De nieuvirste Keulse keukens nu sak^ bü Tielemain HEROPENEN TEMIK10G qarensmatu De Fransche koopmanszoon Volleybai I^STE:RMEZZO AANSTAANDE MOEDERS Uw huis verkopen TAMBOER Uw huis vericopeii TAMBOER We^ met de keukengeurtjes 't Is bijna zover, dan hopen wij onze geheel vernieuwde en vergrootte winkel weet te en wel op VRIJDAG 21 MAART Ter gelegenheid van dit heugelijk feit enkele aanbiedingen: SLAGROOMGEBAKSTUKJE i/è pond gesorteerde Roomboterkoekjes 5 echte Ouddorpse PAASBOLLEN 6 BOLUSSEN HALEN, 5 BETALEN Bij besteding van 10,—, STOKBROOD voor 4,25 2,75 2,19 ƒ0,50 En als klap op de vuurpijl, elke 20e koper een GRATIS APPELTAART Beleefd aanbevelend, Bakkerij K. AKERSHOEK STATIONSWEG 15 OUDDORP TEL. 01878 -1352 l AARDAPPELTELERS, OPGELET Voor bestrijding van aardappelmoeheid geeft recht op ontheffing voor de teelt 1 op 3 Toepassing m één werkgang, dus arbeidsbesparend met aangepaste apparatuur, aanwezig bij: i:^ R. v. PUTTEflSr Westdijk 10 Dirksland telefoon: 01876 - 272 Loonbedrijf F. M. BUIJS Oude Tonge telefoon: 01874 - 1261 VRAAG INLICHTINGEN BIJ U gewasbescherming Ds. V. d. Poelstraat 5 3258 AE Den Bonmiel Tel.: 01871 - 1777 01870 - 3131 VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „ETLANDEN-NIEU Wg" Dinsdag, 18 maart 1980. Als één van de eerste in Nederland presenteert keukencentrum Tieleman uit Melissant drie nieuwe Alno keukens, die onlangs op de Keulse meubel- en keukenbeurs ten doop werden gehou den. Dat nieuwe zit hem zowel in het uiterlijk als in het innerlijk van de keu kens. Dat vloeit ook logisch voort uit de doelstelling bij het ontwikkelen van nieuwe keukens: de huisvrouw de best mogelijke werkruimte verschaffen, waarin funktionaliteit en esthetische vormgeving optimaal samengaan. Een mond vol, maar het resultaat is er ook naar. Alnopart, een vooral gezellige keuken met een eiken front en een fijne hori zontale lamellenstruktuur die wordt on derbroken door de vertikale stijlen van het raamwerk. Een bijzonder éffekt geeft het getinte draadglas in de glazen deurtjes en de gedraaide houten knopjes. Er zijn twee kleurmogelijkheden: blank of roodbruin eiken. Alnorond, een vooruitstrevende kombina- tie van hout en kunststof (met perka ment struktuur). Kenmerkende details voor dit model zijn de afgeronde zij kanten van deuren en ladefronten en de massief houten beugelgreep. De fronten bieden een kleurkeuze tus sen groen en zandkleurig, de houten de len zijn er in blank of roodbruin eiken. Alno 80 kassette, een klassieke eiken keuken, die funktionaliteit paart aan een tijd loze elegantie. De deuren hebben een massief eiken raamwerk, waarin een ge profileerd eiken paneel en zijn voorzien van gedraaide houten knopjes. De kleuren zijn blank, bruin of rood bruin eiken. Een verder nieuwtje, zijn de open fles sen rekken die voor de twee eerst ge noemde modellen leverbaar zijn, en die tevens als ladevaKken kunnen worden gebruikt. Overige nieuwe ontwikkelingen voor de tachtiger jaren zijn gericht op de verhoging van het komfort in de keu ken. Keukenapparaten worden nog han diger ingebouwd, waardoor ze sneller gebruiksklaar zijn. Alles onder het motto: het gemak dient de mens. Ook de hoek van de keuken is nu ontdekt en wordt ten volle benut. Hetzij door uitgekiende voorraadkasten of door juist in die hoek oven en kookplaat schuin op te stellen wordt de beschikba re ruimte in de keuken optimaal benut. Het is wel duidelijk: de keuken wordt steeds verder geperfektioneerd en aan gepast aan de eisen van de moderne huisvrouw. In de showroom van keukencentrum Tieleman kan