Vier Opel-dealers nodigen u uit voor een gesprek. Den Hartog Hoogvliet Dijkshoorn Spi[kenisse^ Den Hortog Hellevoetsluis, Knöps Middelhornis. steekt een groene hand uit Agrarisch Z.-Holiand Neem kontaktop met onze Senator- en Monza-specialist. D. van Seyenter, Haagwinde 48, Hellevoetsluis. Tel. 01883 - 13301 |Uw huis verkopen?! TAMBOER INGEZONDEN MOERBEIEN Bladz. 2 „BILANDEN-NIEUWS"' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Ellanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis. met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. HORLOGE AAN OF AF? Ik kreeg een automatisch horloge voor mijn verjaardag en vader vertelde erbij, dat ik het dag en nacht aan moet houden, want dan blijft het op tempera tuur. Maar moeder wil, dat ik het aïdoe bij het uitkleden, omdat er onder de de kens stof in komt. Wie heeft er nou ge lijk? Antwoord: Jouw vader, want het is werkelijk niet zo best als je een warm horloge opeens op koud glas, marmer of dgl. neerlegt. Het uurwerk blijft re gelmatiger lopen als de temperatuur konstant bliijft en dat is aan iemands pols wel het geval. Automatische hor loges moeten boven dien in beweging blijven. Het voordeel van aanhouden is nog, dat je er dan 's nachts in bed op kunt kijken. En tussen de lakens komt er niet zoveel stof bij als onder een mouw. De goede horloges zijn overigens bijna wa terdicht en ook tegen binnendringen van stof beschermd. Je hoeft dus alleen maar af te doen als je je ■wast en baadt. En dan kun je zo'n klokje maar het beste op een warm plekje neeleggen. Denk er om: nooit in waterdamp en óók niet op een tele visie of ander elektronisch apparaat! WIE VOLGT? Ik kijk vaak in vogelnesten als er jongen in zijn en verbaas me er dan over, hoe de ouders weten welk jong er aan de beurt is voor een hap. Ze groeien immers gelijkmatig op en de brutaal tjes krijgen niet meer dan een ander, af gezien van 't koekoeksjong. Antwoord: Als we het koekoeksjong buiten beschouwing laten, krijgen de (eigen) jongen van een vogelpaar inder daad gelijkwaardige porties. Dat is niet te danken aan het geheugen van pa of ma, maar aan de reflexbewegingen in de keeltjes van hun kinderen. Als een maag je vol begint te raken, kan dat diertje de brokjes niet zo snel wegslikken. Komen de ouders met voed sel temjg op het nest, dan stoppen ze dat willekeurig in enkele opengesperde bek jes, maar zeletten daarna goed op. Blijft er een portie lang in zo'n bekje, dan pikken ze dat er al gauw weer uit en geven dat voedsel aan een ander. Zo krijgt elk z'n deel. S.R.V. Wat betekenen toch die letters S.R.V.? Antwoord: Samen Rationeel Ver kopen. BRUINISSE Oud. Ger. Gemeente: Dinsdagavond 26 februari om 19.30 hoopt ds. J. Schinkelshoek van Stavenisse in een Bidstond voor te gaan. STAATSDOMINEE. Een dominee vertelde mij, dat hij een deel van zijn tractement van het Rijk kreeg, zodat hij eigenlijk rijks ambtenaar is. Worden alle pastoors en rabbi's en de voorgangers van andere kerken óók van onze belastingcenten betaald? Antwoord: Maakt u zich niet onge rust. Na de Franse tijd werden de ban den tusen kerk en staat, die door Napo leon geheel verbroken werden, weer aangehaald. Dat gebeurde o.m. door het toekennen van een staatstractement aan de predi kanten van destijds (inl815) in aanmer king komende Ned. Hervormde kerken. Het werd in 1830 een keer aagepast, maar alle 150 jaren daarna nooit meer. Het was bovendien afhankelijk van het aantal gedoopte leden in een be paalde gemeente