EHAriDEil - niEUWS Rem op Uitbreiding van verblijfsreGreatie longe automobiiist Huurling in de lage landen uit onze vroege EUamfea-nteBws famUiebertcbten uit de kerken aebted Dinsdiag 29 januari 1980 No. 4862 RAAD GOEDEREEDE BESLUIT 1^ Schrijven van Middenstandsvereniging Ouddorp tevergeefs bewijs je rijbewijs Inzameling glas: Met ingang van 1 april a.s. wU het gemeentebestuur een ophaaldienst beginnen voor verzame ling van weggooi glas. -«- ZEEUWSE WANDELINGEN Naar een betere icetize aardappelen Dierenbescherming NIEUWS Abonnementsgeld Nationale strippenkaart voor openbaar vervoer in tram en bus Of de ^ota inzake verblijfsrecreatie- ve ontwikkelingen in de gemeente Goe- dereede" voortaan wel of niet als bin dende riclitlün zou gelden, was in de decembervergadering van Goerees* ge meenteraad een punt waaraan zwaar werd getild. ,3ee", vonden de beide wethouders; ,ja" vond de raadsvoorzitter, waarna de raad met een stemmenverhouding van 5-5 een beslissing opschortte, zodat die in de vergadering van vrijdagavond andermaal ter discussie stond. In de discussie mengde zich nu ook de PvdA fractie die de vorige raadsverga dering door een misverstand over het aanvangsuur had verzuimd: Ook dhr. Reus was weer present na dat hq sinds de juni-vergadering van vorig jaar door ziekte verhinderd was geweest. Door politieke vriend en v^and werd hlj hartelijk verwelkomd en dat deed dhr. Reus zichtbaar goed, De teneur van de Nota is dat met na me Ouddorp nauwelijks of geen uitbrei ding van de verblijfsrecreatie meer zou moeten krijgen. Geen zomerwoningen meer en geen nieuwe terreinen meer, maar liever dan dat een verbetering van het niveau, een afronding derhal ve om het zowel voor de burger ais voor de recreant nog prettig te hou den. Burg. van Velzen kon zich daar hele maal in vinden, zeker met in het ach terhoofd de 500 woningen die nog in het plan „de Kriekel" zullen/kunnen wor den gerealiseerd. De voorz. meende dan ook dat de raad een nota als deze als bindende richtlijn zou moeten hanteren. Dat zou conflicten met individuele burgers kunnen voor komen omdat de nota immers allen over één kam zou scheren En dat was precies waar de beide wethouders zich tegen verzetten. Zij wilden de handen vrij houden om indi viduele burgers de helpende hand te kunnen bieden, met name wier kleine landbouwbedrijfjes niet meer renderen en die het daarom in de recreatie wil len gaan proberen. Het zou niet betekenen dat bij voor baat alles maar goedgevonden zou wor den maar zo verwoordde weth. Vis ser „we hebben al zoveel wetten en verordeningen, laten we hierin tenmins te zelf nog wat te zeggen houden". Burg. van Velzen nam al in de vorige vergadering die illusie weg door op het beleid van het Provinciaal bestuur te wijzen dat ook duidelijk een afronding van de recreatiedruk voorstaat. Ook nu herhaalde de voorz. dat: „wan neer wij nog een uitbreiding van de ver- blijfsrecreaite willen toestaan dan zal dat in bestemmingsplannen moeten worden vastgelegd en rekent U er nooit op dat GS daar goedkeuring aan zouden hechten". De Middenstandvereniging Ouddorp, wetend van de her-opening van de be spreking in de vrijdagavond gehouden raadsvergadering, had de heren raads leden een brief geschreven. De „heren'-raadsleden, zoals mevr. Grinwis-Blok (PvdA) benadrukte waar om zo zich niet aangesproken voelde..., maar dat leek ze maar half te menen. Feit is dat de PvdA fractie het ver lossende woord zou