eiiahdeii fiiEUws Vrijwillige brandweer gemoderniseerd 700. RIEN VflN DER VEER deurloo bu HAIUSCHIJF SyiT 500pm KATENSPEK /.35r VLEES KRABBETJES ^.0^. M0m fcEBRABEN ZÜO ROLLADE HACHÉVLEES ^▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼'^^^▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼tttttvttt/I loodgietersbedrijf RÜMPISIAD 2b blad Dinsdag 22 januari 1980 No. 4860 OOLTGENSPLAATs EEN NIEUWE SPUIT EN 50 ,,PIEPERS" C. V. d. Welle benoemd tot erelid AAAAAA /- /- DUBBELE RINQ 2 - SOMMELSDUE TELEFOON 01870 - 2737 TOPSLAGER loodgieters- en dakbedekkings- werkzaamheden üiktallatiebedrijf WOONHUISJES E.B.O. B.V. DONDERDAG 24 JANUARI a.s. zijn oaize handel- en reparatie-afdelingen voor tractoren en landbouwmacidnes, de gehele dag GESLOTEN RUMPTSTAD B.V. L. Vr. Poldersedijk la STAD AAN 'T HARINGVLIET Tel.: 01871 - 1202 LEZING OPGRAVING GOEDEREEDE Markt 7profiel van een opgraving Jaarvergadering Veilig Verkeer Nederland oisaiiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuuiaiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiiiiiiiuiiBiniini Abonnementsgeld Lezing voor CPB Goeree SCHEPPING EN EVOLUTIE Zomaar een paar opmerkingen van de politie uit Uw regio Op de dag dat de Vrgwillige Brand weer te Ooltgensplaat, vrijdag 18 janu ari 1980, in jaarvergadering bflcen kwam, werd ooit liet nieuwe alarmsys teem in gebruik genomen met Den Bommel, Achthuizen en Oude Tonge. De gezameiyke corpsen kregen to taal 50 meidontvangers, z.g.n. „piepers", die een flink kapitaal vertegenwoordi gen. De commandant van Oostflakkee, de heer W. A. v. d. Welle vertelde tevens dat Den Bommel een splinternieuwe Tas-spuit heeft gekregen, die nog aan de bevolking en de pers zal worden ge presenteerd. Oostflakkee is thans in de regio Dor drecht opgenomen, van waaruit de cen trale brandmelding plaats heeft. Door ziekte van de onder-comman dant, de heer Jac. v. d. Maden werd in zün plaats de heer M. (Rinus) Hobbel uit Den Bommel voorgesteld. Twee leden gaan het korps van Oolt gensplaat verlaten, die door twee jon gemannen worden opgevolgd. De beide wethouders, de heren A. Kroon en C. L. M. de Wit waren aan wezig met later op de avond ook bur gemeester W. M. van der Harst. Er was deze avond veel positiefs te horen, waarover u in dit verslag nader kunt vernemen. - Nieuwe penningmeester. ■6 De voorzitter, de heer Kr. Braber Czn. richtte zich in zijn openingswoord spe ciaal tot de genodigden en twee nieuwe leden van het korps, de heren Jan van Brongelen Jzn. en Johan van Ree Rzxi. De notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag werden gelezen door de secretaris, de heer KI. van Ree J. Jzn. -; Het jaar 1979 was voor de brandweer ©én rustig jaar. f' In totaal werd vier keer uitgerukt, ^et voor ernstige branden. Uit het jaarverslag bleek ons dat er d[bor het korps veel werd geoefend en verschillende leden aan een cursus deel namen. Twee leden gaan het korps verlaten, de heer C. v. d. Welle Czn., wegens de gestelde leeftijdsgrens en de heer P. de Vos Jzn. op eigen verzoek. De penningmeester, de heer C. v. d. Welle Czn. deed verslag van zijn be heer. Namens de-kascommissie adviseerde de heer Kees Bogerman tot goedkeu ring. S In het bestuur werd de heer Abr. Duim Janzn. herkozen. Voor de heer C. v. d. Welle werd een dubbeltal gesteld, bestaande uit de he ren W. Raap en A. Kammeraad, waar- yan laatst genoemde werd gekozen. I De heer- Kammeraad zal tevens de functie van penningmeester gaan ver- vuEen. De jaarlijkse tweedaagse reis van het korps met de dames gaat op 13 en 14 juni of naar Vaals en omgeving of naar Arnhem en omgeving. Men zal zich hierover nog beraden. In de kascommissie werden gekozen de heren Kees Bogerman, Rinus Leij- dens en Jaap van Drongelen (reserve). 