en destijds al te laag om van te leven. Nu kan men er niet meer van kopen dan een doosje siga renHet bedrag wordt overigens uitgekeerd aan de kerkvoogdij en daar door weten vele predikanten niet eens, dat een (heel) klein deeltje van hun in komen door vadertje staat wordt be taald en dat gemeente nog altijd staats kerk is. En de later gestichte herv. ge meenten en natuurlijk de andere kerk genootschappen krijgen helemaal niets uit deze pot. MEAT LOAF. Wat bedoelt die popgroep „Meat loaf" met zo'n naam? Ik kan er alleen maar vleesbrood (of worstebroodje) uit lezen, maar het moet een diepere betekenis hebben. Antwoord: What's in a name? vroeg Shakespeare zich af. De meeste D.J.'s vragen zich dat blijkbaar nooit af, want die praten bij hun aankondigingen vaak over broodjes vlees enz. Maar in het Amerikaanse „slang" van de moderne muziekwereld betekent de staande uit drukking meat loaf zoveel als „lekker stuk". En dan niet alleen als er een be paalde persoon wordt bedoeld, maar het wordt ook van hele groepen mensen, èn van dieren en dingen gezegd. Een wors tebroodje is een sausage-roU of hot dog! POSTCODE. Ik schrijf in de adressen altijd Sion, post Rijswijk en dan bij die plaatsnaam weer Z-H., omdat er twee Rijswijken zijn. Als je nu de postcode ge bruikt, is dat dan duidelijk genoeg voor de post? Antwoord: Ja, want bijvoorbeeld Sion heeft de postcode van een deel van de gemeente Rijswijk, namelijk 22 86. Rijswijk in Zuid Holland kreeg 2280 tot en met 2289, met bepaalde reeksen letters voor de straten. De cijfers 22 verwijzen al naar het deel van Zuid Hol land dat Den Haag omringt, zodat brie ven met postcode 22 enz. automatisch richting DenHaag moeten worden ge transporteerd en niet in een ander deel van ons land terecht (mogen) komen. Rijswijk in Gelderland heeft het getal 4023 en Rijswijk in Noord Brabant 4284. U ziet, dat de provincie niet meer behoeft te worden vermeld als u de postcode gebruikt. En bij kleine plaat jes is de aanduiding „Post met de naam van een grotere gemeente ook niet meer nodig, omdat cijfers en letters die indeling al aangeven. POLYGAMIE. Is het waar, dat een Turk in Neder land met een tweede vrouw mag sa menwonen? Ik bedoel niet krachtens onze wet maar wat hun geloof betreft. Als hij nu naar Turkije terugkeert, mag hij die niet met hem getrouwde vrouw meenemen en desondanks bij zijn eerste vrouw slapen? Antwoord: Inderdaad staat de Mo hammedaanse leer polygamie toe, d.w.z. dat één man maximaal vier vrouwen mag hebben. Inderdaad kan dus een Turk (of Marokkaan enz.) die hier komt, maar zijn ene vrouw thuis laat, volgens zijn geloof hier een tweede vrouw ne men. Dat kan niet volgens onze wet en hij zal er dus mee gaan samenleven. Bij terugkeer in zijn vaderland kan hij die tweede vrouw pas huwen. Vermoedelijk slaapt hij afwisselend bij de eerste en bij de tweede. Er is echter enig verschil in de houding van de staat t.a.v. deze veelwijverij. In streng islamitische landen zoals Saoedie Arabië, Lybië, de emiraten en Iran, is zo'n viervoudig huwelijk in elk opzicht geldig en onverbrekelijk (behoudens overspel van de vrouw) en is het hele huwelijksrecht daarop gegrond. In meer ontwikkelde landen zoals Turkije, Tunis, Algerije enz. laat de staat wel de mogelijkheid van meer dan één echtgenote open, maar draagt het huwelijksrecht toch ook de sporen van het monogame, westerse of christelijke huwelijk doordat de eerste vrouw veel meer rechten heeft dan de later aange schafte