hmbveéMse Maas en Scheldebode 8 en 15 april 1831 't Sclioolliuis is afgebrolten B2/B JÊMigfoag Vrtjdag 18 april 1980 No. 4884 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLIJLNDSE EN ZEEUWSE ETLAJSTDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ELECTRONICA en het agrarisch plaatje voor tSIe lékahsidl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD ZÓ was het in 1885 Inzameling huisraad Vietnamese vluchtelingen Zwartwerkers aangehouden te Ouddorp Dierenbescherming Ballonnenwedstrijd voor de jeugd VERKIEZING AMBTSDRAGERS 15 mei 1980; dagtocht Ned. Chr. Reis Ver. Informatie voor Gemeentegids Dirksland Uitloting obligaties OOLTGENSPLAAT: ir Een eeuw woning voor 12 hoofden met gezinnen BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS i LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Zo spoedig mogelijk auto met trekhaak laten keuren POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratietangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rafaa Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS J 9,50 PER KWARTAAt. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel voor de stille genieters hebben wij de Honda fluistermotor een buitenboordmotor van n r> rr n n t* e^ r* rr Broekweg 8 AaUA FSSCH 3253 XB Ouddorp (Z.-H.) Fa. W. A. PESCH Tel. O 1878 -1295 of 2011 8 - 20 uur, ook zaterdagadvies, verkoop en een goede reparatie-afdeling. Boeren, tuinders, planten en dieren. De computer Iqkt in dit rijtje niet te passen. Tocli kr^gt de elektronica vas tere voet op liet boerenerf en in de tuin- derskas. Na de meclianisatie en de auto matisering komt nu het computertyd- perk op de boer af. Je hoeft als boer niet meer te schrikken. Wel vraagt hü iiich af hoe het agrarisch plaatje ér in de komende jaren zal uitzien. Nog niet zo lang geleden waren de computers met veel taboes omgeven. Een handjevol specialisten stond voor kasten vol lampjes, batterijen en spoe len. Zij stopten er links voer in en rechts haalden ze moeilijk leesbare cij fers eruit. Latijn was dat voor menig een. De tijden zijn wel veranderd: de chip of micro-professor is een elkectronisch bouwelement dat met flitsende snelheid gegevens verwerkt en' daarna opdrach ten formuleert. Vaak wordt het mini- computertje nog aangevuld met geheu gen, meetinstrumenten, besturings- en contactelementen. De grootschalige computertechniek is veranderd in kleinschalige, toeganke lijke en zelfs goedkope electronica die de boer en tuinder goede diensten be wijst op zijn bedrijf. Het boerenbedrijf is door zijn aard kleinschalig. Begrijpelijkerwijze zal de computer toepassing in de landbouw anders zijn dan in de industriële en dienstverlenen de sectoren. Computer-praktijk. Is micro-electronica toekomstmuziek voor de boer? Welnee, de praktijk wijst ■anders uit. In de melkveehouderij tel len we nu al 1.000 bedrijven waar de produktie via electronica gestuurd wordt. De koeien hebben allemaal een doosjs aan hun nek hangen. Via een computersysteem worden de dieren in hun dagelijkse gang nauwkeurig ge volgd en gadegeslagen. In vaktermen spreekt men van koe-herkermingssys- temen. De boer verneemt van de computer hoeveel melk de koe geeft, hoeveel voer de koe ontvangt, hoe de gezondheids toestand van de dieren is, enz. Bedrijfsmanagement noemen ze dat. In de melkveesector weten ze er veel van: het bedrij f sgebeuren wordt nauw keurig gemeten en vastgelegd. Er wor den voor- en naberekeningen gemaakt en alle gegevens worden