Humanistisch Vormiiigsoiiderwijs doet intrede op Openliare Scliool Oude Tonge „OPEN DAG" BRESTON B.V. Bresion b.v. De Fransche koopmanszoon ver. ^^Ontspanning" te Ouddorp Bedrijfsvooriicliting geeft voorlichting over boekhouding RAAD OOSTFLAKKEË: ir Bezwaar en zorg bij rechtse fracties. Nieuwe VOS-cursus in Goedereede Dam- en Scliaak- Volleybal Intermezzo-dames op winst Gezond weidegras .Na de verhuizing naar ons nieuwe bedrijfspand aan de Molendijk 167 te Nieuwe Tonge aan het einde van vorig jaar zijn wij nu zo ver, dat wij u gaarne onze nieuwe aanwinst wiUen laten zien. Wij nodigen u daartoe uit voor een „OPEN DAG" in onze fa briek op VRIJDAG 22 FEBRUARI a.s. vanaf 15.00 uur n.m. Wij zullen het bijzonder op prijs stellen u te mogen begroeten. MOLENDIJK 167 - 3244 AM NIEUWE TONGE i RIJKSSCHOLENGEIVIEENSCHAP I GOEREE OVERFLAKKEE i ATHENEUM H.A.V.O. M.A.V.O. I Burg. MIJSLAAN 5 MIDDELHAKNIS 01870 - 3777 I VOORLICHTINGSAVOND i EN INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN 1 i De Rijksscholengemeenschap Goeree Overflakkee organiseert s een Abonneert U op „Eilanden-nieuws'^ VOORLICHTINGSAVOND ten behoeve van leerlingen van de zesde klas van de basisschool i op donderdag 21 februari 1980 om 19.30 uur in de aula van het hoofdgebouw, Burg. Mijslaan 5. 1 Zowel ouders/verzorgers als toekomstige brugklasleerlingen zijn van harte welkom. 1 Aansluitend is er gelegenheid leerlingen te laten inschrijven voor dé nieuwe cursus. 1 Ook op woensdag 27 februari 1980 van 19.00 tot 20.30 uur kun- i nen leerlingen worden ingeschreven. i Leerlingen die in het bezit zijn van een mavo-4 diploma of die i dit diploma dit jaar hopen te behalen en hun studie aan de havo- g afdeling willen voortzetten, kunnen zich vóór 1 mei a.s. opgeven. 'drs. J. C. Traas, rector JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL VRIJSTELLING DIENSTPLICHT BIJBEL- EN GESPREKSKRING VER.VOLGVER HAAL Bladz. 2 „EILANbEN-TSrtEUWff' Dinsdag, 19 februari 198 De meerderheid van de raad van Oostflakkee is er in de j.l. donderdag avond gehouden raadsvergadering mee accoord gegaan dat er op de Openbare basisschool te Oude Tonge Humanis tisch Vormingsonderwijs gegeven zal gaan worden. Een veertigtal ouders van kinderen die deze school bezoeken heb ben de wens daartoe kenbaar gemaakt, waarop het schoolhoofd het gemeente bestuur heeft verzocht de daartoe beno digde geldelijke middelen beschikbaar te stellen. Een deel van de raad had daar overigens grote moeite mee, zoals uit de discussie zou blijken. Het verzoek had trouwens ook het College aan het denken gezet.... Overigens niet over het principiële aspect maar over de consequentie van de gevraagde subsidiering. „Ge zien in het licht van de gelijkstelling van het onderwijs zijn wij van mening dat bij subsidiering van het Humanis tisch Vormingsonderwijs ook het door de kerken tot dusver gratis verzorgde godsdienstonderwijs (op de openbare scholen) naar gelijke maatstaven gesub sidieerd zal dienen te worden", zo legde het College de raad voor. B en W hadden becijferd dat de kos ten daarvan tot rond 13.000,— op zou den kunnen lopen. Nu de raad de voorgestelde Verorde ning vaststelde betekent dat dat de Ker ken bij het gemeentebestuur een ver goeding in rekening zullen kunnen bren gen voor het godsdienstonderwijs dat door hun pastores aan de openbare scho len gegeven wordt. Alhoewel de Verordening in de sub- sidiemogelijkheid ook de bijzondere scholen betrekt zal daar m de praktijk weinig gebruik van worden gemaakt, omdat de godsdienstlessen door het eigen onderwijzend personeel worden gegeven. Landelijk zijn daar echter uit zonderingen op aan te