De Bmbachtschool, een vitale 75 jarige Wegwijzers en reclame' draners In Dirksland R.S, donderdag opening van de nieuwbouw en -avond S2e jaaiipuig Dinsdag 5 februari 1980 Nó. 4864 CHR. STRKFÏÏCRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Gezamenlijk concert Ons Koor en Sempre Crescendo Om ongelukken te voorkomen: Zeehengelsportver. schrijft leden eisen voor Oud hulpprediker dhr. A. Terlouw overleden Commissie Zwemofficials Goeree-Overflakkee JEUGDSOLISTEN- CONCOURS Zendingsmiddag Ger. Gemeente Middelhamis Kaarten a kt ie „Woord en Daad" welgeslaagd PREDIKANTEN VAN HEKV. EN GEREF. KERK VERTREKKEN Geen paarden meer Jongelui verdacht van poging tot brandstichting Dierenbescherming Nieuwe exploitant „de Boekanier'' Een unieke wetenschappelijke prestatie VAN EEN OUD-OOSTLANDER EXTRA KERKDBENSTEN GEREF. GEMEENTEN Oude Tonge: woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. (bev. ambtsdra ger). Abonneert U op yyEilanden-nieuws'' POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI- ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel. Spreek elke Flakkeeër er op aan en hü zal een goed getuigenis geven van de „ambachtschool". Flakkee koestert de karaktervolle 75 jarige die getoond heeft er helemaal by te horen! Hecht gewor teld in de Flakkeese gemeenschap heeft de Technische School haar verdiensten bewezen en ze hoopt dat nog vele jaren te doen, reden waarom met grote on verzettelijkheid gewerkt is aan de tot standkoming van voldoende accomoda- tie. Donderdag worden de vlaggen hoog geheven wanneer een brok jeugdige nieuwbouw aan de oude loot wordt toe gevoegd. De tyd van de grote verstrooiing over een zevental noodaccomodaties is ge schiedenis.... Vreugd daarover wordt ook uitge sproken in het herdenkingsboekje „75 jaar Technisch Onderwijs Goeree Over- flakkee" waarin de doopceel van de school wordt gelicht, vergemakkelijkt door de aanwezigheid van een vrijwel compleet archief. Daaruit blijkt dat eind 1902 de Vereni ging Ambachtschool voor Overflakkee en Goedereede werd opgericht welke al in 1903 de bouw van de school kon aan besteden. Veel' voorbereidend werk was al ge daan door „het Departement Middel- hamis-Sommelsdijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" die al in de vijftiger en tachtiger jaren van de vori ge eeuw een begin met technisch onder wijs had willen mafcen, maar moest volstaan met het geven van cursussen die van' 1853 - 1862 hebben geduurd. Nadien werd zeker niet stil gezeten maar het zou tot in het begin van de 20e eeuw duren vooraleer er weer pers pectieven gloorden en toen nog wel voor een heuse 'ambachtschool. In 1901 werd een commissie benoemd. Enkele sommlssieleden hielden lezin gen in diverse plaatsen op het eiland om belangstelling voor de stichting van een ambachtschool te kweken en toen het zover was dat er geld op tafel moest ko men, toen kwam er uit de burgerij en van enkele verenigingen een bedrag van ruim vijfduizend gulden los, plus toe zeggingen voor een jaarlijkse bijdrage tot 1.312,50. Toch moest ook worden geconstateerd dat de gemeentebesturen san Dirks- land, Herkingen, Melissant, Ooltgens- plaat. Nieuwe Tonge en Oude Tonge de hand stevig op de knip hielden. Rijk, Provincie en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deden wel sub sidietoezeggingen en zo kon in 1903 de bouw van de school worden aanbesteed. De bouw werd voor 18.926,gegund aan J. Spee te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Op