riblapof /r^. ribstuk ^oo^r^m hainlappen hamburgers americam loo^^w scliouderliam leveri(aas filet. y^^ De Fransche koopmanszoon duizenden tonnen RIENVflH DER VEER ▼▼▼▼▼▼▼TTTTTTTTmTTTTTTVT NATUURFARM DE BOED; grootste in Europa Nieuwe voorzitter Fanfare-orkest De Hoop Kabeljouw vreet garnalen LEVEN DOOD Volleybal Intermezzo KORFBAL Gevoelig verlies DBGC 1 AUTO-NACHTEIT OVER HET EILAND Dierenbescherming: Dam- en Schaak- ver. „Ontspanning" te Ouddorp BEJAARDENMIDDAG IN DEN BOMMEL HOND GEVONDEN TOPSLAGER Uitvoering gymnastiekver. JEUGDSCHAAK VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag, 5 februari 1980. Onder het motto „De kip een dier- waardig en de boer een menswaardig bestaan" is Koos de Boed vijf jaar ge leden van start gegaan met een groots opgezette „natuurfarm". Ondanks de sceptische houding van velen was hij er van overtuigd dat het houden van loslopende kippen met als produkt het „scharrelei" economisch haalbaar was. Koos de Boed heeft het gelijk aan zijn zijde gekregen. Het bedrijf, dat in 1937 door Koos de Boed Sr. gesticht is, is thans uitgegroeid tot de grootste in zijn soort van Europa. Wie dat niet geloven wil, kan met ei gen ogen komen bekijken aan het Krom meweegje in Nieuwe Tonge, en op de Roka '80 11 t/m 14 februari Jaar beurs Utrecht. De kippen op de „Natuurfarm" leg gen wat je zou kunnen noemen ethisch verantwoorde eieren. Geen (dieronwaardige) legbatterijen, maar zes grote schuren van 1200 m^ elk, waarin 74.000 dieren vrij rondlopen en scharrelen in het strooisel. Willen ze hun ei kwijt, dan zoeken ze de legnesten op die aan weerszijde van de schuren staan opgesteld. Twee andere ruimtes herbergen nog eens 26.000 kuikens, die daar hun jeugd doorbrengen tot ze legrijpe kippen zijn. Het geheel is volledig gemechani seerd: voedseltoevoer, mest wegnemen (zuivere schuren), rapen van eieren, controle van eieren op bloed en breuk en het verpakken in de dozen. Geen enkel handwerk komt er aan te pas. Wel wordt elke dag tweemaal een be zoek gebracht in de schuren voor het noodzakelijke kontakt met de dieren. Kompleet met het stempel „scharrel" (garantie dat het van scharrel kippen is), worden wekelijks 350.000 eieren in de vrachtwagens geladen, die ze onmid dellijk bij de afnemers brengen. Binnen 24 uur nadat de loslopende Natuurfarm kip een ei in het legnest heeft gedeponeerd, ligt het in de zui- velhandel, restaurants, hotels, super markten, bakkerijen en Wamink's ad- vokaatfabriek. Natuurfarm-ei is een ged. Handels merk. De prijs van een „Natuurfarm-schar- relei" ligt, hoe gek het ook klinkt, scherp concurrerend ten opzichte van allerlei andere scharreleieren. De reden is eenvoudig: Natuurfarm de Boed op Goeree Overflakkee vormt een economische drie-eenheid, dat wil zeggen opfokbedrijf, produktieafdeling en eierhandel in één. Dat komt ook de snelheid in afleve ren en dus de versheid duidelijk ten goede. Nieuw op het bedrijf is, dat op aan raden van de dierenbescherming in Den Haag de kippen op Natuurfarm de Boed niet gekortbekt en gelewiekt worden, zodat zij over normale snavels en vleu gels beschikken. Tevens wordt er regelmatig met grint gestrooid, zodat de kippen zich niet hoeven te vervelen. Daar de vraag naar deze eieren nogal groot is, maar de supermarkten nog on bekend met dat nieuwe merk scharrelei, zal het bedrijf nu voor de Ie keer ver tegenwoordigd zijn op de Roka. STELLEND AM Vrijdag 25 januari 11. was het