1979: Jaar van besluiten. De commandant Oostflakkee, de heer W. A. V. d. Welle, gaf een breedvoerige uiteenzetting van zaken. Het jaar 1979 was geen bewogen jaar met branden, maar wel met de diverse besluiten. Juist vandaag hebben wij het nieuwe alarmsysteem ingebruik genomen en de commandant nam de gelegenheid te baat om de dames van Ree-v. d. Meij en Tiggelman-Pipptng, resp. de echtgenotes van de bevelvoerder en de tweede be velvoerder, hartelijk te danken voor de vele reisjes op de flets naar de kazerne gedaan om een brandmelding perfect door te geven. Het alarmsysteem met de sirene komt nu te vervallen. Alle leden hebben ie pieper op zak en waar men zich ook bevindt in het gebied behorende bvj de meldkamer van Dordrecht kan men het brandalarm ontvangen. De heer Van der Welle vertelde ook dat Den Bommel deze week een moder ne nieuwe spuit heeft gekregen. Een z.g.n. Tas-spuit met lage- en hogedruk en met schuim. In de richting sprekende van de he ren wethouders gat de heer Van der Welle de wens van de korpsen uit Ooltgensplaat en Oude Tonge te keimen om t.z.t. ook met zo'n moderne spuit te mogen worden verrekt. Behaal een E.H.B.O.-diploma!! Spreker riep zijn manschappen op om intensief aan de diverse oefeningen en de instructieavonden deel te nemen. Hij zou ook graag zien dat de leden de cur sus E.H.B.O. gingen volgen. Een goede brandweerman kan eigen lijk zo'n diploma niet missen. Het korps heeft slechts één gediplomeerde E.H.B.O.-er, n.L chauffeur, de heer Abr. Duim. Compliment. Van de brandweerinspectie mocht de heer Van der Welle aan het korps een compliment doorgeven betreffende de goede verzorging van het materiaal. Bij controle zag de wagen (spuit) er keurig en gezond uit. Voorts deed de commandant een be roep op een goede en intensieve om gang met de nieuwe piepers. Het is duur materiaal en het vraagt extra aandacht. Zonodig extra materiaaL De commandant van de regio Dor drecht wil er tevens met nadruk op wfl- zen, dat er in geval van zware branden of ongevallen etc. altyd nog extra ma teriaal voor handen is in het depot. Schroom niet om via de mobilofoons extra voorzieningen aan te vragen. Denkt b.v. aan het ongeluk vorig jaar op de Haringvlietbrug waar tientallen mensen en auto's bg betrokken waren. Te Dordrecht is er in de kazerne en het magazün volop materiaal, groot en klein, aldus de heer Van der Welle. Spreker vond het jamer dat de onder commandant, de heer Jac. v. d. Maden nog steeds ziek is. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. In zijn plaats stelde hij de heer M. (Rinus) Hobbel als opvolger voor. Een man die van het vak afweet en bij de „beroeps" heeft gewerkt. Een commandant kan een onder-com mandant niet missen, daar men ver schillende aangelegenheden samen moet doorspreken en regelen. Afscheid. De heer Van der Welle nam ook af scheid van twee leden van het korps Ooltgensplaat. De heer Cor v. d. Welle die de gestelde leeftijdsgrens van 55 jaar heeft bereikt gaat met pensioen. Hij was als