luübreéhtse Kwaliteit van polder- en boezemwater laat (veel) te wensen over Twee leien met inscriptie op ilaii Ned. Herv. Kerli Sommeisdijii Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' Automobielen-verkoophal te Oude Tonge op D.V. 16 febr. 1980 Actie 5yvan een leien dakje" succesvol afgesloten. den Hertog en Co. Toch geen kudde 62e juurfping Vrijdag 8 februari 1980 No. 4865 voor alle zdtethad 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD OP GOEREE-OVERFLAKKEE BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND 2043 GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 Slagerij Buth B.V. opende zeer moderne zaak CHR. STREEa£BLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Informatiedag voor het agrarisch gezin ZANGAVOND Plattelandsvrouwen Goeree: DEMONSTRATIE-AVOND PERZISCHE TAPIJTEN REGEN Dan gratis logeren I. V. m. beursbezoek is onze zaak a.s. maandag GEOPEND en dinsdag GESLOTEN. Westhavendijk 43 DIRKSLAND AANKONDIGING POSTZEGELRUILMIDDAG POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 VINGERUNG 3-MnDDELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Door Provinciale Waterstaat is een uitvoerig rapport uitgebracht over de kwaliteit van het oppervlaktewater in de Provincie; een en ander in het licht van het streven in 1985 zoveel moge lijk de kwaliteit „biologisch gezond" bereikt te hebben. In vergeiyking met voorgaande jaren is in het studiejaar 1978 op vele plaat sen weliswaar kwaliteitsverbetering ge constateerd, „maar", zegt het rapport, „van de waterkwaliteitsbeheerders zal in de komende jaren nog veel gevergd worden om het gestelde doel (biologisch gezond in 1985) te bereiken. De situatie in Schieland, Krimpener- waard en Flakkee wordt in het rapport als „vrij slecht" aangemerkt. De situatie op Flakkee moge dan nog veel te wensen overlaten, er is een vooruitgang in verbetering waar te ne men. In '77 was het percentage monster punten waarin het polderwater „rede lijk" bevonden werd asVo, in '78 was dat percentage gestegen tot 48°/o, terwijl straks de bouw van zuiveringsinstalla ties in Middelhamis en Oude Tonge een aanzienlijke verbetering van de kwali teit van het boezemwater zullen geven. Beoordeling Flakkee. In de haven van Goedereede werd de kwaliteit op twee monsterpunten geme ten. Er is, na het ingebruiknemen van de zuiveringsinstallatie een aanzienlijke verbetering opgetreden en de water kwaliteit wordt dan ook als „vrij goed" gewaardeerd. Ook het polderwater komt er met de kwalificatie „redelijk" niet slecht af. De verontrernigingsgraad ligt meest al op een laag niveau, maar de zuur stoftoestand is veelal nog vrij matig. Wanneer die zou verbeteren dan zou de helft van de monsterpunten in de categorie „goed" tot „zeer goed" kunnen vallen. Met de verontreinigingsgraad van het polderwater gaat het wel de goede kant op; In de haven van Dirksland, waarin het effluent van de zuiveringsinstallatie wordt geloosd is de verontreinigings graad aan de hoge kant; echter wordt de zuurstoftoestand goed genoemd. Een zeer slechte kwaliteit wordt aan getroffen in de haven van Middelhar- nis tengevolge van de lozing daarop van ongezuiverd afvalwater. Het groot ste deel van het jaar is het water vrij wel zuiarstofloos. Deze geconstateerde situatie wordt als „ontoelaatbaar" om schreven, maar wanneer de zuiverings installatie eenmaal gebouwd is en func tioneert zal daaraan een einde komen. Aanzienlijk beter dan in beide vo rengenoemde havens is de waterkwa liteit in de haven van Oude Tonge, die in open verbinding met de Krammer staat. De kwaliteit Van het water in de pol ders gelegen ten oosten van de Greve- lingendam is in het algemeen onvol doende. Teveel monsterpunten voldoen zelfs niet aan de richtwaarden die no dig zijn om „redelijk" te worden be vonden. In slechts een beperkt aantal geval len liggen verontreinigingsgraad en zuurstoftoestand op een aanvaardbaar niveau. De lozing door de zuiveringsinstalla tie te Oude Tonge en de ongezuiverde lozing te Achthuizen maakt