3 jubilarissen bij Goeroes Kohm Fanfare „Apoiio" NKimmroTA aiowM diesel rORMAAT WORDTBHAJOBAAR. E28£95/ AutobedrUf Lies van der Velde US' -liij. TOYOTA Dinsdag 19 februari 1980 No. 4868 C5HR. STREÏEÏKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per xoeekdinsdag- en vrijdagaoond Raad Oostflakkee wil industriegrond niet duurder malcen GOEDEREEDE Frisse wind door 't gemeenteliuis Ds. L. W. V. d. IVIeij gaat IVIIddelliarnis verlaten Lezing voor Plattelandsvrouwen DE NEDERLANDSE WATERBOUW UIT EN THUIS Uw huis verkopen TAIVIBOER Prov. Staten Zuid Holland trokken subsidieregeling monumenten restauraties in Dlerenbeschermlnga Twee honden opgevangen Een andere Floorijp Fllmavond in De Samaritaan Jaarvergadering verenigingen ingezonden BEWONERS OOLTGENSPLAAT Sémpre bereidt zich voor op KNI^ top-concours Hollandsche Maatschappij van Landbouw School voor L.H.N.O. „De Molenwiek'' Aanmelding nieuwe leerlingen Meubilair door de ruiten Kom voor een uitgebreide proefrit naar: Kijk naar z'n fonkelnieuwe koets werk. Genietv^xv het luxueuze, vergrote interieur. Reken na, hoe weinig de brandstof u voortaan per kilometer kost, met z'n zuinige verbruik van 1 liter dieselolie op 13,7 km bij 90 km/u volgens ECE-norm. Voelhoe licht de wagen smurt, door z'n soepele stuurbekrach tiging. Verbaas u, hoe het mogelijk is, dat deze klasseauto van formaat zó bescheiden geprijsd is. De nieuwe Toyota Crown Diesel hoeft dus geen wensdroom te blijven! 2 Jaar Garantie. Ongeacht het aantal kilometers. Ook leverbaar als Stationwagon/Diesel: f30.195,- 'n Autoklasse hoger, 'n Prijsklasse lager. DORPSWEG 38-34 SOMMELSDIJK 01870 - 4436 VertesenuoortUger P. KATS, tel 01875 - 1(M)I f-, fi'fi >''<'*cv POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redartie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAt ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Toen het College van B en W Oost- flakkees' gemeenteraad tqdens de j.L donderdag gehouden raadsvergadering het voorstel voorlegde de grondprijzen in de diverse bestemmingsplannen bq te stellen werd het duideiyk dat een deel van de raad gevoelig is voor de door dhr. Poortvliet geopperde suggestie de industriegrond buiten de verhoging te houden. Een periodieke aanpassing van de prijzen vond dhr. Poortvliet zeker ge wenst, maar hij meende dat de prijzen voor bedrijfsterreinen voor een paar jaar bevroren moesten worden als ge baar tegenover het bedrijfsleven aan de vestiging waarvan grote behoefte is ter- wille van het opvijzelen van de werkge legenheid. „We moeten wel in de pas lopen maar we moeten ons niet onver koopbaarmaken", zo motiveerde dhr. Poortvliet. De raadsvoorzitter burg. v. d. Harst bood aan de voorgestelde grondprijzen voor het industrieterrein Tonnisseweg nog eens goed te herberekenen. Er moest rekening worden gehouden De burgerij moet er maar niets achter zoeken dat B en W wat uitgekeken zijn op de frisse wind die periodiek door het gemeente huis waait. De wind is te letterlijk aanwezig; doordat de veren in de buiten- draaideuren kennelijk te slap zijn waaien de glazen deuren herhaaldelijk open, waardoor een fikse bries door het gebouw wer velt. De raad wordt in de donder dagavond te houden raadsverga dering een crediet van 19.000, gevraagd voor het aanbrengen van automatische schuitdeuren waarop de wind geen vat meer zal hebben. met een belangrijke rioleringspost, maar wellicht zit er nog enig perspectief in b.v. een lage aanneemsom voor het bouwrijpmaken. De voorz. voelde er niet voor, zoals dhr. Poortvliet had ge suggereerd de grond voor duurdere bouw wat extra op te trekken. 'Overigens ging de raad ermee accoord de prijs voor industriegrond van 60, op 65,i>er m^ te brengen nadat het College had toegezegd de raad alsnog een nadere berekening voor te leggen. Prqzen recreatie-grond. De heer de Geoij (WD) maakte aan merkingen op de hoogte van de prijzen voor de recreatiegrond k 45,per m^, terwijl dat tot dusver 25,per m^ was. Dhr. de Geoij meende dat die prijs de animo totaal zal doen afnemen. Bij navraag bleek trouwens dat er momen teel geen recreatiegrond beschikbaar is, zodat de prijs 'weliswaar werd vastge steld terwijl ze niet kan wdrden toege past. Er is weliswaar een gedeelte in voor bereiding maar ook