Woonhuizen Hoe veilig het thuis ook is... een goed veraekeringspakket blijft onmisbaar. J De Bontkoning K_ HERBA conserven gaat weer draaien Uw huis verkopen TAIVIBOER SPECIALE AANBIEDING BIVIW 320 6 cll. Bouwjaar 1978 25000 km I Blauw metallic schuif dak als nieuw I A. J. V. RUMPT stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Te koop gevraagd; B.V. HandeismiJ O.G. Bioemenhuis FLORA Planten en Planten bakken bontmantels Antiek restauratie STEDELING Een korte werktijd. Veertig uren of zelfs minder. Drie weken vakan- tie, èn doorbetaald! Een ideaal huis, voorzien van alle gemakken, waaronder centrale verwarming. En feest, veel feest. Van kroeg naar kroeg, van bioscoop naar bioscoop en dan de nachtbar in. Een gedeelte hiervan kon zo uit een personeelsadvertentie geknipt zijn. Het is echter een totaal verkeerd beeld dat veel plattelanders nog steeds hebben van de stedeling. Inderdaad, veel mensen hebben bovengenoemde „zegeningen" van de moderne maatschappij, maar ook op het platteland! Maar, zijn ze er wel allemaal zo gelukkig mee, zoals men hier denkt? Die korte werktijd brengt met zich mee, dat er veel tijd overblijft voor hobby's. Maar, welke hobby mag je nu nog in de stad uitoefenen? Je mag bijvoorbeeld niet zomaar duiven gaan houden, als je daar zin in hebt. Voor ons misschien vanzelfsprekend, daar niet. Een andere hobby: zelf muziek maken. Niet meteen zoiets extreems als een drumstel, maar gewoon een piano bijvoorbeeld. Denk eens in: in zo'n van alle gemak ken voorziene flat, met onder, boven en naast je buren waar je rekening mee moet houden, zomaar piano spelen? Dat is er niet bij! En zo zou je nog wel even door kunnen gaan. Het sprekendste voorbeeld is echter 's zomers op de doorgaande wegen op ons eiland te vinden. Kilometers lange rijen auto's, vol met stedelingen die de stad ontvluchten. Op zoek naar wat wij nog hebben: vrijheid. Ze hebben er zelfs uren file-rijden voor over! Op zoek naar een eigen plekje in de vrije natuur. Ook al moeten ze dat weer delen met velen op een camping. Aan het einde van de vrije dagen gaan ze weer met z'n allen in omgekeerde richting in de file. Soms achttien kilometer lang! Op weg naar hun ideaal? Ik denk het niet! Ik denk, dat veel mensen in de file jaloers zijn op ons eilandbewoners, omdat wij alles hebben, wat zij ook zo graag zou den willen. Nee, geen tien kroegen op een rijtje. Niet zo'n dertig bios copen waar ze uit kunnen kiezen. Zelfs geen nachtbar hebben we. Is dat nu zo belangrijk? Wie daar behoefte aan heeft, gaat gewoon een keertje naar de stad. Als je de ogen daar goed de kost geeft, ben je blij als je de Haringvlietbrug achter je hebt en weer thuis bent! Een enkeling lukt het om uit de stad te komen. Die wonen tussen ons in en worden geringschattend „overlanders" genoemd. Eén van die „overlanders" ben ik, en ik ben er blij om! (wordt vervolgd!) H. de W. te A. TULPEN ZIJN HOUDBARE BLOEMEN Uw veiligheid thuis Wat kunt u er aandoen? Hetboelge"Oost,west, thuis best?" ligt voor u klaar. Met prak tische veiligheidstips om u te helpen de risiko's thuis te verminderen. Natuurlijk zijn veel van die risiko's nooit helemaal te vermijden. Daarom is een goed verzekeringspakket onontbeerlijk. Belangrijk is dan hoe en waar u verzekerd bent. Dat geldt voor al uw verzekeringen. Bij de Rabobank in uw buurt kunt u terecht voor een deskun dig advies. (En voor zo'n gratis D«ftl»nk«inla Wl^~ï veiligheidsboekje!) 1101111111911» TÖA Voor al uw verzekeringen. Bladz. 