EiiAriDEn - niEuws Voor de Rooie Vrouwen houdt Goeroes' raad de knip gesloten i OPEN HUIS De val van Bergen Volleybal Geloven is zien met Gods ogen 2e Mad Dinsdag 25 maart 1980 No. 4878 PvdA reactiedan ook geen cent voor Chr. Plattelands Vrouwenbond Oude Tonge's „Zonnekloppers" musiceren in Ridderkerk Korfbalnieuws Voorjaars-Doelen- concerten „Deo Cantemus" BOOMPLANTDAG SINT - ANNALAND 1970 - Modehuis „Carla" - 1980 DORPSWEG 2 OUDDORP Tel. 01878 -1242 Op 26 maart bestaat onze hoedenzaak 10 JAAR. Wij danken U voor het grote vertrouwen, dat U in ons stelde en 'daarom geven wij U op 28 en 29 maart 10% KORTING op onze aantrekkelijke voorjaarskollektie. Ook voor sjaals en hanidschoenen naar IVI O D E H U I S ,,C A R L A'' - Ouddorp Ned. Hervormde Basisschool „HET KOIVIPAS" te Stellen dam In verband met de heropening van de nieuwe geïntegreerde basisschool „Het Kompas" aan de Schoolstraat 19 te Stellendam op 28 maart 1980, stelt het bestuur aUe ouders, oud-leerlingen en belangstellenden op die avond tussen 19.00 en 21.30 uur mid dels een te houden OPEN HUIS in de gelegenheid het moderne scholencomplex te bezichtigen. Namens het bestuur der school, De voorzitter, H. C. van Rossum De secretaris, M. J. van Driel VERVOLGVERHAAL B en W van Goedereede hebben zich in de j.L donderdagavond gehouden raadsvergadering danig in moeten span nen om vooral tegenover de PvdA fractie uit te leggen waarom wel de Chr. Plattelandsvrouwenbond-, maar niet de Rooie Vrouwen afdeling mee zouden mogen delen uit de subsidiepot die CRM de gemeenten voorhoudt ten behoeve van de stimulering van Eman- cipatie-aktiviteiten. Het zat hem vooral in de éénzgdigheid van de Rooie Vrou wen, zo liet weth. Visser weten, terwijl een organisatie als de Chr. Flattelands- vrouwenafd. aanzieniyk veelkleuriger is en een veel bredere basis heeft. Niet iedereen begreep dat Dhr. Nijdam (PvdA) bijvoorbeeld haalde er diep de schouders over op. „Gelijke nonnen, gelijke kappen" was zijn uitgangspunt en hij herinnerde er aan dat ook CRM in de gegeven richt lijnen niet een godsdienstige of ideolo gische achtergrond betrekt. Alleen al uit een oogpunt van rechtsgelijkheid wilde dhr. Nijdam de Chr. Plattelandsvrouwen en de Rooie Vrouwen gelijkelijk bedelen. Ook dhr. v. d. Laan (SGP) haalde zijn schouders op maar wel om een geheel andere reden. Doelend op de intentie van de emancipatiebeweging, de verde re bewustwording van de vrouw zei hij „...als we niet beter wisten zou je denken nog te leven in de tijd van de Batavie ren, waarin de vrouw met primitieve hulpmiddelen de weerbarstige grond moest bewerken om 's avonds tot de ont dekking te komen dat haar heer gemaal haar verdobbeld had". Dat was in scherts, maar in ernst stelde dhr. v. d. Laan vast dat de komst van het Chris tendom recht heeft gedaan aan de positie van de vrouw. „In de schepping heeft de vrouw een andere plaats dan de man gekregen", aldus dhr. v. d. Laan, benadrukkend dat die plaats niet minderwaardig- maar „anders" bedoelt te zijn, naast de man. „Wij willen geen vermannelijkte vrou wen en wij willen de vrouw graag vrouw laten", zo argumenteerde dhr. v. d. Laan zijn bedenkingen tegen de emancipatie bewegingen. Hij meende trouwens dat er niet alleen vrouwen-, maar ook veel mannen zijn die een achterstand en dientengevolge een rolbeperking heb ben. Overigens verklaarde dhr. v. d. Laan er allerminst bezwaar tegen te hebben dat de vrouw zich ontwikkelt. Om principiële redenen en om finan ciële reden was hij evenwel tegen een verlening van subsidie aan Vrouwen groepen, zowel de Rooie Vrouwen als de Chr. Plattelandsvrouwenbond. 