wijzen en in die gevallen kan dan ook een gemeentelijke subsidie worden verleend. Niet over het geld, maar over de mo raal was het waarover raadslid van Dam (SGP) zich grote zorgen maakte. „Het is voor ons een pijnlijke aangele genheid om voor de tweede maal met het Humanisme te worden geconfron teerd", verklaarde dhr. van Dam, doe lend ook op de door het Humanisme ontketende rel tegen de Bond tegen het vloeken. Hij vond zowel het een als het ander symptomatisch voor een streden dat niet eerder zal rusten dan wanneer de laatste vezels zijn verbroken die de de mocratie nog met God verbinden. „De mens maakt zich los van God", zo ver taalde dhr. van Dam het Humanistisch doel; „de mens vindt dat hij vanuit zijn eigen menselijke aanleg eigen normen zal kunnen voortbrengen, maar de wer kelijkheid waarmee hij geconfronteerd zal worden is een woestenij zonder hou vast en zonder waarden, een wereld van verlatenheid!" Dhr. van Dam wilde dan ook een ern stige waarschuwing laten horen waar om hij de raad als Gods dienaresse op riep niet met het voorstel in te stemmen. „De Heere heeft er recht op geëerd te vv/orden, ook al denkt en groot deel van ons volk daar anders over!" waarschuw de dhr. van Dam. Ook dhr. de Wit (PCP) verklaarde zich tegen en dat om meerderlei rede nen.'Nu allerwege de roep om bezuini ging gaat vond hij het niet verantwoord het godsdienst- en vormingsonderwijs als voorgesteld te gaan subsidieren, maar ook uit principieel oogpunt had dhr. de Wit zijn bezwaren. Hij zag ook op de precedenten die met de gevraagde subsidiering geschapen zouden kunnen worden: „...het is immers niet denkbeeldig dat er volgende maand een van de overige scholen om subsidie komt voor het ge ven van yoga of voor lessen in de Islam of in de politiek". Spr. vond dat dat een zaak is voor de ouders die de gemeen schap geen geld behoeft te kosten, waar om dhr. de Wit het dan ook een goede zaak vond dat de kerken hun predikan ten pro'Deo voor het godsdienstonder wijs beschikbaar stellen. CDA vertegenwoordiger dhr. Moeren hout meende niet het recht te hebben zich tegen een vorm van onderwijs zo als voorgesteld af te zetten, maar wel vroeg hij zich af of subsidiering in de zen wel nodig is, terwijl de monden overlopen van bezuiniging. Sprekers conclusie was dan ook uit hoofde van het respect voor eikaars meningen niet tegen Humanistisch vormingsonderwijs te zijn, maar wel tegen de subsidiering daarvan. Dhr. Hokke (PCP) verklaarde welis waar principiële bedenkingen te heb ben, maar die nu niet in het geding te willen brengen. Voor hem gold thans de vraag of krachtens de vast te stellen Verordening ook de bijzondere scholen voor een vergoeding in aanmerking ko men of dat in die gevallen de gods dienstlessen dan door iemand van bui ten de school gegeven zouden moeten worden. Die vraag bleek ook dhr. Poortvliet (PvdA) bezig te houden. Hij verklaarde zich trots op het College dat zich achter het voorstel heeft geschaard, waaruit dhr. Poortvliet vaststelde dat het ge zond verstand heeft gezegevierd. Dhr. Poortvliet verklaarde ervoor open te staan het godsdienstonderwijs op bij zondere scholen te subsidieren wanneer althans het voorliggende voorstel daar onder niet zou lijden. „Niet praten over centen!" gebood dhr de Goeij (VVD). Wij hebben al zoveel uitgegeven aan soms zulke onzinnige dingen als hondentoiletten dat we het nu maar niet over geld moeten heb ben... De materie met name over de moge lijkheid tot subsidiering van godsdienst onderwijs op bijzondere scholen bleek dermate onbekend dat het woord werd gegeven aan dhr. Reijntjes, hoofd van vorenbedoelde school, die op de publie ke