Sympathiek tegenover Ver. „klein-Parijse dagen" ^e— De Fransche koGpmanszoon Ingezonden uTry RAAD DIRKSLAND: Bond tegen het vloeken andermaal ter discussie ingelanden van Polder Goeree Korfbalnieuws INTERMEZZO Nieuw visprodukt slaat aan Volleybal Bru en Menheerse zoeken ambtenaar p^ XX X WATERSCHAP FLAKKEE BEKENDMAKING Dijkgraaf en heemraden van het waterschap Flakkee maken ingevolge artikel 10, M 1 van de Wet veront reiniging oppervlaktewateren bekend, dat zij bij be sluit van heden aan J. Goedegebuur, Nieuweweg 9 te Melissant vergunning hebben verleend voor het in oppervlaktewater lozen van afvalstoffen, afkomstig van een te bouwen pelsdierenfokkerij aan de Kraaij- enissedijk te Melissant. Deze beschikking ligt vanaf 1 februari 1980 geduren de dertig dagen voor een ieder ter mzage ter secreta rie van het waterschap Flakkee te Middelhamis, Langeweg 74, op werkdagen van 8.30 - 12.00 uur en van 13.30 -17.00 uur. Tot aan het einde van deze termijn staat ingevolge de artikelen 11 en 12 van eerdergenoemde wet voor belanghebbenden tegen deze beschikking beroep open bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland, Konings kade 1 - 2, 2596 AA 's-Gravenhage. Middelhamis, 24 januari 1980. Dijkgraaf en heemraden voornoemd. Joh. Koert, dijkgraaf. Verheul, secretaris-rentmeester. SCHOOL VOOR H.E.A.O. 3053 HZ Rotterdam Zilverschoonstraat 50 Tel. 010 - 189939 - 222658 Driejarige dagopleiding als voorbereiding op leidinggevende economische-, administratieve- en juridische functies. Tot dit hoger beroepsonderwijs kimnen worden toegelaten de bezitters van één der navolgende diploma's: H.A.V.O. met in het eindexamenpakket twee van de drie vakken: handels wetenschappen, alg. economie en wiskimde. ATHENEUM met in het eindexamenpakket twee van de volgende drie vakken: economie I, economie II en wiskunde I. M.E.A.O. M.D.H.S. M.H.D.S. GYMNASIUM Schoolgeld en studietoelagen zijn volgens rijksregeling. Aanmelding zo spoedig mogelijk. Late inschrijvers worden op een wachtlijst geplaatst. Nadere inlichtingen en prospectus verkrijgbaar aan het adres van de school. NIEUW voor de school is de ECONOMISCH-LINGUISTISCHE AFDELING met naast een economisch programma een talenopleiding gedu rende 8 semesters. Deze af deUng is per 1 augustus 1979 gestart met 4 klassen. Toegelaten kunnen worden de bezitters van bovengenoemde diploma's met belangstelling voor talen. Eisen eindpakket: Frans en/oi Duits en EEHST van de drie vakken: handelsweten- sohappen, alg. economie en wiskimde, resp. één van de drie vak ken: economie-I, economie-II en wiskimde-I. Ook voor deze afdeling geldt: zo spoedig mogelijk aanmelden. VERVOLGVERHAAL wordt vervolgd De pas opgerichte Vereniging „Klein Parijse dagen" mag bij de organisatie van de nieuwe klein-parijse dagen in het a.s. zomerseizoen op een gemeente- Ijjli ruggesteuntje reltenen. Niet bij voorbaat, maar wel wanneer de Vereniging onverhoopt in de rode cijfers zou draaien, hetgeen overigens niet waarschijnlijk is. De betrokkenheid en daarmee de ver antwoordelijkheid van de plaatselijke Verenigingen is in de nieuwe construc tie groter geworden en het zit er hele maal in dat er dit jaar zelfs een batig saldo van enkele duizenden guldens zal worden bereikt. B en W hadden m.b.t. een evt. ge- gemeentelijke bijdrage een voorzichtige formulering willen hanteren: als dan kan het verlenen van een bijdrage door Uw raad in heroverweging worden genomen", zo wilden B en W laten vol gen op de voorwaarden dat bij een