't Is met de subsidieverlening net als met een noodslachting in de oor log. Dan ging er iemand met een bel rond en even later kon je een drom mensen aantreffen. Dat zie je nu ook als het er om gaat de laatste Over heidsgelden op te maken", vergeleek dhr. V. d. Laan. Zijn fractiegenoot dhr. van Dam ver klaarde ook de subsidiëring uit finan cieel oogpunt niet verantwoord te ach ten. Hoe het anders kan toonde dhr. van Dam aan met voorbeelden uit de Flak- keese kerkelijke wereld waarin door de gemeenteleden grote bedragen bijeen worden gebracht. „Kunnen de groepen die de emanci patie-activiteiten nu zo nodig vinden niet aan centen bijeenbrengen wat de kern Goedereede t.b.v. de kerkrestau ratie in guldens bijeen bracht"? vroeg dhr. van Dam zich af. Dhr. J. C. Komtebedde (WD) ver klaarde in principe best wel achter de Rooie Vrouwen te staan, maar met sub sidie wilde hij toch niet te hard lopen omdat het z.i. mogelijk zou zijn dat de Rooie Vrouwen zich bij andere groepen, zoals de VOS aan zouden sluiten. Dat bleek ook te leven in de boezem van het College. Weth. Visser wees ook in die richting van samengaan met an deren, terwijl de Rooie Vrouwen nu als homogene groep geheel zelfstandig staan. Dhr. Visser dacht daarbij aan b.v. de aanwezigheid van een politieke scholingscursus in Middelhamis welke voor alle politieke stromingen toegan kelijk is en waar ook sprekers van di verse pluimage worden uitgenodigd. In vergelijk daarmee acht hij de Rooie Vrouwen groep te eenzijdig politiek ge richt. De raadsvoorzitter burg. van Velzen voegde daar nog aan toe dat een organi satie als de Rooie Vrouwen via de eigen politieke partij een subsidie kunnen krijgen, afhankelijk van o.m. het aantal Kamerleden en dat is voor de PvdA bepaald niet gering. Ook Mevr. Grinwis (PvdA) mengde zich in de strijd en zij voerde aan dat de Rooie Vrouwen zeker niet alleen politiek-, maar ook terdege maatschap pij gericht bezig zijn. Op haar vraag ver klaarde weth. Visser dat het College ook nee had gezegd wanneer de aanvrage van een groep met een andere politieke kleur was gekomen. Het kwam tenslotte op stemming aan. De SGP vertegenwoordigers verklaar den zich tegen zowel een subsidiever lening aan de Chr. Plattelandsvrouwen als aan de Rooie Vrouwen en aan de Vos. Het voorstel van B en W geen subsi die te verlenen aan de Rooie Vrouwen haalde het met 7-6. Voor hen derhal ve geen bijdrage, maar evenmin een subsidie voor de Christelijke Platte landsvrouwenbond omdat zowel de SGP maar ook de PvdA daartegenstemde. Overigens maakte de PvdA duidelijk dat dit stemgedrag niet spontaan was maar haar werd opgedrongen door hen die zich tegen subsidie aan de Rooie Vrou wen verzetten. Wel subsidie tenslotte voor de VOS waartegen alleen de SGP zich verzette. Besloten werd in het kader van het sociaal-cultureel werk subsidies te ver strekken aan de Ver. voor bejaarden en alleenstaanden, de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, de Stichting Kerkcon- serten en de gezamenlijke vrouwengroe pen in Goedereede. Steeds spraken de heren de Jong en van Dam, beiden SGP zich tegen de subsidieverlening uit. „Meerderen kunnen de toets van de critiek van Gods Woord niet doorstaan", zo argumenteerde dhr. de Jong zijn stem; „er is slechts één weg om tot Wel zijn te geraken, terug te keren tot Gods Woord en Wet". Het was duidelijk dat wat vreemd te gen de SGP motivatie werd aangekeken omdat vorig jaar nog werd ingestemd met het Welzijnsbeleid, „maar", zo werd door dhr. v. d. Laan vertolkt, „we be houden ons wel het recht voor de aan vragen alsnog te beoordelen". Dhr .v. d. Laan geloofde dat b.v. de Vrouwenor ganisaties best rond zouden kunnen ko men wanneer maar de eigen bijdragen verhoogd zouden worden. Het gaat z.i. niet langer aan dat al die organisaties tegen de rug van vadertje Staat leu nen. Weth. Visser nam tegen