Ex-Plaêtenaêr bouwt Clavecimbels en Virginalen J^ TREKKERS en WERKTUIGEN Boekholt Fashion OPEN HUIS nUNiPUTAB ir Morg@navo?id cSia-iezing in Middeiharnis Wij hebben nog mogdijkheden voor oogst 1980 voor de teelt van BINTJE en DESIREE consumptie-aardappelen met prijsgarantie. pootaardappelen consumptie aardappelen zaaigranen bloembollen Vertegenwoordiging G. JOPPE Julianaweg 84 Melissant Tel. 01877-1323 SPECIALE AANBIEDING Nieuwe Lely roterra eggen 3,5 mtr8.750, Nieuwe Howard frezen 1,50 mtr4.750, Idem 1,75 mtr5.250,— Rumptstad 3 mtr. snelegge, als nieuw 4.250, Gebruikte 3 mtr. Lely roterra 4.350, Urgent sproeimachine 15 mtr. gerev2.850, Idem 18 mtr. gerev3.500, Amac, 2-rijige rooier, als nieuw, bestuurbare wielen 25.000, Fiat heftruc, 2 tons diesel 14.500, MuUier 10 tons kipwagen, tandem 6.250, Santens stortbak met kettingzeef 5.500, Krakei, 1-rijige rooier geschikt voor uien en witlof 3.500, 1 Welgro mengmestwagen 4.500 Itr6.500, MF 188 trekker 14.500, MF 165 trekker 11.500, MF 165 trekker 7.50O, John Deere 1630, 900 uur gedraaid 18.500,— Fendt 108, 4-wiel aandrijving34.000, Fendt 612, 120 pk, 4-wiel aandrijving 49.500, Eicher 100 pk, 4-wiel aandrijving 31.500, Prijzen zijn exclusief BTW. L. V. Poldersedijk la STAD AAN 'T HARINGVLIET Tel.: 01871-1202 na 17.00 uur A. J. Diepenhorst 01871 -1424 Chr. V. d. Veer 01875 -1551 25, 26, 27, 28 en 29 maart houdt Boekholt-f ashion Tijdens deze dagen presenteren wij U onder het genot van een kopje koffie of frisdrankje onze grandioze voorjaars- enzomerkollektie: Herenkleding Graag hopen wij U geheel vrijblijvend één van deze dagen in onze zaak te mogen ontvangen. Met vriendelijke groeten, Bladz. 2 .JITLANDEN-NTFITW!?" Vrijdag, 21 maart 1980. De belangstellende orgel- en muziek- vrienden heüben kennis kunnen nemen van liet feit dat de Vereniging van Or- geivrienden morgenavond, zaterdag 22 maart een vergaüering zal houden in het vergaderloKaal van de Chr. Ger. Kerk te Middeiharnis aan de Hoflaan. Het is een goeae gewoonte van deze ver eniging om regelmatig vakmensen op het geDied van muziek- en/of instru- mentenoouwkunde uit te nodigen die dan tijdens een vergadering in ae gele genheid worden gesteld een en ander over hun „metier" te vertellen. Bij de vergadering van zaterdagavond (die vrij toegankelijk is voor belangstel lenden) en half acht begint, zal de Schoonhovense clavecymbelbouwer Cor nells Bom een lezing houden over zijn beroep. Daar de heer Bom uit onze omgeving afkomstig is en het vak van clavecym belbouwer niet erg algemeen is, hebben we deze ,,ex-plaetenaer" eens opgezocht in het vriendelijke aan de Lek gelegen Schoonhoven. Cornells Bom woont samen met zijn vrouw Floortje en vijf kinderen in het landelijk gelegen Schoonhoven. Als we de trap opgaan in het ruime huis komen we in zijn werkplaats, de ruimte waar hij zijn instrumenten bouwt. Op de werktafel ligt een clavecymbel in aan bouw. Ook staan enkele klavieren ge reed om in de instrumenten geplaatst te worden. „Ik ben in de Plaat (Ooltgensplaat) geboren als zoon van Huub Bom en Cornelia Trommel. Mijn vader (hij over leed 5 jaar geleden) werd in de Plaat altijd „sigare-Bommetje" gerioenad; dat kwam door de omstandigheid dat we een winkel dreven in rook- en snoepar- tikelen. Is het niet merkwaardig dat een zoon van een sigarenboer clavecymbelbou wer wordt? Eigenlijk niet zó, hij was wel sigaren- boer, maar daarnaast knutselde hij veel. Een gouden tijd was voor hem de perio de na de watersnoodramp van 1953. ïoen waren veel muziekinstrumenten, lees harmoniums, door het water danig ver-, nield. De instrumenten