tribune aanwezig was. Uit de aanwezige juriprudentie wist dhr. Reijntjes dat het bijzonder onder wijs geen aanspraak kan maken op een vergoeding voor het godsdienstonder wijs zoals het thans gegeven wordt door de eigen leerkrachten. Wel bestaat die mogelijkheid wanneer een kerk of ver eniging daartoe iemand aanstelt, zoals in het landelijk beeld meermalen voor blijkt te komen. Dan wordt aan genoem de ver. of kerkelijk Instituut wel een vergoeding mogelijk. Het voorstel kwam tenslotte in stem ming; het haalde het met 7-5 stem men. Weth. C. L. M. de Wit was afwezig. Tegenstemmers waren de heren Bree- man en van Dam (SGP), Hokke en de Wit (PCP) en dhr. Moerenhout (CDA). Binnenkort gaan we weer beginnen met een V.O.S.-cursus. Deze cursus is bestemd voor vrouwen uit Ouddorp, Stellendam en Goedereede. In een V.O.S.-cursus zijn we o.a. be zig met: vrouw en vorming vrouw en maatschappij vrouw en vrijetijdsbesteding. Dit is zo maar een greep uit de mo gelijke onderwerpen. In een V.O.S.-cursus kiezen de vrou wen zelf waar ze samen mee of over willen leren. Hoe we willen leren, kie zen we ook zelf. Dat kan met spel, praten, film, boe ken enz. Dit doen we in een groep van onge veer vijftien vrouwen, met twee bege leidsters. De cursus duurt twaalf weken en de groep bepaalt op welk tijdstip en in wel ke plaats de cursus gehouden wordt. De cursus kost 40,— per persoon. Voordat de cursus begint geven we drie voorlichtingsavonden, en die zijn op: 26 februari in Ouddorp om 20.00 uur in het verenigingsgebouw „Oud dorp", Stationsweg 3. 27 februari in Goedeerde om 20.00 uur in het verenigingsgebouw „Oost dam", Jongkoenstraat 1. 5 maart in Stellendam om 20.30 uur in het verenigingsgebouw „'t Haeg- se Huus", Haagsestraat 2 Als u belangstelling hebt dan bent u van harte wekom. Uitslagen 4 en 11 februari 1980: dammen L. Grinwis J. Visbeen 0-2 P. van Dam G. Tanis 1-1 C. Tanis C. Mierop 1-1 J. ten Hove K. Westhoeve, afgebroken A. Meijer K. Tanis 2-0 J. Moerkerk C. Akershoek 1-1 P. van Dam A. Meijer 2-0 H. Tanis C. Mierop 0-2 J. Visbeen K. Tanis 0-2 C. Akershoek K. Westhoeve 0-2 J. ten Hove L. Moerkerk 2-0 C. Tanis L. Grinwis 0-2 schaken N. A. L. van Doorn J. Grinwis 1-0 J, Meijer J. Tanis 0-1 K. V. d. Wende E. Santifort 1-0 M. Breen K. v. d. Wende V2 - V2 J. Grmwis J. Soeteman Va - V2 C. Wassenaar J. Meijer 1-0 De dames van Intermezzo hebben met Ericsson/CSS uit Rijen minder moeite gehad dan verwacht werd. De Brabant se ploeg speelde verre van overtuigend en kon de positie vlak onder Intermezzo op de ranglijst niet waarmaken. Ge makkelijk en attent spelend nam Inter mezzo via 15 - 7 en 15 - 4 een 2-0 voorsprong. Hierna viel de thuisploeg bedenkelijk terug, waardoor de 3e set met 15-7 verloren ging. In de 4e set volgde een duidelijk herstel waardoor de wedstrijd via 15-7 setwinst met 3-1 winnend werd afgesloten. De heren konden het tegen het hoger geplaatste Vollido niet bolwerken. Wel was het spel en het resultaat aanzien lijk beter dan in de kansloos verloren uitwedstrijd. Nu werd het een 3-1 ne derlaag met kleine verschillen in de setstanden. De Ie set kwam op naam van Volli do met 15 - 12 na een gelijkopgaande strijd tot 12 - 12. Knap herstel van In termezzo leverde in de 2e set een 10-1 voorsprong op, maar het kostte nog de grootste moeite met 15 - 13 deze set te winnen. Vollido bleek in het spel net iets geroutineerder. Het benutte de kan sen iets beter en strafte de fouten aan Intermezzo kant koelbloedig af. Dit le verde uiteindelijk met 15 - 9 en 15 - 12 de 3 - 1 winst op. Het 3e herenteam was na zes neder lagen op rij duideUjk gebrand op een of twee punten. In een lange