ieder zich daarvan over tuigen, want naast de drie primeurs staan daar nog zo'n 50 keukens te kijk. Herenl Spirit 0-3: De heren hebben tegen Spirit uit Barendrecht geen kans gezien het goede resultaat van de uitwedstrijd te herha len. Uit voorzorg dat deze wedstrijd die twee vv-eken eerder door het vertrek van de sclieidsrechter in de Ie set werd ge slaakt, uit de hand zou lopen had de bond een nationale scheidsrechter aan gewezen die zich uitstekend van zijn taak kweet. Na een zwak begin met 7 - 15 en 10 - 15 verlies kwam Intermezzo in de 3e set tegen een degelijk en constant spelend Spirit beter voor de dag. Een goed blok en een afwisselende aanval hielden Spirit constant bezig. De thuis ploeg nam hierdoor een 14 - 12 voor sprong maar Spirit ging stug door en won met 14 - 16, uitslag 0-3 voor de gasten. Heren 4 vc Goeree 2 3-1: Na de snelle nederlaag in de uitwed strijd revancheerde Intermezzo 4 zich zaterdag door de thuiswedstrijd tegen vc Goeree met 3 - 1 te v/innen. Welis waar liepen de zaken bij de thuisploeg in de Ie set na een 11-4 voorsprong te hebben opgebouwd enigszins uit de hand, 15 - 17 verlies, de 2e set gaf een ondubbelzinnig herstel te zien met 15-0 winst. In de 3e en 4e set was het score verloop minder grillig. Met 15-9 en 15 - 11 werd de 3 - 1 winst binnen gehaald. Dames-----Marathon 1-3: Tegen de koploper van de 3e divisie F, het Vlissingse Marathon hebben de In termezzo-dames verdiend verloren. Na twee sets v/as de stand nog gelijk, 1-1, DUIVELAND - OOSTERLAND GESPREKSGROEP VOOR Indien er voldoende belangst, voor be staat hoopt de afdeling van het Groene Kruis voor wat betreft de gemeente Duiveland, n.l. de dorpen Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, en Sirjans- land, een gespreksgroep voor aanstaan de ouders te organiseren in het wijkge- bouw van het Groene Kruis te Ooster land. Diegenen die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich opgeven bij de wijkverpleegkundige in Oosterland; me vrouw zr. van de Velde-Berrevoets, te lefoon 01114 - 2050, voor of op dinsdag 25 maart e.k. Ook aanstaande ouders uit de omliggende dorpen zijn uiteraard van harte welkom, in de gespreksgroep. OUD VOSSEMEER Restauraiie Smjüskiokje: De rest. van het uit 1786 daterend smidsklok- je aan de oostgevel van de firma Vos in de Raadhuisstraat is bijna gereed. De restauratie werd uitgevoerd door firma Landheer uit Wezep. Het uur- en speel werk fungeert nu weer zoals het be hoort. hierna sloegen de gasten met 15 - 5 en 15-9 definitief toe. Verdere uitslagen. Bemisse Heren 2 2-2; Heren 3 Data Center 2, O - 3; Bernisse 2 Heren 6, 3 - 0; Bernisse Dames 2, 2 - 2; Vierpolders Jongens B2, 3 - 1. OOLTGENSPLAAT VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD Woensdag 19 maart herdenkt het echt paar J. H. Korteweg en S. Korteweg- van Hassent, Boomgaardpad 7, alhier, hun 55-jarige echtvereniging. In het Veren, gebouw „'s Centrum" is er van 3 tot 5 uur nam. gelegenheid tot felici teren. Van deze plaats gaarne onze har telijke gelukwensen. VERGADERING „HET GROENE KRUIS". Donderdag 20 maart a.s. ds nam. 7.30 uur zal in het Veren, gebouw „'t Cen trum" (Zaal B.) een buitengewone le denvergadering van „Het Groene Kruis" gehouden worden. De agenda vermeldt een voorstel tot verhoging van de contributie tot 35, en een bespreking algemene zaken. Het bestuur rekent op een flinke be langstelling. BIJBELKRING Heden dinsdagavond om 8 uur komt de Bijbelkring o.l.v. ds. T. W. van Ben- nekom in „Elthato" bijeen. Behandeld zal worden Artikel 22 van de