EiiAHDEn niEuws Velen betüonden overleden heer Terlouw de „laatste liefde" Semi-bungalows te Den Bommel Foto-Blankers Een aeslaagde foto gratis laten vergroten? Dat kan! 3e blad Vrijdag 8 februari 1980 No. 4865 MIDDELHARNIS: ff Hoorzittingen over het reereatieplan Haringvliet VAKANTIE 1980 DE FIETS HOORT ERBIJ Frans van Tilburg geeft orgel bespeling in de Singelkerk Te koop nog enkele in het bestemmingsplan „Kleine Kreek". De woningen (2 typen) zijn riant gesitueerd. Bij elke woning een vOor- en royale achtertuin met zonneterras en schuifdeuren naar de Uving, terras op het zuiden en vrij uitzicht op de polder. Op de begane grond een grote living met vide, open keuken, open haard centraal in de living, een open trap naar de verdieping, bijkeuken en een ruime garage. Ook op de begane grond: de zonnige slaapkamer aan het tuin- terras op het zuiden en een luxueuze badkamer met Ugbad. Op de verdieping: 2 slaapkamers, hobbyruimte en bergruimte. Mke woning is voorzien van een C.V.-iostallatie en een warm watervoorziening. Koopsom: vanal 243.500,—, incl. B.T.W. en 380 m^ grond vrij op naam. Ook eventueel als Casco. Prijs n.o. te komen. inlichtingen: Bouwbedrijf J. KROON ZN. B.V. Voorstraat 32 3258 BA Den Bommel tel. 01871 - 1295 of 1609 OVERVLOED AAN COGNAC 3 postzegels van politici Prof Print Systeem De jongste van Opel heeft wer kelijk alles in zich. Neem de sporti- viteit van de Kadett SR, bijvoorbeeld. Aangepaste vering, extra brede banden en lichtmetalen velgen. Plus 55 kW (75 DIN-pk) onder de kap ('n top van 158 km/u). Da's goed voor snelheid, bochtenwerk, aktief autorijden. Kom 'm eens proberen, de jongste van Opel: de nieuwe Kadett Aan de teraardebestelling van de overleden oud-hulpprediker, de eerw. heer A. Terlouw vooraf werd j.l. dins dagmiddag in de Ned. Herv. Kerk van Middelhamis een indrukwekkende rouwdienst gehouden. Niet om daarin de overledene de laat ste eer te bewijzen, maar zoals de voorganger ds. J. T. Cazander het bena drukte hem de laatste liefde te beto nen. Ere werd slechts Hem gebracht in Wiens dienst dhr. Terlouw mocht ver- grgzen, als „dienstknecht van de een voud". Het viel ds. Cazander niet moeilijk de overledene, met wie hij in broederlijke liefde verbonden was geweest, te teke nen, gaand door de gemeente, in een voud, met zich dragend een schat in aarden vaten, trachtend de gemeente samen te binden rondom het Woord, lo pend totdat het hem te moeilijk werd maar zich gedragen wetend door het geloof, waarvan hij op vele plaatsen ge tuigen mocht. De tekst waarop ds. Cazander de pre diking baseerde was door de stervende zelf gekozen; 2 Timotheus 4 vers 6-8 waarin Paulus voor zijn sterven terug ziet op de goede strijd: „want ik wordt nu tot een dankoffer geofferd, en de tijd mijner ontbinding is aanstaande. Ik heb de goede strijd gestreden, ik héb de loop beëindigd, ik heb het geloof behouden, voorts is mij weggelegd de kroon der rechtvaardigheid, welke de Heere, de rechtvaardige Rechter, mij in die dag geven zal, en niet alleen mij, maar ook allen die Zijne verscliijning liefgehad hebben". Wetend dat de rechtvaardiging door het geloof ook voor dhr. Terlouw heeft mogen gelden maande ds. Cazander de rouw die in de familie en in de ge meente heerst op christelijke wijze te doen verlopen. Treurend weliswaar om hem die is heengegaan, maar dankbaar dat hij in leven en in sterven Christus verheerlij ken mocht. Ds. duidde erop dat het gebruik van de „ik" vorm door Paulus niet duidt op een geloofsegoïsme, zomin als dat van dhr. Terlouw gezegd kon worden, maar dat het vervolg van de tekst wijst op de genade en de kroon