EiiAnoEn - niEUWs DegeKjke adviezen, daarvoor komt de cliënt bij de NMB, De NMB denkt met u mee. 3e blad Vrijdag 14 maart 1980 No. 4875 PONDJES DIE NIET MEER DOOR HET MONDJE GAAN Lentebaby's krijgen voorjaarsgroet van Flevohof Strand- verontreiniging door olie Uw huis verkopen TAMBOER SINT - ANNALAND CN.V.-INSIGNE VOOR DHR. J. M. VROEGOP. PREKEN uit de Reveilserie Oud en toch nieuw (C.H. Wisse, directeur NMB Middeiliarnis) Al zo'n 6 jaar. Vanaf de opening. Ik heb het kantoor als het ware onder m'n handen zien groeien. In die 6 jaar heb ik al heel wat mensen kunnen hel pen met financiële adviezen. Ik zeg altijd: Je moet nergens om heen draaien, gewoon nuchter de mogelijkheden aangeven en dan zeg gen welke je de beste vindt. Daar is de cliënt het meest mee ge holpen. Trouwens, waarom denkt u dat dit kantoor zo vlug groeit? Zeer zeker, in dit gebied kom je van alles tegen, middenstanders, industrie en niet te vergeten, de landbouw en vis serij. Harde werkers, geen kapsones, verstandige ondernemers. Ja, en terecht. Vergeet niet dat mede daardoor de agrarische sector één van de meest gezonde bedrijfs takken is. Gezond in die zin dat er nooit teveel vreemd vermogen op de balans voorkomt. Nou, kijk, dat zit zo. Vroeger werd het boerenbedrijf praktisch volledig gefinancierd met eigen kapitaal of familieleningen. Was er even 'n tekort, dan werd de bank benaderd. Kwam er daarna oogstgeld vrij, dan bracht men dat weer naar de bank. Daar bleef 't zo'n beetje bij. Sinds die tijd heeft de bank een groot aantal diensten geïntroduceerd, die nu in het boerenbedrijf vrijwel on misbaar zijn geworden. Bovendien heeft de vergaande mechanisatie en rationalisatie van het boerenbedrijf een onderneming gemaakt met forse in vesteringsbehoeften. Wèl als we de traditionele bank- gedachte hadden aangehouden. Wan neer de bank dan een los object finan ciert - bijvoorbeeld een schuur - werd het geld gegeven op borgstelling van familieleden of met een zogenaamde hypothecaire dekking. Hoe het bedrijf reilt en zeilt interes seerde zo'n bank dan niet. Nou, die traditie vinden wij allang niet meer verantwoord. Wis en waarachtig niet. Maar wel zijn wij tegen het traditionele finan cieren van een object, geïsoleerd van de totale bedrijfssituatie. Wij - van de NMB - vinden dat je daar een cliënt nauwelijks een dienst mee bewijst. Een pasklaar, uitgebalanceerd financieringsadvies kun je pas geven wanneer je inzicht hebt in de gang van zaken. schikbaar heeft. Want met geld valt weer geld te verdienen. De NMB heeft een groot aantal mogelijkheden ontwikkeld wanneer het op sparen of beleggen aankomt. Gewoon omdat bij iedere cliënt eigen wensen leven. En daar moet je als bank zo goed mogelijk op kunnen aanslui ten. Meedenken, ook in het betalings verkeer. Kijk maar eens naar de belangrijke plaats die de NMB tegenwoordig in neemt in de landbouw en de vee handel. Dat is gegroeid omdat wij voor de landbouwers en veehandelaren diensten ontwikkelden waar ze in de praktijk mee gebaat zijn. Trouwens, die NMB-aanpak maakt de relatie tussen bank en cliënt bijzon der prettig. En doordat de NMB-man meestal even naar de boerderij toegaat om te praten, is de sfeer al gauw infor meel. He^ u verder nog opmerkingen? Ja, ons pand is goed bereikbaar en heeft ruime parkeergelegenheid. Het telefoonnummer is 01870-3511, 's avonds 01870-5090. Precies, en niet alleen bij finan cieringen. Ook als de cliënt geld be- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zandpad 70, Middelhamis „Elk pondje gaat door het mondje", is een populair gezegde. Wie nooit last heeft (gehad) van overtollig vet, haalt misschien lachend de schouders op. Maar ben je te dik en geeft dat pro blemen, dan raakt het je wellicht. Wie (veel) meer weegt dan de gebrui- kelijke tabel toestaat, wordt door an deren wel eens gekwetst, al is het nog zo onschuldig bedoeld. Of beklaagd, ter wijl het best mogelijk is dat de per soon in kwestie zelf niet onder zijn/haar dikte lijdt. En niet magere mensen, maar „dik- kerds" zijn meestal mikpunt