jeugd hoekje Degelijke adviezen, daarvoor komt de dient bij de NMB. De NMB denkt met u mee. 10 Veel fietsen hebben nu nog geen rode reflector Turn-nieuws rayon Goeree- Overflakkee Sander van Marlon bespeelt Strijens orgel (C.H. Wisse, directeur NMB Middelhamis) Al zo'n 6 jaar. Vanaf de opening. Ik heb het kantoor als het ware onder m'n handen zien groeien. In die 6 jaar heb ik al heel wat mensen kunnen hel pen met financiële adviezen. Ik zeg altijd: Je moet nergens om heen draaien, gewoon nuchter de mogelijkheden aangeven en dan zeg gen welke je de beste vindt. Daar is de chënt het meest mee ge holpen. Trouwens, waarom denkt u dat dit kantoor zo vlug groeit? Zeer zeker, in dit gebied kom je van alles tegen, middenstanders, industrie en niet te vergeten, de landbouw en vis serij. Harde werkers, geen kapsones, verstandige ondernemers. Ja, en terecht. Vergeet niet dat mede daardoor de agrarische sector één van de meest gezonde bedrijfs takken is. Gezond in die zin dat er nooit teveel vreemd vermogen op de balans voorkomt. Nou, kijk, dat zit zo. Vroeger werd het boerenbedrijf praktisch volledig gefinancierd met eigen kapitaal of familieleningen. Was er even 'n tekort, dan werd de bank benaderd. Kwam er daarna oogstgeld vrij, dan brgcht men dat weer naar de bank. Daar bleef 't zo'n beetje bij. Sinds die tijd heeft de bank een groot aantal diensten geïntroduceerd, die nu in het boerenbedrijf vrijwel on misbaar zijn geworden. Bovendien heeft de vergaande mechanisatie en rationalisatie van het boerenbedrijf een onderneming gemaakt met forse in vesteringsbehoeften. Wèl als we de traditionele bank- gedachte hadden aangehouden. Wan neer de bank dan een los object finan ciert - bijvoorbeeld een schuur - werd het geld gegeven op borgstelling van familieleden of met een zogenaamde hypothecaire dekking. Hoe het bedrijf reilt en zeilt interes seerde zo'n bank dan niet. Nou, die traditie vinden wij allang niet meer verantwoord. Wis en waarachtig niet. Maar wel zijn wij tegen het traditionele finan cieren van een object, geïsoleerd van de totale bedrijfssituatie. Wij - van de NMB - vinden dat je daar een cliënt nauwelijks een dienst mee bewijst. Een pasklaar, uitgebalanceerd financieringsadvies kun je pas geven wanneer je inzicht hebt in de gang van zaken. Precies, en niet alleen bij finan cieringen. Ook als de cliënt geld be schikbaar heeft. Want met geld valt weer geld te verdienen. De NMB heeft een groot aantal mogelijkheden ontwikkeld wanneer het op sparen of beleggen aankomt. Gewoon omdat bij iedere cliënt eigen wensen leven. En daar moet je als bank zo goed mogelijk op kunnen aanslui ten. Meedenken, ook in het betalings verkeer. Kijk maar eens naar de belangrijke plaats die de NMB tegenwoordig in neemt in de landbouw en de vee handel. Dat is gegroeid omdat wij voor de landbouwers en veehandelaren diensten ontwikkelden waar ze in de praktijk mee gebaat zijn. Trouwens, die NMÏB-aanpak maakt de relatie tussen bank en cliënt bijzon der prettig. En doordat de NMB-man meestal even naar de boerderij toegaat om te praten, is de sfeer al gauw infor meel. Ja, ons pand is goed bereikbaar en heeft ruime parkeergelegenheid. Het telefoonnummer is 01870-3511, 's avonds 01870-5090. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Het gaat slecht met de zeehond SCHAKEN „De Zwarte Pion" Bladz. 2 „ETLANDEN-NTEUWS" Vrijdag, 21 maart 1980. Beste Jongelui, de week die achter ons ligt was een weel?; met echt maarts weer. Het re gende maar, het regende maar. En men had toch zo graag mooi weer gehad. Men had zo graag wat gaan doen op het land. Maar dat ging niet. Het water in de sloten rees, en de plassen stonden vol. Echt waar, zelf gezien hoor. De school jeugd, die van ver naar de school moes ten, liadden zich in een pak gehesen waar geen water door kon, maar waar in ze toch nat werden. Gelukkig is het weer wat droog ge worden, maar koud is het nog wel. Ge lukkig begint vandaag de lente. Op de kalender dan. Of het in de natuur zo zal zijn, dat moeten we nog even afwacliten. Al is het dan nu nog te nat om op het land te gaan werken, raadsels oplossen kan met alle weer. We hebben een soort raadsel gemaakt dat al wat voorjaars- gedachten opwekt. MAARTRAADSEL 3 1. dit is een gewone letter. 