hmbifeéMse UKONfT TOCHOOK.- HUTO-PESCH De Zuidvloot ligt geilwoiigen aan ile wal 82e jftuigiuig Vrijdag 25 januari 1980 No. 4861 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIaAKDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond Bewogen oproep aan alle jonge mensen FLAKKEE EEN DODENEILAND voor aOe zéhenhadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Opleiding rulterbewijs in Goedereede in onderzoeic OP DE GROTE RENAULT 18 SHOW VAN AUTO PESCH Iedereen is welkom. Op onze gnandiore KENAULT 18 SHOW. Komt u eens kijken hoe dit stijlvolle en temperament volle Intematioaiale Antwoord de show gaat .stelen. Komf ortabel, zuinig en veilig la. aJIe kleuren en typen. U kunt trouwens ook die andere Renaults komen bewonderen. Renault heeft een passende auto voor iedereen. Een Kadobon van 300, Mgt er klaar voor iedere koper van een gebruikte of nieuwe Renault. Die kan naar vrije keus besteed worden aan praiktische ajccessodres in onze Renault Boutique. Warme Erwtensoep staat er dampend te geuren tijdens onze sihöw. Voor de liefhebbers; vol gens oud Hollands recept bereid. Want zegt u nu zelf, wat is er smakelijker in dez koude dagen dan een stevige kop snert? 'n Leuke Kleurwedstrijd houden we voor de kinderen. Geef ze de bans en laat hen ons bedrijf een Meurtje geven. Wie weet... Er zijn veel prachtige prijzen te winnen. Slwwrooffl BBOEKWEG 8 OUDDORP 13el.: 01878 - 1295 - 2011 SHOWDAGEN 31 januari en 1, 2 en 4 februari ledere dag van 10 tot 10 uur STELLENDAM: Jongeman met brommer tegen auto iViaasicant Kotters Excursie Ver. v. Bedrijfsvoorlichting t X BEZOEKT ONZE - - Automobielen-veriioophai i OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVilDDELHARNIS X LANGEWEG IIS TELEFOON 01870-2043 «I Orgelbespeiing door FEIKE ASIVIA in iViiddelharnis Denict U weer aan Arie POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARJSTIS Redactie en administratie I^ngeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet INGEZONDEN: Wij ontvingen een ingezonden schrijven dat ons uit het hart ge grepen is. Het is geschreven door Mevr. Schippers uit Goedereede, zelf moeder van jeugdige kinde ren, vanuit een bewogenheid met hen aan wie in de voorbqe jaren zoveel leed overkwam en in een pogen anderen daar in de toe komst voor te behoeden. Jongeluineem en lees!!! Ik noem een paar namen: Ria en John van Hotel Jacobi; daar waren twee jonge vrienden bij, voorts Hans Hoek, Jan van 't Geloof, Bas van Ours, Kees Hoek, Peter; daar was een jonge vriend bij, de jonge mensen uit de Boe kanier, Charles, Edith en nu Jeroen. Vijftien namen, vijftien jonge mensen, de oudsten 30, de jongsten 17, 18 jaar. En misschien waren er meer. Maar is vijftien niet genoeg, in een aantal ja ren tijd? Ze zijn allemaal weg voor al tijd, alle vijftien verongelukt met motor of auto, hier op 't eiland. En dood is zo onherroepelijk, je wilt dat niet, ze moesten nog bij ons zijn. Enkelen kende je van heel nabij, maar allemaal waren ze te echt, te warmle- vend, zo vol gekheid en ernst, zo vol toekomstidealen, te lief, te jong om zo uit het leven te stappen. En al deze jonge mensen hadden moeders en vaders, broers, zusjes, fa milie, vrienden. En bij allemaal is dat ene plaatsje nu leeg. Er is zo'n spoor van verdriet Nu kun je zeggen: Ja, 't is rot of 't was stom en Flakkee is geen racebaan. Maar zijn we er dan? Moet Flakkee een do- den-eiland worden, zijn of blijven? Aan toeval of noodlot kun je toch niet geloven? Daar voor zijn er té veel slachtoffers in zo korte tijd. Kunnen we niet eens één keer goed nadenken en met de jonge mensen van nu, van 't eiland bekijken, wat er zo fout is? Want er is iets goed fout, zon der meer! Volgens mij zijn er twee oorzaken: 1. de verkeerssituatie op Flakkee. 2. het pas veroverde rijbewijs. 