der rechtvaardig heid voor allen die Zijn verschijning hebben liefgehad: „Hebt U Zijn verschijning in het vlees lief en ziet U naar Hem uit in Zijn nieuwe verschijning?" zo vroeg ds. Ca zander de aanwezigen af, wetend hoe zeer de overledene heeft verlangd. Hoe zeer hy ook gestreden heeft in zijn lang niet gemakkelijke positie, maar hoe hij ook overtuigd is geweest van de waar heid van Gods belofte waarvan hij, nauwelijks nog tot spreken in staat, heeft mogen getuigen. „Broeder Terlouw, een goede thuis komst en een goede inkomst in het He mels Jeruzalem, met de strijdende en triomferende Kerk", zo eindigde ds. Ca zander. Eerder in de dienst was door twee sprekers het woord gevoerd. Ds. T. Poot deed dat namens de oud predikanten van Middelhamis, van wie ook ds. Schip per, ds Maasland en ds. Vergunst aan wezig waren. Ds. G. C. de Jong, de huidige Herv. predikant sprak namens de kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente. Ds. Poot haalde aan de overledene goede herinneringen op. „De kern waar uit hij leefde en waaruit hij sprak Ugt verwoord in Ps. 32" had ds. Poot er varen in de goede tijd waarin hij met dhr. Terlouw samen de gemeente had gediend. „Hij had een priesterlijk hart ontvan gen waarop hij de gemeente droeg, be keerden en onbekeerden, jongeren en ouderen en als predikant kon je je geen betere hulpprediker wensen dan deze eenvoudige mens", aldus ds. Poot, er kennend veel van de geestelijke- en pas torale wijsheid van dhr. Terlouw te heb ben geleerd. Ds. maande in het heengaan van dhr. Terlouw Gode te verheerlijken, dank baar om wat God in hem geschonken heeft. Hartelijke woorden van deelneming werden ook gesproken door ds. G. C. de Jong. „Zijn lichaam werd gesloopt, maar zijn geest bleef levendig", zo had ds. de Jong ervaren in het halve jaar waarin hij de overledene heeft gekend. Ds. de Jong had de stervende heer Terlouw in zijn laatste dagen begeleid: „hij poogde nog te reageren toen wij het iiadden over de opstandingskracht van Christus, maar hij kon niet meer, het hoefde ook niet meer, de tijd was aan gebroken dat zijn Heere en HeUand hem thuishaalde". „Aan hem is de belofte vervuld die alle pelgrims hier op aarde meekrijgen: „en Ik zal u brengen te Sion" aldus ds. de Jong, Gode de eer en dank toebren gend en de achtergebleven familieleden troost toebiddend. Met het uitspreken van de geloofsbe- Iqdenis door ds. de Jong werd de dienst besloten waarna de overledene werd uitgedragen onder de klanken van een van de psalmen die hem lief waren: „dan ga ik op tot Gods altaren". De Werkcommissle Reereatieplan Ha ringvliet organiseert drie hoorzittingen over het HaringvUetplan, en wel op 12, 26 en 28 februari in respectievelijk Nu- mansdorp, Middelhamis en Hellevoet- sluis. Numansdorp; dinsdag 12 februari, sociaal-cultureel centrum „De Toren stee", Raadhuisstraat 5; Middelhamis: dinsdag 26 februari kantine sporthal, Sportlaan 2; Hellevoetsluis: donderdag 28 febru ari, ontmoetingscentrum ,J3e Veste", Oostzanddijk 3. Aanvang: steeds om 20.00 uur. De Werkcommissle Reereatieplan Ha ringvliet presenteerde het HaringvUet plan op 27 november 1979. Enkele hoofdlijnen uit het Haring vUetplan zijn: een evenwichtige ontwikkeUng van recreatie- en natuurbeheer; maatregelen voor de opvang van jachten, een gelijkmatiger spreiding over het water en het beter benut ten van de beschikbare oppervlakte; de grootste woonkernen dichtbij de hoofdverkeerswegen moeten de groei van het aantal jachten het eerst opvangen. Een samenvatting van het Haring vUetplan is gratis verkrijgbaar bij Bu reau voorlichting van de provincie Zuid