een dergelijke lezing stelling. Wel is de SGP voor sub sidiëring van het Jeugdwerk maar zo dacht dhr. Visser de jeugd zou het ook zelf kunnen betalen, de kerken moe ten dan maar een collecte houden en het benodigde geld is binnen". Z.i. is dat echter geen juiste voorstelling van za ken; de mogelijkheid tot subsidiëring wordt van Rijkswege gegeven en dhr. Visser vond het een goede zaak dat die subsidie mogelijk aan brede lagen van de bevolking ten goede komt. De gevraagde subsidies werden ver strekt met aantekening van de heren de Jong en van Dam ertegen te zijn. THOLEN BEHEERSCOMMISSIE GASXHUISKAPEL. De huidige beheerscommissie voor de Gasthuiskapel in de Kerkstraat is door de gemeenteraad uitgebreid tot negen personen. De commissie zal in de toe komst het beheer van het thans in aan bouw zijnde sport- en gemeenschaps centrum aan de Zoekweg op zich nemen. De afdeling Slikkerveer van de Stich ting Welzijnszorg Bejaarden Ridderkerk nodigde het muziekgezelschap „De Zon- nekloppers" uit Oude Tonge uit om in Slikkerveer een avond te willen optre den. Vrijdag 21 maart bevolkte het gezel schap met mandoline-, banjo-, mondhar monica-, drum-, fluitmuziek en solozang het toneel in de zaal op het Dillenburg- plein in Slikkerveer (gemeente Ridder kerk). Het gezelschap wat op Flakkee wel bekend is, genoot deze bekendheid tot dan in Slikkerveer niet. Er was daardoor wel enige verwach ting wat er op het muzikale terrein door dit gezelschap gebracht kon wor den. Het gezelschap bleek het publiek waaronder kenners van muziek niet teleur te hebben gesteld. Met grote belangstelling en veel waar dering, het welk uit het vele applaus duidelijk bleek, werd de muziek gevolgd. Velen gaven na afloop te kennen het voor herhaling vatbaar te vinden. Interessant bleek in de pauze de me- dedelirjg van Zonnekloppers voorzitter, de heer Koert dat de grondslag voor zijn vereniging in de dertiger jaren door mevr. van Eek die destijds in Oude Tonge en later in Ridderkerk woonach tig was/is gelegd. Het begon met de oprichting door genoemde mevr. van een kinderkoor. Dit kinderkoor is in de loop der jaren uitgegroeid tot de vereniging zoals die zich nu vertoont. Koert en de zijnen bleken daarvoor nog dankbaar te zijn en toonden deze dankbaarheid door het aanbieden van een prachtig boeket bloemen aan mevr. van Eek. Een bijzonder mooie avond heeft de Zonnekloppers het Ridderkerkse publiek bezorgd, zo was de conclusie van zeer vele bezoekers. THOLEN ACTIVITEITEN ORANJEVERENIGING. Het feestprogramma van de Oranje vereniging voor de week van 30 april tot en met 5 mei is in principe geheel rond. Tevens wil de vereniging zich ook meer gaan bezig houden bij de organi satie van zomerfeesten, de braderie en Sint Nicolaasfeest. De Thoolse Oranjevereniging zal dan opereren onder de naam Vereniging Thoolse Stadsactiviteiten en de bestaan de verenigingen op dit terrein niet in de weg staan. GOOD-LUCK EN DBGC DELEN DE PUNTEN In een uitermate slechte wedstrijd, waarin veel kansen werden gemist heb ben Good-Luck en DBGC 4 - 4 ge speeld. In de beginfase had Good-Luck meer balbezit, wat resulteerde in een af standschot van lemke Huizer 1-0. Debutant Leo Grootenboer bracht eveneens van afstand Good-Luck op 2-0. Het tempo zakte waardoor DBGC meer vat op het spel kreeg, de Good- Luck defensie trok aan de noodrem wat DBGC een strafworp opleverde, Lida Sala plaatste zich achter de bal en maakte geen fout 2-1. Aan beide kanten werden veel fouten gemaakt, toch kwam de thuisclub nog op 3 - 1 Ronald Weydqma nam deze treffer voor z'n rekening. De ruststand werd door Anton van Kouteren bepaald. 3-2. Na de thee was er van goed korfbal geen sprake meer, het was opnieuw An ton van Kouteren die scoorde en zijn ploeg hiermee op gelijke hoogte bracht. 