Meerderheid meent dat aula te Ouddorp „oneigenlijk" wordt gebruikt „De Molenwiek" Sommelsdijk kad feestelijk jubileum Auto in de sloot, gasleiding geknapt EMINENT 1500 ORGEL I Verspuy Zn. Mercedes-Benz automobielen S2e jaaTgang Dinsdag 25 maart 1980 No. 4878 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLULNDSE EN ZEEUWSE F.TT.ANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en wijdagaixmd RAAD GOEDEREEDE: Extreme erfpachtverhoging Sn Stellendam Uw huis verkopen TAMBOER Vrijdag verkeerskwis Nieuwe Tonge Boompiantdag in Dirksland Vrijdagavond a.s. 28 maart bespeelt de beroemde Eminent- organist HENK BEEKMAN het unieke Aanvang 6.30 uur. Bij aanscbaf van dit orgel 500,tot 1.000,meer voor uw oude orgel. Kom vrijblijvend luisteren. WESTDIJK 53 (bij molen en bushalte) SOMMELSDIJK Zaterdag orgelpijpen te koop in Stad EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN BURGEMEESTER E.H.B.O. SELECTIEWEDSTRIJD 7 juni gereserveerd voor ,,ONS KOOR'' In Stellendam Ver. zendamateurs opgericht Nieuw uit voorraad leverbaar X Diesels200 D 240 D 300 D 240 TD Benzine DORPSWEG 28 nog enkele stuks voor de prijs van 1979! STEROCCASIONS 200 diesel; kleur caladoniëngroen; bouwj. 1979; slechts 24.000 km gereden; als nieuw! 220 diesel; kleur caladoniëngroen; bouwj. 1978; met elektrisch schuif dak; 54000 km; zeer mooi! 300 dieselkleur blauw met.met schuif dak en trekhaak slechts 72.000 km bereden bouwj. 1977; in prachtige staat! 300 diesel; kleur papi wit; bouwj. 1976; zeer goed onderhouden! ALLE AUTO'S MET 12 MAANDEN GARANTIE In eigen werkplaats getest en in topconditie gebracht! Alle keuringen toegestaan! Omruilen altijd mogelijk! Mercedes-Benz dealer Autoliedrijf LIES VAN DER VELDE 34 TEL. 01870 - 4436 SOMMELSDIJK ---------------------- ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦t POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Mlddelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel In Ouddorp is het meer regel dan uit zondering geworden dat in de aula op de begraafplaats een rouwdienst wordt gehouden. De praktqk daarvan heeft ge leerd dat er te weinig plaats is voor alle belangstellenden, tengevolge waarvan een deel van hen achter een muur staat en daardoor weinig bö de plechtigheid betrokken is. De raadscommissie die zich hierover heeft gebogen wil dit graag veranderd zien en beide wethouders na men het voorstel over. Zo niet burge meester van Velzen; hij vindt dat er met het houden van rouw„diensten" een oneigenlqk gebruik van de aula wordt gemaakt. Immers werd die vijf jaar geleden gebouwd om er bij minder goed weer een enkele toespraak in te houden. Terwijl de beide wethouders voorstel den een crediet van 37.500,voor een te plegen interne verbouwing te vote- ren, raadde burg. van Velzen dat af onder verwijzing naar het oneigenlijke gebruik en de mogelijkheid dat met de mogelijke nieuwbouw van een kerkelijk verenigingsgebouw de aula in de toe komst minder gebruikt zal worden. Dlir. van Velzen zag niet alleen op het voor gestelde crediet, hij vermeerderde dat met de dertigduizend gulden die de thans weg te breken bouwkundige voor zieningen hebben gekost en kwam zo aan een „kapitaalsvernietiging" van ruim 70.000,—! Maar er was meer waaraan burg van Velzen zich stootte: „Wanneer de inde ling van de aula nu verkeerd blijkt te zijn, dan betekent dat dat wij, die im mers die indeling vaststelden, geen te keningen kunnen lezen en dat neem ik niet! De aula was wel terdege goed in gedeeld voor het gebruik waarvoor hij is bedoeld!" Spr. maande de raad toch vooral zakelijk te blijven en b.v. te zien naar een van de schrille tegenstellin gen..., de