EIIAtlDErt - niEUWS Overdenking 1898 Koningin Willielmina Ingeliuiiligil De val van Bergen uit de Heilige Schrift 2e blad Vrgdag 4 april 1980 No, 48S1 ZEEUWSE WANDELINGEN De jonge koningin Wilhelmina L' histoire se répète Extra wind- waarschuwingen voor de watersport Uw huis verkopen TAIVIBOER ,,Het Richtsnoer'' houdt Alg. Vergadering VERVOLGVERHAAL Binnenkort zullen we een nieuwe ito- nlngin hebben, de kranten hebben er uitvoerig over geschreven. Ook „Waar nemer" in het Kljkvenster van 8 fe bruari. Nu kreeg ik een oud boekje in han den over de feesten, die er in Zeeland gehouden zijn, toen koningin Wilhel mina in 1898 als meerderjarige de re gering aanvaardde. Op woensdag 31 augustus werd ze 18 jaar en op 6 september werd ze in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingehul digd. In die dagen werd er overal in ons land feest gevierd, ook in Zeeland. De schrijver van het boekje hierover was de heer K, Wielemaker, hoofd van de Chr. school te Biggekerke. Een bekwaam man, die ook nog een paar andere boe ken geschreven heeft: over de geschie denis van Biggekerke en over bijbelse oudheidkunde, ik bezit ze allebei. Tij dens de ernstige griepepidemie in no vember 1918 is hij gestorven. Zijn laat ste meditatie in het onderwijsblad „De School met de Bijbel" was: „De dood is geklommen in onze vensteren". In zijn inleiding wijst hij er op dat Jeestviering en gepaste vreugde niet verkeerd zijn. Als we het maar voor God en de mensen kunnen verantwoor den. Goddeloze steden in Oud-Israël werden zelfs gestraft met het inhouden van het feest. De Heere zal uit haar straten doen ophouden „de stem der vrolijkheid en de stem der vreugde". En feest vieren sluit ernst niet uit. De laatste jaren kon men in ons land eigenlijk niet goed meer feestvieren. Op de verjaardagen van de Koningin kwam er niet veel van terecht, zeUs niet op de kroonjaren. Evenmin als op de 5-jaar- lijkse „viering" van de bevrijdingsdag 5 mei. Je zag ze zelden meer, die prachtige historische optochten van een halve eeuw geleden, net zo min als de ere poorten in de steden en dorpen. Middelburg. Al« ik het bovengenoemde boekje doorlees, passeren er in de meeste grote plaatsen mooie optochten. Ze trekken door kunstig versierde erepoorten waaraan men veel werk heeft besteed. Aan de optochten trou wens ook, daar heeft men heel wat vrije tijd voor opgeofferd. Vanwege de Ned. Herv. Kerk had men aan alle kerkeraden, ook aan die van andere kerkgenootschappen, een schrij ven gericht met het verzoek om in de voormiddag van 31 augustus een gods dienstoefening te houden. Zowat alle kerken gaven hieraan ge hoor. In de Nieuwe Kerk trad op ds. G. W. A. de Veer, met medewerking van een zangkoor. Hij eindigde met de woor den van Da Costa: „Brengt aan die Koning op uw knieën O koningen uw heelijkheid..." Het zangkoor „Hosanna" eindigde met een lied, waarvan het laatste couplet luidde: „Gol zij dank en eer gebracht. Hem, die aan 'd Oranjes dacht. Immer blijve Neerlands naam In God met Oranje saam". Ook in alle andere kerken werden op die voormiddag kerkdiensten ge houden. Opmerkelijk dat de rabbi en de Lutherse predikant dezelfde tekst had den: Spreuken 24 21: „Mijn zoon, vrees den Heere en den koning, vermeng u niet met hen die naar verandering staan". Men vierde hier 4 dagen feest, de za terdag was vooral voor de kinderen be stemd. In het museum was een tentoon stelling ingericht van zaken (portretten, penningen) die betrekking hadden op het Oranjehuls. Op de vrijdag reed de historische op tocht door de straten en vuurwerk zorg de voor een afsluiting. De vorige dagen was er dikwijls mu ziek op de Markt en op het Molenwater. De luitenant-directeur Jan Morks van het muziekkorps 'der schutterij werd toen al genoemd. Nog vele tientallen jaren was hij een belangrijke persoon in het Middelburgse