1. De verkeerssituatie. De wegen op Flakkee zijn op een enkel zijwegje na zeer goed, goed wegdek, goed onderhouden. Maar 't zijn oude polderdijken met kronkels en slin gers en lange, lange bochten. In vroeger tijden reed men hierop gezapig met paard en wagen en een koetsje zo nu en dan. Deze dijken zijn zeker nooit bedoeld geweest en er ook nü dus niet op bere kend om er met die helse machines, die wij nu onze auto's en motoren noe men, over heen te vliegen. Die dijken zijn wel degelijke ver voerswegen, maar onze auto's zijn ge woon voertuigen zoals vroeger paard te komen. Niet om er eens alles uit te halen wat er in zit en dan ergens nooit meer aan te komen. Je gebruikt dan én je voertuig en deze dijken ook niet voor him eigen lijke doel: simpel het vervoer. En dan zijn die lange bochten ook werkelijk levensgevaarlijk. Racen is leuk: op een circuit. Die dijken zijn een onveranderlijk ge en wagen die je gebruikt om ergens geven; ze zijn zo en ze blijven zo. We zullen ons zelf er bij moeten aanpassen. Andersom lukt 't niet 2. Het pas veroverde rjjbewTJs. Je bent 18. Je bent jong, heerlijk ver rukkelijk jong. Je loopt over van le venslust. Je bent gek op avontuur, op verre reizen, op ontdekken, op snel heid. Je reactievermogen is snel en je durft nog zoveel, zo niet ólles. En dan haal je je rijbewijs en je mag met je motor of auto de weg op. En met alle bovengenoemde eigenschappen. Vlug, snel, vol avontuur, vol durf. Alleen 't allerbelangrijkste ontbreekt je nog: je hebt geen rijervaring. Ik be doel niet die rijervaring, die je bij een autorijschool opdoet, dat is maar een aanloopje. Ik bedoel het jaren en jaren in alle omstandigheden op de weg zitten met mist, gladheid, een de ander, die een stomme fout maakt en waarop je in een flits van een seconde juist moet reage ren. Soms is 't dat ene wat je moet doen en soms is 't dat ene wat je juist niet moet doen. 't Is ook je mentaliteit, die zich aan past. Je wordt laconiek: 't zal je een zorg zijn voor een trut of een hark te worden aangezien, als je met mist niet hard wenst te rijden. Je hoeft ook niet meer zo driftig te passeren. Laat die ullebal naast je jou maar passeren je eigen snelheid is hoog genoeg? o.k. laat hem dan eer der thuiskomen of helemaal niet. Gebruik al die voortreffelijke eigen- VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Naar aanleiding van het verplicht worden van het Ruiterbewijs in de ge meente Goedereede is zaterdag 12 janu ari j.l. de eerste bijeenkomst geweest van de Ruitervereniging Goeree in op richting. Deze vereniging stelt zich ten doel de belangen van de ruiters op de kop van het eiland te behartigen en de ruiter- sport in zijn elgemeenheid te bevorde ren. Maar in de eerste plaats wil zij mo gelijkheden scheppen tot het behalen van het ruiterbewijs, waarbij gedacht wordt aan het organiseren van lessen in een buitenmanege. Vrijdag 18 januari j.l. heeft er een informatief gesprek plaatsgevonden tus sen het voorlopige bestuur en de bur gemeester van de gemeente Goedereede, de heer van Velzen; deze stelde zich vrij positief op t.o.v. de plannen voor en vragen over de aanleg van ruiterpaden, terrein voor de aanleg van een manege e.d. Het plan bestaat om zaterdag 26 ja nuari een volgende ledenvergadering te houden waarbij alle geïnteresseerden worden uitgenodigd. Het voorlopige bestuur bestaat uit: P. Gorsira voorzitter, L. Adriaanse secre taris en M. Loykens penningmeester en zijn allen woonachtig te Goedereede. De contrbutle bedraagt tot 1 juli 1980 5,voor leden ouder dan 16 jaar en 2,50 voor jeugdleden. Voor verdere informatie kunt U zich wenden tot Lobke Adriaanse, telefoon 01879 - 2003 of Pieter Gorsira, telefoon 01879 - 2593. schappen van je jong zijn in je leven, op je weg de maatschappij in, maar be heers ze op de weg! Ze kunnen daar zo fataal zijn. Want dat