voor Fanfareorkest „De Hoop" een bijzondere dag. Men moest een nieuwe voorzitter kie zen, daar dhr. Dekker gemeend had zijn voorzitterschap te moeten beëindigen gezien zijn leeftijd. In een prettig verlopen vergadering die geleid werd door dhr. D. Jansen, alg. adj., waren 2 kandidaten door de leden ingediend, t.w. de heren A. Kievit en T. C. van Es. Na de eerste ronde viel de beslissing: dhr. A. Kievit werd geko zen. Dhr. Kievit aanvaardde deze func tie en werd daarna door alle aanwezi gen gefeliciteerd. Dhr. Kievit speelt Ie euphonium en is in het bezit van het A en B diploma van de KNF, iets wat bij het begeleiden van ons jeugdorkest uitstekend van pas komt. Hij werd vorig jaar gehuldigd vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap. Gezien de activiteiten die dhr. Kievit ontwikkelde als secretaris van onze ver eniging is het voor muzikaal Stellendam een waardige vervanger voor de altijd in de herinnering blijvende meester Dekker. Men komt na een studie daarover tot de conclusie, dat 1979 een goed jaar is geweest voor de kabeljauw in de Noord zee. Men spreekt van een goede jaar klas, dat wil zeggen dat vorig jaar veel kabeljauwen zijn geboren. Ook 1976 en 1977 waren sterke jaarklassen en men is nu ernstig bezorgd over de stand van de garnalen. De jaarklasse 1976 was zeker 400 mil joen exemplaren sterk, een normale jaarklasse telt.150 miljoen stuks. Beide genoemde jaarklassen zijn veel geteisterd, door de kanjers van de jaar klasse 1969, (eveneens een er uitsprin gende jaarltlasse) door hen wordt onder de jonge kabeljauw (gul) kanibalistisch huisgehouden, maar reeds in oktober 1979 was het merkbaar, dat de garnalen te lijden hadden, niet alleen van de jon ge gul (jaarltlas 1979) maar ook van de nu ongeveer 10 pond wegende kabel- jauwtjes van 1977 - 1978. Berekend werd dat in 1970, zeker 6000 ton garnalen in de magen der vraat zuchtigé gul en kabeljauw verdwenen, nu rekent men eveneens met een ver lies van minstens 4000 ton. (allen in de wintermaanden). De opleving die in het tweede half jaar wat de gamalenvangsten betreft met vreugde werd begroet, zou dan ook wel eens van korte duur kunnen zijn. Nu moet wel worden aangetekend, dat het niet altijd de gehele Noordzee is, die door de vraatzuchtige jonge kabeljauw wordt afgegraasd. Dikwijls komt het voor, d^t in de Duitse Bocht, een sterke jaarklas kabel jauw het levenslicht ziet en deze jonge gul blijft graag in de omgeving waar ze geboren is. Het kan dus best zijn, dat in INGEZONDEN: Het zal vele lezrs van dit blad bekend zijn dat de Nobel-prijs voor de Vrede in 1979 niet werd toegekend aan een vre- dezoekende politicus, maar aan een klei ne onopvallende vrouw, de alom beken de Moeder TERESE. Zij, haar werk verrichtend m de slop pen van de wereldstad Calcutta, werkt daar onder de zieken, armen en ver schoppelingen en is diep bewogen met het leed van anderen. Als niemand anders kent ze de pro blemen van een overbevolkt land als India. Het is dan ook opmerkelijk dat tijdens de uitreiking van de haar toegeliende onderscheiding, uit haar mond toch een sterk pleidooi werd gehoord voor het ongeboren leven. Moeder Teresa zie o.m.: „de grootste bedreiging van de vrede vandaag, is het doden van ongeboren leven. Mensen van vandaag laten we elk ongeboren leven dat bedreigt wordt, redden. Laten we de abortus-provocatus te lijf gaan met een grootscheepse adoptie. Ik wil U allen, van hoog tot laag, op