spreken, waarin mevr. Grinwis zich weer niet onbetuigd liet. In haar schrijven verklaarde de Mid denstandver. Ouddorp „ernstig veront rust" te zijn over het te nemen besluit, waarom werd gevraagd de beslissing tot een nader tijdstip uit te stellen teneinde eerst nog eens ernstige studie van de nota te maken: "...de verblijfnota gaat voorbij aan de economische belangen en de werkgelegenheid van een zeer groot deel der plaatselijke bevolking, die zich niet uitsluitend bepaalt bij een aantal winkeliers met hun personeel, maar gedacht dient ook te worden aan toeleveringsbedrijven, banken, ambachtsbedrijven, hoveniers enz. enz." zo schrijft de MVO. „Wil de Middenstand zich kimnen iiandhaven en het winkelbestand op het huidige peil blijven (hetgeen ten goede komt aan de gehele bevolking), wil de groei in kosten en lonen kun nen worden opgevangen, dan ver dient het zeer zeker aanbeveling om naast de recreatieve nota mede een economische nota onder de loupe te nemen en eerst alsdan een beslissing te nemen," zo'liet de Middenstand ver, de raad weten. De raad bleek er echter niets voor te voelen om de bespreking op te schor ten. „De Middenstandver. moet voortaan maar wat alerter reageren" vond dhr. Nijdam, (PvdA), helemaal voorbereid om de mening van zijn fractie te ver kondigen. Dhr. Nijdam verbaasde er zich over dat de Middenstandver. niet eerder dan op de dag van de vergade ring had gereageerd. De nota kwam derhalve in bespre king. In een uitvoerig betoog maakte dhr. Nijdam duideUjk dat zijn soc. fractie achter de mening van de minderheid van het College staat, verbaasd en soms verbijsterd als hij was over sommiger uitspraken die via de notu len van de vorige vergadering tot hem waren gekomen. Dhr. Nijdam zou het logisch hebben gevonden wanneer het voltallige Colle ge tot aanvaarding van de nota had voorgesteld en met name van de SGP weth. Voogd kon hij het afwijkende standpunt moeilijk billijken: „de mening van Voogd gaat dwars tegen het ver kiezingsprogramma van de SGP in; dat lijkt op kiezersbedrog!" De beide wethouders gold de vraag welke waarde de heren eigenlijk nog hechten aan het werk van de raadscom missie die immers bij de opstelling van de nota betrokken was. Dhr. Nijdam nam nog meerdere raads leden op de korrel na welke beschou wing hij temeer duidehjk maakte niets voor het meerderheidsvoorstel van de heren wethouders te voelen. In zijn weerwoord verklaarde weth. Visser het rapport „niet zo geschikt" te hebben gevonden voor de raad; het is eigenlijk een soort Enkhuizer almanak, je kunt er van alles in vinden". „Vond U ons niet competent genoeg om de nota te kunnen beoordelen?" haastte mevr. Grinwis zich te vragen. „Het is eigenlijk te minderwaardig voOr de raad" verduidelijkte dhr. Visser, waarna hij en de PvdA fractie nog even door bleven hakketakken over het recht van een raadslid en van een wet houder een eigen desnoods van zijn fractie afwijkende mening te huldi gen. Dat is niks bijzonders binnen het CDA"". De heren de Jong en van Dam (SGP) benadrukten nog eens hun eerder inge nomen standpunt (handhaving van het karakter van de famillebadplaats en geen toestanden zoals in Renesse; bo vendien is de nota geen wet van Meden en Perzen) en zo deden ook de heren Komtebedde en van Oosterom, zodat zich een levendige discussie ontplooide. De raadsvoorzitter suste de gemoede ren weer wat door erop te wijzen dat een beleidsuitgangspimt altijd een zaak van de raad