2 „ETI^ANDEN-NTEncrWS^ Vrijdag, 29 februari 1980. Hallo jongelui, de februarimaand is om. Hier is nu 't laatste blad. We geven 't laatste raadsel door, hebben er vijf gehad. We gaan de nieuwe maand weer in, dat is dan de maand maart. Zo jullie weten zwaait die maand soms heel erg met z'n staart. Want koud dat het nog wezen kan; het kan. zelfs nog winters zijn. Maar ook wel heerlijk voorjaarsweer, met volop zonneschijn. Daar hopen we dan nu maar op; Geen zorgen voor de tijd. We gaan dan nu maar aan de slag, en werken met veel vlijt aan 't laatste raadsel van de maand. Een briefje neergepend Dat stuur je naar je ome Ko, die je allemaal wel kent. Hij ziet al met verlangen uit waar toch die post weer blijft. En wat voor nieuws men nu weer heeft, aan ome Ko weer schrijft. FEBRUARIRAADSEL 5 1. man die 120 jaar heeft gepreekt. 2. profeet die een kemelsharen mantel droeg. 3. schrijver van Jeremia. 4. koning die melaats werd omdat hij offerde. 5. hij was de eerste landbouwer. 6. goddeloze vader van koning Hizkia. 7. een vrouwelijke richter. 8. wordt wel de nachtdiscipel ge noemd. 9. vader van Samuel. 10. koning die slechts 7 dagen regeerde te Thirza. 11. priester die aan het bloedbad te Nob ontkwam. 12. vrouw van Izak. Bij juiste invulling vormen de begin letters de naam van een koning die met de dieren in het veld leefde, totdat hij bekende dat de Heere God was. JARIGEN We krijgen in de maand maart veel verjaardagen. We maken een begin met drie jarigen. Dat zijn: 7 maart: Leendert van Wezel, Raad huisplein 1, 3251 AV Stellendam. 8 maart: Willy Sinke, Kerkweg 49, 4414 AB Waarde. 9 maart: Jan v. d. Doel, De Panne bakker 2, 3244 AC Nieuwe Tonge. Alle drie van harte gefeliciteerd en de Heere geve dat zij nog vele jaren deze dag mogen herdenken. Een fijne en een goede verjaardag toegewenst hoor, ook namens de raadselvrienden en vriendinnen. We hopen ook dat zij jullie niet zullen vergeten, en een mooie kaart sturen. De Herba conservenfabriek te Krab- bendijke zal begin maart weer begin nen te draaien, en dat betekent opnieuw werkgelegenheid voor twintig meest oudere werknemers, die daar ook voor het faillissement in oktober 1979 al werkten, maar die toen het faillissement werd uitgesproken op straat kwamen te staan. De vorige directeur de heer M. van der Doe keert weer op zijn oude stek terug, hij heeft samen met het bedrijf Klavers - Jansen uit Breda een accoord weten te bereiken, met de curator in het faillissement mr. C. M. Brinkman en de voornaamste schuldeisers, waar bij onder meer de Belastingdienst en het Waterschap Noord en Zuid Beve land behoorden. Natuurlijk is de ge meente Reimerswaal, waartoe de kern Krabbendijke behoort erg blij met dat accoord, waardoor 20 werknemers weer hun plaats in de fabriek terug krijgen. Men hoopt dat onder de nieuwe direc tie, het aantal werknemers spoedig weer zal worden uitgebreid. BRIEFWISSELING Ingrid Tuinenburg - Middelhamis Je zet een punt achter oom Ko! Dat is echt jammer hoor. Oom Ko stapt daar wel over heen; de tijd gaat immers door! Je hebt nu and're bezigheden, en krijgt het dus te druk? Ik wens je op je levensweg, veel voorspoed en geluk. Dat je de Heere zoeken mag. Hij zegt Zelf in Zijn Woord, dat Hij, als men Hem need'rig vraagt. Hij altijd naar je hoort. Groetjes hoor! José Koppenaal - Ooltgensplaat Je hebt dus op de huishoudschool al een bezoek gebracht? Dat was ter kennismaking dus, en nu maar afgewacht. Na de vakantie kan je dan, met koken aan de slag. 