Een hele aanpak, Vietnameesjes hollands leren 'i-Vöt SZejMzfjang Vrijdag 14 maart 1980 No. 4875 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag' en vrijdagavond Brussel haalt uit naar de boer, niet naar de consument Dokter Dogterom 25 jaar arts te Sommelsdijk JAQUA-PESCH Aangepaste kerkdienst Vrouw in de reclame t X BEZOEKT ONZE Automobielon-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND f I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870 - 2043 1 LANGEWEG 113 Groen v. Prinsterer- school winnaar voorselektie brandweer wedstrijden Werkloosheid op Flakkee wat afgenomen jongeren- ontmoetingsdag in Schoonhoven 2e Paasdag GOEDEREEDE VOLLEYBAL Zaterdagmorgen Sparta thuis FYSIOTHERAPEUTE TE OOLTGENSPLAAT Passie concert in de Grote Kerk te IViiddelharnis Wat zit er in een bitterbal POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAA"L ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel „Eet producten van eigen bodem", met zo'n leuze had je in de dertiger ja ren nog succes. De tqden zyn veranderd. De consument wil een kwaliteitsprodukt dat niet te duur is. Het zal liem een zorg zijn waar het produkt precies vandaan komt. Een ding weet hij wel: het Euro pees landbouwbeleid laat hem dieper in de beurs tasten. Begin maar bij de landbouwpolitiek die in de Brusselse keuken klaar ge maakt wordt. Jaarlijks voeren ze bin nen het hoofdkwartier van de Europe se Gemeenschap een felle strijd over nieuwe en bijna altijd hogere land bouwprijzen. De uitkomst van het strijdlustige ritu eel is voor niemand om over naar huis te schrijven. De boeren komen steeds te kort en constateren elk jaar weer dat de inkomsten bij lange na niet de kosten op de boerderij maken. Zij eten dus hun bedrijf stukje bij beetje op. De consument wijst elke prijsverho ging in Brussel af, zeker als het om z.g. overschotprodukten als melk, graan en suiker gaat. Als brussel over prijzen be slist, kun je er zeker van zijn dat de voedselprodukten vroeg of laat in prijs stijgen, aldus de doorsnee huisvrouw. Waar ligt nu de echte Brusselse waarheid? Het gemeenschappelijk landbouwbe leid is gericht op een redelijk boerenin- komen in Europa, op een regelmatige en goede voedstelvoorziening en op voedsel tegen redelijke (d.w.z. betaal bare) consumentenprijzen. De praktijk van vandaag geeft op zijn minst te den ken. Europa kampt met een begroting die in een zeer nauw jasje gestoken is. De kosten voor het Gemeenschapsbe leid zijn begrenst en mogen niet verder oplopen. De E.G.-landen zijn politiek niet bereid meer contributie aan Brus sel te betalen. Een tweede verschijnsel dat het Euro pees politiek gebeuren beheerst betreft de agrarische overschotten. De Euro peanen en hun politieke leiders hikken verschrikkelijk tegen zuivel-, suiker- en wijnvoorraden. Alle stappen in het land bouwpolitieke veld worden beïnvloed door enerzijds de budgetproblemen en anderzijds de agrarische overschotten. Opmerkelijk is overigens dat het as- pekt van de boereninkomens in het Brusselse verhaal nauwelijks meer voorkomt. Dat kun je tenminste aflei den uit de recente voorstellen van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap). Consument en boer. Waarom zou de consument wakker liggen van de Europese prijzenronde? De voorgestelde prijsverhoging komt neer op gemiddeld 2,5''/o. Voor sommige agrarische produkten, zoals suiker en melk, ligt dat percentage veel lager. Bovendien reikt de Brusselse arm niet over alle produkten en voedingsmidde len die op de doorsnee dis verschijnen. Er zijn namelijk produkten die niet onder het Europees prijzenregime val len. De consument komt er bij de huidi ge prijsvoorstellen heel goed af. De uit gaven van voedingsmiddelen zullen mi nimaal met OjS'/o stijgen. Als je het ge zinsbudget neemt, zullen de totale ge zinsuitgaven door de recente Brusselse prijsmanoeuvre slechts met OjlVo stij gen. 1 Het hier en daar hoorbare consu- mentengeklaag is niet