vrijdag 8 februari a.s. geven het mannenkoor „Ons Koor" en de Kon. fanfare „Sempre Crescendo" een geza menlijk concert in de nieuwe aula van de Lagere Technische School te Middel hamis. Het concert staat in het teken van de ingebruikname van de nieuwbouw van deze school. Medewerkenden zijn: „Ons Koor" o.l.v. Gerrit Zoon, „Sem pre Crescendo" o.l.v. Jaap Jongejan, pianist Leo de Wit, en de solisten Rien de Waard, Pim Schrijver en Arie Noordijk. Het programma ziet er als volgt uit: „Sempre Crescendo": Ravenswood, mars Rimmer. PIque Dame, ouverture Suppé. Letzter Frühling, comet-soloGrieg. Music to RelaxHautvast. Mighty like a rose, en To a wild rose, trombone-soli Nevin, Mac. Dowell. High School Cadets, marsSousa. „Ons Koor": Wiegenlied"Brahms, bew. G. Zoon Nader mijn God bij Ubew. G. Zoon Der. Lindenbaum Schubert. Guarde Che Blanca LunaCampana PAUZE „Ons Koor": Popele Meus Paiestrina. ErdeEberlein. SanctusVerwey-Kools. In a Monastery Garden Ketèlby. „Sempre Crescendo": Jübelklange, marsUebel. Bist du bei Mir "^Bach. Concertino, le deel, comet-duo, Andrieu Jamaican Folk SuiteWalters. „Ons Koor" en „Sempre Creescendo" gezamenlijk o.l.v. Gerrit Zoon: O Isis und OsirisMozart. De aanvang van het concert is 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Toegangsprijs is 3,—. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Eerste directeur werd dhr. Brittijn, tot dan leraar aan een ambachtschool te Utrecht. In de vereniging dat mag met ere worden vermeld hadden zitting de he ren U. J. Mijs, W. C. yan As, J. van der Koogh, C. Kolff, P. A. van Buuren, P. Mast en H. Schoonejongen. Op 8 september 1903 kwam het be stuur bijeen voor het eerst in de be stuurskamer in de nieuwe school. Op 18 september 1903 volgde de offi ciële opening door de toenmalige in specteur dhr. de Groot. Gestart werd met 54 leerlingen, de schooltijden liepen van 8 tot 12 en 's mid dags van half 2 tot half zes. Er was voor de leerlingen uit andere dorpen van Middelhamis-Sommelsdijk geen openbaar vervoer voorhanden, waarom zij de afstand maar lopend moesten overbruggen. Het herdenkingsboekje vertelt dat dat een jongeman uit Nieuwe Tonge teveel werd, hij kon het niet volhouden en ging van school. Het is heel interessant te lezen hoe het de school in de opeenvolgende jaren is vergaan. Vreugd na de oorlog om de terugkeer van o.a. de leraar dhr. de Kater die ondergedoken was geweest en om na de terugkeer van electriciteit, zodat de lessen weer een aanvang kon den nemen. Precies één dag voor de bevrijding overleed de voorzitter van het bestuur die aan de wieg van de school had ge staan, dhr. W. C. van As. Toen de school in 1956 een belangrijke nieuwbouw betrok werd te zijner her innering een herdenkinsplaat aange bracht in een van de trapportalen. Ook de ramp in 1953 had veel onge rief meegebracht, maar wat erger was, er bleken ook twee leerlingen te zijn omgekomen. De grote toeloop van leerlingen begon in de vijftiger jaren, in 1928 nog 84; in 1954 al 175 en in 1978 al 653. Geen wonder dat door de jaren heen de huisvesting een niet aflatende zorg betekende. Vanaf 1963 werd bij het Ministerie aangedrongen op een afdoende voor ziening in de vorm. van een nieuw ge deelte aan de school, op de plaats waar zich de Weistraatjes bevonden. De gemeente Middelhamis heeft de woninkjes afgebroken maar het zou nog vele jaren duren vooraleer de heistel ling op het terrein zou verschijnen. Dat gebeurde op 10 oktober 1978, de historische