het water op een tweetal monsterpunten slecht. De bouw van een zuiveringsinstalla tie te Oude Tonge met daarheen een persleiding vanaf Achthuizen zal daar in verbetering kunnen brengen. Helaashet polderwater ten wes ten van de Grevelingendam is er nog beroerder aan toe. Minder dan de helft van de monster punten haalt de waardering „redelijk". Het is o.a. het gevolg van lozing van de mechanische installatie bij Nieuwe Ton ge en Melissant. Het rapport maakt een uitzondering van een hoofdwatergang ten zuiden van" Sommelsdijk waar een redelijke waterkwaliteit is gemeten. Met het zoutgehalte is het op Goe- ree Overflakee evenmin best gesteld, maar dat is de consequentie van de geografische ligging. Op twee uitzondering in het duinge bied na wordt de grenswaarde van 200 mg/ltr. overal overschreden. OOLTGENSPLAAT Donderdagmiddag (her)opende Slag«- rö Buth. B.V. te Ooltgensplaat de deur van een zeer modem bedrijf waaraan de consument van vandaag de hoogste eisen mag stellen. Deze vanouds bekende firma dateert vanaf 1902 toen aan de Molendqk de fa milie Buth een slager^ overnam van de familie de Vos. In 1968 ging de Firma W. Buth en Zo nen naar de nieuwbouvrwijk aan de Pieter Biggestraat 41. Vader W. Buth deed daar In 1978 de zaak over aan zqn zonen W. J. en Kr. Buth, die onder de naam Slagerq Buth B.V. als volwaardi ge vakmannen het bedrqf voortzetten. TJniverseelkast. De winkel van 1968 was voor die tijd up to date ingericht, annex ook de sla gerij daar aan grenzende. De nieuwe Firma heeft nu anno 1980 de twaalf- jaar oude inventaris opgeruimd en deze voor een hypermoderne vervangen. De winkel werd in een geheel Oud hollandse stijl herschapen, terwijl de worstkeuken is uitgebreid. Voor energiebesparing werd overge gaan om de afvalwarmte van de koel apparatuur naar 50 graden te brengen. In de winkel werd een gekoelde hoek- toonbank gebouwd. Een nieuwe diep vriescel van 10 m^ inhoud staat tussen slagerij en winkel. Voorts deed een afwasautomaat zijn intrede en achter in de worstkeuken werd een tiniverseelkast geplaatst, waar in men kan bakken, koken, roken, dro gen en zweten. Dat is nogal wat... Enorm veel prijzen. De gehele nieuwe inventaris van win kelinrichting, koelapparaten, diepvries cel en afwasautomaat werden geleverd en geplaatst door Berkel en Marijnen te Culemborg. De universeelkast werd geleverd en geplaatst door de Firma Henkelman te 's-Hertogenbosch. De Firma Buth B.V. staat bekend om zqn zelfgeslacht vee, waarvan men by inzendingen, vooral van diverse worst- soorten, veel prqzen in de wacht wist te slepen. Ruim 200 oorkonden en een kast met vele bekers en medailles bewqzen het vakmanschap. Vanzelf is er bij deze feestelijke (her)- openlng op vrijdag en zaterdag een re clame, waarvan jong en oud kan en mag profiteren. Vele gelukwensen, bloemen en ge schenken werden door de familie Buth in ontvangst genomen. ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ, ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet OP 19 FEBRUARI IN DE SPORTHAL TE OUDE TONGE De Rabobanken in de Delta-Kring organiseren in samenwerking met tte landDouworganisatie op dinsoag 19 fe bruari a.s. in ae Sporthal te Ouae Tonge een informatiedag voor ondernemers m de agrarische sector. Het thema van deze dag, die om 9.30 uur begint, luidt: „Boer en boerin worden, boer en boe rin zyn, boer en boerin blflven". Ing. A. C. Simonse zal een inleiding houaen over „Boer en boenn woraen". De heer Simonse is afkomstig uit het Zeeuwse lanübouwmüieu en werkzaam als agrarisch kredietadviseur bij de Centrale Rabobank. Het onderwerp „Boer en boerin zijn" zal worden toegeucht door de heer W. A. Kuijper en zijn ecnigenote, me vrouw M. N. Kuijper-Vijverberg, die een bedrijf hebben aat bestaat uit 18 ha akkerbouw en 2 ha weüand. Bovendien telt het bedrijf jaarlijks zo'n 25 JEokooien, 55 fokzeugen en SOO dekrijpe fokgeiten. De akkeroouw wordt in een samen werkingsvorm bedreven. Benaive haar inbreng in het bedrijf j en de verzorging van net huishouden, i