Ned. Geloofsbelijdenis. LEDENVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL. De jaarlijkse ledenvergadering van de Chr. Nat. School „De Hoeksteen" zal ge houden worden vrijdag 21 maart des nam 7.30 uur in het schoolgebouw aan de P. Biggestraat. Voor de pauze wor den de diverse verslagen uitgebracht. Na de pauze is er een bestuursver- kiezing, aftredend en herkiesbaar zijn de heren L. Bom K. L. z. en Jac. de Bonte Wz. H Hierna zal door ds. T. W. van Benne- kom een referaat gehouden worden, waarvan de titel niet op de agenda staat vermeld. SINT - ANNALAND Uienveiling: van donderdag 13 maart 1980. Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 51,10. Uien, drielingen, maat dertig/veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 30,30. Uienprijs per kilo gram. Aanvoer; 21 ton. Benoeming: Ouderling Johs. Elen- baas uit Sint - Annaland is benoemd tot quaestor van het moderamen van de Classis Tholen van de Gereformeerde Gemeenten. SINT - ANNALAND „NOODKLOK OVER STAVENISSE" Platenboekje door C. van Winkelen. Noodklok over Stavenisse". Dat is de titel van een door C. van Winkelen sa mengesteld boekwerkje over de ramp, die het Thoolse dorp Stavenisse trof in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953. Dit stemmige boekje werd uitgegeven door de Zeeuw se Boekhandel in Zierikzee. Een boekje vol herinneringen, zowel blijde als droeve; zo zou het pas uit gekomen boekje bestempeld kunnen worden. De schrijver kreeg van diverse personen en instanties een schat van oude kaarten en foto's over deze ver schrikkelijke waterramp, die Stavenisse trof. Ook uit zijn eigen uitgebreid archief had de schrijver diverse kaarten voor dit boekje beschikbaar. Beelden van de door het binnenstromende zeewater aan gerichte verwoestingen en van verdwe nen huizen in verschillende wijken van Stavenisse, zoals bijvoorbeeld uit de Wilhelminastraat, de Kerkstraat en de Postweg, om er maar enkele te noemen. Verder komen er opnamen in voor van de wederopbouw en verschillende luchtfoto's, waarop duidelijk de sporen van de verwoestingen te zien zijn. Ver der opnamen van de Koninklijke be zoeken van het echtpaar Prins Bem- hard en H.M. Koningin Juliana en van Z.M. Koning Haakon. Een aantal Noor se woningen. De Indentificatiegroep met Koningin Juliana en verder vele personen uit het toenmalige Stavenisse. Een lijst van de 153 slachtoffers completeert het geheel. De 38 paaltjes met uitvoerige be schrijving geven een duidelijk beeld van de ramp in Stavenisse! THOLEN Gouden jubileum: Het echtpaar H. Jansen en E. Jansen hoopt 20 maart zijn 50 jarig huwelijksfeest te vieren. Bloemschikken: Bloemist P. Jan sen slaagde te Den Haag voor de vak- b^kwaamheidsproef Bloemenschikken. Restaurant op de Kaay: De heer J. Tholenaar wil op de hoek van de Kaay - Visstraat een specialiteiten restaurant bouwen. De hoofdschotel bestaat dan uit vis, is de bedoeling van de heer Tholenaar. Vroeger was er op die hoek een mo numentaal gebouw met een trapgevel uit de 17e eeuw. Het was eerst een bierbrouwerij en later een houthandel. Het historisch gebouw kwam leeg te staan en raakte danig in verval zodat het moest worden afgebroken. De heer Tholenaar wil in hoofdlijnen aansluiten bij het oorspronkelijk his torisch gegeven. Er zijn van die geurtjes die hardnek kig de keuken weigeren te verlaten; die van gebakken sardines of makreel bijvoorbeeld. Maar ook zijn zij niet op gewassen tegen de welriekende stoom die opstijgt uit een pan kokend water waarin een handje van één van de vol gende kruiden werd gestrooid: eucalyp tus, rozemarijn, munt of