muziekleven. Bij de muziektent op het Molenwater staat een borstbeeld van hem. Op dit laatste plein (zonder water!) werd ook parade gehouden. Nu wordt het ingeno men door Miniatuur Walcheren. Van de 1.200,die beschikbaar was werden 773 gezinshoofden bedeeld. Naar gelang de grootte van het gezin kreeg ieder hoofd van 't gezin 1,15 a 2,35, bestemd voor in totaal ongeveer 2100 mannen, vrouwen en kinderen. Overig Zeeland. Het boekje noemt bijna alle plaatsen uit de provincie waar feesten werden^ gehouden. Enkele ontbreken omdat de heer Wielemaker uit deze dorpen geen feestverslag had ontvangen. Kinderspelen werden zowat overal ge houden, de jeugd kwam er goed af. Mastklimmen, watersteken, zaklopen, kikvorsen kruien (die zullen er onder weg wel afspringen) kwamen veel voor. De kinderen werden getracteerd op snoep en limonade, soms op blijvende voorwerpen: een griffeldoos, een naai- kistje, een drinkglas met de afbeelding van de Koningin. Ook werden behoeftige gezinnen goed bedacht. In OostkapeUe kregen 97 ge zinnen 150 krentebroden van 2 kg en 300 flessen bier, het was niet bedoeld als bedeling maar als een feestgave. De lijst waarmee men door het dorp was gegaan, had een bedrag van 156,91°. Enkele gegoede burgers vielen er bui ten. In Goes deelde men 1000 kg brood en 433 kg spek uit. Op verscheidene plaatsen werden luchtballons opgelaten en Wilhelmina- linden geplant. Bijna overal werd vuurwerk afge stoken, maar op sommige plaatsen mis- IN GOEREE: De geschiedenis herhaalt zich. Een oud gezegde waarvan de her komst onbekend schijnt te zijn. Wat is het geval? In het jaar 1331 begunstigde Gerard, Heer van Voorne, Goede- reede met een wekelijkse markt dag, te houden alle donderdagen in iedere week, waarbij bepaald werd, dat alle inwoners gehouden en verplicht zouden zijn, hun vee en vruchten binnen Goedereede ter markt te brengen om voor middag aldaar te verkopen, doch na dien tijd werd hun toegstaan dezelve te vervoeren, verkopen en te verruilen naar hun welgeval len. In het jaar 1980 besloot de raad der Gemeente Goedereede op voorstel van Burgemeester en Wethouders, op 20 maart van dit jaar, een wekelijkse markt in te stellen, als regel te houden op de Markt en de Noordzijde Haven te Goedereede, elke donderdag van 9.00 tot 13.00 uur. De meer dan 600 jaar geleden gehouden wekelijkse markt bracht veel handel, welke de stad ten goede kwam. Hopelijk zal ook de nu weer ingestelde weekmarkt aan de ver wachtingen voldoen en ertoe bij dragen de gezelligheid en het ver tier in het aloude stadje te doen toenemen. De geschiedenis herhaalt zich, ook in Goedereede! Het KNMI zal met ingang van 1 april voor de watersport een extra windwaar- schuwing uitgeven zodra een wind kracht van 6 beatifort of meer wordt verwacht. Deze waarschuwing zal worden op genomen in alle uitzendingen van de radionieuwsdienst. Daarnaast wordt, zoals voorheen, in alle lange nieuwsuitzendingen een wind- verwachting gegeven ongeacht de wind kracht. Uitgebreide informatie, ook bruikbaar voor de waterrecreatie, wordt verstrekt in de weeixsverzichten op Hilversum 2 van 05.45, 06.45, 08.00, 12.26 (op zondag 13.00), 17.24 (op zondag 17.55 op Hilversum 1), 20.00 en 22.30 uur. Windkracht 6 (krachtige wind) komt overeen met een windsnelheid tussen 11 en 14 meter per seconde. lukte het. Zoals b.v. in Hulst, door een firma in Antwerpen geleverd. In Ove- zande kwam het niet op tijd aan^ dus daar geen feestvuurwerk. In Kamperland had men het 's mid dags al: een graanstapel stond in brand. Verdere gevolgen had dit vuur niet. 