penningmeester een uni cum in dit werk. Spreker bood als aandenken een brandweerglas met een flesopener aan om, aldus de heer Van der Welle een „binnenbrand" te blussen. Ook de heer P. de Vos Jzn., die op ei gen verzoek het korps gaat verlaten werd dankgezegd voor de vele goede ja ren aan de brandweer gegeven. Met de twee nieuwe leden Johan van Ree en Jan van Drongelen hoopte spre ker op een goede samenwerking. Horloge. De voorzitter dankte de commandant voor zün woorden en sloot zich hierbq aan, speciaal wat de heren van der Welle en de Vos aangaat. Een hele goede penningmeester gaat van ons heen en vanzelf ook een goed korpslid. Deze woorden van dank deed hij vergezeld gaan met het aanbieden van een polshorloge. Zyn vrouw, mevr. van der Welle- Kamp kreeg een prachtig bloemstuk. Als dagelijkse verzorger van het Die renpark aan de Spuidijk mocht de heer Bram Duim ook een geschenk in ont vangst nemen met woorden van dank namens het gehele korps. Goede samenwerking. De bevelvoerder, de heer Klaas van Ree richtte zich ook tot de heer Van der Welle, waarmede hij in een uitstekende verhouding intensief heeft samenge werkt. Met de nieuwe korpsleden Johan en Jan en de nieuwe penningmeester Aad Kammeraad hoopte hij op een even goe de samenwerking te mogen rekenen. Hierna deelde de voorzitter de verga dering mede, dat de heer Van der WeUe werd benoemd als erelid van het korps Ooltgensplaat. (applaus). Geen verloren tijd. Burgemeester Van der Harst, die la ter ter vergadering kwam, kreeg direct het woord. „De brandweer heeft de laatste we ken weer veel beslag op mijn tijd ge legd, maar het is geen verloren tijd", aldus spreker. Van de heer Van der Maden hebben we nog geen afscheid kunnen nemen wegens ziekte, maar de heer Hobbel werd hartelijk verwelkomd. Kostbaar bezit Den Bommel heeft sinds gisteren (donderdag 17 januari) een nieuwe spuit om je vingers bq at te likken, aldus de burgemeester. Met de „piepers" bezit Oostflakkee nu kostbaar materiaaL Het is geld van de gezamelijke burgerij en daarom moe ten wü ons bezit goed bewaren. Zo'n pieper kost 2.000,per stuk (waar- by nog een oplaadapparaat komt) en nu kunnen alle korpsen vanuit Dordrecht worden „opgepiept", wat wil zeggen, aldus de heer Van der Harst, dat wö ge- lükwaardig materiaal hebben als de grote steden. „Wö ktumen nu een ver gelijking met de stedelgke korpsen doorstaan". Het is ook verheugend voor het ge meentebestuur dat er onderling een fij ne samenwerking is, waarbij de korp sen ieder zijn eigen karakter en manier kan handhaven. O wee, o wee!! „Er zqn stemmen in de Raad opge gaan om het met één spuit te doen, maar o, wee. o, wee, als alles op één spuit zou zün aangewezen, je zou wat horen als het eens mis ghig. Je moet er maar niet aan denken", aldus de burgemeester, die terloops ook nog even inhaakte op eventuele nieuwe spulten voor Ooltgensplaat en Oude Tonge. De heer Van der Harst wees het korps ook op het nut van een eerste hulp di ploma. Hij dacht daartjij aan het verschrik kelijke ongeluk op Nieuwjaarsmorgen te Middelhamis. „Dat stelt bijzondere eisen aan je zelfbeheersing en je ze nuwgestel, ook van de brandweerman nen, die er over het algemeen als een der eersten bij zijn en handelend moe ten optreden", aldus spreker. Gaan en komen. De burgemeester sprak ook nog over de twee littekens die er geslagen zijn in het korps. Twee