EIIAIIDEn - niEUWS E.H.B.0 - selectiewedstrijd in Stad was levensecht Mercedes-Benz automobielen ster-occasions Lies van der Velde 4 delig f 57.50 V 3e blad Vrijdag 4 april 1980 No. 4881 HET KVENSTER -k Postzegels voor Bezetting en Bevrijding Uw iiuis verkopen TAMBOER Jeugd- en tinerdagen van de HGJB Psychologie maakt verkeersgedrag voorspelbaar Ouddorps oorlogs pleeggezin Ledenvergadering Oranjevereniging „Dirksland'' Gem. Zangver. „Apollo'' NIEUW. Uit voorraad leverbaar! DIESELS 200 d 240 d 300 d 240 td BENZINE; 200 250 280s Nag enkele stuks voor de prijs van 1979! 220 Diesel; kleur Caledoniengroenbouwj. 1978; met elektrisch schuif dak; 54000 km; zeer mooi! 300 Diesel; kleur Classic weiss; bouwj. 1976; zeer goed onderhouden! 200 Diesel; kleur topasbruin; bouwj. 1976 in prachtige staat Alle auto's met 12 maanden garantie! In eigen werkplaats getest en in topconditie gebracht. Alle keuringen toegstaan! Omruilen altijd mogelijk. MEECEDES-BEiNZ BEALEU AUTOBEDRIJF DORPSWEG 28-34 -^ Tel. 01870 - 4436 SOMMELSDIJK Fa.A. van der VALK Zn. NIEUWE TONGE LANDELIJK IN CAMPAGNE T.B.V. RODE KRUIS nf blik op kor •n eanwnleving De nieuwe VARA-voorzitter Slechts een symptoon Hoop voor de kerk De VARA heeft een nieuwe voorzit ter. Op zichzelf mag dat wel „in de krant". Want André Kloos ,de ex-voor zitter van de VARA, en toch heus geen kleine jongen pp bestuurlijk en organi satorisch gebied, zag het na al het on derlinge geruzie en geharrewar, „niet meer zitten" en trad af. Het is dan een wonder niet alleen dat iemand met al gemene stemmen tot voorzitter kan wor den gekozen, maar een nog groter won der dat de gekozene er niet voor terug deinst orde te gaan scheppen in zo'n chaos! Nu gaat echter de Vara ons niet zo ter harte dat we in dit hoekje aandacht zouden besteden aan de vervulling van deze vakature, ware het niet dat de nieuw-benoemde niemand minder was dan Dr. Albert H. van den Heuvel, die zeven jaar lang de hoge post van sec retaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft bekleed. Zijn naam was al genoemd en we Wis ten ook al dat hij voor deze functie „unaniem en met grote overtuiging" was voorgedragen. Als zodanig komt zijn verkiezing niet meer als een verras sing. Maar nu hij inderdaad benoemd is en hij deze benoeming ook heeft aan genomen komen we er toch nog even op terug. Dat een predikant van de ene dag op de andere overstapt van zo onge veer de hoogste post in de kerk naar de eerste plaats binnen een omroep die vijandig staat tegenover de dienst van God is natuurlijk niet alledaags. We wisten echter dat Van den Heuvel politiek gezien in de linkerhoek zat. Vandaar dat er destijds ook in brede kringen van de Hervormde Kerk ver zet was tegen zijn benoeming als sec retaris-generaal van de Kerk. IVIaar ook in de tijd dat hij deze functie bekleed de heeft hij zijn politieke keuze nooit onder stoelen of banken gestoken. Dit laatste doet echter alle deuren dicht. Want van de moderamentafel van de synode naar de voorzittersstoel van de VARA Ujkt dan toch nog een hele stap. Temeer wanneer we uit be trouwbare bron hoorden dat er van te voren in VARA-uitzendingen nogeens ergerlijk werd gespot en gevloekt bij de bekendmaking van het voorlopige be richt dat een dominé voorzitter zou wor den van deze omroep! Dat laatste gebeurt overigens niet. Want Van den Heuvel heeft terstond na zijn verkiezing zijn ambt als Her vormd predikant neergelegd. Hij zal de VARA besturen, gewoon als „Meneer Van den Heuvel". Terecht is hier en daar opgemerkt dat deze