net echtpaar Jluijper heeft drie zoons, is mevrouw Kuijper actief binnen het Rode Kruis. De inleiding over „Boer en boerin blijven" zal worden genouden door drs. P. Bukman. De neer Bukman is voorzitter van de Nederlandse C.B.T.B. Daarnaast is hij lid van de Raad van Toezicnt van de Centrale Rabobank, lia van de Sociaal Economische Raad, ter wijl hij ook zitting heelt in het presi dium van de COPA (Europese Boeren bond). Na een aperitief en een broodmaal tijd hebben de aanwezigen gelegenneiü om vragen te stellen aan een torum dai. wordt geleid door de heer R. van Put ten, voorzitter van de regionale publi- citeitscommissie van de Rabobankea. Behalve de inleiders heeft ook nota ris G. E. H. ter Braak zitting in dat fo rum. Medewerkenden zijn het Chr.Urker Visserskoor „Crescendo" o.l.v. Meindert Kramer. Aan het orgel Henk van Put ten. Solisten Lammy de Bruyn sopraan en Klaas Bakker bariton. Aanvangstijd 18.30 uur. De kerk is open om 17.45 uur. Toegangsprijs is 7,per persoon. Tijdens deze avond zal er een collec te gehouden worden. Deze collecte en de netto-opbrengst van de toegangsprijs zullen geheel ten goede komen aan de Stichting Hulp Oost Europa t.b.v. hulp verlening aan christenen achter het ijzeren gordijn. Het programma/toegangsbewijs kunt U besteUen door 7,— p.p. over te ma ken op bankrekeningno. 35.22.07.086 Rabo-Bank Oude Tonge t.n.v. Mw. van Zanten-Kattestaart. Uw toegangsbewijs kunt U dan op de avond van de uitvoering afhalen na 17.45 uur in het nieuwe verenigingsge bouw tov. de N.H. kerk te Oude Tonge. Voor informatie kimt U bellen H. Haag, tel. 01875 - 1490. A.s. dinsdagavond 12 februari komt de aid. Goedereede-Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bij een in restaurant „Duinzicht" te Oud dorp. Deze avond zal door de fa. Visser uit Sommelsdijk verzorgd worden met een demonstratie over Perzische tapijten. Om te bewijzen dat de zon Bad Scuol (1250 m.) in het kanton Graubünden zeer goed gezind is, heeft deze plaats de afgelopen zomer een promotie-actie gevoerd, waarbij vakantiegasten in deze plaats him ovemachtingskosten vergoed kregen als het op een dag tussen kwart voor zeven 's ochtends en kwart voor zeven 's avonds meer dan 6 uur had ge regend. De actie liep van 19 mei tot 21 okto ber en het meteorologisch station in Scuol heeft vastgesteld, dat het in deze periode slechts op vijf dagen meer dan 6 uur heeft geregend. Dat gebeurde eenmaal in juni, juli en oktober en tweemaal in september, zodat de hoteliers in Scuol in totaal maar viJf keer het ovemachtingsgeld aan hun gasten moesten terugbetalen. In de periode mei t/m oktober 1979 steeg het aantal hotelovernachtingen in het kanton Graubünden met 0,370/0 ten opzichte van 1978; in Scuol was de stijging 0,74%. Een deel van het gezelschap waagde de stap naar de 8 meter hoge steigers. Vooraan o.m. de heren van Driel, dhr. v. d. Sluis, dhr. Westdorp, dhr. Buth. Geheel rechts architect Walraven. Op de achtergrond de dames mevr. van Driel, mevr. Busrop, Ir. Oele met zoontje Jan Willem, dhr. Oele's schoonvader dhr. Robijn uit M'hamis, mevr. Oele en geheel ach teraan dhr. C. V. d. Boogert, kerkelijk opzichter. Ir. Oele ingespannen aan het werk. Ook dhr. Kool deed zijn werk nauwgezet. Verbazend wie j.l. woensdagmiddag de klim van 8 meter aandurfden! ras op die hoogte kon men getuige zyn van een ceremonieel waarnaar vele Som- melsdykers, maar vooral het Hervorm de deel van hen, al geruime tijd had den uitgezien. Het in restauratie z^nde kerkedak zou worden voorzien van twee leien met inscriptie, gelegd door de heren A. Kool uit Sommelsdijk en dhr. M. A. Oele uit Mddelburg, de twee „winnaars" uit de gehouden actie „van een leien dakje" waarin de gemeentenaren enkele tien duizenden guldens voor de aankoop van echte leien voor het kerkedak aandroe gen. Dat was overigens nog maar 't be gin... Woensdagmiddag was het zover dat de beide uitverkorenen de smalle lad ders bestegen en met hen ds. Beens en enkele leden van de kerkeraad, kerk voogden, de