dag waarop de eerste paal de grond in ging. Op 23 oktober werd dat nog eens „of ficieel" overgedaan door de huidige di recteur (sinds 1961) dhr. H. Kruik en de jongste leerling Jan Rijnbrand uit Oud- dorp. Donderdag 7 februari 1980 wordt een dag van nog groter historische impor tante wanneer de wnd. voorzitter van het bestuur, dhr. W. H. S. Sypkens de eervolle taak heeft de nieuwbouw te openen waarmee de school een nieuwe levensinjectie wordt toegediend. Om in het vervolg ongelukken te voor komen heeft het bestuur van de Zee hengelsportver. „Zuid West Nederland" haar leden voorgeschreven dat zij aan boord van hun visbeten een uitgebreid hulp- en reddingsmiddelenpakket mee zullen- voeren wanneer zij de zee op gaan. Leden die zich daaraan niet zullen houden kan het lidmaatschap worden ontzegd, maar die maatregel lijkt nau welijks te moeten worden toegepast om dat de ledenvergadering zich met de ge stelde voorwaarden accoord heeft ver klaard. De praktijk heeft de noodzakelijkheid ervan bewezen. Dientengevolge zijn alle leden verplicht om na 1 april 1980 tij dens het vissen de volgende zaken aan boord te hebben: Een goed pakkend anker met 50 meter ankerlijn, een vloeistofkompas, nood signalen, scheepshoom, mes, lucifers/ aansteker, radarreflector, walkie-talkie, zwemvesten voor alle opvarenden en een reparatieset voor de buitenboord motor. Bovendien zijn de leden verplicht om na 1 januari 1981 te zijn voorzien van en aan boord te hebben een reser- veanker met lijn, een waterdichte zak lantaarn, waterkaarten, aanvaringsreg lement, transistor-radio v. d. weerbe richten EHBO trommel, hoosvat, brandblusapparaat en een jerrycan met minstens 5 liter water. Ook zijn regels gesteld aan het alleen 's nachts uitvaren. Het bestuur wilde dat haar leden aanvankelijk verbieden, maar dat is gebleken een te drastische maatregel te zijn, waarom besloten is dat men 's nachts slechts dan alleen uit MIDDELHARNIS J.l. vrijdag is in het ziekenhuis te Dirksland de oud hulpprediker de eerwaarde heer A. Terlouw overleden. Dhr. Terlouw is ruim 73 jaar oud ge worden. Vaij zijn leven heeft hij vee houderszoon uit Goudriaan een groot deel mogen besteden aan het werk dat hem boven alles ter harte ging; de ver kondiging van Gods liefde voor zonda ren, waarvan hij met bewogenheid kon getuigen. Dhr. Terlouw stond daarin nimmer enige verdienste voor, maar zij, aan wie hij thans ontvallen is, mogen weten dat door genade Gods liefde ook aan hem verheerlijkt is geworden. Dhr. Terlouw leek voorbestemd öm op het veehoudersbedrijf van zijn vader te werken, maar hij had een ander ver langen dat vervuld werd toen hij in 1934 examen deed als catecheet. Vanaf 1944 diende hij een aantal ge meenten om in 1954'gevoig te geven aan een beroep van de Herv. Gem. van Mid delhamis. Hij bleef als hulpprediker actief tot medio 1971 en zelfs nog enige tijd daar na, totdat de tweede predikantsplaats vervuld werd. In de tussenliggende jaren heeft dhr. Terlouw zich vooral met het bejaar denpastoraat bezig gehouden. Hij legde veel ziekenbezoeken af, hij gaf gods dienstonderwijs op openbare lagere scho len en hij bediende meerdere malen het Woord. „Ik heb met veel vreugde in dit mach tige werk bezig mogen zijn, het heeft me meer gegeven dan ik me ooit heb kunnen voorstellen", getuigde hij bij zijn afscheid in 1971. De laatste jaren ging het met de ge zondheid van dhr. Terlouw snel berg afwaarts. De kerkelijke gemeente in wier midden hij