en best aardige partij tegen Data Center 4 werd het uiteindelijk een puntendeling, 2-2. De thuisploeg het zich, zoals vaker gebeurt, eerst op een 10-1 achterstand zetten, alvorens men antwoord had op het verdedigend goede spel van de te genstander. UiteindeUjk werd de set met 15 - 13 door de gasten gewonnen. In de 2e set waren de rollen omge draaid. Nu was het Intermezzo dat met 11-1 voorkwam maar de tegenstander angstig dichtbij liet komen. Spanning en zwak arbitraal optreden kenmerkten de 3e set, die met 15 - 13 werd gewonnen door Data Center, waar na Intermezzo door 15-5 winst in de 4e set een terechte puntendeling in de wacht sleepte. Heren 4 liet de punten aan een lastig te bestrijden TOP 3, O - 3, terwijl Heren 5 door diepe dalen moest, alvorens te gen Ibis 4 e enzeer moeizaam behaald gelijkspel werd behaald. Weliswaar mis te men vier spelers maar de O - 15 set- nederlaag in de 2e set kon daar echt niet op gescvhoven worden. In een spannende 4e set wist men met 16 - 14 winst nog net de eerste nederlaag van dit seizoen af te wenden. Bij de jeugd vielen er goede resulta ten te melden van Jongens Al, Jongens Cl en de mini-jongens die tot winst kwamen. Meisjes B speelde gelijk en de overige jeugdteams kwamen niet tot punten. PROGRAMMA: Vrldagavond spelen de Intermezzo voor de 2e bekerronde uit in Vlaardin- gen tegen Broleco. 22 - 2: 19.15 Rowido Dames 3 23 - 2: 14.00 Spivo 6 Heren 6 17.15 Kangoeroes 2 Jongens A3 19.45 Kangoeroes 2 Dames 2 14.15 Vierpolders Heren 3 16.30 Ibis 5 Heren 4 Op de voorlichtingsavond kunt u zjch opgeven voor de cursus. Kunt u niet op die avonden dan kunt zich opgeven bij: ANNEMARIE ZWART Voorstraat 104A 3251 BE Stellendam Tel.: 01879 - 2558. dé V.O.S. werkgroep in de gemeente Goedereede. LAND- EN TUINBOUW De grasproductie houdt verband met het gebruik van het grasland. Een hoge veebezetting brengt een grote behoefte aan ruwvoer mee. Het gaat om veel, goed weidegras. Kortom, het grasland wordt intensief gebruikt. Dit geeft een verschuiving in de bota nische samenstelling. Het percentage kruiden en minder produktieve grassen neemt af. Dat van de produktievere grassen neemt toe. Het verbouwen van gras is geen op zichzelf staande bezig heid. Het doel immers is de voeding van de koe. Het gras is daarbij niet alleen de verschaffer van energie. Ook mine ralen worden via het gras opgenomen. De minerale samenstelling van het gras is aan de buitenkant niet te zien. Je moet afgaan op hulpmiddelen als grond- en gewasonderzoek. Een flinke grasproduktie en een hoge stikstofgift gaan samen. Stikstof zelf werkt zuur. De toegevoegde kalk maakt uit in hoeverre de meststof verzurend werkt. Zo werkt KAS licht verzurend. Bij hoge giften kan dit een geleidelij ke daling van de pHKCl geven. Wordt met de andere meststoffen geen kalk toegevoerd, dan zal bekal- king nodig zijn. Daarna begint dit pro ces opnieuw. Tenzij U kiest voor Mag- nesamon. Voor grasland is dit de ideale meststof. Deze meststof immers heeft een klein overschot aan zuurbindende waarde. En bovendien magnesium. Voor 300 kg. stikstof per seizoen strooit u 1.400 kg. Magnesamon. Op zandgrond is daarmede een goede magnesiumvoorziening gewaarborgd. Maar tevens wordt zo 55 kg zuurbin dende waarde aan de grond toegevoegd. Juist genoeg om de jaarlijkse natuur lijke verliezen goed te maken. De kalktoestand van de grond wordt dan niet aangepast. Vergeet echter niet dat bij een te lage kalktoestand wel de gelijk eerst moet worden bekalkt. 1.400 kg Magnesamon houdt in dat u meerdere keren in het seizoen moet strooien. De toepassing moet dus niet beperkt blijven tot voor- en najaar. SINT - ANNALAND Uieaveiling: van donderdag 14 fe bruari 1980. