le vensgevaar dat de kinderen lo pen wanneer ze een inmiddels populair geworden spel blijven spelen. Ze begeven zich n.l. in een put waarin door het bedrijf dunne modder gespoten wordt. Plaatselijk zal dat misschien vol doende ingeklonken zijn om een kind te dragen maar weer andere plaatsen zullen dermate drassig blijven dat een kind er onher roepelijk in wegzinkt. Dhr. Kraa ijeveld die al tientallen kinderen van de gevaarlijke plaats heeft weggestuurd, vraagt ouders en' kinderen met nadruk ervoor te willen zorgen dat aan dat „spel" een ednde komt zodat er geen slach-toffer(tje) behoeft te vallen. Ten bate van een nieuw jeugdge- bouw voor het Herv. Jeugdwerk zal er op 10 mei een grote inzameling van spullen worden gehouden voor een te houden rommelmarkt. De markt, in „de Rank", staat op het programma voor vrijdag 16 mei van 7 tot 10 en voor de daarop volgende za terdag yan 2 tot 5 en van half 7 tot 10.00 uur. Zij die wat spulletjes af willen staan worden verzocht die op 10 mei langs d'; weg gereed te zetten. De vroegtijdige plaatsing van dit be richt dient er toe om te voorkomen dat er tussentijds spullen die voor de rommelmarkt interessant kunnen zijn zouden worden weggegooid. „Veilig Verkeer Nederland" afd. Oostflakkee De jaarlijkse Jeugdverkeerskwis wordt gehouden op vrijdag 25 april a.s. in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" V. Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Aanvang 19.00 uur. Op deze avond zullen een aantal pas geslaagde leerlingen van diverse basis scholen in Oostflakkee van de jeugd- verkeersproef deelnemen aan een ver- keêrskwis, die is samengesteld door de onderwijzers van deze scholen. Als kwismaster zal fungeren de heer P. J. van Dijk. Het team van de winnende school mag na afloop de wisselbeker in ontvangst nemen. Momenteel is de beker in han den van de St. Jozefschool te Achthui- zen. De onderwijzers, de kinderen en wij als bestuur stellen het zeer op prijs de ouders, leden en belangstellenden op deze avond te ontmoeten. De Openbare lagere school te Me lissant bestaat medio dit jaar 100 jaar. De oudercommissie wil te dezer gele genheid op 6 juni diverse activiteiten ontplooien, zoals het herplaatsen van de eerste steen uit 1880 met een te plaatsen herinnéringsplaat en het orga niseren van kinderspelen, het houden van een receptie met genodigden en be langstellenden en de samenstelling van een herdenkingsboekje. De gemeenteraad wordt gevraagd daarvoor een bijdrage van 2.000,te verlenen. afd MiddeUiarnis - Sommelsdijk Op D.V. woensdag 23 april hopen wij gast te zijn op de gecombineerde ver gadering in Dirksland. Voor de dames van onze afdeling, die zich hebben op gegeven voor deze avond volgen hier de vertrektijden^ van de bus: Doetüichemsestraat (Dienstencentrum) in Middelhamis 19.15 uur Julianaweg (ingang Samaritaan) in Sommelsdijk 19.20 uur W. Krakeelstraat (Zandstra) in Sommelsdijk 19.25 uur Middelhamis - Sommelsdiik Wedvlucht vanuit Wuustwezel (49 km) d.d. 19 april 1980. In concours 170 duiven. L. Wielaard 1, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 16, 17, 21;. C. Vroegindeweij 2, 14, 19, 29, 40; Gebr. Kieviet 7, 8, 13, 22, 25, 27, 28, 30, 33, 37, 38; Gebr. Groenendijk 12, 34; W. van Lente 15; A. de Gans 18; R. v. Nimwegen 20, 23, 32, 35; P. v. d. Boogert 24; W. v. d. Mast 26, 41; A. Human 31, 42; J. Vis-V. Heemst 36, 39. DEN BOMMEL: Het veren, gebouw „Bij de Bron" was donderdagavond gezellig ingericht voor de ontvangst van de jubilerende orga nist van de Hervormde kerk, dhr A. Zuidijk. Gedurende -25 jaar heeft hij achter het klavier gezeten en in die tijd heeft hij hoogstens 12 of 13 keer ver zuimd. Bij alle goede woorden en wen sen bleef het deze avond niet. Namens de kerk van Den Bommel kreeg hij uit handen