jeugd noeKje a a n n n n r: u VERKOOPSTER hernesseroord naaister 1^2 Eilanden-nieuws famiiiebericiiten Komeenspratenöver Volvo op LPG middelhamis AUTODIEFSTAL, een zaak van miljarden De gang van zaken op het akkerbouwbedrijf Sigaretten roken in Nederland blijft stabiel Oud papier DAMMEN ,,DENK EN ZET'' l i M 5 6 7 B S Binnenkort hebben wij plaats in onze moderne zaak voor een Wij wiUen graag in kontakt komen met een vlot meisje, die graag wil werken in een modehuis. Je moet geen schoolverplich- tingen meer hebben. Bel 01870 - 2794 en maak een afspraak, uitsluitend overdag! RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP GOEREE-OVERFLAKKEE Atheneum - H.A.V.O.-M.A.V.O. Burg. MIJSLAAN 5 MTODELHARNIS 01870 - 2777 VOORLICHTINGSAVOND EN INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN De Rijksscholengemeenschap Goeree-Overflakkee organiseert een VOORLICHTINGSAVOND ten behoeve van leerlingen van de zesde klas van de basisschool op donderdag 21 februari 1980 om 19.30 uur in de aula van het hoofdgebouw, Burg. Mijslaan 5. Zowel ouders/verzorgers als toekomstige brugklasleerUnigen zijn van harte welkom. Aansluitend is er gelegenheid leerlingen te laten inschrijven voor de nieuwe cursus. Ook op woensdag 27 februari 1980 van 19.00 tot 20.30 uur kunnen leerlingen worden ingeschreven. Leerlingen die in het bezit zijn van een mavo-4 diploma of die dit diploma dit jaar hopen te behalen en hun studie aan de havo-afdeling willen voortzetten, kunnen zich vóór 1 met a.s. opgeven. drs. J. C. Traas.rector ned. hervormd centrum voor geestelijk gehandicapten „Hernesseroord", een inrichting voor de begeleiding, be handeling en opvoeding van 340 geestelijk gehandicapten, en deel uitmakend van „de open ankh, stichting dienstver lening geestelijke gezondheidszorg" (v.h. de N.H. stichtin gen te Soesterberg)vraagt een TAAKINHOUD Meer dan 20.000 km per jaar? Automobielbedrijf A. A. Blokland B.V. Molenweg 14, Middelhamis, tel. 01870-2134. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS'^ Vrijdag, 8 februari 1980. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. 666. In de oorlog 1940 - 1945 werd het getal 666 uit de Bijbel omgezet in de naam Hitteler, maar ik kan er niet meer op komen hoe men uit die 666 deze naam haalde. Antwoord: U ziet het niet zo duide lijk, omdat u de naam Hitler verkeerd spelt (met 8 letters). In de oorlog heeft men allerlei bete kenissen gehecht aan bepaalde passages uit de Bijbel en diverse andere boeken en zelfs aan vroegere voorspellingen van ooit befaamde helderzienaen. Opmerkelijk is in elk geval, dat de drie zessen in het getal 66b vêin het bij belboek Openbaring 13 18 betekent: vast en zeker zullen het er zes zijn! En bij de belangrijkste figuren uit de laat ste wereldoorlog zien we namen van zes letters. Denk maar aan Hitler, aan Franco en aan Benito. Zelfs enkele hooggeplaatste Japanners kon men er toe rekenen. Er zijn daarom zelfs platen vervaar digd met zes honden, die dan enigszins de trekken vertoonden van de zes oor logsleiders, Churchill, Roosevelt, Stalin (ook 6 letters). Hitler, Mussolini en Hiro- hito, soms met kaarten in de hand, waarop men vaak deze kaarten kon zien en dan zag men natuurlijk dat de geallieerden de beste troeven in handen haddenLater durfde men die kaar ten en de gezichten niet zo duidelijk meer af te beelden en bleef het bij een plaat met zes honden zonder meer. VLEK IN VLOERKLEED. Doordat crêpepapier nat werd is er in onze wollen vloerbedekking