eiiahdeii - liiEU ws VOOR 13.990,- MEER DAN ZUINIG. Een grote keus den Engelsman en van Driel CAMPFENS machinebunkwerkers/ LASSERS @TALBOT 4e blad Vrijdag 21 maart 1980 No. 4877 OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL T KOMPAS" DEN BOMMEL Uw huis verkopen TAMBOER Pianoconcert piatteiandsvr, afd. Midden-Flakicee Aktie voor het verenigingsgeibouw Een nieuw SNIJMAISRAS Nederlanders zijn er ais de kippen bij De Horizon van Talbot: een echte zuinige gezinsauto, zonder concessies in prestaties, veilig heid of comfort. Ontdek het nu. Uw nieuwe Horizon: méér dan zuinig. Een vol jaar garantie, ongeacht het aantal gereden kilometers. Zes jaar garantie op de carrosserie tegen doorroesten van binnenuit. Talbot Simca Horizon, zes uitvoeringen vanaf f.13.990,- incl. BTW. Afleveringskosten f. 285,-. Uw Talbot dealer Autobedrijf Visser Kastanjelaan 4143, Tel. 01870-3094 Middelhamis in manteis, japonnen, pakjes, blazers, overgooiers en blousen EN VOOR DE HEREN KOSTUUIViS EN KOIVIBINATIES in verschillende kleuren Ook veel zwart en donkergrijs. Pantalons met riem en pantalons wat hoger opgesneden. Belt of schrijft ons even en wij laten het u zien! De winkel is 's woensdagsmiddags om 1 uur GESLOTEN Vrijdags koopavond tot 9 uur Zaterdags om 4 uur gesloten Kledingmagazijn VOORSTEAAT 15 SINT ANNALAND TEL. 01665 - 2490 - 2721 Sorteermachines B.V. - Middelhamis Wij zijn een gezonde, kleine onderneming die speciaalmachines ontwerpt, produceert en installeert. Deze machines, welke meestal in enkelfabricage of soms in kleine serie worden ge maakt, worden gebruikt voor het sorteren en eventueel verder verwerken van allerhande goederen zoals b.v. aardappelen en uien etc. Gezien de steeds toenemende vraag naar onze machines al uitgebreid door het betrekken van een nieuw, ruim en modem bedrijfspand op het industrieterrein „Oostplaat". Voor onze produktie-, installatie- en servicewerkzaamheden vragen wij voor spoedige indiensttreding enkele Ook constructiebankwerkers of zij die hiervoor opgeleid willen worden komen in aanmerking. Ons bedrijf biedt afwisselend, interessant werk in een prettige sfeer aan. De beloning en de overige arbeidsvoor waarden zijn goed. Komt u eens langs of maak telefonisch een afspraak! CAMPFENS SORTEERMACHINES B.V. Oosthavendijk 48 (Industrieterrein „Oostplaat") MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 4444 (ook na 17.00 uur) Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. DUBBELE DUKAAT. Weet u de waarde of prijs van een dubbele dukaat uit 1966 met garantie certificaat? Antwoord: Onze Muntwet kent de „dubbele dukaat" niet meer. Daarom staat het een ieder vrij zulke penningen met afbeeldingen van historische mun ten of delen daarvan, aan te maken. De Muntwet kent nog wel de enkele gouden dukaat en hiervan zijn er als echte munt, maar zonder nominale waarde, de laat ste jaren nog wel series geslagen. De eerste daarvan is van 1960 niet van '66) en had een beperkte oplage van slechts 3605 stuks. Deze dukaat staat nu in de prijzen- boekjes voor munten genoteerd voor rond 3.000,mits stempehiieuw be waard en de dagprijs kan daar nog van afwijken. De later geslagen dukaten, vaak i.o.v. bepaalde banken e.d. aange- munt voor verkoop aan particulieren, staan beduidend lager genoteerd in de muntencatalogi. Als er een grote oplage is aangemaakt, heeft zo'n dukaat slechts weinig waarde voor verzamelaars. De penningen die geen munten zijn, zoals de copie van een dubbele dukaat, zijn in elk geval nóg minder waard. Als het een gouden munt is, kunt u hooguit