HS r H-^ i t- GROTE RENAULT YOORjailRSSHOW fnubiPethtse De pastoor stapte te vroeg uit t schelpdieren Vrijdag 7 maart 1980 No. 4873 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond U komt toch ook naar de vanavond nog tot 8 uur en zaterdag van 9-4 uur Met o.a. film 24-uurs race in Le Mans, en voor de jeugd ballonnen en vliegers (zolang de voorraad strekt) RAMOCO b.v. - Stad aan 't Haringvliet Dhr. DEKKER IMEEIVIT NA 26 JAAR AFSCHEID ALS VOORZITTER VAN STELLENDAIVIS „DE HOOP'' X BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkooplial i OOK OP VRIJDAGAVOND i GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870- Psoriasis-vereniging komt bijeen Actiecomité uit NCVB belegt bezinningsdag in Amersfoort Kamervragen over Grevelingen-geschil Jaarvergadering met verkeerskwis POES BULLETJE IS BIJNA 20 JAAR vooraOez^ethadS 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Zoetwaterlozing via Volkerak funest voor Een halve eeuw RTIVI (,^^;UC\ALE BIBLIq}^ S2e jaaxigamg POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariet J.l. zaterdag 1 maart was een schare van intieme vrienden van „De Hoop" byeengekomen om afscheid te nemen van haar voorzitter dhr, A. Dekker in het Herv. Ver. Geb. „De Rank". Als gastvrouw fungeerde deze middag mej. A. Vlielander, die namens de huldi- gingsconunissie al de aanwezigen wel kom heette. Inzonderheid begroette zü wethouder Visser, die burgemeester van Velzen, die wegens familieomstandig heden verhinderd was, moest vervan gen. Namens de Kon. Federatie van Mu ziekverenigingen was aanwezig dhr. P. Klijnjan, secr. van het Provinciaal be stuur voor Zuid Holland van de K.N.F. Allereerst werd het woord gevoerd door wethouder Visser. Spr. releveerde, hoe dhr. Dekker op 1 mei 1931 zijn en tree maakte in de toenmalige gemeente Stellendam als onderwijzer aan de pas geopende Ned. Herv. School, waarvan de onlangs overleden heer A. van Eek als hoofd fungeerde. Hij mocht die school onafgebroken dienen tot zijn pensionering per 1 januari 1974. Dat wUde helemaal niet zeggen, dat hij werkeloos thuis bleef zitten. Inte gendeel: na die tijd heeft hij nog ver schillende scholen voor korter of lan ger tijd uit de nood geholpen. Dank zij zijn trouwe Daf strekte zijn activiteit zich uit tot in Zeeland, waarbij de scho len van Oosterland en St. Philipsland van zijn hulp konden profiteren. Maar wie zou denken, dat zijn activi teiten zich uitsluitend beperkten tot het onderwijs, hoewel ook dat werk hem na aan het hart lag, vergist zich deer lijk. Na de waterramp van 1 februari 1953 verkeerde ons dorp in desolate toestand. Een groot deel was in een woestenij herschapen, maar wat erger was, een groot aantal dorpelingen was bij de ramp omgekomen. Ook het verenigings leven was geheel ontwricht. Onze muziekvereniging „De Hoop" verloor haar gehele instrumentarium en bovendien een harer trouwste leden. Verschillende leden popelden van ver langen, om weer te gaan repeteren, maar dat kon niet zonder instrumen ten. En aangezien die toen ook een ka pitaal geld kostten, scheen dit voor lopig een vrome wens te blijven. Maar dit veranderde dra, toen dhr. Dekker verzocht werd de leiding van de Ver. op zich te nemen. Hij riep de hulp in van hogere instanties en dank zij de royale hulp van het Nationaal Ram penfonds konden de nodige instrumen ten aangeschaft worden en in een barak bij het doktershuis werden de repetities 0.1.V. dhr. Vemooys hervat. Zijn taak werd later overgenomen door diverse andere dirigenten, totdat in 1958 