3-3. De Oude Tongenaren kwamen zelfs op voorsprong door een gave treffer van Jan de Vos. Nadat DBGC enkele strafworpen had gemist, was het Ditty Grootenboer die van achter de korf beheerst 4 - 4 in schoot. Zaterdag 29 maart speelt Good-Luck 1 thuis om 16.00 uur tegen Snel 2. DBGC gaat op bezoek bij Spido. Toernooi voor oud-korfballers. Op zaterdag 5 aprU wordt bij Good- Luck een toernooi gespeeld. Oudspelers va nThor, DBGC en Delta hebben zich al opgegeven. Voor oudleden van Good-Luck kan dit nog voor vrijdag a.s. bij Ina Min- heere, tel. 01870 - 4418. Heren: Intermezzo Flits 3-1. De Intermezzo-heren hebben tegen Flits een duidelijke overwinning be haald. In de Ie set liet de thuisploeg zich verrassen door het snelle aanvalsspel van de gasten en werd het na een 12-8 voorsprong toch nog 12 - 15. In de vol gende sets hield Intermezzo zijn tegen stander met goed aanvalsspel en een goede opslag onder druk waardoor Flits moeite had om in het spel te komen en er van het verrassende aanvallen geen sprake meer was. Met de setstanden 15 - 6, 15 - 6 en 15 - 10 werd het 3 - 1 voor Intermezzo. Heren: Intermezzo Al Schovocomba 2 3 - 1, Tegen de nummer twee van de top klasse junioren heeft Intermezzo, dat de laatste tijd nogal grillig en onvoorspel baar speelt, voor een uitstekende pres tatie gezorgd. Na een aanvankelijke achterstand werd deze wedstrijd met 3-1 gewonnen. De eerste set werd met 6-15 verloren, daarna volgde een goed herstel. Met goed volleybal en vooral constant en geconcentreerd spel werden de bakens verzet en werd het via 15 - 9 en twee maal 15 - 10, 3 - 1 voor Intermezzo. Jongens A2 won met duidelijke cijfers van Both en Partners, dat Intermezzo Al enkele weken geleden nog een gelijk spel afdwong. Dankzij setstanden van 15 - 8, 15 - 9 en 15 - 7 werd het 3 - O en kwam daarmee het behoud in de top klasse junioren weer iets dichterbij. Dames: Morres Hulst Intermezzo 3-2 Veel spanning bood de wedstrijd tus sen de nummers 4 en 5 van de 3e divisie F Morres uit Hulst en Intermezzo. De gasten pakten de zaken direct energiek aan wat in de Ie set 15 - 10 winst op leverde. De volgende twee sets waren duidelijk voor Morres met 15 - 9 en 15 - 6, waarna Intermezzo in een zeer spannende 4e set na lange tijd op ach terstand te hebben gestaan met 16 - 14 aan het langste eind trok. De 5e set leek na een rustig begin een duidelijke prooi te worden voor Intermezzo dat tot 12-4 uitliep. Enkele goede opslag- beurten van de thuisploeg zorgden voor de ommekeer en 1 5- 3 winst voor Mor res, dat hierdoor met 3-2 won. Dames: Intermezzo 2 Spivo 2, 3 - 1. Intermezzo 2, dat de laatste tijd moeite had bij het vergaren van de punten kon tegen Spivo 2 weer eens tot winst ko men. Opvallend was dat in alle vier sets eerst een achterstand werd opgelopen, die behalve in de 3e set steeds ongedaan werd gemaakt. De Ie set leverde met 16 - 14 minimale winst op, in de 2e set ging het via 15-8 wat gemakkelijker, maar in de 3e set begon duidelijk te wor den dat er nog wel eens een verlenging kon komen. De stop bleef te veel in het achterveld hangen, waardoor set-up en aanval er onvoldoende uitkwamen. Na 11 - 15 verlies in deze werd de 4e set met dezelfde cijfers gewonnen. Mini-jongens kampioen. Jongens mini Dl van Intermezzo is Mijnsheerland de eerste kampioen van Intermezzo geworden. In een nerveuze wedstrijd werd van Volleymeester ge wonnen. De Ie set werd na gelijkop- gaande strijd met 15 - 13 gewonnen, in de 2e set gelukte dit echter pas na een 14-6 achterstand om te hebben gezet in 16 - 14. De 3e set was daarna een for maliteit, 15 - 5. Op dinsdag 15 en woensdag 16 april a.s. organiseert het bekende Rotterdam se koor „Deo Cantemus" o.l.v. Arie