Rijk bezit voor Goedereede; geordend en geïndexeerd gemeente - archief Tviree zilveren Kon. Onder scheidingen in Nieu\iife Tonge Groepsbureau Middelharnis feestelijk in gebruiii genomen „Winkeliers kopen ook bij de Makro, inplaats van iiij.eikaar wilde planten in park en tuin Dinsdag 15 april 1980 No. 4883 CHR. STRKKKRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLUUSnOSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond iir Onthullend relaas over Paus Adriaan Op enkele orgels en plano's 10 TOT 40% KOETING Verder z.g.a.ii. SOLINA 950,— RIHA VISCOUNT EMINENT JOHANNUS Gitaren Electr. gitaren Versterkers Blokfluiten Mondharpen 1150,— 950,— 1250,. 5995, v.a. 75,— v.a. 175,— v.a. 198,— v.a. 9,95 v.a. 3,95 enz. VERSPUY Zn. Westdijk 53 Sommelsdijk Tel. 01870 - 4776 bij molen en bushalte VRIJDAG KOOiPAVOND Uw huis verkopen TAMBOER Lezing over RAAD OOSTFLAKKEE Uitgesteld tuberova-onderzoek POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI- ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel. Goed nieuws voor hen die graag gras duinen in de gescliiedenis van de dor pen Ouddorp en Stellendam en het stad je Goedereede. Prof. dr. J. L. van der Gouw van de Gem. Universiteit te Am sterdam laat hen weten dat ze niet langer aangewezen z^n op aanwezige historische boekjes „vol onzin, uit de duim gezogen door een of andere domi nee of opgetekend uit de mond van een lichtelük aangeschoten veerman Nee, voortaan is er het keurig geordende gemeentearcliief en de index waarin al le stukken alfabetisch worden genoemd, waarmee de rijke geschiedenis in één slag totaal overzichteiyk is geworden. Het kostte vele jaren werk om tot dat resultaat te komen; vrqdagmorgen, ten gemeentehuize werden de eerste exem plaren aangeboden waarmee de gemeen te Goedereede een rijk bezit in handen werd gesteld. Dat rijke bezit doet hier en daar wel wat afbreuk aan een „rijke" geschie denis zoals die van Paus Adriaan VI die pastoor te Goedereede is geweest. De archiefstukken hebben dat beves tigd maar ze onthulden ook dat Adriaan Floriszoon rond 1490 pastoor van Oud dorp was, zodat de Goereeërs het ver meende alleenrecht maar snel moeten vergeten. In 1494 ruilde hij Ouddorp in voor het pastoorschap over Goederee de. Trouwens, het moet niet zo'n heel brave borst geweest zijn die Adriaan. Die pastoorschappen leverden een aar dige duit op, dat wel, maar de pas toor liet daar weinig prestatie of be moeienis tegenover staan. Hij plaatste een lagere geestelijke in het pastoraat, die voor een grijpstuiver de zielzorg op zich nam en kwam er hooguit eens per jaar een kijkje nemen, waarbij dan „de maeltijd endè wijn van ter Steeden weeghe geschonken werd". Pastoor Adriaan logeerde dan in het pand waarin hotel „de Gouden Leeuw" is gevestigd, toen waarschijnlijk het huis van de Schout. Hij bleef pastoor van Goedereede tot 1515. Die benoeming in 1490 had hij te danken aan de weduwe van Karel de Stoute, Marga- retha van York, die het recht op ver geving van kerkelijke functies had en deze en gene wel eens een lucratieve benoeming toestopte. „Adriaan kreeg de vette brokken toe- gegooid" was in de bescheiden gecon stateerd. Het contact van Adriaan met het Bourgondische Hof dateerde uit zijn Leuvense periode waar hij aan de Uni versiteit studeerde en later Hoogleraar werd. Dhr. Vrolijk van de Gem. Universi teit die aldusi de doopceel van de la tere Paus lichtte constateerde dat Adri aan ten volle heeft genoten van de vette kerkelijke verdiensten, tegen welke mis standen hij zich later, als Paus af zou zetten. In 1515 ging hij naar Spanje, als Rijksbestuurder ad-interim door Karel V benoemd om in 1522, als 63 jarige, tot het Pausschap te worden geroepen. In zijn geboorteplaats Utrecht werd dat groots gevierd en ook in Goeree werd een processie gehouden, maar in Rome was men kennelijk minder gelukkig met zijn benoeming, de benoeming immers van een „buitenlander". De informatie dat zelfs de publieke vrouwen van Rome lasterpraat over hem verspreidden en dat liij zich met kinderen zou hebben afgegeven kwam van dhr. VroUjk die zijn