van grap penmakerij of erger spotternij. Over wicht heeft een negatieve klank. Het wordt gekoppeld aan „minder gezond", ook aan „minder mooi". Dat komt omdat het modebeeld hoofdzakelijk bestaat uit slanke dennen die zich in perfect zit tende kleertjes licht en snel op bijvoor beeld surfplanken voortbewegen. GEWOONTEN. Te dikke mensen realiseren zich best soms zelfs pijnlijk dat hun over wicht te maken kan hebben met hun leef- en vooral voedingsgewoonten. Hoewel zo'n dertig procent van hen er volgens wetenschappelijke literatuur aan mag twijfelen dat hun dikte een gevolg is van teveel eten en (of) drin ken. Zij moeten namelijk haast onmen selijke inspanningen doen om slank te worden en te blijven. Hun gewicht wordt daarom gezien als iets wat bij hen hoort en waar ziekten uitgezon derd niets tegen te doen is. De meeste mensen die boven hun ge wicht zitten, kunnen in theorie wel af slanken. Velen proberen het serieus, al kost het vaak de grootste moeite. Er zijn ook mensen die het geen zier kan schelen dat ze dik zijn. Die zeggen dat,ze met een laag vet op hun lijf anderen op af stand houden en zo al het goede dat zij innerlijk bezitten in stand kunnen hou den. Wie wU vermageren kan vele wegen bewandelen, maar ze leiden allemaal naar dat ene: drastische verandering van eet- en drinkgewoonten. De verma- geringsprogramma's die in Nederland bekend zijn, lopen kwalitatief sterk uit een, van zeer slecht (ongezond) tot goed. Maar hoe komt het nou dat zoveel mensen na een dieetkuur met goed re sultaat na verloop van tijd terugvallen op hun oude leefgewoonten? Een ant woord is dat de sterke behoefte aan eten diepere oorzaken kan hebben dan men zelf veronderstelt. Om er achter te komen waardoor bepaald gedrag ont staat, zou je tenminste aan zelfonder zoek moeten doen alvorens een dieet kuur of ander vermageringsprogramma te volgen. ONDERZOEK. Drs. Arnold Goedhart heeft als onder zoeker (metholoog) in de Vakgroep Kli nische Psychologie en ConfUctuologie aan de Vrije Universiteit van Amster dam gewerkt met mensen die wilden vermageren en die zich met hulp van de onderzoekers aan zelfonderzoek on derwierpen. Om en dit was het doel via gedragsverandering de oude voe dingsgewoonten af te leren. Gedragsverandering als basis van een vermageringsprogramma. Goedhart: „Het blijkt dat deze manier veel mensen veel meer aanspreekt dan een kuur. Als je er resultaat mee be haalt, geeft het ook meer bevrediging. Het berokkent mensen minder schade. Ik wü niet zeggen dat een goede dieet kuur (hij noemt in dit verband de weight-watchers) schadelijk is, maar er zijn ook slechte kuren. Het nadeel van dieetkuren is dat je jezelf onder druk zet. Misschien gaan er wel een paar kilo's gewicht af, maar in feite kun je de situatie niet beheersen. De kans is dan ook groot dat de oude gewoonten terugkomen". De conclusie van zijn onderzoek vier jaar geleden luidt dat de resultaten van gedragsverandering om te vermageren vergelijkbaar, maar niet beter zijn dan die van een goed dieet. En veel terug- vaUers waren er heus ook. Traditiegetrouw zullen alle baby's, die vrijdag 21 maart a.s. de eerste lente dag tussen 0.00 uur en 10.00 uur wor den geboren van Flevohof een voor- jaars ontvangen. Een fling aantal nieuwe wereldbur gers krijgen in de loop van de dag be zoek van een deputatie, die een grote mand met allerlei verse Flevohof-pro- dukten zal aanbieden, terwijl de hele familie zal worden getrakteerd op be schuit met muisjes. In het kader van het nieuwe tuinen- plan van Flevohof, waarvan de eerste fase dit voorjaar zal worden gereali seerd, wordt een lentekinderentuin aan gelegd. Alle bomen, struiken en plan ten in deze tuin worden vernoemd naar de kinderen die op de eerste lentedag 1980 worden geboren. Tevens bestaat de mogelijkheid een negatief van één van de eerste foto's van uw lentebaby naar Flevohof te stu ren. Hiervan zal een vergroting op pos terformaat worden gemaakt. Van alle inzendingen zal een lentekinderen-ex positie worden samengesteld in één der tentoonstelUngspaviljoens