die nog enigszins te herstellen waren trachtte hij te re pareren. Dat was altijd heel bijzonder als hij aan de gang ging. In het kleine woon- kamertje ging een deken over de tafel, hierop werd dan het „waetururgul" ge legd. Bij het op de tafel leggen vleien meestal grote stukken opgearoogd slik op de grond. Dan werd voorzicnug be gonnen met de demontage. i De verschillende onderdelen kwamen in allerlei sigarendoosjes terecht, ieüer onderdeeltje probeerde hij te repareren. De sfeer die dit alles opriep het waren altijd de winteravonden zal ik nooit vergeten." „Misschien heeft dit alles me toen geïnfecteerd, je kunt eigenlijk zelden zeggen hoe iets begint. Belangrijker is dat je begint! Hoe lang doe je dit al? „Ik ben in 1968 begonnen met mijn eerste pogingen een instrument te bou wen. Wel moet ik zeggen dat ik toen inmidels getrouwd was en een tamelijk uitgebreide chemische studie achter de] rug had. Het bouwen van muziekinstru-| menten was een aardige vrij e-tij dsbe-| steding. In die periode, we woonden in Delft in een kleine flat, bouwde ik in strumenten in de slaapkamer. Als ik' 's avonds min of meer gedwongen werd de horizontale houding aan te nemen, schoof ik simpelweg het bouwsel onder bed. (vaak tot ongenoegen van mijn we derhelft). In Delft werkte ik in de proces-tech nologie. Een belangrijke verandering was mijn werkkring bij een instituut dat zich bezighield met onderzoek naar drinkwaterbereiding. Hiervoor moest ik vaak onderzoek doen met proefinstal laties die opgesteld stonden bij de grote rivieren. De verhuizing van iDelft naar het aan de Lek gelegen Schoonhoven heeft hiermee te maken". „Met het .bouwen van muziekinstru menten ben ik steeds doorgegaan. Op I een zeker moment werd de drang om muziekinstrumenten te bouwen groter dan mijn oorspronkelijke beroep. Van daar dat ik drie jaar geleden volledig ben overgestapt naar het bouwen van clavecymbels en virginalen". Een hele stap lijkt me zo, jullie heb ben een voor deze tijd tamelijk groot gezin en je had een goede baan? „Het is inderdaad een hele stap ge weest. Van zekerheid naar de toch altijd wat onzekere omstandigheden van het zelfstandige beroep. We hebben er echter geen spijt van gehad. Het vak is bijzon der boeiend. Wanneer je instrumenten bouwt en je doet dat op kleine schaal (ik werk er geheel alleen aan) dan is ieder nieuw instrument weer een span nende zaak. Dat komt door de verwach ting dat je steeds verder komt met het verbeteren van de klank, mechaniek, afwerking en decoraties. Er wordt tamelijk absoluut over in strumentenbouwers gedacht. De waar heid is dat ieder instrument iets weer geeft van de kennis en vaardigheden die je op dat moment hebt. Een bekende orgelbouwer zei me eens dat hij wel kon huilen als hij werk zag uit zijn beginperiode. Ik moet zeggen dat hij daarin niet alleen staat". Clavecimbel gebouwd in 1979. Waarop baseer je je, wat het model van het instrument betreft? „Goede vraag. Zoals je weet is het ma ken van copiën tegenwoordig zeer in de mode. Het is zelfs mogelijk om een „co- pie" in onderdelen aan te schaffen. Met het maken van een copie ben je er echter niet. Wat de klank betreft, kun je je nergens op oriënteren. Wan neer historische instrumenten, bijv. cla vecymbels worden gerestaureerd, dan is het vrijwel nooit mogelijk het instru ment te laten klinken, zoals het eens heeft geklonken. Er zijn bij de restauratie te veel ge dwongen concessies gedaan. Neem al leen maar de invloed van houtworm en het Inwerken van vocht op hout. Het is eigenlijk zo, dat geen enkel 16e of 17e eeuws gerestaureerde