Geen bruidssluiers tussen de nieuwe scliuifdeur! Hertog De Fransche koopmanszoon Bladz. 2 jriLANDEN-mEUWS^ Dinsdag, 26 februari loeo. RAAD GOEDEREEDE ie Twee schoonzoons erbij gezinsuitbreiding Niet snoepen en roicen Nationale Pioegwedstrijden 1980 plaats en datum bekend OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT. Ledenvergadering afd. Rode Kruis Uw huis verkopen TAIVIBOER DELICATESSEN i West-Haveiidijk43a DIRKSLAKD Tel 01877 1968 - 2409 I Bezorgen over het hele eUand. Woensdag 5 maart i.v.m. Biddag GESLOTEN. Advertentie geldig t.e.m. maandag 10 maart. RECLABVIE SLIJTERIJ 1 It Jonge Jenever DE KEIZER 14,95 1 fles WfflSKEY M. C. Neil met glas14,95 1 fles SMIRNOFF WODKA15,95 1 fles CROFT FORT (echte Portugese sherry) 9,95 CAYD SHERRY Light Dry ^^gg Fmo Dry j 1 Fiani Kersenwijn 1 Frabozen-bessenwijn samen 6,95 Kees de Korte, vriend van buurtscliap-bewoners overleden Samen voor 79,50 VLEESWAREN 3 kg HAMLAPPËN 3 kg HAASCARBONADE 2 kg KRABJES 10 RUNDERVINKBN 11,95 1 HAVOX ERWTE5NS0EP (liters om te verdunnen) 1 HAVOX BRUINE BONENSOEP 2 voor 7,95 3 m. Koffie GOUDMBRK 1 pond voor7,50 DIEPVRIESSPECIALITEITEN 1 MOKKA-SLAGROOMTAART8,95 1 Aardbeientaart (zuivere hele aardbeien) 8,95 2 It ROOMIJS-VANILLE (taoerenmelk) 6,95 10 Varkenssaté in saus17,95 Oud papier voor medisch werk in Turkana KERKNIEUWS GEEEF. GEMEENTEN VERVOLGVERHAAL De (emancipatie-bewuste) dame en heren van Goerees' gemeenteraad had den in de j.l. donderdagavond gehou den raadsvergadering niet zo'n byster indrukwelikende agenda te behande len zoals die welke hen normaliter wordt voorgeschoteld. Dat gaf het raads- coUege weer eens de gelegenheid a£ te dalen naar het niveau van de alle daagse zorgen. Zoals die voor de mooie trouwjapon van de bruidjes die ten ge- meentehuize hun ja-woord komen fluisteren. Ze moeten dan de nieuwe automatische schuifdeuren passeren. Voor het bruidspaar zelf zullen de deu ren wel openzwenken, maar dan komt nog de sleep...... „Stel je voor dat de sluiers van die bruidjes tussen de deuren raken", bracht dhr. van Oosterom naar voren, waarop de raadsvoorz. burg. van Velzen, het systeem kennend, durfde te verzekeren dat de bruidjes heelhuids naar binnen kunnen, zelfs zijn de deuren te gebrui ken wanneer de stroom is uitgevallen. Geen nood derhalve dat het ter hoogte van de deuren al mis zou gaan. Naar goed Goerees' gebruik besloot men de deuren die vervangen zullen worden niet weg te gooien; er wordt een bestemming voor gezocht. Het zijn solide zwenkdeuren, die echter in de entree van het gemeentehuis niet meer te handhaven zyn omdat ze steeds open- waaien wanneer er een stevige bries te gen blaast. Dat geeft een koude tocht in het gemeentehuis en de raad had er alle begrip voor dat dat nodeloos ener gie kost en ook ten koste gaat van de ambtenaren op wier aanwezigheid en gezondheid hoge prijs wordt gesteld. „Een frisse wind mag best", zo vond de raad, doelend op de figuurlijke be tekenis daarvan, maar een koude tocht moet maar liever worden uitgesloten, vandaar de instemming met de crediet- verlening van 19.000, Bestuur Sticht. Ver. gebouw. De gemeentelijke vertegenwoordigers in het bestuur van de Stichting Vereni gingsgebouw te Ouddorp waren per 1 