echtgenotes. Die hebben dus meer het karakter van bijzit. Officieel pleegt de man overspel, als hij hier samenwoont met een vrouw waarmee hij niet getrouwd is, terwijl zijn vrouw in Turkije enz. op hem wacht. Maar dat kan door een later hu welijk weer recht gebreid worden. Overigens is de huwelijksmoraal naar mohammedaans recht wel zeer in het voordeel van de man. Deze mag zich van alles veroorloven, maar de vrouw kan geen enkele sexuele misstap doen zonder in feite des doods schuldig te zijn. Ook in de Bijbel vindt u voorbeelden van deze huichelarij, bijv. in Joh. 8. De Joden pakken wèl de vrouw, die over spel bedreef maar van de man werd niets gezegd. Wij menen dan ook dat de Christelijke huwelij ksopvatting hoger staat dan de mohammedaanse. Uw Turkse zegsman zal dan wellicht niet hebben willen toegeven en vandaar de controverse. DUURZAAM GESCHEIDEN. Mijn echtgenoot heeft mij sinds een jaar verlaten. Hij woont samen met een andere vrouw maar ondanks zijn toezegging heeft hij nog geen schei dingsprocedure in werking gezet. Wat staat mij in dezen te doen? Antwoord: We begrijpen uit uw brief dat Uw man niets meer van zich laat horen; welnu dan kunt U best zelf het initiatief nemen! Stapt U naar het gemeentehuis en vraagt U daar een for mulier voor gratis rechtsbijstand. Wan neer dat wordt verleend (en gezien Uw geringe inkomen is dat erg waarschijn lijk) kunt U daarmee gratis advies van een advocaat inroepen. U kunt zelf kiezen uit de advocatenkantoren te Mid delhamis, Brielle, Zierikzee of welk an dere ook. De advocaat zal U adviseren welke stappen te ondernemen en hij zal U daarin gratis behulpzaam zijn. Voor de rechtbank waar een evt. scheiding zal worden uitgesproken zal Uw advokaat ook allimentatie beplei ten, maar daar moet U zich maar niet teveel van voorstellen omdat er geen kinderen zijn en U zelf in eigen onder- De Nederlandse boer heeft het in de huidige samenleving niet gemakkelijk. Nu eens wordt beweerd dat de kwaliteit van zijn produkten niet meer is wat ze geweest is, hoewel er internationaal al tijd nog grote waardering is voor de Nederlandse land- en tuinbouwproduk- ten, dan weer wordt de boer verweten dat hij het landschap slecht beheert waardoor de groen ruimte aan aantrek kingskracht heeft verloren. Dat laatste kan niet helemaal ont kend worden maar een agrarische on dernemer heeft het, tegenwoordig meest al in zijn eentje, druk met het beheer van zijn veestapel, zijn stallen en zijn werktuigen, met elkaar een groot ver mogen vertegenwoordigend. Hij heeft geen tijd meer voor het knotten van wilgen die het landschap verfraaien en kan niet veel zorg besteden aan groene elementen die zo mooi zijn in de ogen van de recreanten. De mensen die het oude zo graag in stand willen zien houden komen trou wens ook niet meer naar oude trant te voet voorbij maar in comfortabele auto's Moeilijke keuze. De tegenstelling tussen de landbouw en de rest van de samenleving is vooral de laatste jaren groot geworden en ve len vragen zich af of er geen midden weg te vinden is tussen het schilderach tige boerderijtje, omringd door knotwil- gen en bemoste appelbomen en het mo derne bedrijf, omringd door ligboxen- stallen, silo's melkkamers en loodsen op een betonnen erf. Die middenweg vraagt een moeilijke keuze van de boer die bij een bedrijfs voering in de stijl van het agrarisch verleden toch ook moet leven. Als mo dem ondernemer met een bedrijf waar computers de gedragingen van zijn koeien registreren en