benoeming een blamage is voor de Hervormde Kerk. Overigens moeten we niet doen alsof we hier met een exclu sief geval te maken hebben. Wanneer er niet zo iets schokkends gebeurt dan hoort men niet zoveel, maar ook dan vaart het schip van de kerk een linkse koers. Maar nu Albert van den Heuvel benoemd wordt als VARA-voorzitter schreeuwt ineens iedereen moord en brand: „Hoe kan dat toch allemaal?" Dan moeten we een heel eind terug en vragen: hoe kon deze man indertijd voorgedragen en benoemd worden als secretaris-generaal? Toch alleen maar doordat blijkbaar de meerderheid in de kerk hem als zodanig wilde? En hoe kon hij zeven jaar lang mee de koers van de kerk en Van de synode bepalen? Toch alleen maar omdat er geen meerderheid was die hem een halt toeriep? Dan moeten we ook niet zó versteld staan dat deze man van de top van de kerk overloopt naar de top van de VARA. En als lichtpunt moeten we aanvoeren: gelukkig is de kerk hem nu kwijt. Wie zijn plaats zal innemen achter de synodetafel weten we niet. Maar veel slechter kan het al niet. Daarmee zeggen we uiteraard niets over zijn per soon, nog minder over zijn bestuurlijke kwaliteiten die ongetwijfeld groot zijn. Maar wel over zijn politieke opstelling die voor een kerk onaanvaardbaar is, en de kerk onwaardig. En overigens: de Kerk wordt geluk kig niet geregeerd door linkse of rechtse mensen, maar door de Koning Die dood en graf heeft overwonnen. Dat mogen we straks, op de Paasdagen weer ge denken. En dat is onze enige Hoop! WAARNEMER Dit voorjaar worden er door de Her vormd Gereformeerde Jeugdbonden weer een 16-tal jeugddagen georgani seerd voor de jeugd tot 12 (13) jaar. Het programma van deze regionale dagen, waar zo'n 3500 bezoekers worden verwacht, is opgebouwd rond het bij belverhaal over Zacheüs (Lukas 10 1- 10). Met elkaar wordt er geluisterd, ge zongen en gepuzzeld (om het thema te vinden). Naast het luisteren naar Gods Woord is er ook plaats voor ontmoeting en ontspanning. 's Middags wordt er een groot spel gespeeld rr>9t als uitgangspunt een ver haal, getiteld „Het geheim van de gou den cirkel". Aan het eind van de jeugddag ont vangen de deelnemers als herinnering een mooie sticker met het thema. De prijs voor de hele dag is 4,per per soon. Er zijn jeugddagen op 12 april in Hoornaar, 26 april in Reeuwljk en 3 mei in Kamerik. Tienerdagen: 3 mei in H'veld-G'dam, 10 mei in Alphen a/d Rijn. Wil je meer weten? Provinciaal HGJB te Schoonho ven, tel. 01823 - 3990. op 25 april, 40 jaar na het uitbreken van de oorlog, verschijnen er twee postzegels gewijd aan bezetting en be vrijding. Deze zegels zijn ontworpen door Walter Nikkels uit Dordrecht. De bezetting wordt herdacht met een postzegel gewijd.aan Anne Frank, in de waarde van 60 cent. Voor het ontwerp van deze zegel is gebruik gemaakt van een portret, dat tot nog toe vrij onbe kend was. Op de achtergrond ziet men lijnelementen van een schoolschrift waarin het beroemde dagboek is ge schreven. Op de hevrijdingszegel, die de waarde krijgt van 45 cent, is een Engelse bom menwerper te zien die voedselpakket ten uitwerpt op Nederlands gebied, zoals dat in april 1945 gebeurde boven Rotterdam en Den Haag. Beide postzegels worden op 28 april tijdens een bijeenkomst op het stadhuis in Rotterdam, officieel uitgereikt door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, mevrouw drs. N. Smif-Kroes. De zegel gewijd aan de voedseldroppings overhandigt zij op het balkon, ten over staan van het publiek, aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam. De