dhr. Willemsen benoemd werd, die tot heden nog steeds de leiding heeft. Het ging niet altijd over rozen, er wa ren ups en downs in het verenigingsle- ven. Het leek er soms op, dat het schip „De Hoop" ten onder zou gaan. Maar telkens zette dhr. Dekker er zijn schou ders onder, om het schip, van de onder gang te redden en hij rustte niet, voor de muziek weer op gang kwam. En zo is het eigenlijk gegaan al die 26 jaar lang, dat hij „De Hoop" leidde. Geen inspanning was hem te veel, om al datgene te doen, wat de Ver. tot gro ter bloei kon brengen. Steeds heeft hij zijn tijd, huis en geld beschikbaar ge steld. Helaas heeft hij hiervoor niet altijd de erkentelijkheid ontvangen, die hem toekwam. Daarom vond dhr. Visser het een voorrecht, dat hij op deze dag de waar dering van het gemeentebestuur kon tonen door aan de scheidende voorzit ter namens haar een plaquette van glas in lood aan te bieden, voorstellende het gemeentewapen van de gemeente Goe- dereede. Namens de federatie. Daarna was het woord aan dhr. Klijn jan, om namens de K.N.F, te bedanken voor het vele werk, dat dhr. Dekker deed voor het culturele leven op Stel lendam. Di,. ifi^as ook het hoofdbestuur niet onbekend en daarom was het hem een genoegen namens de K.N.F, de ere medaille op te spelden. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door dhr. Vemooys als oud-diri- gent. Hij herinnerde aan de moeilijke tijd na de ramp en dacht nog met genoe gen terug aan de prettige omgang met de scheidende voorzitter. Dankwoord. De lady-speaker gaf vervolgens het woord aan dhr. Dekker, om een woord van afscheid te spreken. Hij dankte al lereerst het huldigingscomité voor de voortreffelijke wijze, waarop zij deze middag had voorbereid. Zij heeft wer kelijk al het mogelijke gedaan, om de bittere pil te vergulden, die hij deze middag moest slikken. Het valt hem zwaar afsch. te moeten nemen van „De Hoop", die hem lief was ook heeft hij wel eens onprettige din gen meegemaakt. Terugziende op de afgelopen 26 jaar is hij dankbaar de Ver. te mogen brengen tot wat het nu is. Naast het senioren corps beschikt „De Hoop" over een goed fiuictionerend jeugdcorps. Het verblijdt hem, dat er weer een nieuwe groep staat te wach ten, om opgeleid te worden. Wel een bewijs, dat er ook nog een jeugd is, die onder verantwoorde leiding wU musi ceren. Hij richtte ook nog waarderende woorden tot dirigent Willemsen, die zich steeds ten volle inzet, om het mu zikale peil van het corps op te voeren. Er was steeds een prettige samenwer king. Na dit woord van afscheid richtte dhr. Dekker zich nu tot de nieuwe voor zitter dhr. Kievit. Hij meende dat de De Psoriasis-verenigkig Rotterdam timmert aan de weg in Dirksland. Waar? In de zaal „Onder de Wiek", Ring 57. Wanneer? Op dinsdag 11 maart om 20.00 uur. Wat? In de eerste plaats een her nieuwde kennismaking met onze leden op Goeree Overflakkee en omgeving, zo als Hellevoetsluis, Brielle e.d. We be grijpen dat U niet zo gauw naar Rot terdam komt voor een bijeenkomst, daar om komen we naar U. We hopen ook nieuwe mensen te ont moeten. Een ieder, die iemand in de fa milie of kennissenkring weet, die pso- riaris heeft, wekke hem op ook eens kennis te komen maken. Natuurlijk zijn begeleiders ook van harte welkom. Deze avond is het reisbureau „Yougo Tours" aanwezig om uitgebreide infor matie te geven over reizen naar Yougo Slavie, die speciaal georganiseerd wor den voor psoriasis-patienten en hun reisgenoten naar Dugi Otok, een eiland voor de kust van midden-Dalhiatië bij Zadar. Vlak