VLEKKELOZE BEDRIJFSWA0ENSERVICE. DAAH HEBBEN WIJ IMÜEÜiELANG BIJ ALS U Het stailje HULST is 800 jaar oud! I I Garage Knöps NUCHTERE CIJFERS ZEGGEN BEDFORD. M@ Stijgende Bestel uw VISITEKAARTJES bij Drukkerij Gebrs. de Waai Langeweg 13 - Sommeisdijk Voorjaars- sclioenenmode 1980 VERTON SCHOENEN ZEEUWSE WANDELINGEN EUROPESE ZIEKTE BEDREI6T SCHAAP Meer kalenders, minder kerstkaarten Moedig goede eetgewoonten tieners aan 1979; goed jaar voor de mossel kwekers Baby slaapt binnen de minuut in benzineprijs stimuleert verkoop fietsen CAMPFENS SORTEERMACHINES b.v. MIDDELHARNIS Wij zijn een gezonde, kleine onderneming die speciaalmachines ontwerpt, produceert en installeert. Deze machines, welke meestal in enkelfabricage of soms in kleine series worden ge maakt, worden gebruikt voor het sorteren en eventueel verder verwerken van allerhande goederen zoals b.v. aardappden en uien etc. Gezien de steeds toenemende vraag naar onze machines met toebehoren, hebben wij onze productiemogelijk heden al uitgebreid door het betrekken van een nieuw, ruim en modem bedrijfspand op het industrieterrein „Oostplaat". Voor onze tekenkamer vragen wij op korte termijn een Tekenaar/Constructeur (MTS-niveau) Voor onze productie-, installatie- en servicewerkzaamheden vragen wij eveneens voor spoedige indiensttreding drie Machinebankwerkers/Monteurs Ook constructiebankwerkers of zij die hiervoor opge leid willen worden komen in aanmerking. Ons bedrijf biedt u afwisselend, interessant werk in een prettige sfeer aan. De beloning en de overige arbeidsvoorwaarden zijn goed. Komt u eens langs of maak telefonisch een afspraak! CAMPFENS Sorteermachines B.V. OOSTHAVENDIJK 48 (Industrieterrein „Oostplaat") MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 4444 (ook na 17.00 uur) Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag, 8 februari 1980. Volop keus in vele modellen en kleuren bij ZIERIKZEE .stSSSSS U bent welkom ook na de koop! Dot merkt u aan onze service. Door geschoolde vakmensen, die werken met moderne apparatuur. Mede dankzij de snelle onderdelenservice van General Motors kunnen wij u vlot van dienst zijn als 't nodig is. Komt u eens kennis maken Met onze Bedfords. En met onze service. Uw Vauxhali/GM Ranger/Bedford dealer: Langeweg 113, Tel. 01870-2043/2222, Middelharnis. Financiering mogelijk via het GM ACN-plan. Als stad is het 800 jaar oud, hei kreeg namelijk in 1180 van de Vlaamse graaf Filips van den Elzas stadsrechten. Toen bestond het dus al als dorp. Het oudste document is een oorkonde uit het jaar 1108. Een paar eeuwen vroeger wordt er al gesproken van Hulstum, dat zal de oor sprong van Hulst wel geweest zijn. De naam is ontleend aan de hulst struik, die veel in de bossen uit de om geving groeide. Heel die streek met 12 dorpen heet het Hulster ambacht. Hier kan zich ook afgespeeld hebben de geschiedenis van Reintje de Vos, een middeleeuwse dierenfabel. Hierover een volgende keer. In het stadsarchief is nog een oor konde uit 1270, waarin gravin Margare- tha van Vlaanderen de gegeven stads rechten met de daaraan verbonden voorrechten bevestigt. Het hele jaar 1980 viert men er zo nu en dan feest. Versterkingen. Tot die voorrechten behoorde o.a. ook het recht om de stad te versterken met muren, wallen, grachten. Dikke muren schijnt Hulst niet gehad te hebben. Maar wel brede sterke wal len met een gracht er omheen. Versterkt met 9 bastions, die voor een groot deel nog intact zijn. Ze hebben al lemaal nog namen en zijn bij een wan deling