van Flevohof. Wat moet U doen om deel te nemen aan deze aktie? Bel op de eerste lentedag 's rfiorgens voor 10.00 uur naar Flevohof: tel. 03211 - 1514, toestel 55, als er in uw familie of in uw ziekenhuis een lente baby is geboren. Flevohof zorgt voor de rest! MOEITE WAARD. Teleurstellend? Goedhart: „Nee, het bevestigt de literatuurgegevens, met na me uit Amerika. De gedragsprogram ma's die tot nu toe worden gegeven zijn ook terecht bekritiseerd. Ze kunnen veel beter. Het is de moeite woard om daar aan te werken, aangezien de er varing heeft geleerd dat deze manier om te vermageren het prettigst wordt ervaren". Binnen de vmiversitaire vakgroep is men bezig om een nieuw programma op te stellen om mensen die klagen over dikte te helpen. Maar eerst iets over het onderzoek. Er meldden zich zo'n zeshonderd vrouwen (slechts enkele mannen) tussen de twintig en vijfenveertig jaar, die al lemaal problemen hadden met overtol lig gewicht. Klachten over uiterlijk, over kortademigheid, rugpijn, last van ver moeidheid. Niemand gaf aan te willen afslaken uit angst voor bijvoorbeeld hart- en vaatziekten. Van het totale aantal deelnemers bleef uiteindelijk een groep van honderdtwintig over. Gemid deld genomen over de hele groep viel men vier kilo af. „Eetgewoonten zijn hardnekkig", zegt Arnold Goedhart. „Het eten op zich is prettig, maar de negatieve gevolgen ko men altijd later. Bij zelfonderzoek gaat het er om dat je de prikkel opspoort waarop je gaat eten en die later ook steeds weer controleert. Zolang je de oorzaak van een bepaalde prikkel niet hebt achterhaald moet je doorgaan met onderzoek. Bijvoorbeeld opschrijven wat je lekker vindt. Probeer smaken op te roepen. Word je bewust van de consequenties van eten. De prikkel om te gaan eten kan heel verschillend zijn. Sommigen doen het omdat ze zich niet prettig voelen. Anderen wanneer ze ontspannen zijn. Alleen al het zien van voedsel kan ze ker ook aanleiding zijn om te gaan eten. Het is wel moeilijk om karakteristie ken te geven omdat het onderzoek op dit gebied veel te wensen over laat". EXPERIMENT. Dikke mensen zouden niet zomaar reageren op hongerprikkels, maar op het zien van eten. Tijdens een experiment gedurende het onderzoek bleek inder daad dat dikkere personen zich sneller laten verleiden door spijzen die goed belicht op tafel stonden, terwijl minder dikke deelnemers eerst goed rond ke ken en namen waar zij zin in hadden. Uit een ander experiment kwam naar voren dat dikkere mensen minder goed dan anderen kunnen schatten hoeveel ze hebben gegeten. Volgens Goedhart kim je in zulke gevallen heel concreet oefeningen opgeven. Oefenen in het la ten staan van eten in afwachting of er een hongergevoel komt. En als het rest je wordt gegeten, dan controleren öf het echt lekker was. De begeleiding bij zelfonderzoek, kan veel beter, zei Goedhart. Er zijn pro gramma's, waarbij men mensen een fi nancieel contract laat ondertekenen. Ze krijgen hun geld pas terug als ze af slanken. Een methode die in de hand werkt dat mensen op een kimstmatige manier proberen te veranderen. Ook worden er wel tips gegeven die niet re levant zijn. Zoals „Eet in een rustig tem po" en later blijkt dan dat dikke mensen niet sneller eten dan andere. MOTIVATIE. Goedhart: „Hoofdzaak is de motivatie en dat is juist moeilijk. Jezelf voorhou den wat je wilt bereiken. De depres sieve praatjes tegen jezelf terugdrin gen. Niet: Ik wil vermageren omdat ik kortademig ben. Maar: Ik wil in één loop die trap kunnen nemen. Mensen stellen zich te weinig positieve doelen. Daarom gaan dikke mensen lijken op depressieve mensen gedurende een ver- mageringsperiode. Daarom haken zo veel mensen op een kwaad moment ook af". „Voordat iemand gaat vermageren wil ik graag weten wat hij of zij zoekt. Vermageren omdat je je onprettig voelt of omdat je iets wilt nastreven? Het is niet goed om iemand zonder meer aan te zetten tot gedragsverandering. Daar om is het nodig dat wij een voortberei- dend progranama kimnen aanbieden. Een centrum hier aan de