januari j.l. aftredend, maar konden alle worden herbenoemd. Zo luidde ook het voorstel van het College; het betrof de herbenoeming van de heren J. L, Pad mos, J. Voogd, T. van Dam en J. C. Kom- tebedde. „Twee leden van de SGP" signaleerde mevr. Grinwis-Blok (PvdA) en het was duidelijk dat ze daar bezwaren tegen maakte. Mevr. Grinwis suggereerde de raad dan ook inplaats van twee SGP leden in de plaats van dhr. van Dam dhr. Reus (PvdA) te benoemen. Dhr. van Oosterom (PCP) kon er zich wel in vinden, maar pas bij een volgen de herverkiezing zou hij daar metter daad gevolg aan geven. Zo kwam het dat dhr. Reus het met 3 stemmen moest doen en derhalve niet benoemd werd. Grondaankoop. Besloten werd tot aankoop van 1.61.75 ha. grond, gelegen in de polder Schelhoek en de Koude Hoek, van mevr. M. K. Nelisse-Tanis, voor de to taalprijs van 52.978,50. Of dat nou zo'n verstandige aankoop is werd betwijfeld door dhr. Padmos. Hij wist van de matige kwaliteit van deze grond en het leek hem verstandi ger niet anders dan goede kwaliteit grond aan te kopen, ook al wordt die dan ook in de grondpot van de S.B.L. ingebracht om als ruilobject te dienen in het kader van de ruilverkaveling. De raadsvoorz. burg. van Velzen maakte evenwel duidelijk dat het niet primair gaat om de kwalitiet van de grond, maar in dezen louter om de hoe veelheid. De beoordeling van de kwali teit is een zaak van de toewijzingscom missie. „Als er twee ruilen moet er één hui len", stelde dhr. J. Bruggeman filoso fisch vast. Gezinsuitbreiding:? In verband met de gezinsgrootte en de eisen van het hedendaagse woonge not had dhr. Nijman zijn woning Oude landseweg 16 willen vergroten, maar het College had de vergunning aangehou den. De raad besloot thans het door dhr. Nijman ingediende beroepschrift onge grond te verklaren omdat de verlangde verbouwing in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Wanneer het nieuwe Omdat er dit jaar twee feesten te vieren zijn; Koninginnedag op 30 april en Bevrijdingsdag op 5 mei besloot de raad het op de be groting voorkomende bedrag van f 5,perleerling voor het aan bieden van een tractatie tot 8, te verhogen. Dhr. Nijdam behoeft geen zorg te hebben dat dat bedrag omgezet wordt in snoepgoed, gedachtig aan de kwetsbaarheid van de ge bitten van de jeugd. Hen zal een blijvend aandenken en, als trac tatie, een smaasappel worden aan geboden. Waar het ging om de zorg voor de gezondheid bleek dhr. Nijdam overigens genoeg zelfcritiek te hebben. Zelf fervent roker zijnde hief hy de asbak in de hoogte daarby de wens uitsprekend dat die ook nog eens overbodig zal worden. De raad legde zich nog geen rookverbod op, maar het zou het raadscoUege zeker gesierd heb ben. Wie weet komen ze nog eens zo ver in navolging van hun Dirks landse collega's? bestemmingsplan „Het Oude en het Oude Nieuwland" eenmaal van kracht is biedt dat wellicht mogelijkheden voor dhr. Nijman. Dhr. Nijdam (PvdA) ver baasde zich over de argumentatie van dhr. Nijman. De gezinsuitbreiding waar van de fam. Nijman trouwen en dien tengevolge schoonzoons inbrengen. „Wanneer we deze weg opgaan kun nen we straks wel bejaardenwoningen met 8 kamers gaan bouwen", verbaasde zich dhr. Nijdam. Er volgde een reeks