mensen die afscheid hebben genomen (v. d. Welle en de Vos) en die met hart en ziel aan de brand weer verbonden waren zijn opgevolgd door twee nieuwe leden. Spreker dankte de eerstgenoemden en sprak een wel kom tot de kersverse nieuwelingen. Met veel dank. De heer Cor van der Welle dankte alle sprekers en de korpsleden voor de I2V2 jaar goede verstandhouding. Hij wenste de brandweer het allerbeste en de nieuwe penningmeester veel succes toe. In de rondvraag kwamen enkele za ken van technische en organisatorische aard in discussie, waarbij de heer C. V. d. Welle inhaakte op het nieuwe alarmnummer 078 - 133333. Hij vond dit nummer veel te lang. Bij brand moet alles vlug en na het ken getal nog 6 cijfers vond de heer Van der Welle veel te lang duren. Volgens de commandant, dhr. W. A. van der Welle komt er mogelijk t.z.t. voor het gehele land een korter nummer van enkele cijfers. Hierna bedankte de voorzitter, de heer Braber alle gasten en leden voor de medewerking tot het welslagen van deze geanimeerde j^i^rvergadering. SINT MAARTENSDIJK Plannen Surinaamse vereniging De Welzijnscommissie van Tholen staat positief tegen de oprichting van een Surinaamse vereniging, zoals de Surinaamse gemeenschap van de ge meente Tholen. zich dat voorstelt. Het zou dan gemakkelijker zijn om sociaal- culturele activiteiten dichter bij huis te bezoeken. De 63 op Tholen wonende Surinamers zijn nu aangewezen op Breda of Tilburg. Volgende week wordt er een nader oriënterend gesprek gehouden met een gemeenteambtenaar. uuinbenbosi 1ll:l:en en uoondelig Heerlijke winterkost, waar je zo lekker warm van wordt van binnen. Stampotten, Hete Bliksem, Zuurkool of Boerekool met worst.1 Als Topslager proberen wij U van dienst te zijn op dit terrein met een goed advies en een Ie klas produktl Eet U smakelijk van de tips die'wij U deze week presenterenl A A voor;- nieuv/bouw reparatie onderhoud van: klooïiorweg 19, schuddebeurs - postbus 81 xierikzee- telefoon (01110) 3635 Te koop gevraagd event, achterstallig onderhoud geen bezwaar Suelle kontante afwikkeling mogelijk 01870 - 3484 Onder deize titel organiseert De p^il3»p«ssf'-:jr^^^^^^^^^^^ Motte, vereniging van amateur- archeologen voor Goeree Over- flakkee, een lezing voor haar Ie- den en belangstellenden. De avond wordt gehouden op 29 januari a.s. in restaurant „Bel- levue". Zandpad 60 te Middelhar- nis. 1', Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. In augustus a.s. is het alweer 3 jaar geleden dat „De Motte startte met een fameuze opgra- f' ving achter perceel Markt 7 te Goedereede. Een onderzoek dat afgerond werd in aprU van 1978. De uitwerking van de gegevens echter nam meer tijd in beslag dan werd verwacht. Het lijkt dat „De Motte' nu goed de resultaten d.m.v. een lezing aan haar leden en het publiek tt presenteren. Er is een uitstekende diaserie samengesteld over het onderzoek en de vondsten, die in het jubi leumboek al zijn aangehaald. De spectaculaire vondst van de fundamenten van de Vleeshal, als onderhuis van het Oude Raad huis van Goedereede, daterend uit het midden van de 15e eeuw, de brandlaag, herinnerend aan de alles verwoestende brand in 1482, de waterbak met de „kin derspel" tegels en het 5.60 meter diepe gat vormen een leidraad voor de cau serie. Hoogtepunten, die op hun beurt weer werden overtroffen door de ontdekking van de welput, opgebouwd uit 5 houten