zorgvuldig ge administreerd en vergeleken. Het lijkt wel of de boer de hele natuur in zijn coihputerkastje heeft opgeborgen. De glastuinders hebben de micro-com puter al op vrij grote schaal in gebruik. Zeker 750 micro-processors regelen de temperatuur, de luchtvochtigheid en de bemesting in de kas. Via een ingewik keld, maar zeer ingenieus systeem heeft de tuinder zijn klimaat in de kas volle dig in bedwang. Hij regelt het licht, want de hoeveel heid licht bepaalt in grote mate de groeisnelheid en de kwaliteit van het gewas. Regen en bemesting worden via de electronische apparatuur tot milli meters en grammen toe gedoseerd en aangedragen. Ze maken de boeren en tuinders niets meer wijs op het gebied van de micro- electroaica. Computer-begeleiding. De gevaigen van allerlei electronische snufjes voor de land- en tuinbouw kun nen niet exact worden aangegeven. Je mag wel verwachten dat deze techniek in staat is om de ondernemer veel arbeid uit handen te nemen. Een precisering van de input (de inzet of het gebruik van arbeid, kapitaal, energie en andere grond- en hulpstof fen) leidt ongetwijfeld tot een kosten besparing. Het vakmanschap is meesterschap: de boer kende zijn dieren en zijn grond. Toch zal het vakmanschap overge heveld kunnen worden naar het compu- terapparaat, dat alle technieken en be oordelingskneepjes nauwkeurig opbergt. Micro-electronica wordt populair. De exclusiviteit van de computer maakt plaats .yopv massale kleinschalige tech nieken die niet meer peperduur hoeven te zijn. Je hoeft geen super-boer te zijn om de micro-electronica op je bedrijf te halen. De computer-introductie in de land en tuinbouw zal de bedrijfsoitwikkeUng in dje sector sterk stimuleren. Niet al leen binnen het boerenbedrijf maar ook „rondom het erf" zal veel verande ren. Je kunt denken aan de toeleve rende, 'verwerkende en afzetindustrie die rondom boer en tuinder gegroepeerd zijn. Zeker zo belangrijk is de voorlichting, het onderzoek en onderwijs. Het land bouwonderzoek en de voorlichting aan de boer zullen zich op de computer systemen moeten storten. Het hangt van hun aanpak af in hoeverre de boer VINGERUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau PLAATSELIJK NIEUWS Sommélsdiik. De publieke aanbe steding gehouden op den 3den April bij de wed. C. Spee van twee nieuw te stichten woningen aan den „Zuidelijken Achterweg" alhier waren zeven biljet ten ingeleverd. 1. P. Mast 1438,— 2. J. Grootenboer 1398,— 3. J. Spee 1324,— 4. P. V. Rixoord 1270, allen te Sommelsdijk 5. R. Stapel 1285,— 6. J. Mosselman 1256,— 7. T. Schilperoord 1239, allen te Middelhamis Aan de minste inschrijver, T. Schil peroord, is het werk gegund. Oöltgensplaat. J.l. Zaterdag was het zoontje van den beurtschipper H. W. op een stapel baalzakken geklauterd, aan de waterzij de van de Kaai. Al spelend stortte hij in dé haven. Hij zou voor zeker geheel in de modider gestikt zijn zoo men gelukkig hem niet bij tijds had opgemerkt. Oude Tonge. De oudste mannelijke ingezetene, de heer G. Soldaat, is op bijna 93-jarige leeftijd overleden. Dirksland. Ds. C. Bouthoom, pred. bij d« Ned. Herv. Gemeente alhier heeft ook voor het beroep naar Wilnis en Opheiusden bedank*. Het is met groot genoegen dat wij in dit nummer een nieuwe rubriek intro duceren. We blikken daarin maar liefst 95 jaar terug naar het jaar 1885 en, geven in 't kort weer wat onze voor ouders toen bezig hield. Het zijn knip sels uit de toen verschenen „Maas- en