meeste mensen hebben de neiging om problemen op te lossen door ze te omzeilen: niemand zal over een hekje klimmen als hij er omheen kan lopen. Hetzelfde geldt blijkbaar voor ver keersdrempels. Volgens de ANWB wor den straten waar deze obstakels zijn aangelegd met de bedoeling het ver keer langzamer te laten rijden ge woon vermeden en rijdt men net zo hard door via andere straten. Zo* ont staan zogenaamde sluiproutes. Hoe kan nu voorkomen worden dat een maatregel zo falikant zijn doel voorbij schiet? Het gaat erom het ver keersgedrag te veranderen. De resulta ten daarvan kunnen met behulp van de moderne psychologie nauwkeurig wor den voorspeld. Thans is men bezig uit gebreide onderzoeken te doen naar het besUssingsproces dat het verplaatsings gedrag bepaalt. Men doet dat door men sen geld aan te bieden als ze bereid zijn het aantal kilometers dat normaal per jaar gereden wordt met 40% te verminderen. Het gevolg is dat de betrokkene (ot zijn hele gezin) zijn gewoontes ingrij pend moet veranderen. Als iemand niet meer met de auto naar de bioscoop mag gaan, hoe dan wel? Met de bus of op de fiets, lopend naar een bdxsscoop in de buurt, of maar thuis blijven? En boodschappen doen? Lopend, met de bus, of gewoon met de autO' maar dan minder vaak? Dit is de eerste keer dat de psycho logie zich zo intensief bezig houdt met het bestuderen van verkeersgedrag. De vraag is of de overheid bereid is de mogelijkheden van de psychologie ook te benutten, want het kost veel geld. Duidelijk is echter wel dat nu veel geld wordt uitgegeven aan verkeersmaatre gelen die soms net zo effectief zijn als een hekje in het veld. 't Was alles kommer en kwel op de vorige week vrijdagavond gehouden EHBO selectiewedstrijd te Stad aan 't Haringvliet. Niet dat de deelnemende ploegen niet monter waren aangetre den, zeker wel, maar 't was met boer Jansen en zijn dochter bijna verkeerd afgelopen In hun afgelegen Stadse boerderij wa ren ze overvallen en ja... als echte Stadtenaren hadden ze nogal wat weer stand geboden. Maar helaas, de tegen partij was sterker en zo troffen de toe gesnelde EHBO-ers vader Jansen in shocktoestand op de vloer, aan handen en voeten gebonden en alsof dat nog niet genoeg was had hij ook nog een trap in de buik gekregen. De dochter was op een stoel vastgebonden, in het gezicht' geslagen en een zakdoek belette haar te schreeuwen. Op zo'n tafereel werden de EHBO-ers losgelaten. De slachtoffers werden gespeeld door leden van de LOTUS studiekring die zich voortreffelijk in hun rol mtleefden. Bovendien waren ze geschminkt, com pleet met bloedneus en een akelig grauwe kleur om 't als gewoon mens koud van te krijgen. Zo gauv,7 de doch ter van haar knevels bevrijd was foe terde ze: „...de rotzakken!" Vervolgens ging het roepen om de gewonde pappa de toeschouwers door merg en been... Pappa zelf kronkelde over de grond. 't Zal zeker geen eenvoudige opgave geweest zijn voor de flakkeese EHBO- ers, maar allen hebben zich vol over tuiging van hun taak gekweten, onder de zeer kritische ogen van de juryleden. Er werd door de 9 deelnemende ploe gen in twee boxen gespeeld waaruit na een spannende strijd Dirksland II en De Stadse ploeg ontfermt zich over de slachtoffers. Middelharnis I als besten tevoorschijn kwamen. Een finalewedstrijd met een nieuwe opdracht bracht Dirksland de overwinning met 166 punten, gevolgd door Middelharnis met 160 punten. In de selectiewedstrijd werden de vol gende punten behaald: Middelharnis I 198 Middelharnis II 150 Stad aan 't Haringvliet