boeiende in leiding besloot met het overlijden van de Paus, kort na zijn benoeming, op 14 september 1523. Terug naar Goerees' welgeordend ar chief, een werk van jaren, verricht door de Prov. Archiefdienst en studenten van Amsterdams Gemeentelijke Universiteit. Vakwerk derhalve waarover prof v. d. Gouw heel enthousiast kon zijn, blij als hij was dat het behoud van de archie ven niet alleen wettelijk wordt ver langd maar financieel ook mogelijk wordt gemaakt. Boeiend kon Prof. v. d. Gouw, oud-lnspec. van het Archiefwe zen vertellen over zijn vele confronta ties met verwaarloosde archieven, op zolders, aangevreten door ongedierte en in grote wanorde terwijl nu de verzor ging van een archieif als het Goereese enkele jaren geleden ooik dat van Oost- flakkee mogelijk is geworden. Met grote waardering sprak Prof. v. d. Gouw over het ook door de studenten geleverde werk, de indexering o.a. waar door de inhoud van het archief bijzon der overzichtelijk is geworden. Dhr. v. d. Gouw kon een goed gebruik ervan dan ook van harte aanbevelen: wie alleen maar oordeelt over de situatie van vandaag die sluit zich af voor een enorme hoeveelheid inzicht en handelt als een automobilist die nooit eens in z'n achteruitkykspiegel kijkt!" Met die aanbeveling bood prof. V. d. Gouw de eerste exemplaren aan aan burg. van Velzen van Goedereede. Dhr. van Velzen schroomde niet te ver zekeren onder de indruk té zyn van de kwaliteit van het gedane werk. I 1 Op donderdag 24 april a.s. hoopt de Vereniging voor Natuur- en Land schapsbescherming haar tweede jaar vergadering te houden. De vereniging, die in november 1978 is opgericht, heeft inmiddels ruim 300 leden. De vereniging beweegt zich op alle terreinen van na tuur- en landschapsbescherming voor heel Goeree Overflakkee. Naast het officiële gedeelte voor deze avond, met o.a. jaarverslagen, begroting, bestuursverkiezing, zal er een lezing ge houden worden over het gebruik van wilde planten in park en tuin door de heer C. Sypkes uit Rockanje. De heer Sypkes is een bekend wilde-planten- deskundige o.a. bekend door zijn in spanningen voor het behoud van de Voomse duinen. Hij is tevens winnaar van de Jac. P. Thijsseprijs 1979. De vergadering en lezing (met dia's) zullen worden gehouden in de aula van de Lagere Land- en Tuinbouwschool aan de Langeweg te Sommelsdijk, aan vang 19.30 uur. Op verzoek van de spreker (o.a. i.v.m. diens hoge leeftijd én een terug-rit naar Rockanje) zal eerst de lezing gehouden worden. Geïnteresseerden, dus ook niet leden, zijn van harte welkom op deze avond. MIDDELHARNIS Beroepen: Door de kerkeraad van de Herv. Gemeente is een beroep uitge bracht op ds. J. den Besten van Ede. Ds den Besten is in onze omgeving als oud-predikant van Dirksland zeker geen onbekende. Twee inwoners van Nieuwe Tonge overigens niet de eersten de besten hebben zich al zingend een Konin klijke Onderscheiding waardig gemaakt. Mevr. C. Lugtenburg-v. d. Ochtend en dhr C. Klapmuts hebben resp al 55 en 50 jaar het hoogste lied gezongen in het gem. koor „Apollo" en daarmee niet zoveel genoegen bereid dat dat Konin klijke waardering heeft geoogst. Het bekendworden van dat eerbe toon was de grootste verrassing op de zaterdagavond gehouden zanguitvoering ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het koor. Het waren voor namelijk oud-leden die voor deze avond waren uitgenodigd en het hoeft nauwe lijks gezegd dat de avond voor velen onvergetelijk is geworden nu oude ban den weer eens werden aangehaald. Burgemeester en mevr. van Welsenis en de beide wethouders waren deze avond ook te gast maar dat bleek een diepere betekenis te hebben dan dat ze alleen maar belangstellend zouden zijn. Burg. van Welsenis had een taak waaraan hij De onderscheidenen wensen elkaar geluk; rechts burg van Welsenis. graag uitvoering gaf. Na een korte te rugblik op het bestaan van „ApoUo", waarin de vereniging zowel hoogte- als dleptepimten doorleefde naderde dhr van Welsenis de climax van zijn betoog, de bekeiidmaking van de hoge Konin klijke Onderscheidingen, die hij de be trokkenen ten aanschouwe