Middelharnis' nieuwe „eerste burger" dlir. L. J. van Weisenis ingezonden CHR, STREEKBLAD OP GEREFOKMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLJLANDSE EN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Foto-expositie IVIarga Jessurun in LTS IVlidcielliarilis RENAULT 30 trekt 1600 kg wettelijk goedgekeurd Aanb. 30 TS aug. '78, 58000 km. Uitst. auto Bov. gar. 19750,— Auto-Pescii OUDDORP 8 - 20 uur 01878 - 1295/2011 Weer actie t.b.v. Ver. gebouw RENAULT 16 trekt 1100 kg wettelijk goedgekeurd Aanb. 16 TL 1976, 63000 km In goede staat, Bov. gar. 6500,— Auto-Pescii OUDDORP 8-20 uur 01878 - 1295/2011 GERRIT ZOON, 25 jaar kerkorganist te Sommelsdijk Geslaagd winterconcert door Sempre Crescendo OOK ALCOHOL EEN OORZAAK Bijeenkomst verzorgende beroepen IVilddelharnis Kringvergadering Suiker Unie te Dirksland ir Installatie op vrijdag 29 februari Dierenbesclierming Duitse staander vermist Voor beroep bedankt EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Dhr. A. van Eek in den Haag overleden Jongeman gewond bij auto-ongeluk POSTBUS 8 3240 AA MIDDKLHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Het gebeurt niet dikwijls dat op Goe- ree Overflakkee een foto-expositie ge houden wordt. De opening van de nieu we Lagere Technische School in Mid delharnis was echter een uitstekende gelegenheid voor Marga Jessurun haar bijzonder mooie fotowerk te exposeren. Marga Jessurun houdt zich inmiddels zo'n vijftien jaar met fotografie bezig en is reeds lange tijd lid van fotoclub „De Rarakiek", waarvan zij ongeveer tien jaar voorzitster is geweest. Geïnspireerd door mensen als Chris en later Robert Broere heeft zij zich met enthousiasme toegelegd op het fo tograferen van mensen, niet zozeer por tretten, maar veeleer de mens in zijn omgeving, recht toe, recht aan gefoto grafeerd zonder gebruik te maken van vervreemdingstechnieken. De foto's zijn vaak ontroerend van eenvoud en schoonheid en spreken de toeschouwer gemakkelijk aan. Eveneens houdt zij zich bezig met landschapsfotografie. In haar donkere kamer drukt zij de (zwart-wit) foto's zelf af met een kritisch oog voor de techniek en de lijn- en vlakverdeling, die in haar foto's een belangrijke rol spelen. Op de expositie in de LTS zullen 50 foto's van haar te zien zijn, verdeeld in 35 foto's van mensen en 15 landschaps foto's. Mevr. Jessurun exposeerde eerder in 1971 in Middelharnis. Bovendien heeft zij tentoonstellingen gehad o.a. in Kas teel Hoensbroek, Zwijndrecht, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Arnhem ter wijl tevens op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum „Fotografie in Ne derland 1940 - 1975" enkele foto's van haar te zien waren. De tentoonstelling zal worden ge opend door de direkteur van de LTS, de heer H. Kruik, en is te bezichtigen van 9 t/m 29 februari op werkdagen van 9 - 12 en 13 - 16.30 uur, op maandag avond 19 - 21 uur, op zaterdag van 14 - 18 uur en na telefonische afspraak (01870 - 2357). Men dient de ingang van de school aan de Secr. Nijghstraat te gebruiken. NIEUWE TONGE Morgen, woensdag kan er weer van veel lekers gesmuld worden, en dat nog wel ten bate van het nieuwe Herv. Ver. gebouw „Elim". Van 9-12 uur worden in het ver. ge bouw verkocht cakes, stroopwafels, kruukplaetjes, appelflappen, amandel broodjes, ende vermaard gewor den oliebollen!!! Deze keer geen kruidkoek, maar u ziet dat er keus te over is. Probeer ook eens de zelfgemaakte advokaatü! Organist Gerrit Zoon te Sommelsdvjk heeft vrydagavond het draaginsigne gekregen van de vereniging van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kek. Deze bigzondere onderscheiding werd hem op de revers aangebracht door de president-Kerkvoogd van de Hervormde Gemeente te Sommelsdijk, de heer G. C. Joppe. Tevens werd hem een prachtige oor konde overreikt, alsmede een enveloppe met inhoud en dat alles omdat de heer Zoon 25 jaar lang het orgel van de kerk heeft bespeeld tijdens de erediensten. In het verenigingsgebouw „Vita No va" te Sommelsdijk werd hem een ge zellige avond aangeboden, in het bq- zqn van zijn familie en vrienden; de kerkeraad met haar dames; de Kerk- voogdq en de notabelen. Namens de Kerkvoogdij verwelkomde de heer Joppe de aanwezigen. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat het orgel in de kerk van Sommelsdijk een prachtig instilment is. „Het is een monumentaal instrument, dat op de lijst van monumenten voor komt. Het instrument liep in 1799 brand schade op, waarna er twee jaar aan gerestaureerd is. In 1952 is het orgel wederom gerestaureerd. Nog vers in het geheugen ligt het mankement, dat zich vier jaar geleden aandiende, toen tijdens een kerkdienst, er geen geluid meer uit het orgel te krijgen was. Toen heeft de heer Zoon zich een tijdlang moeten behelpen met een huisorgel en alhoewel hij alles in het werk stelde om er zoveel mogelijk geluid uit te krijgen, was iedereen toch blij dat het ongemak tot het verleden behoorde. De kosten waren toen 34.000,ter wijl de gehel restauratie in 1954 9.000j- bedroeg. - Met een mooi orgel alleen is men echter niet klaar wanneer het op de begeleiding van de gemeentezang aan komt. Hoe goed het instrument ook is en welke prachtige klanken er aan ontlokt kunnen worden, er zal toch ie mand gevonden moeten worden, die daartoe in staat is en het spel machtig is. We hebben echter niet alleen een prachtig orgel, maar ook een bekwaam en kundig organist in de heer Zoon. Een organist, die in het dagelijks le ven het beroep van musicus uitoefent. Een combinatie van factoren, waar iedere gemeente jaloers op kan zijn en vanavond zijn wij hier als kerkelijke colleges hier bij elkaar om stü te staan bij het heuglijk feit, dat deze bijzonder fijne situatie reeds 25 jaar bestaat. Vijfentwintig jaar hebt u de gemeen tezang begeleid als opvolger van wijlen de heer C. Vis. En wat die voorganger van U betreft, daarbij bent U vergele ken een beginneling. Niet wat de kunde aangaat, maar wel betreft het aantal dienstjaren, want de heer Vis is 52 jaar organist in onze kerk geweest". Met hart en ziel gedaan. „Deze hele reeks van jaren", aldus nog steeds de heer Joppe, „hebt u dit werk met hart en ziel gedaan. U weet werkelijk alles uit het orgel te krijgen wat er inzit. Een klaagzang of een ju- MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Voor een goed gevulde zaal gaf de Kon. Fanfare „Sempre Crescendo" o.l.v. dirigent Jaap Jongejan zaterdag j.l. haar jaarlijkse winterconcert in de Meerpaal op het Hemesseroord. Na de mars Ravenswood van Rimmer sprak de voorzitter van „Sempre" een openingswoord uit en blikte kort terug op het afgelopen verenigingsjaar. Hierna werd het verdere programma aangekondigd door de lady-speaker mevr. de JongJongejan en vervolgde het orkest haar concert met o.a. Pique Dame van Suppé, The Joker van Moss, waarin Rien de Waard als solist optrad op schuif-trombone, en de mars The Elephant van Ord Hume. Na dit eerst optreden door het fan fare-orkest, was het de beurt aan Sem- pre's drumband, die o.l.v. instructeur Cor Buskop enkele marsen ten gehore bracht. Vervolgens kwam het moment waar iedereen naar uitgekeken had, namelijk het eerste optreden van Sempre's jeugd orkest. Zo'n 20 jeugd-muzikanten in leeftijd variërend van 10 tot 20 jaar, met uit zondering van bassist Cor Simonse, speelden o.l.v. dir. Jaap Jongejan o.a. Mijn Gebed van Stokkermans en Around The World van Kees Vlak, en deden alle aanwezigen versteld staan van hun kimnen. Hierna was opnieuw de drumband aan de beurt en werd de avond beslo ten door een tweede optreden van het fanfare-orkest, dat nu meer in het ge hoor liggende werken speelde, zoals Jamaican Fblk Suite van Walters en High School Cadets van Sousa. Na een dankwoord van voorzitter Jan van Lente aan directie en personeel van het Hemesseroord en aan verdere medewerkenden werd het concert beslo ten met de mars Jubelklange van Uebel. Geachte mevrouw Schippers, U schrijft in het Eilanden Nieuws van 25 januari: „Er is iets goed fout zonder meer". U noemt twee oorzaken. Maar er is een derde oorzaak, die veel erger is. Dat is de ALCOHOL. „Denk eens gewoon", schrijft U, maar dat is het hem nu