een rode vlek ontstaan. Hoe krijgen wij die er weer uit? Antwoord: De anillinekleurstof uit dit papier is i.h.a. wel te verwijderen, maar de kunst is natuurlijk dit te doen zonder een kring of plek met afwijken de kleur achter te laten. Daarom moet u beginnen de plek te deppen met lauwwarme spiritus. U mag deze vloeistof natuurlijk niet in een pannetje op het vuur zetten. U ver warmt haar üi een warmwaterbad nadat de gasvlam gedoofd is. Lukt het hiermee niet, dan neemt u citroenzuur. Naar keuze kunt u er met een doorgesneden citroen over wrijven dan wel enkele blokjes citroenzuur in lauw water oplossen. Pas als het nu óók niet lukt nemen we wat zuiveringszout of bleekwater te hulp. Met deze laatste lukt het altijd, maar nu bestaat er kans dat er een kring of lichte plek ontstaat. Daarom moet u er zo weinig mogelijk van nemen en deppen met een vochtige doek. Zodra de kleurstof weg is moet u met een natte, schone doek de resten van het gebruikte reinigingsmiddel verwij deren. Hierbij mag u de plek best goed nat maken, mits ze naderhand weer op droogt. WONINGGIDSEN. Zijn er ook instellingen of bedrijven die woninggidsen uitgeven? Antwoord: Dat waren er vroeger vele. Denk slechts aan Bonaventura met haar „Woongaard, nationaal bouw- en woningmagazine" en vele soortgelijke periodieken. Ze zijn alle verdwenen om dat ze geen functie hadden. Immers, om een huis te kunnen hu ren moet u in de niet geUberaliseerde gebieden, economisch gebonden zijn aan de gemeente waar dat huis staat. Wilt u daarentegen kopen, dan hoeft u maar één kik te geven bij een make laar en hij stopt uw brievenbus vol met krantjes. Daar u in het oosten des lands woont kunt u het beste zo'n kik geven bij een u bekende makelaar en u zult nog vele jaren lang dokumentatie ontvangen. Daarentegen moet u voor huur en verhuur afgaan op de advertenties van dag- en weekbladen. De bemiddeling bij woningruil was te ingewikkeld om daar een afzonderlijk soort bedrijven voor overeind te hou den. Want bij ruiling van een huurhuis heeft de huurder niet zo heel veel te vertellen. KONIJN VERHAART. Mijn bontjas van konijnevellen valt uit. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Konijn is niet het duur zaamste bont dat bestaat en hierbij is uitharen op den duur niet te vermijden. Als de jas dus al oud is zult u er in moeten berusten. Is dat niet zo, dan kunt u een aluinbehandeling toepassen. U neemt daarvoor 50 gram aluin (dat kunt u halen bij een drogist) en lost dat op in een liter lauw water. U giet de aluinoplossing in een plat bakje of schaaltje en u bevochtigt een stevige borstel daarin. Daarmee borstelt u de jas met de vleug mee en zo, dat de haren ook bij de inplant nat worden. De aluin maakt n.l. dat die inplant zich samentrekt, waardoor het uitval len ophoudt. Nadat de jas aldus behan deld is laat u hem langzaam drogen in een matig verwarmde kamer. 1« het blad voor uw VAN DOOFPOT NAAR P... POT. Ons hondje deed een plas tegen onze antieke, koperen doofpot. Het gevolg was: een aantal uitgebeten strepen. Wij hebben van alles geprobeerd om die strepen weg te krijgen, maar vergeefs. Weet u een middel? Antwoord: Wel als u er meteen bij was geweest, want dan was een vochtige doek voldoende geweest om de onwel riekende vloeistof te verwijderen. Maar een hond is een vleeseter en zijn urine bevat veel salpeter. Dat bijt in op ijzer en koper en vormt daar allerlei verbindingen die wel weg te krijgen zijn, maar alleen met bijtende middelen