tonnen, en haar weergaloze kihoud. Kannen en kruiken, gaaf en kapot. Rode waterkan met slibversiering Goedereede, Markt 7. IVIiddeu 15e eeuw. Houten gebruiksvoorwerpen waaron der een zeldzame blokfluit. Zij zijn de stille getuigen van de Goe- reeërs rond 1400. Over deze vondsten, over Goedereede in de middeleeuwen en over het ver haal van de opgraving en de gravers gaat de lezing, die gegeven zal worden door Rias Olivier. Ieder is van harte welkom. „De Motte" NIEUWE TONGE De Afdeling Nieuwe Tonge van Vei lig Verkeer Nederland houdt op 28 janu ari a.s. haar jaarvergadering in de grote zaal van „ONS DORPSHUIS". Aanvang 20.00 uur. ,s Middags kwart voor vier film voor de jeugd in „ONS DORPSHUIS". Als attractie draaien wij voor de kinderen van de Basisscholen een kin derfilm, getiteld „ZEEBONKEN", van Lauwrel en Hardy, twee komieken die een fijn uurtje ontspanning bezorgen. Entree 1,voor bestrijding van de kosten. JAARVERGADERING VOOR DE LEDEN. 's Avonds houden wij de jaarvergade ring en na het kort huishoudelijk ge deelte te hebben afgewerkt zal na de pauze voor U een eveneens komische film worden afgedraaid getiteld „WA RENHUIS OP STELTEN". Komt er eens een keer uit en brengt Uw familie of vrienden mee. Wij rekenen op een volle zaal. Zaal open om 19.30 uur. Toegang is vr^ vanaf 12 jaar. We herinneren eraan dat voor het nieuwe ^ar het abonne mentsgeld is vastgesteld op 38,- voor het hele jaar. Mogelijkhe den om dit bedrag over te maken zijn: storting via ons gironummer 167930 of via ons banknununer 34.20.01.108. Waarvoor bij voorbaat onze hartelijke dank. Administratie Eilanden Nieuws Op donderdag 24 januari, om 8 uur 's avonds in „Westvoom" te Ouddorp, hoopt, op uitnodiging van de C.P.B. „Goeree", ir. J. A. Ghesel Grote een in leiding te houden over het onderwerp „SCHEPPING EN EVOLUTIE". Het bestuur schrijft op de uitnodi ging: „Vroeger kenden wij aUeen het schep pingsverhaal uit de bijbel. Sinds Charles Darwin zijn grote reis maakte en daar na met zijn evolutie-theorie kwam worden we geconfronteerd met een an dere zienswijze. Onze kinderen horen er over op school. Wij kunnen niet zomaar overal aan voorbijgaan, het is goed dat wij ook hiervan kennis nemen, opdat wij er ook met onze kinderen en met anderen over kunnen praten. Wij verwachten dan ook dat de in leiding van de heer Ghesel Grote zeer leerzaam zal zijn. Belangstellende dames zijn welkom. SCHERPENISSE Aanleg persleiding: Deze week werd door het Waterschap aanbesteed de aan leg van de perseleiding vanaf het cen trale lozingspunt naar de rioolwater zuiveringsinstallatie. Er waren 16 inschrijvers waarvan Aann. Bedrijf De Voogd uit Grijps- kerke (Z) de laagste was met een som van 138.700,— exclusief B.T.W. De hoogste was de firma H. Stam uit Dordrecht met 235.450,— ex. B.T.W. THOLEN Bestuurslid Beter Wonen: In de va cature van de heer H. Jansen is me vrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven raadslid gemeente Tholen, benoemd tot bestuurslid van de Stichting Beter Wo nen in de Woningstichting Eiland Tho len. U heeft inmiddels in de krant kunnen lezen dat er te Dirksland een jongeman was aangehouden voor benzinediefstal. De benzine werd gestolen uit gepar keerde wagens. Deze jongeman bekende een groot aantal van die diefstallen. U wilde het juiste aantal weten? Nu dat waren er vijftien. Een klein aantal van de benadeelden