evt. aanvraag een gespecicfieerd overzicht van kosten en baten wordt overlegd, maar de raad drong erop aari dat die laatste passage zou vervallen. „Niks te heroverwegen, we subsidië ren wel of we doen dat niet", zo luidde de redenering van de raadsmeerderheid. Dhr. T. van Prooijen was de promotor van die wijziging. „We mogen de vereni ging die het vorig jaar zo voortreffelijk deed niet wantrouwen", vond dhr. van Prooijen. Overigens had hij de goede gang van zaken en het welslagen van de klein- parijse dagen niet uit eigen waarne ming, maar die goede tijding was tot hem gekomen via „Eilanden Nieuws" dat hij ook op zijn Canadese vacantie- adres had ontvangen. Van enig wantrouwen jegens de Ver eniging wilde ook de raadsvoorzitter burg. Bos niet weten, integendeel, „maar" zo benadrukte de voorzitter „w^ij hebben ook onze verantwoorde lijkheid voor het financiële belang van de gemeente". Overigens mocht van de voorz. de passage dat financiële medewerking heroverwogen kan worden best verval len, weth. van Rossum daarentegen stel de wél prijs op handahving ervan. Dhr. van Rossum wilde graag eerst bekend zijn met het programma en de begroting van de Vereniging. De hele SGP fractie sloot zich hierbij aan. Zij waren de enigen die het voorstel van dhr. van Prooijen de bedoelde passage te schrappen verwierpen. Raad en College stellen er wel prijs op zo snel mogelijk een programma van te plegen activiteiten te ontvangen. Riolering Korteweegje. In het Korteweegje zal riolering wor den aangelegd, waarvan 21 woningen zullen kunnen profiteren. Met deze in vestering zal een bedrag van inaar liefst 513.300,gemoeid zijn waarvan bijna drie ton kan worden afgetrokken als subsidie van CRM, waardoor een investering van 215.975,ten laste van de gemeente blijft. Er kan bovendien aanspraak worden gemaakt op een uitkering uit het ge meentefonds op basis van de verfij ningsregeling rioleringen, zodat de jaar lijkse last tot 5.466,wordt beperkt. De raad bleek het er graag voor over te hebben en stelde het gevraagde cre- diet beschikbaar. Voor de panden 47 t/m 57 zal, door demping van de noordelijke berrasloot, een ventweg worden aangelegd. De oversteekplaats voor fietsers zal verlegd worden van benzinestation de Gast naar een plaats ter hoogte van de Onwaardsedijk. De fietsers zouden dan gebruik kun nen maken van deze dijk en de Kraling- sedijk om het dorp te bereiken. Voor het fietsverkeer richting Her kingen zal t.z.t. een fietspad worden aangelegd achter de woningen 22 t/m 28, maar vooralsnog is dat plan nog niet aan uitvoering toe. Onroerendgoed belasting. Per 1 januari 1981 zal de heffings grondslag (de waarde van de onroerende goederen in het economisch verkeer) voor de berekening van de onroerend goed belasting weer dienen te worden vastgesteld. Wettelijk is geregeld dat dat om de vijf jaar plaats zal vinden. Er kan gebruik worden gemaakt van de gege vens die al bij de eerste taxatie in 1976 werden verzameld. De raad werd gevraagd een crediet van 82.482,beschikbaar te stellen; de opdracht tot herziening van de taxa ties zal worden verstrekt aan de Stich ting voor kadastrale en financiële admi nistratie te Arnhem. Het gaat derhalve nog niet om de vaststelling van de tarieven die na 1981 zullen gelden. B en W hadden in de toelichting al gewezen op de extreme ontwikkelingen op de onroerend goed markt waardoor de huidige economi sche waarden sterk afwijken van de waarden die in 1976 werden vastgesteld, maar ook dhr. D. A. H. van