htttbredftse Weerzien na 62 jaar I Grote belangstelling voor dag voor het agrarisch gezin r ^Tl-US'^i ff In rusthuis ..de Goede Reê" Automobieien-verkoophal f X Voorlichtings- en zangavond Burg. van Welsenis wordt 3 maart a.s. in IVliddelharnis geïnstalleerd SZe jurgwng Vrijdag 22 februari 1980 No. 4869 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEKRDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per iveekdinsdag- en vrijdagavond GEMEENTE MIDDELHARNBS Met ingang van 1 maart 1980 is tot burgemeester van deze gemeente benoemd de heer L. J. van WEILSENIS, thans burge meester van de gemeente Abcoude. In een op 3 maart 1980, om 15.00 uur, in de aula van de lagere technische school aan de Schoolstraat te Middelhamis te houden openbare vergadering van de gemeenteraad zal de heer van Welsenis als burgemeester worden geïnstalleerd. Des avonds van 20.00 tot 21.30 uiu* zal er in de aula een bijeen komst zijn, tijdens welke er voor organisaties, verenigingen en bevolking de gelegenheid is met de burgemeester en zijn echt genote kennis te maken. De bevolking van de gemeente mag ik vriendelijk verzoeken op de dag van de installatie de gemeente mede door het uitsteken van vlsiggen ©en feestehjik aanzien te geven. MIDDELHARNIS, 19 februari 1980. De loco-burgemeester van Middelhamis, L. C. Kievit ZIEKENHUIS DIRKSLAND WORDT WELLICHT TOT 160 BEDDEN UITGEBREID Ook uitbreiding polilcliiiieic en lab. 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD n C.P.B. Fiaickee ff BLOEIVIEN BLEKEN BENEVELD OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE GARAGE KNöPS IVIIDDELHARNIS X LANGEWEG 113 i TELEFOON 01870- POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 103 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariei nig functioneel moeten worden geacht. Het van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland staat aan de vooravond van een grote uitbreiding waardoor de op- namecapiciteit belangrijk zal toenemen. Het beddenbestand zal van nog geen honderd nu op 160 worden gebracht. Het is het noodzakelijke vervolg op de ontwikkeling die het ziekenhuis sinds enkele jaren doormaakt tengevolge van de uitbreiding van de functies van het ziekenhuis, maar zeker ook door de uit breiding van het verzorgingsgebied met een deel van Schouwen en een deel van Voome tengevolge van de gelegde vaste oeververbindingen. De aanvraag van het bestuur is volop in procedure. Een van de adviezen door welke da Staatssecretaris mevr. Veder-Smit zich bij een dergelijke aanvraag laat leiden is dat van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Genoemde Raad richt zijn bevindingen direct aan het CoUege van Gedeputeerde Staten. „Renovatie of nieuwbouw is dringend gewenst!" zo staat in het rapport te lezen en dat be tekent een niet onbelangrijke stap op weg naar de realisering. Ook het bureau van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen legde de con clusie vast dat de beschikbare ruimten zowel te krap als verouderd en te wei- Het ziekenhuisbestuur heeft haar aan vrage gemotiveerd met te wijzen op de streekfunctie van het ziekenhuis. Een sterk gegroeide belangstelling voorna melijk vanuit Helevoetsluis en omge ving heeft ertoe geleid dat in Hellevoet- sluis spreekuren worden gehouden door twee internisten, twee chirurgen, een gynaecoloog, een K.N.O. arts en een huidarts. Er werden vorig jaar aan dit spreek uur 6032 bezoeken gebracht, een duide lijk bewijs dat van deze voorziening druk gebruik wordt gemaakt. Een en ander heeft een flink aantal opnames tot gevolg, waarbij voorts in aanmer king dient te worden genomen de groei van de Flakkeese bevolking en het grote aantal recreanten in de zomermaanden. Weliswaar heeft de praktijk geleerd dat de gemiddelde verpleegduur van 14,3 dagen in 1975 is gedaald tot 12,5 dagen in 1978, maar doordat het aantal opnamen steeg van 2426 in 1975 tot 3010 in 1978 bij een gelijk aantal bed den heeft het bezettingspercentage de critische grens overschreden terwijl het aanbod nog steeds toeneemt. Dringend behoefte derhalve aan meer ruimte waarom aanvankelijk voor „al gehele vervangende nieuwbouw" was gekozen; echter rekening houdend met de beschikbare algemene middelen is besloten een renovatieplan in te dienen. Het houdt in de nieuwbouw van een beddenhuis met een capaciteit van 160 bedden; de