profiteren van de hogere goudprijzen, maar natuurlijk bent u dan afhankelijk van de juwelier of handelaar die dgl. gouden voorwerpen wil inkopen. IS KAUWGUM NUTTIG? Ik vroeg aan verscheidene mensen waarom zij toch de hele dag kauwgum kauwen. Zij antwoordden dat 't opzet was, om hun onfrisse adem te bestrij den. Wie brengt zo'n sprookje in de we reld? Antwoord: Er worden allerlei leu zen bedacht en aanbevelingen afgedrukt op de verpakkingen van diverse pro- dukten en in advertenties, tot en met doktersattesten aan toe. De naakte waarheid is, dat men door het kauwen op dgl. gum de zg. organi sche reiniging van tanden of prothese verzorgt. Maar dat doet rauwe wortel ook, zónder suiker. LAATSTE BEZIT. Hoeveel mag een alleenstaande voor zichzelf houden als hij t.z.t. opgenomen wordt in een bejaardtehuis? En hoe veel bedraagt dit voor een echtpaar? Daar zijn verschillende meningen over, maar volgens mij moeten de bedra gen van vorig jaar verhoogd zijn in januari. Antwoord: Daar hebt u gelijk in, want deze bedragen worden jaarlijks aangepast aan de inflatie. Momenteel wordt reeds bijstand verleend bij opna me in een bejaardenoord of dgl. indien een bejaarde alleenstaande nog 4.050, en een bejaard echtpaar nog 8.100, bezit. Natuurlijk wordt bij aanvrage nage gaan, of er geen grote bedragen of be zittingen zijn weggeschonken aan der den, teneinde tot het genoemde restant te komen. In het laatste geval zou de aanvrage moeten worden afgewezen. KOFFIE MENGEN. Ik stelde altijd m'n eigen koffieme- lange samen door Braziliaanse bonen te mengen met bonen uit Guatamala en Columbia. Maar nu is de smaak soms afgrijselijk, alhoewel ik toch de duur ste kwaliteit koop. Wat raadt u miJ aan? Antwoord: Wij moeten u helaas te leurstellen. Er is weinig staat te maken op de hier ingevoerde koffie. De Brazi liaanse bonen wisselen al heel sterk in kwaliteit en prijs en die uit Guatamala zijn het minst constant wat smaak be treft. Die van Columbia hebben tot op heden een middenpositie ingenomen, en de koffiebranders prefereren over het algemeen Angolakoffie, want die kende niet zulke grote verschillen. U kunt voor uw restaurant ook niet zulke grote voorraden in huis nemen als de kwaliteit goed is, omdat dan het aro ma er op de duur af gaat, maar u kunt o.i. een konstantere kwaliteit verkrij gen met bonen uit Angola en Columbia, ook al komt dat veel duurder uit. METJE. Ik kreeg van mijn ouders de voor naam Metje, omdat een grootmoeder zo heette. Zij vertelden me, dat 't zoiets is als Mathilde, maar mijn man gelooft, dat het van Methtisalem komt. Weet u het? Antwoord: Nee, Metje heeft niets te maken met Methusalem en ook niet met Mathüde of Margaretha en dgl. Wij heb ben te maken met een sterk verkorte vorm, die via verschillende tussensta dia is afgeleid van de germaanse stam waarin het woord madal rechtplaats) zat. Het hoe en waarom is de taalgeleer den ook niet duidelijk, maar de bete kenis zal te maken hebben met „de rechtvaardige" of „zij die het recht eer biedigt". yf Maandag 11 maart Meld de Chr. Nat. School in Den Bommel de jaarlijkse ouderavond. Plaats van samenkomst was de gemeenschapsruimte van de school. Voor de pauze sprak drs. Jac. Kattenberg, geestelijk verzorger van ,Mernesseroord" over het onderwerp: „KIND EN GELOOF". Wegens ziekte van de voorzitter van het schoolbestuur opende de schoollei der de heer A. Gravendeel deze avond met het lezen van een gedeelte uit de brief aan de Corinthiërs, gemeenschap pelijk zingen en gebed. Na een hartelijk welkom aan de spreker en de vele ouders (de aula was