het hart binden om te bidden voor' de ongeboren kinderen, opdat zij een kans krijgen om geboren te worden en lief te hebben. Op deze wijze dient U in de eerste plaats God en brengt U een stukje vre de op deze aarde". Tot zover Moeder TERESE. Wel in schrille tegenstelling tot het bovenstaande staat de mededeling van het Nederlands Artsenverbond, waar van we één dezer dagen kennis namen, te weten het nemen van proeven op ge aborteerde nog levende kinderen. Uit de baarmoeder verwijderde foe tussen, levend en levensvatbaar. Moord als zodanig en dan aangewend tot het nemen van medische proeven, a.h.w. ten dienste van hun vernietigers. We schreven het reeds hiervoor, dit is wel in heel schrille tegenstelling tot het pleidooi van Moeder Teresa, een pleidooi voor het leven, ook van ongebo renen. Eigenlijk onbegrijpelijk dat deze praktijken, ondanks de nog steeds van kracht zijnde bepalingen in ons Wetboek van Strafrecht hiertegen, ongestoord voortgang vinden. Onbegrijpelijk ook, wanneer we be denken dat dit alles plaatsvindt onder een regering met aan het hoofd een Mi nister President die destijds de mond vol had over een „etisch reveil" en een aantal C.D.A. Ministers. Zouden wij, en daarmee bedoel ik allen die deze praktijken onduldbaar achten, ongeacht partij of religie, niet met ernst dienen te protesteren tegen de schanddaad van „abortus-provoca tus"? Uw protest kunt U zenden aan KABINET MINISTER PRESIDENT BINNENHOF 20 2513 AA DEN HAAG. de Duitse Bocht, weinig garnalen wor den gevangen, omdat ze door gul en kabeljauw zijn of worden uitgemoord, terwijl, „om de zuid" wel voldoende garnalen worden gevangen. En dan is het ook hier weer, de een zijn dood, de ander zijn brood, weinig Duitse garnalen geeft kansen voor Ne derlandse export, met volgens de wet van vraag en aanbod, stijgende prij zen. Maar het kan ook andersom en dan worden Breskens, Colijnsplaat, Ame- muiden, Veere en Scheveningen de du pe, alsmede de Belgische kustvissers. En is de vraatzucht van de kabeljauyv langs de gehele kust merkbaar, dan is alleen nog de hoop gevestigd op de be tere prijzen die door de opkopers wor den betaald. Naast de overvloedige jonge gulstand, wordt 1979 - 1980 ook gekenmerkt, door een overvloedige vangst van wijting en dit zusje of broertje van de kabeljauw lust natuurlijk ook wel een garnalen- hapje. Weinig opwekkende berichten, voor de garnalenvissers, die door het R.I.V.O. (Rijks Instituut Visserij Onderzoek) wor den verspreid. Afwachten maar of de voorspellers het bij het rechte eind hebben. Dames: Ceverbo - Intermezzo 3-0. De Intermezzo-dames hebben na het goede spel' tegen koploper Marathon eerder in de week tegen nummer twee Ceverbo/Orawi een duidelijke nederlaag geleden. De Dordtse ploeg had duidelijk meer aanvalskracht en een sterk blok en speelde een van de beste wedstrijden van dit seizoen. Alleen in het begin had Intermezzo succes maar toen de aan- valsmachine van de tegenpartij ging draaien speelde een overigens hard werkend Intermezzo een verloren wed strijd. Setstanden 15 - 9, 15 - 5 en 15 - 8. Heren: Lekkerkerk - Intermezzo 1-3. Spanning was er volop in Lekkerkerk want beide ploegen, die in de promotie klasse elkaar niet veel ontlopen, gaven elkaar geen duimbreed toe. Het was een aantrekkelijk kijkspel, waarin Lek kerkerk de Ie set met 16 - 14 won. Daar na moest de thuisploeg drie sets afstaan aan Intermezzo dat met 15 - 12 en twee maal 15 - 13 tot een 3-1 overwinning kwam. Na de 15e competitiedag heeft de ploeg nu 26 punten, heel wat meer dan vorig jaar om deze tijd. Dames TOP 2 - Intermezzo 3 3-0. Het aanmerkelijk hoger geklasseerde TOP 2 bleek een te moeilijke hindernis voor Dames 3 dat door een minder goe de page niet altijd tot goed aahvalsspel kwam. De setstanden waren 15 - 8, 15 - 5 en 15 - 7. Heren Volley/Quick - Intermezzo A3 3-0. Koploper Volley Quick heeft verdiend en duidelijk van Jongens A3 gewonnen, dat er alles aan probeerde te doen om te winnen maar een te sterke ploeg te genover zich vonden. Setstanden waren 15 - 2, 15 - 6 en 15 - 6. Ondanks dat de ploeg beter draaide dan de vorige wedstrijd leden zij tegen Albatros een gevoelige nederlaag. Trainer Cees Dalm hierover: Het was over het algemeen een goede wedstrijd, maar we hebben teveel kansen nodig om tot scoren te komen. Over de plaats op de ranglijst zegt hij er is niets verlo ren, maar het zal moeilijk worden om „eerste-klasser" te blijven. DBGC 1 - Albatros 2 6-8. Al snel kwam Albatros aan de leiding, waarna Anton van Kouteren van onder de korf de gelijkmaker aantekende. Tot de rust was het een gelijkop- gaande strijd. Albatros schoot 1 - 2 in maar Lida Sala wist uit een vrije wrop beheerst 2 - 2 te maken. Opnieuw kwam Albatros op voor sprong, waarna zij door doelpunten van Anton van Kouteren en Lida Sala de leiding namen. Een technisch beter Albatros wist toch weer door twee gave treffers op voorsprong te komen, waarna schutter Anton van Kouteren de ruststand op 5-5 bepaalde. Na de rust kreeg DBGC drie straf- worpen tegen, die door Albatros werden benut, wat 5-8 betekende. Deze onge lukkige achterstand bleek voor DBGC te groot, wel kwamen zij via Lia Löfner nog op 6 - 8, wat tevens de einduitslag was. Zaterdag a.s. wordt er in Oude Tonge niet gespeeld. In de Olympiahal te Middelhamis zijn er van 9.00 uur tot 13.00 uur jeugd wedstrijden. Senioren: Good-Luck 1 PKC 10 19.00 uur. Good-Luck 2 V. Sport 3 20.00 uur. Good-Luck 4 VIOS 4 21.00 uur. In de nacht van 8 op 9 februari a.s. vindt de 26e Voorjaarsrit van de Rotter damse Autosport Club plaats, een be- trouwbaarheidsrit voor automobielen. De route voert o.m. over Goeree Over flakkee en over Schouwen Duiveland. Voor de rit is vergunning verleend door de daartoe bevoegde Provinciale autoriteiten. WEGGELOPEN: Cyperse kater, oud plm. 10 maanden, wit befje onder de kin. Omgeving Zandpad. Juffr. Schoonbeek, Zandpad 112, Mid delhamis. Uitslagen 28 januari 1980: dammen L. Moerkerk C. Akershoek 2-0 G. Tanis J. Moerkerk 2-0 K. Tanis K. Westhoeve 2-0 J. Visbeen P. van Dam 0-2 J. ten Hove A. Meijer 2-0 schaken C. Wassenaar J. Grinwis 1-0 K. V. d. Wende J. W. J. Breve 1-0 N. A. L. van Doom C. Orgers 1-0 M. Breen E. Santifort 1 - J. Soeteman L. Jongkoen 1-0 THOLEN Bouw kleine woningen: Ten behoeve van de bouw van kleine wooneenheden voor alleenstaanden in Tholen en Sint Maartensdijk wil het bestuur van de ge meente Tholen aan de provincie een extra woningcontingent vragen voor 1980. Men is vol vertrouwen, dat de pro vincie aan deze vraag zal voldoen. Het gemeentebestuur heeft het voornemen in de herfst van dit jaar te beginnen met de bouw van deze lileine woningen. Benoeming: De heer M. J. Laban, thans werkzaam bij rijkswaterstaat te Bergen op Zoom, is benoemd tot bouw kundig opzichter bij de dienst gemeen tewerken te Sint Philipsland. Deze dienst is aangesloten bij de