in de buurt bevindt zich een pri- véstrand, waar men, zonder nieuwsgie rige blikken van andere badgasten, kan genieten van zon en water en wat voor de psoriasis-patient het belangrijkste is: de omstandigheden ter plaatse heb ben veelal een zeer gunstige uitwerking op zijn kwaal, zodat hij uitgerust en (laten we hopen) wat zijn huidziekte be treft in een gunstiger positie weer te rug komt. De heer Hulsegge, voorzitter van de Psoriasis-vereniging Gelderland zal ook aanwezig zijn om zijn persoonlijke er varingen (hij is ter plekke geweest) me de te delen. We hopen een gevulde zaal te mogen begroeten. Ver. door hem te kiezen een goede keu ze had gedaan en hij wenste de nieuwe functionaris kracht en wijsheid toe, om „De Hoop"' op bekwame wijze te mogen leiden. Met overreiken van de voorzit tershamer droeg dhr. Dekker officieel de leiding aan dhr. Kievit, terwijl mevr. Kievit een bouquet bloemen werd aan geboden. Dhr. Kievit, het woord verkrijgende, sprak ook nog waarderende woorden tot de scheidende voorzitter, die het mocht beleven, dat „De Hoop" van de laagste sport tot de hoogste trap van de K.N.F, mocht opklimmen. Het was hem een genoegen om dhr. Dekker namens de Ver. een prachtige cassette aan te bie den. Tevens deelde hij mede, dat de Ver. op haar vergadering van 29 februari met algemene stemmen besloten had dhr. Dekker te benoemen tot erevoorzitter van „De Hoop". Hij overhandigde hem de hierop be trekking hebbende oorkonde. In enkele hartelijke woorden sprak dhr. Dekker, mede namens zijn vrouw zijn dank uit voor het aangeboden ge schenk en de benoeming tot erevoorzit ter en voor de belangstelling door de aanwezigen betoond. Hiermede was deze middag, die naast de weemoed ook een gezellige sfeer had, ten einde. Het aktiecomité van verontruste vrouwen in de N.C.V.B., dat onlangs in de publiciteit is gekomen door kri tiek op het beleid van het H.B., heeft zich opnieuw tot dit bestuur gewend. Aanleiding daartoe was de brief van het H.B. aan dit comité en aan de leden van de bond. Het comité zegt teleurge steld en verbijsterd te zijn. Teleurge steld omdat ze hoop hadden, dat zij iets van hun inziens redelijke argumenten aanvaardbaar zouden hebben gemaakt. Verbijsterd omdat volgens hen het oor deel van het H.B. over de verontrusting onjuist en hun argumenten over de bezwaren van het comité misleidend zouden zijn. Het comité stelt, dat de Bijbel het Woord van de levende God is en geen eigenmachtige mtleg toelaat. Zij vindt, dat de Bijbel niet onderge schikt gemaakt mag worden aan de z.g. nieuwere inzichten en opvattingen. Volgens de brief van het H.B. erkent men, dat het hoofdprobleem van de controverse ligt in de aard en de ftonc- tie van het gezag van de Bijbel. Het H.B. wil ruimte laten voor een meer dy namische opvatting van dit gezag en de mogelijkheid openlaten voor diver se benaderingswijzen. Het actiecomité dat intussen veel sympathiebetuigingen heeft ontvangen, is door deze stelling- name in zijn bezwaren versterkt. Het wil een eerlijke gedachtenwisseling bij het licht van de Bijbel. Het comité vindt, dat een bijbelwoord uit zijn verband gerukt wordt als men de woorden uit Efeze 3 vs. 10 (waarin de veelkleurigheid van God genoemd wordt) aangewend wordt, om eigenzin nige en onbijbelse ideeën te verdedigen. Het comité stelt, dat de meditatie in het februarinummer hiervan ook een voorbeeld is. Daarin wordt het boek Openbaring geheel aards geïnterpre teerd en wordt geheel ideologisch en revolutionair geduid. Het comité stelt, dat