daarop is de thans vastgestelde prijs niet bij voorbaat van toepassing. De Chr. Geref. predikant ds. L. W. V. d. Meij te Middelhamis heeft j.l. zon dag zijn gemeente bekend gemaakt met zijn a.s. vertrek naar Zaamslag, naar welke gemeente hij een beroep heeft aangenomen. Eerder bedankte ds. v. d. Meij voor beroepen uit Driebergen en Elburg. Sinds 1975 staat ds. v. d. Meij in Mid delhamis waar twee van de drie kin deren van het gezin geboren zijn. Het afscheid zal waarschijnlijk begin mei plaatsvinden. De Chr. Geref. Kerk van Zaamslag telt ruim 400 leden; vanuit deze ge meente wordt ook evangelisatie bedre ven in het Belgische Gent waar o.a. Bij- belstudieavoniion en zondagse kerk diensten worden gehouden. Onder deze titel gaf de heer Ing. C. W. Schippers uit Goedereede op 14 februari j.l. een lezing voor de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Middelhamis, in het Dienstencentrum. De opkomst was groot, wat verheugend is voor de spreker bq een zo uitgesproken „man- nelük" onderwerp als de waterbouw. Een scherp conrast werd hier gesteld tussen Nederland, superwaterbouw, vooroplopend in de wereld en Bangla Desh, dat wat de waterbouw betreft in de Middeleeuwen verkeert. In een snel tempo voerde de heer Schippers ons door de eeuwen heen, Ne derland een delta van rivieren, Rijn, Maas, Schelde. De mensen, die op ter pen woonden, hun heil zochten tegen hoge waterstanden en overstromingen. De beginnende rivierdijken, inpolde ringen van bij zomer droogliggende ge bieden, de droogmalingen van polders door Leeghwater. Een grote inzet om dit alles met man kracht en blote handen te verwezenlij ken heeft altijd in ons volk geleefd. „Luctor et emergo", ik worstel en kom boven, is een nationaal eigen ge worden. Zo ontwikkelden de technieken in ons land zich tot supertechniek, waar men nu in de hele wereld tegen aankijkt. Zo verlieten wij de zinkstukken van wilgetenen, basis voor elke afsluitdam, voor nylon matten van 20/300 m, waar kleine betonblokken op bevestigd zijn. Deze matten worden opgerold en ter plaatse afgerold, waar bodembevesti ging noodzakelijk is, nu toegepast in de Oosterschelde. Hiervan werd een film getoond, men was er even -stil van. Wat nu precies in de Oosterschelde gebeurt, daar weet feitelijk niemand iets van in een door- sneepubliek. 't Kost miljarden, dat we ten we. Wat doet men daarmee? We za gen hier een flits. Als schril contrast hier tegenover stonden de ervaringen van de heer Schippers in Bangla Desh. In 't kader van onze ontwikkelingshulp werd hij hierheen uitgezonden om te zien hoe deze mensen hier geholpen konden wor den hun rivierdelta van de Ganges en de Bramaputhra af te sluiten. Het land is van een zeer vruchtbare klei, de mo gelijkheid daar 3x per jaar lijst te oogs ten bestaat. Er leven daar 80 miljoen mensen op een gebied van slechts 4x Nederland. De kindersterfte is hoog, cholera, ma laria en één kopje rijst per dag per per soon zijn normaaL De waterbouw moest: 1. daar bekeken worden. 2. Wat kan nu Nederland hier aan doen, zodat deze mensen dat verder ook zelf kunnen (dus geen groot materi eel voor een paar riviermonden stu ren en dan weg wezen). Hun methode. Van bamboe vlocht men matjes van 2/30 m. lang. Hierop werd aarde ge stort, de mandjes aarde op 't hoofd aan gevoerd van mijlen ver. De nu opgerol de matjes, een soort rietsigaren, vorm den de z.g. matta's. Duizenden (per sluiting ca. 3000) merw sen werkten hieraan mee. Hun bestaan was zeer onzeker. De aannemer daar werkt op basis van „no cure, no pay". Mislukte de sluiting, dan kreeg hij niet, maar niemand iets betaald. Duizenden matta's werden nu ver vaardigd en op het sein „sluiting" in de rivier geworpen. Zonder voorafgaande „drempel" of bodembeveiliging. Men zweepte mekaar op met gezang, men bad tot Allah. Dramatisch met alle gevolgen voor alle arbeiders zagen drie nuchtere Hollanders deze sluitingen in één keer de mist in gaan, de gestorte oevers zak ten weg op de zachte bodem, het stroom- gat nam al 't overige materiaal mee. Terug in Nederland ontwikkelde men het plan de eerste bodemverankering te lat.en bestaan uit bonken harde klei, daarop een beveiliging van „Nederland se" zinkstukken, niet van wügetenen, maar uit bamboe en mangrove wortels. Mensen uit