over de wallen nog duidelijk te herkennen. In deze wallen zijn 4 poorten aange bracht, waarvan er nog 3 gebruikt wor den: Gentse poort, Bagijnepoort en Dub bele poort. Deze laatste is altijd een en kele poort geweest, maar voor het toe nemende verkeer heeft men er in 1932 nog een tweede doorgang bij gemaakt. Het zijn geen mooie poortgebouwen, zoals er bijvoorbeeld nog in Zierikzee te vinden zijn, maar enkel een inham in de wallen om er door te rijden. De vierde poort heeft men in 1957 uit gegraven. Dat was een echte dubbele poort, een waterpoort bij de haven en een landpoort, een bouwsel zoals er nergens In ons land bestaat. Toen de Spanjaarden in 1618 nieuwe vestingwerken aanlegden, viel deze poort er buiten en toen hebben ze er 15 meter zand, aarde en puin op gegooid. Een mooie plaats om hun kanonnen op te zetten, hooggelegen, zodat ze de hele omgeving konden bewerken. In 1506 is men met het bouwen van deze poort begonnen, na ongeveer 5 jaar was men klaar. De bouwmeester was misschien wel Keldermans, die meer grote werken in Hulst heeft gebouwd. Ook wordt nogal eens genoemd Domi- nicus de Wagemaker. Het is vooral te danken aan de wet houder-archivaris van Hulst, dat men deze dubbele poort ontdekt en ontgra ven heeft. Gent als vyand. De eerste vijand waarmee het ver sterkte Hulst te maken had was de stad Gent. Vreemd, want beide plaatsen be hoorden tot het graafschap Vlaanderen. Maar Gent was een oproerige stad, die nogal eens in onmin leefde met de graaf van Vlaanderen. Hulst daarente gen was altijd trouw aan de landsheer. Vandaar. U hebt wel eens gehoord dat prins Maurits in 1590 Breda veroverde door een list van de turfschipper Adriaan van Bergen. Onder de turven waren sol daten verborgen, „de beste lading zit onderin", zei de schipper. Eenzelfde soort list paste graaf Maxi- miliaan 100 jaar eerder )9 oktober 1491) Opgegraven Keldermanpoort. toe bij Hulst, dat door de Gentenaars was ingenomen. Een paar schepen met levensmiddelen liepen de haven van Hulst binnen en hierop hadden zich 50 soldaten verbor gen. De andere morgen (zondag) kwamen de soldaten te voorschijn en deden de poorten open om de hoofdmacht van heer Maximiliaan binnen te laten. Zo werd de stad ontzet. Meermalen hebben de Gentenaars Hulst veroverd en verbrand. Eens was de tegenstand van Hulst zo sterk, dat de 100 Gentse soldaten zich in het stad huis moesten terugtrekken. Toen staken de inwoners van Hulst hun eigen stadhuis in brand (1485). De meeste vijanden kwamen in de vlam men om. Wie zijn leven nog kon redden, werd opgewacht en afgemaakt. Het heeft een halve eeuw geduurd, voor Hulst weer een nieuw stadhuis had. De 80-jarige oorlog. Ook In de 80-jarige oorlog hebben de wallen hun dienst moeten bewijzen. Wel 5 keer is Hulst van eigenaar ver wisseld. Vanaf 1578 was het in ons be zit. Maar in 1583 verovert de Spaanse landvoogd Parma de stad door verraad van een zekere Servaas Steeland. In 1591 verovert prins Maurits de stad weer met 4000 soldaten na een beleg van slechts 5 dagen, een zeer korte be legering in die tijd. Hierop doelen de versregels: „Ik kan van Spaans verraad en Mau rits moed getuigen, 'k moest beurte lings voor Spanje's en Hollands wa penen buigen". Enkele jaren later (1596) wordt Hulst weer veroverd door de Spanjaarden, de landvoogd in het zuiden was toen Alber- tus van Oostenrijk. Het is toen een halve eeuw in Spaans bezit geweest. In die periode hadden we ook het 12 jarig bestand en vooral toen hebben de Spanjaarden het stadje da nig