's Avonds kwam het echte vuurwerk, waarvan een dichter zegt: „Vooral op zo'n heuglijke dag Dan feesten we niet zoals beesten Maar steken de vuurpijlen af". Dichters en rijmelaars kwamen ook goed aan hun trekken. Tientallen blad zijden uit het boek zijn gevuld met hun rijmproducten. Er zijn mooie verzen bij, maar ook ulevellenpoëzie ontbreekt niet. In 's Heerenhoek leurde een doof stomme jongen met voetzoekers en der gelijke. Daar komt zo'n brandend rotje in zijn mand terecht, gelukkig zet hij de mand op de grond. Dan verbrandt de inhoud met veel geknetter en gesis. De jongen is nu zijn spullen en zijn ver diensten kwijt. Maar als men feest viert is men gul: hij gaat met zijn pet rond en de schade wordt ruim vergoed. In Nisse had een 80 jarige nooit een vlag gehad, nu schaft hij er een aan. In Tholen had een schilder zijn gevel geschilderd in oranje-wit-blauw en de stadskleuren geel-zwart-rood, dat alles rond het portret van de Koningin. Enkele dorpen in Oost-Zeeuws-Vlaan deren gebruikten (beter: misbruikten) de zondag om het koninginnefeest op die dag te vieren. In 't algemeen heeft men zich gehou den aan de uitspraak van de Ned. Vrou wenbond: „We willen deze feestvreugde rein houden". Dat zij ook onze leus in 1980. „Vader, in Uw handen Lucas 23 46. Op Goede Vrijdag denken we in het bijzonder aan het sterven van onze Heere Jezus Christus aan het kruis op Golgotha. Zijn laatste woorden zijn ge weest: „Vader, in Uw handen beveel Ik Mijn geest". Daaruit kan ons onder meer duidelijk worden, dat het Chris tus' wil is om te sterven. Op andere plaatsen lijkt dat anders in de Bijbel. Bijvoorbeeld in Gethsemané. Dan vraagt Hij: „Laat deze drinkbeker aan Mij voorbijgaan..." Maar toch gaat Hij dan voort op de weg, die de Vader in de hemel Hem wijst en Christus gééft Zich zelf. De wil van Zijn Vader, d.w.z. de verlossing van Zijn volk is voor Hem het één en het al. Daarvoor laat Hij Zich bespotten, daarvoor laat Hij Zich geselen. Hij laat het toe, dat ze Hem een door nenkroon op de slapen drukken, dat ze een purperen mantel, een koningsman tel om de schouders werpen en dat ze Hem de rietstaf in de handen stoppen. Hij laat het gewillig toe, dat ze Hem door de straten van Jeruzalem leiden en tenslotte aan het kruis nagelen. Van «die gewilligheid wordt overigens al ge profeteerd in het Oude Testament, want Jesaja zegt: Als een lam werd Hij tei slachting geleid en als een schaap, dat stom is voor het aangezicht zijnei scheerders, alzo deed Hij Zijn mond niet open! En dat Hij dan ook zelf wilde sterven blijkt ook uit dit laatste kruiswoord. Even tevoren heeft de Heiland ge roepen: Het is volbracht! AUes, wat God Hem opgedragen had, is gedaan. Alles, wat er nodig was tot verlossing van arme, zondige mensenkinderen. Al les, wat er te doen was om God en men sen te verzoenen. De Heiland wist, dat de strijd gestreden was. En dan volgt Zijn laatste woord: Vader, in Uw han den beveel Ik Mijn geest". Niet fluis terend, ontdaan van alle kracht, maar Hij spreekt Zijn laatste woord met lui der stem. Een stem, die over Golgotha heenklonk, zodat ieder het kon horen. En als Hij Zijn laatste woord gespro ken heeft, zo vertelt Lucas ons, geeft Hij de Geest. En daarmee geeft Lucas te kennen, dat de Heere Jezus Christus Zich in de dood gegeven heeft. Volkomen vrijwillig. Zó gaf Hij Zich voor zonda ren, opdat zij zich zouden geven aan Hem en bij Hem zouden vinden, wat ze no dig hebben, zowel in leven als in ster ven! Maar boven dien komt ook duidelijk uit, dat de HeUand Zich rustig over geeft aan God. Voor de tweede keer neemt de Heiland de Vademaam op de lippen en daarin komt uit, dat in de hemel Eén woont, die Hem nader is dan wie ook. Nader dan Maria, die Hij even tevoren heeft heengestuurd met de woorden: „Vrouw, zie uw zoon!" Nader dan de discipelen, die allen zijn gevlucht... En daarom: Vader, in Uw handen! Het is duidelijk, dat het laatste woord van de Heere Jezus een aanhaling is uit Psalm 31, behalve dan dat eerste woord: „Va der". En David laat er op volgen: „Gij hebt mij verlost, Heere, Gij, God der waarheid". Zo mag het immers ook zijn bij de