hem aanwijzingen geven voor de bedrijfsvoering is hij be ter opgewassen tegen de eisen die de moderne tijd ook aan hem stelt. De grote belangstelling voor moderne apparatuur maakt wel duidelijk dat de landbouw meer en meer die kant uit gaat endat velen er een goede toekomst in zien. De vernieuwingen hebben het aanzien van de boerderijen, ook in Zuid Hol land, niet verbeterd. Niet alle boeren hebben daar oog voor maar buiten staanders ergeren zich aan met wit plastic en oude autobanden afgedekte kuilhopen. Ook de nieuwe stallen, wel van een goedgekeurd model trouwens en de voe dersilo's die onbeschermd naast dikwijls mooie oude boerderijen staan, lokken kritiek uit bij mensen die rondom de boerderij een zekere romantiek ver wachten. houd kunt voorzien. Sterkte in deze gang; wanneer U meer informatie wenst, geeft U dan Uw adres op zodat we een en ander per brief af kunnen handelen. CITROENSAP. Ik heb elke dag enkele druppels ci troensap nodig. Hoe kan ik voorkomen, dat zo'n aangesneden citroen te snel uitdroogt? Antwoord: Door die citroenen niet aan te snijden. Prik er een klein gaatje in en sluit dat na het uitpersen van de benodigde druppels met pleister af tot u de citroen weer nodig hebt. Bewaar die citroenen niet in de zitkamer, maar in de groentela van de koelkast. OPEI. Het verwijt klinkt dat de boer zich onttrekt aan zijn historisch gegroeide verantwoordelijkheid, het landschap te verzorgen maar het is begrijpelijk dat er in de stroomversnelling van de agra rische bedrij f son twitkkelingen weinig aandacht voor dit soort zaken is over gebleven. Groene hand. Dat gaat nu anders worden: agrarisch Zuid Holland wil naar de rest van de bevolking, ook in welbegrepen eigenbe lang, een groene hand uitsteken. Ver schillende organisaties hebben de krach ten gebundeld en zijn tot actie gekomen: op 21 februari zal de commissaris der Koningin in deze provincie, mr. M. Vro lijk, het startsein geven voor een erfbe- plantingsactie die twee jaar zal duren. Het motto is: „Erf in het groen Doen". Voor hen die hun erf groener willen maken bestaan er gunstige mogelijkhe den voor subsidie, zowel op het ontwerp als op aanleg en aanschaf van plantma- teriaal. Dat laatste moet dan wel aan bepaalde eisen voldoen; het moet in het landschap passen. Het gaat dus om inheemse bomen en struiken zoals wilg, abeel, linde, els en populier om er eens enkele te noemen. Daarmee zullen verwaardeloosde be plantingen worden aangevuld en nieu we opgezet. Uit de reacties van agrarische zijde is inmiddels al gebleken dat agrarisch Zuid Holland een royaal groen gebaar zal maken en verwacht mag worden dat de resultaten na deze twee jaar, als de jonge bomen de groei hebben aangeno men, duidelijk zichtbaar zullen zijn. De actie wordt ondersteund door een kleine reizende tentoonstelling die ge durende de komende twee jaar op veel plaatsen in Zuid Holland te zien zal zijn, bijvoorbeeld tijdens agrarische bij eenkomsten. Inlichtingen: Erfbeplantingsactie Zuid Holland, Bachmanstraat lOA 2596 JC Den Haag. Vrijdag, 22 februari 1980. Ik heb in de vragenrubriek met ge noegen gelezen over wat U schreef over Moerbeien. Nu daar kan ik wel wat van bekend maken. Ik heb een Moerbeiboom staan die al ruim 45 jaar oud is, en heeft 2x in zoutwater gestaan en is blijven leven, wel een jaar stil gestaan maar meer niet. Dat was in de oorlog '40 - '45 en de Ramp van '53. Het was de enige boom die bleef le ven verder was alles dood, dat weten we allemaal