aula in Stellendam. Weth.V isser dacht er toch wat anders over: „we zijn destijds mis geweest en we hadden voor één ruimte moeten zor gen", zo pleittte hij, maar 't mocht niet baten. De raadsmeerderheid besloot met 7-6 dat er van uitbreken geen sprake zal zijn. Sterke verhoging ertpachtscanon. Voor een achttal in erfpacht uitgege ven percelen in Stellendam diende de erfpachtscanon aanzienlijk te worden verhoogd. De Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken heeft de grond ge taxeerd van welk taxatiebedrag de nieuwe canon is afgeleid en dat bleek een aanzienlijk hogere dan welke in de voorbije twintig jaar werd betaald. Ga maar na... Deltastraat 10 betaalde tot nu toe jaarlijks 69,54 maar het wordt jaar lijks 1.448,—. De 94,50 van Pr. Ma- rijkestraat 24 worden er 1.147,50 en de 364,92 van Pr. Beatrixstraat 8 worden er 4.636,een lezing die met nog een vijftal voorbeelden kan worden ver sterkt. Een en ander wordt veroorzaakt doordat de waarde van de grond werd getaxeerd op 80,85 en zelfs 90,per vierkante meter. Het bleek ook voor de raaad een kwa lijke verrassing, maar in de wetenschap dat GS een lagere canon nie,Hen aanvaarden moest erin worden berust. De heren van Oosterom, Komtebedde, Reus en Noorthoek maakten hun zor gen daaromtrent kenbaar en uit htm midden rees dan ook de vraag of voor de bewoners nog de mogelijkheid be staat de grond te kopen. De raadsvoorzitter antwoordde daarop bevestigend. Overigens hebben zij al eer der de kans tot aankoop van de grond gehad maar zij hebben daarop, in tegen stelling tot meerdere anderen, niet ge reageerd. „We hebben de betrokkenen tot tweemaal toe aangeschreven, ge waarschuwd ook dat de koopprijs en daarmee ook de canon hoger zouden worden, en men is dus zeker niet onge waarschuwd gebleven...! liet de raads voorzitter weten. Van de zijde van dhr. Reus (PvdA) kwam de suggestie de betrokkenen in vijf jaar tijds aan de nieuwe canon te la ten gewennen. Het werd door College en raad overgenomen, elk jaar zal een vijfde deel van de verhoging worden toegepast zodat de totale verhoging over 5 jaar zal zijn bereikt. Over vijf jaar zal de canon wellicht weer moeten wor den herzien, ze werd nu voor deze pe riode vastgesteld. Werkgroep Kernbewapening. De Werkgroep Kernbewapening heeft gevraagd een bijdrag te verlenen in het verwachte tekort over 1980 van 2.247,17 maar de raadsmeerderheid bleek er weinig, zo niet niks voor te voelen. Al leen de 3 PvdA vertegenwoordigers ver klaarden zich voor het verlenen van een bijdrage, het een goede zaak vindend dat het publiek met de gevaren van de kernbewapening in aanraking wordt ge bracht. Ja waarlijkde raad ging het heb ben over de al of niet noodzakelijkheid van kernbewapening alsof dat van eni ge invloed zou zijn. „We zijn zeker niet gelukkig met de kernbewapening, maar het is een af- afschrikwapen tegen Russische over heersing. Laat niemand het leven van de Russische Christenen in de catacom ben romantiseren", waarschuwde dhr. A. de Jong (SGP). De directeur helaas de grote afwe zige en de docenten van de jubile rende school voor ].h.n.o. „de Molen wiek" te Sommelsdijk hebben vrydag- middag op de jubileumviering t.g.v. het 40 jarig bestaan van de school een groot compliment gekregen voor de motivatie waarmee zq de leerlingen begeleiden. Dhr. Kaait die die waardering uitsprak veronderstelde dat daarin de goede sfeer op school gelegen is; het compliment werd gesproken mede namens het Hoofdbestuur van de HoU-My van Land bouw namens welk dhr. Kaan het woord voerde. Spijt alom dat dhr. H. J. Oosterloo, de energieke directeur, op medisch advies niet aanwezig was. Hij is