Heüand, die weet, dat Hij na drie dagen weer zal opstaan uit de doden. Hij is zeker van de overwinning op de dood. Zeker van het leven, tot in eeuwig heid. De Heere Jezus Christus, de Heiland van zondaren, is nooit los te denken van de Zijnen. Wat Hij gedaan heeft, dat heeft Hij voor de Zijnen gedaan. Wat Hij geleden heeft, dat heeft Hij voor de Zijnen geleden. En wat hij gebeden heeft aan het kruis, dat heeft Hij ook gebe den voor al de Zijnen: „Vader, in Uw handen beveel Ik Mijn geest!" Ook aan het kruis heeft Hij al de Zijnen als op Zijn eigen hart gedragen. Hij is immers de Hogepriester bij uitnemendheid. In het Oude Testament droeg de hogepriester de efod op de borst met de namen van de twaalf stammen van Israël, en zo draagt ook de Heüand al de Zijnen aan het hart. En op hetzelfde ogenblik, dat de Heere Jezus Christus Zijn geest in handen van de Vader beveelt, geeft Hij de geest van al de Zijnen aan de Vader. Wij mogen weten, dat deze laatste woorden van de Heiland door de Vader zijn verhoord. Het Evangelie houdt im mers niet op bij Goede Vrijdag. Het gaat door en het wordt Pasen, de dag van de opstanding komt. Het lichaam van de Heere Jezus Christus is niet in het graf gebleven. De dood heeft Chris tus niet overwonnen, maar Christus heeft de dood overwonnen. Toen de Heiland nog maar aan het begin stond van de bittere tocht naar Golgotha, toen Hij zelfs nog in de Paas- zaal was, heeft Hij een ander gebed ge beden: „Vader, Ik wil, dat waar Ik ben, ook die bij Mij zijn, die Gij Mij gegeven hebt; want Gij hebt Mij liefgehad vóór de grondlegging der wereld". (Joh. 17), En zou de Vader in de hemel dat gebed dan niet verhoren? Het lijkt alsof met het laatste kruis woord al iets duidelijk wordt van de jongste dag. De hoofdman over honderd moest getuigen: „Waarlijk, deze was Gods Zoon". En de schare aan de voet van Golgotha sloeg zich berouwvol op de borst. Er lijkt iets van een profetie in te liggen: van de bekering der hei denen en van de verootmoediging van Israël... Velen zijn in onze dagen vervreemd van het geloof in Christus en tocH blijft Christus vragen: Komt herwaarts tot Mij! Hij vraagt het jong en oud. Een maal komt het moment, dat we ster ven moeten; dat moment weet God al leen. Maar bedenk dit: Jezus Christus is de enige en volkomen Zaligmaker. In Zijn Naam mogen wij in onze laatste ogenblikken ook onze geest bevelen tn de handen van onze hemelse Vader. Door het geloof, dat de Heilige Geest schenken wil. Dan mag er ook uitzicht zijn. Uitzicht op de opstanding ten eeu wigen leven. Dirksland M. V. d. Linden Middelburg L. van Wallenburg Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer dip ar kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Mlddelhamls, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. BITTERKOEKJES. Mijn moeder bakte vroeger altijd zelf bitterkoekjes. Ik heb daar wel eens bij geholpen, maar precies weet ik het niet meer. Kunt u mij aan een ouderwets recept helpen? Het nieuwe voldeed niet. Antwoord: Het geheim van smake lijke bitterkoekjes schuilt in de aman delen. U moet wel een goede kwaliteit nemen en zorgen dat ze helemaal opge droogd zijn, want vers gepelde zoals u laatst gebruikte nemen te weinig eiwit op. De hoeveelheden zijn wel goed: 85 gram zoete en 40 gram bittei'e gepelde (droge) amandelen verwerkt u met 250 gr. kristalsuiker en twee eiwitten tot een tamelijk fijne spijs. De massa moet taai zijn. Dan de spijs afslappen met zoveel eiwit, dat het mengsel juist goed te spui- t enis. Op een bakplaat legt u een paar vellen ouwel en daarop spuit u, op enige afstand van elkaar, met een gladde spuit de kleine bolletjes, zoals u eerder deed. Met een nat gemaakt kwastje het op pervlak van deze bolletjes bevochtigen en dan in een vrij hete oven de koekjes in circa 20 minuten gaar bakken. OPEN HAARD. Wij