clavecymbel een juist beeld geeft van de oorspronkelijke klank. Het is dan ook niet juist om deze klank voor onze hedendaagse instru menten tot standaard te verheffen. Helaas wordt dit te veel gedaan. Waar ik mij op heb georiënteerd zijn de technieken die bij het vervaardigen van historische instrumenten werden toegepast. Dus: welke houtverbindingen, welk gereedschap enz. enz. Voor wat betreft de klank, heb ik me zeer geo riënteerd op diverse originele instru menten die uit die periode stammen zo als: orgels, blokfluiten, gamba's enz. Op basis van deze studies denk ik enigszins een idee te hebben hoe de in strumenten die bijvoorbeeld in de Zui delijke Nederlanden van de 16e en 17e eeuw werden gebouwd, hebben geklon ken. Daarom bouw ik geen strikte copiën, maar ik tracht met huidige materialen, en dan gaat het in hoofdzaak over het snaarmateriaal, een instrument te bou wen dat krachtig, direct en rond zon der bijgeluiden in de klank, klinkt". Komt dit ook op de lezing ter sprake? „De lezing zal in hoofdzaak gaan over Antwerpen als centrum van de Vlaam se clavecymbelbouwkunst. Met behulp van een serie dia's zal getracht worden de gewoonten en intenties te achterha len van de historische muzikant en in strumentenbouwer. Het is altijd moei lijk de waarheid te achterhalen, daar verschillende uitleg mogelijk is. Wel kan je aan de manier van werken een indruk Be laatste hand aan een dubbel-manuaal. ''■:''^iii>y>>:ii.'SiiAi':'^i;-i::^t^ Cornelis Bom reguleert een klavier. krijgen of er orde heerste, of ze rustig konden werken en of ze hun vak be heersten. Tekenend vind ik dat het klavierraam van een Ruckers Instrument, gebouwd in 1615 te Antwerpen na 365 jaar nog steeds niet uit elkaar ligt of krom ge trokken ia". Na de lezing kan een in 1979 gebouwd virginaal bespeeld worden. Tekst en foto's A. Bom. OOSTERLAND Oud. Ger. Gemeente: Door de Oud Ger. Gemeente alhier werd onlangs een beroep uitgebracht op ds. W. Kamp, Oud. Ger. predikant te Grafhorst. Zulks in de vacature, die ontstond door het vertrek van de vorige predikant ds. A. van der Meer naar Rijssen. Ds. Kamp heeft echter gemeend voor dit beroep te moeten bedanken. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 23 MAART 1980. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. J. Plan- te, bed .H. Doop, 6 uur ds. W. J. Kolkert uit Nieuwerkerk. Ger. Kerk: Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar. Ger. Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. Oud Ger. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Kamp uit Grafhorst. SINT - ANNALAND Uienveiling: van dinsdag 18 maart 1980. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 51,10 - 52,80. Uien, drie- lingen, maar dertig/veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 39,90 - 40,Uien- prijs per kilogram. Aanvoer: 125 ton. KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 23 MAART 1980, (Zesde Lijdenszondag). Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. M. D. Geuze en sav. 6 uur ds. J. G. van Loon uit Sint Maartensdijk. Gereformeerde Gemeente: v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur lees- dienst. Geref. Gemeente in Ned: v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. EXTRA KERKDIENST Voor de Gereformeerde Gemeente van Sint - Annaland hoopt D.V. op dinsdag 25 maart a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords ds. H. Ligtenberg uit Middeiharnis. FRIESE COÖPERATIEVE HANDELSVERENIGING VOOR ZAAIZAAD EN POOTGOED G.A. DE "Z.P.C." M1DDELHARNIS-2ANDPAD58-TEL01870-3141

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 10