tech nische dienst Walcheren en Noord Be veland. Ploegkampioenschap: De heer C. de Rijke, nationaal kampioen in het ploe gen, wil in oktober uitkomen bij de na tionale ploegkampioenschappen te Kla- zinaveen. Op 10 en 11 oktober wordt dan ge ploegd op veengrond. Op 16 en 17 mei worden er in Nieuw Zeeland de wereldkampioenschappen gehouden, waaraan de heer De Rijke ook wil deelnemen. RILLAND Speelgoedzender verboden: De Belg R. H. had op 11 augustus vorig jaar zijn kinderen bij de sluizen bij Rilland met zendertjes laten spelen. Zogenaamde walki-talkies die op de speelgoedafdeling van een groot waren huis in Antwerpen voor 500 Belgische francs te koop zijn. Uit veiligheidsoverwegingen zijn de ze communicatiemiddelen in Nederland verboden, zolang er geen zendmachti ging aanwezig is. Ze kunnen het zendverkeer storen, zo dat het risico groot is, dat in noodgeval len een vitale verbinding wordt gestoord Op de sluizen is een goede radiover binding tussen sluispersoneel en schip pers van groot belang. De politierechter te Middelburg ver oordeelde de Belg tot verbeurdverkla ring van de zendertjes. De eis was verbeurdverklaring en 250,— boete. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De N.C.V.B. afd. Middelhamis-Som- melsdijk nodigt de bejaarden weer har telijk uit op 12 februari 's middags half drie in „De Hoeksteen". Spreekster van deze middag is mevr.^ L. Martenbroek-Vonk. Onderwerp:Gebruik en misbruik van medicijnen. Als u vervoer nodig hebt, bellen naar mevr. C. Bieneveld, telef. 3428 en mevr. E Groeneveld, telef. 2773. In de kennel bij de fam. v. d. Berg, tel. 01877 - 1232 verblijft momenteel een teef die waarschijnlijk jongen heeft. De hond werd opgevangen in Den Bommel waar ze kermelijk thuishoort. Ze is bruin van kleur met een klein beetje wit, staat laag op de poten en draagt een gele halsband. Wie de hond herkent wordt gevraagd met bovengenoemd tel. nr. contact op te nemen. DUBBELE RING 2 SOMMELJSDUE TELEFOON 01870 - 2727 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Op zaterdagmiddag 9 februari, geeft gymnastiekvereniging Middelharnis - Sommelsdijk een uitvoering in de Sport hal te Middelhamis. Het is de bedoeling om twee uur te beginnen. Het programma meldt o.a. turnen op brug ongelijk, evenwichtsbalk, ringen, rekstok en lange mat. Hiernaast worden ook oefeningen met muziek uitgevoerd o.a. vrije oefening, Icnots oefening en jazz gymnastiek. Er wordt ook een massale rytmische oefening uitgevoerd waaraan kleuters, meisjes en jongens en heren deelnemen. Het bestuur van de gymnastiekvereni ging wil iedere belangstellende graag verwelkomen op 9 februari om twee uur in de sporthal te Middelharnis. MELISSANT Zes leerlingen van de Prins Willem Alexanderschool hebben met succes een schaakexamen gedaan. Zij behaalden donderdag j.l. het pionnendiploma. Het zijn: Kees Breen, Johnny Gee- raets, Sjors v. d. Mast, Leon Peeman, Brian Schoot en Jan Pieter Wamaer. Het torendiploma werd behaald door de oud-leerling Dick Doomheijn. Ga zo door en probeer een sterk scha ker te worden. OOLTGENSPLAAT Vrijstelling dienstplicht: De minis ter van defensie heeft een jaar vrijstel- Hng van dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid aan Leen- dert C. Bom te Ooltgensplaat. Het verzoek van Antonius C. PoUe- mans te Oude Tonge is geweigerd. door Joh's Staal 17 Daar was geen ding, dat de huisvrouwen voor de schoonmaak no dig hadden, als