I 177 Stad aan 't Haringvliet II 151 Dirksland I 163 Dirksland II 183 Ouddorp 162 Nieuwe Tonge 181 Ooltgensplaat 168 Een gecomb. ploeg 172 De oproep die we in het blad van vorige week plaatsten, m.b.t. de opsporing van het gezin waar- f in een Rottrdams jongetje Jan f de Rijke in de oorlogsjaren i was opgenomen, is nieit onbeant- t woord gebleven. Wmr. Slootma- ker van de Rijkspolitie, die ons de plaatsing van het bericht had verzocht, kreeg al spoedig na ver schijning van de krant het ont hullende telefoontje. Heit adres was de fam. K. C. Meijer van de „Blommerstee" aan de Oudeland- seweg. In maart hield de Oranjever. „Dirks land" haar jaarlijkse ledenvergadering. Na opening door de voorzitter volg den notulen en jaarverslag van de sec retaresse. Daarna verslag van de penningrhees- ter en de kascommissie. Na bestuursverkiezing, volgde, na de pauze, bespreking van het programma voor 30 april en 5 mei. Na verschillende onderdelen van het programma besloten we om op 30 april, 's middags weer een grootse puzzelrit voor auto's te organiseren. Op 5 mei willen we beginnen met een allegorische optocht. Alle verenigingen en bedrijven, die zich willen presenteren, kunnen aan deze optocht deelnemen. Er zijn mooie prijzen aan verbonden voor versiering en originaliteit. U kunt zich opgeven bij het bestuur, te weten A. Je- lier, voorzitter. Voorstraat 50, R. Poort- vliet-Witvliet, secr., Kaai 23 en M. Knöps penningmeester, B. C. Zaaijerlaan 29. Leden: Fr. Biesheuvel, Voorstraat 27 en J. Willemse, Voorstraat 16. Nader programma volgt. THOLEN Schoorsteenbrandje: Zondagmorgen (rond half twaalf) werd de vrijwillige brandweer opgeroepen een schoorsteen brandje bij de familie V. op de Hoog straat te komen blussen. De brand bleek te zijn ontstaan door een met hout gestookte kolenkachel aangesloten op een slecht verzorgde schoorsteen. De hitte in de schoorsteen was zo hevig dat het hiervoor ingebruik zijnde blusapparaat was gesmolten en dat de brandweer moest overgaan tot de ouderwetse methode en zout in de schoorsteen storten. De brand was snel geblust en de scha de bleef beperkt tot de schoorsteen. Plattelandsvrouwen: De afd. Tholen van de Bond van Plattelandsvrouwen bracht een bezoek aan de openbare bi bliotheek „De Twee Stoven" in de Stoof- straat. Zij werden rondgeleid door mevrouw Westerweel. Er was een dia-serie over de diensten waar de bibliotheek gebruik van maakt, over de bibliobus de disco bus en herstelplaats van kapotte boeken. Voorts was er een overzicht van het Centrum Zeeuws Delta Gebied. De dames konden daarna zelf in de catalogus en de encyclopedie boeken op zoeken. Boot niet gekeurd: Het verhuren van een boot zonder dat deze officieel ge keurd was levert geen winst op. T. B. uit St. Annaland verhuurde een boot aan sportvissers. Keuring van een boot is juist het belang van de sportvissers. Het nalaten van keuring is niet toe laatbaar. B. kreeg een boete van 300, Gevaariyk rqden: Voor het uithalen van een gevaarlijke manoeuvre met zijn auto werd P. W. van de S. uit Sint Maartensdijk schuldig bevonden zonder oplegging van straf. In het donker reed van de S. op een snelweg op Tholen achteruit een weg getje in. Een motorrijder kon niet meer uitwijken. De motorrijder gaf later toe op dat moment een snelheid te hebben gehad van 140 km. per uur. SINT - ANNALAND TJienveiling: van dinsdag 1 april 1980 Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 47,40. Uienprijs per kilo gram. AanVoer: 25 ton. „TIENHOVEN" WORDT VOL GEBOUWD In de nog open ruimte