Dis atten deerde daarop. Hij verbond er de conclusie aan dat bij de sterk gestegen waarden het tarief van de onroerend goed belasting omlaag zou kunnen, gewoon, omdat de gemeente niet meer middelen nodig heeft. De voorz: vond het nog wat te pre matuur het nu daarover te hebben. Wel werd het duidelijk dat het Col lege gevoelig is voor dit argument en het zal dan ook niet tot een buiienspo- rige verhoging gaan komen. De nieuwe tarieven zullen in redelijkheid op de nieuwe taxaties worden afgestemd. Subsidie Bond tegen het vloeken. Het in opspraak raken van het be stuur van de Bond tegen het vloeken was ook aan Dirkslands raad niet voor bijgegaan en al in de november-verga dering van vorig jaar werd er druk over gediscussieerd. B en W beloofden daarop een nader onderzoek in te stellen naar de juistheid van de beweringen, van welk onderzoek de raad thans kennis kon nemen, com pleet met de letterlijk tekst van de ge wraakte woorden, gesproken door ds. Snoei als gastspreker op de Jaarverga dering van de Bond. Het College vatte de boodschap die ds. Snoei in zijn rede had gelegd aldus samen: de rede is allerminst bedoeld als een aanval op de democratie als zoda nig. Wel wordt erin het gevaar gesigna leerd dat deze (de democratie) kan ont aarden in een waarden vrije en der halve normloze samenleving waarin ie der kan handelen zoals het goed is in zijn ogen. Een samenleving die zich niet meer gebonden weet aan hogere ethische en morele normen stelt zich bloot aan zelf ontbinding". Het College sprak in de toelichting de hoop uit dat deze nadere verklaring aanleiding zou zijn om eerder gepleegde krenkende kwalificaties aan het adres van het bestuur van de Bond terug te nemen. Dhr. van Prooijen had zich daarin vooral laten gaan, toen hij het bestuur als „neo-fascistisch" en zeer ondemo cratisch" bestempelde. Ook nu nog volhardde dhr. van Prooijen in die aantijgingen, zeer tot spijt van de voorzitter overigens. „Er blijft na die neo-fascistische uit spraken een slechte smaak in mijn mond over", gaf dhr. van Prooijen te kennen. Hij liet in het midden of hij volgend jaar dan voor de 32e keer nog eens met het verlenen van een subsidie aan de Bond in zal stemmen. „Wij zijn een van de beste demo cratische landen van de wereld en we moeten ons niet door communisten, maar ook niet zulke mensen als ds. Snoei die als een moderne Khomeinie tegen de bestaande orde aanschopt la ten wurgen". Omdat het bestuur van de Bond geen afstand genomen had van het gesproke ne verklaarde ook dhr. van Dis zijn twijfels te hebben, maar dat noopte hem niet zich tegen een subsidiering af te zetten. Nadat dhr. Struijk nog zijn instem ming met een continuering van de sub sidie had betuigd en dhr. van Prooijen had opgeroepen „de geesten te onder scheiden,, werd dhr. P. A. Leijdens het goed zat en samen met dhr. Struijk Gij geachte bewoners van Polder Goeree Leesc gij allen met ons mee. Het is droevig dat wij ingeland, door de Provincie wordt geschoven aan de kant Het is te hopen dat ons Polderbestuur, Nog kan blijven langen duur. Zij regeren van de haven tot aan het strand, En doen dat met een krachtige hand. Wij ingelanden zuuen ons bezinnen. En aan samenvoeging nooit begüinen. Er is nog nooit over nen gedacnt, Om te spreRen van geen enkele klacht. Het zijn voor burger en de boer. De juiste mensen die zitten aan het roer. Ze grijpen alles in de kraag. Om de Polderlasten te houden laag. Van straten, wegen tot onder de heg, Hebben we overal een goede