tot de laatste plaats bezet) kreeg de heer Kattenberg gele genheid zijn lezing te houden. Spr. zei allereerst a.h.w. slechts enkele kant tekeningen te willen plaatsen en hoofd lijnen te willen aangeven bij dit belang rijke onderwerp. „Kind en geloof". Als je beide woor den bekijkt, word je voorzichtig. Vooral faij het woord „geloof". Hierover zal ge nuanceerd gedacht worden. Beide woor den staan wel in het teken van de ge opende Bijbel. Heel belangrijk is: de relatie opvoeden - kind. Opvoeden is moeilijk. Je kunt er geen diploma's voor halen. Niemand zal zeg gen: Het ging vanzelf. Je komt altijd problemen tegen. Opvoeden is: jezelf herkennen. Je komt jezelf tegen. Bij voorbeeld door de vragen die ons ge steld worden, soms erge lastige. Vragen, die ons terugwerpen op onszelf. Vooral de levensvragen. Laten we die vooral niet afschuiven naar de meester of de dominee. Vaak vraagt het kind niet eens om duidelijk antwoord of mteenzetting over vragen omtrent het geloof, maar het gaat het kind meer om de intentie van ons gevoel dat er achter zit. Dus geen antwoord van ons hoofd maar van ons hart. Kinderen willen onze daden zien. Ze wilen worden voorgeleefd en voelen haarscherp onze twijfels en onzekerhe den aan. Het eerste kleine wereldje waarmee het kind te maken krijgt is het gezin, waar het genegenheid en liefde ontvangt en waarin het te maken krijgt met al lerlei normen. Dan volgt een ruimer wereldje: de school en de straat. Gelden dezelfde normen van thuis ook hier? De ingang van het kind is vooral het gevoel. Veel meer dan het verstand. Het voelt dingen aan, die onzegbaar zijn, praat met eerbied over dingen, die wij nauwelijks aanroeren: over God en de dood, ontwapenend en beschou wend. De Bijbel zegt het imimiers: We moeten worden als een kind, aanhan kelijk en afhankelijk. Opvallend is de zorg die Jezus heeft voor de kinderen. Bij de kinderzegening: „Laat de kinde ren tot Mij komen en verhindert ze niet". Het geloof van het kind, is dat een plantje van onze opvoeding? Nee, het geloof is een geschenk. Het moet wel worden versterkt door allerlei midde len in het gezin, op school, op cateche- satie. Maar door ons voorbeeld en onze houding wordt de waarde hiervan meer benadrukt dan door vele woorden. We moeten a.h.w. op ooghoogte komen met het kind, hen voorleven. Grote woorden gaan vaak langs hen heen. Niet de don der op de berg die Mozes beklom was het indrukwekkendste, maar het „zach te suizen" erna! Het geloof in bijbelse zin is een har telijk vertrouwen en genegenheid tot God en de naaste, dat gewerkt wordt in het hart van het kind. Aldus de heer Kattenberg, die zijn lezing verder nog verrijkte met vele aanhaUngen uit zijn praktijk met kin deren als theoloog-psycholoog. Van de gelegenheid tot discussie werd goed ge bruik gemaakt, alvorens de pauze werd aangekondigd. Alle leerUngen van de school werden intussen aangenaam bezig gehouden in een andere lokaliteit van het schoolge bouw, zy betraden na de pauze het podium. Allereerst de klassen 1 en 2. Met rijmpjes en liedjes beeldden zij het ver loop van een hele schooldag uit, bege leid aan de piano door de heer Graven deel en verlucht met enkele mini-to neelstukjes, passend in het kader van de vakken: nederl. taal en vrije ex pressie. Heel spontaan en vol overgave werkten alle kinderen hieraan mee. Daarna volgde een toneelstukje van de klassen 3 en 4 getiteld „de Klets kous", eveneens vol vaart en elan voor het voetlicht gebracht. Een groep blok- fluiters speelde hierna heel muzikaal met pianobegeleiding enkele liedjes. Tenslotte