renovatie van de keuken en uitbreiding van de polikliniek en het laboratorium. Getracht zal worden het bestaande laboratorium zoveel mogelijk te handhaven, terwijl de zgn. Zweedse vleugel (na de ramp van '53 gekregen van het Zweedse Rode Kruis) voor zo ver mogelijk geschikt zal worden ge maakt voor ondersteunende diensten. Met een en ander zal een bedrag van 6 miljoen gemoeid zijn tot de financie ring waarvan door het ziekenhuisbe stuur een lening zal moeten worden aangegaan. De eilandelijke gemeenten hebben zich inmiddels alle garant ge steld. Het ziekenhuis dat in 1934 in gebruik werd genomen en in 1956 en '74 belang rijke uitbreidingen onderging zal der halve, beter geoutilleerd dan ooit, voor Flakkee behouden blijven. Dat was overigens niet bij voorbaat vanzelf sprekend. In de Handleiding bij art. 29 van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen wordt een ziekenhuis met minder dan 150 bedden (Dirksland heeft er thans 96) als een „voorwaardelijk basisziekenhuis" aan gemerkt dat slechts onder bijzondere omstandigheden aanvaardbaar is. De Prov. Raad voor Volksgezondheid meent evenwel dat Goeree Overflak- kee in een zodanige uitzonderingsposi tie verkeert dat handhaving gewettigd is. O.m. wordt gewezen op de slechte be reikbaarheid van voorzieningen in Rot terdam en Zeeland. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau In een van die knus ingerichte kamers van het rusthuis „de Goede Ree", waar schilderwerkjes van Lies Razenberg aan het vroegere Middelhamis herinne ren, hebben we dezer dagen met de be woonster, de 84 jarige mevr. Elizabeth de Korte-Troost een stap terug in de ge schiedenis gedaan. We keken in de ja ren 1900 - 1917 op de oude Sommels- dijkse Westdjyk, toen nog aan beide kanten bebouwd en we zagen hoe op mooie zomeravonden de buurt-jeugd samenkwam bij de molen en daar vro lijke liedjes zong en dans'te op de klan ken van de harmonica van Klaas Vroeg- indeweü. Een mooie tqd was dat.... Mevr. de Korte heette toen nog Betje Troost. Met haar ouders en 5 zussen het Slop. Een paar hiiizen verder, op de Westdijk woonde de familie Schol en zoon Lieven uit dat gezin was, als de tijd het hem toeliet, ook aanwezig op 't plekje bij de molen. Betje, een vrolijke Sommelsdijkse landarbeidersdochter, ze trouwde met een Middelhamisse vissersjongen en in 1917 vertrok ze naar Rotterdam. Lieven, hij trouwde en hij bleef in Sommelsdijk wonen en nimmer hebben Betje en Lie ven, die elk zulke goede herinneringen hebben aan hun goeddeels samen door gebrachte jeugd, elkaar weergezien, totdat Totdat vorige week in een van die Samen kgken naar de plaatjes van rustige hoekjes in het rusthuis te Som melsdijk een keurig oud dametje werd aangesproken door een keurige oude heer. „Hadie buurvrouw!" klonk het haar tegen. Mevr. de Korte (Betje Troost van toen) knipperde even verbaasd met de ogen naar de man die haar aansprak en daar was de blik van herkenning: „zou ik Lieven Schol niet meer kennen?" kaatste ze rap terug. En jawel..., na 62 jaar stonden ze daar weer tegenover elkaar, zij 84 en hij 89, elk met een welbesteed leven achter zich en naar ieder hoopt nog goede ja ren in 't verschiet op de afdeling Gre- velingen. Dhr. Schol woont er sinds 7 jaar, mevr de Korte pas enkele weken nadat ze ruim twee jaar al in een woning in het Oudeland te Sommelsdijk heeft ge woond. „Natuurlijk ga ik nog eens met m'n ouwe buurmeisje op de foto!" stemde dhr. Schol in toen we hem die sugges tie deden en zo treft U ze samen, blade rend in een fotoalbum waarin portret ten en kiekjes van vroeger. Ze zijn an dermaal buren geworden, elk met hun eigen verhaal. „Een boek als de Bijbel zo dik zou ik nodig hebben om al m'n herinneringen op te schrijven" zegt mevr. de Korte wanneer ze vertelt over wijlen haar man Beschier de Korte, diens betrokkenheid bij de Marine, zijn jarenlange torenwachter-schap en zijn tochten als opstapper op de reddings boot van Hoek van Holland, waaraan een kastje met medailes herinnert. Haar man werd elf jaar geleden in Middelhamis begraven. Zelf is zij ook teruggekomen naar haar geboortegrond en ze vindt het goed zo al heeft ze spijtig vast moeten stellen dat de ziel uit het oude Sommelsdijk verdwenen is, maar wie 84 jaar lang dingen om zich heen heeft zien veranderen weet intus sen wel van de vergankelijkheid van alle dingen. Gelukkig