weg. Waarom worden ze nu vandaag. Door het Provinciebestuur weggejaagd? Het zijn allemaal goede mannen. Ze hebben alles goed in kruiken en kannen Het is toch jammer en toch zo erg, Zulke berichten gaan bij ons door been en merg Het is dan toch de juiste man. Die voor ons goed regeren kan. Over samenvoeging met Flakkee, Daar wilen wij, Goeree, toch niet met mee. Aan dit bestuur, daaraan zijn wij gewend. Die ter plaatse zijn goed bekend. En laten wij hier niet over zwijgen. Dat de polderlasten hoog zullen stijgen. Tussen Goeree en Flakkee is een groot verschil Het zijn misschien wel goede mensen maar niet onze wil In Den Haag weten ze niet hoe het ging Maar wij, wij willen nog steeds bezuiniging. Tot waterschapsreorganisatie, Is tegen onze Goereese natie. Dan zeggen wij allen ten eerste, Het is veels te ver voor ons het dorp Menheerse. Het zal worden een droeve maan. Bij samenvoeging lasten zwaar Je kunt het zien dat zoiets hier niet klopt, We hebben altijd zelf onze peultjes nog gedopt. We zullen hopen dat het in de Haag blijken moog, Dan hoeven we hier niet te komen tot een betoog. We zullen hopen dat we het duidelijk kunnen maken, Dan gaan niet stuk onze zaken. Laten wij dan allen hopen, Dat ze in de Haag in ons straatje willen lopen. Wij lopen echt niet te springen, Hoe u ons bij elkaar wil dringen. Waar het lied van bruisende golven klinkt. Daar wil ik zo gaarne verblijven, Waar duintop en strand in Goeree blinkt. We kunnen er niet over zwijgen. Dan naar Goeree dat Deerlijke gebied, Bij Flakkee voegen, wij willen het niet. Als men wil houden rust en vree, Voeg gij ons Goeree dan niet bij Flakkee. GOOD-LUCK ALLEEN AAN KOP Good-luck 1 nam in 3G afstand van VIOS 2 door zelf met 9-2 van ADO 5 te winnen, terwijl VIOS tegen SKV 1 niet verder kwam dan een 8-9 neder laag, hierdoor voert Good-luck nu al leen de ranglijst aan. DBGC 1 speelde tegen HKC 3 en ver loren kansloos met 8-1, door de winst van Korbatjo op GKV komen de Oude Tongenaren in de degradatiezone. Good-Luck 1 ADO 5 Al in de eerste minuut schoot lemke Huizer 1 - O in, waarna hij met een doorloopbal 2-0 aantekende. ADO kwam nog op 2 - 1, maar de thuisclub kreeg erg veel kansen waar van er overigens teveel werden g:emist. Voor rust scoorde Lenie Jongejan 2x, Ria van Oudenaren en lemke Huizer. Ruststand 6-1. Na de thee had Good-Luck veel bal bezit, toceh duurde het lang voor zij aan scoren toekwamen, Rob Rossel maakte 7-1, terwijl ADO nog tot 7 - 2 terug kwam. In de slotfase waren het Marjo de Zout en Sandra Vermeulen die Good-luck naar de 9 - 2 overwin ning schoten. Programma zaterdag 2-2-1980. Oude Tonge: DBGC 1 Albatros 2 21.00 uur. Middelhamis Good-Luck 2 Snel 3 12.00 uur. Ouddorp J. Grinwis In visserijkringen wordt natuurlijk doorlopend geprobeerd het visverbruik op te voeren, onder meer door het expe rimenteren met „nieuwe" producten. Een conservenfabrikant in Noorwegen deed vorig jaar de vondst van zijn le ven, met een nieuw product, waarmee hij op de Voedingsmiddelententoonstel ling in Parijs, een gouden medaille ver wierf, als het beste kwaliteitsproduct. De „fish burger" zoals de uitvinder zijn, nieuwe vinding noemde bestaat hoofdzakelijk uit rijst en kabeljauw. De rijst als basis wijst op zichzelf al in de richting waar men het voornaam ste afzetgebied heeft gedacht, namelijk de ontwikkelingslanden, waar rijst het hoofdvoedsel is. Maar intussen blijkt ook in Noorwe gen en Engeland de fish burger een ge wild artikel te worden, waaruit voor de