van de president-kerkvoogd, de heer C. Mijs Dzn., een prachtig door „De Parel" te Gouda ontworpen wand- bord, waarop een beeltenis van „zijn" orgel prijkte (het orgel van de kerk dJan) met het volgende randschrift: „Orga nist A. Zuidijk 1955 - 1980, laat zich 't orgel overal aangeboden door de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente - Den Bommel". De Veren, van Kerkvoogdijen eerde de verdienste met een zilveren draaginsigne, vergezeld met een oor konde. Als een verrassing mocht oud- koster, de heer S. Huizer alsnog ook zo'n insigne met oorkonde in ontvangst nemen. Gedurende 31 jaren vervulde hij deze taak. Beide heren kregen deze zil veren speld op de borst gespeld door de heer J. D. Peeman, secr.-kerkvoogd. Onderscheidene gaven. Toen de grote zaal van het gebouw geheel bezet was, mochit de heer C. Mijs namens kerkeraad, kerkvoogdij en no tabelen, allereerst de heer en mevrouw Zuidijk met hun gezin hartelijk welkom heten. Vervolgens ds. en mevr. A. Vos, de koster (tevens concierge van „Bij de Bron") de familie Hoek, oud-koster en mevr. Huizer en vele belangstellenden uit de gemeente. Na het zingen van Ps. 84 1 en 2 hield de plaatselijke predikant ds. A. Vos een meditatie n.a.v. 1 Cor. 12 vanaf vers 13. - „Het gaat hier in dit hoofdstuk over de gaven die de leden van de gemeente gekregen hebben en die geschonken zijn door dezelfde Geest. De één meer de ander minder, dus onderscheidene gaven", aldus ds. Vos. „Maar bij dit al les ging het niet om de eer van mensen die de gemeente dienen, de één als or ganist, de ander als koster, dominé of De Stellendamse Oranjevereniging heeft voor de 30e april en de 5e mei een interessant programma samenge steld waarvan een Avondvierdaagse een onderdeel vormt. Die wordt gehou den op de avonden van de Ie, 2e, 3e en 5e mei over een afstand van resp. 5 en 10 km. Vóórinschrijving is noodzake lijk. Dat kan gebeuren a.s. vrijdagavond van 7 tot 9 uur en zaterdagmorgen a.s. van 10 - 12 uur in „het Haegse Huus". Op 30 april zal er in Stellendam een aubade worden gegeven door de school kinderen. Er komen marktkramen op de Voorstraat en voor de jeugd wordt er een fotoquiz gehouden waarna de dag met een lampionoptocht besloten wordt. Op zaterdag 3 mei worden de deel nemers aan de Avondvierdaagse met muziek binnengehaald. Op 5 mei wordt om 9.00 uur 's mor gens een herdenkingsdienst gehouden in de N.H. Kerk. Op de Voorstraat wordt later op de dag een zeskamp gehouden en 's avonds om half 8 komen de wandelaars binnen. Op de Voorstraat zullen marktkra men zijn geplaatst die door verenigingen en plaatselijke winkeliers zullen worden bemand. ambtsdrager. Evenwel bij dit alles wijst Paulus de mensen de weg die nog uit- nemender is, n.l. Christus te dienen tot eer van Hem en tot uitbreiding van Zijn gemeente", aldus besloot ds. Vos zijn toespraak. 20.000 psalmen. Dhr. C. Mijs begon zijn felicitatie- rede met menheer en mevrouw Zuidijk. Een totaal andere begroeting dan des zondags. Dan is het „goeie morgen Jaas", maar nu blijven we vanavond officieel", aldus dhr. Mijs. „Waar zijn deze 25 jaar gebleven. Ze zijn omgevlo gen. U nam de plaats in van dhr. Jac. Holcke, die gekozen werd tot ouderling en derhalve de orgelbank verwisselde voor de kerkeraadsbank. Spreker had uitgerekend, dat dhr. Zuidijk in die 25 jaar ongeveer 20.000 psalmen heeft ge speeld en daarbij komen dan de weke lijkse oefeningen. Het is volgens dhr. Mijs altijd best verlopen, want de ene domine leest de psalmen voor, de ander een enkele regel en weer een andere slechts de versen die gezongen moeten worden. Dan komt er dikwijls nog een afkondiging tussendoor en de organist mctet daar boven maar weten wanneer hij beginnen moet. „En dat weet de heer Zuidijk nu precies", aldus dhr. Mijs, die