is waarom het niet ohmo- geUjk is dat een volgende raad de nota weer van tafel veegt. Veilig Verkeer Nederland gaat zich in zqn voorlichtingsprogramma's dit jaar in het bijzonder richten tot jonge bestuurders van auto's, motoren, brom mers en fietsen. In overleg met de Centrale Politie Verkeerscommissie CPVC) en de Verkeerscommissie Open baar Ministerie (VCOM) is daartoe be sloten, omdat uit ter beschikking staan de statistische gegevens blqkt dat voor al jonge bestuurders in de leeftijds klasse van 13 tot en met 24 jaar veel meer kans hebben dodelyk te veronge lukken dan bestuurders uit oudere leeftqds groepen. In de WN-actie die op woensdag 16 januari onder het motto „Be wijs je rijbewijs" van start is gegaan en tot half april duurt, staat de automobi list van 18 tot en met 24 jaar centraal. Dertig procent. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) tonen aan, dat in 1977 in totaal 316 jongelui van 18 tot en met 24 jaar in de auto om het leven kwamen (200 bestuurders en 116 passa giers) en dat er 6.565 gewond raakten (3.893 bestuurders en 2.672 passagiers). Deze cijfers komen neer op rond 30 procent van het totaal aantal verkeers doden en -gewonden in ons land. In de periode 1971 tot en met 1977 kwamen in totaal 1.974 jongelui van 18 tot en met 24 jaar in een auto om het leven. Van hen waren er 1.240 bestuup- der en 734 passagier. In dezelfde perio de van zeven jaar werden 46.278 jonge ren gewond in een auto (27.271 bestuur ders en 19.007 passagiers). Ongevallenbeeld. Hoewel de theoretische verkeersken- nis van de jonge automobilisten waar schijnlijk nog groter is dan die van ouderen, is hun ervaring geringer. Wat in het ongevallenbeeld van de groep jonge autorijders dan ook direct in het oog springt, is het grote aantal botsingen tegen een vast voorwerp (een boom), eenzijdige ongevallen (een bocht uitvliegen) en frontale botsingen (foutief inhalen). Overschatting. Het blijkt moeilijk te zijn om precies aan te geven waarom juist deze typen ongevallen zoveel voorkomen bij de 18- tot en met 24-jarige automobilisten, maar het is alleszins waarschijnlijk dat zogenaamde leeftijdgebonden factoren daarbij een rol spelen, al dan niet in sa menhang met een gebrek aan ervaring. Leeftijdgebonden factoren kunnen bijvoorbeeld zijn een poging om de grenzen van het eigen kunnen te vinden, overschatting van de eigen vaardigheid en de zucht naar bravour. In de WN-voorlichtings-campagne „Bewijs je rijbewijs" zal de jonge automobilist vooral worden gewezen op het onjuist nemen van de bocht, het slippen, het te hard rijden en het fou tief inhalen. Nogmaals benadrukte de voorzitter dat GS niet in zouden stemmen met een uitbreiding van de verblijfsrecreatie. Daarbij waarschuwde de voorz. tegen een evt. mening dat een deel van de raad de problemen van de klein-land- bouwers niet zou erkennen en hen niet zou willen helpen. „De raad kan gewoon niet anders dan de verblijfsrecreatie afronden; wanneer wij nieuwe plannen zouden maken zou den die door GS al tijdens de voorbe sprekingen de kop worden ingedrukt", aldus de voorzitter. Het kwam tenslotte op stemming aan over het meerderheidsvoorstel; aan vaarding van de nota als vryblyvende richtiyn. Tegen en derhalve vóór aanvaar ding van de nota als bindende richtlijn waren: mevr. Grinwis-Blok en de he ren Nqdam, Reus, van Oosterom, van Dam, de Jong, van der Laan en Noort- hoek. THOLEN POORTVLIET Plattelandsvrouwen: In café