I Een liireGtie-keet; eerste voorbode van jachthavenwerk te Herkingen Stalmest te kort L "2 1 AQUA-PESCH boven 5% z^^^a ^*M 40B P S2t jaaafeêog Vrijdag 15 februari 1980 No. 4867 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLiLAJSfDSE EN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Waarom de boeren gebeten hond als Europese Gemeenschap ziek is BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 Ingezonden OPEN SCHOOL Ingezonden Parkeren in Goeree OUDERAVOND Chr Kleuter- en Lagere school te Ouddorp Werkloosheid op Flakkee steeg De buitenboordfamilie van Yamaha telt meer dan 40 leden. Ze zijn er weer de nieuwe YAMAHA'S. Alles is in voor raad en we hebben nog enkele 1979-modellen tegen heel aantrekkelijke prijzen, Open Jeugdwerk Meer klachten over hoogte van het Emgo-tarief POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI- ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij ooQtract speciaal tarlel De Europese Gemeenschap en de landbouw worden vaak in één adem genoemd. Het lykt er trouwens op dat de boeren de gebeten hond moeten spe len in Europa. In feite is het Europese landbouwvraagstuk meer een neven- verschqnseL Ernstiger is een Gemeen schap die verlammingsverscliqnselen vertoont en niet goed functioneert. De Europese politieke kopstukken die ruim twintig jaar geleden de Europese Gemeenschap ten doop hielden hadden nauwelijks het vermoeden dat het poli tieke en econonmische klimaat in Euro pa zo grillig en guur zou worden. In de jaren vijftig zat West Europa in de economische lift. Alle politieke kibbelpartijtjes tussen de landen onder ling werden glad gestreken met econo mische groei en welvaart. In de jaren zeventig keerde het getij. Europa groeide niet meer, ontdekte dat de oliekranen elders in de wereld dicht werden gedraaid, kampte met enorme geldontwaarding (inflatie) en zag het werklozenlegioen elke dag gro ter worden. Ze zeggen wel eens dat je in tijden van tegenspoed je vrienden leert kennen. In Europa hebben we het dan ook ge weten: tijdens de oliecrisis 1973/1974 probeerde elk EG-land zijn eigen ener gievoorziening veilig te stellen. Er was geen sprake van een Europees gemeen schappelijk antwoord aan de oliesjeiks. Elk EG-land pakte zijn eigen wapens op om het inflatiespook te lijf te gaan. De geld wereld raakte in de jaren ze ventig danig in de war. Een gemeen schappelijke aanpak van de werkloos heid is er ook al niet bij. Henk Vrede- ling, de Europese commissaris die de sociale (en dus werkgelegenheids-) por tefeuille beheert, kijkt geërgerd toe hoe elk land zijn eigen werkloosheid pro beert te verminderen. Het politiek en economisch klimaat is allesbehalve ideaal voor een soepel draaiende samenwerking van Europese landen. In slechte economische tijden kunnen de politieke eigengereidheden van diverse landen de kop opsteken. De Europese Gemeenschap functio neert niet zo best. Er was alle reden om enkele specialisten (Europakenners) naar hun studiehok te sturen. De Ne derlander Barend Biesheuvel, de Frans man Marjolin en de Brit Dell hebben hun opdracht uitgevoerd. In een lijvig rapport (de Nederlandse tekst omvat 117 pagina's) hebben ze voorstellen ge daan om de „mechanismen en de proce dures van de commimautaire instellin gen aan te passen". Het heeft veel moeite gekost om de diagnosese en het recept van het des kundigen-trio aan de Europese burgers bekend te maken. Sommige staatslie den probeerden het rapport nog enige tijd op te houden. Eigenlijk duidt deze poging weer op een ziekelijk (politiek) verschijnsel in Europa. Het Europa-trio juicht de sinds enke le jaren opererende Europese Top (be raad van regeringsleiders) toe. Deze raad kan de Europese eenwording weer wat meer vaart geven. De regeringslei ders zullen wel een lange termijn poli tiek moeten uitstippelen en een plan met prioriteiten moeten ontvouwen. Beter stapsgewijs met hete hangijzers omgaan, dan alles tegelijkertijd in het Europese vuur gooien. De EG-raad van ministers kan met zo'n Europees Top- plan