juist! Met alcohol op kun je niet gewoon denken! De één wordt overmoedig en de ander sloom. De ALCOHOL is de oorzaak van heel veel ellende.. Als men dat nu eens minder ging ge bruiken en minder schenken! Het wordt vaak gebruikt alsof het water is. Weet U hoeveel mensen er door de alcohol in het Deltaziekenhuis zijn? En hoeveel verdriet er geleden wordt door ouders die een verslaafde zoon of doch ter hebben? Weet men toch dat in een gewoon glas bier 15 gr. alcohol zit? Na een paar minuten kan men de uitwer king al waarnemen in het functioneren van hersenen en zenuwstelsel. Bij alcohol geen snelverkeer! Ook bij sport behoort geen alcohol. Je wordt er altijd minder van. m. vr. gr. G. Spuijbroek-Roest. belzang, u geeft het duidelijk weer. Ook de psalmen of gezangen na de dienst sluiten aan öp de gehoorde preek. U hebt het niet alleen gedaan de af gelopen 25 jaar; u mocht het doen. Nietegenstaande dat de zorgen en ver driet U de laatste jaren niet gespaard zijn gebleven, ontving u toch van God de kracht om verder te gaan en was u zondag aan zondag op uw post. U bent ook altijd bezorgd over ons, over uw orgel. Zo maakt u zich thans al gauw zorgen met de dakrestauratie, want er zou iets mis kunnen gaan met het orgel. U koestert een grote liefde voor het orgel, waardoor we weten, dat het orgel bij u in goede handen is. De gehele gemeente is daar bhj om en na tuurlijk in de eerste plaats uw werkge ver de kerkvoogdij", waarna de heer Joppe de geschenken aanbood. „Namens de gehele gemeente spreek ik de wens uit, dat wij nog vele jaren van uw spel zullen mogen genieten. Wij bidden U toe, dat God de Heere u daar toe de kracht zal geven. U hebt van flem deze gave ontvangen. Wees er Hem dankbaar voor. Wij wensen u ook toe, dat Hij u in uw persoonlijk leven ver der zal begeleiden bij het klimmen der jaren", zo besloot de heer Joppe. De plaatselijke predikant, ds. Beens, prees de heer Zoon voor zijn gevoeüg spel en dankte hem voor de prettige samenwerking, die er bestaat tussen predikant en organist. De heer Zoon kreeg aan het einde van de avond het woord. Hij dankte de kerkvoogdij voor de keurig verzorgde avond; voor de geschenken hem aange boden \door de kerkvoogdij en vrienden en hij zei eveneens te hopen nog lang het orgel te mogen bespelen. BIJ DE FOTO: De heer G. Joppe bevestigde de zilveren speld op de revers van de zilveren organist. D.V. woensdagavond 30 januari (dus morgenavond) hoopt drs. J. A. Brouwer een lezing te houden over: „Plaatsing van het zwakzinnige kind buitenshuis". Alle werkers(sters) in de verzorgende beroepen op Flakkee worden om 19.30 uur verwacht in het verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente, Chr. de Vries- laan 40, Middelharnis. ------O----- De kring „Flakkee" van de Coöp. Ver eniging Suiker Unie heeft de leden uit genodigd voor de jaarlijkse kringverga dering die gehouden zal worden don derdag 31 januari a.s. des voorm. om 10.00 uur in het verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland. Op de agenda wordt vermeld een in leiding over actuele zaken aangaande het gevoerde beleid van Suiker Unie door de voorzitter van de vereniging of diens plaatsvervanger. Voorts zal een toelichting worden gegeven op de jaarcijfers 1978-1979.. Verzocht wordt om het toegezonden jaarverslag hiervoor mee te brengen. Over inleiding en de jaarcijfers zal van gedachten worden gewisseld. In de middagpauze zal een kop soep met broodjes worden geserveerd. Van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel „D. J. van der Have B.V." zal op deze kringvergadering een infor matiestand worden ingericht. Sinds zaterdagavond wordt de hond van de fam. P. v. d. Veer, Zweosplein 1 te Herkingen vermist. Het is een langharige duitse staander, een reu, ongeveer IV2 jaar oud. Hij draagt een ketting-halsband met li de naam Johnny. Wie de hond heeft aangetroffen ge lieve daar kennis van te geven. MIDDELHARNIS Andermaal heeft de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente ki het beroe- pingswerk een teleurstelling moeten er varen. Ds. Jac. Westland te