'k Weet zeker als je 't eenmaal kan, je moeder helpen mag. EUy Voortman - Ouddorp Met oom Ko gaat 't gelukkig goed. Maar 't is nog altijd druk. Vakantie is er nog niet bij, 't is werken aan één stuk. Je kocht weer mooie boeken zeg, dat is een mooi bezit. Wat lezen, werken in de tuin, dat houdt je zeker fit. Anja Mierop - Ouddorp We hebben van de winter niet zo erg veel sneeuw gehad. En 't was, gelukldg, ook niet als het vorig jaar zo glad. Nu is de winter haast voorbij, je ruikt de lente al. We wachten of de zomer nu weer zomers wezen zal! Jan V. d. Doel - Nieuwe Tonge Die maand was ook weer gauw voorbij, de tijd die vliegt maar Jan. Oom Ko vindt 't helemaal niet erg, dat je niet meer schaatsen kan. het is een leuke vent. Je briefpapier is keurig hoor, die op 't papier staat afgedrukt, 'k denk niet, dat jij dat bent! Marina van Rossum - Melissant Met je verjaardag zat het goed; veel kaarten en kado's. En met de aardrijkskunde schoot je ook wel in de roos. Dat is heel mooi, Marina; zeg zo'n cijfer op 't rapport. Ik vraag me af, als dat zo blijft, wat jij dan nog eens wordt! Max van Rossum - Melissant Ja, schrijven is een zwaar karwei, als je het niet zo graag doet. Maar 't gaat met je aquarium, zo helemaal niet goed. Dat is een tegenvaller Max, alweer een visje dood! Maar zwemmen van die visjes niet, bij jullie in de sloot? Jan Keyzer - Hendrik I. Ambacht Geweldig, zo'n verjaardag zeg, dat is een kapitaal! Zoiets heb ik nog nooit gehad. wat jij kreeg allemaal. En van de raadselvrienden ook een aantal kaarten nog. Je hebt vast bij jezelf gedacht: „wat een verjaardag toch"! Connie Nieuwenhuize - Yerseke Ook al zo'n boel kado's gehad, en kaarten bovendien. En postpapier, dat is heel leuk, want dat heb ik gezien! Maar 't mooiste moet nog komen zeg, een splinternieuwe fiets. Dat is wel 't allergrootste kado, en zomaar, gad voor niets! Berend de Boer - Drachten Kijk Berend, dat ging vroeger niet, des winters zwemmen gaan. Maar in de zomer kon men ook niet schaatsen op een baan. Nu rijdt je 's zomers gewoon schaats, en 's winters duik 't in 't bad. We hebben zover 'k heugen kan, nog nooit zo'n tijd gehad! Jeroen Stmyk - Herkingen Hallo Jeroen, alweer een Struijk, van harte welkom; zeg, dat je maar heel lang mee mag doen, dan haal je prijzen weg! De raadsels maar goed opgelost, heel netjes, niet geknoeid; 'k weet zeker dat je er uit jouw struik, dan nog een boompje groeit. ALLEMAAL de hartelijke groeten van oom Ko. as 3 S (root en Uein, tegen kontante betaling Ik van Byk. teL 01870 - S427 DIRKSLAND Uw specialist voor: op Hydrocultuur Telefoon 01877 - 13 30 Onze laatste moeten weg! Nu div. bont mantels V. halve prijzen!! Volle garantie. Hoogstraat 97, Rotterdam-C Vrijdags tot 21 uur geopend Parkeerterrein direkt t/o zaak. Tevens onderhouds- timmerwerk. L. Bom W. Achterweg 10 Sommelsdqk. TeL: 01870 5698. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, nfiddelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskimdigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. POST WORDT GEOPEND. Mijn meisje heeft gemerkt, dat haar kamerverhuurder de brieven die ik haar stuur eerst openstoomt en leest, voor hij ze (opnieuw dichtgelijmd) aan haar doorgeeft. Is er soms een scheikundig middeltje om dat te beletten? Antwoord: Afgezien van verdere maatregelen tegen de schending van het (wettelijk beschermde) briefgeheim, is er inderdaad een eenvoudig huismid- deltje om iemand te beletten bepaalde enveloppen open te stomen. U moet dan de sluitrand vóór het dichtmaken met eiwit bevochtigen. Als u geen eieren bij de hand hebt, kunt u er nagellak voor