Slledrecht, echte oude rijs- werkers, werden verzocht daar een ,zate' te bouwen en het vlechten van zink stukken de mensen daar te leren. En zie, de eerst volgende sluiting is gelukt! Nog kampt men daar als Nederlander met veel moeilijkheden. De Bangla Desher laat moeilijk zijn oude tradities los, wij willen hier altijd maar doorzet ten, daar Is 't constant zo'n 38° Celsius, een vochtige hitte, lx per dag eten, is Allah ons hierbij goed gezind? Het fata lisme. Maar om deze mensen een stoot in de goede richting te geven hun zeer vrucht bare rivierdelta's nu in te dammen en in deze ontstane polders 3x per jaar te oogsten, daaraan heeft de Nederlandse waterbouw althans een zeer positief ele ment toe bijgedragen. Wii zagen nog het werkelijk krioelen van zoveel mensen opeen, hun hutten van klei en palmblaren, hun armoedige paalwoningen langs de rivier, ook het zeldzame van him niets hebben en toch blij zijn. Daar kunnen wij in onze weelde mis schien nog iets van leren? Provinciale staten van Zuid Holland hebben donderdag besloten de provin ciale subsidieregeling voor monumen tenrestauraties in te trekken. Het besluit treedt 17 februari in wér king. De regeling is ingetrokken uit finan ciële overwegingen. Voor 1980 is op de Zuidhollandse begroting voor monumen- tenrestaurateis 4 mUjoen uitgetrokken. Voor honorering van de ingediende aanvragen zou nu al ten minste 12 mil joen nodig zijn. Het aantal subsidieaan vragen is vooral sterk toegenomen door de onverwachte grote stroom subsidie toekenningen door het rijk voor meer jarenplannen voor de rehabilitatie van woonhuismonumenten. De provincie subsidieert in die gevallen steeds een percentage van de restauratiekosten. In de plaats van de nu beëindigde subsidieregeling komt een andere. Een nota over het nieuwe monumen- enbeleid van de provincie zal op 21 april in de statencommissie voor monu mentenzorg en molens worden bespro ken. Bij het besluit de subsidieregeling in te trekken hebbeiji provinciale staten bepaald dat behalve de al bij de provin cie ontvangen aanvragen ook die sub sidieaanvragen nog volgens de oude re geling zullen worden afgehandeld, die vóór 17 februari 1980 door de ministe ries van Cultuur, Recvreatie en Maat schappelijk Werk en/of Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening voor sub sidiëring zijn goedgekeurd. Deze bepa ling was vervat in een amendement, in gediend door het CDA-statenlid de heer A. B. J. de Koning, op het voorstel van gedeputeerde staten. In de kennel van de tam. v. d. Berg, Westdijk 15 te Melissant, tel. 1232 zijn vorige week een tweetal opgevangen honden opgenomen. De eigenaars die in onderstaande be schrijving hun dieren herkennen gelie ven met bovengenoemd adres contact op te nemen. Bij Melissant werd opgevangen een Duitse herder; ze is een loopse teef die er, wellicht omdat ze wat rondgezwor ven heeft, wat verwaarloosd uitziet. Een keesachtig bruin hondje, een reu, werd vorige week opgevangen in een polder bij Ooltgensplaat. Het hond je was aan een van de poten gewond; was daar aanvankelijk nogal ziek van, maar is inmiddels goed hersteld. RECTIFICATIE In het nummer van j.l. vrijdag zwaai den we lof toe aan loodgieter C. Floo rijp om zijn vasthoudendheid inzake een klacht tegen de gemeente die een riole ringswerk in de Spui te Den Bommel slecht zou hebben afgewerkt. Loodgieter Floorijp schreef ons een briefje waarin hij vermeldt dat de hem toegezwaaide eer toekomt aan dhr, Jac. Floorijp; bij deze dan! Tqdens de j.l. vrqdagavond gehouden feestavond heeft de Kon. fanfare „Apol lo" 3 jubilarissen uit haar midden ge huldigd. Het drietal was samen goed voor een 125 jarige verbondenheid aan Goerees' fanfare en dat was een presta tie waarvoor de Kon. Ned. Federatie graag een vertegenwoordiger naar Goe- ree stuurde, in de. persoon van dhr. Kleinjan uit Poortugaal, secretaris van de afdeling Zuid Holland van de KNF. Het ging om de heren Bert Brugge- man (voorz. en 50 jaar aan „Apollo" verbonden), de eveneens 50 jarige jubi laris Leen Roos en deheer Kees van -----------------------f------------------------------ Dam die er een kwart eeuw op heeft zitten; aUen, zo bleek, nog steeds tot groot en wederzijds genoegen! Dhr. Kleinjan bleek wat graag tussen dat volkje van