Tol- rust kwam de afd. Poort vliet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bij een onder leiding van mevrouw K. Hoek. Mevrouw Van de Leeden sprak voor de aanwezigen over het thema „Hij en jij, hoe leven wij?" Verder was er een „samenlevings- spel" waarin aandacht werd besteed aan huwelijk en andere samenlevingsvor men. Voorts werd er nog gesproken over kinderen of geen kinderen, leven in commune en ongehuwde moeders. Dinsdag 19 februari maken de dames een reisje naar de Westfriese Flora te Bovenkarspel. Met een huurling wordt een huursol daat bedoeld en de Lage Landen zijn Nederland. Het is de titel van een En gels boek, dat pas in het Nederlands vertaald is. Het gaat over de oorlogs jaren 1572 - 1574, toen in ons land de bevrijding van de Spaanse tirannie juist begonnen was. Het eigenaardige is dat in dit boek het dagboek is opgenomen van de En gelse huursoldaat Walter Morgan, af komstig uit Wales. De eerste heUt geeft een beschrijving van deze jaren, echter niet van boven genoemde "Engelse soldaat. Inleiding. In die tijd waren er in elk leger huur soldaten uit alle landen, In 1567 kwam Alva in ons land met 8652 Spaanse infanteristen en 1250 Spaanse en Italiaanse ruiters. Het vol gend jaar stuurde Fillps II er nog 2427 en in 1572 nog 1260, allemaal Spanjaar den. Het waren voortreffelijke soldaten en het leger had ook bekwame schans gravers, nodig bij de belegering van een stad. De infanterie wordt tercios genoemd, daarin zit het woord drie. Ze bestond uit drie delen: piekeniers, musketiers en haakbusseniers. Onze landsheer, koning Filips van Spanje had een afkeer tegen niet- Spaanse soldaten, tegen huursoldaten. Zo weinig mogelijk nam hij er in dienst, maar soiiis kon hij er niet bui ten. Wantrouwend en achterdochtig als hij was vertro:uwde hij de huurlingen niet. Ze waren ook lang niet altijd te ver trouwen, dat weten we uit de geschie denis. Als het hun niet meezat, kwamen ze in opstand, brak er muiterij uit of ze deserteerden. Dat was meestal het ge val, als ze niet op tijd hun huurloon ont vingen. Een bekend voorbeeld is de Spaanse furie van 1576. Mondragon had met veel moeite Zierikzee veroverd, maar zijn soldaten wilden niet langer vechten. Ze hadden In vele maanden geen soldij ontvangen en gingen hun achterstallig loon plunderend halen in de rijke han delsstad Antwerpen. Dat zijn niet allemaal huurtroepen geweest, er waren ook Spaanse solda ten bij. Een huursoldaat had ook een onzeker bestaan, als er geen geld meer was, werd hij afgedankt. Onze prins Willem I heeft wegens geldgebrek enkele keren zijn gehuurde troepen moeten afdanken. Ook 's winters werd er in die tijd niet veel gevochten, dan was het leger in de winterkwartieren en konden veel huur soldaten inrukken. De genoemde Walter Morgan was op 6 juni 1572 met 300 huursoldaten naar Vlisslngen gekomen, in dienst van de Prins. Bekijkt u dat jaartal nog even. De be vrijding was net begonnen: 1 april 1572 Den Briel veroverd, 6 april Vlissingen, 4 mei Veere, alleen Middelburg was nog in Spaanse handen. Kapitein Walter Morgan heeft daarna alles zelf meegemaakt en heeft daarvan een dagboek gemaakt, versierd met 18 pentekeningen van belegeringen en zee slagen. Het dagboek. In het begin van 1574, dus na nog nauwelijks 2 jaar, was liij terug in En geland. Er scliijnen moeilijkheden ont staan te zijn over de betaling. Best mo gelijk, u weet het wel, de Prins besteed de al zijn geld aan de