gebruiken. Overigens kunt u de afzender over de sluitrand heenschrijven, zodat het op valt als de klep niet precies op de juiste plaats terugkeert. Wij raden u aan, dan wel gevoerde enveloppen te gebruiken. Tenslotte kunt u voor belangrijke on derwerpen codewoorden enz. bedenken. HOGE AANSLAG. Ik werk nu halve dagen bij sociale werkplaats, maar kreeg over 1978 een aanslagbiljet inkomstenbelasting ad. 1.820,—. Ik ben 64. Moeten we daar ons huisje voor verkopen? Antwoord: ledere loontrekkende valt in 't algemeen in de inkomstenbe lasting, zowel wanneer het totaal der lonen de aanslaggrenste boven gaat, of wanneer het netto-inkomen daartoe aanleiding geeft, alsook wanneer men meer dan 600,neveninkomsten heeft, of bijvoorbeeld langer dan een maand twee lonen naast elkaar geniet. Eén van de laatstgenoemde gevallen zal zich vermoedelijk bij u voordoen. De huurwaarde van uw huis is zo'n neven- inkomste. Verkopen van dat huis helpt u niet direct, want als u het verkregen geld uit de verkoop belegt, hebt u weer een inkomen uit rente en dan waar schijnlijk nog meer dan de huurwaarde was. En rente is ook een neven-inkomste. Het ongelukkige is, dat diverse voor delen, zoals het lage byzondere tarief voor byzondere uitkeringen, verloren gaat als u eenmaal in de inkomstenbe lasting valt. U doet er daarom goed aan, eens naar de minister te schrijven en te vra gen om toepassing van de hardheids clausule. Indien u echter inderdaad twee lonen (of een loon en een uitkering) naast elkaar genoot, geven wij u niet veel kans. U moet nu weliswaar veel bijbetalen, maar uiteindelijk betaalt u dan niet meer dan ieder ander die met dat totale inkomen in de Inkomstenbelasting valt. OUDE OBLIGATIES. Als bezitter van oude obligaties stuur ik u enige copieën. Hebben deze nog enige waarde en kunt u mij een adres geven van handelaars daarin? Antwoord: Er is een nieuwe rage op gang gekomen. Aandelen die door de Russische revolutie en andere omwente lingen elders in één klap hun waarde verloren, doordat de nieuwe machtheb bers de spoorwegen nationaliseerden en/ of de buitenlandse schulden van de vroegere regeringen niet erkenden en een forse rode streep haalden door de oude verplichtingen, die worden nu weer geld waard, omdat bepaalde ver zamelaars er wel wat voor over hebben om ze in hun bezit te krijgen. De grote vraag blijft dan wel, hoe véél dat zal zijn. Bepaalde waardepa pieren hebben inderdaad bij een vei ling van het Londense veilinghuis Stan ley Gibbons flinke prijzen opgebracht, maar andere worden niet of nauwelijks gevraagd. In ons land heeft de postzegelhandel Mira te Rotterdam vorig jaar enige vei lingen van waardepapieren georgani seerd en daar kwamen verrassende bie dingen uit de bus. Het beste wat u doen kunt, is: een nauwkeurige lijst te maken van alle stukken die u hebt, met nauw keurige omschrijving van jaartal van uitgifte, de naam van de onderneming en bv. ook welke spoorweg het betreft, alsook de vermelde nominale waarde. Die lijst (waarvan u afschrift houdt) stuurt u naar Veilinghuis Mira, Stations plein 45 te Rotterdam 3013 AK. Porto voor antwoord bijsluiten. U krijgt dan uw lijstje terug met opgave van de ver moedelijke waarde (onder voorbehoud, want een veüing lijkt soms op een lote rij met nieten!). Aan de hand van dat lijstje kunt u dan nagaan, of het zin heeft bepaalde effecten wel of niet voox de eerstvolgende veiling aan te bieden. Dat moet dan minstens een maand tevoren gebeuren, omdat de kavels in een catalogus moeten worden opgeno men. U kunt een minimum-inzet