zijn er de mooie herinnerin gen en daar kan ze het uitgebreid met buurman Schol over hebben. Mooi toch? MIDDELHARNIS c, Xt;I^t)ag^Jt& De C.P.B, vergadert D.V. 25 februari 1980 's avonds om half acht in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat, Middelhamis. Deze avond komt bloemist D. Groo- tenboer uit Dirksland dia's vertonen over bloemen en planten. Belangstellenden hartelijk welkom. Onder dit motto organiseerde de Pu- bliciteitscommissie van de Delta-Kring van de Rabobank een studiedag in de sporthal te Oude Tonge. Het werd een boeiende dag, die om 10 uur door de voorzitter van de commissie, de heer R. van Putten, werd geopend. In zijn welkomstwoord richtte hij zich in het bijzonder tot de spreekster en sprekers, die een korte inleiding hielden over de opgegeven thema's. Als eerste sprak de heer Simonse, kredietadviseur van de Centrale Rabo bank, over het onderwerp boer worden. Hij schetste de kwaliteiten waaraan een ondernemer moet voldoen, waarbij hij vooral wees op een goede scholing. Ook de financiering van de bedrijfs overname kwam uitvoerig aan de orde, waarbij wel vaststaat, dat zonder een behoorlijk eigen vermogen en familie kapitaal een overname bijzonder moei lijk wordt. Over het onderwerp: boer zijn, werd gesproken door de heer en mevrouw Kuijper, die een gemengd bedrijf heb ben op Schouwen-Duiveland. Mevr. Kuijper pleitte ook voor cur sussen voor de boerin. Gezien de hoge lasten voorzag zij dat in de toekomst steeds meer boerinnen part-time werk zullen moeten zoeken. De heer Kuijper vertelde, dat zijn be drijf deel uitmaakt van een samenwer kingsvorm met 4 andere bedrijven. Daar mee worden goede resultaten behaald en ook financiële voordelen. Hij betoogde ook het bijzonder jam mer te vinden, dat er zo weinig tijd of interesse bestaat van het organisatie- leven (standorganisaties e.d.). Wellicht zou een financiële tegemoetkoming in een aantal gevallen stimulerend kunnen werken. Ook het beter benutten van vaklitera tuur en van de adviezen van de voorlich tingsdienst oordeelde de heer Kuijper belangrijk. De boer moet ook meer meespreken in de politiek en in milieugroeperingen. Er moet ook een goede wisselwerking zijn met de samenleving. Wanneer eindigde de heer Kuijper zijn praatje een boer bereid is om zich in te zetten, dan zie ik de toekomst niet somber in. Drs. Bukman sprak hierna over het onderwerp: boer blijven. Het moeilijk ste gedeelte, zoals hijzelf zei. Een boer moet visie hebben en onder nemer zijn. Een Sommelsdijkse huisvrouw die in haar zorg voor de bloemen en planten in haar woning zover gaat dat ze in de kelderkast fles sen regenwater beschikbaar houdt, heeft dezer dagen een voor de bloemen fatale misgreep ge daan. Het kon gebeuren doordat haar reukorgaan dat haar toch al veel vuldig in de steek laat extra van slag was door de penetrante verf- lucht in haar fris geverfde huis. Alvorens de bloemen weer hun plekje kregen werden ze eerst rij kelijk besproeid en kregen ze een extra scheut toe, maar 's Vrouws reukorgaan sloeg geen alarm. Pas de volgende morgen ont- waardde men een laaiende j ene- verlucht in de kamer temidden waarvan de bloemen en planten slap neerhingen. De vrouw des huizes had in haar haast een ver keerde fles gepakt en al doende de bloemen met Jonge Bols door drenkt Inderdaad, 't werd vuilnis bak- kenwerk en enig verwijt van 's mans zijde. Hij wilde zich bepalen tot de land bouwpolitiek. Hoe kan deze hieraan bij dragen. Als een goed calvinist verdeelde hij zijn onderwerp in drie punten. a. Brussel b. Den Haag c. Oude Tonge. In Brussel is de commissaris Gunde- lach, een Deense boer, een machtig man. Zijn voorstel over de landbouwprij zen: een stijging van 2,4°/o is verbazing wekkend, temeer daar reëel is uitgere kend, dat dit tenminste 7,9''/o zou moe ten zijn. Als argument had de heei' Gundelach aangevoerd, dat het econo- hisch klimaat belangrijk verslechterd is. De E.E.G., aldus de heer Bukman, lijkt een aantrekkelijke zaak voor bui tenstaanders, zoals de Spanjaarden, die met nog andere landen in de wachtka mer zitten om toegelaten te worden. De heer Gundelach denkt met dit prijsvoorstel de overschotten weg te wer ken, maar aldus de heer Bukman, die zijn er en zullen er altijd zijn. Door bijy. gunstige weersomstandig heden zullen er overschotten zijn van bepaalde