terecht. Enkele cijfers uit de periode 1970-1978 werken ontnuchterend: de prijsstijging van de produktiemiddelen van de boer is i8% geweefet, de agrarische produkten zijn met 38% in prijs gestegen, de consu mentenprijzen voor alle produkten zijn met 84''/o toegenomen en de consumen tenprijzen voor voedsel en drank zijn met 61»/o gestegen. De boeren moeten een flinke veer la ten, nu Brussel zijn magere prijsaan passingen heeft voorgesteld. Op basis van de kostenontwikkeling op de boer derij zou de prijsaanpassing zeker 8% moeten bedragen. De Brusselse uitkomst van 2,5°/o blijft_er ver beneden. De boeren zijn des duivels.Dat is be grijpelijk, want hun inkomenspositie glijdt op deze manier verder af. Het af gelopen jaar hebben de boeren reëel al 2''/o moeten inleveren, terwijl andere bevolkingsgroepen hun koopkracht nog met 2 a 3»/o zagen stijgen. Nu de boeren opnieuw gepakt worden Ujkt de maat vol. Het laatste woord over de „Brusselse uithaal" is nog niet gezegd. Het moet de consument en de doorsnee Nederlander wel duidelijk zijn dat de gemeenschappelijke Europese po litiek niet mag ontaarden in een uitmer- gelsysteem waarvan de boeren het slachtoffer zijn. De nu vaak gehoorde mening dat de Europese consument beter af is met goedkopere voedingsmiddelen die op de wereldmarkt (dus buiten de Gemeen schap) worden gekocht, is een mislei dende gedachte. De wereldmarkt is een markt die niet stabiel is en die geken merkt wordt door sterk schommelende prijzen. Nu de wereldmarktprijzen enkele ja ren beneden het Europees prijsniveau hebben gelegen, vergeet men wel eens dat een omgekeerd prijsbeeld ook moge lijk en denkbaar is. Juist in het laatste geval heeft de consument baat bij een veilige en regelmatige voedselvoorzie ning. Dat hij daarvoor een jaarpremie betaalt die zeer beperkt is, blijft een normale en aanvaardbare zaak. B. Schouwing. Sommelsdijk heeft binnenkort een welbekend jubilaris in haar midden en het Sommelsdijkse volk zou zichzelf verloochenen als daar geen aanhanke- lijkheidsbetuiging op zou volgen, zeker wanneer het de dokter betreft! Dokter Dogterom zal op 1 aprU a.s. 25 jaar arts in het Sommelsdijkse zijn maar, daar mee geconfronteerd, wilde dhr. Dogte rom de huldigingsboot maar liever verre houden. Een advertentie die elders in deze krant is opgenomen vertelt evenwel dat dhr. Dogterom gezwicht is voor de ar gumenten van een groep uit zijn pa- tienten die hem zeker duidelijk zullen hebben gemaakt dat de Sommelsdijkers uiting willen geven aan hun gevoelens van dankbaarheid, waardering en res pect jegens de jubilaris op wie ze zoveel een beroep hebben gedaan. Er is op de Rabo-bank een rekening geopend waarop giften t.b.v. een pas send cadeau aan de dokter kunnen wor den gestort. Als we het goed beluisterd hebben zal er ook nog gelegenheid worden ge boden het jubilerende doktersechtpaar de hand te drukken. THOLEN Urker Visserskoor: Op verzoek van het Chr. Mannenkoor „Rehoboth" komt het Urker Visserskoor „Crescendo" on der leiding van Meindert Kramer 16 mei naar Tholen voor een te houden zangavond in de Ned. Herv. Kerk. Het wordt een programma met sa menzang en solisten Lammy de Boer en Klaas Bakker. voor de stille genieters hebben wij de Honda fluistermotor een buitenboordmotor van Fa. W. A. PESCH Broekweg 8 3253 XB Ouddorp (Z.-H.) Tel. O 1878-1295 of 2011 8 - 20 uur, ook zaterdag advies, verkoop en een goede reparatie-afdeling. De commissie van voorbereiding van bijzondere kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten vestigt er uw aandacht op, dat er weer een bijzondere kerk dienst wordt gehouden op zondag, 16 maart a.s. De dienst wordt gehouden in het kerkgebouw van de Chr. Gereformeer de Kerk aan de Hoflaan te Middelhar- nis en begint om 2.45 uur. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds. L. W. V. d. Meij, Chr. Gereformeerd predikant te Middelhamis. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt door de interker kelijke commissie ten zeerste op prijs gesteld. C. P. B. GOEREE: A.s. donderdag 20 maart zal voor de Christelijke Plattelands Vrouwen Bond (CPB) een interessante inleiding worden gehouden over „Vrouw in de reclame". Die wordt verzorgd door mevr. J. den Boer uit Meerkerk. De bijeenkomst vindt plaats in de school „Westvoom" en begint om 8 uur. Er zullen deze avond ook mededelin gen worden gedaan over de viering van het 12V2 jarig bestaan van de afdeling op donderdag 5 juni a.s. 13 september a.s. organiseert de blus- groep I van brandweer Middelhamis de eüandelijke brandweer wedstrijden. Bij die gelegenheid zullen van elke blusploeg op Flakkee niet alleen de „grote brandweermannen" worden uit genodigd, maar ook een schoolploegje zal gevraagd worden mee te doen. Om een school te laten meedoen die nen er in elke gemeente voorselekties tussen de scholen plaats te vinden en zodioende uit te maken welke school zijn dorp vertegenwoordigt op 13 sep tember. De voorselektie van de scholen uit Middelhamis gebeurde woensdag 12 maart j.l. Nabij de sporthal had de blusploeg een hindernis en een spuitbaan uitgezet en hierop streden de 4 scholen uit Mid delhamis. Na een spannende strijd op de hinder- nisbaan kwam het volgende resultaat uit de bus: Openbare school 16 punten Bosse school 16 punten Gr. V. Prinster. 16 punten BLO school 14 punten Alles zat dicht bij elkaar, zodat de spuitbaan de winnaar moest aanwijzen. De jeugd had groot plezier en klieder de met water als de beste. Na afloop het volgende totaal: Gr. V. Prinsterer school 26 punten BLO school 25 punten Bosse school 20 punten Openbare school 19 punten De jeugd gaf nog een applausje voor de brandweer en werd beloond met een sticker, een fietspetje en een pen. De nieuwe burgemeester van Middel hamis trotseerde de regen 'en stond glunderend langs de kant het geheel aan te zien. In de februari-maand is de werkloos heid op Goeree Overiiakkee ten opzichte van de januari-maand wat aigenomen. Stonden er in januari 406 werkloze mannen geregistreerd, in februari was dat aantal teruggelopen tot 3/0, een ver- mmüermg dernaive met 36; m procenten uixgedrukt Uep de werkloosneid terug van ö.OV/o naar 4,ö''/o. Onder de 370 mnl werklozen bevinden zich 31 jongeren t/m 18 jaar. Aan de hand van het overzicht van het gewestelijk Arbeidsbureau kan de volgende onderverdeling worden ge maakt: bouwvakkers 122 (in januari nog 151) metaalbewerkers 33; landbouwpersoneel 51; Horeca personeel 8; scheepvaartper soneel 2; transportpersoneel 33, handels personeel 8; kantoorpersoneel 19; soc- geneeskundig personeel 3; losse arbei ders 59; overigen 32. De geregistreerde vraag naar mnl. werknemers bedroeg in de februari- maand 63. De werkloosheid onder vrouwen is in bovengenoemde periode afgenomen van 148 tot 136, waaronder 42 jongeren t/m 18 jaar. Evenals vorige jaren wordt er op 2e Paasdag (maandag 7 april 1980) in Schoonhoven weer een jongerenontmoe- tingsdag gehouden voor jongeren vanaf 15 jaar. Het programma ziet er als volgt uit: Thema: „LIEFDE. LICHT en LEVEN" Middagprogramma: om half drie in de aula van de Vakschool, Mr. Kes perstraat 10. O.a.: Bijbelstudie Klankbeeld Samenzang en muziek Broodmaaltijd Prijs: 7,50 per persoon, inklusief maaltijd. Opgeven, tot uiterlijk 1 april bij het Prov. Centrum van de HGJB, Korte Dijk 12a, Schoonhoven. Appeldienst: om half acht in de N.H. Bartholomeuskerk, m.nxv.: ds. G. V. d. End, Papendrecht appèlwoord Ridderkerkse kinderkoren o.Lv. Jennifer van den Hoek Jan Teeuw orgel Kees Schrijver trompet Sijni Fredrikze deklamatie ds. H. C. Bultman opening dhr. A. J. Terlouw sluiting In deze dienst zijn ouderen en jonge ren hartelijk welkom. Toegang vrij. De Ridderkerkse kinderkoren o.l.v. Jennifer van den Hoek zijn erg bekend geworden door hun aktie voor Oeganda Eén glimlach soms, de Vietnamees jes onder ons, maar vergis V niet, ook zy kennen soms vertwijfeling! Denkt U eens mee, een