Scheldebode", ongewijzigd, omdat de soms kreupele opstelling juist charme aan deze berichtjes geeft. Het rubriekje wordt verzorgd door dihr A. J. Kruider, voorz. van het streek museum op welk adres de complete reeks jaargangen van genoemde streek- krant berust. Om de veertien dagen zal er een aflevering verschijnen en we hopen dat U er veel genoegen aan be leeft! Herkingen. Naar wij uit goede bron vernemen moet het bestuur van den Polder St. Elisabeth op zijn jongste ver gadering vergeten te hebben aan de orde te stellen door aftreding, de verkiezing van een voorzitter, zodat om. aan de eer te voldoen eerstdaags uitsluitend daar voor eene vergadering zal moeten wor den belegd. Aan de beurt van aftreden is de heer Jb. den Baars te Dirksland. Op het tweetal voor secr.-penningm. was ge plaatst M. de Gast te Sommelsdijk en 'de heer D. Dale alhier. Aüihier zal het laatste gedeelte van het de micro-electronica met succes kan toepassen. Behalve de computer op het boeren bedrijf is ook een nieuw informatie systeem in opmars. Via het zgn. Videtel- systeem, waarbij een televisietoestel en een telefoon gebruikt worden, kan de boer op elk gewenst moment de nodige informatie ontvangen. Het Videtel-sys- teem zal vanaf augustus a.s.. voor één jaar als proef van start gaan. Vele boeren zullen met belangstelling afwachten hoe de resultaten van de proef zijn. Eén ding is echter zeker: de micro-electronica staat vrijwel in alle ontwikkelde landbouwsystemen voor de deur. De boeren en tuinders spelen ongetwijfeld in op deze electronica-ont- wikkeling. Een nieuw tijdperk in de land- en tuinbouw dient zich aan. In het bekende rijtje boer, tuinder, plant en dier kun je zonder vrees nu ook de micro-computer plaatsen. B. Schouwing. Zoals U wellicht weet hopen de Viet namese vluchtelingen uit Middelharnis binnen afzienbare tijd naar elders te vertrekken. Hun zijn woningen aangeboden in Etten-Leur en in Waalwijk. Deze wo ningen moeten echter gemeubileerd en gestoffeerd worden. Het daarvoor be schikbaar gestelde bedrag is helaas ten enen male ontoereikend. De kerngroep van Middelhamis heeft daarom het plan opgevat om op Goe- ree-Overflakkee een inzameling te hou den van in goede staat verkerende meu bels, bedden, keukeninventarissen, stof fering en ander huisraad. Gezien Uw enorme offervaardigheid voor onze Vietnamese vluchtelingen in de afgelopen maanden zijn wij er stelUg V£in overtuigd dat onze oproep ook nu weer veel weerklank zal vinden. Wie iets wil afstaan kan voor het afhalen (dat gebeurt voortaan elke weekl!) telefonisch contact opnemen met no. 01870 - 2637 of 3938. Noteert U deze nummers voor het geval dat U in de toekomst iets wüt aanbieden. Voor Uw spontane reacties zeggen wij U bij voorbaat dank. De kerngroep Middelhamis Spui worden aanbesteed. Het vorige perceel werd verleden jaar aangeno men voor 0,22 per strekkende m. BURGERLIJKE STAND Middelhamis. Geboren, Leendert zoon van K. Goudswaard en P. A. van Gent; Cornells, zoon van A. K. Vogelaar en J. Kooman. Overleden, Neeltje Waterman 73 jr. echtgen. van Aren Koudyzer; Johanna Voorman 83 jr. een als levenloos aan gegeven kind van Aren Verolme en Lena Troost. Stoff elina Anthonia Smeets 5 mnd. Johanna v. d. Nieuwen- dijk 2 mnd. den Bommel. Ondertrouwd, C. A. Wesdijk 20 jr. en C. J. Donkersloot 18 jr. Geboren, Jan, zoon van A. Kievit en E. Huijzer. Pietemella, d. van W. Neels en D. Scherpenisse^ KERKNIEUWS Predifcbeurteri zondag 12 April Nederd. Geref. Kerk (Doleerende) Stad