thijm. Gewoon enkele minuten laten koken. Eucalyp- tusdamp is bovendien een uitstekend middel om de winterse microben te ver jagen. Aanrecht en keukentafel kunt U van tijd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen met een geparfumeerd concen traat dat U zelf kunt maken. Los daar toe vier eetlepels zuivere zeepvlokken op in een kwartliter gloeiend warm wa ter. Voeg erbij Vs liter alcohol van QO'/o liter citroensap. Het mengsel bewaren in bijv. een uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het gebruik hiervan zal er in de keuken een hele tijd lang een verrukke lijke frisse geur van citroenen blijven hangen. THOLEN Botsing op kruispunt: Op het ge vaarlijke kruispunt Koningin Juliana- straat - Simon Lindhoutstraat gaf me vrouw W. B. P. de H, met haar auto i geen voorrang aan de van rechts uit de Simon Lindhoutstraat komende auto, bestuurd door de heer H. K. S. Bij de botsing werd de auto van mevrouw P. de H. grondig vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Scouting: In de kantine van de fir ma De Waal hield de in oprichting zijnde Scouting Tholen een verg. Een groepsbest. werd samengest. en ook de verschillende speleenh. kregen hun lei ders of leidsters. Met het gemeentebe stuur van Tholen wil men praten over een onderdak voor de vereniging en voorts wil men in overleg treden met de Watersportvereniging „De Kogge" daar de jeugdgroep de zeeverkenners van Scouting gaan vormen. Rode Kruisloop:Onder auspiciën van A. V. Spado uit Bergen op Zoom wordt er op 19 april a.s. de derde Rode Kruisloop Tholen gehouden. Het is een officiële K.N.A.U. loop met een start vanaf de Markt met afstanden van 1 km, 2 km, 3-6 km en 10-15 km. SINT MAARTENSDIJK Benoeming en ontslag: Op de ge meentesecretarie Tholen werden de da mes J. E. Wesdorp en J. C. M. v. d. Zan- de benoemd tot typiste en mej. E. M. van Tilburg tot schrqver. De heer A. G. J. Derking werd be noemd tot opzichter B bij de dienst Ge meentelijke ontwikkeling. Eervol ontslag kregen A. Deurlo als Ambtenaar C in vaste dienst, mevr. P. Stoffels als commies, L. J. de Graaf als commies A in vaste dienst en mevr. R. D. H. Wesdorp-v. d. Berge als typiste A in vaste dienst. Diefstal van stenen: Op het indus trieterrein werd in de nacht van dins dag op woensdag 12 maart op het erf van transportbedrijf Bijl een partijtje stenen meegenomen. De daders zijn nog niet bekend. POORTVLIET Rommelmarkt: Om de nieuwbouw van de Geref. Kerk financieel te steu nen wil men in september een rommel markt houden. Op 22 maart en 10 mei komt men langs de huizen om de oude spullen op te halen en later missclüen nog een keer. door Job's Staal 29 Nu in deze maanden, dat Ds. Van Houten door zijn verlamming aan zijn bed gebonden was, werd de omgang tussen Jakob en zijn pleegvader nog inniger dan,voorheen, omdat hij nu ge durig in zijn nabijheid was. Zo was het dan ook, dat Jakob in een vertrouwelijk gesprek vrijmoedigheid kreeg om te zeg gen, wat de begeerte van zijn hart was. Ds. Van Houten hoorde dit met blijd schap aan en hij beloofde, al het moge lijke te zullen doen, om Jakob voort te helpen, opdat hij zijn begeerte mocht kunnen verkrijgen. Hij kon al dadelijk beginnen met zich te oefenen in Latijn en Grieks, waarin Ds. Van Houten hem het nodige onderricht kon geven. Daar Jakob vlug van bevatting was, maakte hij weldra grote vorderingen. Toch kwelde hem wel eens de gedachte: wat zou mijn Vader daarvan zeggen, dat ik nu ook uit de koopmansstand ga. In dien hij schreef: dat verbied ik je, dan zou ik het niet durven doen, want hier is