bezweek het podium bijna onder het grote schoolkoor van de klassen 3 t.m. 6. Er volgde een program ma van fris en blij gezongen liedjes, waarna geëindigd werd met enkele geestelijke hederen o.a. heenwijzend naar het komende Paasfeest. Tot besluit bracht de heer Graven deel dank aan zijn collega's voor het voorbereidende werk en aan de kinde ren voor de uitvoering daarvan. Verder dank aan ouders, belangstellenden, schoolbestuur en ouderoommlssie voor hun asinwezigheid waarna de heer Gra vendeel deze ouderavond sloot met sa menzang en dankgebed, TITANIC-RAMP. Op welke plek verging de Titanic en hoeveel mensen waren er precies aan boord? Ik las, dat de rederij het schip zo veilig noemde en dat het niet zinken kon dank zij de waterdichte schotten. Hoe komt het, dat het dan toch meteen zonk? Antwoord: De werf Harland Wolff te Belfast bouwde een stoomschip van 46.328 brutoregisterton en dat was in 1908 het grootste ter wereld. Het werd daarom Titanic gedoopt( dat reusachtig betekent) en van waterdichte schotten voorzien. Volgens de berekeningen kon het niet zinken als 1 of 2 compartimen ten door een lek zouden onderlopen. Maar tijdens de eerste reis van Sout hampton naar New York liep het in de nacht van 14 op 15 aprü 1912 op de At lantische Oceaan op 41° 46, N.B. en 50° 14' W.L. op een ijsberg. Daardoor scheur de de scheepswand over grote lengte open en stroomde er water in drie, en door de diepere ligging, méér compar timenten. Uiteindelijk moest het dus zinken, alhoewel de rederij Oceanic Steam Navigation Co Limited( die een witte ster voerde en daarom White Star Line genoemd werd) propaganda had ge maakt met de veiligheid van dit „on- zinkbare" zeekasteel. Met de genodig den mee bevonden zich 2206 personen aan boord. Het aantal sloepen en ande re reddingsmiddelen hiervoor bleek on voldoende, zodat er 1503 opvarenden, on der wie de meeste bemanningsleden, in de golven omkwamen. KASTANJE. Een flinke kastanjeboom in onze tuin neemt langzamerhand veel licht weg. Wij willen er enige grote takken uit zagen, maar kennissen zeggen, dat hun kastanje daarvan doodging. Wat raadt u aan? Antwoord: Een kastanjeboom ver draagt inderdaad hetsnoeien slechter naarmate de boom ouder en de verwij derde takken dikker zijn. Zaag dus bij een oud exemplaar geen dikke takken weg. Voor alle bomen geldt eigenlijk, dat men op tijd moet snoeien en dan uit sluitend dunne takken behoeft te verwij deren. Er ontstaan dan slechts kleine wonden die de boom zelf nog met bast kan bedekken, mits men ze tijdig in smeert met de daarvoor verkrijgbare pasta. Moet u beslist een paar dikke takken verwijderen, neem er dan per winter als de boom geheel in rust is, één weg en dek die wond gelijk goed af. Snoei bij vorstvrij weer. GOUDEN RIJDER. Ik heb een hele gouden rijder uit Se- rooskerke in miJn bezit met garantie certificaat, jaartal 1606 - 1966, 12 gram, 38 mm, 24 karaat. Mijn vraag was, of u de koers wist. Antwoord: Dit is geen munt, maar een naslag van een vroegere munt en er staan twee jaartallen op om dit dui delijk te laten blijken. In dit soort na maak is niet voldoende handel om een bepaalde marktwaarde te kimnen op geven. Blijft over de goudwaarde en die is flink gestegen sinds 1966. Wüt u daar een goede prijs voor ma ken, dan kunt u hier en daar bij ver schillende juweliers informeren, wat zij voor dit goudstuk zouden geven. Na tuurlijk liggen die inkoopbedragen bij juweliers véél lager dan de goudprijs p.ounce in baren, waarover u regelmatig op de financiële pagina van de dagbla den kunt lezen, KLAUWKLUVER. Wat