universiteit waar mensen via de telefoon informatie kunnen krijgen en waar zij hun doel stelling om te vermageren heen kunnen sturen. Wij willen er dan commentaar op geven. In een bepaald geval kan de conclu sie zijn dat vermageren niet de goede weg is, maar dat er andere manieren moeten worden aangegeven om iemands problemen op te lossen. Het is belang rijk om te weten wat een prettige leef situatie is voor iemand en wat voor rol slankheid daar in speelt". Het provinciaal bestuur van Zuid Hol land en de ZuidhoUandse kustgemeen- ten en -waterschappen gaan op korte termijn een ambtelijke technische werk groep instellen, die een bestrijdings programma moet maken voor strand- vervuiUng door olie. Zij hebben hiertoe besloten op een door de provincie be legde bespreking. De provincie riep de kustgemeenten en -waterschappen bijeen, nadat een eind januari gehouden bespreking over strandvervuüing door olie, waaraan rijk, provincies, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Unie van Wa terschappen deelnamen, niet tot concre te resultaten voor de korte termijn had geleid. Het provinciaal bestuur van Zuid Hol land vindt het echter niet verantwoord langer te wachten met het uitwerken van bestrijdingsprogramma's, zoals die zijn voorgesteld in de landelijke coördi natieregeling. De Zuidhollandse werkgroep zal bij de voorbereiding van het bestrijdings programma aandacht besteden aan za ken als de toegang tot de stranden en inventarisatie van het materieel om de olie van de stranden te verwijderen. OOSTERLAND PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 16 MAART 1980. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. J. Plante en 6 uur ds. J. Rootsant uit St. Maartensdijk. Geref. Kerk: Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar. Geref. Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. Oud. Geref. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. Tijdens een familieavond van de afde lingen Sint - Annaland, Poortvliet en Tholen van het C.N.V. werd de heer J. M. Vroegop uit Sint - Annaland ge huldigd wegens zijn 25-jarig bestuurs- lidmaatschap. De heer Vroegop uit Sint Annaland was eerst vier jaar secretaris van de N.C.L.B. en daarna was hij 21 jaar secretaris-penningmeester van de Christelijke bouw- en metaalbond. De onderscheiding werd hem op de borst gespeld door de heer G. de Lange bestuurslid van het C.N.V. Mevrouw Vroegop kreeg bloemen aangeboden. BEVESTIGING EN INTREDE Kandidaat J, van Popering uit Sint - Annaland tot voor kort vicaris in Ede hoopt D.V. op zondag 16 maart a.s. des namiddags om 14.30 uur (half drie) in trede te doen als Nederleinds Hervormd Predikant in de Nederlands Hervormde Kerk te Ilpendam. De bevestiging vindt plaats des mor gens om 10 uur plaats in de Nederlands Hervormde Kerk te Watergang door ds. T. van 't Veld uit Ede. Tussen de diensten is er voor de geno digden een broodmaaltijd in het Dorps huis te Ilpendam. „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid, en al deze dingen zullen u toegeworpen worden". WU een mens verstandig leven, dan moet hij de volgende dingen betrachten: 1. Naarmate hij een goed verstand krijgt, naar die mate moet zijn hoog ste streven naar genade zijn en naar verzoening met God. Dat is die schat in de akker, waarvoor hij graag de gehele wereld zou willen verlaten. De genade is hem zo dierbaar, dat hij zich als een bedelaar met genade gelukkiger acht dan een koning. Al moest hij zijn gehele leven ernaar zoeken, als hij maar genade mocht vinden, al was het op zijn sterfbed, dan zou hij zich oneindig gelukkig achten. 