zondags nog graag ver keerde zag hem snel ouder worden. Hij werd geteisterd door rheumatiek en enkele weken geleden moest hij met een zware longontsteking in het zie kenhuis worden opgenomen. Na een verblijf aldaar van drie weken ver bleef hij weer een week in het ver pleeghuis „De Samaritaan" om tenslotte andermaal in het ziekenhuis te moeten worden opgenomen, waar hij vrijdag overleed. Het stoffelijk overschot is vanmiddag, dinsdag, in Middelhamis ter aarde be steld, nadat in de Herv. Kerk een rouw dienst was gehouden. Tijdens een bijeenkomst in de sport hal te Middelhamis van zwemofficials van Goeree Overflakkee, op donderdag 31 januari j.l. is een commissie van zwemofficials in het leven geroepen. Op deze avond was het dhr. L. Tom, die de aanwezigen vertelde wat de be doeling van zo'n commissie is en wat haar taken zouden zijn. Als belangrijkste punten kwamen naar voren: de commissie zal de betref fende zwemclubs werk uit handen ne men, zowel de officials als de zwem clubs van het eiland krijgen met een vast correspondentie-adres te maken al waar zij hun verlangen en wensen ken baar kunnen maken. De zwemofficials zullen bij de div. wedstrijden beter rouleren en de com missie verzorgt een nieuwe opleiding „zwemofficial - Goeree Overflakkee". De vele vragen en voorstellen werden op deze avond behandeld door dhr. Snoey, waarna hij het op een stemming aan liet komen, wat resulteerde dat men met algemene stemmen met de voorstel len van de commissie accoord ging. In de commissie hebben zitting dhr. A. van Vliet uit Middelhamis, dhr. J. Langbroek uit Dirksland, dhr. J. L. Tim mer, dhr. J. van Seters en dhr. M. A. Snoey uit Stellendam. Als men zich interesseert voor de cursus opleiding-zwemofficial Goeree - Overflakkee, welke in eind maart ge houden wordt, kan rnen nu al reeds contact opnemen met de commissiele den. Dit jaar zal dit evenement gehouden worden op zaterdag 10 mei in het ver enigingsgebouw „Melishof" te Melissant. Het is dan voor de 17e'maal dat dit concours plaats vindt. POORTVLIET Geslaagd: De heer C. P. van der Slikke is woensdag te Eindhoven aan de Technische Hogeschool geslaagd als Bedrijfskundig ingenieur. mag varen wanneer de boot minimaal 4 meter lang is en het motorvermogen minimaal 10 PK bedraagt. Deze eisen geldt alle leden, 09k wan neer niet 's nalchts maar overdag wordt gevist. Er wordt een overgangs periode van 2 jaar in acht genomen. Er is een uit 6 personen bestaande vëiUgheids-controle-commissie inge steld welke controle gaat houden op de boten en de lütrusting. Heden dinsdag 5 februari hoopt het zendingsechtpaar P. Scheer-Verhage in het verenigingsgebouw van de Ger. Ge meente te Middelhamis iets te vertel len over het zendingswerk in Nigeria. De heer Scheer is zendingsarts in het Izi-gebied. Samen met zijn vrouw behoort het mede tot hun taak om de Izi's. in aan raking te brengen met het Evangelie van Gods genade. Momenteel brengen zij hun eerste verlofperiode door in Nederland. Eind februari hopen ze weer naar het zen- dingsveld in Nigeria terug te keren. Aan de hand van dia's hoopt men de zendingsvrienden over het zendings werk te informeren. Het is de bedoeling dat er dinsdag middag om 4 uur gelegenheid gegeven wordt aan schoolkinderen en catechi- santen. Allen die 's avonds niet of moeilijk kunnen komen zijn 's middags uiteraard harteUjk welkom, 's Avonds om half acht wordt er gelegenheid gegeven aan de ouderen. De samenkomsten staan onder leiding van