a/h Haringvliet, ds. J. D. v. d. Velde den BommeL dhr Opstal van N. Amstél Ooltgensplaat dhr. Guil- laume. Christ. Geref. Kerk Middelhamis Ds. y. Koudenhoven van Zaamslag Stellendam Ds. J. J. Koop- mans. Vrije Geref. Gemeente Melissant Ds. P. den Boer. Doopsgezinde Kerk Ouddorp Ds. W. K. Rössing Advertentie Verkrijgbaar puik Ie soort TOUW WERK in allerlei soorten. Vooral hal sters en heldertouw, ijssels in kleuren, ceelen en singelband. P. van DONGEN DIRKSLAND Om met 1 mei in dienst te treden wordt gevraagd een aankomend SMIDSKNECHT of flinke halfwas, bekend met boeren werk. P. G. tegen genot van kost en inwoning. Adres in persoon yan A. Nieuwland J. P.zn. Mr. Smid, Nieuwstraat, Middel hamis. Des zondags niet te spreken. OLIE, TERPENTIJN, VERNIS BLACK WARNIS Alle kleuren verkrijgbaar, IV2 kilo voor 0,90 bij P. V. d. MEIDE Middelhamis. VISSCHERIJ Binnengekomen te Middelhamis: Op hoop van zegen W. Taaie; 150 ka beljauw, 400 schelvis te IJmuiden. Onbestendigheid D. v. Eek; 200 kabelj., 400 schelvis te Antwerpen. Waakzaamheid J. de Waard; 300 kabelj., 500 schelvis. Publicotic van het Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Kerkstraat Sommelsdijk. A. J. K. Door de ambtenaar Bijzondere Con trole van de gemeente Goedereede is in samenwerking met de Rijkspolitie een drietal zwartwerkers aangehouden. De ze mannen, J. M. v. M., 35 jaar wonen de te Zegge, G. L. 32 jaar wonende te Roosendaal en C. A. J. R. 28 jaar even eens wonende te Roosendaal, hadden al geruime tijd een werkloosheiduitkering vanwege het Sociaal Fonds Bouwnijver heid. Zy werkten aan de bouw van een privé bungalow van de heer C. v. d. V. te Herkingen. Deze bungalow is in aan bouw op het recreatieterrein „hetBosje" te Ouddorp. De mannen verdienden er ongeveer 750,per week netto in 't zwart bij. Het totale bedrag van de steunfraude bedraagt ongeveer 17.500,De drie mannen zijn inge sloten in het Groepsbureau te Ouddoirp. Tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt teizake valsheid in geschrif te. - -e Ouddorp. Aan komen lopen een zwarte POES met witte stip op de keel. Informatie by ,rAmevedi", Stationsweg, tel. 01878 - 1483. Teh.uis voor herder. Een goed te huis wordt gezocht voor een (op een carnping) afgerichte HERDERSHOND, een 7-jarige teef. Inlichtingen bij mej. Petermeier, tel. 01870 - 2626. OOLTGENSPLAAT De Middenstandsvereniging „Oolt gensplaat" heeft voor de jeugd een ballonnenwedstrijd georganiseerd op Koninginnedag aanstaande. Met de au bade op woensdag 30 april te ongeveer 9.00 uur zullen de ballonnen worden opgelaten. Wie met zijn of haar ballon op de daarvoor vastgestelde tijd het verst is gekomen krijgt de eerste prijs een draagbare radio). Verder zijn er nog 9 andere prijzen voor de binnenge komen kaartjes. Bij de aangesloten winkeliers zijn verdere inlichtingen te bekomen. OOLTGENSPLAAT In de vacature van mevr. H. Veurtnk- Is in de Geref. Kerk als dubbeltal voor «diaken gesteld mevr. L. Moolendijk- Vos en mevr. C. Mooijaarts-v. d. Heu vel. Voor oiMerling- is kandidaat ge steld de heer A. Duim Janz. Verkiezing a.s. zondag na de avonddienst Voor deze dagtocht naar de Veluwe met boottocht op het Veluwemeer kunt U zich nog opgeven tot uiterlijk 25 april 1980. Het vertrek is gesteld om 7.30 uur vanaf Middelhamis. Instappen onder weg naar Rotterdam is mogelijk, dit in overleg met de leading. Eventueel in stappen op andere plaatsen kunt U met de leiding overleggen. U kunt zich voor opgave en nadere