hamerstukken. Een bedrag van 5.226,werd gevo- teerd voor een boenmachine voor de gymzaal in 't Haegse Huus. Een eenma lige subsidie van 250,werd toege kend aan de Stichting Internationaal Verzetscongres en besloten werd tot ver hoging van de restauratiesubsidie be treffende de woninkjes De Pad 1 en Toe pad 1 te Goedereede, met 15.810, waarmee de gem. bijdrage op 60.000, wordt gebracht. Een bedrag van 18.500,werd ge- voteerd voor de aanschaf van materia len en gereedschappen voor de verzor ging van beplanting in plantsoenen en langs wegen en 175.000,werd gevo- teerd t.b.v. het treffen van voorzienin gen door de Nutsbedrijven op het in dustrieterrein te Stellendam. Ook t.b.v. het onderwijs werden enke le credieten gevoteerd, o.a. 907,10 voor een projector t.b.v. de bijzondere kleu terschool te Ouddorp. Het apparaat lijkt wat duur maar weth. Visser maakte duidelijk dat het een daglicht projec tor wordt. Wanneer voor de kleuters dia's worden vertoont behoeft het lo kaal derhalve niet verduisterd te wor den. Vragen PvdA fractie. Vanuit de PvdA fractie waren een aantal schriftelijke vragen gesteld m.b.t. het te voeren welzijnsbeleid. Een en an der naar aanleiding van een adverten tie waarin groepen en instellingen wer den opgeroepen die zich met emancipa tie activiteiten ophouden. Van PvdA zijde werd daarom gevraagd naar het te voeren beleid, maar de vraagstelling werd als wat voorbarig uitgelegd. Het is zo verklaarde weth. Vis ser de bedoeling dat de. welzijnscom- missie in maart vergadert en daarin een toewijzingsbeleid overeenkomt. Mevr. Grinwis was maar weinig te vreden, vooral toen het haar duidelijk werd dat de VOS cursus waarschijnlijk zal moeten volstaan met de tweedui zend gulden die de gemeente subsidi eert en dat er niets extra's inzit. „We zullen het moeilijk waar kunnen ma ken bij GS dat de VOS cursus bij ons van twee walletjes kan eten", zo formu leerde het dhr. Visser. De raad hoort er volgende maand meer van. Het bestuur van het Nationaal Ploeg- comité Nederland heeft besloten de Na tionale Pioegwedstrijden 1980 te houden op: 10 en 11 oktober in KLAZIENAVEEN. De Maatschappij Klazienaveen is be reid grond ter beschikking te stellen voor dit evenement. Hiermee gaat een al lang bestaande wens van de ploegers in vervulling, n.l. dat er weer eens op een andere plaats en op andere grond geploegd zou worden. Dit jaar wordt het dan veenkoloniale grond in een ge bied waar zowel agrarisch als daarbui ten veel te doen is de laatste jaren. De weg, die het Ploegcomité vorig jaar heeft ingeslagen zal dit jaar verder bewandeld worden. Zo wordt er hard gewerkt aan de opzet van de eerste na tionale kampioenschappen TREKKER- BEHENDIGHEID. Ook bestaat er een gerede kans dat de Nationale VEEBE- OORDELINGSWEDSTRIJDEN samen met de Nationale Pioegwedstrijden ge houden worden. Het Ploegcomité en de overige plattlandsjongerenorganisaties hopen hiermee te bereiken dat er op een prettige en goede wijze naar een verhoging van het vakmanschap ge streefd wordt. Daarnaast hoopt het Ploegcomité dat het voor iedere buiten staander een prettige kennismaking en confrontatie is met een stukje van de landbouw. Naast de kampioenschappen zullen er ook weer andere