bevrijding. Misschien was zijn terugkeer naar zijn vaderland ook wel een gevolg van het verzoek van Alva aan koningin Eli sabeth van Engeland om geen troepen meer te verhuren. En Elisabeth wilde met alle lEinden goede vrienden blijven Zodoende heeft kapitein Morgan zijr kroniek nooit afgemaakt, hoewel hij he1 voornemen had „om het verslag var 's Prinsen daden te voltooien, wanneei het God tenminste behaagt mij in lever te houden teneinde bij mijn terugkeer te uwer ere ervan te verhalen", zoals hij zelf schrijft. Waarschijnlijk is hij gestorven, zodat hij niet meer kon te rugkomen. Zijn beoordeling is objectief, dat blijkl uit de beschrijving van de feiten zoals ze werkelijk gebeurd zijn in die jaren die opgenomen zijn naast zijn eigen weergave. Hij beschrijft 17 gebeurtenissen, waarvan er 4 in Zeeland plaats hadden. Hierover wU ik ik in 't kort iets ver tellen. Goes heeft zich in 1572 nog niet voor de Prins verklaard, dat zou pas in 1577 gebeuren. Daarom wordt op 11 septem ber 1572 Tseraerts met troepen naar Goes gestuurd. Hij was gouverneur van Vlissingen en stadhouder van dè Prins in Zeeland. De Spaanse troepen in Goes hadden de buitenwijken (meest zoutketen) in brand gestoken om de legering van de soldaten van Tseraerts te bemoeilijken. Na 3 dagen krijgen ze vanuit Vlissin gen 3 kannonnen togestuurd. Maar na enkele beschietingen lainnen ze er niets meer mee uitrichten: de munitie is op. Ook een stormaanval met ladders mislukt. Evenals de aanval van Lumeij aan de andere kant van de stad, die ge brek aan kogels heeft. Als dan Mondragon vanuit Bergen op Zoom door het verdronken land van Zuid Beveland met een ontzettingsle ger komt waden, verlaat Tseraerts op 21 oktober Goes. De aanval is mislukt. Het tweede Zeeuwse geval is de slag aan de Scheldemond op 3 april 1573. De landvoogd Alva had er genoeg van, hij wilde weg uit ons land. Zijn opvolger Medina Cell komt uit Spanje met een vloot van 22 sdiepen om zijn plaats In te nemen. Op de schepen brengt hü soldaten, geschut en geld mee. Het is de bedoeling om de vloot van Antwerpen (70 schepen) te versterken. Tegenover het fort Rammekens wordt hij aangevallen door onze schepen on der kapitein Ewout Pietrsz. Worst, van 2 kanten, vanuit Veere en vanuit Vlis singen. Medina Celi moest weg vluch ten en is de opvolger van Alva niet ge worden. Het fort Rammekens was nog in Spaanse handen en van hieruit werd het door de Geuzen belegerde Middel burg nog enigszins bevoorraad. Op 4 augustus 1573 hebben onze troepen van uit Vlissingen dit fort veroverd. Ze deden alsof ze Amemuiden wilden ver overen, waardoor de bezetting van Rammekens voor het grootste deel weg trok. Het kleine overschot ervan heeft toen de vesting overgegeven. Nu kon er zo goed als niets meer naar Middelburg geleverd worden. Na een half jaar (februari 1574) heeft de stad zich dan ook aan de Geuzen moe ten overgeven. Nog één keer hebben de Spanjaarden geprobeerd de stad te ontzetten. Met 75 schepen vertrekt Romero uit Bergen op Zoom, uit Antwerpen komen er 30. In de buurt van Reimerswaal heeft op 28 januari 1574 een grote zeeslag plaats, die gewonnen wordt door onze vloot onder admiraal Boisot. De schrijver van het dagboek bevindt zich op het schip van de vice-admiraal, heeft dus alles goed kunnen meemaken. Ruim 14 dagen later heeft iVüddelburg zich toen overgegeven. Kort daarna is de schrijver Walter Morgan toen naar Engeland vertrokken en we horen niet meer van