tegenover het bejaardencentrum „De Schutse" zullen op de nog open ruimte in de Tienhoven nog zes woningen worden gebouwd. Momenteel is men daar aan het heien. Deze wijk zal dan geheel volgebouwd zijn. SINT MAARTENSDIJK METAALBEDRIJF „WESTINGHOUSE" WIL RUIMTE HUREN Het metaalbedrijf Westinghouse B.V. uit Amste.tdam wil in St. Maartensdijk bedrijfsruimte huren om er een depen dance te vestigen. Het dagelijks bestuur van de gemeen te Tholen, wil het leegstaande bedrijfsr pand van de damesconfectiefabriek „EI- vina" in St. Maartensdijk aankopen om deze dan te verhuren aan Westinghouse. Dit bedrijf zal voorlopig met 10 man kunnen beginnen om later misschien uit te breiden tot 70 man. MINISTER GARDENIERS OP BEZOEK Maandagavond 28 april te 19.30 uur spreekt minister Gardeniers van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk op een openbare bijeenkomst van het C.D.A. in gebouw Haestinge. NIEUWE TONGE: Voor het bijwonen van de herdenking van het 60-jarig bestaan op zaterdag 12 aprU a.s. heeft het bestuur van de Gem. Zangver. „ApoUo" een uitnodiging verstuurd aan de oud-leden, voor zover althans hun adressen konden worden achterhaald. Omdat er welUcht toch nog overgeslagen zijn, worden door het be stuur zij, die nog geen uitnodiging ont vingen vriendelijk verzocht zich met de secretaris van de Ver. in verbinding te stellen: dhr. D. H. Visser, Molendijk 124 i tel. 01875 - 1520. Fietsenrek I Schoolstraat 38 Middelharnis! TeL 01870-2294 IJZERWAREN - GEREEDSCHAPPEN Op maandag 31 maart j.I. kwam de afdeling Nieuwe Tonge van het Neder landse Rode Kruis op haar jaarlijkse ledenvergadering bijeen tn „Ons Dorps huis". De voorzitter,^ de heer H. Brooshoofd, opende de verga'dering en heette de aan wezigen van harte welkom. Hij was verheugd te mogen constateren dat de opkomst vergeleken met voorafgaande jaren iets aanzienlijker genoemd kon worden, maar vond het onbegrijpelijk, gezien het aantal leden die de atdeling thans telt, dat zo weinigen van dezen belangstelling toonden om op deze ver gadering aanwezig te zijn. Verslag over het jaar 1979 werd uit gebracht door de secretaresse-penning- meesteresse mevr. A. B. van den Doel- Campfens. Hieruit blijkt dat de afde ling, die deze avond tevens haar 35 ja rig bestaan vierde, uit het afgelopen jaar belangrijke sucessen kon boeken. De jaarlijkse inzameling had een prachtig resultaat. Was er in 1978 een opbrengst van 3.354,55 in 1979 was deze 3.858,41 wat voor Nieuwe Tonge een formidabele vooruitgang betekent. Door deze stijging is de afdeling als eerste geëindigd op de ranglijst van de gevoerde campagne in de kring Zuid Holland met het gemiddelde bedrag van 6,98 per gezin. De afdeling Ooltgensplaat, welke al 21 maal als eerste op de ranglijst mocht prijken, behaalde ditmaal een tweede plaats met het gemiddelde bedrag van 6,42 en de afdeling Giessendam Har- dinxveld verzekerde zich met een ge middelde van 5,50 van de derde plaats. Het ledenbestand is van 841 tot 848 gestegen. Ook met dit resultaat staat de afdeling Nieuwe Tonge percentsge- wijze aan de top in de provincie Zuid Holland. De contributie-opbrengst be droeg 2.175,50. Dank zij de inzet van de incasseerder, de heer D. Helleman, is de afdeling steeds groeiende geweest en het bestuur betreurt het dan ook dat het in 1979 de laatste keer was dat hij de contributie-inning en ledenwerving verzorgde. Het bestuur hoopt tevens dat zijn opvolger, de heer L, Looy, die zich inmiddels enthousiast beschikbaar heeft gesteld, de voetsporen van dhr. HoUe- man mag