activiteiten zijn. Wereldploegwedstrijden 1980. Op 16 en 17 mei van dit jaar worden de Wereldploegwedstrijden gehouden in Nieuw Zeeland. De Nederlandse equipe is al geruime tijd druk aan het oefenen onder leiding van coach Ruilof van Put ten. Ruilof heeft zelf ook enkele malen deelgenomen aan de Wereldploegwed strijden. De 2 Nederlandse deelnemers zijn: Cees de Rijke, 29 jaar, boer op het eiland Tholen. Hij heeft al een paar keer deelgenomen aan de Wereld ploegwedstrijden en eindigde bij FILM OVER 50-JARIG BESTAAN R.T.M. Op maandag 3 maart a.s. des nam. 7.30 uur zal in het veren, gebouw „'t Centrum" de algemene ledenvergade ring gehouden worden van de afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis. Op de agenda staan vermeld de ge bruikelijke jaarverslagen, een bestuurs- verkiezing, aftredend en herkiesbaar zijn de dames M. L. Geerts-Quispel en J. in 't Veld en de heer P. in 't Veld. Een groep personen mag de Land- steinerpenning voor het afstaan van een aantal halveliters bloed in ontvangst nemen. Met medewering van de directie en personeel van het Vervoersbedrijf ZWN zal na de pauze de film „50-jarig be staan van de R.T.M." worden vertoond. Deze film is in 1928 - 1929 opgenomen en geeft een beeld van tram en boot in die tijd. Men ziet ook de tramboot en tram aan het Steiger te Ooltgensplaat. Verder beelden van het vervoersbe drijf in deze regio. Middelharnis, Oud dorp, Hellevoetsluis, Numansdorp, Rot terdam, enz. Het is zeer interessant deze film (duur ongeveer 60 minuten) te zien. Mogelijk zijn er ook nog enkele oud- medewerkers van de RTM aanwezig. De directie stelde deze film voor onze af deling gaarne beschikbaar. een van de eerste twintig deelne mers. Cees is getrouwd en boert op een 48 ha. groot bedrijf, waar hij o.a. sui kerbieten, aardappelen, tarwe en graszaad verbouwt, Jan Bom, boer in Biddinghuizen op een 45 ha. groot bedrijf. Hij is 26 jaar, getrouwd en heeft 2 kinderen. Voor hem zijn dit de eerste Wereld ploegwedstrijden. DEN BOMMEL - ZUIDZIJDE In zijn slaap is in de nacht van vori ge week dinsdag op woensdag plotse ling overleden, de heer Comelis de Kor te Mz. ■Woensdagmorgen trof de ge zinshulp en de buren hem levenloos op het bed in zijn woning, Tilsedijk 27 aan. Hij bereikte de leeftijd van 75 jaar. Kees de Korte, zoals hij in de buurt schap Zuidzijde en in de naaste omge ving werd genoemd en daar bij allen een goede en gewaardeerde vriend was, laat in deze gemeenschap een grote lege plaats achter. Hij was geen man die in besturen, etc. zat, maar zijn hulp aan velen maakte hem zo bemind. Als schooljongen, geboren te Oude Tonge, ging zijn belangstelling uit naar het bakkersvak. Hij leerde dit voor de volle honderd procent bij bakker J. W. v. d. Linden aan de Nieuwstraat (thans bakkerij Soeteman) en werd daar in tern opgenomen. Toen de zaak werd verkocht kwam de heer de Korte bij de familie Leijdens in dienst, die een baldierij, annex een kruidenierswarenzaak in de Zuidzijde bezaten. Evenals bij de familie Van der Linden kwam Kees er als kind in huis. Later nam hij de zaak van de familie Leijdens over en werd zelfstandig. Met de „ben". Hij moderniseerde de bakkerij. Het stoken van de oven met „mustert" (een naam