is een klauwkluver? Ik kan het nergens vinden. Antwoord: Dat is de klauwverzor- ger die de veehouders langsgaat om de klauwen van de koeien te verzorgen. In de wei slijten die namelijk te weinig af, zodat ze bij gekapt moeten worden. Op de zg. groepstallen, waar het vee de hele winter stil moet staan, ontstaan zg. stalklauwen, eveneens door onvol doende slijtage. Tenslotte kunnen tus- senklauwontstekingen (zg. stinkpoten) ontstaan, die door wegsnijden van dood materiaal en penselen met tinctuur be handeld moeten worden. Op veel agrarische scholen wordt het vak „klauwverzorging" onderwezen, zo dat veel veehouders die vee-pedicure niet nodig hebben. Kluver is in het oos ten des lands de uitspraak van kluiver, in de betekenis van kerel, vent of bode. WIE BETAALT BEGRAFENIS. Na het overUjden van mijn vrouw be taalde ik twee derde van de begrafenis kosten en mijn beide kinderen ieder één zesde. Ik claimde buitengewone lasten, maar dat werd niet geaccepteerd. In antwoord op mijn bezwaarschrift kreeg ik te horen, dat van begrafeniskosten slechts één derde deel voor aftrek in aanmerking komt. Antwoord: Volgens ons burgerlijk recht drukken de begrafeniskosten in gevallen als dit in de eerste plaats op de nalatenschap. Dat wil zeggen, dat de re kening éérst kan worden voldaan alvo rens tot verdeling wordt overgegaan, of dat zij door ieder der drie erven voor een gelijk deel worden gedragen. Zij drukken dan niet op de helft der huwe lijksgemeenschap die aan de nog in le ven zijnde echtgenoot toekomt. De beslissing van de inspecteur lijkt ons dus juist. Dit geldt óók wanneer u twee derde deel hebt gedragen van die kosten, want de aftrek wegens buiten gewone lasten is niet mogelijk voor een groter bedrag dan hetgeen men voor zijn eigen rekening moet nemen. De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. Midden Flakkee verga dert op donderdag 27 maart om 19.45 uur in het Dienstencentrum a/d Doetin- chemsestraat te Middelhamis. Die avond wordt er een pianoconcert gegeven door: Mevr. A. C. M. Vreede-Mees. Waarbij ze tevens enige uitleg geeft over de muziek als zodanig. Gasten en Introduces hartelijk wel kom. NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 22 maart wordt de laatste erwtensoep-aktie van dit sei zoen gehouden. Nog één keer is er de mogelijkheid om gemakkehjk en lekker erwtensoep te eten. Maak er gebruik van, het wordt van 9 tot plm. 12 uur bij u aan huis gebracht. De kwaliteit behoeft geen aanbeve ling. In het afgelopen jaar is het areaal snijmais zeer groot geweest en het laat zich aanzien dat deze teelt zich nog verder zal uitbreiden. Snijmais is een voedergewas met een hoge VEM-opbrengst per ha. en geeft in vergelijking met andere voederge wassen een gunstig rendement. De gemakkelijke teeltwijze met de daarbij behorende mechanisatie maken snijmais tot een gewas, dat weinig ar beid vraagt en geheel past in de mo derne ontwikkeling van de landbouw. Nieuw op de Rassenlijst is het snijmais Brutus voor de vroege en midden-vroe ge oogst. De raseigenschappen van deze snij mais zijn bijzonder gunstig voor ver bouw in ons klimaat. Het bezit naast eigenschappen als een goede koudere- sistentie in het voorjaar, zeer goede stevigheid en een goede resistentie te gen ziekten als stengelrot en buUen- brand, een hoge opbrengst aan droge stof. Met de oogst kan al vroeg worden be gonnen. De zeer goede stevigheid ga randeert, dat het gewas tijdens de ge hele oogstperiode geen last heeft van legering. Door de combinatie van een oogstzeker gewas en een hoog drogestof