producten. Probleem is, wan neer ze structureel worden. Door dit prijsbeleid wordt de verhou ding tussen opbrengsten en kosten steeds ongunstiger. Het is een onverantwoord beleid t.o.v. een bedrijfstak, die van een geweldig belang is voor de Europesche economie. Het inkomen van de boer wordt zo een afvalproduct. Den Haag. Hier moet een beleid worden gevoerd, dat meer aangepast is aan onze behoef ten. Wij hebben in Nederland de hoogste uurlonen ter wereld. Het kostenklimaat moet worden omgebogen. De verwervingskosten van de grond zijn van enorm groot belang. De bun- derprijs is de pan uit gestegen, vandaar ook, dat de grondbank reeds na drie we ken dicht was. Het budget was snel ver bruikt. Grond is een schaars artikel. Elk jaar verdwijnen er 12.000 ha. De grond zal dus duur blijven. Het beleid van de overheid zal erop gericht moeten zijn om de grondprijzen omlaag te brengen. Van het in de rege ringsverklaring aangekondigde zelfstan- digenbeleid o.a. met betrekking tot de inkomstenbelasting, hebben we nooit meer iets vernomen. Wel is door een forse optrekking van de taxatienormen De bezoekers namen de ruimte van de sporthal goeddeels in beslag. de vermogensbelasting sterk gestegen. We zijn er de laatste jaren dus fUnk op achteruit geboerd. We moeten in actie komen op een ver antwoorde wijze. We zullen ook onze vertegenwoordigers in de politieke par tijen moeten aanspreken, om onze be langen te verdedigen. Oude Tonge. Daarmee bedoel ik onszelf aldus de heer Bukman. We kunnen wel ageren tegen allerlei instanties, maar wat doen wij. Hebben we onze opbrengsten niet vaak verkregen ten koste van de kwali teit. Waar de vraag naar kwaliteit toe neemt, zullen wij die moeten verbete ren. We zullen meer moeten samenwer ken door bijv. bundeling van onze ex port i.p.v. elkaar in het buitenland voor de voeten te lopen. Wij zullen de bedrijfsontwikkelingen moeten volgen en toepassen. Niet al leen naar Brussel en Den Haag kijken. We zijn een duur land met veel pot- tekijkers. We hebben een harde gulden en ook aardgas. De harde gulden maakt onze import relatief goedkoop. Onze consumenten zitten in de buurt. We hebben de moge lijkheid om een kwalitatief goed pro duct te leveren. We beschikken over uitstekende verbindingen. Er is een goed voorlichtingsapparaat en een kwalitatief hoog onderwijspeil. Er zijn meer positieve dan negatieve factoren. Nederland is voor de landbouw beslist been slecht land te noemen. Na de lunchpauze vormden de spre kers een forum, aangevuld met notaris ter Braak. Allereerst werden er een groot aantal schriftelijke vragen behandeld. Daarna konden ook mondelingen vra gen worden gesteld. Een grote hoeveelheid vragen werd op de sprekers afgevuurd. Omstreeks 15.45 uur moest de voor zitter de zaak beëindigen en konden de ongeveer 350 agrariërs terugzien op een leerzame en sfeervolle dag. Wij hebben, aldus de heer van Putten in zijn slotwoord, willen aantonen dat de Rabobanken goede raad willen ge ven en dat we nauw betrokken zijn, juist bij de agrariërs. 2043 VAN DE STICHTING „WOORD EN DAAD TE MIDDELHARNIS. Op D.V. woensdagavond 27 februari a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis een dienst en voorlich tingsavond gehouden, welke aanvangt om 7.30 uur voor de Stichting „Woord en Daad". Sprekers zullen zijn ds. L. W. v. d. Mey, ds. Beens, de heer I. 't Lam en ds. de Jong van Middelhamis. De kerk zal om 7 uur reeds open zijn. Het koor van de Chr. M.A.V.O. van de heer van Hoorn en het koor van de heer Wessels hopen deze avond voor U af te wisselen met zang en fluitmuziek. Tevens wordt er een kollekte t.b.v. deze stichting gehouden en na afloop van de dienst krijgt U de gelegenheid Burgemeester L. J. van Welsenis; nu nog eerste burger van Abcoude, wordt op maandag 3 maart geïnstalleerd als burgemeester van Middelhamis. Dat gebeurt tijdens een openbare vergade ring van de gemeenteraad in het ge meentehuis. Op de avond van die dag zal er van 8 tot half 10 voor de bevolking indi vidueel of in vereniginsverband gele genheid zijn met burgemeester van Wel senis en de zijnen kennis te maken. om in „de Hoeksteen" artikelen van de ze aktie te kopen. Een ieder wordt van harte uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. Het bestuur van „Woord en Daad" afd. Goeree Overflakkee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1