2. dit is een bladgroente. Krijg je bla ren van op je tong, 3. een andere paam voor rode biet. 4. sla, andijvie, peentjes, spinazie enz. 5. ook al een groente. Het is een kool- soort. 6. boom, groeit ook wel in Nederland (Pred. 12) 7. tuin met rozen. 8. grondbewerking in de tuin. Zwaar werk hoor! 9. die zijn gewoon uien. Maar één! 10. zaadkorrel, kern van een vrucht. 11. en dit is ook een letter. Bij juiste invulling op de middelste lijn van boven naar beneden gelezen, ook een tuin. Voor een prijs komen in aanmerking: Marga v. d. Doel Nieuwe Tonge Jan v. d. Doel Nieuwe Tonge Jaap Joppe Dirksland. Lianne Murre Goes Max van Rossum Melissant Cora van Rossum Zeist Annemarie v. d. Veer Herkingen. Oom Ko zal verzoeken of de prijzen z.sp.m. kunnen worden toegestuurd. Voor hen die om een prijs zitten te springen, hier nog een EXTRA RAADSEL 1. mannetjeseenden. 2. huwelijk 3. waterkering d.m.v. deuren. 4. ruiker; bloeiwijze, 5. munten in één onzer buurlanden. 6. 8 X 7. heeft ieder vervoermiddel. 8. S XS De antwoorden zijn allemaal aard dij kskundige namen in Nederland. Het zijn niet allemaal grote plaatsen. De beginletters vormen ook een plaats naam. Voor de jongeren is het wel moei lijk, maar vader of moeder hebben ook al eens schoolgegaan. Mogen gerust hel pen hoor Succes BRIEFWISSELING Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge Het was een heel gepuzzel, vijf raadsels bij elkaar; met nog een extra raadsel; toch kwam je er mee klaar. Je maakte voor ons hoekje, een raadsel bovendien. En nog een prijs gewonnen, dat heb je al gezien. Cobie van Loon - Nieuwe Tonge Van harte welkom Cobie, in onze raadselhoek. Je bent nu ingeschreven in 't grote puzzelboek. Daarin staan alle namen. Dat 't nu maar goed mag gaan. Dat je maar vele jaren, in Oom Ko's boek mag staan! Pieter van Moort - Nieuwe Tonge Je zusje kan mooi kleuren, dat heb ik al gezien. En jij kan keurig schrijven, dus, allebei een tien. De raadsels waren keurig, en heel goed opgelost. Maar 't fietsje van je zusje, heeft pa veel geld gekost! Erika Huizer - Nieuwe Tonge Je hebt je prijs ontvangen, dat vindt oom Ko heel fijn. En als je maar blijft mee doen, zal 't niet de laatste zijn. En ook nog wezen zwemmen, in Dirksland, in het bad? Ja, als je nog naar school gaat, beleef je nog eens wat! Hoewel sinds 1 november van het vo rig jaar het voeren van een grote rode reflector aan de achterzijde van de fiets wettelijk verplicht is, blijken nog heel wat fietsers zich niets van dit voor schrift aan te trekken. Dat is in het na deel van hun eigen veiligheid. Door middel van steekproeven kon worden geconcludeerd dat één a ander half miljoen fietsen in Nederland nog niet van een rode achterreflector voor zien zijn. Iets beter staat het met de reflecte rende pedalen, die op dezelfde datum verplicht werden gesteld. Tot nu toe is de politie nog vrijwel niet tegen deze overtreding opgetreden, maar in ver schillende gemeenten zal hier binnen kort wel aandacht aan worden besteed. Fietsers, zorg toch zelf voor uw vei ligheid! Francina Huijsen - Nieuwe Tonge 't Is alles Nieuwe Tonge wat dat de klok thans slaat. Die Nieuwe Tongenaren, zijn aktief inderdaad! Als er van alle plaatsen zoveel eens zouden zijn, dan werd voor 't kinderhoekje, de krant vast veel te klein! EUy Voortman - Ouddorp Je zuster ging in ondertrouw; dat heb ik dan gelezen. Ik dacht, dat kan niet anders dan de zus van Elly wezen. Hoe is het met de verkoop van de lepeltjes gelopen? Ik denk, voor zo'n liefdadig doel, zal iedereen haast kopen. Anja Mierop - Ouddorp Mijn dank nog voor het raadsel hoor. Je bent een aktief klantje. Het is niet erg al helpt je pa zo nu en dan een handje. Je tekening was ook weer leuk. Een nest met jonge