HoUand, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag, telefoon 070 - 26 41 11. Het gehele plan ligt ter inzage op de gemeentesecretariën van Middelhamis, Dirksland, Oostflakkee, Goedereede, Hel levoetsluis, Oudenhoom, Zuidland, Goudswaard, Z Beyerland en Numans dorp. De dageiykse berichtgeving in de kranten mag dan misschien vaak als somber op ons overkomen, dat neemt niet weg dat wö toch ook graag aan de plezierige dingen in het leven denken. Al was het maar om de moed erin te houden. Bfl die plezierige dingen beho ren vakantie en vr^e tyd. Denk daarby ook aan de fiets, want de fiets hoort er bij. „Het toeren laat geen behoefte onver vuld; Uchaam en geest worden geoe fend, gesterkt, veredeld en de ziel wordt tot een rijk van gedachten en verbeel dingskracht. Laten wij die geest ontwikkelen, die stemmen in de bomen herkent, boeken in vlietende beekjes, redevoeringen in stenen en goeds in alles, en laten wij vermaak scheppen in de met bloemen begroeide kanten der vaart en als wij rusten aan de kant van de weg moeten wij ons amuseren met de bewegingen van de daarin voorkomende vertegen woordigers van het koninkrijk der die ren". Dat is een citaat uit het „Handboek voor wielrijders" dat in 1891 verscheen. De fiets was toen nog heel jong, maar men had al wel ontdekt wat de fiets voor de mens betekent. Wij zouden het nu heel anders zeggen dan dit in het eind van de volrge eeuw werd gedaan. Zeker minder bloemrijk, maar de es sentie is wel gebleven. De fiets is een persoonlijk vervoermiddel, dat ons niet in de steek laat. Als fietser ben je niet afhankelijk van de laatste druppels olie in de tank, van een eventuele stagnerende energievoor ziening en je wordt niet gehinderd door voortkruipen in lange fUes. Het is waar, de fietser moet zèU de energie voor zijn voortbeweging leveren, maar daarin zit ook een grote charme. Op eigen kracht vooruit. Gezonde be weging nemen. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat steeds meer mensen voor ontspanning en Uchaamstraining de fiets gebruiken en dat ook fietsva- kanties steeds hoger genoteerd staan. Veel fietsvakantiemogeiykheden Op de fiets kun je letterlijk aUe kan ten uit. De fietsvakantiemogeUjkheden zijn vele. Je kunt om te gaan fietsen thuis, bij de eigen voordeur, beginnen. Maar je kunt ook de fiets met de auto meenemen, door anderen naar elders laten vervoeren of op een plaats naar keuze een fiets huren. Je kunt zelf een fietsvakantie uitstippelen of dit aan an deren overlaten. In Nederland en ook in andere landen worden op het ogenblik fietsarrange- menten aangeboden; helemaal verzorgd met inbegrip van overnachtingen, maal tijden en desgewenst een huurfiets. En altijd of men nu zelf kiest of een ander de routes laat bepalen zul len het verrassingstochten worden, om dat een fietser de mogelijkheid heeft aantrekkelijk wegen te kiezen die je met andere vervoermiddelen links moet laten liggen. Al fietsende kom je waar je anders nooit komt, je ziet veel en je ont moet mensen die anders onbereikbaar blijven. Je hoeft het maken van tochten niet te beperken tot wat nog altijd „de grote vankantie" wordt genoemd. Een weekend, vrije dagen en straks, als de dagen weer lengen, een mooie avond, zijn zeer geschikt voor het ma ken van een ontspannende fietstocht, een ontdekkingstocht door de natuur of bezienswaardige steden en dorpen. Wie daarbij volop van de fiets wil ge nieten, kan het in de serie „Fietsotheek" verschenen boekje „Goede raad voor fietstochten" worden aangeraden, dat door overmaking van 6,40 op postre kening nr. 234567 kan worden aange vraagd bij de stichting fiets! in