borstels, dweilen, spon sen, zemen enz. of ze konden het daar bekomen. De boeren haalden er al het leren tuig voor hun paarden, alsmede schoppen, harken spaden enz. Zowel van aarde werk als van manufacturen was de win kel van Gravestein voorzien en alles, waarvoor men in de stad verschillende winkels moest aflopen, kon men hier in kort bestek bijeen zien. Die grote verscheidenheid van waren noodzaakte evenwel de heer Grave stein met verschillende kooplui te on derhandelen en vaak moest hij ook voor zijn zaken in Rotterdam zijn. Op die tochten nam hij een enkele maal Hen drik Gerritsen mee, ten dele omdat er uit de stad nogal eens wat meegebracht moest worden, waaraan een jongen als Hendrik flink meehelpen kon, ten dele omdat hij in de jongen een aangenoam gezelschap had. Zo had nu ook op deze dag meneer Gravestein Hendrik weer meegenomen. Reeds hadden ze verschillende zaken afgedaan en waren ze in vele w^inkels geweest, toen meneer Gravestein zei: „Nu moet ik nog in „Dé vliegende Hol lander" zijn. Ik weet niet precies, waar dat is, maar de koopman, die vorige week bij me was, heeft het mij wel zo goed aangeduid, dat ik het wel zal vin den, 't Zal zeker een matrozenherberg zijn; ik houd niet van die kroegen, maar ik moet die man nodig spreken en hij heeft mij gezegd, dat ik hem daar zou kunnen vinden." Ze gingen nu aan het zoeken en na wat zoeken en vragen, kwamen ze in een zijstraat, die op de Maas uitliep. Daar zagen ze boven de deur van een der huizen een uithangbord, waarop stond: „De vliegende Hollander." Ze waren dus terecht en gingen bin nen. Nu, 't was net, zoals de heer Gra vestein gedacht had, 't bleek een taveer ne, een soort matrozenkroeg te zijn. Achter in 't vertrek stond de waard, klaarblijkelijk te wachten op de klan ten, want toen Gravestein en Hendrik binnenkwamen, waren ze de enige gas ten. Gravestein stapte regelrecht op de waard toe en vroeg hem of meneer Ja- kobse hier ook geweest was. De waard schudde met het hoofd en zei: „Neen/ heerschap, die is hier, voor zover ik weet, niet geweest." Er zat dus niets anders op, dan maar een poosje te wachten. Meneer Grave stein bestelde nu voor ieder van hen een potteke bier, waarop ze bij een tafel plaats namen. Ze hadden evenwel nog maar even ge zeten, toen de heer Jakobse binnen kwam. Nu zei meneer Gravestein, dat Hendrik maar even wachten moest en terwijl zette hij zich met de pas aange komene in een hoekje van 't vertrek neer, waar ze op zachte toon een druk onderhoud hadden. Onderwijl had Hendrik overvloedig gelegenheid om alles eens op te nemen. Alles zag er zeer sober en eenvoudig uit. De verver had er zeker geen oortje verdiend, want alle tafels en banken waren ruw en verveloos. Het duurde niet zo heel erg lang, of weer ging de deur open en een paar ma trozen kwamen binnen. Ze gingen in de onmiddellijke nabijheid van Hendrik zitten, doch schenen hem in 't geheel niet op te merken. Nadat ze ieder een grote kroes met schuimend bier voor zich hadden, waren ze weldra druk aan de praat. Hendrik luisterde er niet naar; het in teresseerde hem ook weinig, wat die matrozen onder elkander te verhandelen hadden. Zonder dat hij er met opzet naar luis terde, troffen toch enkele klanken zijn oor en onwillekeurig begon hij opmerk zamer te luisteren, toen hij de namen Nantes efï Frankrijk hoorde. Die namen brachten hem terstond zijn vriend Ja- Itob in herinnering en nu hij hier in Rot terdam