stoken veel afval in de open haard. Wat is eigenlijk het beste hout voor zo'n vuur in de kamer? Antwoord: Berkehout geeft prach tige vlammen, maar is snel verbrand. De hardere houtsoorten geven langer warmte, doch eikehout en beukehout leveren niet zo'n fraai vlammenspel op. Het is bovendien duurder. Het voorde lige, zachte hout van wilgen, populieren en de meester vruchtbomen geeft echter weinig warmte af in de kamer. Denne- en sparrehout'levert ook minder calo rieën, maar daar staat tegenover dat het wél een aparte geur meebrengt. Coni- ferenhout spat echter nogal tijdens 't branden. Zorg in elk geval voor droog hout. NAAMWIJZIGING. Ik ben van mijn man gescheiden, om dat hij ernstige vergrijpen pleegde. Sinds kort ben ik hertrouwd, maar mijn kin deren dragen nog de naam van hun vader. Kan die geslachtsnaam worden gewijzigd in die van hun 2de vader? Antwoord: Indien er gewichtige re denen zijn, is het mogelijk op grond van artikel 7, lid 1, van het nieuwe Eerste Boek van het Burgerlijk Wetboek een verzoek in te dienen tot wijziging van de geslachtsnaam. Meerderjarigen kunnen dit zelf doen, maar voor kinderen onder de 21 jaar moet het gebeuren door hun wettelijk vertegenwoordiger en dat is in dit geval de moeder, omdat u de verzorging van deze kinderen is opgedragen. Het ver zoek moet aan de koningin worden ge richt en u hebt er een advokaat-procu- reur bij nodig. Het is de vraag, of de koningin de aangevoerde redenen ge wichtig genoeg vindt. Maar als de eigen vader zijn naam zo ernstig bezoedelt heeft, dat zijn kin deren daar ernstige schade of aantoon baar nadeel van ondervinden, is er een kans dat het verzoek wordt toegewezen. Gezien de hoge kosten moeten wij der gelijke procedures ontraden als zij op zwakke gronden zijn gebaseerd. Het is in deze tijd gemakkelijker, de kinderen op school en in 't dagelijks verkeer de naam van him stiefvader te laten gebruiken. Schoolhoofden, familie leden en vrienden houden daar dan in de regel wel rekening mee. Omdat u naar een andere gemeente verhuisd bent, be hoeven de buurtgenoten daar hun offi ciële naam niet te weten. LAMSTEALEN. Soms schrikken wij ons bijna een on geluk als straaljagerpiloten laag over ons dak gieren. Is er geen hoogte voor geschreven, waar zij niet onder mogen komen? Waar kun je een klacht indie nen? Antwoord: In het algemeen mogen straaljagers van onze luchtmacht niet NIEUWERKERK PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 6 APRIL 1980. PASEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. W. J. Kolkert. Geref. Kerk (N'kerk-O'land): 10 uur dr. J. H. Becker, Ooltgensplaat m.m.v. Chr. Gem. Zang Ver. N'kerk en 5 uur ds. P. J. Moet. Geref. Gemeente: 10 en 3 uur lees- dienst- Geref. Gem. in Ned.: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Op D.V. 26 april 1980 hoopt „Het Richtsnoer", de Prot. Chr. Vereniging van Verpleegkundigen en andere wer kers in de Gezondheidszorg, een Alge mene Vergadering te beleggen in „De Aker" te Putten. In de morgenvergadering die om 10.00 uur begint, zal een lezing worden ge houden door de heer J. Bakker over het onderwerp: „Bijbelse motivatie voor het werken in een verzorgend beroep". Hierna wordt er gediscussieerd in groepen. Na de middagpauze is er een forum bespreking. Verder is er ook nog een be- stuursverkiezing. Om ongeveer 15.00 uur wordt de Alge mene Vergadering gesloten door ds. H. Harkema. Leden, donateurs en belangstellenden zijn van harte welkom. De kosten voor leden en donateurs bedraagt 5, Voor belangstellenden 10,te voldoen aan de zaal. Aanmelding kan plaats vinden bij het sekretariaat van de vereniging: Lotus straat 30, 6674 BJ Herveld. lager vUegen dan 1500 voet of circa 500 meter, maar bij uitzondering wordt die grens wel eens verlaagd tot duizend voet of 333 m, namelijk wanneer bepaalde oefeningen worden