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 33,70 - 34,50. Uien, drie- lingen, maat dertig/veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 30,20. Uienprijs per kilogram. Aanvoer 27 ton. THOLEN Vissersclub opgericht: Onder de naam „De Pietermam is in Tholen een vissersclub (hengelaars) opgericht. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren J. Verkerke, M. Comelisse en M. Roovers. Inmiddels hebben zich reeds 25 hen gelaars laten inschrijven. Autoradio's verdwenen: De laatste weken zijn er bij de rijkspolitie 7 mel dingen binnengekomen van diefstal van autoradio's. Van de week was dit weer het geval bij M. van O. in de Kon. Ju- lianastraat. De vergrendeling van het linnendak was vernield om bij de radio te komen. De auto van M. van A. staande in een zgn. „carport" aan de Kotterstraat werd opengebroken om de radio-cassettere corder te kunnen meenemen. Geslaagd: De dames M. Bax en M. Verbiest .slaagden dezer dagen voor het examen K.N.G.V. leidster. De leidsters van de gymnastiekvereniging „Olympia" deden examen te Bergen op Zoom, Goes en Kapelle voor het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond. Bij ongeval aan oog gewond De heer R. de B. raakte woensdaga vond op het fabrieksterrein van Hoechst te Vlissingen aan een oog gewond door spetters van natronloog. Bij het over gieten van monsters natronloog in een emmer viel een monsterpot in de emmer waardoor de heer de B. spetters van het bijtende vloeistof in zijn gezicht kreeg. Na behandeling door de E.H.B.O. dienst werd hij overgebracht naar het „Bethesda" ziekenhuis in Vlissingen. Daar achtte men overbrenging naar de Ooglijderskliniek nodig. OUD VOSSEMEER Eendrachtruiters: Bij de springwed- srijden te Kapelle ging de heer C. van Dalen van de Eendrachtruiters met zijn paard Rebel foutloos rond en won de barege en promoveerde hiermee naar de Z. klasse. Mej. H. van Dalen legde eveneens het parcours foutloos af bij het B. springen. OOLTGENSPLAAT De jaaivergadering van de Chr. Kleu terschoolvereniging „André Marie" zal gehouden worden woensdag 20 februari a..s des nam. 7.30 uur in het schoolge bouw, Pr. Bemhardstraat 4a. Na de diverse verslagen zal er een bestuursverkiezing gehouden worden. Aftredend en herkiesbaar is de heer J. C. de Bonte. Het programma vermeld voorts een referaat te houden door ds. T. W. van Bennekom, hervormd predikant ter plaatse. De minister van defensie heeft voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmis baarheid aan Izaak van der Vliet te Oude Tonge. Onder leiding van ds. T. W. van Ben nekom zal heden dinsdagavond om 8 uur in „Elthato" de Bijbelkring worden voortgezet. Aan de beurt is Art. 20 van de NBG. De Gesprekskring wordt gehouden op dinsdag 26 februari om 8 uur, eveneens in „Elthato". Behandeld zal worden het onderwerp „Sensitivity training". Het L.E.I. verwerkt reeds gedurende e enlange reeks van jaren van de boek houding. Deze cijfers verschaffen inzicht in de gang van zaken op het akkerbouwbe drijf. Dhr. Ing. J. A. M. Withagen, mede werker van het consulentschap te Ba- rendrecht zal spreken over: „Wat leren ons de L.E.I. cijfers van het akkerbouwbedrüt uit het Zuid Westen". Het uitstippelen van een bedrijfsvoe ring, die rekening houdt met alle moge lijkheden en onmogelijkheden, is door de verwevenheid van de vele faktoren een moeilijke zaak. Bij de huidige stand van de reken techniek met behulp van de computer zijn de gevolgen van een aantal wijzi gingen in de bedrijfsvoering echter goed te berekenen. Dhr. Ing. P. W. Noordam, medewer ker van het P.A.G.V. te Lelystad, zal deze