EIIAIIDErt - niEUWS BI Vier Opel-dealers nodigen u uit voor een gesprek. Den Hartog Hoogvliet, Dijkshoorn Spijkenisse, Den Hartog Hellevoetsluis, Knöps Middelharnis. 3e Uad Vrijdag 21 maart 1980 No. 4877 HET KVENSTER BEVESTIGING EN INTÜEBE VAN KANDIDAAT J. VAN POPERING Profiteer elke vrijdag en zaterdag van onze speciale aanbiedingen. DEZE WEEK 250 gr. ROOMBOTERKOBKJES van 3,50 nu 3,35 6 BOIiUSSElN van 3,30 voor3,— 6 WORSTEBROODJBS van 5,40 voor5,— Vcior al uw speciale gelegenheden zoals bruiloft, verloving, verjaardag enz. kom vrijblijvend binnen en maak rustig uw keus uit onze heerlijke slagroomtaarten en -gebak in divers© soorten en prijzen. Heeft u onze stokbrood, harde maanzaad en sesambroodjes al geprobeerd? Elke zaterdag heerlijk vers en krokantü NATUURLIJK BIJ UW WARME BAKKER: Bakkerij Oostdijk 19 - 21 - DE VISSER SOMMELSDIJK tel. 3330 Voor tel. besteUing graag 's zaterdags voor 8 uur bellen. Palingvissers in de clinch met oesterkwekers Nieuw bestuur sticht, recreatie G revel ingenbekken Uw huis verkopen ?f TAIVIBOER Nieuwe los te leggen vinylvloeren voor het Nederlandse interieur Bouwput spuisluis bij Bath aanbesteed Neem kontaktop met onze Senator- en Monza-spedaüst D. van Seyenter, Haagwincde 48, Hellevoetsluis, blik op kerk «1 eanunloving In memoriam: Dr. J. J. Buskes Op zondag 9 maart overleed in een Amsterdams ziekenhuis de bekende pre dikant Dr. Johannes Jacohus Buskes. Hij was 80 jaar. Hoewel hij al geruime tijd leed aan de „gevreesde ziekte", maakte mteindelijk een hartaanval een einde aan zijn veelbewogen leven. Buskes, geboren in Utrecht in 1899, was van huis uit Gerefoimeerd. Hij ver telde op zijn oude da,g nog graag over zijn ouderlijk huis en vooral over zijn vader, wiens vroomheid een „piëtis tisch" stempel droeg. Uit de aard der zaak studeerde hij aan de Vrije Univer siteit (1917 - 1923), Wat hij ook altijd nog met een zekere trots vertelde was dat hij in zijn studententijd (1920) het stoffelijk overschot van de grote Abra ham Kuyper mede ten grave had ge dragen. Hoewel hij later dikwijls zich verzette tegen het Gereformeerde milieu waaruit hij was voortgekomen kwam hij daar blijkbaar niet geheel van los. Aanvankelijk predikant bij de Gere formeerde Kerk van Oosterend (Texel) raakte hij in 1926 betrokken bij de scheuring die ontstond door het optre den van dr. J. G. Geelkerken, die, om dat hij het paradljsverhaal niet letter lijk wilde nemen (de sprekende slang!), door de Synode van Assen werd ge schorst en de oprichter werd van de Gereformeerde Kerken in Hersteld Ver band. Deze laatste groepering bestond tot in de oorlogsjaren, toen ze geheel opging in de Hervormde Kerk. Vandaar dat ook Buskes vanaf 1943 Hervormd predikant was, eerst in Rotterdam, later in Amsterdam. In de hoofdstad was hij aanvankelijk predikant voor evangeli satiewerk, later ziekenhuispredikant. In 1961 ging hij om gezondheidsredenen met vervroegd emeritaat. Hoewel Buskes op kerkelijk terrein weinig of geen bestuursfuncties heeft vervuld was hij een zeer bekend pre dikant. Dat kwam allereerst door zijn grote sociale bewogenheid, waardoor hij geliefd was bij de arbeidersbevolking Als predikant voor het evangelisatie werk ging hij felle debatten met voor aanstaande socialisten en communisten niet uit de weg. Het meest bekend is Buskes echter geworden doordat hij één van de man nen van de „doorbraak" was. Na de be vrijding werden zeven Hervormde the ologen lid van de SDAP, later de Partij van de Arbeid. Onder hen waren, be halve Buskes, ook prof. dr. K. H. Mis- kotte en de (nog levende) Utrechtse predikant M. Groenenberg. Vandaag de dag, nu dominees blijkbaar ook lid kun nen zijn van de Communistische Partij Nederland, kijken we nergens meer van op, maar zo'n 35 jaar geleden was een overgang naar het socialisme bepaald schokkend. Buskes, die ook veel gepubliceerd heeft en een bekend radiospreker was (je herkende zijn stem uit duizenden) was een omstreden figuur. Door velen is hij grenzeloos bewierookt en dat liet hij zich nogal graag welgevallen. Hij was ongetwijfeld een man met capaci teiten die op velen een grote invloed mtoefende. Dat