Pronk een tweetal Voorjaarsconcerten in De Doelen. Wie een beetje bekend is in de koor wereld heeft ongetwijfeld wel eens ge hoord van dit 370 leden tellende koor. Ieder jaar organiseert „Deo Cante mus" mede een serie Kerst-Doelen-con- certen. Deze concerten (vorig jaar 5) trekken zo'n 10.000 bezoekers en nog moeten velen worden teleurgesteld om dat de kaarten zijn uitverkocht. Inmiddels organiseert „Deo Cante mus" de laatste jaren in de maand aprU eveneens een Doelenconcert. I.v.m. het feit dat het vorige concert reeds lang van tevoren was uitverkocht, heeft men besloten om dit jaar 2 concerten te or ganiseren. Naast het Chr. gemengd koor „Deo Cantemus" o.l.v. Arie Pronk zullen aan deze concerten o.a. meewerken het Chr. Residentie Mannenkoor o.l.v. Anne Potshumus, de sopraan Femmie v. d. Weg, de pianist Loek v. d. Leeden en de organist Jan van Weelden. De kaarten kost 13,50, u kunt deze bestellen bij: f am. de Graaf, H. J. van Belerenlaan 49 te Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1950. Geloven is zien met Gods ogen. Zijn oog zag ons liggen in 't slijk. Hij wil uit het stof ons verhogen weer brengen tot Hem in Zijn rijk. 't Geheim van dit Godd'lijk meedogen, de Heil'ge, die zonden niet duldt, en nochtans door liefde bewogen Zijn Zoon laat betalen mijn schuld. Hoe zou ik dat wonder doorgronden, geen mensenoog die dit ziet. God die Zijn Zoon heeft gezonden, de Zoon die de hemel verliet. 't Geloof valt mij steeds weer uit handen, ik dwaal in een lichtloze nacht ds ik zoek naar de juiste verbanden, het heil van mijn inzicht verwacht. Geloven is zien door Gods ogen, is leven bij 't licht van Zijn Woord. Dat Woord heeft nog nimmer bedrogen, daarmee kan ik altijd weer voort. Efeze 5 23 Lanerta MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De N.C.V.B. afd. Middelhamis - Som- melsdijk nodigt u hartelijk uit op dins dag 1 april 's middags half drie in „de Hoeksteen". We hopen deze middag stil te staan bij het lijden en de opstanding van onze Heere Jezus Christus. Ds. A. V. d. Waal, Geref. predikant te Middelhamis zal de meditatie verzor gen. Zang door de dames Andeweg en Prins. Als U vervoer nodig hebt, kunt U dit melden bij: mevr. C. Bienvelt, tel. 3428 en mevr. E. Groeneveld, tel. 2773. THOLEN Fraudering by steun: De rijkspoli tie te water heeft maandag op de eilan den Tholen en St. Philipsland 14 per sonen aangehouden die verdacht werden van het plegen van steunfraude. Twee van hen werden des avonds weer in vrijheid gesteld. Het merendeel van de verdachten werden betrapt bij het spit ten van zagers. De handel in zagers le vert zeer veel geld op. Soms wel 50.000,per jaar. De verdachten kregen allen een uit kering van de W.W. of W.A.O. en bij stand. De acties van de politie worden voort gezet omdat men meent dat er nog meer personen op deze wijze steimfraude ple gen. SINT - ANNALAND Uienveiling: van donderdag 20 maart 1980. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 53,30. Uien, drielingen, maat dertig/veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 40,50. Uienprijs per kilo gram. Aanvoer: 67 ton. Op woensdag 26 maart a.s, hopen een kleine honderd leerlingen van de beide basisscholen uit Sint - Annaland in de verschillende wijken van dit grote Thoolse dorp diverse soorten boompjes te planten met medewerking van enkele gemeentewerklieden. EXTRA KERKDIENST Voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Sint - Annaland hoopt D.V. op donderdag 27 maart a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) in de dienst des Woords voor te gaan ds. A. van Straa- len uit Bameveld. TWEEMAAL UIENVEILINGEN Zo lang de aanvoer van uien voldoen de is, zullen er op de veiling in Sint - Annaland per week nog