wijze van „bedrijfsoptimalisatie voor het ak- kerbouwbedryf" aan de hand van enige voorbeelden toe lichten. De vergadering wordt gehouden woensdag 20 februari in het verenigings gebouw „De Schakel" te Dirksland. Aanvang: 14.00 uur. door Joh's Staal 21 Hij was nu zestien jaar en de tijd, die zijn Vader hem verleend had, om in Holland te blijven, was verstreken. Hij zou dus nu naar Frankrijk moeten te rugkeren. In de gegeven omstandighe den zag hij daar natuurlijk zeer tegen op en hij vroeg aan zijn Vader, of deze het goed vond, dat zijn verblijf in Hol land met nog een jaar verlengd werd. Wat het antwoord van zijn Vader was, kunnen we gemakkelijk begrijpen. Nu de vastgestelde tijd verlopen was, wilde deze hem geen ogenblik langer in Hol land laten. Hij schreef aan Jakob, dat hij gehoord had, dat deze veel meer dan betamelijk was, met de Protestante)? omging en dat hij ogenblikkelijk naaï huis moest komen. Hij mocht geen ogen blik verzuimen, maar moest terstond zijn goed inpakken om met de eerste gelegenheid de beste naar Nantes terug te keren. Jakob las in de regels van de brief duidelijk het ongenoegen van zijn Va der. Nu geen contract deze meer terug hield, was zijn bevel zo stellig mogelijk. Dat de mislukte pogingen om hem op te lichten en naar Nantes te vervoeren in het geheim van zijn Vader uitgegaan waren, wist Jakob niet, maar dat deze met zijn Protestantse gevoelens niet geheel en al onbekend was, bleek nu duidelijk en evenzo, dat zijn Vader er zeer ontstemd over was. Wat moest Jakob doen? Was het niet zijn plicht, om zijn ouders gehoorzaam te zijn? Terwijl hij nog maar niet tot beslis sing kon komen, wat hij schrijven moest en ook niet kon besluiten, weer naar Frankrijk terug te keren, kwam er weer een brief uit Nantes en ditmaal was het een eigenhandig schrijven van zijn Moe der. Zij noemde hem in haar brief haar lieve jongen. Dag aan dag had ze nu drie jaren lang naar hem verlangd. Ze hadden zich voorgesteld, welk een feest het wezen zou, als hij weer thuis zou komen. Zou hij nu al die blijde hoop beschamen? Hield hij niet meer van z'n Moeder, van z'n Vader, van z'n lieve zusje Angélipue? Op tedere toon drong ze bij hem aan, toch niet te luisteren naar de stem der verleiding, die hem van de Heilige Kerk wilde aftrekken en tochs poedig weer naar Nantes terug te keren. Toen Jakob deze brief gelezen had, schreide hij bitter. Ook had hij zijn Moeder zo innig lief. Hij had zo menig maal verlangd, zijn Vader, zijn Moeder, en zijn zusje Angélique weer te zien. En nu kon hij niet gaan. Terugkeren naar huis betekende voor hem weer terug keren tot de Roomse Kerk. Hoe kon hij, die door God uit de duisternis was over gebracht tot het licht, weer tot de duisternis van Rome terugkeren? Maar als hij niet terugkeerde zou hij mis schien zijn Vader en zijn Moeder en zijn zusje nooit weerzien. Zo dobberde hij heen en weer. In zijn treurigheid opende hij zijn Bijbel en daar las hij „Die Vader of Moeder liefheeft boven Mij is Mijns niet waardig, en die zoon of dochter liefheeft boven Mij is Mijns niet waardig;" „en die zijn kruis niet op zich neemt en Mij navolgt, is Mijns niet waardig." De lezing van deze verzen uit Mat- theü 10 deed hem nog vaster besluiten, niet naar huis terug te keren. Toch wil de hij de raad inwinnen van Ds. Bra- kel, met wie hij meermalen gesproken had. Zo komt het, dat we Jakob weer bij Ds. a Brakel ontmoeten in diens stu deervertrek. Indien hij gemeend had, dat de domi nee hem aanstonds zou geraden hebben, niet naar Frankrijk terug te keren, om dat hij dan weer Rooms zou moeten worden en er op aangedrongen zou heb ben, dat hij hier in