inlichtingen wenden tot de volgende adressen: Grutto 12, 3245 TA Sommelsdijk, tel. 01870 - 5264 Reisbureau Buysse, Zandpad 54, Middelhamis, tel. 01870 - 2853 -----C>— De gemeente Dirksland gaat waar schijnlijk per 1 oktober aanstaande een gemeentegids uitgeven. Deze gids zal aan alle inwoners van de gemeente worden verstrekt. Naast de gebruikelijke gegevens, zoals over het gemeentebestuur, onderwijs, artsen, kruisverenigingen en dergelijke, ligt het tevens in de bedoeling ook een over zicht op te nemen van het verenigings leven in de gemeente. Om dat overzicht zo volledig mogelijk te maken worden de verenigingsbesturen verzocht hun secretariaatadres en verdere bijzonder heden op te geven en wel vóór 15 mei aanstaande. Opgaven te richten aan: Gemeente secretaris VEin Dirksland, afdeling Be volking. OUDDORP Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, dat op 14 april 1980 zijn uitgeloot de volgende 12 obligaties van de 4V4''/o geldlening groot 180.0Q0,— de nummers: 12, 19, 32, 41, 45, 119, 158, 213, 223, 239, 252 en 285. De betaling van de uitgelote obligaties zal tegen overgifte van de stukken met alle daarbij behorende niet verschenen ren tecoupons geschieden ten kantore van de comptabele op of na 1 mei 1980 van 9 tot 12 uur. De verschenen renteooupons kxmnen eveneens op of na die datum en uren ter verzilvering worden aangeboden. 't Schoolhuis op de hoek van het Weespad en de Pr. Bemhardstraat is verdwenen. Een grote buldozer Van Sloopbedrijf Van Groningen uit Middel hamis heeft in enkele dagen de woning met de grond gelijk gemaakt. Op twee jaar na een eeuw heeft dit gebouw dienst gedaan als woning voor de hoof den v/d O.L. School van Ooltgensplaat. De geschiedenis vermeit dat in de Raadsvergadering van 21 april 1880 werd besloten een schrijven aan Z.M. de Koning te richten met het verzoek om financiële hulp te verlenen voor de bouw van een openbare school. In de raadsvergadering van 22 januari 1881 werd het besluit genomen tot aan koop van 37 are en 30 centiare tuin- grond bestemd voor de bouw. Eigenaar van de grond was de heer A. Korteweg te Middelhamis. De koopsom bedroeg 4.500,Niet goedkoop voor die tijd. Ruimte voor 336 leerlingen. Op 11 mei 1881 werden door de Raad de voorwaarden voor aanbesteding vast gesteld. De school moest onder meer ruimte bieden aan 336 leerlingen. Er werd een geldlening aangegaan, groot 10.000,Architect was de heer Van Waningen. Tegelijkertijd werd ook de woning voor het hoofd gebouwd. Deze woning werd in mei 1882 betrokken. Wanneer de school werd geopend is niet bekend. In 1921 werd de school verbouwd, ook het schoolhuis onderging in de loop der jaren enkele restauraties. In verband met de plannen om een nieuwe school te bouwen wegens inte gratie van het kleuter- en lager onder wijs en de restauratie waaraan de wo ning hard toe is, werd besloten de wo ning af te breken. Het hoofd der school en zijn gezin, de familie C. W. J. Geerts kreeg een nieuw huis toegewezen aan de Voorstraat op nummer 3. Vroeger was dit pand ook al een wo ning voor het onderwijzend personeel. "'t Schoolhuis van de O.L. School aan hét Weespad te Ooltgensplaat zoals het er byna een eeuw heeft gestaan. De twee z.g.n. „erkers" voor en opzq zgn er later aangebouwd. De eerste steen hiervan werd gelegd op 31 maart 1843 door Agathinus Johannis Cornells van Weel, zoon van de heer Anthony van Weel, -burgemeester van Ooltgensplaat. Achter de woning aan de Zuid Achterweg stond toen de school. Bij het in gebruik nemen van de huidige O.L.