geen gebod gods dat mij verplicht. Maar zijn Vader schreef hem niet en zou het spoedig niet meer kunnen doen. want terwijl Jakob druk aan zijn studie was, kreeg hij op zekere dag de tijding, dat zijn Vader gestorven was. Nu kon hij niet anders, dan met zijn studie door gaan. Als koopman kon hij toch zijn Vader niet opvolgen. Was er nu ook al diepe smart in zijn hart, dat zijn Vader gestorven was, zonder zich met hem te verzoenen en zonder enige bewijs van zijn vader liefde gegeven te hebben, toch kwelde hem voortaan niet meer de gedachte: „Zou Vader het wel goedvinden?" en met te meer kracht kon hij daarom zijn studie voortzetten. Eerst was bij hem de gedachte ge weest, om predikant te worden in de Waalse Kerk en- zo in zijn moedertaal het evangelie te prediken. Dat werd hem echter afgeraden, want door de vele predikanten, die als réfugié's de Nederlanden waren binnengekomen, wa ren er eigenlijk al te veel predikanten voor de Waalse Kerk. Daarom besloot hij dan ook te studeren voor predikant in de Nederduits Gereformeerde Kerk. Door bemiddeling van Ds. Van Hou ten kon hij in het jaar 1707 naar de Ho ge school te Leiden gaan om daar voor predikant te studeren. Na welgeslaagde examens keerde hij in November van het jaar 1710 weer te rug naar Middelburg en nam weer zijn intrek bij Ds, Van Houten. Hij studeerde nu in Middelburg voor het examen, dat hij voor de classe moest afleggen, waarna hij beroepbaar zou kunnen zijn. Ds. Van Houten verlangde er naar, zijn pleegzoon nog eens op de kansel te zien. Hij geloofde, dat Jakob een uitnemend predikant zou zijn. Die wens werd evenwel niet vervuld. Nog vóór Jakob zijn examen kon doen, reeds in April 1711, overleed hij. Dominee Petrus Immens, die ook pre dikant in Middelburg was en die een boezemvriend geweest was van Ds. Van Houten, nam nu Jakob in zijn huis op, In de maand Mei van het jaar 1712 reed een rijtuig de straatweg op die van het stadje Goes naar het dorp Kloe- tinge ging. Dit dorpje bleek evenwel het doel niet te zijn, want de karos reed het vriendelijke, dorpje door en ging de straatweg op, die naar Kapelle leidt. De zogenaamde postweg, die thans Goes over Kloetinge met Kapelle ver bindt, was er toen nog niet, maar toch was reeds in 1651 een straat aangelegd, die van Goes over Kloetinge naar Ka pelle voerde. Tussen liefelijke weilanden en akkers, waarop het eerste groen zich vertoonde, afgewisseld met boomgaarden, die nu prijkten in volle lentetooi, reed het rij tuig langzaam voort naar Kapelle. Eindelijk, aan het begin van de West straat, werd het dorp binnengereden;, nog enige ogenblikken, en kerk en oren vertoonden zich aan het oog. Het rijtuig: reed rechtuit voor de kerk heen en stond weldra stil voor de pastorie. Op de dorpel der pastorie hadden en kele personen zich verenigd om de aan- gekomenen te begroeen. Toen de koetsier het portier van het rijtuig opende, kwamen er twee heren uit. Het waren dominee Petrus Immens, predikant te Middelburg en candidaat Jacques of zoals hij gewoonlijk genoemd werd Jakob Hanapier, de de aanko mende Zondag hier in de kerk zou be vestigd worden als predikant. Onder de personen, daar aanwezig om de aanstaande dominee te verwel komen, waren behalve een tweetal ouderlingen en een diaken ook de Wel eerwaarde Heer Ds. Johannes de Coo, predikant te Biezelinge, Van der Hicke, Secretaris der gemeente Kapelle-Ble- zelinge en Eversdijk en Cornells Ver- trecht, schepen van Kapelle-Biezelinge. Het dorp Kapelle is gebouwd in een cirkel rondom de kerk en de oren. In oude tijden waren er behalve deze