voor takkebossen) en turf werd omgezet in een heetwateroven. Dage lijks ging Kees ook de boer op om brood en boodschappen te bezorgen, tot zelfs in de wijde omgeving. Hij deed dit met een transportfiets met voorop de „Ben" (korf ofmand). Zodoende kwam hij in vele huizen als een trouwe vriend. Door zijn rheuma was Kees genood zaakt in 1966 de zaak over te geven. De fa. Eppenga werd de nieuwe eige- aar, maar de bakkerij ging tot spijt van de vele klanten aan de kant. De Zuidzijde had geen bakker meer. Kees bleef wel in de Zuidzijde wonen en verrichte daar allerhande goede diensten. Als vrijgezel had hij de tijd aan zichzelf en die benutte hij voor ve len. Naar Duitsland. Tijdens de evacuatie in 1944 kwam de heer De Korte bij Van der Meer en Schoep te Rotterdam en werd aldaar door de Duitsers ingerekend en op transport naar Duitsland gesteld. Na veel omzwervingen werd in juni 1945 de oven te Zuidzijde weer warm gemaakt. Dat gebeurde ook na de ramp in 1953. Na verblijf bij een zuster in Rotter dam keerde Kees spoedig terug om zijn werk te hervatten. Hij heeft vooral in de crisis-tijd van de dertiger jaren en in de oorlog veel mensen geholpen. Was er geen geld, dan kwam er toch brood op de plank bij de klanten. Waren er geen bonnen dan werd er ook gezorgd dat het nodige in huis kwam. Vooral grote gezinnen wer den door Kees nogal eens bedacht. De gemeenschap heeft dit altijd zeer ge waardeerd. Toen Kees in maart vorig jaar een auto ongeluk overkwam, waardoor hij eerst in het Dijkzigt-ziekenhuis en later in „De Samaritaan" werd opgenomen was iedereen het in de Zuidzijde er over eens dat hij terug moest komen in zijn eigen huis. „Wij zorgen voor je" zeiden de buren en een ieder nam een taak op zich. Zo heeft deze man, die veel over had voor een ander en betrekkelijk weinig voorzichzelf vroeg nog enkele maanden in zijn vertrouwde omgeving mogen en kunnen wonen. Tot grote tevredenheid van hemzelf en ook voor de buurtge meenschap de Zuidzijde. De begrafenis heeft zaterdag 23 fe bruari des nam. 2 uur te Den Bommel plaatsgehad, nadat in „de Bron" een rouwdienst was gehouden. OUDDORP Op zaterdag 1 maart D.V. hopen wij weer oud papier en lorren op te halen en ook Uw kleding die U niet meer draagt is welkom. Ook oude of goede Bijbels, Psalm boeken, oude schrijvers en andere goede boeken; die U niet meer gebruikt of leest zijn van harte welkom, deze kunt U in de zak met kleding doen, dan ko men ze wel terecht, maar niet in de zak met lorren, even dus er een kaartje aan: lorren of kleding. Ook kunt U de boeken even afgeven aan de SRV wagens of bel even 1533, dan komen wij ze even halen. De vorige opbrengst was: 1.042, Oude stand: 17.397,77 Totaal: 18.439,77 Wij hebben dus nu de 18.000,— be reikt die nodig was voor het verbouwen van het weeshuis in Lokichar. Allen die hieraan meegeholpen hebben worden hartelijk dank gezegd. Waar gaan wij nu voor sparen? De eerste twee maanden is dat geld be stemd voor het Medische werk in Tur kana, waar een gezamelijke koUekte voor wordt gehouden op Goeree en Overflakkee, dit bedrag is groot 20.000,en we hopen het gezamelijk bij elkaar te krijgen. Voor dit doel kunt U ook een gift overmaken op de Rabobank, no. 3512.55.702. G.Z.B. Ouddorp. Wij