herstellend van een medische ingreep en zal zich nog enige tijd moeten ontzien vooraleer de leiding weer op zich te kunnen ne men. Hij werd deze middag en ook in de schoolpraktijk uitstekend vervangen door de adjunct directrice mevr. Sprong, al meer dan twintig jaar aan de schooi verbonden en zich dientengevolge met de anderen verheugend over de goede gang van zaken. Hoe de school reilt en zeilt werd ver woord door mevr. Soldaat als voorz. van de Adviescommissie. Zij gaf een terugblik op de voorbije veertig jaar waarin het schoolgebouw zowel als de leerstof steeds werd aangepast waardoor de school mede dankzij de inspan ningen van de directrices bijzonder flexibel gebleven is en dat zo ver wachtte mevr. Soldaat ook in de toe komst gestand zal doen. Namens het Hoofdbestuur van de Holl My, de stichter van de school in 1940, was het dhr. Kaan die in de geschiede nis van de school blikte, constaterend dat „de Molenwiek" kwalijke periodes als oorlog en ramp te boven is gekomen en thans met 240 leerlingen op een uit stekend niveau staat, mede dankzij de nieuwe structuur van de opleiding die de mogelijkheid tot voortgezette oplei dingen biedt. „Moge U zo doorgaan met de maat schappelijke en onderwijskundige vor ming van de jeugd op Flakkee", aldus dhr. Kaan. Spr. veronderstelde dat het gegeven onderwijs ook voor jongens in teressant zou kunnen zijn, waardoor het ideaal van de directeur, een gemengde school dichter bij lijkt te komen. Er werd vervolgens gesproken door een van de Collega directrices, mevr van Kampen uit Barendrecht, vervolgens door dhr. H. Kruik, dir. van de Techni sche School namens de overige scholen voor voortgezet onderwijs en door dhr. Joh. Wesdorp namens de afdeling Goe- ree Overflakkee van de Holl My van Landbouw. Namens de eilandelijke gemeentebe sturen werd het woord gevoerd door burg. W. M. van der Harst van Oost- flakkee. Mevr. Polderman was het die namens „Hemesseroord" sprak en dank bracht voor wat de meisjes van de „Mo lenwiek" al voor de inrichting hebben gedaan. Mevr. Groenendijk sprak een geluk wens als hoofdleidster van de buur- school, de kleuterschool „het Kwetter- nest" mede namens de J. C. van Gent- school. Mevr. Sprong sprak tenslotte een dankwoord voor de goede wensen en de ontvangen geschenken van welke laatste zo beloofde ze een goed gebruik zal worden gemaakt. Ook zij zag terug in de geschiedenis van de school om te besluiten met een blik op de toekomst waarin zo kon ze verzekeren de schoolleiding bijzonder alert zal zijn en nieuwe mogelijkheden zeker aan zal grijpen. „Er is nooit één oorlog door bewa pening voorkomen!" stelde dhr. Reus (PvdA) daartegenover; hij vond het een goede zaak dat de Werkgroep een pro gram voert ter bewustwording van de gevaren van kernbewapening en met zijn beide fractieleden verklaarde dhr. Reus zich voor het verlenen van een subsidie. Grondruil en -verkoop. Met de heer M. Witte te Goedereede werd een grondruil aangegaan. De ge meente verkrijgt daardoor een perceel grond van 8780 m^ gelegen naast de begraafplaats te Goedereede. Dhr. Witte krijgt in ruü een perceel aan de Zuid Havendijk. De eigendom van de grond naast de begraafplaats zal de gemeente gelegen heid geven tot uitbreiding van de be graafplaats en tot het creëeren van een beter toegang tot begraafplaats en aula. Aan Las- en Constructiebedrijf van Toledo b.v., te Brielle Werd een perceel grond a 1925 m^ verkocht op het indus trieterrein te Stellendam. Door genoemd bedrijf is een bouwvergunning gevraagd voor een aldaar te stichten bedrijf. Molenrestauratie: De korerunolen „de Hoop" van de heer K. Voogd te Ouddorp ise aan restaura tie toe. Zoals