opge ven. Wij waarschuwen u gelijk, dat Mira wordt overstroomd met oude waardepa pieren en dat het dus helemaal niet ze ker is, of de verzamelaars die toevallig zo'n veiling bezoeken, enige interesse zullen hebben voor uw stukken. Dat hangt af van velerlei factoren. BOUWVAKVAKANTIE. Wanneer valt de bouwvakvakantie dit jaar? Antwoord: Van zaterdag 12 juli tot en met zondag 3 augustus 1980. HUIS OVERSCHRIJVEN. Als ik mijn huis op naam van één van mijn kinderen laat zetten, wat komt dan de andere kinderen toe? En wat zijn de kosten van die overschrij ving? Antwoord: De kosten van de nota riële akte plus de overdrachsbelasting bedragen ongeveer S'/o van de waarde van het onroerend goed, ongeacht of u het aan een Idnd verkoopt dan' wel schenkt. Betreft het een schenking, dan zal het kind bovendien schenkingsrecht moeten betalen, In beginsel iiebben de overige Idn- deren er nu niets mee te maken als u één kind met het huis wil bevoordelen. Het kan echter zijn, dat bij de verde ling van de erfenis een deel van die schenking ongedaan moet worden ge maakt. Is er namelijk voor de andere kinderen geen (evenredig) kindsdeel over, dan moet er weer zoveel worden ingebracht dat het wettelijk erfdeel van de anderen niet wordt aangetast. Tenslotte waarschuwen wij u even, dat wegschenken van een huis of dgl. geen zin heeft, indien het gaat om een aanvrage voor bijstand als men zelf in een bejaardenhuis of verzorgingsflat wU gaan. De gemeenten gaan natuurlijk wel na, of bijstand werkelijk nodig zou zijn ge weest en het onderzoek strekt zich over verscheidene voorafgaande jaren uit. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij u naar een notaris. RÖNTGENSCHADE. Hoeveel maal kun je röntgenfoto's la ten maken voor dit schadelijke gevolgen gaat krijgen? En wat gebeurt er dan? Antwoord: Dat aantal malen is niet te noemen. Men stelt het vaak voor, als of je met röntgenfoto's een hoeveelheid vergif in je lichaam krijgt, dat deze stof zich daarin ophoopt en dat op ze kere dag de grens is bereikt, zodat je last krijgt. Zo is het echter niet. De straling is inderdaad schadelijk en ze wordt geme ten in rem of miliirem. Het lichaam breekt de schadelijke stoffen echter met een weer af, zodat de schade afhangt van het aantal rem per tijdseenheid. Duidelijker: als u elk jaar één of twee röntgenfoto's laat maken, zal dat niet hinderen maar als het elke dag gebeurt wèl. Er zouden dan huidzweren ont staan en misschien zelfs kanker. Elke röntgenoloog houdt daarom bij, hoeveel maal een patient is bestraald en met welke intensiteit, zodat het toegestane aantal rem nooit wordt overschreden. En men maakt ook nooit röntgenfoto's zonder medische noodzaak. WAO OF AOW? Ik ben als gehuwde vrouw van 59 jaar voor mijn werk afgekeurd en heb nu een uitkering WAO. Mijn man wordt dit jaar 65. Kom ik dan ook in de AOW en blijf ik vallen onder de WAO? Antwoord: U krijgt als gehuwde vrouw zelf geen AOW. Uw echtgenoot komt bij tijdige aanvraag met zijn 65ste verjaardag in aanmerking voor de zo genaamde gehuwdenuitkering van de Alg. Ouderdomswet. Die is hoger dan de uitkering voor ongehuwden. U houdt daarom gewoon uw uitkering van de Wet Arbeidsongeschiktheid tot u 65 wordt. BEELD. Hierbij een kleurenfoto van een bron zen beeld, dat 47 cm. hoog is. Het kwam uit een erfenis. Wat stelt het voor? Antwoord: Dit is een bronzen uit beelding van de boeddhistische godin Kwanjin, die in China en Japan sterk vereerd wordt. Zij is nl. het zinnebeeld van barmhartigheid, vandaar dat zij zo vaak met vele