ds. Ligtenberg. Vanzelfsprekend zaï er een koUekte gehouden worden voor het zendingswerk. Ook zendingsvrienden van buiten de eigen gemeente, die van hun belangstel ling en meeleven bUjk willen geven, zijn van harte welkom! De in september gehouden ansicht kaartenactie van de Stichting „Woord en daad" heeft op Goeree Overflakkee een uitstekend resultaat gehad. Het be stuur van de afd. Goeree Overflakkee zegt dan ook allen die hebben meege werkt aan het bereiken van de op brengst van 13.624,hartelijk dank. De volgende actie van de flakkeese afdeling is de organisatie van een zang en informatieavond op D.V. 27 februari, 's avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. De Qpening ^al worden verricht door ds. L. W. v. d. Mey waarna een appèl- woord gesproken zal worden door ds. Beens van Sommelsdijk. Het informatieve deel van de avond zal worden verzorgd door de heer I. 't Lam, terwijl het slotwoord gesproken zal worden door ds. de Jong van Mid delhamis. Het geheel wordt omlijst door zang van de koren van dhr. van Hoorn en van dhr. Wessels. Ieder wordt hartelijk opgewekt deze avond bij te wonen. NIEUWERKERK Ds. W. J. Kolkert, sedert 4 jaar predi kant van de Herv. Kerk te Nieuwer- kerk, hoopt op zondag 27 april a.s. af scheid te nemen van zijn laatste ge meente. Na het afscheid denkt ds. Kolkert zich te vestigen in Appelscha. Ds. P. J. Moet, sedert 3 jaar pre dikant van de gecombineerde kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk/Ooster- land, hoopt op zondag 4 mei afscheid te nemen van zijn gemeenten. Ds. Moet nam onlangs het beroep aan naar de kerk van Berkel en Rodenrijs, alwaar hij naast ds. J. Snijder predi kant gaat worden. Door deze komende vertrekken zal Nieuwerkerk, gelijk in 1970, totaal zon der predikant, dus weer geheel herder loos zijn. De politie zal het niemand na zeggen dat er op het platteland nauwelijks meer paarden zijn. De dagelijkse politieberichten behoe ven er maar op nageslagen te worden om van het tegendeel ver zekerd te zijn. De groep Middelhamis was ten minste zowel donderdag, als zon dag en maandag met paarden be zig. Donderdag liepen er drie^los in het Korteweegje te Dirksland. Een auto kwam ermee in aan raking en liep een deuk op. Zondagmiddag reed mej. Pee- man met haar paard op de Oost- plaatseweg toen haar ros schrok van het geclaxoneer van een na derende auto. De auto liep een gedeukt spat- bord en het paard een gezwol len knie' op. Mej. Peeman bleef ongedeerd. Maandagmorgen liepen in het donker een aantal paarden loè op de Geldersedij k waaraan de poli tie te pas moest komen. Op een aantal markante punten in de gemeente Dirksland, inclusief Herkln- gen en MeUssant zijn een acht-tal zuUen opgetrokken die voor één kwart funge ren als wegwijzer en voor drie-kwart dienst doen als reclamezuil. Een Amsterdams reclamebureau heeft het College van B en W weten te vinden voor een 10 jarig contract waaraan voor de gemeente geen kosten zijn verbonden. Als tegenprestatie ze te mogen plaat sen draagt elke zuil een plattegrond van de gemeente. Dat stukje dienstver lening ligt dan ook aan de toestemming ten grondslag, maar inmiddels is ge bleken dat lang niet iedereen van de dingen gecharmeerd is. Dan lopen ze in de pas met het Col lege van B en W van Mijnsheerenland dat zo lezen we in het Nieuwsblad voor de Hoekse Waard hogelijk ver baasd tegen de zuilen aankijkt, vanwe ge hun „monsterlijk uiterlijk", zo wordt dat daar geformuleerd. En zeg nou zelf