notabelen en de restaura tiecommissie. Dhr. Kool bracht ziJn lei aan op de noordkant van het dak („de kouwe kant", vond'ie) terwijl dhr. Oele de zijne op de zuidkant aanbracht, na gedane zaken de rijtjes zorgvuldig tellend om later vanaf de begane grond nogeens een blik op „zijn" lei te kunnen wer pen. Het zal hem nauwelijks lukken om van verre uit de ruim vijfduizend leien per dak nog de juiste keus te maken...! De Herv. Gemeente bracht dank zij de leien-actie en vele andere activitei ten, gecoördineerd door de restauratie commissie al ruim een ton bij elkaar, terwijl ze nu hard op weg is naar de tweede waarvan al weer een derde deel binnen is. Dat het hard nodig is hoorden die genen nog eens die na afloop van de lei-leggerij in „Vita Nova" bijeenkwa men en daar deelgenoot werden ge maakt van zowel de vreugd als de zorg van de kerkvoogdij... De voorzitter van de restauratie commissie, kerkvoogd van Kampenhout sprak daar met verve over de goed- geefsheid van Sommelsdijk's Hervorm den, daarin door velen geruggesteund. Bijna 21.000,had de actie „van een leien dakje" opgebracht en 1.400,- kon daaraan worden toegevoegd als op brengst van de bijbehorende rebus, maar een tegenvaller was het dat de aanvankelijk geraamde aanneemsom van 5 ton tot 635.000,— bleek te zijn opgelopen. Er werd een lening gesloten, de kerk voogdij paste bij, de ton van de restau ratiecommissie was meer dan welkom en de kerkelijke gemeenschap tekende een restauratielening van 170.000, vol zodat thans een bedrag van 495.000,— beschikbaar is. Hartgrondig is dan ook de hoop dat het werk door Monumentenzorg subsi diabel zal worden verklaard met welke toekenning de grote rest zou kunnen worden overbrugd. Hoezeer ook op de kleintjes moet worden gelet, het kon bij de kerkvoog dij toch wel wat lijden. De beide leien-leggers kregen elk een leien hamer met inscriptie en voor het personeel van de fa. Woudenberg over handigde Pres. kerkvoogd dhr. G. C. Joppe een enveloppe met inhoud als blijk van erkentelijkheid voor het tem po waarin wordt gewerkt. Ds. A. Beens die tenslotte na ar chitect Walraven het woord voerde verklaarde zich ook uitermate dankbaar voor de „wassende stroom" van giften waarin de gewone man met de kleinere beurs zich niet onbetuigd laat. Ds. Beens legde evenwel nog een an der accent door allen die bij de acties en de restauratie betrokken zijn wijs heid, visie en ook geloof toe te wensen, geloof ook in de goede hand van God over de Herv. Gemeente van Sommels dijk. „Wij hopen in toenemende verbon denheid aan elkaar verder te werken aan dit Huis van God. Het geeft ons een warme plek in het hart deze plaats waar God met Zijn Woord temidden van ons wil wonen waardig en schoon te doen zijn." Hoezeer ook dankbaar voor de men selijke inspanningen liet ds. Beens niet na te wijzen op de noodzakelijkheid van 's Heeren zegen over het werk, we tende dat de bouwlieden tevergeefs zul len werken als de Heere niet Zelf het Huis zal bouwen. OOSTERLAND Op zaterdagmiddag 9 februari a.s. hoopt de Filatelistenvereniging: „Delta West" een postzegelruilmiddag te hou den in de zaal van het dorpshuis: „Oos terhof" aan de Sint Joostdijk alhier, n.l. van half twee tot half vijf. Rondzendboekjes zijn aanwezig en ie deréén is van harte welkom op deze middag, waarvan de toegang gratis is. Het bestuur hoopt op een goede be langstelling. Nu ook Tholen en reeds eerder bijna alle gemeenten op Zuid Beveland ge weigerd hebben om een bijdrage van 2 cent per inwoner beschikbaar te stel len voor de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde zal het initiatief, om de Zuid Bevelandse dijken te stofferen met een grazende kudde schapen waarschijnlijk niet door kunnen gaan. In enkele gemeenteraden, was kritiek op de luxe opzet van de plannen, iets wat door de Stichting zelf werd tegen gesproken. Mogelijk dat men door een eenvoudi ger opzet de subsidie kan omzeilen en toch nog tot verwezenlijking van het doel komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1