hem. Middelburg L. van Wallenburg Naarmate de keuze uit onze vroege aardappelrassen groter wordt door nieuwe- kruisingen die mogeUjk effi ciënter geteeld kunnen worden, of door import uit de landen rond de middel landse zee Hjkt het van belang om hierover meer voorlichting te geven. Naast de overbekende rassen Eerste ling, Doré en Lekkerlander zijn er veel nieuwe rassen in opgang. Het voordeel van de Eersteling is de vroegrijpheid. De kwaliteit is goed te noemen. Zodra echter de vroege rassen Doré en Lekkerlander worden aangevoerd blijkt dat de Nederlandse konsument toch nog wel een fijne neus heeft. Doré en Lekkerlander zitten n.I. samen met het kleine, maar fijne ras „Opperdoese Ron de" het gehele vroege aardappelseizoen in de kopgroep, wat de vraag en de prij zen betreft. Ze brengen meer op dan alle andere vroeg geïmporteerde, of vroeg geteelde rassen met klinkende namen. En naar mate er meer van die rassen bijkomen hjkt het wel of de huisvrouw zich nog meer gaat vastklampen aan de ver trouwde kwaliteitsaardappelen met de Nederlandse smaak. Later in het seizoen komt daar dan de Eigenheimer nog bij. Ook zo'n heerlijk geurende aardappel en al meer dan 60 jaar gewaardeerd. Het is wel de konsument die uitein delijk de keuze zal bepalen van het ras- senassortiment in de groentewinkel. Sinds verleden week maandag is ver mist een bastaar pinchertje, twee Uchte plekjes boven de ogen. Het is een reu van 6 jaar en luj draagt een vlooienbandje. Gragg inlichtingen bij fam. Auperlee, Pr. Bemhardlaan 15, Middelhamis, tel. 01870 - 3067. b het blad voor uw i»^/»'^^%/%.<%^^^ Dese vraag- en antwo«rd-rubriek ataat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, üfiddelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in dese rubriek worden gepu- bliceerd. GROOTSTE DIER. Wat is het grootste beest dat ooit ge leefd heeft? Antwoord: Voor zover wij weten de blauwe vinvis, die tot 35 meter lang wordt en meer dan honderd ton gewicni kan bereiken. Daarmee wordt de uit gestorven dinosauriër van 30 meter en ca. 40 ton nog overtroffen. Maar we kennen nog niet alle dieren die op aarde leven. In de diepste delen van de diepzee komen misschien wei grotere dieren voor, PAASDATA. Kunt u ons vertellen wanneer het precies Pasen is in de komende jaren? Antwoord: Eerste paasdag valt In 1981 op 19 april; 1982 op 11 april; 1983 op 3 april; 1984 op 22 aprU; 1985 op 7 aprü; 1986 op 30 maart; 1987 op 19 april; 1988 op 3 april; 1989 op 26 maart; 1990 op 15 april; 1991 op 31 maart; 1992 op 19 aprü: 1993 op 11 april; 1994 op 3 april; en 1995 op 16 april. SINT - ANNALAND Uienveiling: van donderdag 24 ja- huari 1980. Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 37,90. Uien, drielingen, maat dertig/veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 32,40. Uienprijs per idlo- gram. Aanvoer; 150 ton. BEVESTIGING EN INTREDE KANDIDAAT J. VAN POPERING TE ILPENDAM-WATERGANG Kandidaat J. van Popering uit Sint - Annaland, thans vicaris te Ede, die ok tober van vorig jaar een beroep aan nam naar de combinatie-gemeente II- pendam-Watergang (Classis en Ring Edam), hoopt D.V. op zondag 16 maan a.s. daar Intrede te doen in de namid- dagdienst. In de morgendienst zal kandidaat van Popering bevestigd worden door zijn mentor ds. T. van 't Veld, bij wie liij vicaris is geweest. Thans is hij tot genoemde datum vi caris bij ds. G. Spilt te Ede. Kandidaat Van Popering werd 24 augustus 1950 te Sint - Annaland geboren, bezocht na de lagere school de Rijles Pedagogische Academie te Middelburg en studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De vacature te Ilpendam-Watergang ontstond door het emeritaat van ds. W. M. M. Moonen op 1 januari 1978. NED. HERV. KERK Beroepen te: Meerkerk A. v. d. Beek te Genemuiden; Stolwijk J. Wie- man te Vlaardingen. Bedankt voor: IJsselmuiden M. v. d. Akker te Rijssen; Goudswaard J. v. d. Bom te Giessendam. Uitzending: Op 30 januari zal D.V. ds. Kommers en zijn gezin worden uit gezonden naar Kenya. Zulu's zal ge schieden in de dorpskerk te Epe in een dienst, waarbij de schoonvader van ds. Kommers (welke uit Epe afkomstig is) ds. H. Visser te Katwijk zal voorgaan. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bodegraven W. v. d. Berg te Ommen; Nieuwerkerk a/d IJs- sel E. Hogerberg te Vlissingen; Winsum H. van Dijk te Wolfheze; Beverwijk C. Sybrandi te Montfoort. Aangenomen naar: Grootgast W. Kok te De Tike (Fr.) GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Voorburg B. Kamphuis te Vlissingen; Bergentheim S. Cnossen te Hoogkerk; Wagenlngen P. Deddens te Hilversum; Hoogeveen B. van Zuyle- kom te AsseiL - CHR. GEREF. KERKEN Benoemd tot: vlootpredikant in lang verband A. v. d. Heyden te Veenwou- den. Beroepen te: Zaamslag L. v. d. Mey te Middelhamis; Enschede-W. H. de Graaf te 's Gravenzande; Oud Beyer- land H. Brandsma te Drachten. Bedankt voor: Ermelo H. de Graaf te 's Gravenzande; Gorinchem R. van Beek ïe Baam; Veendaal J. Westerink te Urk. Bunschoten: Na bevestiging door ds. G. Bilkes van Bennekom met 2 Cor. 2 17, deed kand. P. Kok intrede alhier met 2 Cor. 5 19. Ds. Kok is naast ds. M. Vlietstra de tweede predikant van Bun schoten. Utrecht: De dochter van ds. M. Nieuwenhuyze te Mijdrecht, mej. N. Nieuwenhuyze, wordt door haar vader ingeleid als predikante bij de Herv. gemeente te Utrecht. De eigenlijke be vestiging vindt plaats door ds. M. den Boer te Utrecht, Herv. predikant aldaar. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Benthuizen J. Koster te Bameveld; Leerdam en Scherpenisse J. Mol te Rijssen; St. Catharines (C) en Werkendam A. Moerkerken te N. Bey- erland.' Bedankt voor: Wolphaartsdijk en Nieuwdorp A. Moerkerken te N. Beyer- land. BRUILOFTSGESCHENKEN. In onze kring heerst grote onenigheid over enkele vraagstukken rondom een bruiloft. Moet je bijvoorbeeld cadeaus laten bezorgen aan het adres van het bmidspaar, of kun je ze overhandigen ter receptie? Antwoord: Vroeger was het regel, dat men na ontvangst van een onder- trouwkaart het verlanglijstje opvroeg en tijdig vóór de huwelijksdatum het geschenk ten huize van de bruid (het ouderlijk huis) liet liezorgen. Het adres van het bmidspaar bleef buiten beschouwing, omdat dit pas nè de plechtigheid werd betrokken. Tegenwoordig bezorgen veel winke^ liers geen kleine pakjes meer en is men ook wat gemakkelijker in de omgang. Een aantal gasten brengt dus bloemen of een cadeau mee als ze naar de re ceptie komen. Bedenk dan wel, dat het bmidspaar tijdens het handen schudden géén tijd heeft op zijn gemak allerlei grote en kleine pakjes uit te pakken. Overhandig het geschenk daarom ón. ingepakt, zodat het duidelijk zichtbaar is en gemakkelijk bij de eerder ont vangen artikelen kan worden uitgestald met een kaartje erbij met de naam van de gever(s). KLEED HAKEN. Ik wü een rond vloerkleed haken van ongeveer anderhalve meter middelhjn. Hoeveel wol