het onjuist is, dat de N.C.V.B. vanuit z.g. feministische idealen zou zijn opgericht. Zij zeggen dat de N.C.V.B. werd opgericht als ge tuigenis tegen de uit de revolutiegeest opgekomen vrouwenemancipatiebewe ging. Men wilde openlijk laten uitko men, dat de vrouw een heel eigen en onvervangbare plaats inneemt in gezin en maatschappij, in overeenstemming met het Woord van God. Zij besluiten hun brief met de wens, dat het H.B. zelf overtuigd mag worden van de onveranderlijkheid en vastblij- vendheid van het Woord van God waar in vermeld staat, dat Jezus Christus gisteren en heden dezelfde is en tot in alle eeuwigheid. Tenslotte deelt het comité mede, dat zij voornemens is een bezinningsdag te houden op 22 maart in de „Grachtkerk" te Amersfoort, adres: Lieve Vrouwen straat 17. Het comité wekt geestverwante chris tenvrouwen die hun ongerustheid delen op, met hen deze dag mee te maken. Daar het comité ook sympathiebetui gingen ontvangen heeft buiten de N.C. V.B. om, wil zij ook deze vrouwen in haar uitnodiging betrekken. Het kamerlid Ir. H. van Rossum (S.G.P.) heeft aan de Minister van Landbouw en Visserij vragen gesteld over de contro verse tussen de Zeeuwse mosselkwekers en de aalvissers op het Grevelingen- meer. De heer van Rossum over het feit dat in de afgelopen week de mosselvis sers 60.000 tonnen mosselen uit de Gre- veUngen mochten weg halen, waardoor de aalvissers schade werd berokkend. Hij heeft voorts bedenkingen tegen de gevolgde procedure, waarbij door de Kamer voor de Binnenvisserij vergun ning werd gegeven voor de tweedaagse visserij zonder dat de aalvissers daarin werden gekend. Hij herinnert aan de beloften aan de aalvissers (ex mosselvissers) gedaan, bij hun overschakeling van mosselvisserij op aalvisserij, waarbij werd gezegd dat een zoete Grevelingen hun thuis water zou worden. Hij vindt het onjuist dat de aalvissers geen beroep op de Kroon kun nen doen voor de aangerichte schade en wil van de bewindsman wettelijke maatregelen dat de Kamer voor de Binnenvisserij in het vervolg alleen ver gunningen voor mosselvisserij zal kun nen afgeven, nadat de aalvissers daar over zijn gehoord. VEILIG VERKEER OOSTFLAKKEE De afdeling Oostflakkee van Veilig Verkeer Nederland is voornemens op maandag 10 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het veren, gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat de jaarvergadering te houden. Na de diverse verslagen zal er een bestuursverkiezing gehouden worden. Aftredend en herkiesbaar is de heer B. Winkels te Oude Tonge. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer M. de Vos. In zijn plaats wordt voorgedragen de heer P. Westdijk te Ooltgensplaat. Een aantrekkelijk punt op de agenda is een verkeerkwis. Na de uitslag volgt dan uitreiking van de certificaten en prijzen. Het bestuur verwacht veel leden en ook andere belangstellenden. MELISSANT VERKOPING De vrouwenverg. „Draagt elkanders lasten" der Ger. Gem. hoopt D.V. don derdag 13 maart a.s. haar verkoping van gemaakte goederen te houden in de vergaderzaal van de kerk. De verkoopuren zijn 's middags van 2.30 - 4.30 uur en 's avonds van 7-9 uur. Ieder is hartelijk welkom. Sprekers zijn: mevr. E. Bos-v. Woer den, mevr. C. L. Beerman-de Roos, Ir. J. V. d. Graaf. Thema's: Het karakter van de dag, de taak vande christen- vrouiw nu, de christenvrouw en de ver anderende moraal. Gelegenheid tot vra genstellen. Forum, Organist: Arie Pronk Lunch meenemen. Inlichtingen Post- busnr. 