van een voUe zaal opspeldde, overigens tot beider grote verrassing;. De immer waakzame leden van de groep Middelhamis van de Rykspolitie hebben vrydagmiddag In het straatbeeld ontbroken. De groep beleefde een fees telijk intermezzo in de heropening van het gerenoveerde groepsbureau aan de Hoflaan dat nu een „waardig huis" is geworden. Dair was het waar het poli tieapparaat geconcentreerd was, vanaf de Districtscommandant KoL Wameke tot de aspiranten van de Opvanggroep die in Middelhamis stage lopen en ieder, 't mag gezegd, was tevreden over het resultaat van de rigoreuze aanpassing. Zeker gold dat voor de groepscom mandant Adj. Kootstra die de groep maandenlang door stof en piïin loods- de... Terwijl de werkzaamheden hun beslag kregen, de metselaar, de schilder en de timmerman hun werk deden, moest het politiewerk doorgaan en dat lukte, dankzij een fikse portie aanpassings vermogen waarvoor de dames en heren vrijdagmiddag dank oogstten van Kolo nel Wameke. „Het is de taak van de politie de rechtsorde te handhaven en hulp te bieden, maar dat kan alleen maar vanuit een goede basis van waar uit verbindingen kunnen worden ge legd", zo verwoordde de kolonel zijn instemming met de verbeterde acco- modatie. Burgemeester van Welsenis sloot zich graag bij de door kol. Wameke ge sproken gelukwensen aan. Dhr. van Welsenis nam de gelegenheid te baat stelling te nemen tegen de stemmen die opgaan om te komen tot de vor ming van een provinciaal politieappa raat. „Veel liever hebben wij een politie apparaat dat is ingebed in de plaatse lijke structuur, een politieapparaat dat werkelijk bij de gemeenschap hoort!" zo betoogde dhr. van Welsenis, zich daar mee groot voorstander tonend van het huidige systeem, de kleinschalige aan- .pak van de politietaken. De gelukwensen en de uitgesproken sympathie jegens zijn groep werden door adj. Kootstra in dank afgenomen. De aanpassing van het kantoor had hem weliswaar zijn woonruimte gekost maar dhr. Kootstra bleek dat offer graag te hebben gebracht. Thans kon hij vast stellen dat het vernieuwde gebouw, dat uit stof en puin herrees, ten dele aan de eisen voldoet, waarbij hij kolonel Wameke tracteerde op enkele wensen die er nog zijn, waarop diens radde tegenvraag luidde of er misschien ook nog wat kleingeld nodig was...? Het verliep allemaal in de beste har monie en dat was voor adjudant Koot stra het beste klimaat een zonde op te biechten. Om de werkzaamheden zo goed mogelijk te kunnen volgen had hij van de onderscheidene ambachtsmensen wat bestekken achterover gedrukt. Keu rig verpakt gaf hij ze thans weer in handen van hoofdaannemer J. W. de Geus aie ze met een brede iacn m ont vangst nam. 't Was plezierig werken geweest in Menheerse, verklaarde dhr. de Geus. Met de vele genodigden werd daarmee het bureau bezichtigd, nadat twee le den van de opvanggroep de vlag had den gehesen. Het in 1965 gestichte bureau heeft èen interne aanpassing ondergaan waar door het beter als tevoren aan haar functie voldoet. De verschillende onder delen van de groep, zoals de recherche, hebben nu een eigen kamer gekregen Ue vlag gaat.in top. vanwaaruit ze hun werk kunnen doen. De bevolking kreeg vrijdagmiddag en -avond gelegenheid de neus in de poli tiezaken te steken, en kennis te nemen van o.m. de velddienst, de recherche dienst, de verkeersdienst die met een Porche en een testbank voor het meten van de snelheid van brommers aanwe zig was. Ook was er een uitgebreid assortiment verdovende middelen en een arsenaal in beslag genomen wapens. Het detallhandelsonderzoek Goeree Overflakkee, uitgevoerd door de Kamer van Koophandel heeft in de j.l. donder dagavond gehouden raadsvergadering in de gem. raad van Oosttlakkee maar een matige ontvangst gehad. De teneur van de rapporatage was al langer bekend, een teruglopend winkelbestand en de trek van de Oostflakkeese consument naar Middelhamis en Rotterdam was al eerder opgevallen, maar wat daaraan te doen? Ook het rapport weet daarover niet het verlossende woord te spreken, al worden er wel een aantal suggesties aan de hand gedaan om de