Amersfoot heeft te kennen gegeven te bedanken voor het op hem uitgebrachte beroep. stad aan 't Haringvliet: woensdag avond 7.30 uur ds. A. Moerkerken, Nieuw Beyerland. Oude Tonge: vrijdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis (herdenking water snoodramp). OOLTGENSPLAAT Bijbelkrtng: Heden dinsdagavond om 8 uur komt in „Elthato", o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de Bijbelkring bij een. Artikel 19 van de NBG zal worden behandeld. Na enige jaren in een verpleeghuis te hebben doorgebracht is vorige week dinsdagnacht in den Haag op 81-jarige leeftijd, dhr A. van Eek, geboortig uit Middelharnis overleden. Dhr van Eek heeft in zijn actieve periode op Flakkee en daarbuiten grote bekendheid geno ten. Hij was hoofdonderwijzer van de Herv. Lagere school te Stellendam van waar hij, na zijn vervroegde pensione ring, naar den Haag verhuisde. Hij deed dat om daar het parlementair gebeuren van dichtbij te kunnen volgen. Dhr van Eek gebruikte die kennis in het schrij ven van vele hoofdartikelen voor ons blad. Ook was hij ingewijd in de Visse rijwereld, hij was o.m. voorzitter van de Vissersver. te Stellendam en ook op landelijk niveau verdedigde hij de be langen van de visserij. De laatste jaren leefde hij in stUte; terugziend op een arbeidzaam leven waarin hij velen van dienst is geweest. OUDDORP De 23 jarige WUlem Tanis, wonend Koolweg 6 te Ouddorp is gistermiddag gewond geraakt bij een auto-ongeval dat hem overkwam toen hij reed op de Prov. weg, vanaf SteUendam richting Goedereede, ter hoogte van de afslag naar het Havenhoofd. In de flauwe bocht naar links kon de bestuurder zijn wagen niet meer op de weg houden. Er werd een links langs de weg staande boom geramd waarna de wagen in de sloot terecht kwam. Aanvankelijk leek de bestuurder slechts licht gewond, maar al spoedig openbaarden zich ernstige rugklachten waarom dhr. Tanis vanaf het zieken huis te Dirksland naar het Rotterdamse Dijkzigt ziekenhuis werd vervoerd. De man over wiens identiteit de af gelopen maanden druk is gespeculeerd, Middelharnis' nieuwe eerste burger, heeft j.L zaterdag zijn eerste „dagje Middelharnis" beleefd. Nog geen etmaal na het bekend worden van zgn benoe ming spoedde hij zich naar onze regio nen, waar hem ten gemeentehuize een hartelgke ontvangst wachtte. Leendert Johannes van Weisenis is de man, 49 jaar, sinds 5 jaar burgemeester van Abcoude, lid van de PvdA hetgeen in Middelharnis zowel schik als schrik teweeg bracht, beladend lid van de Ned. Herv. kerk en trotse vader van een ge zin met 3 kinderen, bovendien zoals hij zaterdag verklaarde „buitenge woon ingenomen" met de benoeming die vrijdagmiddag tot hem kwam In Abcoude is men ervan geschrok ken! In die forensengemeente van 7000 inwoners genoten burgemeester van Weisenis en zijn gezin een grote popu lariteit. Bij de raad had hij het helemaal ge maakt want in de raadsbesprekingen was de voorz. erg tolerant (hij zal 't in Middelharnis nodig hebben), terwijl mevr. van Weisenis betrokken was bij het onderwijs. Ze is ondenvijzeres bij het basis on derwijs en voor scholen die onverwacht in de knoei komen hebben we het haar j alvast maar gevraagd: ja, ook in Mid delharnis is ze bereid in te springen als 't echt nodig zou zijn. Abcoude zal node afstand doen van het burgemeestersgezin, dat staat vast. De Abeoudense correspondent van de daar verschijnende streekkrant haastte zich dan ook de burgemeester naar het „waarom?" van zijn vertrek te vragen en wij deden desgelijks: „Om persoonlijke redenen", antwoordt dhr. van Weisenis. Het burgemeesterge zin telt 3 kinderen, Agniet (14), gaat op de HAVO ia Amsterdam, een uur heen en een uur terug, Joost (11) en Hein (10), goed Hollandse namen voor twee flinke burgemeesterszoons. Straks gaan ook zij naar het vervolg onderwijs en burg. en mevr. van Weise nis vinden dat tussentijdse verhuizin gen nadelig zijn voor de prestaties die van de kinderen verwacht worden. Voor burg. van Weisenis was het daarom óf nu vertrekken óf pas wan neer de kinderen de studie voltooid zou den hebben en dat zou