versterkt. Het was toen dat de dubbele poort onder een berg aarde is weggewerkt. De Spanjaarden braken zwakke for ten af en legden een geheel nieuwe ver sterkingsgordel rond de stad. Toen in 1621 na het einde van het Bestand de oorlog weer werd voortge zet, zaten ze er zo veilig als het maar kon. Eerst in 1645 veroverde Frederik Hen drik na een vroegere mislukte poging Hulst op de Spanjaarden. Het beleg duurde toen een maand. Een paar jaar later (1648) werd er vrede met Spanje gesloten. Maar er kwamen andere vijanden. Met Engeland werd op zee afgere kend, maar Frankrijk was een benau wen dreiging, ook voor Hulst. In het bekende rampjaar 1672 werd het land rond Hulst onder water gezet en lag het stadje daar als een eilandje te midden der golven. Maar niet te ver overen door Frankrijk. Anders was het in 1747, toen ons land weer door deze zuiderbuur werd aange vallen. Toen heeft de stad zich lafhar tig aan de Fransen overgegeven. Tegen Napoleon was niemand be stand, maar tijdens de Belgische op stand is het nog van 21 oktober 1830 tot 11 januari 1831 in handen van de oproe rige Belgen onder Ernest Gregoire ge weest. Vroeger had Hulst 90 zoutketen, die nu verdwenen zijn. Vervangen door een paar textielzaken en klompenmakerijen. Middelburg L. van Wallenburg Het altfld zo makke schaap is inzet geworden van een politieke twist die op hoog Europees niveau wordt uitgevoch ten. Twee grote landen in de Europese Gemeenschap hebben zelfs de rechters naar de schapenstal gehaald. Waarom dit alles, terwijl in de scha penhouderij tot voor kort een beste bo terham verdiend werd? In Europa eten we jaarlijks 800.000 ton schapevlees. De totale produktie kan geschat worden op 500.000 ton. Twee landen spelen op de schapen- markt een behoorlijke partij: Engeland en Frankrijk produceren jaarlijks res pectievelijk 250.000 ton en 140.000 ton schapevlees. In ons land kennen we als van ouds het Texelse schaap en de dieren die de bermen stofferen. Wij produceren slechts 20.000 ton schapevlees. Europa voorziet dus voor 65 "/o in de eigen behoefte aan schapevlees. Geen nood, want Europa importeert tegen een zacht prijsje veel schapevlees uit Nieuw Zeeland. Daar houdt men veel schapen speciaal voor de wol. Het scha pevlees is per slot van rekening een bijprodukt, daarom kan met name En geland goedkoop schapevlees uit Nieuw Zeeland invoeren. Twee sehapenhouders. In Europa heeft de schapenhouderij betekenis in Frankrijk en Engeland. Frankrijk heeft een internationale marktpolitiek die gericht is op een re delijk inkomen voor de schapenhouders. Het land gaat uit van een prijs voor schapevlees die volledig uit de markt wordt gehaald. In dat verband ligt het voor de hand dat een marktverstoring van buitenaf (verstorende importen) wordt geweerd. In Frankrijk kom je met schapevlees alleen maar binnen als je de franse prijzen en kwaliteit han teert. De Nederlanders is dat tot nu toe goed gelukt. In Engeland liggen de kaar ten iets anders. Het land heeft zijn poli tiek altijd al afgestemd op een goedkoop levensmiddelenpakket. De consument is door de overheid altijd in de watten ge legd. Als de producent met de matige op- brengsprijzen niet toekwam, werd dit aangevuld met de producenten subsidies uit de nationale schatkist (de zogenaam de deficiency payments). Engeland heeft op deze wijze goedkoop schapevlees kunnen leveren, zelfs op de Franse markt. Bovendien importeerde het Ver enigd Koninkrijk tegen lage prijzen het Nieuw Zeelandse schapevlees. De beide Europese „schapenlanden" hanteren nationale steunmaatregelen die de verkoopprijzen enigermate op vijzelen. Deze steun varieert van iVo van de verkoopprijs in Frankrijk tot wel 15"/o in het Verenigd Koninkrijk. Schapenpolitiek Engeland is in 1973 toegetreden tot de Europese Gemeenschap. Een destijds bedongen overgansperiode is sinds 1 ja nuari 1978 achter de rug. Dat betekent een vrij handelsverkeer binnen de Gemeenschap en dus ook tus sen Engeland en Frankrijk. Toen dit gebeurde kwamen de grote prijsver schillen tussen het Engelse (en zelfs via Engeland geïmporteerde NieuwZeeland- se) en het Franse schapevlees boven water. Dat betekende een nekslag voor de Franse veehouders die hun politieke (kiezers) gewicht ertegen aan gooiden. Vandaar Ook de invoerbelemmeringen die Frankrijk nog steeds toepast on danks een uitspraak van het Europese Hof van Justitie om de Franse grenzen open te zetten voor het Britse schape vlees. Frankrijk schuift de Zwarte Piet" behendig terug naar Engeland en ver wijt dit land dwarsliggerij op de weg naar een gemeenschappelijk beleid voor de schapenhouderij. Al met al een onverkwikkelijk Euro pees pokerspelletje dat over de ruggen van het schaap en de veehouder wordt gespeeld. Het probleem wordt nog ver scherpt omdat de markt voor schape vlees het laatste jaar in elkaar gezakt is. Kijk maar naar de Nederlandse scha penhouderij twee jaar geleden verdien de de veehouder nog ruim 80 gulden op een schaap. Nu is er nauwelijks droog brood te verdienen want de op brengst van het schaap haalt nauwe lijks het bedrag van 20 gulden. Het is natuurlijk triest als de slecht renderende schapenhouderij ook nog een politieke speelbal in Europa is. De Nederlandse veehouders probe ren zo snel mogelijk een Europees be leid voor de schapenhouderij van de grond te krijgen. Als dat lukt lijkt er weer een redelijke kans te zijn voor het schaap. Per slot van rekening verdient ook het Texelse schaap de juiste kansen en een goede toekomst. B, Schouwing 'O In grote getale zijn ze weer binnen gekomen, de kalenders met mooie en soms niet zo mooie plaatjes. Van de bankier, de verzekerings-agent, de postbode, de olieleverancier enz. Maar ook is er de laatste jaren een groeiend aanbod en afzet van prachtige decoratieve kalenders, die als geschenk in papier- en boekhandel te koop worden aangeboden. Soms tegen fikse prijzen. De fabrikanten spelen hiermee in op de poster-rage die al en kele jaren aanhoudt. Meestal hebben deze kalenders een bepaald thema: kunst, jazz, sport, auto's of, zoals op het ogenblik bijzonder in trek is, de natuur met zijn flora en fauna. Voor de produ centen is het de kunst aan te voelen wat het volgende jaar „in" zal zijn. Want de kalenders 1981 worden nu al gemaakt. Een andere reden voor de goede ver koop van kalenders is het elk jaar ver der teruglopen van de kerstkaartenver koop. Mooie kaarten zijn kostbaar gewor den en ook de stijgende posttarieven zijn er niet vreemd aan dat het aantal wenskaarten dat de posterijen jaarlijks te verwerken krijgt, sterk daalt. Veel mensen en ook bedrijven schijnen er de voorkeur aan te geven wat meer te besteden aan een kalender of agenda die een heel jaar lang gebruikt wordt, dan aan kerst- of nieuwjaarskaarten die na een maand waarschijnlijk in de prul- lemand verdwijnen. Doorgaans kunnen ouders de maaltij den van hun kinderen wel controleren met het oog op goede voeding, maar als zij groter worden en meer voedsel bui tenshuis gebruiken, wordt het steeds moeilijker om uit te