is nu juist de tragiek van dat zo jong, zo pas veroverde rijbewijs: ben je ook voorzichtig, je bent in die beginperiode zo onnoemelijk kv/ets- baar. Denk bq die eerstvolgende stunt, die je net wou gaan proberen eens één keer gewoon: „Ik doe 't niet. Waarvóór zou 'k het wagen? Wat moet ik ermee be wezen?" Jullie zijn zo kostbaar, voor je zelf met het hele leven nog in petto. Voor ons, moeders, vaders, familie, je vrienden. We houden van jullie en we willen jullie niet missen, één voor één. Ik wens jullie allen voor je hele leven: Een goeie vaart en behouden thuis komst! Dieke Schippers-Vaarzon Morel, Goedereede. De Zuidvloot, waartoe ook de sche pen van Ouddorp, Goeree en Stellen- dam behoren ligt sinds maandag ge dwongen langs de wal. Op een toen ge houden vergadering besloten de vissers zich niet te keren tegen de Overheids maatregel en in te stemmen met veer tien dagen gedwongen rust, al valt die sommige vissers, die niets liever doen dan het ruime sop te kiezen heel erg moeüijlt Echter, ze kunnen terugzien op een reeks hele beste besommingen, waarin vorige week de klad kwam. Er werd weliswaar veel schol gevangen maar juist door de grote aanvoer en de min dere kwaliteit kelderden de prijzen. De schol is momenteel kuitziek, re den waarom de Overheid een intensie ve bevissing heeft voorkomen door een deel van de Nederlandse vloot binnen te houden. Goerees' vloot mag vanaf 1 februari weer uitvaren, evenals de schepen uit de Zeeuwse havens en Sche- veningen. De vissers namen het gedwongen ver blijf In de thuishaven te baat om aller lei klussen op te knappen waarvoor tot dusver nog geen tijd was geweest. MIDDELHARNIS De op 1 januari 16 jaar geworden Johnny Breeman uit de Elzenlaan is woensdagmiddag op de kruising Steene- weg Kon. Julianaweg met zijn brom mer tegen een van rechts komende auto gebotst. De klap was zo hevig dat de jongeman over de motorkap van de wagen vloog en meters verder, links van de weg, in de bosjes terecht kwam. Hij liep daar bij twee beenbreuken en een diepe vleeswonde op. De automobilist, dhr. Maas Huizer kwam vanuit de Marijkestraat; toen de botsing zich voltrok was hij de krui sing al bijna overgestoken. De brom fietser had nog geprobeerd er voorlangs te komen maar die manoevre mocht niet meer baten. Zaterdag 19 januari vond te Harlin- gen de officiële overdracht plaats van de nieuwe Noordzee kotter Albert Pie ter Louwe UK. 154 waarvan het casco werd gebouwd bij Tille Scheepsbouw B.V. te Kootstertille voor de heren S. van Slooten, J. Snoek en M. Visser te Urk. Een week tevoren werd de UK 42 Vertrouwen overgedragen aan Zeevis- serijbedrijf A. de Vries en Zoon B.V. te Urk, eveneens als casco bij de Tille ge bouwd. Het eerste schip werd visklaar gemaakt in Bruinisse, het tweede In Stellendam. In Bruinisse wordt nu de laatste hand gelegd aan het bedrijfsklaar maken van de UK 153 voor de firma L. van Slooten, in februari hoopt dit schip naar de vis- gronden te vertrekken, nadat het na tuurlijk eerst zal zijn overgedragen. Te Bruinisse worden binnen afzien bare tijd verwacht de TX 36, gebouwd voor de firma van der Vis uit Texel en de G.O. 42, gebouwd voor de heer P. J, Bezuyen bij scheepswerf De Hoop in Hardinxveld. In Stellendam wordt hard gewerkt aan het bedrijfsklaar maken van de G.O. 21 van de Gebrs. Blok te Goede reede en aan de UK 56, van de rederij L. de Boer te Urk. De Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree Overflakkee" houdt op donder dag 14 februari een excursie die voert naar een rundveeproefbedrijf te Zeg veld en een melkbedrijf waar nog kaas wordt gemaakt. De kosten per deelnemer bedragen, inclusief de warme maaltijd 40, Opgave bij dhr. Lesuis, Rottenburg- seweg 96 te Middelhamis. Morgen, zaterdag, 26 januari a.s. hoopt Feike Asma een orgelconcert te verzorgen in de Grote