beter uit de voeten. De ministers moeten zich trouwens meer beperken tot echte beslissingen binnen het zoge naamde lange-termijn-plan. Alle politieke wissewasjes (een broei nest van nationale neigingen) mogen geen enkele ruimte hebben in de EG- ministerraad. Volgens de drie Wijzen (Biesheuvel-Dell-Marjolin) zal het da gelijks bestuur van de EG (de Europese Commissie) meer initiatief moeten to nen. Het dagelijks bestuur (dat moet bestaan uit één lid per EG-staat) moet meer als een hechte groep optreden. Bovendien zullen de genoemde Euro pese Instituten (de EG-Raad - de Euro pese Commissie) nauw moeten samen werken met het Europese Parlement. Dat parlement is gekozen door de Europese burgers en wil dan ook de tanden van een volksvertegenwoordi ging laten zien. Het rapport van de drie Wijzen ademt de noodzakelijke wil om serieus naar meer Europese eenheid te streven. Het Europese trio vindt wel dat alle Euro pese organen serieus moeten worden. In feite ligt hier al een vraagstuk dat zijn kwalijke gevolgen heeft in de Euro pese landbouw. De recente acties van het Europees Parlement (het verwerpen van de EGbegrotlng van 1989) hebben te maken het de verovering van bevoegd heden. De parlementariërs hebben het gevoel dat ze in een Europees monster- koor zitten dat ter opluistering van het Europees gebeuren mag optreden. De ellende van de parlementaire dwarsUg- ging slaat terug naar de landbouw, die financieel heel erg betrokken is bij de Europese integratie. In feite wordt dit Europees competi tiegevecht omgeven met allerlei aanval len op de Europese boeren en het land bouwbeleid. De Europese landbouw schijnt zeer geschikt te zijn voor de un derdog-rol: de landbouw heeft voorop gelopen bij de Europese eenwording en vangt dus veel „wind" of kritiek, de boeren bevechten een redeUjk inkomen en komen te vlug terecht in het gelaak te wereldje van agrarische overschot ten, de landbouw vraagt het grootste aandeel van de EG-gelden op. Het is niet juist de Europese boeren als zondebok aan te wijzen van de ver lamde Gemeenschap. De drie Wijzen hebben in hun rapport mogelijkheden aangegeven om deze verlammingsver schijnselen op te heffen. Huri recept is niet voor de boeren maar voor de EG- Instellingen bedoeld. B. Schouwing. De proefgroepen van de Open School op de Zuidhollandse Eilanden zullen in april a.s. allen worden beëindigd. Per 1 augustus zal ook het kantoor van de lokatie in Hellevoetsluis wor den opgeheven. Vakdocenten, begeleidsters en admi nistratieve medewerksters zulen hope lijk allen per die datum een nieuwe werkkring hebben gevonden. Dit alles is het gevolg van het formeel beëindigen van een proefperiode, welke in 1977 werd gestart, en een nieuw be leid dat is ontwikkeld door de rijks overheid op het gebied van onderwijs en vorming voor volwasenen. In de "i^roefperiode werd, via syste matisch onderzoek, bekeken op welke manier volwassenen, die vroeger wei nig kansen gehad hebben, het beste kunnen leren en dat leren ook kunnen volhouden. Het nieuwe beleid van de Ministeries van Onderwijs, CRM en Sociale Zaken moet ertoe leiden dat, de manier van werken in de proef ontwikkeld, door bestaande instellingen zal worden over genomen. - Dit beleid wordt officieel „Insluizing Open School-werkwijze" genoemd. Konkreet is hiervan de bedoeUng dat dag- en avondscholen voor volwassenen en instellingen voor vormingswerk zo als: buurt- en clubhuizen, volksuniver siteiten, vormingscentra enz. deze Open Schoolmanier van werken verder zullen gaan uitproberen en overnemen. Een voorwaarde daarvoor, gesteld door het Ministerie van Onderwijs de belangrijkste voortrekker van de drie betrokken ministeries is een samen werking van gemeenten, dag- en avond scholen voor volwassenen en instellin gen voor vormingswerk. Zij kunnen gezamenlijk een plan ma ken voor een projektaanvraag bij het Ministerie van Onderwijs. Wordt dit projektplan goedgekeurd door het ministerie, dan wordt maxi maal 100.000,van de kosten daar van vergoed en geld ter beschikking