hé. Er staan op Flakkee 3 jonge ervan en die moet je „afleggen", zo heet dat, de onderste takken groeien vanzelf naar beneden, en dan span je ze vast op de grond en gooit er een meter lengte grond op, ongeveer 30 cm. dik en wat vochtig houden in de zomer en dan groeien daar de wortels aan. Dan in de winter of voorjaar zaag je die tak af en dan kun je die tak plan ten, want stekken gaat niet. He is wel een bijzondere boom, want in de Bijbel kun je ook lezen van het moerbeldal. Nu de vruchten die zijn onschatbaar goed, het sap ervan is mogelijk beter als alle tabletten. Wij hebben al vele malen zieke men sen een flesje sap gegeven en dan is dat puur, maar wordt dan wel wat verdund, wij zetten die plastik azijn fles j es in de diepvries, en zo kun je een heel jaar door van die kostelijke sap genieten en ook een ander een plezier mee doen, gewoon onberekenbaar goed. De Moerbeiboom groeit hier op alle gronden en vriezen niet dood en behoeft niet beschut te staan maar plant ze wel dicht bij Uw huis voor de vogels, want die weten ook dat ze lekker zijn. Van een kennis weet ik dat een firma in Boskoop, drie jaar geleden 3 boomp jes kocht en die waren niet duur, 5,— per stuk, maar die waren wel klein, maar groeiden goed, maar van zwarte vruchten heb Ik nooit gehoord, mijn boom draagt ieder jaar zeer goed. Hiermede stop ik, misschien heeft men wat aan deze informatie. Hoogachtend, W. Lokker Heerendij k 33 Oude Tonge Beste meisjes en jongens, Het wil nog niet zo vlot met die ze ven zomerse dagen in februari. Het kan echter nog wel, maar het wordt „kort dag". Als de zon maar even doorkomt, dan kan je al heel goed merken dat we naar de lente gaan, vinden jullie ook niet. Het kan al zo lekker zijn in de zon. We zullen maar hopen op een mooi zonnig voorjaar. Maar het zal eerst wel hard moeten drogen voor de boeren kunnen gaan beginnen in het land. Want nat dat het nu nog is. Het is gewoon een kwestie van af wachten hé. Het is ieder jaar nog goed gekomen, al ging het niet altijd even vlot. Raadsels oplossen gaat echter al tijd, of het nu droog of nat is, of het zonnetje schijnt of niet, dat gaat ge woon. Je moet er alleen zin in hebben, en die zin is er niet altijd. Toch geven we weer een raadsel hoor. Niet zo moei lijk, schud je uit je mouw. Dit raadsel werd ingezonden door Andrea van Dijk. Hartelijk dank Andrea, dat scheelt weer voor oom Ko. Daar gaan we dan met FEBRUARIRAADSEL 4 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. van deze houtsoort moest Noach de ark bouwen, een dier, genoemd in Job 39. een zilversmid (Hand.) een inhoudsmaat (Richt. 6) schoonmoeder van Orpa. een plaats aan het meer van Galilea. vader van Abraham, zoon van koning Manasse. spelonk waarin David zich verborg voor Saul. welriekende olie (Markus 14) medewerker van Paulus, die de we reld weer lief kreeg, plaatsje dicht bij Jeruzalem, een woord dat drie maal in psalm 122 staat. zoon van Simon van Cyrene (Mark. 15) zoon van Boaz man van Bathseba. werktuig om het koren te zuiveren (Luk. 3) sloot de Heere met Noach. goddeloze koning van Israël, dochter van Lamech. oom van Jacob, koning in Basan (Num. 21) Bijbelboek (N.T.) Als alle vragen goed zijn ingevuld, geven de beginletters van boven naar beneden gelezen een waarschuwing van de Heere Jezus. (Lukas) Gevraagd alle namen en woorden, de tekst en waar de tekst te lezen is. EEN KLEIN JOKKENTJE (uit een heel oud schoolboekje) Een klein, klein jokkentje Zou dat wel zonde wezen? Me dunkt