katjes. En zo te zien, zijn 't er maar twee, maar toch wel lieve schatjes. Jeanine v. d. Nieuwendijk - Oosterland Van harte welkom, nieuweling, dat je maar lang mag blijven, en vele prijzen winnen mag, ook leuke briefjes schrijven. Heel graag je naam en adres, wanneer je bent geboren, en wacht met 't zenden van je brief tot oom Ko zich laat horen! ALLEMAAL Het is weer welletjes voor deze keer. Vriendelijk verzoek, hoofdzakelijk aan de nieuwelingen, met inzenden te wach ten tot oom Ko het sein geeft. Ook graag de geboortedatum. De hartelijke groeten aan jullie allemaal van oom Ko. Op de zaterdag 22 maart te Oude Ton ge 29 maart te Middelhamis worden voor de jeugd van 8-12 jaar de nieu we K.N.G.V. tum-proeven Al t/m A3 afgenomen. De belangstelling hiervoor is groot en de gymnastiekverenigingen in het Rayon hebben als volgt ingeschre ven: M: J: DE KRIEKEL, Ouddorp 53 9 SPARTA, Stellendam 51 7 KWIEK, Melissant 44 10 OLYMPIA, Dirksland 47 13 SPARTA HYG., Sommelsdijk 55 7 MH - SD, Middelhamis 55 23 S.S.S., Nieuwe Tonge 57 12 DOTO, Stad/Haringvliet 33 5 O.K.K., Oude Tonge 60 6 O.N.A., Den Bommel 29 1 D.O.S., Ooltgensplaat 54 6 538 99 De verdeling per proef van de 637 deelnemers is als volgt: A 1 332, A 2 205 A3 100. Het Rayon-bestuur hoopt op veel be langstelling van ouders, grootouders en belangstellenden. Zaterdagmiddag 29 maart wordt in de sporthal „DEN OERT" te Spijkenisse de jaarlijkse wedstrijd tussen de 7 Rayons van de Rotterdamse Tumbond gehou den. Op deze wedstrijd voor Jeugdtur- ners van 12 - 15 jaar zal het Rayon Goeree Overflakkee eveneens vertegen woordigd zijn, de jeugdtumsters o.l.v. de heer S. Garst, de jeugdtumers o.l.v. de heer J. Vijfhuizen. De wedstrijd begint om 13.00 uur en zal om ca. half vier beëindigd zijn. We vertrouwen dat de afgevaardigden het Rayon sportief „hoog" zullen houden. JURY-CURSUS. Het Rayon-bestuur is verheugd dat afgelopen weekeind het bericht kwam dat er weer jury-cursussen mogen star ten. Zoals de voorzitter recent meedeel de (zie publicatie van de Flakkee Cup) hebben we dringend behoefte aan jury leden. De cursusduur is 5 avonden van 3 uur, incl. het examen. Er wordt gestart met een cursus voor tum-oefeningen met voorgeschreven oefenstof, en daarna voor Individuele wedstrijden. De eerste trachten we nog voor de zomervakantie rond te hebben en de tweede in september/oktober van dit jaar. Indien u de turnsport daadwerkelijk wilt steunen, meld U zich dan. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de sekretaris van het Rayon, de heer C. W. Looy te Middelhamis, tel. 01870 - 3473. Zaterdag 22 maart a..s zal er in de eeuwen oude dorpskerk van Strijen weer een orgel- en zangavond gehouden wor den. Als organist zal deze avond niemand minder dan Sander van Marion plaats nemen achter de klavieren van liet in middels zeer bekende orgel. Deze orgel- en zangavond zal in het teken staan van de lijdenstijd, zo zal er begonnen worden met een improvisa tie over „Jezus leven van mijn leven" gevolgd door samenzang. Sander van Marion heeft daarna een Intrada (sonate) de clarines van Ant. Soler op het muzikale menu staan, juist deze oude Spaanse muziek heeft de in teresse van Sander van Marion, en dat ze zeker het beluisteren waard is be hoeft eigenlijk niet gezegd te worden. Nog een minder bekend werk is de Sonate in D van Viola. Na deze onbekende komponisten is het de beurt aan de meester J. S. Bach, van hem speelt van Marion de monumentale dorische Toccata, dit bruisende mu ziekstuk behoeft geen nader betoog. Eerder is al gezegd dat deze avond zal staan in het teken van de lijdenstijd, daarom heeft de organist 5 koraalbe werkingen op het programma staan over het Ujdenskoraal „O Haupt voU Blutt und Wunden", van de volgende kompo nisten: J. S. Bach, Johan Pachelbell, J. G. Walther, Johannes Brahms en tot slot een eigen bewerking van Sander van Marion. Na samenzang wordt het programma voortgezet met de alom bekende „koe- Meneer Wisse, hoelang luei-kt u al in Middelhamis? Uheeft