maken of zij wel de goede voedingsmiddelen eten. De meest voorkomende gezondheids problemen bij de tieners zoals te dik, te mager, huidmoeilijkheden, gebrek aan vitaminen of mineralen zijn di rect een gevolg van verkeerde eetge woonten. Daarom is het zo goed dat de ouders thuis de tiener van goede voeding bij brengen, zodat zij zelf ook een goede kijk op de voedingswaarde van levens middelen krijgen. De tienertijd is een periode van snelle groei. In die tijd verliezen de jongens vetweefsel en bouwen in verhouding meer spieren en botten op. Nadat de groei van spier- en beenweefsel is vol tooid worden er weer vetweefsels ge vormd, meer bij de meisjes dan bij de jongens. De toename in lengte begint bij de opgroeiende jeugd later dan de toename in gewicht. Hoewel de meeste tieners hun permanente lengte en gewicht (be halve bij zwaarlijvigheid) op een leef tijd van 21 jaar bereiken, heeft een ieder een groeiwijze die door erfelijkheid wordt bepaald. Lichte corpulentie kan in de eerste groei-jaren voorkomen voordat de nor male lengte is bereikt. Dit soort zwaar lijvigheid zal echter verdwijnen bij de latere snelle groei. Calcium en vitamine in de tiener- dieeten zijn vaak maar net voldoende, terwijl de meisjes dikwijls ijzergebrek hebben. Zuivelproducten, die veel calcium be vatten, zijn belangrijke ingrediënten in de tiener maaltijden. Moedig het drin ken van melk tijdens het eten dan ook aan en gebruik boter en kaas in andere delen van de maaltijd. Vers fruit en groente (zoals sinaasap pelen, meloenen, donkergroene blad groente en worteltjes) zijn rijk aan vi tamine A en goed voor een gezonde huid Tiener-meisjes hebben vaak ijzerge brek in de puberteit doordat zij vaak in die jaren dieet houden en ijzerhoudend voedsel weglaten. Dit kan worden voor komen door brood, graanprodukten en orgaanvlees te eten. In plaats van drie maaltijden per dag worden in drukke gezinnen vaak een paar lichte maaltijden gebruikt, aange vuld met cnacks gedurende de dag. De Kellogg Nutrition Council beveelt aan om de dag met een verantwoord ontbijt te beginnen, dat kan bestaan uit kant-en-klare graanprodukten (zo als Com Flakes), melk, vruchtensap en brood met beleg. Het bevat 1/3 van de dagelijkse beno digde voeding en is tevens gemakkelijk klaar te maken. Het belangrijkste is om de voordelen van gezond eten met de tieners te bespreken. Als zij begrijpen dat het voor hen no dig is om er goed uit te zien en goed te functioneren, zullen zij waarschijnlijk de goede eetgewoonten ontwikkelen om het gewenste resultaat te bereiken. Het staat nu wel vast, dat 1979 een goed jaar is of wordt voor Nederlandse mosselkwekers, al is het gegeven dat in een Nederlands Schippers vakblad, werd vermeld namelijk dat al 850.000 tonnen zouden zijn aangevoerd, beslist onjuist, tenzij men 1979 als kalender jaar bedoelt en ook de hoeveelheid van de maanden januari tot en met maart mee telt. De hoeveelheid aangevoerde mossel- tonnen bedraagt per 1 februari voor het seizoen 1979/1980 plm. 760.000 tonnen, tegenover vorig jaar in dit zelfde tijd vak ongeveer 920.000 tonnen. De oorzaak van de achterstand is voor namelijk de schuld van het achter blij ven van de export naar Frankrijk, ter wijl anderzijds de hoge prijs wel wat remmend heeft gewerkt, b.v. ook in het binnenland. Maar juist deze hoge prijs heeft tot gevolg, dat men financieel beter uit de bus komt, ondanks de minder aange voerde hoeveelheid. De gemiddelde prijs, die de kweker ontvangt of ontving ligt plm. 50"/o hoger