die de kwaal nog erger maken. Er zit o.i. niets ander op, dan de aan getaste plek opnieuw te polijsten, d.w.z. te schuren. U kunt bij een doe-het-zelf-zaak een zeer zacht schuurmiddel halen, dat vrij wel geen krassen achterlaat. Gebeurt dit toch, dan moet u de hele doofpot be handelen. U kunt ook de pot opsturen naar een polijstbedrijf. Een antiekhandelaar kan u daarbij wel helpen. Er wordt dan a.h.w. een miniem laagje koper wegge poetst en mèt dat laagje ook het aange taste koper op de plek waar de strepen zitten. Nogmaals: er zijn volop middelen die het aangetaste koper wegbij ten, maar die maken o.i. de strepen nog dieper. Na plaatselijk polijsten kunt u de pot natuurlijk ook een slag draaien, zo dat een eventuele afwijking niet te zien is. STAMHOUDER. Als wij een zoon krijgen, is dat een stamhouder, maar als je eerst een doch tertje en daarna pas een zoon krijgt, hoe zit het dan? Ik dacht dat 't geen verschil maakt, als 't maar de oudste zoon is. Antwoord: De volgorde is niet be langrijk. De dochters zullen bij hun hu welijk namelijk de naam van hun ei gen vader niet in die van htm kinderen kunnen voortzetten. En een ongetrouwde dochter draagt zelf wel vaders naam, maar geldt toch niet als een nieuwe stam. Ook niet in dien zij kinderen krijgt die haar naam ontvangen. Van oudsher is de oudste zoon van een gezin de stamhouder, omdat op hem de instandhouding van de familie berust. Dat dateert nog uit de riddertijd, toen de oudste zoon het familiewapen en de familiebezittingen zoals het kas teel enz. erfde en andere gezinsleden het met minder moesten doen. Bij min der beschaafde volkeren had de oudste zoon alle rechten en na hem geboren zoons weinig of geen. Tegenwoordig kan men zeggen, dat alle zoons stamhouders zijn, omdat ze de familienaam voor uitsterven kun nen behoeden. Blijft een oudste zoon zónder kinde ren, dan kan een broer die wel kinderen krijgt en daaronder zonen telt, de rol van stamhouder overnemen. AMARYLLIS. Elk jaar plant ik een Amaryllisbol en die groeit altijd mooi uit, maar de plant wordt nooit hoger dan 50 cm. En nu op eens heb ik een plant van 93 cm. hoog, gemeten vanaf de bol. Hoe komt dat? Antwoord: Wij moeten aannemen, dat u precies dezelfde behandeling hebt toegepast, dus dezelfde temperatuur, de zelfde belichting enz. maar ook, dat u van precies dezelfde diameter bol bent uitgegaan als andere jaren. Ten slotte moet dan ook de soort nog dezelfde zijn, want er zijn verscheidene rassen. Als dit alles precies gelijk is, ligt de oorzaak in het weer tijdens de vorming van de bol. ledere bloemist die zelf tulpen for ceert of hyacinthen e.a. bolgewassen kan u vertellen, dat de bloemvorming het ene jaar veel vlotter gaat dan in het andere. Het is gewoon een samenspel van alle groeifaktoren. Als u nu vraagt: maar waardoor ont staat nu die ongewone lengtegroei? dan kan niemand dat precies verklaren. Het enige dat bekend is op dit gebied is, dat tijdens koele zomers bollen gevormd worden met neiging tot veel lengte- groei en in warme zomers minder. PARAFFINE OM KAAS. Hierbij wat schilfers van een kaas, die verpakt was in paraffine, een z.g. dieetkaas. De vraag is nu: kan ik die kaas met korst en al eten of niet. De melkslijter wist het niet. Antwoord: Veel mensen kijken wat vreemd tegen paraffine aan. Het is een koolwaterstof uit aardolie en je kunt er kaarsen van maken. Kun je het dan wel eten? Ja, dat kan best. Ons lichaam kan dit vet n.l. niet opnemen. Het wordt daarom toege