111, 1200 AC Hilversum, t.n.v. Aktiecomité „Ongeruste vrouwen in Nederland". Namens het comité: E. BoB-van Woerden A. G. Lindeboom-Bakker C. Feith-Willigenburg Dames, die deze aktie metterdaad willen steunen, krijgen de gelegenheid 22 maart mee te gaan naar Amersfoort. Opgave hiervan bij mevr. A. T. Struijk- Both, Dirksland, ted. 01877 - 1168. Het is op bijgaand kiekje bepaald geen jonge poes die zich koestert in de zon, integendeel! Het is met eerbied jegens haar gesproken al een „oude tante" die in de kattenwereld de leef tijd der zeer sterken heeft bereikt. In huize Guldemeester aan de Dirkslandse Voorstraat hoopt „Bulletje" zo heet ze a.s. vrijdag maar liefst twintig len tes te worden. Haar naam grijpt nog terug op haar jonge jaren toen ze zich aan teveel lek kers tegoed deed, maar inmiddels heeft ze, in verband met haar gevorderde leeftijd aan de bak wat gas terug geno men, waardoor ze fUnk is afgeslankt. Ze is ook wat rheumatisch geworden op de oude dag, maar de behaaglijke warmte in de kamer is haar graag ge gund. Bovendien pept een spuitje van de dierenarts haar regelmatig op en Bulletjes leven is lang zo slecht nog niet. Wanneer de fam. Guldemeester eens met vakantie gaat dan gaat Bulletje zelfs logeren in Krimpen aan de Lek waar ze dan nog geducht achter de muizen aan kan zitten. Voor het overige heeft Bulletje geen pretenties, ze is gewoon een grijze poes die in haar nog productieve leven goed was voor heel wat nakroost dat veelal een plaatsje op boerderijen heeft ge vonden, want muizen jagen, dat heeft „Bulletje" haar kinderen al vroeg ge leerd VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Het was te verwachten, dat de zoet waterlozingen via de sluizen bij Wil lemstad, schade zouden aanbrengen aan de schelpdierencultuur in het Volkerak en waarschijnlijk ook verder in de Zeeuwse Delta. Deze proeven hadden wel een achter grond. Rijkswaterstaat wUde weten hoe men het beste zout water milieu in de toekomstige Oosterschelde kon regle menteren, maar ieder die geen vreemde is, in de wereld van oester- en mossel kwekers was overtuigd dat het spaak zou lopen. Nu hadden de mosselkwekers, die per celen hebben in het Volkerak, het geluk, dat zij hun op de percelen gereed staande consumptiemosselen, in het laatste kwartaal van 1979 konden ver kopen. Het sein dat er iets mis was met het zoutwater regiem op de Oosterschelde kwam dan nu ook niet van de mossel of oesterkwekers, maar uit de kreeften parken. Aan het gedrag van de kreeften merkte men dat er iets mankeerde, ze zaten met een hoge rug en meting van het zout gehalte van het water maakte uit dat dit ver onder het minimum was gedaald. Men had beloofd dat het zoutge halte in het Zijpe niet onder de 10 pro mille zou komen, (normaal 18a 20 pro mille, maar de grote hoeveelheden „op- perwater" (de was van de grote rivie ren van begin Januari) die men via de Willemstadsluizen op het Volkerak loos de werd verhoogd door de afvoer van de riviertjes Mark en Dintel, die ook veel meer zoet water dan normaal op het Volkerak brachten en zo liep de zaak uit de hand. Begrijpelijk, dat toen de kreeftenhan- del aan de bel trok bij Rijkswaterstaat, ook de oester exporteurs alarm sloegen. Het spuien van zoet water via de Vol- keraksluizen, bij Willemstad is nu tij delijk gestaakt MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK VACANTIEBONNEN Het verzilveren van Bouwvak, va kantiebonnen voor de a.s. feestdagen is op dinsdagavond 11 maart 's avonds na 6.30 uur bij: G. O verweel, Pr. Marqkestr. 