heb ik daarvoor nodig? Het hefst zou ik berber natuurwol nemen. Hoeveel avonden zou dat ver gen? Antwoord: Voor een rond kleed van precies anderhalve meter middel lijn, te haken met de genoemde dikke wol, hebt u bij gebruik van haaknaald numer 12 en wol van een centimeter dikte in totaal zes kg. nodig. Als u er élke avond aan haakt, kunt u het kleed na ongeveer een week ge reed hebben. Rekent u maar op zo'n 16 a 20 uur. mMOttiMnuuiyiyiiiuiuiiyiuuiuiuiiHUiiiiiiuiuiu^ We herinneren eraan dat voor het nieuwe jaar het abonne mentsgeld is vastgesteld op 38,- voor het hele jaar. Mogelijkhe den om dit bedrag over te maken zijn: storting via ons gironummer 167930 of via ons banknummer 34.20.01.108. Waarvoor bij voorbaat onze hartelijke dank. Administratie Eilanden Nieuws Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) gaat de gemeenten en open baar vervoerbedrijven verzoeken om met ingang van 1 mei a.s. in het gehele stads- en streekvervoer een zogenoemde strippenkaart in te voeren. Deze natio nale kaart zal in vele gevallen de hui dige meerrittenkaarten overbodig ma ken. Dit heeft de minister woensdag in de Tweede Kamer meegedeeld, tijdens de behandeling van zijn begroting. Als overgangsregeling blijven tot 1 oktober vele oude rittenkaarten in de verkoop. De nieuwe strippenkaart gaat 5, kosten voor vijftien strippen. Elke reis kost één strip meer, dan het aantal te reizen zones. De strippenkaart zal uitsluitend ver krijgbaar zijn in de voorverkoop, dus niet in tram of bus. Het aantal voorver koopadressen zal worden uitgebreid. Zo zal de nieuwe strippenkaart in elk geval op alle postkantoren te koop zijn en bij de NS-stations. Daarmee wordt een landelijk net van voorverkoopadressen geschapen, dat nog verder wordt uitgebreid. Boven dien kan men de strippenkaart bestel len met de hulp van een acceptgiro kaart. Het is de bedoeling om op de meeste voorverkoopadressen ook abon nementen te gaan verkopen. Juist de zone-indeling die nu vrijwel overal is doorgevoerd, heeft de invoe ring van de nieuwe uniforme strippen kaart mogelijk gemaakt. De reiziger kan de nieuwe kaart gaan gebruiken voor elk aantal zones. Hij hoeft dus niet langer verschillende kaarten aan te schaffen voor een reis binnen één of meer zones. Met de strip penkaart kan men elke gewenste af stand afleggen. Omdat de mogelijkheden voor het ge bruik van de strippenkaart veel groter zijn, dan die van de afzonderlijke rit tenkaarten, overweegt minister Tuijn man in hoeverre retours kunnen ver vallen. Iedereen die regelmatig met tram of bus reist, zal straks immers de strippenkaart op zak hebben. Een ander voordeel van de strippen kaart is, dat de verkoop op de wagen tot het uiterste wordt beperkt. Dit leidt zowel in stads- als streekvervoer tot minder oponthoud. Minister Tuijnman heeft tevens aan gekondigd, dat per 1 oktober a.s. de hui dige abonnementen worden vervangen door zogenoemde sterabonnemen+en. Zo'n ster-abonnement geeft de reizi ger vanaf een door hem centraal geko zen zone, recht op reizen in elke ge wenste richting. De zone van zijn keuze hoeft niet persé de zone te zijn, waar hij zijn reis begint. Het nieuwe ster-abonnement is dus geen trajectabonnement, maar meer een gebiedsabonnement. Dit in tegenstelling tot de huidige abonnementen die slechts op een traject geldig zijn. De nieuwe abonnementen leveren de reiziger dus meer mogelijkheden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 7