- School aan het Weespad rond 1882 werd deze school bestemd als Kleuter school. Wie er hebben gewoond. Zo is dan het bijna een eeuw oude schoolhuis aan het Weespad verdwenen. Door vriendelijke bemiddeling van de heer C. W. J. Geerts kregen wij een in zicht van de hoofden van de school die er in die 98 jaar hebben gewoond. Allereerst de heer Wolters tot 1910; vervolgens de heer Stadse van 1910 tot 1915; Pollee in 1920; Verhoeven 1923; Ravensteijn tot 1936; Meijer tot 1944; Joosse van 1944 tot 1949; Broere tot 1951; Hofstee tot 1955; Roozendaal van 1955 tot 1958; Ridderhof van 1958 tot 1960 en en vanaf november 1960 tot woensdag 9 april 1980 de heer C. W. J. Geerts en zijn gezin. Totaal 12. Vanaf 1860 was de heer Colpa hoofd en van 1870 tot 1910, de heer Wolters. Bij velen nog wel bekend. Een gedeelte van de vrügekomen grond zal worden gebruikt om de inrit voor zwaarvervoer vanaf het Weespad naar de Pr. Bemhardstraat gemakkelij ker te maken. Door het verdwgnen van deze woning is het gezicht op de school en de sporthal ruimer en fraaier ge worden. Als een geladen aanhangwagen (waar onder ook een caravan wordt verstaan) zwaarder weegt dan 750 kg, heeft men een aanvullingsblad bij het kenteken bewijs nodig. Dit voorschrift geldt ook voor gebruik van aanhangwagen of caravan in Nederland. Op het aanvullingsblad staan enkele gegevens van de auto en de aanhang wagen. Om dit aanvuUingsblad echter te kunnen krijgen, zal de auto met trek haak eerst moeten worden gekeurd door de Rijksdienst voor het wegverkeer. De praktijk van de afgelopen jaren wiJst uit, dat vele autobezitters te lang met deze keuring wachten. Aan het begin van elk vakantieseizoen ontstaan dan door een plotselinge grote toeloop lange wachttijden. Om dit te vermijden kunnen autobezitters zich beter zo spoe dig mogelijk in verbinding stellen met een van de districtsbureau's of keuring stations van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De trekhaak die ter keu ring wordt aangeboden, moet een type plaatje bezitten. Aan de hand hiervan kan nagegaan worden of de trekhaak is goedgekeiu:d door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Heeft men het type plaatje verloren, dan zal men contact moeten opnemen meit de fabrikant van de trekhaak. Bij de keuring kijkt de rijksdienst naar de trekhaak, dte bevestiging daar van, de zichtbaarheid van de kenteken plaat en naar de richtingaanwijzers. De handleiding voor de montage van de trekhaak moet men naar de keuring meenemen. Men kan zich voor de keuring wen den tot de volgende districtsbureau's of keuringstations van de Rijksdienst voor het Wegverkeer: 's-Gravenhage, De Werf 36 Tel. 070 - 664342 Schiedam, Calandstraat 97 Tel. 010 - 377277 Middelburg, Bellinkstraat 34 Tel. 01180 - 11754 Roosendaal, Borchwerf 18 Tel. 01650 - 43753 SINT PHILIPSLAND GELIJKVLOERSE KRUISING BIJ SLAAKDAM Voor de uitwerking van de plannen voor de noord-zuid route op Tholen en St. Philipsland en bij de aansluiting van die weg op de Slaakdam heeft de ad viescommissie voor de waterstaat uit Proviciale Staten van Zeeland toestem ming gegeven. De provinciale Waterstaat maakte duidelijk, dat een gelijkvloerse kruising niet het maximum aan veiligheid biedt, maar dat deze oplossing met het oog op het te verwachten verkeer daar redelijk acht. Het ligt in de bedoeling om vol gend jaar met de aanleg van dit werk te beginnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1