conservenfabriek „miljoenenorders" worden geboekt.. stemde hij in met een citaat van burg. V. d. Harst van Oostflakkee: „Elk woord van geloof irriteert het ongeloof en elk woord van ongeloof ir riteert het geloof". Zo zit dat... De discussie werd dan ook gesloten. De thuiswedstrijden van Intermezzo zaterdag j.l. in de sporthal werden over schaduwd door de plotselinge dood door een motorongeluk van Jeroen Brinkman op 19 januari. Hij was na Ad de Bakker en Peter Jacobs de derde jeugdige In termezzovolleyballer die het slachtoffer werd van het verkeer in nog geen vijf jaar. Voor aanvang van de wedstrijd van het vierde herenteam, waarin hij speel de, werd het spel in de sporthal stilge legd en werd door spelers en publiek een minuut stilte in acht genomen. Na dit indrukwekkende moment werd het drukke programma hervat. De da mes hadden aan de Zebra's geen moei lijke tegenstander. Na 15 - 4, 15 - 11 winst kwam de thuisploeg in de 3e set met 2-3 achter te staan. Op datmoment werd een opstellingsfout van de gasten geregistreerd, die bij 2 - O was gemaakt, zodat na enig geharrewar de wedstrijd reglementair op deze set werd hervat en Intermezzo liep zonder problemen uit naar 15 - 8 en 3 - O winst. De heren hadden het duidelijk moei lijker tegen Ceverbo/Orawi, dat ondanks de lagere klassering een taaie tegen stander bleek. Pas in de 5e set slaagde een aanvallend matig spelende thuis ploeg erin het verzet te breken. De set standen waren 15 - 7, 6 - 15, 15 - 9, 12 - 15 en 15 - 11. Bij de jeugd waren de jongens niet zo succesvol. Al en A2 verloren beide, res pectievelijk van Krimpen en Schovo- comba met 3 - 1. A3 speelde gelijk tegen S'etpoint. Jongens BI had aan Krimpen duide lijk een te zware kluif. Het werd 0-3. Het zelfde overkwam B2 dat met deze cijfers tenonder ging tegen Data Canter 2. Jongens Cl herstelde zich goed van de nederlaag tegen vc Goeree de week tevoren. Nu werd met 3-0 van Ibis. Mini jongens 1 won knap met 3-0 van Volleymeester. De beide andere miniteams moesten tegen Data Center uitkomen. Voor de meisjes verliep dit succesvol, 3-0 winst, jongens 2 verloor met dezelfde cijfers. Bij de meisjes vielen er drie nederla gen te noteren. Een wat wisselvallig spelend meisjes Al, dat Anja Wolfert duidelijk miste, kon het na een gelijk spel eerder dit seizoen nu niet redden tegen Mevo. De ploeg uit Zierikzee won met 3-1. Meisjes BI is dit jaar nog niet op dreef. Tegen Ibis werd met 3-0 verlo ren. Meisjes Cl verloor met 3-0 van vc Goeree 2^ Bruinisse en Middelhamis kampen met hetzelfde euvel. Op de secretarieën van beide gemeenten is een vacature voor een ambtenaar, die niettegenstaan de men al vele advertenties heeft ge plaatst, niet vervuld wordt, omdat nie mand er op reageert. In Bruinisse betreft het de vacature, veroorzaakt door het overlijden van de heer J. van den Berge. Hier rijzen wel enige vragen als men de mensen van de ABVA of van de Chr. Bond van Ambte naren hoort jeremieren over de grote werkloosheid, zou het werkelijk wel zo erg zijn? En zou nooit eens een werkloze onderwijzer er aan denken, over te schakelen naar de Gemeente Admini stratie? De gemeentesecretaris van Bruinisse sprak deze week de hoop uit, dat nu de gemeente z.g. is opgewaardeerd, men meer kans had personeel aan te trekken, Vergelijkt men echter Bruinisse bij Mid delhamis, die zeer belangrijk beter mag salariëren dan Bruinisse (gezien het in wonertal,) dan vrezen we dat ook deze hoop ijdel is. door Joh's Staal 15 Ze spraken eenvoudig