kring slechts een drietal straten, nl. de West- straat, de Ooststraat en de Biezelingse- straat. Een eind van het dorp verwij derd waren nog enkele huizen bij het slot Maelstede en verder sommige hof steden als in Spaarte en Tekenburg. Onder de voorname gebouwen be hoorden behalve het reeds genoemde slot Maelstede, nog de kastelen Gistel- les en Bruelis en het schone landhuis Jachtlust. Maar de roem van het dorp was de kerk met de toren. De fraaie kerk, die het jaartal 1427 draagt, dateert echter reeds uit de 13e eeuw. In het midden dier eeuw gingen de nonnen van het klooster Jeruzalem naar dit gebouw ter kerk. Het is dan o'ok duidelijk, dat dit gebouw oorspronkelijk bestemd was voor de Rooms-Katholieke eredienst. De twee torenvormige daken dragen beide een kruis. In het rond zien we verschil lende hoge, beschilderde kerkramen. De hoofdingang van de kerk bevindt zich in de toren. Deze, bekend als de hoogste van Zuid Beveland, is met zijn vier gemetselde hoektorentjes een sieraad van het dorp. Het is zondagmorgen. Even voor ne gen uur begint de zware klok te luiden. De kerk wordt „opgeluid", zeggen de Kapellenaars. Nu komen de Zuid Bevelandse boe ren in hun eigenaardige klederdracht, vilten hoeden op 't hoofd, korte jassen aan en versierd met grote zilveren broeksknopen, uit hun huizen. Evenzo ziet men de boerinnen met haar witte mutsen, gouden plaatjes en gele kap- hoeden zich ter kerke spoeden. Het kerkboek hebben ze in de hand. Weldra zijn allen gezeten en beklimt ds. Immens de kansel. Na de preek leest hij het formulier om de dienaren des Woords te bevestigen en toen de gebrui kelijke vragen tot candidaat Jacques Hanapier gedaan werden, hoorde men deze met duidelijke stem spreken: „Ja ik, van ganser harte." i Des Kviddags deed ds. Hanapier zijn intrede en verhoud hij zich aan de kerk van Kapelle en zo was door de wonder bare leiding Gods de Franse koopmans zoon, die onderwezen en opgevoed was in de leer van Rome en die als knaap blaakte van ijver voor de Roomse Kerk, een dienaar des Woords geworden in de Gereformeerde Kerk in deze gewesten. Als Jakob daaraan dacht, was hij ver wonderd. Menigmaal schreef hij nog aan de vriend zijner jeugd, aan Hendrik Gerritsen van Bodegraven en dan schreef hij, dat hij het niet begrijpen kon, dat God naar hem had willen om zien, maar dat het alles Gods vrije ont ferming was. XV BESLUIT We willen nu een tijdvak van ruim vijf en twintig jaren overslaan en nog eens ds. Hanapier opzoeken. We moeten daartoe evenwel niet naar Kapelle in Zeeland, maar naar 's Gravendeel in Holland. Op Kapelle Is ds. Hanapier niet lang geweest. Reeds de 3de December van het jaar 1713 preekte hij zijn afscheid, daar hij een beroep had aangenomen naar de Kerk van 's Gravendeel. Als tekst voor zijn afscheid te Kapelle had hij gekozen Deuteronomium 30 vs. 9: „Ik neem heden tegen ulieden tot getuigen de hemel en de aarde. Het le ven en de dood heb ik u voorgesteld, de zegen en de vloek. Kiest dan het le ven, opdat gij leeft, gij en uw zaad." De daarop volgende Zondag werd hij in 's Gravendeel bevestigd, 's Middags deed hij zijn intreerede en sprak over Ps. 34 VS. 12: „Komt, gij kinderen, hoort naar mij. Ik zal u des Heeren vreze le ren." Toen Ds. Hanapier te Kapelle zijn in tree deed, was hij nog ongehuwd, maar m het jaar 1713 was hij gehuwd met me juffrouw Sara Strijpe. Behalve een dochter kregen ze nog twee zonen, waar van de jongste voor predikant studeer de, wat hij evenwel eerst na zijn vaders dood geworden is. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2