2. Wanneer een mens wijs wil leven, dan moet hij ook zijn genade nauw keurig onderzoeken, of het ware ge nade is. Men kan heel ver komen en toch een verworpene zijn. Nabij is zover af als de aUerverste, aüs men niet verder komt. Daarom toetsten de heiligen zichzelf. „Benaarstigt u te meer om uw roe ping en verkiezing vast te maken". „Doorzoek uzelf, ja doorzoek nauw". „Onderzoekt uzelf of gij in het ge loof zijt, beproeft uzelf". Zij durfden op hun eigen oordeel niet afgaan. Daarom zeiden ze dat ze van de Heere Zelf een zeker bewijs moesten hebben, zeggende: „Kus Gij mü met de kussen van uw mond, dat zou mij ruimte in het hart geven, zeg Gij tot mijn ziel eens: „Ik ben uw heil". Verzegel het mij eens dat ik van U ben, 3. Wanneer iemand wijs wil leven, dan moet hij de zekerheid hebben. Zo lang hij die kus niet verkregen heeft, moet hij zeggen: „Ik heb nooit iets gezien of gehoord dat meer gewenst is. Ik wil alle schade en drek rekenen om dat te genieten, dat zou mij al leen gewin zijn. Ik zou niets zo hoog achten. Kus mij toch met de kussen van Uw mond! De bruid had genade, maar dat was haar niet genoeg. Zy wilde er verzekerd van zijn. Daarom zei ze: „Kus mij met de kussen van Uw mond. Zet mij als een zegel op uw hart. Ik wil wel wachten tot het U behaagt, maar er is toch niets dierbaarder". De ziel die zo in spanning is, zal niet lang wachten. Zij wordt gebracht in de binnenkamer. „Mijn God-zegt zij-is dat Uw werk wel? De oprechten zuUen U Uefhebben!" Dit zijn weimenende woorden van ds. Bemardus Smytegelt die leefde van 1665 tot 1739. Hebben ze ons nog iets te zeggen? Wij leven toch, 300 jaar later? Toch menen wij dat deze woorden aan betekenis en kracht nog niets inge boet hebben. De vraag naar de vrede met God blijft alle eeuwen door van het alergrootste belang. Allen die door ge nade God zoeken zullen dat van harte beamen. Het Smytegeltfonds, waarbij predi kanten en leden van verschillende Re formatorische kerken betrokken zijn, stelt zich ten doel de prediking van de Reformatie en Nadere Reformatie (17e eeuw) onder de aandacht van de Neder lands sprekende volken te brengen. Zij geeft dat erfgoed door in de vorm van kleine, handige boekjes, waarmee men ook zijn naaste kan dienen. Als evangelisatielectuur kan het veel nut doen. De preken zijn uit het origi neel herschreven in de taal en stijl van het tegenwoordige Nederlands. De prijs behoeft geen bezwaar te zijn: Slechts 9,— per jaar voor 10 boekjes. U kunt zich als abonnee opgeven bij: ds. G. A. Zijderveld (Ger. Gem.), Ra- maerstraat 6, 2131 BJ Hoofddorp, teL 01180 - 13530. ds. J. van Oostende (N-H), Westvoor straat 10, 3262 JP Oud Beyerland, tel. 01860 - 7152. ds. W. van Gorsel (N-H), Bergstraat 2, 4261 BX Wijk en Aalburg, tel. 04164 - 1115. ds. L. W. V. d. Meij (Chr. Geref.), Hof- laan 63, 3241 GK Middelhamis, tel. 01870 - 2290. of bij de secretaresse: mej. E. Linker, Heereweg 7, 2161 AB Lisse, tel. 02521 - 14541. THOLEN Olympia: In café Van Zanten hield de gymnastiekvereniging „Olympia" een algemeen ledenvergadering waarin het werkprogramma werd besproken. Op 31 mei zijn er Kringwedstrijden in Breda. Op 7 juni zal „Olympia" deelnemen aan de Ze-Bradag te Huibergen. Op 14 juni is er een recreatie si>eel- dag en op 28 juni een kleuterdag en op 8 november een huisvrouwendag, allen in Tholen. Op 1 november worden bij „Olympia" de Thoolse kampioenschappen gehou den. De Kogge: De Watersportvereniging „De Kogge" hield een algemene leden vergadering in Hof van Holland onder leiding van voorzitter C. v. d. Berge. De voorzitter deelde mee dat de ver eniging koninklijk goedgekeurd is en dat ze aangesloten is bij het Watersport Verbond. Het havenplan van de gemeente Tho len werd vervolgens besproken. De voorzitter verklaarde de plannen tot in deling van de oude vissershaven en ha- vendammen de uitdieping van de bin nenhaven, het aantal ligplaatsen, de verdeling van het botenbestand en de prijs van liggeld per vierkante meter. „De Kogge" wU in 1980 een openings- tocht houden van uit Yerseke, een vis wedstrijd in Lodijksegat (Oosterschel- de), een zeilwedstrijd op het Kielen en de sluitingstocht van uit Goes. Meneer Wisse, hoelang werkt u al in Middelhamis? Uheeft het hier dus goed naar uw zin? Maar wel voorzichtig met lenen? Toch krijgt de hank 'n steeds belangrijker functie. Hoe zit dat precies? Daar komt uw bank dan prima van pas? Hebt u iets tegen tradities? Meedenken dus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5