vertrekken weer om half negen van de Duinkerkeweg 6 en een ieder die mee wil helpen is van harte welkom. THOLEN De jaarlijkse Biddag voor Gewas en Werk op het eiland Tholen en St. Phi- lipsland wodt ditmaal gehouden op woensdag 27 februari. Geslaagd: De heer J. van den Bos slaagde aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam voor het doctoraal examen rechten. Diensten in Ten Anker Woensdag 27 februari geen dienst (Bid dag). Woensdag 5 maart ds. L. Wüllschle- ger. MELISSANT VOOR BEROEP BEDANKT Ds. M. Mondria van Waardenburg heeft voor het op hem uitgebrachte be roep bedankt. THOLEN KERKDIENSTEN OP BIDDAG 27 FEBRUARI 1980. Tholen: Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur en 19.00 uur ds. L. Wüllschleger; Geref. Kerk, 10 uur ds. J. G. Meij- nen, Amersfoort; Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 18.30 uur ds. H. C. v. d. End, Dordrecht; Geref. Gemeente, 10 uur, 14.30 uur en 19 uur ds. G. Mouw. Poortvliet: Herv. Gem. 10 uur en 19 uur ds. G. S. A. de Knegt, Bame- veld; Geref. Kerk, 10 uur. ds. K. W. Kakerk, Goes; Geref. Gem., 10 uur, 14.30 uur en 18.30 uur ds. A. Hoogerland. Scherpenisse: Herv. Gem. 9.30 uur ds. Budding, 19 uur ds. L. Oosten, H.D.; Geref. Gem. 9.30 uur, 14 urn en 18.30 uur ds. A. F. Honkoop. St. Maartensdijk: Herv. Gem., 9.30 uur en 14.30 uur ds. J. G. van Loon; Rehoboth 19 uur ds. J. J. Rood- sant; Oud. Ger. Gem., 9.30 uur, 14 uur en 18 uur hr. A. v. d. Meer; Ger. Gem. in Ned. 18.30 uur ds. M. van Beek, Opheusden. Stavenisse: Herv. Gem., 10 uur en 19 uur ds. W. J. Gorissen; Oud. Ger. Gem., 9.30 uur, 14.30 uur en 19 uur ds. J. Schinkelshoek. St. Annaland: Herv. Gem., 10 uur en 19 uur ds. M. D. Geuze; Ger. Gem., 9.30 uur, 14 uur en 18 uur ds. W. Hage, Rotterdam; Geref. Gem. in Ned., 9.45 uur, 14.15 uur en 18.15 uur ds. van Beek. Oud Vossemeer: Herv. Gem., 10 uur en 19 uur ds. Th. v. d. Heijden; Geref. Kerk, 10 uur ds. Berg, Zwijn- drecht; Chr. Geref. Kerk, 10 uur, 14.30 uur en 18.30 uur ds. M. Tanis; Geref. Gem. in Ned.,10 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst. St. Philipsland: Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Cysouw, 19 uur ds. H. Harke- ma; Geref. Gem., 9.30 uur, 14.30 uur en 18 uur ds. J. Karens; Oud. Ger. Gem. 9.30 uur en 18 uur ds. L. Ge braad, 14.30 uur leesdienst. Anna Jacobapolder: Geref. Kerk, 19 uur ds. J. W. de Roo, Zwijndrecht. OUDDORP Uit het gestelde dubbeltal ds. A. Hoo gerland van Krabbendijke en ds. A. Moerkerken van Nieuwe Beyerland, werd door de Ger. Gem eerstgenoemde predikant beroepen. door Joh's Staal 23 Plotseling hernam hij zijn kalmte en sprak: „Ik kan niet naar huis, want dan zou ik weer in alles met de Roomse Kerk moeten meedoen en dat kan ik niet." Er speelde een valse glimlach om de lippen van de heer Séduct, toen hij sprak: ,,0 ja, je bens tegenwoordig veel bij de Protestanten, hoor ik, maar heb ben die het gebod dan niet: „Eert uw Vader en uw Moeder?" Ben jij niet ver plicht, je Vader te gehoorzamen, die je gebiedt naar huis te komen?" „Jawel, rnaar daar staat ook in de Bijbel: „Men moet Gode meer gehoor zamen dan de mensen" en „Wie Vader of Moeder lief heeft boven Mij, is Mijns niet waardig." „Leggen de