was, zou hij wel graag gelegen heid hebben om hem eens op te zoeken. Intussen zetten dematrozen hun ge sprek voort, maar Hendrik kon ze niet geregeld volgen. Wel hoorde hij van een schiper Wilstra aan de Westmaespoort, maar die kende hij toch niet. Maar dan hoorde hij weer van Nantes en „de jongen zo spoedig mogelijk weg", en Hendrik dacht: 't is, of ze hier iemand weg hebben willen, maar daar voor 't overige alles duister was voor hem, dacht hij er verder niet over na. De matrozen verlieten ook de herberg en enige ogenblikken later was ook de heer Gravestein klaar met zijn zaken en verliet met Hendrik de taveerne. Omdat er nog een paar uur tijd was, eer ze weer uit Rotterdam vertrekken zouden, kreeg Hendrik vrijheid om zijn vriend Jakob op te zoeken. Er werd ai- gesproken, dat ze over twee uur op een bepaalde plaats elkander weer zouden zien, om dan te zamen naar Bodegraven terug te keren. We hebben gezien, hoe Hendrik on verwacht Jakob ontmoette. Hij was het gesprek van de matrozen al zo goed als vergeten. Maar toen Jakob zei, dat hij naar schipper Wilstra aan de Westmaes poort moest, kwam plotseling een vre selijk vermoeden in hem op. Die jongen kon Jakob wel zijn. Hij had toch de na men Nantes en Frankrijk gehoord Zou den ze Jakob stilletjes willen ontvoe ren? Hij was zo ontsteld van de gedach te, dat hij eerst niet wist, wat hij zeggen moest en hij maar één doel had, n.l. Ja kob terug te houden van het gaan naar schipper Wilstra. Langzamerhand kwam hij evenwel tot kalmte en toen hij zag, dat Jakob hem zo vreemd aankeek om zijn raadsel achtige houding, zei hij: „Laten we een straatje omlopen, dan zal ik je alles eens vertellen." Nu vertelde hij Jakob, wat hij in de herberg gehoord had en welk vermoe den er bij hem opgekomen was. „Maar nu weet je toch niet zeker, dat ik er mee bedoeld ben?" zei Jakob. „Zeker niet, maar waarschijnlijk wel, en als 't te laat is, dan helpt 't klagen niet. 'k Zou toch voorzichtig zijn." -„Maar wat moet ik nu doen met die brief?" „Weet je wat, geef'em aan mij en ik zal'em bezorgen. Dat komt op 't zelfde neer en ik merk dan wel meer. Wacht dan hier even op me." Zo gezegd, zo gedaan. Hendrik kwam bij het schip en zei, dat hij een brief voor Schiper Wilstra bij zich had. Een van de matrozen, die hij in de herberg gezien had, stond bij het schip en zei: „O, dat is zeker de jongeheer Hanapier. Kom maar op het schip, dan kun je de schipper spreken." „En waar wou je de jongeheer Hana pier dan naar toe brengen, als je'em op het schip had?" zei Hendrik. De matroos keek verbluft op en wist geen antwoord. „Moet hij soms naar Nantes?" vroeg Hendrik weer. „Wie heeft dat gezegd?" vroeg de ma troos. „Doe de compliment maar aan de schipper en zeg maar, dat Hanapier met komen kon en ik breng nu de brief voor hem en als je mij soms ook in Nan tes hebben wilt, stuur me dan eerst maar een brief, ik woon in Bodegra ven." Terwijl hij dit zeide, gaf hij de brief aan de matroos en deze keek zo ver bluft, dat Hendrik er onwillekeurig om lachen moest. Een ogenblik later was hij weer bij Jakob. Hij had nog even gelegenheid met hem naar zijn kosthuis te gaan. De houding en de woorden van de matroos hadden het voor Hendrik zeker ge maakt, dat het inderdaad op Jakob Ha napier gemunt was en ze waren er bei den door getroffen, dat deze aanslag door Gods genadig bestel nog tijdig was verijdeld. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2