hijdden al aangifte gedaan, zij hadden de diefstal dus gemeld. Onbegrijpelijk is het dat de andere benadeelden zich niet hebben laten horen.' Zij zullen nu nog worden benaderd door de politie. Mag zij er in het vervolg op rekenen dat U gelijk aangifte komt doen. Het gaat om Uw eigendom, en de benzine wordt steeds duurder, dus diefstal wordt ook steeds aantrekkelijker. Doet U in het vervolg direct aangifte als er wat van U ontvreemd wordt. De politie rekent er op. Iets anders is de problematiek m.b.t. deel III van uw kentekenbewijs. Heeft U al betaald maar nog niets ontvangen, dan wel direct kontakt op nemen met de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. U weet toch dat U met ingang van 1 februari a.s. het deel III voor 1980 achter de voor ruit van de auto moet hebben. Indien U niets ontvangen heeft en dus ook niet betaald heeft dan direct naar het postkantoor. Regel dat nu voor 1 fe bruari a.s. U kunt er kontrole op ver wachten en dan kost het veel meer geld. Laten we nu eens afspreken dat U al lemaal na 1 februari met een goed deel III achter de voorruit van de auto rijdt. Ook bij stUstaan op de weg is dat ver plicht Nu we het toch over de auto hebben, nog even dit. In meerdere gemeenten op ons eiland zijn voetgangersoversteek plaatsen. U weet wel waar die zijn aan gebracht. U weet toch ook, en dat geldt niet alleen voor de autobestuurder maar ook voor de bromfietser en de wielrij- der, dat er voor voetgangersoversteek plaatsen bepaalde regels zijn vastge steld. U wist dat al? Hoe komt het dan dat er regelmatig klachten over worden ontvangen? Som mige voetgangers moeten als het ware vluchten om de veilige overkant te be reiken. Laten we de spelregels toch in acht nemen. U deed dat al, nu dan is dat niet voor U geschreven. Laten de ande ren het ter harte nemen. Er wordt op gecontroleerd dus U bent gewaarschuwd. Gun ook de voetganger een stukje vrijheid. Nog een laatste vraag: „Sluit U altijd Uw auto af als U die verlaat of 's a- vonds in Uw omgeving of voor de deur parkeert? Er is zo hier en daar eens wat gecon troleerd, het resultaat was niet best. En wij maar klagen dat aUes zo duur wordt. moest eens weten wat er allemaal in de auto zo voor het grijpen ligt. Geef de dief toch geen kans, maak het hem niet zo gemakkelijk. Wat vervelend moet het zijn als U bemerkt dat Uw eigendom verdwenen is. Laten we met elkander afspreken dat U in het vervolg de auto goed afsluit, en waardevolle goederen mee naar huis neemt. Het is in het belang van U zelf. De gezamenlijke groepscomman danten in de regio Flakkee. THOLEN Maandag: Tholen (stad) ten zuiden van de Machteld van Gelrestraat. Dinsdag: Tholen (stad) ten noorden van de Machteld van Gelrestraat en in de kern Stavenisse. Woensdag: PoortvUet en Oud Vos- semeer. Donderdag: St. Annaland en Scher- penisse ten oosten van de Kerkstraat. Vrydag: St. Maartensdijk en Scher- penisse ten westen van de Kerkstraat. De zgn. buitenroute vindt 1 maal per 2 weken op maandag plaats en begint op 21 januari. De containers worden in alle kernen geledigd op dinsdag. Benoemingen: Wethouder J. Ver- sluijs is bij de samenstelling van de Provinciale Stuurgroep coördinatie Wel zijnsplanning als lid namens de gemeen ten Tholen en St. Philipsland. Raadslid J. de Bres heeft zitting na- m«ns de Zeeuwse Cultureleraad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5