Holland zou blijven, dan vergiste hij zich zeer. Ds. a Brakel was daarvoor een te ver standig man. Hij zou in geen geval wil len, dat men hem ooit kon beschuldigen van zijn invloed misbruik gemaakt te hebben om, een jongen van zestien jaar te scheiden van zijn ouders. In deze moeilijke omstandigheden zou het nu ook moeten blijken, of het geloof van Jakob Hanapier van de echte stempel was. De dominee wees hem er op, dat hij wel weten moets, wat hij deed. Als hij naar Nantes ging, wachtten hem daar ouderliefde, rijkdom, eer en aanzien. Hij kon een geëerd en geacht man wezen tot aan zijn dood toe. Bleef hij evenwel hier, dan waren er geen vooruitzichten. Zijn Vader zou hem geen geld meer sturen, zodat hij aan stonds in moeilijkheid zou komen. Mis schien kon hij als kantoorklerk een ar melijk bestaan vinden, maar kapitaal had hij niet, dus aan eigen zaken drij ven was niet te denken. Hanapier moest wel overwegen, wat hij doen wilde, want het verschü was zeer groot. Gelukkig bleef Jakob hem het ant woord niet schuldig. Hij zeide: „Domi nee, u hebt gezegd, dat ik in Nantes geëerd kon wezen tot aan mijn dood. Maar u hebt niet gesproken over wat na de dood komt. U spreekt aldoor maar van dit leven, maar heeft onze Heere Jezus Christus niet gezegd, dat wie Va der of Moeder liefheeft boven Hem, Zijns niet waardig is? Neen, dominee, God heeft hier mijn ogen geopend voor de dwalingen der Roomse Kerk en daarheen wil ik neit weer terug. Ik zou de Heere Jezus ver loochenen, als ik aan al de plechtighe- d der Kerk moest deelnemen en ik van het licht weer terug moest naar de duisternis. Maar, o dominee, dat ik mijn Vader en mijn lieve Moeder en mijn zusje dan nooit zal weerzien!" En hij begon bitter te schreien. De dominee zag hem met medelijden aan. Wat moest dit jeugdige leven al kampen met moeiten en bezwaren, waarvan de meesten op die leeftijd geen denkbaeld hebben. Nu trachtte hij hem te vertroosten en zei: „Houd vast aan uw belijdenis. De Heere Jezus heeft ge zegd: „Een iegelijk dan, die Mij belij den zal voor de mensen, die zal ik ook beüjden voor Mijnen Vader, die in de hemelen is; maar zo wie Mij verloo chend zal hebben voor de mensen, die zal Ik ook verloochenen voor Mijnen Vader, die in de hemelen is." „Beveel dan uw weg maar aan de Heere, Hij zorgt voor u. „En ook uw ha ren des hoofds zijn alle geteld," zegt de Heiland. Vertrouw uw lot maar aan Hem toe en bid, dat God door Zijn Geest u leren mag de rechte weg, waarin ge gaan moet." Van Roomse zijde werd niet nagela ten Jakob te bewegen, weer naar zijn ouderlijk huis terug te keren. De heer Armant bezocht hem herhaaldelijk en drong er ernstig op aan, dat hij weerom zou gaan, nu zijn tijd voor Holland be stemd, verstreken was. Ook andere per sonen uit de kring zijner vroegere Roomse vrienden kwamen om hem op zijn dure verplichting te wijzen. ,Doch hij was," zegt de geschied schrijver, „noch door lief, noch door leed daartoe te bewegen. Liever ver koos hij, als Mozes „met het volk van God kwalijk behandeld te worden, dan voor een tijd de genieting der zonde te hebben .achtende de versmaadheid van Christus meerdere rijkdom te zijn dan al de schatten van (het Roomse) Egyp te." DE STRIK ONTKOMEN Het was gelukkig, dat Jakob bij me neer Gémolant geen hoog kostgeld be hoefde te betalen, want meneer Armant had hem gezegd, dat zijn Vader geen geld meer voor hem sturen zou. Het stelhg bevel was, dat hij naar huis moest komen en als hij bleef weigeren, moest Jakob zelf de gevolgen dragen, want met zijn kantoorwerkzaamheden kon hij ternauwernood zijn brood ver dienen. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2