NIEUWERKERK PREDIKANTSJÜBELEÜM Ds. Joh. Gerritsen, em. Pred. te Oos terbeek, herdacht in een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, het feit dat hij 50 jaar geleden, in het predikambt werd bevestigd, in 1930 dus. In een geheel gevulde kerk preekte ds. Gerritsen over 1 Cor. 3 vers 7, waar staat: „Daarom, noch wie plant, noch wie begiet, betekent iets, maar God, die den wasdom geeft. In een gloedvolle prediking sprak de ze predikant van de rijke genade aan Hem bewezen in de 50 jaar. Hij mocht planten, begieten, verzor gen, vertrouwende dat God de wasdom geeft. Na de dienst werd,door de vele aan wezigen ds. Gerritsen de hand gedrukt. Velen kwamen ook in gebouw „Reho- both" de fam. Gerritsen nog geluk wen sen. Ook uit de 2e gemeente, nl. Zierik- zee waren meerderen aanwezig. MIDDELHARNIS In de Nieuwjaarsnacht mag er best wat gestookt worden maar wie het te bont maakt komt toch met de politie in aanraking. Dat hebben dezer dagen 5 knapen uit Middelhamis - Sommelsdijk ervaren. De politie wist hen als daders aan te wijzen van de bij na-brand in de muziektent van Middelhamis. Ze hadden gepprobeerd die met fles sen benzine in de fik te steken. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van benzine die haalden ze uit brommers en poging tot brandstichting. Door de politie te Oude Tonge werd opgevangen een langharige gele mid denslag bastaard (reu). Inl. bij mevr. V. d. Bergh, tel. 01877 - 1232. MIDDELHARNIS De bar de Boekanier" waarvan de exploitanten, het echtpaar v. d. Weij- den-Knöps, in de nieuwjaarsnacht om het leven kwamen, heeft een nieuwe ei genaar. A.S. vrijdag wordt de gelegenheid heropend door dhr. Daan de Geus, Her kenaar van geboorte, die samen met zijn vrouw Adrie de Geus-Noteboom het bedrijf voort gaat zetten. OOSTERLAND Onze vroegere dorpsgenoot dr. J. H. van der Maas Lz. werd dezer dagen be noemd tot Hoogleraar aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht om onderwijs te ge ven in de Wis- en Natuurkunde facul teit en in de Scheikunde. Johannes Hubrecht van der Maas werd op 21 september 1936 geboren te Oosterland als zoon van het echtpaar L. van der Maas-Wagemaker, landbou wer, wonende aan de.Rijksweg alhier. Na de lagere school alhier te hebben afgelopen waar hij wegens zijn enorme leergierigheid één of twee klassen kon overslaan, bezocht hij de toenmalige Rijks H.B.S. te Zierikzee welke studie hij echter wegens de evacuatie moest afmaken op het evacuatieadres te Hil versum. In september 1953 werd de heer van der Maas ingeschreven als student aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bij de faculteit der Wiskunde en Natuurwe tenschappen. Na zijn doctoraal examen werd de heer van der Maas assistent bij Prof. Dijkstra en later benoemd als lector aan de R.U. Op maandag 11 oktober 1965 promoveerde de heer van der Maas bij de Rector Magnificus van de Rijks Universiteit te Utrecht Pr. Dr. H. M. J. Scheffer, tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proef schrift getiteld: POT ASSIUMBROMI- DE DISK SAMPLING FOR INFRARED SPECTROMETRY." En thans heeft onze vroegere dorps genoot die nog steeds ongehuwd bleef, de hoogste trap van de wetenschap be reikt, n.l. Hoogleraar in de vakken die hem altijd zo na aan het hart gelegen hebben. Ondanks deze unieke promotie is de heer van der Maas steeds dezelfde ge bleven, een eenvoudige jongeman waar deze prestatie niet aan af te zien is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1