gehouden. Gezien de rampzalige gevolgen voor bedrijven met bv. pluimvee, waar onder de duizenden dieren een paniek kan uitbreken als er zo'n straaljager laag overkomt, moet dat lager vliegen altijd beperkt blijven tot speciaal afgebakende gebieden zoals de Waddeneilanden en de Noordzee. Wilt u klagen, dan moet u eerst na gaan waar dat vliegtuig vandaan kwam, bijvoorbeeld van Soesterberg of van Vol kei en dan zou u daar kunnen proteste ren. Maar dat kan alleen als het vlieg tuig verder dan 16 km van zijn basis verwijderd was. Overigens kunt u in formaties inwinnen bij de luchtmacht staf in Den Haag, telefoon 070 - 81 43 21. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgeverfl Utrecht. 4 Hoe jullie het verder wilt aanleggen moet je zelf weten. Ik vertrouw er echter op dat het in orde komt!" De beide makkers knikken instem mend. „Het zal aan ons niet liggen Ripperda", meent Geert en Klaas voegt er aan toe: „Het zal wel lukken aanvoerder. We zul len de monniken eens fijn bij de neus nemen". „Dan is het in orde", lacht Ripperda die wel weet dat hij het wel aan Geert en Klaas kan toevertrouwen. „Nu moeten de anderen even goed naar me luisteren! Om elf uur precies zijn we bij elkaar bij de boerderij van Herman Vermeulen, jullie weet wel, „De Beukenhof". Weten jullie die allemaal te vinden?" De mannen knikken bevestigend. „Achter deze boerderij", gaat Ripperda verder, „bevindt zich de wagenschuur. Bij deze schuur verzamelen we ons op de afgesproken tijd. Zorg er vooral voor dat je op tijd bent, want we vertrekken om klokslag elf uur. Naar het klooster is het ongeveer drie kwartier lopen. We volgen vanzelfspre kend niet de gewone weg, maar gaan binnendoor en leggen ons tn hinderlaag tegenover het klooster. Zodra de poort wachter Geert en Klaas binnenlaat, springen we naar voren en... de rest volgt vanzelf. Is er iemand die nog iets te vragen heeft of die bezwaren maakt?" Niemand zegt iets. Allen vinden het plan uitstekend. De mannen mogen hun aanvoerder wel. De stoutste plannen heeft hij reeds ten uitvoer gebracht en steeds met goed gevolg. Eén ding is echter waar sommi ge van de geuzen wel eens over mop peren. Ripperda heeft een hartgrondige afkeer van onnodige wreedheid. De meeste van de geuzen gaat het echter nooit te slim en liever slaan ze alles kort en klein. Vooral als het de gehate pa pen en Spanjolen betreft. Daarvan is Ripperda echter niet gediend, en het kost hem dan ook moeite genoeg om dat zijn onstuimige mannen aan het ver stand te brengen. Thanswordt daar echter niet over gesproken en Ripperda is daar blij om. „We zullen eerst onze kroezen eens volschenken op het welslagen van de overval mannen", oppert een der geuzen. Hij voegt de daad bij het woord en schenkt zijn tinnen kroes vol, welk voor beeld door de anderen wordt gevolgd. Het is inmiddels laat geworden en de mannen kunnen nu vertrekken. Eén voor één verlaten ze de schuur, na eerst zorg vuldig alle sporen van hun verblijf te hebben uitgewist. Als laatste verlaat Ripperda de vergaderplaats. Hij sluit de deur zorgvuldig toe en slaat daarna de weg naar Hermigny in. Alles is goed geregeld en tot in de kleinste bijzonder heden'zijn de plannen besproken. Het welslagen van de onderneming zal gro tendeels afhangen van Geert en Klaas, maar Ripperda weet dat hij dat wel aan hen kan overlaten. Hij kent zijn mannen en weet dat de beide vrienden voorzich tig genoeg zijn om nietin de val te lopen. „Ze zullen zich wel redden", mompelt de geuzenaanvoerder. „Ze zijn shm genoeg om de monni ken te foppen". Vlug stapt hij voort om zo spoedig mogelijk thuis te zijn. HOOFDSTUK III EEN AVONTUURLUKE JACHT De volgende morgen is Geert al vroeg uit deveren. Zijn zuster slaapt nog. Hij wast zich vlug bij de pomp die buiten hun huisje staat, en kleedt zich aan. San heeft zijn brood reeds klaargezet. Ze