moet gezegd worden, ook al delen we vele van zijn opvat tingen niet. Voor zijn theologische en (vooral) po litieke tegenstanders was hij verre van gemakkelijk. Hij duldde niet dat hij tegengesproken werd, zeker niet als die tegenspraak van „rechts"kwam. Vooral tegen de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk kon hij uitermate fel zijn. Over de doden niets dan goeds, zegt het spreekwoord. Maar we doen Bus kes hopelijk geen onrecht wanneer we na zijn dood opmerken dat ook grote mannen en ongetwijfeld was hij er één van soms. erg klein kunnen zijn... WAARNEMER Het was zondag 16 maart een blijde dag voor de Hervormde Gemeenten Ilpendam-Watergange, toen aan de 2,5 jarige vacature een einde kwam door de overkomst van kandidaat J. van Papering uit Ede, die in de morgen- dienst in üe Ned. Hervormde Kerk te Watergange werd bevestigd door zijn mentor, ds. T. van 't Veld uit Ede. De bevestiger had als tekst voor zijn bevestigingspreek gekozen Mark. 11 9b: „Hosanna! Gezegend Hij die komt in de naam des Heeren!" De verkondi ging had als thema „Uw Koning komt", waarbij hij vier punten behandelde: a. De nederige Koning; b. De nodigende Koning; c. De miskende Koning en d. De komende Koning. Na de preek had de bevestiging en inzegening plaats van de nieuwe predikant. Aan de hand oplegging namen deel de bevestiger ds. T. van 't Veld uit Ede, ds. G. H. Frede- rikze uit Hoornaar en twee ouderlingen uit Ilpendam en Watergange. Staande werd toegezongen Psalm 134 3. In de middagdienst deed ds. J. van Popering intrede in de Ned. Hervormde Kerk te Ilpendam met een preek over Mark. 11 17a: „En Hij leerde en sprak tot hen: Staat er niet geschreven, dat mijn huis een bedehuis zal heten voor alle volken?" Het thema van de verkon diging was: De Koning aan het werk. Na afloop van de dienst werd de nieuwe predikant achtereenvolgens toegespro ken door pastoor Bron namens de Parochie uit Ilpendam, die er zijn gro te vreugde over uitsprak dat de vaca ture vervuld was. Ook in de Rooms- Katholieke Kerk was hiervoor gebeden. Hij hoopte op een goede en vruchtbare samenwerking in de gemeente Ilpen- dtoi. Burgemeester Kerkhoven sprak een woord van welkom namens de burgerlijke gemeente Ilpendam en wenste de nieuwe predikant een goede tijd toe in de ooimbinatiegeimeenten Ilpendam-Watergange. In zijn toespraak deed de burgemeester doorschemeren, dat het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente van Ilpendam hard aan res tauratie toe is, waarbij hij de wens uit sprak, dat de nodige gelden hiervoor spoedig ter beschikking zouden mogen komen. Namens de beide kerkelijke ge meenten Ilpendam-Watergange sprak ouderling Van Beem de nieuwe predi kant in hartelijke bewoordingen toe en zegde hem alle stexxn. en hulp toe. Veel werk wacht in de gemeente en we hebben dan ook met verlangen uitge zien naar Uw komst, aldus ouderling Van Beem. Na de toespraken dankte de nieuwe predikant voor de gesproken woorden en tevens voor de vele cadeaux in' de vorm van bloemen, boeken, enve loppen met inhoud en dergelijke. Ten slotte nodigde de nieuwe predikant alle gemeenteleden uit in de pastorie op za terdagmiddag 22 maart, waar alle ge meenteleden tussen half drie en half zes verwacht worden. Tussen de beide drukbezochte dien sten was er in het Dorpshuis een goed verzorgde broodmaaltijd, waaraan velen deelnamen. Na beide diensten was er gelegenheid voor een kopje koffie. Na de middagdienst kwamen velen het nieuwe predikantenecht'paar geliik wen sen. Naast een aantal ringpredikanten waren onder andere aanwezig ds. F. van Dieren uit Broek op Langendijk (voorheen te Sint Philipsland), ds. D. Heikoop uit IJmuiden (voorheen te Stavenisse) en voorts vele vrienden en bekenden uit Utrecht, Ede en Sint An- naland. Beide gemeente, als ook het predikantenechtpaar kunnen op een fijne zondag terugzien. Voorzitter M. Schot, voorzitter en woordvoerder van de vereniging van aalvissers op de Grevelingen, deelde maandag mee, dat de vereniging een proces aangespannen heeft tegen de Staat der Nederlanden. Oorzaak is liet geven van vergmming aan de oester- kwekers, verenigd in de vereniging