pas over vele ja ren zijn. Daarom graag gekozen voor Middel harnis en wat gelukkig met de honore ring van de sollicitatie. Eigenlijk weet dhr. van Weisenis wei nig van 't Flakkeese land. Weliswaar heeft hij uit zijn Rotterdamse jeugd herinneringen aan het stoomtrammetje uit de Rosestraat maar Flakkee bleef voor hem een onbekend gebied. Wel ge niet het burgemeestersgezin van het zomerhuisje in Zoutelande, maar Flak kee bleef steeds buiten de belangstel lingssfeer. Toch was het een duidelijke wens om naar het Zeeuwse of Zuidhollandse platteland te trekken wanneer die kans zich voor zou doen en jawel, Middelhar nis is het geworden en op maandag 3 maart mogen de Middelhamissers zich opmaken om hun nieuwe burge meester en zijn gezin te begroeten op de dag waarop de officiële installatie plaats zal vinden. De benoeming gaat in per 1 maart zodat de vacature die ontstond door het vertrek van burg. van Es naar Maas sluis dan 7 maanden geduurd zal heb ben. Dhr. van Weisenis heeft een P.P.R. verleden. Voor die parlij had hij zit- Het burgemeesiersgeziii, gefotografeerd in de burgemeesterskamer te Middelharnis. ting in de Provinciale Staten van Utrecht en hij was 's lands eerste PPR burgemeester. Inmiddels heeft hij die partij verlaten omdat ze zo verklaart hij „een niet gouvernementele rich ting uitging die ik niet voor mijn reke ning wenste te nemen". De keuze viel op de PvdA, maar dhr. van Weisenis staat niet in de voorste gelederen. Gevraagd naar de consequentie voor Middelharnis van zijn PvdA lidmaat schap voorziet hij dan ook geen grote gevolgen: „Een burgemeester mag, moet een duidelijke eigen politieke overtui ging hebben, maar in zijn functioneren als burgemeester moet hij boven de partijen staan". Vanuit Abcoude vernamen we dat dhr van Weisenis daar in de praktijk geen moeite mee blijkt te hebben. Kerkelijk behoort hij tot de Ned. Herv Kerk, maeir in de Geref. Bonds kerk meent hij zich niet thuis te zullen voe len. De kerkelijke weg van het burge meestersgezin zal dan ook naar de rich ting van de Herv. Exodus gemeente liggen. Burg. van Weisenis noemt zich een afstammeling van een „typisch Rotter damse" familie. In Rotterdam doorliep hij de Chr. HBS waarna hij in Utrecht ging stude ren. Na enkele jaren werd de theologische studie afgebroken. Dhr. van Weisenis trad in dienst bij een organisatie voor hulp aan vluchtelingen in Nederland, m.et name m.b.t. het aan hen te geven onderwijs. Na dat 10 jarig directeurschap werd hij vijf jaar lang alg. secretaris van een landelijke organisatie voor de bijstand aan buitenlandse studerenden in Neder land, vnl. gevluchten en jongelui uit ontwikkelingslanden. Op 1 januari 1975 werd dhr. van Wei senis burgemeester van Abcoude, een fo rensenplaats met naar de burgemeester vreest weinig groei-perspectieven. Voor het burgemeestersgezin was het in de grote ambtswoning genoeg lijk wonen, maar wat daar kon kan in Middelharnis ook, als de burgemeester daar tenminste in de dubbel zo grote gemeente Middelharnis nog tijd voor heeft Ze fietsen, ze wandelen en ze zwem men graag, de van Welsenissen en ze hebben een jolletje, een ding van goed drie meter waarvan ze niet weten of dat voor het Haringvliet geschikt is. Maar het komt wel mee uit Abcoude want burg. van Weisenis lijkt ons geen man om zich te generen als hij met het notedopje ligplaats kiest naast de kapi tale jachten van zijn gemeentenaren. Onderscheid moet er tenslotte zijn... Geen onderscheid echter in de „uit- monstering" van de burgemeester zelf. Een magistraat van PvdA signatuur en een PPR verleden zou zich (ook) in zijn kleiding wat van het conventionele kunnen onderscheiden, maar nee. Een grijs costuum met bijbehorende das, een keurig heer, de nieuwe burgemeester van Menheerse. We zouden ons sterk moeten vergissen als hij geen aardige man bl^kt te zijn. Meerdere raadsleden mogen het dan anders hebben gewild..., maar misschien is dhr. van Weisenis toch de man naar wie raadslid D. Hoogzand vroeg: „ie mand die de harten weet te winnen...."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1