twee uienvei- lingen worden gehouden. De uienprijs liep de laatste weken voor de gewone soort op tot 53,30, terwijl de drielin gen 40,50 opbrachten. Voor de telers van dit wisselvallige product is het dan ook een zeer goed jaar. Historisch verhaal uit het jaar 1572. door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgever^ Utrecht. HOOFDSTUK I DONKERE TIJDEN Maart van het jaar 1572. Een gure noord-westen wind waait over de velden rondom de stad Bergen. Donkere wolken jagen voort om zich van tijd tot tijd te ontlasten in zware regenbuien. De wandelaar die zich voortspoedt op een der donkere wegen die vanaf Hermigny naar Bergen leidt, schijnt het weer ook niet erg aangenaam te vinden. Gebogen en gehuld in een zwarte mantel loopt hij voort, zo nu en dan eens mompelend over 't ruwe weer. Af en toe kijkt hij schichtig om zich heen om dan weer zo snel mogelijk zijn weg te vervolgen. Toch vordert hij slechts langzaam. De wegen zijn slecht en zijn voeten, gestoken in korte laar zen, glijden telkens uit in de modder, wat de wandelaar zijn voortgaan zeer belemmert. „Een mooie avond", bromt hij terwijl hij zijn handen nog dieper in zijn wijde broekzakken steekt. „Het is me ook wat moois om op zo'n avond als deze, iemand bij het warme haardvuur weg te lokken. Maar zo gaat hij in zichzelf mompelend voort, „ik ben niet de engie die er vanavond nog op uit moet." Hij blijft even staan en luistert aan dachtig. Alleen de bulderende wind laat zich horen. Tevreden over dit resul taat vervolgt de wandelaar zijn weg. „Niets geen onraad te bespeuren", mom pelt hij, terwijl hij zijn pas versnelt. „Ik moet voortmaken, want het is al niet vroeg meer. De anderen zullen er al wel zijn. Het zal me benieuwen wat voor nieuws Ripperda zal hebben. Misschien heeft hij het een of ander mooi plan uitgedacht. Nu, wat mij betreft gaat het er spoedig op los. Het liefst tegen die verwenste papen, want die hebben mij het leven zuur gemaakt". Het is een jonge man van ongeveer drie en twintig jaar oud die deze wens uit en zijn donkere ogen vlammen on heilspellend als hij dit in zichzelf mom pelt. Het is een droeve tijd waarin de wandelaar zich bevindt. Alva, de bloedige tiran, gestuurd door koning Filips II, heeft het bewind in handen. Strenge, zeer strenge maatre gelen heeft hij genomen in de Nederlan den. De bloedraad is door hem opge richt en de gevolgen daarvan zijn af schuwelijk. Op vreselijke wijze worden honderden mensen geheel onschuldig om het leven gebracht. Een ieder die de „nije leer" is toegedaan, wordt op wrede wijze vervolgd en verbrand of opgehangen. Pijnbanken zijn er verrezen en honderden mensen worden daarop gelegd en op de wreedste manier gemar teld. Vooral op rijke lieden heeft Alva het voorzien. Hun goederen worden ver beurd verklaard en verkocht. Zelfs vrou wen en kinderen worden niet ontzien, maar op de meest afschuwelijke wijze geschonden en vermoord. Dan zijn er nog de „Rederijkers". Zij zijn vooraanstaande personen en onderwijzen het volk in de vaderlandse taal- ook wel in de dichtkunst. Maar ook Gods woord is voor hen niet vreemd en ook daarin onderwijzen zij het volk. Dat is Alva echter een doom in het oog, en ook de roomse geestelijken zien in de „Rederijkers" hun vijanden. Al spoedig worden dan ook hun ver gaderingen verboden op straffe des doods. Zij, die het uitdrukkelijk bevel van Alva niet opvolgen, worden naar het schavot gesleept en gehangen of ver brand. Wie in het bezit is van zoge naamde „ketterse" lektuur, wordt door de bloedraad veroordeeld tot de dood straf. Vreselijk woedt Alva's macht te gen de weerloze Nederlanders. In alle oorden van het land worden spionnen uitgezonden die een ieders gangen zo nauwkeurig mogelijk moeten nagaan. Hiervoor