11, Middel hamis, tel. 3215. Bouwvakkers kunnen hun bonnen voor de a.s. feestdagen inwisselen a.s. dinsdag 11 maart van 6.30 tot 9.00 uur (30 dagzegels of 5 schüderszegels) bij: M. Driesse, Prinsesselaan 5, Sommels dijk. gSS5S®SS!S!S!S!S5S®SS5SSS!S!SS5S5S;Sï^^ Op de ledenvergadering van de afdeling Ooltgens plaat van het Ned. Rode Kruis vertelde oud-machinist, de 74-jarige A. A. E. J. Guërand nog enkele anecdote's uit zijn jarenlange RTM-loopbaan, die wij tot vermaak graag doorgeven. „Het is zowat een halve eeuw geleden. Het was op een avond in de pee-tijd (bietencampagne) dat er bij het vertrek van de laatste tram uit Ouddorp een me neer naar conducteur Han Wittekoek kwam en aan hem vroeg: „WUt u mij bij Melissant even een seintje geven, daar moet ik uitstappen". „Dat wU ik wel", zei Han, „maar het is de derde halte na Ouddorp, dus u kan het zelf ook wel uitre kenen." Deze passagier was de pastoor van MeUssant, die zich met een auto naar Ouddorp had laten brengen om daar enkele parochianen te bezoeken om met de tram weer terug te gaan. „Maar wat gebeurde", aldus ging de heer Guérand verder, „op de heenreis vlakbij Ouddorp had ik een haas doodgereden. Op de terugrit keken we goed uit! De stoker vond de haas, we stopten en de bout werd ingeladen. Het was een groot exemplaar en daar moest wat op genomien worden. Ook Han Wittekoek trakteerde. Na Goedereede, eigen lijk de eerste halte, maar nu de tweede, ging de reis verder. In Goedereede hadden we gauw even wat inge nomen en hier kreeg Han Wittekoek de orders via de agent de heer Hoek om in de Halspolder tussen Stel lendam en Melissant enkele wagens met bieten mee te nemen. Zo gezegd zo gedaan. Het was stikdonker, geen lichtje te zien, sneeuw en veel modder. Na wat gerangeer was de tram weer compleet en ik zette 'em flink aan om tegen een oprit te komen", aldus de heer Guérand. „Bijna bovenaan, daar had je het, de wielen vast. Wat zou dat wezen. Daar kwam Han en riep: „Toon, laat de tram even terugzakken, want de pastoor is uit de eerste klas verdwenen". En jawel hoor, even later vond men de goede man helemaal onder 't slik en in de hartstikke donker. Han Wittekoek kwam naar de locomotief en zei: „Toon, geef me daar 'es een proppe poesketoen". Han op zijn hurken voor mijnheer pastoor om zo goed en zo kwaad als dat ging diens schoenen schoon te boenen. „Conducteur, u had toch gezegd bij de derde halte?" „Ja maar mijnheer pastoor", verontschuldigde Han zich, „we kregen telegrafisch bericht dat die peeën nog mee moste". De pastoor heeft er gelukkig nooit geen melding van gemaakt", aldus besloot Guérand zijn verhaal. „Aardig op tijd", zei de chef De heer Guérand kwam ook nog even terug op de barre winter van begin 1940. Nu dus 40 jaar geleden. „We waren met twee locomotieven naar de Plaete geweest, maar terug bleven we bij Oude Tonge steken. Water op, sneeuw in de ketel, enz. Een derde loc kwam te hulp uit Middelhamis. 't Was avond. De familie Ouwens zorgde voor eten en drinken en wij maar sjouwen en proberen weg te komen, 't Werd de andere dag en eindelijk 's morgens vroeg kwam er beweging in. Even zeven uior kwamen we aan te Middelhamis. Daar komt de chef, keek op zijn horloge en zei: „Jullie zijn aardig op tijd Hij dacht dat we al een rit naar de Plaete gemaakt hadden en we hebben het zo maar gelaten", aldus Toon Guérand, die niet uitverteld komt. Wat zei zijn vrouw ook alwaar? „Hie was meer mit d'n trem ge trouwd dan mit mien!" ®S5aS5aSSÊ5£5S!£5SS!£>£SgS^^ Ijocrf^escsCiejcsc;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1