ge steld voor twee personeelsplaatsen. Het team van het Open School Proef- projekt Zuidhollandse Eilanden is dan ook bijzonder blij dat In deze regio ge meentebesturen en instellingen hard sa menwerken om een plan voor een der gelijke pro jektaan vraag te maken. Omdat het gebied van de Zuidhol landse Eilanden groot is, hebben zich drie voorbereidingsgroepen gevormd, t.w. In de Hooksche Waard, Goeree Overflakkee en Voome Putten^Rozen- burg. Deze voorbereidingsgroepen bereiden elk voor de eigen regio, een projektplan en aanvraag voor. Daardoor zou de ma nier van werken uit de Open School voor de hele regio behouden kunnen blijven en verder ontwikkeld kunnen worden. In de laatste twee jaren zijn ook zo genaamde Spontane Open Schoolgroe- pen ontstaan. In deze groepen wordt op dezelfde manier gewerkt als in de proefgroepen, maar staan losser van het officiële onderzoek in de proefgroepen. Door financiële steun van gemeente besturen en inzet van begeleidsters en vakdocenten worden ook via deze spon tane groepen veel volwassenen bereikt. Wat de toekomst zal zyri van deze spontane groepen, in relatie met de in- sluizingsvoorsteUen van het ministerie. Geaóhte redactie. Tot mijn grote vreugde heb Ik uit het slot van Uw artikel over de vergadering van D'66 in het verenigingsgebouw „Oostdam" te Goedereede mogen con cluderen dat de gemeente Goedereede niet langer het Walhalla van de fout- parkeerüers zal zijn. Een jarenlange slaap van Hermandad heeft bij mij de indruk doen ontstaan dat de geplaatste verkeersborden slechts tot doel had den de gemeente op te sieren. Het optreden van de politie tegen het fout parkeren van bezoekers van ge noemde vergadering heeft mij er toe genoopt de bij mij ontstane mening over het doel van de verkeersborden te her zien. Ik spreek dan ook de hoop uit dat het ergerlijke parkeergedrag waarvan men in de Kerkstraat, Molenstraat en Varkensmarkt getuige kan zijn niet aan de nog slaperige ogen van de huidige Hermandad is ontgaan. Mocht echter de eerder bij mij geves tigde indruk over het doel van de ge plaatste borden toch juist zijn, voel ik mij genoodzaakt de autoriteiten er op te wijzen dat ik hun smaak over stedeiyk schoon niet kan delen en het beter zou zijn deze nutteloos geplaatste borden uit het straatbeeld te verwijderen. Met dank voor plaatsing. P. Bruggeman Kerkstraat 19 Goedereede. Het ligt in het voornemen om op dinsdag 19 februari a.s. te half acht 's avonds in de gemeenschapsruimte van de lagere school. Margrietweg nr. 6 te Ouddorp de jaarlqkse ouderavond te houden voor zowel de christelijke kleu ter- als lagere school aldaar. Uitgenodigd zyn ouders van de schoolgaande kleuters/leerlingen van beide scholen, alsmede overige belang stellenden, die het onderwqs Ui het al gemeen doch wel in het byzonder te Ouddorp ter harte gaat. Ter gelegenheid van deze ouderavond hoopt te spreken de heer K. Brouwer te Oostzaan, voorheen leraar aan de chris telijke pedagogische akademie „De Driestar" te Gouda. De heer Brouwer is voor vélen van ons geen onbekende omdat hij al eens eerder een spreek beurt te Ouddorp heeft vervuld. De heer Brouwer hoopt by deze ge legenheid een inleiding te houden, ge titeld: „Uw kind vraagt nu onze aan dacht". In een tijd, waarin veel aan verandering onderhevig is ook op het gebied van het christelijk onder wijs is het zeker van belang, dat dit onderwerp van alle zyden wordt be licht. De heer Brouwer staat bekend als een boeiend spreker en mede gelet op de titel van zijn referaat hoopt het schoolbestuur, dat velen aan de uitno diging tot bijwoning van de ouderavond gevolg zullen geven. Evenals voorgaande jaren zullen ook andere onderwerpen, o.a. in de vorm van jaarverslagen van de hoofdleidster van de kleuterschool en van het hoofd der lagere school aan de orde worden gesteld, zodat de mogelijkheid aanwezig is om in ruime mate aandacht te beste den aan het gehele schoolgebeuren. Indien u geen uitnodiging tot het bij wonen van deze ouderavond heeft ont vangen, hetzij