voegd aan medicijnen en wel als smeer middel voor maag en darmen. Als u wat paraffine eet zult u daar echt niets van merken, behoudens dat het een zeer licht laxerende werking heeft. Maar als u het niet vertrouwt, kunt u de paraffine er af pellen en wegdoen. Als u kaas smelt voor fondubereiding moet u natuurlijk nooit kaas In paraffi ne nemen. U zult nu vragen, waarom men die kaas in paraffine hult. Wel, het betreft hier dieetkaas en die bevat veel min der vet dan gewone, volvette kaas. Ze droogt dus veel eerder uit en wordt dan taai en minder smakelijk. Vandaar de paraffine, 't Is een onschuldig, bescher mend laagje rond de kaas. NIEUWERKERK PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 10 FEBRUARI 1980. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Kolkert. Geref. Kerk (N'kerk-O'land): 10 uur ds. A. M. Brouwer te Krimpen a/d IJssel en 5 uur dhr. G. J. Smouter, Rhoon. Geref. Gem.: 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 9.45 en 3 uur leesdienst. In Nederland worden jaarlijks 11.500 auto's gestolen. Het merendeel hiervan gaat binnen de 24 uur de grens over om met een andere kleur en num merplaat elders te worden verkocht. In de Verenigde Staten doet men het anders. Jaarlijks verdwijnen er ruim een miljoen auto's. Meer dan de helft vindt zijn weg naar clandestiene gara ges, waar een specialist de wagen bin nen het uur geheel demonteerd. Alle onderdelen worden los verkocht aan garagehouders en automobilisten die hiervoor slechts eenderde tot de helft van de nieuwwaarde hoeven neer te tellen. Toch schijnt het een buitengewoon lucratieve zaak te zijn, want volgens een Amerikaans weekblad brengt een auto ter waarde van ca. 5.750 dollar ruim 26.000 dollar op aan losse onder delen. Als men dan denkt dat de verzeke ringsmaatschappijen In de V.S. aan de berooide eigenaren per jaar nog eens zo'n slordige drie miljard schadever goeding moeten uitkeren, is het duide lijk dat autodiefstal een zaak is van vele miljarden. Gedurende een lange reekt van ja ren is door het L.E.I. de gang van za ken op het akkerbouwbedrijf gevolgd en in cijfers vastgelegd. Over wat dit cijfermateriaal te zeg gen heeft gaat het in de bijeenkomst van woensdag 20 februari a.s. in „De Schakel" te Dirksland, belegd door de Ver. voor bedrijfsvoorlichting „Goeree Overflakkee". Een medewerker van het L.E.I. zal een en ander toelichten. Ook zal er een lezing worden gehou den over „bedrijfsoptimalisatie voor het akkerbouwbedrijf". Aanvang 2.00 uur. SINT - ANNALAND KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 10 FEBRUAR 1980. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze. (v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal). Geref. Gemeente: v.m. 9.30 uur, nam 2 uur én sav. 6 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Ned.: v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. Ruim 26 miljard sigaretten vonden in 1979 hun weg over de toonbank; een aantal dat doet vermoeden, dat er in Nederland weer meer wordt gerookt. Na correctie van de „bruto"-cijfers in verband met de grensverkopen met name Duitsers alsmede het „voor raadeffect", voorafgaande aan de prijs verhoging, blijkt echter dat de „netto"- verkoop in Nederland met ruim 22 mil jard sigaretten per jaar in 1977, 1978 en 1979 stabiel blijft. Ook de verkopen in de verschillende prijsklassen blijven vrij constant. De afwijkingen zijn, gemeten naar de omzet, niet meer dan hooguit 2''/o. De „populaire" prijsklasse in 1979 2,60 