volgen. Op de jaarlijkse bloedafname-avond, bijgestaan door dokter de Jager, zuster Melissant en leden van de plaatselijke afdeling E.H.B.O. meldden zich 245 do noren teneinde een halve liter bloed af te staan. Dank zij de gunstige campagneresulta ten genoten 3 patiënten uit de afdeling van een welverzorgde vakantie in huize „de Valkenberg" te Rhenen, vanwaar zij behouden huiswaarts keerden. Traditiegetrouw werd in september met 22 mindervaliden een rondrit door Noord Brabant en een klein stukje van België gemaakt. Hiervoor stelden zich 11 chauffeurs met voertuig spontaan be schikbaar. Met assistentie van zuster Melissant, collectanten en E.H.B.O. le den werd dit zowel voor minderinvali den als voor chauffeurs en helpsters een bijzonder genoeglijke middag. De kinderen van de beide basisscho len verzorgden, geholpen door onder wijzer of onderwijzeres de Nieuwjaars- kaartenaktie van het Jeugd Rode KJniis. Veel kinderen krijgen hier leuke reakties op terug. De beide welfarewerksters, mevr. Vis- been-Bakelaar en mevr. Verkerke-Dek ker hielden zich aktief bezig met zieken en mindervaliden. De vervaardigde wel faregoederen trachtten zij op een ten toonstelling, een filmavond en op Ko ninginnedag in een speciaal hiervoor ingerichte stand te verkopen. Ook wer den door hen met Pasen en Kerstmis de hiervoor in aanmerking komende per sonen van fruitbakjes voorzien. Aldus enkele punten uit het jaarver slag. Namens de kascommissie bracht de heer D. Helleman verslag uit. Hij ver klaarde, samen met de heer T. J. Kop penaal de boeken te hebben gecontro leerd en in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden met algemene stemmen herkozen dhr. H. Broóshoofd en dhr. Abr. Tijl, welke bei den de herbenoeming aanvaardden. Na de rondvraag, waarin enkele huis houdelijke zaken werden besproken, dankte de voorzitter een ieder voor zijn aanwezigheid. Ook aan degenen die, in welke vorm dan ook, het afgelopen jaar steun en medewerking verleenden be tuigde hij, mede namens het bestuur, zijn erkentelijkheid. Hierna sloot hij de ze schaars bezochte, doch geanimeerde vergadering. THOLEN Muzikale prijzen: Op de zaterdag te Dreischor gehouden solistenconcours van de Zeeuwse Bond afd. Zeeland K.N.F, behaalden velen een prijs voor hun prestatie. In de Vaandelafdeling kregen J. C. van Driel uit Oud Vossemeer (trompet) en W. Boogaard uit St. Annaland (bes bas) een eerste prijs met resp. 42,5 en 43 punten. In de Eerste afdeling behaalden Th. Steketee (bes-bas) uit St. Maartensdijk 48 punten een eerste prijs. A. van Driel uit Oud Vossemeer (bugel) behaalde voor een tweede prijs 44,5 pnt. G. van Driel uit Oud Vossemeer be haalde met zijn tuba 42 punten. J. van Dijke uit Tholen (bes-bas) kreeg 46 pun ten, J. Goedegebure uit St. TVnnaland (cornet) 37,5 punten en J. Geuze uit Tholen (trompet) 40,5 punten. In de tweede afdeling was er een tweede prijs voor G. van Driel uit Oud Vossemeer (trombone) 44 punten, P. van Driel uit Oudvossemeer (sopraan sax) 44,5 punten, R. van Akkeren uit St. Maartensdijk (bugel) 44,5 pimten, Corrie Bijl uit Tholen (fluit) 46 punten. Een derde prijs was er voor het kwar tet Jo V. d. Zande, A. Hommel, F. Ver hees en S. Hommel uit Oud Vossemeer 39,5 punten. In de derde afdeling werd een tweede prijs behaald door Mattie van der Klein uit Tholen (klarinet) C2 punten, A. Dane uit St. Maartensdijk (trompet) 44,5 pun ten. In de derde divisie slagwerk kreeg P. van Poortvliet uit Oud Vossemeer 48 punten. y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9