bij de restauratie van de andere Ouddorpse korenmolen „de Zwaan" be sloot de raad ook nu tot deelname-, zelfs tot voorfinanciering van de restau ratiekosten. Die worden op 240.000, berekend, waarvan de gemeente een portie van 72.000,-^ voor haar reke ning zal nemen. De eigenaar betaalt slechts 7.500, volgens de heer Reus wel wat weinig, maar het moet de gemeente ook wat waard zijn wanneer de molen in haar oorspronkelijke staat behouden bUjft. Wanneer dhr. Voogd met een erg hoge eigen bijdrage zou worden geconfron teerd zou hij b.v. kunnen besluiten de molen te onttakelen en dat zou het aan zien bijzonder schaden. Met instemming besloot de raad dan ook het gehele cre diet k 240,000,voor te financieren. Niet méér Horeca in Weststraat. De raad besloot het bestemmingsplan „Kom Ouddorp" in die zin aan te vullen dat ook in de Weststraat en de Dorpsweg tot aan de Dirkdoensweg geen Horeca bedrijven meer zullen mogen worden gesticht. Al eerder werd die maatregel vastgesteld voor de Ring van Ouddorp. Het daaraan thans toegevoegde ge deelte wordt ook representatief voor de kom van de gemeente geacht. De uitbreiding zal overigens de reeds gevestigde Horecabedrijven en een evt. uitbreiding niet in de weg staan. Woningen. De raad besloot mee te werken aan het verzoek van het bestuur van de woning- bouwver. „Beter Wonen" tot de bouw van resp. 9 en 15 woningwetwoningen in het bestemmingsplan West II te Stel lendam. Voorts werd besloten tot verkoop van grond in Ouddorp Oost III voor de bouw van 8 premie-woningen. Ook werd grond verkocht voor de bouw van een vijftien tal premie A woningen in Ouddorp Oost III en 12 dezelfde woningen in de Nieu we Oostdijk te Goedereede. De wonin gen zullen door eigen inwoners betrok ken worden. Insluizing Op School. Tot de zgn „insluizing" van het Open Schoolwerk werd na enige discussie be sloten. Daarmee aanvaardde de raad nog geen financiële consequenties maar wel sprak de raad zich daarmee uit voor een voort zetting van het „tweede kans" onder wijs aan volwassenen. MIDDELHARNIS: De afdeling Nieuwe Tonge van Veilig Verkeer Nederland heeft tefeen vrij dagavond a.s. weer een traditionele ver- keersquiz georganiseerd, aanvang 8 uur in „Ons Dorpshuis". Er zullen leden van elf verenigingen aan deelnemen in de strijd om de wis- selbeker die door burgemeester van Wel- senis zal worden uitgereikt. Ook voor belangstellenden die gra tis toegang hebben is de quiz uiter mate leerzaam; ieder is dan ook harte lijk welkom. Ook in Dirksland zal a.s. woensdag aandacht worden besteed aan de Natio nale Boompiantdag. Woensdagmorgen om 10 uur zullen op de v.m. vuilnisbelt In de Zuiderdieppolder en aan de Mo lendijk te Herkingen door de chooljeugd jonge boompjes worden geplant. MELISSANT OUD PAPIEK Morgen woensdag avond zal weer oud papier worden opgehaald ten bate van het restauratiefonds van de Herv. Kerk. Wilt U het gereed zetten? De duik die dhr A. G. C. Loef uit Kampen zaterdagmorgen met zijn auto, by boerderij Langendam, in de sloot maakte is zelfs radio-nieuws geworden. Gelukkig niet omdat de gevolgen zo ernstig waren, maar de wagen bleek in zijn vaart de gasaansluiting van de boer derij te hebben geknapt, waardoor het gas vrijelijk wegstroomde. Terwille van de veiligheid moest het verkeer worden omgeleid totdat door personeel van de Emgo het gevaar was bezworen en de leiding was afgesloten. De brandweer van Nieuwe Tonge was daarbij paraat om in te ktuinen grypen wanneer dat nodig zou zijn. Toen even na twaalf uur het sein weer op veilig kon worden gezet betekende dat dat het verkeer zich niet langer over de daarvoor te smalle polderwegen behoefde te