weet dat haar broer daar erg op gesteld is en het is dan ook nog nooit gebeurd dat zij dit vergeten heeft te doen. Met bewonderenswaardige snelheid veror bert Geert zijn ontbijt, dat bestaat uit brood en spek. Daarbij wordt, naar de gewoonte van die tijd, een warme kroes bier gedronken. „Zo", mompelt hij, „dat heeft me goed gesmaakt". Hij gooit nog enkele blokken op het vuur en stookt het flink op. De wind, die de avond daarvoor nog zo guur waaide, is gaan liggen. Het is echter nog koud buiten en het haardvuur brandt er lustig op los als San beneden komt en zich de slaap uit de ogen wrijft. „Goede morgen Geert", begroet zij haar broer. „Goede morgen San", groet deze vro lijk terug. „Wat zie je er nog slaperig uit meiske. Het is nog vroeg in de mor gen en als ik jou was ging ik nog een poosje slapen". „Geen sprake van Geert", protesteert San terwijl ze zich wast in het koude water. „Ik heb lang genoeg geslapen. Maar", voegt zij er enigszins verwijtend aan toe, „jouw nacht is deze keer weer niet lang geweest". Geert begrijpt waar z'n zuster naar toe wil. Hij kent haar op z'n duimpje en inwendig is hij blij om de zorgen die San over hem heeft. Hij laat echter niets merken, maar geeft nog geen ant woord op het verwijt van zijn zuster. „Je was weer laat broer", begint San opnieuw. „Toch geen narigheid gehad?" „O nee hoor, San", antwoordt Geert luchtig, „maar het is wel wat laat ge worden, dat geef ik toe. Een volgende keer zal ik beter oppassen hoor, daar kun je zeker van zijn", voegt hij er lachend aan toe. San mompelt iets van: „Die beloften van jou ken ik anders wel", maar vraagt verder toch niets meer. Ze weet wel dat haar broer zich bij de bosgeuzen heeft aangesloten en legt er zich noodgedwongen bij neer, hoewel zij Geert reeds meermalen op het gevaar heeft gewezen dat aan de ondernemin gen der geuzen verbonden is. „Het zal heus zo'n vaart niet lopen San", is dan meestal Geert's luchtige antwoord. „Ripperda is een verstandige kerel en zal heus geen dingen doen die niet verantwoord zijn". Daarmee kan San zich dan troosten en menige keer heeft zij het hoofd ge schud. Ze kent haar broer. Zo driftig van aard als hij is, is hij tot alles in staat. Ze heeft zich inmiddels aange kleed en schikt zich aan tafel om haar handen te vouwen voor de maaltijd. „Eet smakelijk San", zegt Geert als zij haar gebed geëindigd heeft. Zelf staat hij op en begeeft zich naar de schuur. Zijn hond, een grote bruingevlekte spa niel, springt van z'n slaapplaats op en volgt zijn meester op de voet. In de schuur gekomen, grijpt Geert een der witgeschuurde melkemmers en, nadat hij de koe wat voer heeft voorge worpen, begint hij met vaardige hand te melken. Pluto staart zijn meester nieuwsgierig aan en kan nog maar steeds niet begrijpen dat een koebeest zo'n lekkernij kan voortbrengen. Als Geert gereed is met z'n werk zet hij de emmer weg en dekt die af met een schoongewassen doek die aan een spij ker naast de schuurdeur hangt. Hij begeeft zich naar de keuken en neemt z'n musket van de wand. „Ik zal trachten een heerlijk eendenboutje voor je mee te brengen San", zegt hij terwijl hij z'n wapen aan een grondige inspektie onderwerpt. „Ik hoop dat je geluk hebt Geert", antwoord San. „Maar doe vooral voor zichtig hoor!" waarschuwt ze haar broer. Ze kent hem en weet, dat hij voor de gevaren van de jacht niet terugdeinst. Eens is het gebeurd dat een groot ever- zwijn z'n pad kruiste. Geert had een schot gelost op het dier, maar de hagel uit z'n musket bleek niet hard genoeg voor het woedende dier. Het zwijn, door woede en pijn wild geworden, was op de jager toegestormd. Geert had echter bijtijds het gevaar gezien waarin hij verkeerde en greep razendsnel zijn jagersmes. Tegen dit vlijmscherpe wapen was het dier niet opgewassen. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5