Protestanten zo de Bijbel uit, dat ze de kinderen ongehoorzaam maken aan hun ouders en dat ze de liefde voor hun auders in hen doden? Dan begeer ik nog niet, er bij te horen. maar laten we maar geen dwaashe den doen; als jij bij je ouders komt, komt alles terecht." „Maar ik kan mijn geloof toch niet verloochenen?" „Och, je bent nog jong, dan heb je nog niet zo'n vast geloof. Eerst dacht je, dat Rooms-Katholiek alles was. Nu denk je weer, dat Protestant beter is en als je thuis bent en je ziet het schone van de Katholieke godsdienst weer, dan ben je weer blij, dat je toch Katholiek bent." „Nooit, God heeft mijn ogen voor de waarheid geopend en die verloochen ik nooit weer." „We zullen zien. Jonge hanen kraaien wel meer fel." Onder al deze gesprekken was het rijtuig voortgereden en toen Jakob uit het raam keek, zag hij, dat ze op een ta- meiijk eenzame landweg waren. Hij vroeg: „Waar rijden we toch heen? We komen al verder en verder van de stad af." Op een enigszins sarcastische toon gaf meneer Séduct ten antwoord: „We gaan naar Nantes. Heb ik je niet ge zegd, dat mijn schip al klaar ligt?" Nu werd Jakob angstig. Trachtte die vreemdeling hem te ontvoeren? Opeens sprong hij op en riep: „Ik ga geen stap verder mee." Terwijl hij dit zei, trachtte hij met geweld het portier open te maken, wat hem evenwel niet gelukte. „Bedaar maar wat, jonge driftkop," riep meneer Séduct. „Dacht je, dat je er zo gemakkelijk uitkomen zou? Dan zou ik wel een ezel moeten wezen. Neen, hoor, dat portier krijg je niet open. Dat is op slot en de sleutel heb ik bij me. Wij rijden bedaard door tot het schip. Dat ligt op een eenzame plaats. Daar wach ten helpers me op en in een oogwenk zijn we op 't schip. Wil je niet goed schiks, dan maar kwaadschiks. Maar 't verstandigste is, dat je je schikt in je lot. Ik breng je ook niet bij dieven en moordenaars, maar bij je eigen lieve Vader en Moeder." Met ontzetting hoorde Jakob de vreem deling aan. Dus was hij nu toch gevan gen en hij zag geen middel tot ontko ming. Machteloos zonk hij in het rij tuig achterover en uit zijn hart rees een stil gebed tot God omhoog. De streek, waardoor het rijtuig nu reed, was wel eenzaam, maar toch stond hier en daar een boerenhoeve en ook waren er van afstand tot afstand enkele arbeiderswoningen. Ze reden nu juist voorbij een hofste de, waarvoor enige landlieden nog van de avondlucht stonden te genieten. Even voorbij die hofstee boog de weg eich om. De heer Séduct en Jakob zaten nu eni ge ogenblikken zonder te spreken te genover elkaar. „Sint Jozef," riep opeens de heer Sé duct, terwijl hij opsprong en eer hij nog iets meer kon zeggen, rolden hij en Ja kob over elkander. Bij de bocht van de weg was het rijtuig tegen een paal ge stoten, misschien omdat de koetsier zijn draai te kort nam. De streng van het paardentuig knapte af en het rijtuig sloeg om. De heer Séduct en Jakob kwamen nu in een moeilijke positie. Het glas van het portier sloeg stuk, waardoor Jakob zich een weinig aan de hand wondde. Veel erger was meneer Séduct er aan toe, die bij het omvallen van het rij tuig met zijn hoofd onzacht tegen een ijzeren stang aankwam, zodat hij een ogenblik het bewustzijn verloor en. daarbij zijn been zodanig