wurmen. De inzittenden van de wagen, de heer en mevr. Loef kwamen er zonder noe menswaardige verwondingen af. Zij wa ren 's morgens tijdig uit Kampen ver trokken om in Sommelsdijk familie te bezoeken en 's middags in Goeree ter begrafenis te gaan. Nog in de ochtend uren had dhr Loef de wagen in een Kampense garage na laten kijken om dat hy meende dat er iets haperde. Of het gebeurde nabij Sommelsdijk daar iets mee te maken heeft is bij een technisch onderzoek niet gebleken. De wagen was eerst in de rechterberm ge raakt en vervolgens links de sloot in gedoken. Uit het oude orgel van de Ned. Herv. gemeente te Stad aan het Haringvliet zijn een tweehonderdtal pijpen ter be schikking gekomen. De orgelkommissie zal deze pijpen zaterdagmiddag a.s. van twee tot half vijf tentoonstellen voor verkoop. Dit zal gebeuren In het verenigingsgebouw aan de Voorstraat. ledere belangstellende wordt hierbij van harte uitgenodigd. De opbrengsten zlJn ten bate van het nieu we orgel, dat binnenkort geplaatst zal worden. Melissant: woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. Oude Tonge: woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. GOEDEREEDE SPREEKUUR A.s. vrijdag zal burg. van Velzen zijn wekelijkse spreekuur niet op de gebrui kelijke tlJd ('s middags van 2 tot half 4) kunnen houden. Het spreekuur is daarom verzet naar 10 tot 11 uur. Voor de kring Flakkee van de Ned. Ver .E.H.B.O. wordt a.s. vrijdag de flak- keese selectiewedstrijd gehouden, aan vang half zes m het Ver. gebouw „Tref punt" te Stad aan 't Haringvliet, Om zo mogelijk te voorkomen dat ook andere verenigingen op dezelfde datum een manifestatie organiseren maakt het Mannenkoor „Ons Koor" reeds nu be kend op zaterdagavond 7 jimi haar 45 jarig bestaan te vieren met een grootse uitvoering in de sporthal te Middelhar- nis. Behalve het eigen koor en het dames koor „Ons Koortje" zal medewerking worend verleend door het Rotterdams Jeugdsymphonieorkest, de sopraan Han- neke van Bork, de tenor Henri Kreuk- niet, de pianist Cleem Determeijer en de comettist Arie Noordijk. OOLTGENSPLAAT FEESTAVOND Vrijdag 28 maart geeft de drumband een toneelavond voor leden en donateurs met een grote verloting in de grote zaal van Ver. gebouw „'t Centrum". De zaal is open om 19.15 uur; aanvang 19.45 uur. EMMABLOEM KOLLEKTE Ten bate van het kruiswerk en de tuberculosebestrijding zal er deze week een huis-aan-huis-kollekte gehouden worden; de bekende Emmabloem kol- lekte. In Stellendam bleek er grote behoefte te zijn aan het oprichten van een ver eniging voor de 27 MC zendamateurs, dit is gebeurd. Vrijdagavond j.L om 8 uur, op Molen kade 11, was er de oprichtingsavond van VRIJE RADIO CLUB GOEREE (VRCG) die geheel tot volle tevredenheid, ver lopen is. Er werden de nodige punten afgehandeld. Ook werd een dagelijks bestuur geko zen en een voorlopig bestuur. Het dagelijks bestuur verzorgt ook eventuele problemen en storingen en kleine reparatie tegen gereduceerde prijzen. Er bestaat nu reeds onderling een pri ma contakt onder de 27 MC amateurs. Er wordt wat afgetokkeld, soms tot diep in de kleine uurtjes. Een ieder die lid wU worden van deze vereniging, kan zich wenden tot de pen ningmeester, DHR. A. J. KIEVIT, Ko ningin Julianastraat 7, Stellendam, of op de volgende meeting 25 april aan staande. STAD AAN 'T HARINGVLIET OPGAVE BUSREIS NAAR „DE DOELEN" Voor de busreis op 17 april a.s. naar het Doelenconcert zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Opgave vóór vrijdag a.s. bij mevr. W. Diepenhorst-van Keu len, Molendijk 68, tel. 01871 - 1536. De prijs bedraagt 15,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1