over de Heilige Schrift en de heerlijke waarheden, die ons daarin geopenbaard zijn. Af en toe werd hij door de vrienden ook bij de predikanten gebracht, die zich op minzame wijze met hem onder hielden. Hoe aangenaam deze bezoeken voor Jakob ook waren, toch kon hij daar door de vrede voor zijn hart niet ver krijgen. Als hij alleen op zijn kamer was, overviel hem soms een hevige be nauwdheid. Dan worstelde hij met God om verge ving van zijn zonden en als hij dan las, dat het bloed van onze Heere Jezus Christus ons reinigt van al onze zonden, dan kreeg hij weder moed. Zoals ieder wel zal kunnen begrijpen, was het niet onopgemerkt gebleven, dat Jakob Hanapier in de laatste tijd zo goed als helemaal niet meer kwam in de kring zijner Roomse vrienden en dat men hem ook helemaal niet meer in de Roomse Kerk zag. Men besloot alle po gingen aan te wenden, om hem aan de invloed der Protestanten te onttrekken. Een van de personen, die zich daar vooral mee zouden belasten, was de reeds vroeger genoemde kantoorbedien de Hendrig Karelse. „Wel Hanapier," zo sprak hij op ze kere morgen, toen ze allebei een ogen blik met hun werk ophielden, „waar zit je toch tegenwoordig? Ik zie je haast nooit meer in de kerk en bij de vrienden kom je ook niet meer, geloof ik." „O, ik kom nog dikwijls genoeg in de kerk, hoor! maar jij ziet me dan mis schien niet." Boosaardig glinsterden de ogen van Karelse, toen hij antwoordde: ,,In dekerk? Ik denk, dat je komt in de ketterse vergaderingen van de Pro testanten. Dat noem je misschien ook de kerk. Wat doe je bij die lui? Ben je niet Katholiek, behoor je dan niet bij je Kerk te blijven? Wou je misschien een wit voetje halen bij meneer Cijferman, omdat die ook bij de Gereformeerden behoort?" „Denk je, dat ik voor de mensen naar een kerk ga? Ik wil de waarheid van Gods Woord weten!" ,,Hoor me dat nou eens aan. Dat is me een persoon van amper zestien jaar oud en die meent, dat hij al beter over de waarheid van het Woord Gods kan oordelen dan de Paus en,alle kardina len samen. Wat weet jij daarvan? Leert de Pastoor in onze Kerk ons niet het zuivere Woord Gods?" „Maar dat mogen we toch niet lezen?" „Je kunt wel horen, dat je bij de ket ters in de leer bent. Onze Kerk houdt de Heilige Schrift voor een heilig boek. Maar daarom moeten de onheilige vin gers der leken daar ook maar afblijven. Ze gaan anders de Schrift ieder op zijn eigen manier uitleggen en dan wint de duivel. Neen, de geestelijken lezen de Bijbel in de gewijde Latijnse taal en die geven ons de juiste inhoud en daaraan hebben wij genoeg." „Je, maar zo denken alle mensen er niet over!" „Alle mensen... wat heb ik met ande ren te maken. Zijn wij niet goed Katho liek? Weet je Vader, dat jij in een vreemd land je echte geloof verloo chent en heult met ketters? En dan moet je weten, hoe al dat moois in de wereld gekomen is! Door een Duitse monnik, Luther, die met een weggelo pen non getrouwd is en daarom zijn kloostergelofte gebroken heeft. Je, je bent in mooi gezelschap, hoor!" Als op deze wijze Hendrik Karelse aan de gang was, kon Jakob het be nauwd genoeg krijgen, vooral omdat Karelse hem dag bij dag geen rust liet. Nu eens waren het scheldwoorden op de Gereformeerden, dan weer lofuitingen op de Roomsen. Soms wilde hij met har de taal Jakob van zijn ongelijk over tuigen, dan kwam hij weer met fluwe len tong om hem toch te overreden, weer tot de Roomse Kerk terug te ke ren. Voor Jakob was dit alles daarom te moeilijker, omdat hij nog nooit een vast plan gemaakt had, om van de Roomse Kerk af te gaan. Hij moest im mers straks naar Frankrijk terug. Hoe dat gaan moest, wist hij niet. Op dit ogenblik en in deze tijd zocht hij vrede voor zijn hart en rust voor zijn gemoed. Het gezicht van zijn zonden had hem verschrikt en hij vreesde om voor God te verschijnen. Als hij maar eenmaal wist, dat God zijn deel en Jezus zijn Zaligmaker was, dan zou alles wel te rechtkomen. 