via uw kind(eren), het zij rechtstreeks, behoeft dat u er niet van te weerhouden om uw kennis te ver rijken over het schoolgebeuren te Oud dorp en bent u van harte welkom op deZe ouderavond. Gaarne rekenen wij op uw aanwezig heid. De agenda voor deze avond ziet er als volgt uit: 1. Opening door de voorzitter van het schoolbestuur; 2. Inleiding te verzorgen door de heer K. Brouwer te Oostzaan, getiteld: „Uw kind vraagt nu onze aandacht"; 3. Koffiepauze; 4. Gelegenheid tot het stellen van vra gen over de gehouden inleiding; 5. Jaarverslag activiteiten kleuter school, te verzorgen door mej. J. Vis; 6. Jaarverslag activiteiten lagere school, te verzorgen door de heer E. Bruins- ma; 7. Rondvraag; 8. Sluiting. is ons niet bekend. De minister heeft, onder druk van de verschillende frak- ties in de Kamer, een bedrag van 1 mil joen voor hen moeten reserveren. Het Open Schoolteam hoopt van har te dat, zowel bestaande spontane groe pen als nieuwe volwassenen, binnen het bestaande onderwijs- en vormingswerk, hun kansen zullen krijgen en benutten. De inspanningen van veel mensen in de regio zljn in elk geval veelbelo vend! Voor verdere informatie kunt u zich \Xrenden tot leden van het Open School team. Voor Hoeksche Waard Nel de Geest. Voor Goeree Overflakkee -' Inge Roy- mans. Voor Voome Putten/Rozenburg Han- neke Kamma. Allen bereikbaar onder tel. no. 01883 - 13140 of 16343. Het geduld van de leden van de Wa tersportvereniging „Herkingen" is wel iswaar op de proef gesteld, maar te gro ter kan him verwachting zyn nu er, als eerste aanzet tot het uit te voeren jachthaven-werk een directiekeet op het havenplateau is geplaatst. De ver schoning van die blolckendoos geeft de varende burger ongetwijfeld weer moed. En die moed is niet misplaatst nu Kraayeveld Aannemingsbedrijf b.v. te Barendrecht zowel van het Ministerie van CRM als van de Watersportvereni ging de opdracht heeft gekregen het werk aan te vatten. Die deelname van CRM was lang verbeid, maar nu die binnen is zijn alle beletselen weggeno men die de uitvoering nog tegenhielden. Volgende week wordt door de aanne mer al begonnen met het aanleggen van een persleiding en wanneer er niet te veel tegen zit zou de nieuwe haven al in juli m gebruik kunnen worden ge nomen. Die datum wordt evenwel met het grootste voorbehoud gebezigd. De nieuwe haven komt ten zuiden van de Spui, derhalve rechts achter de be staande haven. De Spui zal worden ge dempt en als speelweide dienst kunnen doen. 's Winters kan er een ijsbaan op worden aangelegd. De directiekeet (links) met rechts de weinig representatieve opstal van de Vereniging. De nieuwe jachthaven zal 250 lig plaatsen bevatten, waarvan er 25 be- schikbaar moeten blijven voor passan ten. De overige 225 kunnen en zijn inmiddels voor een groot deel) door de watersportvereniging verhuurd. Mo menteel zijn nog enkele plaatsen be schikbaar en dat is een weelde die de Watersportvereniging in haar overi gens nog jonge bestaan nog niet heeft gekend. De werkloosheid onder de mnl. be roepsbevolking op Goeree Overflakkee is boven de 5"/o gestegen. Was het per centage in december vorig jaar nog 4,2; in de januarimaand liep het op tot 5,07%, een cijfer dat schril afsteekt te gen de percentages 2,27 en 2,60 In resp. Spijkenisse en Oud Beyerland. In de januari-maand stonden 406 mnl. werklozen geregistreerd. In december waren dat er nog 330, een toename der halve van 76. Onder de werklozen be vinden zich 40 jongeren t/m 18 jaar. Een stijging vond vooral plaats on der de bouwvakkers. De onderverdeling is als volgt: Bouwvakkers 151 (was in december nog 108), metaalbewerkers 33; land- bouwpersoneel 54; Horeca personeel 7; scheepvaartpersoneel 3; transportper soneel 35; handelspersoneel 9; kantoor personeel 20; onderwijzend personeel 1; sociaal-geneeskundig personeel 3; losse arbeiders 59; overigen 31. Er is een geregistreerde vraag naar 61 mnl. werknemers. De werkloosheid onder vrouwen bleef in de januarimaand vrijwel constant; met 148 werkzoekenden twee