vasthoudende muzikan ten te verkeren en hij bracht hen wel iswaar namens de KNF maar zeker ook uit eigen bewondering graag de complimenten over. „U hebt grote verdiensten t.o.v. de Vereniging, maar ook t.o.v. de gemeen schap die eigenlijk het petje voor U af moet nemen!" vond dhr. Kleinjan. Hij dacht de drie jubilarissen een flink aan deel toe in het feit dat Goerees' „Apollo" Dhr. Kleinjan (rechts) tijdens het uitspreken van de gelukwensen, mede namens de K.N.F. een landelijke bekendheid heeft gekre gen en met genoegen speldde hij dan ook de beide gouden jubilarissen de gouden-, en de zilveren jubilaris de ver zilverde speld op om zich vervolgens tot de zaal te wenden en over de hoof den'van de bezoekers de hele Goereese gemeenschap toe te roepen: „heel alstu blieft, blijf deze vereniging trouw, ze is het waard!'- De Welzijnszorgkommissie organiseert voor haar bewoners een filmavond wel ke om half acht zal aanvangen op don derdag 21 februari a.s. Er zullen drie fUms vertoond worden, te weten „Watersnood 1953", „Vrienden in de nood" en „Stormramp 1953". Deze films werden ons ter beschik king gesteld door de Rijksvoorlichtings dienst en u begrijpt, füms afkomstig van deze instellingen, zijn ware docu mentaires. Graag geven wij ook bewoners buiten onze stichting gelegenheid deze avond bij te wonen. Van harte welkom. MELISSANT De gezamenlijke verenigingen van de Ger. Gemeente hopen D.V. vrijdagavond a.s. hun jaarvergadering te houden in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan. Spreker voor deze avond is de heer J. Roodbeen van 's-Gravenpolder over Daar er in ons dorp fouten gemaakt worden door de Woningbouwver. vra gen wij allen die lid zijn naar de le denvergadering te komen, volgende maand. Denk niet, wij wonen goed, maar denk ook aan uw kinderen, kleinkinde ren en uw naaste. Het bestuur van de Woningbouw geeft u geen inspraak. Ze handelen en knoeien zoals het hen belieft. Wij als lid hebben niets in te bren gen; daarom Platenaars ter vergade ring in maart a.s. Mevr. Vlot Tel. 01873 - 1835. het onderwerp: „Lectuur in het gezin". Verdere medewerking wordt ver leend door de zangverg. „Soli Deo Glo ria" van de Ger. Gem te Dirksland o.l.v. Rinus Verhage. ledere belangstellende is hartelijk wel kom. Aanvang half 8. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Na twee geslaagde concerten in de Meerpaal op Hemesseroord, en in de nieuwe aula van de Tech. School te Middelhamis, heeft de Kon. fanfare „Sempre Crescendo" zich nu voor de volle lOOVo geconcentreerd op het nade rende KNF-topconcours te Eindhoven op 12 april a.s., waarvoor men zich met een 10-tal andere orkesten geplaatst zag. Het verplichte werk voor dit topcon- cours is „Orion" van Bantock, een dra matische Ouverture met enkele solisti sche trekjes voor tuba, alt, en cornet. Voor diegenen die dit topconcours wil len bezoeken, bestaat de mogelijkheid om via het secretariaat van Sempre kaarten te bestellen. Ook kunnen nog enkele supporters meereizen. Inlich tingen bij de sekretaris van „Sempre Crescendo" tel. 01870 - 5198. fc~<C8"""ii Molenlaan 13^ 3245 CP Sommelsdijk. Telefoon 01870 - 2435. Op de dinsdagen 4 en 11 maart en op de woensdagen 27 februari en 5 maart is er gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe leerlingen, hezij voor de brugklas, hetzij voor één van de hogere leerjaren. Bij inschrijving graag trouwboekje mee nemen. H. A. Sprong-Doeland wnd. direktrice. MELISSANT Een in Melissant wonende Rijksgenoot heeft j.l. zaterdagmorgen in een verbolgen bui een deel van het meubilair uit de kamer door de ruit naar buiten gegooid. Ook de ruit in de voordeur ging er aan, maar het kostte de man wel diepe verwondingen aan de handen die door de dokter gehecht moesten worden. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTE Oude Tonge: donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg (bed. H.D.). DIERENBESCHERMING Gisteravond is in Dirksland een goed verzorg de, zwarte Labrador opgevangen. De hond draagt een nieuwe rode halsband. Inl. bij mevr. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirks land, tel. 01877 1232. Prijzen incL BTW af depot Spijkenisse. Wijzigingen in prijs en uitvoering voorbehouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1