VERVOEX (Vereniging Van Oester Ex porteurs) om de percelen waarop de oesterproeven worden genomen, sciioon te maken. Na de ontdekking (in 1974) dat in het Grevelingenmeer nog moederoesters aanwezig waren van de, echte Zeeuwse soort (in 1963 in de Oosterschelde als gevolg van de strenge winter doodgevro- ren) werd besloten proeven te nemen, met de gevonden moederoesters, weer een nakomelingschap te gaan opbou wen, met andere woorden de Zeeuwse oester te gaan terug kweken. Deze proeven hadden succes, eerst werd een kleine oppervlakte, van het aan de aalvissers verpachte Grevelingen, toegewezen aan VERVOEX, om deze proeven te nemen. De oppervlakte afge stane grond werd toen het experiment slaagde uitgebreid tot een oppervlakte van 150 h.a. En dat zijn dan 150 h.a. waarop de palingvissers hun netten niet kunnen uitzetten. Meerdere malen werd door Directie Visserijen, benadrukt, dat de gewonnen zaaioesters niet_in de handel zouden worden gebracht, maar zeker nog de eerste jaren, zouden worden opge kweekt, tot oesters, die op hun beurt weer oester broed kunnen produceren, want de oesters, waaruit het eerste broed werd gewonnen, raakten oud en versleten, het was immers in 1970 al dat de Grevelingen werd afgesloten. Aalvisser Schot enkele weken gele den, in het nieuws omdat hij met de schepen van zijn vereniging de Greve- lingensluis blokkeerde en voor de Raad van State agerende, tegen het besluit om 60.000 tonnen mosselen uit de Gre velingen te laten weg vissen, zonder toekenning van een schadeloosstelling, aan de aalvissers, vreest opnieuw schade voor de aalvisserij. „Als men weer gaat korren, op het meer, ontstaat opnieuw een situatie van onrust, waardoor de paling uit de grond wordt gedreven, de glasaal ver moord, het ^milieu verstoord", aldus Schot, die het helemaal niet nodig vindt, dat de oesterkweek-grond wordt schoon gemaakt. Er groeit daar geen zeegras. Schot ge looft, menend zijn pappenheimers te kennen, dat het de oesterkwekers te doen is om een deel van de zaaioesters uit het Grevelingenmeer weg te vissen en zo goedkoop aan zaaioesters te ko men, om hun percelen op de Ooster- scheld (Yerseke Bank) te bevolken. „De oesterkwekers zullen niets nala ten om ons van de Grevelingen te ver dringen, wij zijn dan het kind van de rekening, we willen blijven vechten voor het behoud van onze visrechten en ons bestaan, dat we ten koste van grote geldelijke offers hebben opgebouwd, willen we ons niet op deze manier laten ontfutselen", aldus de woordvoerders van de aalvissers. De secretaris van VERVOEX, de heer C. J. Cornelisse uit Yerseke noemde de beschuldigingen van de heer Schot irre levant. Schade voor de palingvissers, door het schoonmaken van de oestergronden achtte hij ondenkbaar. De beschuldiging dat men oesterbroed zou over brengen naar de Yersekse Banken noemde hij on'waar en onge grond. Een proces tegen de Staat vond hij niet verstandig. Het bestuur van de stichting „Rekrea- tie Grevelingen-bekken" heeft dinsdag, 11 maart j.l. vergaderd. In de vergade ring is een nieuw bestuur gekozen, waar de heer C. J. W. de Vries tot voorzitter is benoemd. De heer C. Jacobs is vice voorzitter, de heer J. A. Steenkamp sec retaris en de heer K. v. d. Doel penning meester. Tot het algemeen bestuur behoren verder de heren J. L. Z. Huysen, H. Knöps en J. M. Vreeswijk. Doelstelling van de stichting is om als gesprekspartner op te treden bij de discussie welke nu zal ontstaan nadat met name de werkgroep Battenoord zijn „programma van eisen" eind '79 naar voren heeft gebracht. Het bestuur is unaniem van mening dat de zaak Battenoord een hoge prio riteit zou moeten hebben, daar dit ge bied zich reeds jaren in de vergeten sector heeft bevonden. Zodra de beoefening van de water sport ook in dit gebied mogelijk gaat worden kan de Watersportvereniging Battenoord zich actief gaan bezighouden. Geïnteresseerden welke lid wUlen wórden van de Watersportvereniging kunnen bellen naar 01875 - 1673. Op 'dinsdag 18 maart is de bouw aan besteed van een bouwput nabij Bath op Zuid-Beveland. In deze bouwput, die aan het eind van dit jaar klaar moet zijn, zal de spuisluis