meer als in december. De vraag is uitermate gering, slechts 6. Voor de oorlog, waren de landbouw bedrijven in Zuidwestelijk Nederland bijna uitsluitend allemaal gemengde be drijven, d.w.z. naast het verbouwen van agrarische producten, hield iedere boer zich bezig met het fokken van melk- en/ of slachtvee. Een goed gevulde mestput, was een onderdeel van ieder agrarisch bedrijf. De laatste 25 jaar veranderde dat. De mestput bleef schoon en de stallen leeg, andere leefgewoonten kwamen in zwang. De landbouwer wUde niet lan ger slaaf zijn van zijn vee, naarmate het personeel van de hofstee verdween. De gevolgen van de nieuwe leefwijze beginnen zich nu te wreken op het ge bied van de bodemvruchtbaarheid. We gens gebrek aan agrarische meststof fen verminderen de opbrengsten in het Zuidwestelijk kleigebied, zodanig' dat drie landbouw consulentschappen voor de landbouw In het betrokken gebied, er wat aan gaan doen. In de voorlichting gaat men er op ha meren, dat zoveel mogelijk groenbe mesting moet worden toegepast, terwijl men aanvoer van stalmest uit andere gebieden wil gaan stimuleren. Onder- ploegen van bietenblad en stro wordt aanbevolen. MELISSANT KERKDIENST Voor de Ger. Gem. in Nederland hoopt a.s. dinsdag 19 februari, 's avonds half acht voor te gaan ds. van Beek van Opheusden. r YAMAHII i ESCH Broekweg 8 3253 XB Ouddorp (Z.-H.) Tel. 01878-1295 of 2011 Fa. W. A. Pf MIDDELHARNIS A.s. zaterdag hoopt het Open- Jeugd werk weer een fantastische avond te organiseren voor alle jeugd vanaf 15 jaar. Ditmaal met een spel- en quizavond. De toegang is vrij maar je moet wel van lachen houden. Voor de oudere jeugd is er op de „losse" avonden nu ook een andere mo gelijkheid dan alleen spel, er is n.l. nu ook een gezelligheids-, gesprekszaal bij gekomen. Dus komt allen a.s. zaterdag om half 8 en alle andere zaterdagen om 7 uur naar „De Hoeksteen" in de Ring te Middelhamis. THOLEN Kerkelüke colecten: De in 1979 in de Hervormde Kerk gehouden algemene collecten hebben 85.607,10 opgebracht. In 1978 was dat 78.958,39. De oogstcollecte bedroeg 10.898,10, de vorige keer 10.757,82. De busjes voor de kerktelefoon brach ten in 1979 6.670,63 op en in 1978 7.176,32. Het verjaringsfonds bracht 3.822,50 op tegen 3.359,85 in 1978. De busjes bij de uitganen voor de zit plaatsen brachten 1.053,30 op. In 1978 was dit 1.042,45. Watersport: In de zaal van Hof van Holland hield d? Watersportvereniging „De Kogge" een bijeenkomst. Voor de leden werd er een film vertoond van het echtpaar Anthoni uit Italië. Zij filmden tijdens duiktochten in de Oosterschelde het leven van bloemdie^ ren, schaaldleren en vissen. Na de pauze hield de heer Stoffer Er gaan in de onderscheidene ge meenteraden op het eiland steeds meer stemmen op die getuigen van ontevre denheid over de hoogte van de electri- citeitstarieven. Dat gebeurde ook j.l. donderdag tn de vergadering van de raad van Middelhamis. Ook in het door de Kamer van Koop handel uitgebrachte rapport „de regio nale economie van Goeree Overflakkee" worden de electriciteitstarieven ter sprake gebracht, met name de zwaarte daarvan voor het bedrijfsleven. De raadsvoorzitter, loco burg. L. C. Kievit verklaarde in antwoord op de vragen dat er door de Kamer van Koop handel een onderzoek zal worden inge steld waarvan de uitslag met die van vergelijkbare bedrijven vergeleken zal worden. Overigens meende dhr. Kie vit te weten dat het tarief voor huis houdelijk gebruik weinig afwijkt van het landelijk gemiddelde; wel steken de tarieven voor het grootverbruik bo ven het landelijke uit. Meerdere raadsleden zien het onder zoek met belangstelling tegemoet; zo ook een van de commissarissen, WD raadslid Kersbergen, die beu van de klachten hoopt dat de uitslag van het onderzoek vele daarvan zal ont zenuwen. van de rijkspolitie te water een lezing over de verkeersveiligheid in het alge meen, de veUigheid op het water, de vissrijwet en het bijzondere reglement van Schelde-Rijnkanaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1