worden deze „zeven- stuiverslieden" betaald met het schan delijk bloedgeld dat zij verdienen door hun medemensen naar 't schavot te sle pen, door hen aan Alva's dienaren te verraden. Dan is er nog de eis van de tiende pen ning! Zwaar drukt deze last op de schouders van het Nederlandse volk. Ondragelijk wordt het! Vele honderden zijn reeds arm en beroofd van hun goederen. Ve len zijn uitgeweken naar Engeland, on danks het verbod van Alva om het land te verlaten. In Engeland worden zij lief derijk ontvangen door koningin Elisa beth. In dat land is vrijheid van gods dienst en kan men vrij luisteren naar de predikaties die gehouden worden door godvrezende predikanten. Zo on geveer is de toestand in de maand maart van het jaar 1572. De ontzettende wreedheid van Alva's benden zijn ook Geert Lammers niet vreemd gebleven. Het is nu ongeveer drie jaren geleden toen het vreselijke gebeurde. Zijn ouders waren beiden vu rige aanhangers der „nije, leer". Zij wa ren afkomstig van roomse ouders,, en dus rooms opgevoed. Dit had echter een einde genomen toen zij in aanraking kwamen met verschillende predikan ten, die de zuivere leer verkondigden. Zijn ouders hadden toen ook de dwaas heid ingezien van de leer der paters en andere roomse geestelijken. Al minder werden hun bezoeken aan de kerk en tenslotte waren zij geheel daaruit weg gebleven. Natuurlijk was dit de pastoor opgevallen en herhaalde malen bracht hij een bezoek aan de familie Lammers. 't Baatte echter niets en verschillende malen was het uitgelopen op hoge woor den, zodat de pastoor spms paars van woede hun woning verliet. Hij had hen gedreigd aan de Inquisitie te zullen over leveren. Kalm en vastberaden hadden Lammers en zijn vrouw de gevolgen af gewacht, en deze waren niet uitgeble ven. Op zekere dag was Geert naar de paardenmarkt in Bergen. Zijn vader was paardenkoper van be roep en Geert was daarin van jongsaf opgeleid door vader Lammers, tot wiens grote tevredenheid zijn enige zoon het beroep uitstekend verstond. Geert's grootvader was in zijn leven ook altijd paardenkoopman geweest en vader Lammers was er niet weinig trots op dat zijn zoon niets liever deed dan op de zelfde wijze zijn brood verdienen. Vrolijk en opgewekt was Geert die dag met zijn nieuwe aanwinst huiswaarts gereden. Hij had voor een billijke prijs beslag weten te leggen op een jonge, vurige bles. Het was een paard van het echte Barbarijnse ras en trots reed Geert naar huis om het prachtige kool zwarte dier aan zijn ouders en twee jaar oudere zuster te tonen. Zijn thuis komst was echter heel anders dan hij had verwacht! Huilend was zijn zuster San hem te gemoet gesneld. Toen had Geert het ontzettende nieuws vernomen. Zijn va der was uit huis weggesleept door een troep Spanjaarden om, volgens de woor den van de pastoor die de soldaten ver gezelde, voor de Inquisitie terecht te staan. Lammers was de Heilige Moeder kerk ontrouw geworden en moest zich daarvoor verantwoorden voor de In- quisitieraad. Woedend was de jonge paardenkoper dadelijk naar de Spaanse wachtpost te Bergen gereden om te vernemen waar zij z'n vader heengesleept hadden. De Spanjaarden hadden echter gelachen om de wanhopige Hollander, en onver schillig hadden de soldaten de schouders opgehaald. Wat bekommerden zij zich om zo'n Hollandse „kaaskop". Het gebeurde zo dikwijls dat men zich kwam beklagen maar zij konden het ook niet helpen. Het was immers hun eigen schuld! Wie de koning niet wilde gehoorzamen, moest de gevolgen maar ondervinden. Vanaf de Spaanse post was Geert naar de woning van de pastoor gereden. Deze had getracht hem gerust té stellen. „Het zal zo'n vaart niet lopen jongen", had hij gezegd. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5