Amster dam. Hierin worden veel nuttige adviezen gegeven over veel onderwerpen die met het maken van fietstochten en het hou den van fietsvakanties te maken heb ben. Zo bijvoorbeeld over het uitzetten van tochten en de kaarten die men hiervoor kan gebruiken, over vele soorten fiets tassen en de juiste wijze van bepakking, over de meest geschikte fietsen voor toeristische doeleinden, over het gebruik van de versnellingen en wat men moet doen als men onverhoopt pech onder weg krijgt. Ook andere landen Nederland is een klassiek fietsland met een dicht net van fietspaden en veel voorzieningen voor toeristische fietsers. Maar ook andere landen komen voor De van radio en televisie zeer bekende organist en dirigent Frans van TUburg hoopt op zaterdag 9 februari a.s., 's avonds om acht uur, een orgelbespe ling te geven op het prachtige orgel van de Ridderkerkse Singelkerk. Ook de leiding van de samenzang is in zijn handen. Het is voor de eerste maal dat deze bekende grootmeester een concert geeft in de Singelkerk. Zijn sporen heeft hij in Ridderkerk en omgeving reeds lang verdiend, im mers onder zijn voortreffelijke leiding zingt het bekende Ridderkerkse Chris telijk Gemengd Koor en heeft triomfen gemaakt die tot ver over onze grenzen klinken. Niet aUeen via de radio en grammo foonplaten, maar ook maakten zij samen met hun dirigent toemees o.a. door En geland. Het is zeker de moeite waard om ook nu eens te gaan luisteren naar organist Frans van Tilburg als hij Ridderkerks oude hart (de Singelkerk) zal laten jui chen en mediteren. Onlangs keerde hij terug van een con- certtoemee door Amerika terwijl hij ook als organist een graag geziene gast is in Duitsland en Engeland. Frans van Tilburg (46) genoot zijn op leiding voornamelijk bij de Gorinchemse organist Jan Bonefaas met als uiteinde lijke bekroning een afronding van zijn studie bij niemand minder dan Feike Asma, Thans is hij organist in de Her vormde kerk te Werkendam. Voor zijn Ridderkerkse publiek heeft hij een buitengewoon mooi programma samengesteld. Frans van Tüburg opent met de Hymne over Psalm 75 van Jan Zwart waarna 2 psalmbewerkingen van Asma en Zwart op het programma staan. Van de grote componist Bach worden de machtige Dorische Toccata en het prachtige koraalvoorspel „Nun komm' der Heiden Heiland" voorgedragen. Ook Mendelssohn is vertegenwoordigd in diens mooie 2e sonate. Van WUliam Walond speelt Frans van Tilburg het levendige AUegro-vlva- ce met daarna Gigue van Loeillet en de bruisende Tuba Tune van Cocker. Vervolgens speelt hij van zijn leer meester Feike Asma de prachtige ko raalbewerking „Verlosser, Vriend, Gij hoop en lust" waarna het mooie Andan te religioso van Simon Landsman door de Singelkerk zal ruisen. Het orgelprogramma wordt besloten met de alles overrompelende Toccata van Jos. Callaerts met daarna de Fan tasie over Psalm 99 van Jan Bonefaas met aansluitende massale samenzang. De kerk gaat om zeven uur open, de toegang is gratis en de organiserende kerkvoogdij van de wijkgemeente Sin gelkerk hoopt ook nu weer dat haar 1000 zitplaatsen tellende kerk vol zal zijn. Bij de vorige bespeling van Klaas J. Mulder was de kerk om half acht reeds vol. Komt aUen, het is de moeite meer dan waard!!! een fietsvakantie in aanmerking. En u kunt er bijna zeker van zijn dat zo'n fietsvakantie een bijzondere vakantie zal worden. Nederlanders gaan graag naar het buitenland, kijken graag over de gren zen. De cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek jaarUjks verzamelt en publiceert bewijzen dat. De trek over de grenzen wordt jaarlijks groter. Zo'n zes tot zeven miljoen