halve wereld ver van huis te xgn, gescheiden van verwanten, taal noch gebruiken van het verre land te kennen en dan die kou. Geen kans het vaderland ooit terug te zien en nauwelijks middelen te hebben je tegen de p^n van het verlangen te verzetten, want de kan sen zqn gering. Een vriendenhand wordt dan graag aanvaard, met een glimlach, ja In motel „Oostduin" legt het omaatje met de onuitspreekbare naam haar rokertje naast haar werk- map waarin ze met onbeholpen let ters een „boosje lucifers" schrijft en ze glimlacht lief als de eerste b in een d veranderd wordt. Ach, thuis heeft ze ook nooit een letter kunnen lezen of schrijven, maar ze vordert nu al aardig in de lessen voor analfa bete vrouwen. Van inspanning heeft ze haar pan toffels uitgewipt en haar blote voe ten raken de kille grond. Tien tegen één dat omaatje best weer thuis zou willen zijn, maar ze weet dat die poort achter haar gesloten is. Daarom doet ze haar best, samen met andere leeftijdgenoten en ze glimlachen wat af om de blikjes soepballetjes (nooit van gehoord) en om de radijsjes (nooit gezien) en om de pannespons waarmee een van de mannen over z'n gezicht raspte alsof het daarvoor bedoeld was... Het zijn allemaal artikelen die een van de leraressen Nederlands, mevr. Schipper uit Goeree, in haar win keltje heeft. Haar pupülen moeten de namen van de artikelen naschrij ven en proberen uit te spreken en dat wordt lachen. „Een stukje kaas", dat flapt er nog wel uit, maar de tongen worden gebroken over de „komkommer" en de spruitjes. In het ,vwnkeltje' wordt ook met echt Hollands geld betaald en zie ze maar eens de verschuldigde 8,57 uittel len... En dóórzetten doen ze hoe groot de inspanning ook om de maaltijd bij elkaar te praten. In andere ruimten krijgen de jongeren onderwijs. Van hen hebben meerderen vervolgon derwijs gehad en hun taallessen lig gen dan ook op een aanzienlijk hoger niveau, waarbij ook de moeilijke grammatica om de hoek komt kijken. Motel „Oostduin" herbergt der halve twee uitersten, ware analfabe- Mevr. Schippers (3e van links helpt oma b\j het schrijven. ten en hoger geschoolden die beiden hun best doen de Nederlandse taal onder de knie te krijgen als eerste aanzet naar zelfstandigheid. De kin deren tot 15 jaar bezoeken de basis school in Goedereede en maken het daar uitstekend. Er worden ook uit stapjes naar bedrijven gemaakt om de vluchtelingen daarmee kemiis te laten en ter ontspanning, om het al lemaal eens een poosje te vergeten wordt er ook aan sport gedaan en worden er zwemlessen gevolgd. Ze hebben het zeker niet gemak kelijk, maar ze koesteren zich in de naastenliefde die hen spontaan ge boden wordt. Een groot deel van de Flakkeeërs weet het nog wat het be tekent voor een overmacht op de vlucht te zijn, zoals in 1953 toen er op de evacuatieadressen hechte banden gesmeed werden. De Vietnameesjes, een dankbaar volkje dat Flakkee straks weer gaat verlaten om elders in het land een zelfstandig bestaan te gaan leiden. Ook Omaatjes, die zich zeker een andere levensavond had voorge steld Na zeven weken geen thuiswedstrij den te hebben was sparta zaterdag j.l. thuis en speelt sparta a.s. zaterdag nu weer thuis. 09.30 uur meisjes mini's intermez zo (vriendschappelijk) 09.30 uur Heren 2 Ibis 6 09.30 uur Meisjes A Smit S/S 11.00 uur Heren 1 Ibis (de ongeslagen koploper) 11.00 uur Dames Vovero 11.00 uur Jongens B Vovero Kampioen: Door zaterdag tegen DDL met 3 - O te winnen is het Ie miesjes-Mini-team kampioen geworden. OOSTFLAKKEE VESTIGING VAN In het pand Molendijk 91-93 te Oolt- gensplaat (vroeger in gebruik bij de Rabobank) heeft zich vanaf heden ge vestigd als fysiotherapeute, mevrouw J. M. Kampen, als zodanig werkzaam geweest te Sloten (Fr.). Behalve therapeutische behandelingen geeft mevrouw Kampen ook zwanger- schapsgymnastiek en een cursus „beter bewegen voor huisvrouwen". Ook is het mogelijk een hoogtezonkuur te onder gaan. Mevrouw Kampen houdt dinsdag 