worden gebouwd van het 8,5 km lange spuikanaal, dat door de hals van Zuid-Beveland komt te lopen. Dit kanaal is nodig om na 1985 I de kwaliteit van het zoete water in het toekomstige meer achter de coniparti- menteringsdammen te kunnen beheer sen. De spuisluis, waarvan het ontwerp noig moet worden uitgewerkt, komt aan het einde van het kanaal bij de Wes- tersohelde. Zij zal gemiddeld per etmaal 100 m3 -water per seconde op de Wes- terschelde moeten kunnen lozen. De sluis uitgerust met kokers wordt zO' gebouwd, dat dit gemiddelde zo nodig kan worden opgevoerd tot 150 m^ per seconde. De sluis krijgt hefschuiven, zodat het water uit het kanaal op de Westerschelde kan wegstromen. Het spuikanaal zelf, dat grotendeels evenwijdig aan en vlak langs het be staande Schelde-Rijnkanaal wordt ge graven, krijgt een breedte van 130 me ter en wordt o.a. door rietbegroeüng langs de oevers zoveel mogelijk in het' landschap aangepast. Als in 4985 de pijlerdam klaar is en ook de Philipsdam en de Oesterdam zijn voltooid, zal er achter deize twee dam men een zoet meer ontstaan, dat is af gescheiden van het zoute Oosterschelde- water. Dit meer ontvangt dan zijn wa ter via de Volkeraksluizen uit de Rijn en rechtstreeks van de riviertjes uit Noord-Brabant. Om de kwaliteit van het water te beheersen en het water ook op peil te kunnen houden, moet men ook hoeveelheden water kunnen afvoeren. Dat zal gebeuren via het te bouwen spuikanaal met -sluis. De Amerikaanse vloerengigant Arm strong is voor het seizoen '80 uitgeko men met enkele nieuwe, voor de Eu ropese markt ontwikkelde, cushioned vinyl vloeren. Ondanks de grote populariteit bij de Nederlandse consument heeft de be staande kwaliteit Accotone ditmaal slechts een kleine aanvulling in het kleurenassortiment ondergaan. Welis waar is de Premier Castilian uitgebreid met één nieuw dessin de „Cassino" maar het feitelijke nieuws voor de 80- er jaren waar het nu om draaide, bleek te zijn toegespitst op twee types, waar van evenwel verwacht mag worden dat zij tegemoet komen aan de vraag naar vinyl dat probleemloos gelegd kan wor den, dus zonder dat er lijm aan te pas komt. Het zwaartepunt van de novitei ten voor dit voorjaar is dan ook komen te liggen op 2 los te leggen kwaliteiten, namelijk de „D.I.Y." (Do It Yoiirself) en „Olympia". De geheel uit kimststof ver vaardigde D.I.Y.-400 is te leveren in 7, op de smaak van de Nederlandse con sument afgestemde, dessins in totaal 25 kleurstellingen, waaronder de „Palma" met kurkeffect en 2 warmgetinte par ketdessins, genaamd „Woodblock". De D.I.Y kost op 200 cm breedte 47,60 per meter, terwijl voor een 400 cm brede vloer 99,50 moet worden betaald, in clusief BTW. Overigens heeft de „Olympia" de meest sprekende dessinering meegekre gen. Deze, met een zeer flexibele PVC- rug uitgeruste topkwaliteit, omvat 4 „CASA BELLA" Een modern Italiaans plavuizendessin dat het vooral in woonkeukens erg goed zal doen. Dit dessin komt voor in de Olympia collectie van Armstrong. Er zijn 5 kleurstellingen (beige, goud, rood, bruin en groen). De breedte van deze, los te leggen, vinylvloer is 200, resp. 400 cm. dessins in 16 kleuren die elk afzonder lijk goed harmoniëren in zowel moderne als stijlinterieurs. Het Italiaanse pla vuizendessin „Casa Bella" bijvoorbeeld heeft een grote ruimtewerking en zal daardoor met name in woonkeukens goed tot zijn recht komen. Belangrijk is trouwens ook, dat als gevolg van het los leggen veel minder arbeidstijd no^dig is, wat zeker als een voordeel kan wor den aangemerkt. Net als alle andere Armstrongvloeren is de Olympia leverbaar op 2 en 4 meter breed; de particuliere prijs bedraagt 63,20, resp. 132,60 per meter. Deh- nert Jansen BV te Rotterdam die de alleenverkoop heeft voor Nederland, heeft thans in totaal 47 dessins in de collectie, verdeeld over 3 kwaliteiten. Bij de woninginrichters wordt de con sument in elk geval een kleurrijk over zicht geboden in een type vloerbedek king waarvoor de prognose luidt, dat de markt in Europa nog dit jaar de 93 mUjoen vierkante meters zal over schrijden! OPEL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9