knelptmten weg te nemen. Zoals... het promoten van de toeristi sche attractiewaarde van de gemeente Het bevolkingsonderzoek dat op 31 maart j.l. gehouden zou worden te Stad aan 't Haringvliet heeft tengevolge van een technische storing aan de röntgen apparatuur geen doorgang kunnen vin den. In verband hiermee zal dit onder zoek plaatsvinden op vrijdag 18 aprü a.s. en wel 's middags en 's avonds. Diegenen, die voor het oorspronkelijke onderzoek op 31 maart een oproep ont vingen, worden op de daarop aangege ven tijd op 18 april a.s. verwacht in „Het Trefpunt" aan de Oranjelaan. Mocht de oproep verloren zijn gegaan dan is dit geen bez^waar om aan het onderzoek deel te nemen Ook zonder oproep wordt men gehol pen. Oostflakkee, een concentratie van de winkels, in Ooltgensplaat een uitbouw en bevordering van de watersportre creatie, nou ja, de raad geloofde er maar half in dat die factoren, zo ze al zouden kunnen worden bereikt, de op lossing zouden brengen. De raad voelde zich veeleer op de werkelijkheid terug geworpen en die biedt weinig perspec tieven. Voor een enkeling met name dhr. G. Poortvliet (PvdA) was het zelfs de vraag of die consumententrek naar elders wel tegengegaan zou moeten wor den, gedachtig aan de vrijheid die men heeft te kopen waar men wil en waar men het plezierigst koopt. „Wanneer iemand aanleiding ziet elders inkopen te doen. Wat zou het gemeentebestuur daar dan in willen reguleren?" Dhr. Poortvliet schatte de gedane suggesties van weinig waarde. Concentratie van winkels, het is snel gezegd maar dhr. Poortvliet verwees naar de al jaren braakliggende grond aan de Pieter Biggestraat waarvoor geen kip belangstelling toont. Ook schatte dhr. Poortvliet suggesties om ook in de stille maanden recreanten te trekken door het wegnemen van naseizoen-be- lemmerende voorwaarden van wednig waarde zoals hij ook de schouders op haalde over een hint dat de bevolking van Flakkee zou moeten groeien. Hij meende er weinig mee te kunnen doen en liet de initiatieven dan ook geheel over aan de ondernemers. Dhr. Luijendijk (PvdA) lustte ook nog wel wat waar het ging over de klachten van de winkeliers dat de consument naar elders trekt: „wanneer bij ons de winkels gesloten zijn dan zie je ze al lemaal in de Makro kopen, laat ze dat dan ook bij hun eigen plaatselijke col lega's doenl" verweet dhr. Luijendijk. De suggestie dat de markt in Oude Tonge meer naar het centrum ver plaatst zou moeten worden wees dhr. Luijendijk sterk af omdat de huidige plaats giinstig Ugt t.o.v. Ebbe en Vloed en de bepaardencentra. Dhr. de Goeij (WD) meende toch dat dat plaatselijke Overheid wel wat zou kunnen doen aan de trek naar elders door de mogelijkheid te bevorderen dat de mensen in eigen dorp zo gezellig mogelijk kunnen winkelen en dat er een juiste spreiding van de bedrijven is. Z.i. moet voorkomen worden dat de tailhandelsbedrijven zich in de „groene wei" of op industrieterreinen gaan ves tigen. De taak om klanten te trekken en te binden legde dhr. J. van Dam (SGP) weliswaar bij de ondernemers zelf, maar z.i. kon de gemeente door het toepas sen van wuikelconcentratie ook aan een binding meewerken. Spr. dacht daarbij terug aan de plannen die er ooit ge weest zijn om van de Molendijk te Ooltgensplaat een winkelgalerij te ma ken. De plannen konden om financiële re denen niet worden uitgevoerd-, maar wanneer dat wel het geval geweest zou zijn dan zou het Ooltgensplaatse beeld er zo dacht dhr. van Dam waar schijnlijk heel wat positiever hebben uitgezien. De raadsvoorzitter, de bespreking af rondend stelde vast dat het rapport geen andere betekenis heeft dan de gedachte aan de wenselijkheden van het midden standsapparaat levendig te houden. Er komen n.a.v. het rapport gesprekken met de ondernemersverenigingen op gang in welke contacten getracht zal worden aan de gedane aanbevelingen wezenlijke aandacht te schenken. Thans kon het rapport voor kennisgeving wor den aangenomen. MIDDELHARNIS Beroepen: Ds. H. Ligtenberg ontving een beroep van de Ger. Gemeente te Borssele,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1