vakanties worden jaarlijks in het buitenland door gebracht tegenover ongeveer vier mil joen vakanties in het eigen land. Toch wordt de laatste tijd met be zorgdheid gekeken naar de zoveel duur der geworden buitenlandse vakantie aanbiedingen. De fiets biedt soulaas. Voor fietsers staan vooral bepaalde landen hoog ge noteerd, al breidt het aantal van deze landen zich steeds uit. Wij noemen in dit verband België, Frankrijk, De Duit se Bondsrepubliek, Denemarken, Enge land en Ierland. De vraag naar informatie over fiets- mogelijkheden in het buitenland is zo groot geworden dat door de A.N.W.B. en de stichting: fiets! op het ogenblik een zo'n honderd pagina's tellende gids wordt saimengesteld die onder de titel „Fietsvakantie in het buitenland" over enkele maanden zal verschijnen. U hoeft niet per sé voor het buiten land te kiezen, maar wat u ook doet, vergeet de fiets niet. Fiets en vrije tijd horen bij elkaar. HONG KONG CHINEZEN RECORD-DRINKERS Met een import van 8 miljoen flessen per jaar voor zo'n vier miljoen inwo ners valt de Chinezen van Hong Kong de twijfelachtige eer te beurt het we reldrecord cognacdrinken te bezitten. Een gedeelte hiervan wordt weliswaar weer uitgevoerd naar China, maar zij weten er toch zelf ook wel weg mee: ze drinken het namelijk aangelengd met water als tafelwijn. Prettig voor de producenten in Cog nac, die tegen een vrijwel onuitputtelij ke voorraad van 1 miljard flessen aan kijken. En deze voorraad zal er met de 1979 oogst niet minder op worden. De wijn waaruit cognac wordt gedis tilleerd, vloeide het afgelopen seizoen zo overvloedig dat zij in zwembaden moest worden opgeslagen. Naar verwacht zal het jaar 1979 een miljoen hectoUter pure cognac opleve ren. Van de 144,6 miljoen flessen die vo rige campagne (sept. '78/'79) verkocht werden, dronken de Fransen er zelf 32,5 miljoen op. Ruim 112 miljoen flessen werden ge ëxporteerd, 10»/o meer als het voorgaan de jaar. Hiervan namen de Britten er 20 miljoen voor him rekening, de Ame- DIRKSLAND Studievereniging S.G.P. Maandagavond 7.30 uur hoopt de stu- dieverg. der S.G.P. weer bijeen te ko men in het vergaderlokaal van de Ger. Gem. Inleider is dhr. M. van Nieuwaal over het onderwerp: „Verkeersbeleid: auto weg of auto weg?" Belangstellenden zijn harteUjk wel kom. Op 4 maart komen 3 postzegels gewijd aan niet meer in leven zijnde Neder landse politici uit. Afgebeeld zijn: Jhr. Mr. A. F. de Sa- vomin Lohman, Chr. Historisch po liticus, op een zegel van 45 cent; de so cialist Mr. P. J. Troelstra, op een zegel van 50 cent en Mr. P. J. Oud, liberaal, op een zegel van 60 cent. Op de achtergrond van de postzegels is de zetel van de voorzitter van de Tweede Kamer zichtbaar. De postzegels zijn ontworpen door de Amsterdamse kunstenaar Jan van Toom. rikanen 15 miljoen, de West-Duitsers 12 miljoen, de Belgen 6 miljoen en de Ne derlanders iets meer dan 3,5 mUjoen. Breng nu uw fotorolletje bij ons voor ontwikkelen en .afdrukken. Als u de foto's terug krijgt, zit daar een leuke sticker bij met een bon die recht geeft op een gratis vergroting. Kom met het negatief van uw keuze (niet losknippen, maar de hele film strook inleveren!) naar onze fotovak- zaak en wij maken daarvan een gra tis vergroting van 13 x 13 van een vierkant negatief, of 13 x 18 van een rechthoekig ne gatief. Deze aanbieding is 3 maanden geldig. Maar wacht u vooral niet te lang.. De enige speciaalzaak met 'A: MEER FOTO ii( HOOGSTE KWAUTEIT ZELFDE PEIJS Hobbemastr. 49 Printshop Middelhamis Westdijk 7 Tel. 01870-2461 DE BESTE ZAAK VOOR BETEFt FOTOWERK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9