per pakje van 25 stuks en in 1980 3,-------blijft ongeveer driekwart van de totale omzet vertegenwoordigen. Het aandeel in de omzet van de fil tersigaret neemt nog steeds toe. In de laatste 10 jaar hebben de filters zoveel terrein gewonnen op de filterlo- ze sigaret, dat de rollen wat de omzet betreft nu zijn omgedraaid. SOMMELSRIJK Zaterdag 9 februari weer oud papier en lorren ophalen t.b.v. de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Zet u het a.u.b. weer gebtmdeld klaar? In het nieuwe gedeelte. De rest. commissie. Uitslagen 4 - 2 - 1980. 's-Gravenpolder D.E.Z. 12-8 Afdeling I I. Mackloet J. van Es 1-1 C. Spee J. Smalheer 1-1 A. Verolme K. Vis 0-2 B. Vis H. Groenendijk 1-1 Afdeling II P. Noordijk A. Knape 1-1 J. Lodder J. van Hoorn 0-2 I. Koese A. Krijgsman 0-2 G. V. d. Sluijs T. van Brussel 1-1 P. van Brussel J. Deker 1-1 Afdeling III S. Hoogzand M. van Lente 0-2 J. Verbeist A. v. d. Sluijs 0-2 M. Klink F. Bakker 0-2 L. Taaie H. Noordijk 1-1 M. Breeman W. Vroegindeweij 0-2 Afdeling IV R. Jacobs J. Kamp 0-2 G. Zaaijer N. Kievit 2-0 J. Groenendijk L. van Erkel 1-1 H. Erenstein W. Nelis 0-2 J. Kopelaar H. Schellevis 0-2 Beste meisjes en jongens. Februari beeldt al dagen die echt zomers kunnen zijn. En dan zou men kunnen denken, 't is voorbij met 't ijsfestijn. Maar 't kan nog behoorlijk vriezen Denken we daarbij aan maart, met z'n sneeuw en hagelbuien, en het roeren van z'n staart; Men weet ook uit ondervinding, al is zelfs april heel zoet, koud dat het dan nog kan wezen geeft vaak nog een witte hoed. We zien reeds de dagen lengen, 's avonds is 't al heel lang licht. En zo is ons oog verlangend naar de lente reeds gericht. En dan zullen we de winter, ook al vonden we die fijn, zeker toen we schaatsen konden, spoedig toch vergeten zijn. Dan zien we weer schone kleuren na een tijd van grauwigheid En om buiten wat te spelen krijgen we nu ook weer tijd. Horen dan de kind'ren joelen als ze spelen op de straat. Tot de moeders komen roepen, Kind'ren kom, het is al laat. Nu maar snel onder de dekens, en maar spoedig slapen gaan. Morgen is het ook weer leren, 't is dan vroeg al op gestaan. Moeder brengt die kleine snaken fluks naar bed en stopt ze toe. En die mompelen heel even „welterusten, pa en moe"! Komt moe later even kijken, dan zijn reeds de kijkers dicht. En ze strijkt die kleine rakkers heel zacht over hun gezicht. Want je ouders, beste kind'ren, ook al ben je wel eens stout... zij zijn altijd voor je bezig; niemand, die zó van je houdt! FEBRUARIRAADSEL 2 1. dit was Josafath, de zoon van Ach- lud (2 Sam. 8) 2. tegenstander van Nehemia (Neh. 2) 3. man van Debora 4. goudsmit in Efeze (Hand.) 5. bijnaam van Judas 6. kopersmid (Timoth.) 7. het 50e jaar (Lev. 25) 8. beschuldiger van Paulus (Hand. 24) 9. bekende stad In Juda. In de schuine hokjes komt dan de naam van een stad in Galilea. BRIEFWISSELING Marga v. d. Doel Nieuw Tonge Je was inderdaad op 't nippertje, en dan blijf je op 't nippertje ook met de beantwoording. Maar dat is niet zo erg, want oom Ko kan ze toch niet allemaal beantwoorden. Dank voor de goede wensen Marga. Je zat wel midden in de Puzzels hé, als je voor iedere puzzel een prijs krijgt, dan begint voor jou het nieuwe jaar goed. Andrea van Dijk Dirksland Dat zijn we dan gauw eens Andrea, je stopt ze toch vierkant in de bus. Leuk hé. Ook nog hartelijk dank voor de beste wensen. Het gaat goed vooruit met ty pen merk ik wel, je best maar blijven doen hé, want je zit zo aan