het hier dus goed naar uzi) zin? Maar wel voorzichtig met lenen? Toch krijgt de bank 'n steeds belangrijker functie. Hoc zit dat precies? Daar komt uw bank dan prima van pas? Hebt u iets tegen tradities? Meedenkendml Heeft u verder nog opmerkingen? Zandpad 70, Middelhamis koek en Nachtegaal" van G. F. Handel, een stuk waarin beide vogels geïmiteerd worden op een meesterlijke manier. Na 3 werkjes van de Franse kompo- nist Th. Dubois (waaronder de Toccata) besluit van Marion deze avond met een improvisatie met aansluitend samen zang. Zoals U zelf kunt beoordelen is deze avond zeker de moeite waard. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij, wel wordt er aan de uitgang een kollekte ter bestrijding van de onkosten gehouden. De volgende orgel- en zangavond is op 10 mei a.s., medewerking zal dan worden verleend door het mannenkoor „De ver enigde zangers" uit Barendrecht o.l.v. Anne Posthumus en de organist Henk Kwakernaat. Deze avond zal een bijzonder karakter hebben, de opbrengst is dan namelijk bestemd voor de nieuwbouw van het verenigingsgebouw. Via dit blad zal U ter zijner tijd meer informatie hierover vernemen. Het gaat niet best met onze zeehonden, dr. Duursma van het Delta instituut, voor hydro biologisch onderzoek, stipte dat vorige week nog even aan in zijn le zing voor de Bruinisser visserijmensen. Dat ze nadat vlak na de oorlog er hier nog volop jacht op werd gemaakt hier in de Zeeuwse stromen volledig verdwenen zijn is genoeg bekend, maar ook het zeehondenbestand in de Wadden zee neemt jaar op jaar af. Het aantal geboorten bij de Neder landse Waddenzeehonden is te laag, om hun voortbestaan veilig te stellen. Van de 2700 Nederlandse zeehonden in 1950 zijn er maar 400 meer over. Oor zaak de gifstoffen, die in hun bloed of in delen van hun inwendige organen voor komen. De Nederlandse zeehon den hebben naast kwik, broom en het landbouwgif D.D.T. concentraties z.g. P.C.B, in hun binnenste. En juist deze P.C.B.'s die gebruikt worden in plastics, zijn zeer gevaarlijk. Veel meer dan hun Deense en Duitse soortgenoten hebben de Nederlandse zeehonden daarvan te lijden. De P.C.B.'s veroorzaken vergroeiingen in de baarmoeder, waardoor zwanger schap voortijdig wordt afgebroken. En waar komen deze giftige stoffen allemaal vandaan? U raadt het al, het is „Vader Rijn" uit het gedicht van Elias Anne Borger, die ze ons aanreikt. Via de stroming langs de Nederlandse kust, die het Rijnwater maakt, komt het ook in de Waddenzee. Men kan het allemaal lezen in het Proefschrift van de heer ir. P. J. M. Reijnders, die eind februari in Wage- ningen promoveerde. Ir. Peter Reijnders schat het aantal geboorten dat nodig is, om de zeehon den populatie op de Nederlandse Wad den m stand te houden op 50''/o, of met andere woorden in Sleeswijk, Holstein en het Deense Waddengebied worden in verhouding twee maal zoveel zeehon den geboren als in de Nederlandse Wad denzee. Zeehonden uit de Duitse Wadden im migreren wel naar Nederland, vandaar dat de zeehonden nog niet geheel uit het Nederlandse gebied is verdwenen. CAPE REST. DE KOK 17 - 3 - 1980. Ie afdeling G. de Jager C. Bakelaar 1-0 G. Doedens J. Smallegange 1-0 J. Boeter E. Verbeek Va - V2 2e afdeling A. Robijn e. Groenendijk 0-1 W. Tieleman J. Minnaar V2 - V2 C. Littel J. Schreuder 1-0 Ant. Visser N. van Bracht afgebroken J. Elvé J. Noordijk 0-1 J. Breewer J. van Kampen V2 - V2 J. Troost H. K. Smit O - 1 NIEUWERKERK PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 23 MAART 1980. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds P Schalk, Delft.., Geref. Kerk (N'kerk-O'land): 10 uur dhr. Smouter, Rhoon, 3uur ds. J. van Buuren, Delft, Dovendienst. Geref. Gemeente: 10 en 3 uur lees- dienst. Geref. Gem. in, Ned.: 9.45 en 3.30 uur leesdienst DIRKSLAND OPBRENGST RHEUMACOLLECTE. De gehouden collecte ten bate van het rheumafonds heeft 2.768,57 opgebracht. Hartelijk dank aan de gevers en de collectantes.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6