gehalte, geeft Brutus een optimale pro- duktie aan ruwvoer. DIRKSLAND - HERKINGEN - MELISSANT LEDENVERGADERING AFD. RODE KRUIS. Op woensdag 26 maart a.s. om 19.30 uur zal in het hulpverleningscentrum de algemene ledenvergadering gehouden worden. Op de agenda staat vermeld de ge bruikelijke jaarverslagen, bestuursver- kiezing en de uitreiking van de donor insignes. In de pauze is er een bazar Welfare- werk, waarna het Bingo-spel gespeeld zal worden. Er zijn aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld. De Britten zijn berucht dol op eieren met spek, de Italianen op „pasta all'uo- vo" en de Fransen ziJn bekend om hun souffles. Ieder l£ind heeft zo wel een geliefd eiergerecht. Maar wat toch wel als een verrassing kwam was de ontdek king dat ook kippen hun nationale eigenschappen hebben. Deze totaal onverwachte informatie was te distilleren uit het antwoord op een schriftelijke vraag van het Duitse christen-democratische Parlementslid, Isidor Früh over de trends in de eieren- produktie binnen de negen EG-landen, zo lazen we ki het blad Euroforum, De Italiaanse kip bijv. met haar men taliteit van „laat maar waaien" legt maar 82 kg. eieren per jaar. Dit in ver gelijking tot hun superactieve Neder landse en Deense zusjes die er wel tweemaal zoveel produceren, resp. 153 en 152 kg per jaar. En dat terwijl de Ita lianen hun gevederde vrienden toch zo'n warm hart toedragen. Ze houden er niet minder dan 82 mUjoen, en daar komen er ieder jaar nog bij. De Denen bejegenen hun hennen heel anders. Zij hebben op één na het kleinste kippenarsenaal in de Gemeenschap, 4,5 miljoen, en ondanks het feit dat deze zo geweldig hun best doen hun produk- tiviteit steeg met IS»/» van 1972 tot 1978 loopt hun aantal sneller terug dan waar dan ook. De Nederlanders daarentegen, aan gemoedigd door de legwoede van hun kippen, kozen eieren voor hun geld en vermeerderden hun aantal met 60"/o veruit de grootste toeneming in de Ge meenschap. In tegenstelling tot de mees te andere landen wist Nederland ook zijn eierexport te verhogen (tot bijna 4 miljard stuks per jaar). De Ieren schijnen het minst gesteld op kippen. Zij houden er slechts 3,5 miljoen. Maar de liefde kan niet van een kant komen en de Ierse kippen zijn dan ook geen erg enthousiaste leghen nen (105 kg/per hen in 1978). Ofschoon de Franse kippen ook niet zulke fantastische legprestaties leveren ziJ komen slechts op de zevende plaats hebben hun bazen toch vertrouwen in hen en verhogen htm aantal (69 mU joen) hardnekkig; ofschoon ze met een toeneming van 12°/o toch nog ver achter de Nederlanders blijven. De rest van de Lid-Staten, Groot Brit- tannië, Duitsland, België en Luxemburg hebben alle een behoorlijk groot aan tal kippen die gestadig meer eieren leg gen, zy draaien daarmee als het ware hun eigen nek om, want hun aantal neemt langzaam maar zeker af. Al met al is de eierproduktie in de Gemeenschap als geheel sinds 1972 met 5»/o gestegen. Maar wat zijn de redenen voor het grote verschil in produktiviteit? De Commissie noemt er een aantal: het investeringsbeleid in de Lid-Staten is niet hetzelfde, noch de marketing. Bo vendien is kippevoer niet overal in de zelfde mate voorhanden. De Commissie wijst er in haar ant woord aan de heer Früh op, dat vele faktoren de eierproduktie en -handel kunnen beïnvloeden en dat de kippen fokkerij een vrije markt is zonder tus senkomst van de Gemeenschap. Het is, zo stelt Euroform tot slot, niet bekend of de kippen hierover hun vic torie kraaien. YRK 80614

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 13