na een felicitatie het bord uitreikte met bloemen voor mevr. Zuidijk, die ook heeft gespeeld als hulp in de kerk van Langstraat waar zij heeft gewoond en ook weleens te Den Bommel haar man verving. JUUNBOOTJE. Naast de persoonlijke complimenten en ook als oud-schoolkammeraad richt te dhr. J. D. Peernan zich tot de jubila ris namens het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned, Herv. Kerk. „V hebt dit werk al tijd in eenvoudigheid gedaan en na een week van hardwerken, waarbij in vroe- Dhr. C. Mijs D.zn. (rechts) reikt als Zuidijk het cadeau van de gemeente uit, een prachtig wandbord. Hierop prijkt het orgel dat door hem wordt bespeeld. ger jaren dikwijls op zaterdagavond nog een „juunbootje" moest worden gela den, was u altijd zondags trouw op uw post", aldus dhr. Peeman. Na het op spelden van de insigne overhandigde hij nog een persoonlijk geschenk aan dhr. en mevr. Zuidijk-van Eek. Voor oud-koster, dhr. S. Huizer, die met zijn vrouw en kinderen ook aan wezig was, werd het onverwacht ook nog een beetje na-jubUeren. Begin 1977 nam hij afscheid na bijna 31 jaar het kosterschap te hebben bekleed (EUl.- Nieuws bracht daarover een verslag) eh van de Veren, van Kerkvoogdijen mocht dhr. Peeman ook aan dhr. Huizer als nog de draaginsigne in zUver uitreiken. Beide jubilarissen wenste hij Gods ze gen toe, in de hoop dat deze onderschei dingen nog lang zullen mogen worden gedragen. Serie dia's als geschenk. De voorzitter van de notabelen, dhr. J. van den Boogert vertoonde hierna een serie mooie dia's, waarbij de orga nist dhr. Zuidijk op de voet werd ge volgd van zijn woning Emmastraat 14 naar de kerk, waar hij bijna iedere za terdagmorgen om 11 uur het orgel be klimt om zich enige tijd in het spel te verdiepen. Ook vertoonde dhr. Van den Boogert nog een serie dia's van Den- Bommel en omgeving met een onder houdende toelichting. De eerste serie kreeg dhr. Zuidijk namens de kerk voogdij cadeau, waarna mevr. Van den Boogert-de .Been, mede namens haar man, aan de jubilaris een ingelijste kleurenfoto aanbood waarop hij het orgel bespeelt. Op verzoek van dhr. Van den Boogert werd dhr. Zuidijk door de aanwezigen de zegenbede van Ps. 134 3 staande toegezonden, met orgel-be-. geleiding door de oud-organist, dhr. Jac. Hokke. RECEPTIE. Hierna was gelegenheid tot felicitatie, waarvan velen gebruik maakten en waarbij het echtpaar Zuidijk veel ca- deau's en bloemen kregen aangeboden. Tot slot was het dhr. Zuidijk zelf die het woord kreeg. Hij dankte voor de mooie avond hem en zijn vrouw aan geboden. Het heeft mij overrompeld. Hij dankte alle instanties van kerk éh zondagschool en allen die van hun be langstelling blijk gaven en zei blij te zijn dit werk te mogen doen. God de Heere komt de lof, aanbidding en dank zegging toe, aldiis dhr. Zuidijk. Voor de medewerking betuigde dhr. Mijs aan velen zijn erkentelijkheid, waarna ds. Vos met dankgebed deze ge zellige avond sloot. Wel verzocht domine Vos vooraf de lievelingspsalm van dhr. Zuidijk, psalm 150 in zijn geheel te zingen. HET EERSTE ORGEL. Het eerste orgel van Den Bommel werd op Kerstfeest 1892 in gebruik ge nomen. Het was een oud rugwerk van een slooporgel, dus tweede hands en daarmede heeft dhr., Zuidijk nogal eens problemen gehad. „Bij vochtig weer gebeurde het, dat ik soms zes z.g.n. mee spelers had". In 1964 werd door Leef- lang en Keijzer een nieuw orgel ge bouwd met zeven stemmen en op dit instrument voelt dhr. Zuidijk zich „thuis". Verlet is er bijna nooit bij; 12 d 13 keren in de 25 jaren en dan nóg voor ziekte, dat betekent altijd paraat en met zijn 63 jaren Koopt dhr. Zuidijk dat hij nog enige jaren plaats mag ne men op zijn vertrouwde klavier. Het zij hem van harte gegunt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1