bezeerde, dat hij zich moeilijk kon oprichten. Gelukkig zagen de boeren voor de hofstee nog juist, dat op de hoek van de weg het ongeval plaats had. Zij lie pen er haastig naar toe en trachtten de reizigers uit hun benarde positie te ver lossen. Dat ging niet gemakkelijk, want het portier was met geen mogelijkheid open te krijgen. Ze moesten een opening in het rijtuig maken om de inzittenden te verlossen. Gelukkig had de koetsier, die er zelf vrij goed afgekomen was, want als de dieren op hol geslagen wa ren, zou de toestand veel erger geweest zijn. Toen de reizigers uit het rijtuig ver lost waren, bleek al spoedig, dat Jakob het er goed afgebracht had, maar dat zijn reisgezel veel meer had geleden. De boeren bemoeiden zich dan ook het meest met de laatste. Toen Jakob zich evenwel weer vrij zag, had hij maar één gedachte, nl. zo spoedig mogelijk weer naar Rotterdam terug te keren. Hij verwijderde zich stilletjes en toen hij uit het gezicht was, zette hij het op een lopen. Wel een half uur liep hij aan één stuk door, zodat het zweet hem van het voorhoofd liep. Terwijl hij nog hijgend voortliep, en van vermoeidheid nauwelijks meer ver der kon, kwam een boerenwagen hem achterop rijden. De boer riep: „Wat scheelt er aan, moet je om een dokter, is er iemand ziek, dat je zo hard loopt?" „Neen", zei Jakob, „ik moet naar Rotterdam en ik ben bang, dat ik er voor poortsluiten niet meer wezen kan." „Klim maar op de wagen, ik moet toch ook die kant uit," zei de boer, ter wijl hij stilhielt. Jakob klom op de wagen en reed met de boer terug naar Rotterdam. Deze was benieuwd, hoe Jakob toch zo laat noch zo ver van de stad was. Het was moeilijk om aan een vreemde heel de toedracht der zaak te verhalen en daarom zei Jakob alleen, dat hij met iemand een eindje wilde meerijden, maar dat de rit veel te lang geweest was en hij daarvoor te ver van de stad was gekomen. Tot overmaat van onge luk was hij met zijn handen in een stuk glas gevallen. Jakob Uet even zijn hand zien, die hij weer spoedig in zijn zak doek wikkelde. Van het omslaan van het rijtuig vertelde hij maar niets, uit vrees, dat de boer nog meer vragen zou doen. Gelukkig legde deze de zweep nog eens over zijn paard en reed in een tlmke draf, om Jakob zo mogelijk nog voor poortsluiten in de stad te brengen. Dicht bij de poort hield de wagen stü iJe boer liet hem afstappen en zei, dat nij er nu net nog zijn kon. De bel had juist voor de eerste keer geluid. Jakob kwam nog tijdig de poort door en met een hart vol dankbaarheid voor ziJn wonderbare verlossing spoedde hij zich naar huis. Toen hij in het huis van meneer Gé- molant kwam, zei deze: „U is laat, waar de vriend, we werden al wat ongerust. Maar gelukkig zien we u nu weer goed en wel hier. Maar wat is dat? Is er bloed aan uw hand?" „O, 't is niet zo heel erg, alleen maar een klem beetje gekwetst. Ik ben met mijn hand in glas gevallen. Als ik ze eens goed afgewassen heb, zal 't wel gauw beter zijn. Maar als de Heere niet voor me gezorgd had, zou u me allicht niet weer gezien hebben." „Wat is er dan aan de hand; we waren al ongerust en vreesden, dat het een of ander ongeluk u getroffen had." wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2