het heeft geen nood... Maar...kleine kind'ren worden groot. Zo heb ik laatst gelezen: En, zijn ze jong een beetje kwaad. Me dunkt, dat men vanzelf al raadt. Wat ze ouder zullen wezen. Een klein, klein jokkentje. Al was het nog zo'n diefje. Groeit tot een boze gast. En grijpt je en krijgt je en houdt je vast, Dat geef ik je op een briefje: En menig flinke man of vrouw Heeft van zo'n jokkentje berouw Hun hele levenliefje! BRIEFWISSELING Jozina Koppenaal Ooltgensplaat Welkom in onze raadselhoek, Jozina Koppenaal! Oom Ko, die is echt blij er mee, en 'k denk van allemaal. Dat je maar heel lang mee mag doen, met 't hoekje van oom Ko. Dan krijg je vast, vraagt 't aan José, heel dikwijls een kado! Pieter van Moort Nieuwe Tonge Alweer een Nieuwe Tongenaar: ook hart'lijk welkom hoor! Dat raadsels weleens moeilijk zijn... daar zijn het raadsels voor. Maar dat geeft niet, mijn beste Piet; je doet maar goed je best. En als je denkt: „ik kan het niet" doet Oma wel de rest. Lianne Murre Goes Je hebt toch nog heel fijn geschaatst; maar dat is nu gebeurd. Want ijs en sneeuw, ze zijn nu weg, maar daarom niet getreurd? Straks is de zomer weer in 't land, dan heb je 't naar je zin. En krijg je het dan al warm... Duik dan de Schelde in! Leendert van Wezel Stellendam De maand is inderdaad snel om, dat vindt haast iedereen. Zo zie je maar, in 't denken zeKs, ben je niet gauw alleen. Straks ga je naar een nieuwe school? Dat wordt beslist wel feest. Dan denk je toch: „op 'd oude school, is het ook fijn geweest." Marga v. d. Doel Nieuwe Tonge Je hebt dus nog geen keus gemaakt, naar welke school je gaat? Maar 't lijkt me ook erg moeUijk hoor; 'k weet daarvoor echt geen raad! Als ik nu nog eens kiezen moest, 'k denk, dat 'k het nog niet wist. 'k Heb altijd alles graag gedaan, en me toch nog vergist! Jaap Joppe Dirksland Je brief was korter; niet tekort; er stond weer heel veel in. Het gaat, zoals ik heb bemerkt, op school goed naar de zin. De lente zit reeds in de lucht, het land kleurt ook al groen. Nog even Jaap, dan is in 't land, voor jouw weer veel te doen. Cora van Rossum Zeist Je hebt dus nog op straat geschaatst? Dat gaat zo dikwijls niet. Oom Ko is echter al heel blij. dat hij geen ijs meer ziet. Maar sneeuw kan er nog komen hoor, en vriezen ook, als 't wil. Ja, winters-koud kan het nog zijn, zelfs nog wel in april. Wim Boshoven Spflkenisse Je had gerust je briefje nu eens kunnen typen hoor. Een fout tikt iedereen nog wel, daar zijn we mensen voor. Je hebt je brief geschreven, maar toch was je niet zo wijs. niet éne oplossing erbij; 't wordt wachten voor e'en prijs! Liesbeth Boshoven Spijkenisse Diploma-zwemmen nu gehaald, dus zwemmen ook geleerd. Ik vind het een prestatie hoor, nog gefeliciteerd. En ook met moe's verjaardag hé; Was het een fijne dag? Dat je, ja jullie allemaal, haar nog lang hebben mag! ALLEMAAL OVERAL Er zijn nog enkele brieven overge bleven, maar we hopen die ook z. sp. m. te beantwoorden. Als je er nog niet bij staat of bijge staan hebt, dan heb je dat nog tegoed. Misschien zitten er hier of daar wel enkele kmderen te popelen om ook mee te gaan doen, maar daar schiet je niets mee op. Gewoon de raadsels oplossen, een briefje schrijven met naam, adres eri geboortedatum, en je bent gewoon hd van de Raadselklub. Met belangstelling ziet oom Ko de reakties tegemoet. Het is nu nog geen inzenden, want er komt nog een raadsel. Groetjes van oom Ko.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6