18 maart a.s. van 14.00 tot 16.00 uur open huis in haar praktijkruimte. Zie voor nadere gegevens de adver tentie in dit nummer. „kinderen helpen kinderen". In het ka der van deze aktie maakten zij ook een grammofoonplaat „Kinderen van één Vader". We rekenen daarom op veel be langstelling. Deze jongerenontmoetingsdag wordt georganiseerd door het Prov. Centrum van de HervoiTnd - Gereformeerde Jeugdbonden in Zuid Holland, Korte Dijk 12a, Schoonhoven. Tel. 01823 - 3990. THOLEN Tourclub „De Fuik": De tourclub „De Fuik" viert najaar 1980 zijn eerste lustrum. Hiervoor is een feestprogramma op gesteld met 35 ritten, een avondvier daagse te houden van 1 t/m 4 juli en op 14 september de Mergelland route. Op 22 wordt er een Bingo-avond gehouden. Men heeft een voegler aangeschaft voor gebruik als „bezemwagen". Er zijn nu 35 zgn. „koffierijders" en 22 tour- rijders. Op D.V. zaterdag 29 maart a.s. hopen de Chr. Oratoriumvereniging „Middel- harnis" o.l.v. Rinus Verhage en de orga nist Bram Beekman een bijzonder con cert te verzorgen. Dit concert zal namelijk staan in het teken van de lijdenstijd. Uitgevoerd zullen worden werken van Buxtehude, Bach, Brahms en Reger. Van Joh. Seb. Bach zal Bram Beek man, die organist in Middelburg is, een zestal koraalvoorspelen uit het „Orgel- büchlein" spelen, terijl het koor deze koralen ook zal zingen. Tevens zal het koor meewerken aan de koraalcantate „O Haupt, voU Blut und Wunden" van Max Reger. Aan de ze cantate zullen naast de organist een viertal solisten meewerken (twee instru mentalisten en twee vocalisten). Verder zal Bram Beekman bezitter van de Prix 'd exellence de avond vullen met zeer fraaie orgelwerken van bovengenoemde componisten. Hierover zult U nog nader geïnformeerd worden. Aanvang van dit concert, dat georga niseerd wordt door-de Stichting Kerk- concerten Goeree Overflakkee, is 20.00 uur; kerk open om 19.30 uur. De toegangsprijs is 6,voor volwas senen en 4,— voor scholieren en 65 De kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Boekhandel Ariese en Mu- ziekhandel Bemard te Midelhamis. Tot nu toe kon het voorkomen dat wanneer men kroketjes, bitterballen of frikandellen in de winkel kocht, er nogal een verschil van kwaliteit merk baar was tussen de diverse fabrikaten. Dit is nu per 1 mei a.s. verleden tijd, althans de vlees-kroketten of -bitterbal len moeten dan tenminste 5''/o vlees be vatten. Vanaf die datum zullen er vier soorten kroketten en bitterballen wor den verkocht, n.l. met respektievelijk 5, 10, 15 en 20»/o vlees. De frikandellen zullen in drie soorten worden onderverdeeld, n.l. de frlkandel, de frikandel extra en de magere frikan- del met het laagste vetgehalte. De fa brikant zal na 1 mei tevens verplicht zijn om deze gegevens op de verpakking te vermelden, alsook een volledige in grediëntenlij st, het gewicht van het pro dukt, de aanduiding diepvries (indien van toepassing), naam en adres van de bereider, minimale houdbaarheidsdatum, gebruiksaanwijzing, toepassing etc... Het initiatief tot het opstellen van de ze kwaliteitscontroleverordening nam de Vereniging van Kokswaren- en Snackfabrikanten VKS enkele jaren ge leden. Zij stelden kwaliteitsregels op, waarna in samenwerking met het Pro- duktschap voor Vee en Vlees en het Centraal Instituut voor Voedingsonder zoek CIVO/TNO de kwaliteitscontrole verordening tot stand kwam. Een reuze vooruitgang voor de consu ment, die nu precies weet waarvan de vlees-kroketten, -bitterballen of frikan dellen gemaakt zijn, die hij koopt in winkel, snackbar of cafetaria. Ook fijn om te weten voor de huisvrouw, wat zij familie of kennissen voorschotelt. SINT MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: 9.30 en 14.30 uur kand W. Pieters uit Ede. Oud Ger. Gemeente: 3 maal lees- dienét. Ger. Gemeente in Ned.: 3 maal lees- dienst. Woensdag 19 maart: om 19.30 uur ds. A. V. d. Berg uit Gouda.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1