Kerk van Mid delhamis, Dit concert is het eerste in een serie van twaalf concerten die door de Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflak- kee voor het jaar 1980 zijn georgani seerd. De heer Asma opent de avond met het Preludium en Koraal op Psalm 66 van zijn leermeester Jan Zwart. Van de zelfde componist speelt hij ook het Ele gisch voorspel over psalm 51. Centraal in het programma staan Bach en Men delssohn. Van J. S. Bach (1685 - 1750) kunnen we het Preludium en fuga in c-moll be luisteren, terwijl van de romantische componist F. Mendelssohn de vierde So nate in B tot klinken gebracht zal wor den. Onbekend voor schrijver dezes zijn de componisten Tuma, Rowley, Grey en Renzi, van wie Feike Asma respectieve lijk een Suite, Benedictus, Grand Choeur en Toccata zal spelen. Dit maakt het programma er zeker niet minder in teressant om; het „onbekend is onbe mind" kan ook onterecht zijn. De orgelbespeling wordt besloten met twee werken van de heer Asma zelf, het Orgelkoraal „De Heer is mijn her der" en finale over Psalm 75. Feike Asma werd op 21 april 1912 in Den Helder geboren. Op 21 jarige leef tijd werd hij benoemd tot organist in de Hooglandse kerk te Leiden. In 1943 volgde zijn benoeming in Maassluis, waar hij nog steeds het monumentale Garrels-orgel bespeelt. Deze nestor onder de organisten stu deerde bij Jan Zwart (orgel), Hugo van Daalen (piano) en Eduard Flipse (direk- tie). Feike Asma maakte naast zijn uitge breide concertpraktijk talloze plaat- en radio-opnames en ging op tournee naar Canada en Amerika. In 1964 kreeg hij voor zijn verdiensten t.a.v. de Franse orgelmuziek de zilveren medaille „Arts sciences-lettres" van de stad Parijs. Zijn 40-jarig jubileum vierde hij in 1967, bij welke gelegenheid zijn werk werd be kroond met de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De kerk is open om 19.30 uur: aan vang 20.00 uur. Tevens zal dan het jaar programma te verkrijgen zijn. Prijs vol wassenen 4,—; scholieren en 65+ 2,50. Het zal Arie Leijdens uit Ooit gensplaat hogelijk opluchten dat hij hier, op dit plekje, zijn naam ziet staan. Al jaren achtereen kunnen we in de decembermaand en de januarimaand op een aantal brieven van hem rekenen, want, Arie is op 2 februari jarig. Hij wordt dan 74, onze eenzame Arie die in de voorbije jaren door onze lezers met honderden kaarten en brieven ter ere van zijn verjaar dag verwend werd. Dat was een weelde die hij nooit gekend had, eenzaam ver bleef hij in zijn woninkje in de Plaat, zo vertwijfeld dat hij ongecompliceerd als hij is de burgemeester vroeg of die nou niet eens voor wat post kon zor gen. En jawel, Aries' verhaal kwam in de krant en nimmer hebben we een stralender mens gezien als Arie toen hij op de grote dag met vele, vele kaarten werd verrast. Zou het dit jaar weer kunnen? vragen we U; wilt U andermaal Arie een gelukkige dag bezorgen en nog vele dagen daarna waarin hij studie maakt van de kaarten en de opwekkende woordjes die U hem schrijft? Misschien hebt U een gebruikt, niet te moeilijk boek voor onze Arie? Hij woont trouwens nu in „Ebbe en Vloed", Kamer 132 te Oude Tonge, sinds hij uit het zie kenhuis kwam na het ongeluk waarbij een branweerman op weg naar de brand hem omver reed, waardoor Arie slecht ter been is gebleven. We moesten ook nog een geluk kig nieuwjaar toewensen aan de burgemeester en mevrouw, de do minee, de dokter, kortom aan ie dereen, want zo is Arie wel, hij wenst iedereen het goede. Toe, waag er een kaartje aan, gedachtig aan wat in Matth. 25 40 te lezen staat. SINT MAARTENSDIJK PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 27 JANUARI 1980. Ned. Herv. Gem.: 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon. Oud. Ger. Gem.: 3 x lezen. Ger. Gem. in Ned.: 3 x lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1