armen is vereeuwigd, en verder van hulpvaardigheid en vrucht baarheid. Vrouwen vragen haar om kinderen, vissers om een goede vangst en behouden vaart, de minstbedeelden om hulp, enz. De beroemdste tempel aan haar gewijd, staat in Poeto in de Tsjoesjan-archipel. GROND GEKREGEN. Ik heb van familie grond gekregen. Wat gaat dit kosten aan rechten, no taris, leges en belasting? Is een getax eerde waarde nodig, of kan de waarde lager worden gesteld? Antwoord: In de eerste plaats moet u, als „beschonkene" (zo heet dat), de schenking aangeven bij de inspecteur der registratie en successie. Het schenkingsrecht hangt af van de familierelatie tot de schenker en daar schrijft u niets over, zodat we hier geen bedrag of percentage kunnen noemen. De notariskosten voor het opmaken van de transportakte bedragen een klei ne 2''/o en de overdrachtsbelasting d"/». Bij dit alles gaat het om de geschatte werkelijke verkoopwaarde. Als er geen zakelijk bepaalde prijs is, zal de waarde door een beëdigd taxateur moeten wor den vastgesteld. Met denkbeeldige be dragen mag een notaris geen genoegen nemen. BIJBELS BORDUURWERK. Ergens zag ik „Het laatste Avond maal" van Leonardo da Vlnci gebor duurd in wol met halve kruissteken. Ik heb dat ook eens in een boek gezien. Zijn er nog meer bijbelse voorstellin gen? Hoe kom ik daar achter? Antwoord: Van de meeste beroemde schilderijen zijn wel borduurwerken en -werkjes gemaakt, w/nt de formaten wisselen. Meestal maakt men ze op voor gedrukte stramiens. Die kunt u kopen of bestellen in een goede handwerk- zaak. Daar kunt u ook vragen, wat er op dit gebied zoal is. Dat is geen af schuiven van ons, want in zo'n winkel zult u tóch uw materiaal moeten kopen alvorens u kunt borduren. In de winkel heeft men boeken waar in de beschikbare patronen of stramiens zijn afgebeeld. Deze boeken krijgen ze van de fabrieken van handwerkartike- len zoals 3 Suisses, Rito Gobelin enz. Daar kunt u zich dus op de hoogte stellen. Eventueel kunt u er ook zo'n boek voor uzelf bestellen. In Turkije werd de Tulp rond de acht tiende eeuw als een heilige bloem be schouwd. Tegen de tijd dat ze gingen bloeien werden er grote feesten georga niseerd, omdat de Tulp de komst van het voorjaar aankondigde. Nu, zoveel jaren later, kunnen de Tulpen-kwekers ervoor zorgen dat we ruimschoots voor de Kerst de eerste Tulpen in de huiskamer hebben. Zodra Tulpen afgesneden zijn, zijn het snijbloemen en hebben evenals alle BANON. Wat is „banon" voor kaas? Antwoord: In kastanjeblad verpak te kaas van koe-, schape, of geitemelk uit de Provence (Frankrijk) met pittige smaak en geurig aroma. andere snijbloemen voeding nodig om in de vaas helemaal open te komen. Enige jaren terug is er een speciale voeding voor Tulpen en andere bol- en knolgewassen samengesteld. Deze Chry- salsoort is ideaal voor Tulp, Iris, Free- sia. Gladiool, Lelie, Dahlia en Anne- moon. De bloemen wo];;den groter en ko men prachtig op kleur. Wanneer U zo'n mooie bos Tulpen koopt, snijdt U ze dan opnieuw schuin af en zet ze in een Tulpen-Chrysalop- lossing. Meestal zal ,uw bloemist bij aan koop van een bos Tulpen een zakje van dit snijbloemenvoedsel kado geven. De bloemen komen beter op kleur en blij ven langer mooi. Let u wel even op de volgende pun ten: a. gebruik een schone vaas, b. 1 zakje Tulpen-Chrysal per halve liter water, c. stelen schuin afsnijden, d. bijvullen met de klaargemaakte op lossing, e. deze oplossing mag niet niet metaal in aanraking worden gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6