het examen. Ben erg benieuwd of je het haalt. Connie Nieuwenhuize Yerseke Er is nog niet zoveel sneeuw geval len, bij ons ook niet Connie. Maar daar ben ik ook niet weg van, want als je de weg op moet is het niet zo leuk. Het was wel wat te laat, maar toch nog geplaatst hé. Hartelijk dank voor je mooie fotoot je hoor! Je had dus een fijne Kerstva kantie? Nu heb je zo weer crocusva- kantie. Oom Ko niet! Berend de Boer Drachten Jullie hebben dus in Dirksland oud en nieuw gevierd? Een mooie naam heeft jullie school Berend. Ja, jullie treffen het nogal eens in het hoge noor den. Bergen sneeuw en veel ijs. Van daar dat jullie allemaal veel beter kun nen schaatsenrijden dan hier bij ons. Een reuze rapport heb je zeg, gefelici teerd hoor en bedankt voor de goede wensen. Carolien Harinck Goes Ook al een leuke Kerstvakantie ge had. Het zat anders wel tegen met je blokfluit. Moet je gaan blokfluiten en je laat je blokfluit kapot vallen. Ik denk dat je nog wel even wennen moest ook aan de geleende fluit. Of heb je daar geen last van. Ik denk dat je intussen toch nog wel hebt geschaatst. Annette Harinck Goes Jullie hebben allebei de PTT maar goed bevoordeeld zeg. Hebben jullie na- tuurUjk geen erg in gehad. Je moest vijf cent bijplakken wegens verhoging van de porto. Alleen maar gekeken naar het cijfer vijf, maar het was wel een postzegel van vijf gulden. Erg hé. Ik kon ze niet meer terugsturen, want ze waren afgestempeld. Voortaan wel even opletten hoor, want dat kost alles. Ik vond het wel erg sneu voor jullie! Bea van Oorschot Den Bommel Dat zal wel eventjes druk worden Bea. Je moet er zeker wel hard aan trekken. Met oom Ko gaat het best, maar geschaatst heb ik niet. Bij ons was het ijs zo glad! Je moet er de moed maar inhouden hoor, dan komt het best goed. Wel zorgen dat je de nodige mst krijgt, anders maar wat laten schieten. Kan je later altijd weer zien hé. Willy Sinke Waarde Ja, daar ben je weer al zeg. Het ant woord heb je inmiddels al gehoord. He lemaal geen dank, want het was eerlijk verdiend. Ben wel nieuwsgierig wat de aankoop zal zijn. Je werk zag er weer fijn uit, daar mankeert nu letterlijk niets aan. Allemaal de groeten hoor, en het beste met de studie. ALLEMAAL Volgende week hopen we de oplossin gen en de prijswinnaars bekend te ma ken. Alle oplossingen zijn nog niet bin nen, vandaar dus. Allen de hartelijke groeten van jullie oom Ko. verrichten van reparaties aan kleding en interieur, ontwerpen en maken van aangepaste kleding, mede adviseren bij de aankoop van kleding. Gegadigden dienen in hetbe zit te zijn van het diploma costumière en/of coupeuse. Enige jaren ervaring wordt op prijs gesteld. Salariëring en overige arbeidsvoorwaarden volgens de CAO voor het Ziekenhuiswezen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het hoofd van de civiele dienst, toestel 160. Kigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de geneesheer-ddrekteure dr. G. A. Roelofs, p/a Hernesseroord, Postbus 16, 3240 AA Middelhamis, tel. 01870 - 3888. Er bestaan veel misverstanden over het rijden op LPG. Eén dmg staat vast. Zodra u meer dan 20.000 km per jaar rijdt, kan het inbouwen van een gasinstallatie in uw Volvo u een aanmerkelijk bedrag besparen. Neem even de tijd om bij ons" langs te komen. Wij hebben jarenlange ervaring met Volvo en LPG.' Voldoende om u in alle opzichten te informeren. Zo'n gesprek kan voor u een zeer voordelig halfuurtje worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6