dan in het vorig seizoen en dat tikt hard aan. Om het zover te brengen heeft men hard moeten werken, want even in een paar uur de vracht vangen, zoals ande re jaren was er echt niet bij. De mogelij kehden om op de percelen in de Waddenzee te vissen, waren heel wat anders dan in normale jaren, door de overvloedige mosselzaadval, die in de maanden juli en augustus werd geconstateerd. Men sprak in het begin van het sei zoen dan ook van een rampjaar en men rekende op zeer slechte bedrijfsuitkoms- ten voor dit seizoen. Maar juist deze slechte vooruitzichten zorgden ervoor, dat de prijs die de han del bereid was te betalen direct al bij zonder hoog lag. En dat stimuleerde de kweker, „er wat aan te gaan doen". Men ging vissen, om het gevallen zaad zo weinig mogelijk kans te geven, zich te ontwikkelen en ook de natuur werkte wel veel mee. Niet alle zaad kwam tot ontwikkeling. Was men gewoon met 900 a 1000 ton nen per vracht naar Zeeland te varen, dit was nu wel belangrijk minder, maar de moeite werd beloond, men maakte een goede besomming. Daarnaast brachten de mosselen van de Zeeuwse percelen, waar men minder last van zaadval had, ofschoon wat klei ner van stuk, een goede prijs op. Jammer dat de conserven industrie achter bleef, de afzet van geconserveer de mosselen, schijnt geleden te hebben, onder de hoge prijs die de inleggerijen moesten betsden. Het is afgelopen met de frustraties en slapeloze nachten van jonge moeders omdat baby alsmaar heeft liggen hui len. Een Amerikaanse dokter heeft er iets op gevonden: een teddybeer met een klein electronische mechaniekje in zijn buik. Dit regelbare apparaatje geeft het geluid weer van de hartslag van de moeder, zoals de baby hem hoorde vóór zijn geboorte. De teddy is in verschillende zieken huizen uitgetest en ontmoette er groot enthousiasme, vooral onder de verpleeg sters. De recorder in de buik van het beertje werkt op een 9-volts batterij. Hij schept een sfeer van diepe rust en werkt zodoende als kalmeermiddel. Het is geen geneesmiddel, noch maakt het deel uit van een medische behande ling. Volgens de kraamverpleegsters van het St. Luke's Hospital in Racine, Wis consin VS, komen de babies binnen 30 seconden volledig tot rust en slapen dan meestal binnen de minuut in. Stijging van de benzineprijs blijkt de verkoop van fietsen te stimuleren. Deze conclusie valt te trekken uit cij fers die in Zuid Afrika beschikbaar kwamen. In 1979 werd daar de benzineprijs driemaal verhoogd. De verkoop van fietsen steeg in die zelfde periode met 59°/o. Niet overal is de verkoopstijging van fietsen zo spectaculair, maar dat er ver band bestaat tussen hogere benzine prijs en verkoop van fietsen is wel dui delijk. Ook nu nog is de mossel van goede kwaliteit en het is te hopen, dat de bin nenlandse alsmede de Belgische markt de eerstkomende weken nog wat aan trekt. De mossel is en blijft een uitste kend voedsel, uitnemend geschikt voor het geven van een eetfeestje voor een beurs. Het zou jamer zijn, dat de populariteit van de mossel zou lijden onder een wat hogere prijs, want een ding staat vast. Ieder jaar is anders in de mosselkwe kerij, men kent jaren van overvloed, met lage prijzen en jaren van een min der overvloedige oogst die dan gelukkig door de prijs wordt goedgemaakt. Aan het einde van het seizoen zal de opbrengst waarschijnlijk in de buurt van 50 miljoen gulden liggen, terwijl het seizoen 1978/1979 ongeveer 40 mil joen gulden werd ontvangen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 10