't Was op een Zaterdagmorgen. Bijna waren de werkzaamheden op 't kantoor geëindigd. Daar kwam Karelse naar Jakob toe en met een vriendelijke glimlach zei hij: „Nu moest je me toch eens een pleizier doen. Ga morgenochtend eens mee naar de kerk. De Pastoor zal de mis bedie nen en preken. Je bent er toch zo vaak geweest en denk nu eens aan: je Vader en je Moeder zullen zeker op dezelfde tijd in Nantes ook in de kerk zijn en ze ker voor je bidden; kan er dan kwaad in zijn, dat jij nu hier bidt voorhen? Kom, ga eens met me mee, je kan dan nog naar huis schrijven, dat je onder 't lezen van de mis nog voor je Vader en Moeder gebeden hebt." Hoewel Jakob er eerst geen oren naar had, sprak Karelse ditmaal zó lang en zó vleiend, dat hij eindelijk toegaf. Ka relse zou hem komen afhalen en samen zouden ze naar de kerk gaEin. Nu waren de Roomse kerken tijdens de Republiek niet als tegenwoordig. Hoewel de Roomsen in ons land gods dienstvrijheid hadden, waren ze toch niet volkomen met de Protestanten ge lijkgesteld. Hun kerken mochten uiter lijk niet verraden, dat het kerken wa ren. Er mocht van buiten noch kruis, noch beeld gezien worden; ze moesten het voorkomen van gewone huizen heb ben. Alleen van binnen was alles op de wijze der Roomse kerken ingericht. Op het bepaalde uur kwam Karelse dan ook Jakob afhalen. Ze gingen sa men naar de kerk, hoewel het hart van Jakob onrustig klopte. Toen hij daar in de kerk zat en hij al die beelden zag en het altaar, was het hem, of hij er in lan ge tijd niet geweest was en toch was dat betrekkelijk nog kort geleden. Maar had hij niet met hete tranen zijn zonde van afgoderij en van aanroeping der heiligen en van steunen op goede werken beleden? En nu was hij vrij willig hier weergekeerd. Een koude ril ling ging door zijn leden. De priester begon de mis te lezen. Hij zag de bekende bewegingen van de Pas toor, gekleed in het witte koorhemd. Hij zag de koorknapen zich heen en weer bewegen en de vnerook door het ge bouw doen opgaan. Eindelijk, daar klonk de altaarschel. De pastoor sprak de woorden der con secratie en naar Roomse voorstelling waren brood en wijn veranderd in het lichaam en bloed van onze Heere Jezus Christus. De Priester hief nu de gewijde hostie omhoog en de gehele menigte viel op de knieën als teken van aan bidding. Maar Jakob bleef zitten, hij kon niet nederknielen, omdat hij het als afgoderij beschouwde. Maar toch was het hem, als nam hij er deel aan door zijn tegenwoordigheid. Het koude angstzweed brak hem uit. Daar was het, of hij een stem hoorde, die zeide: „Ziet toe, dat gij die, die spreekt, niet verwerpt." Hij werd beurtelings koud en heet en zou bijna in onmacht gevallen zijn. Maar opeens nam hij een kloek besluit. Hij stond op en hoewel de dienst nog niet geëindigd was, ging hij met haas tige stappen de kerk uit. Toen hij thuis kwam. smeekte hij de Heere om hem toch door Zijn Geest te willen leiden, zijn zonden te vergeven en hem standvastig te willen maken om Zijn naam te belijden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2