SoG. fractie raad Oostflakkee twijfelt aan taaiivervuiling Sticliting Maatscliap. Werk Straks resten ons nog een liandvol onschuldige taakjes r I I I De Fransche koopmanszoon is niet zo'n uitzonderlijke Tel. van het kraamcentrum 01887 - 1275 t voor woningbouw stagneert HENGELSEIZOEN gaat dit jaar op 31 mei open KORFBAL Burg. V. d. Harst Oostfiaiiice »f Markt- en kerkbezoek kombinatie VERVOLGVERHAAL vn WEGENS FUSIE WORi^T HET VOLGENDE VERANDERT! Kraamcentrum Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten wordt KRAAIViCENTRUIVI „HARINGVLIET" Telefonisch inschrijven is NIET meer mogehjk, met ingang van 1 - 2 - 198,0. Voor aanvraag van kraamhulp, kunt U op de volgende spreekuren terecht. Ooltgensplaat 2e woensdag v. d. mnd. Den Bommel Stad aan 't Haringvlieit Achthuizen Oude Tonge Nieuwe Tonge Dirksland Melissant Herkingen Ouddorp Goedereede Stellendam Ie donderdag v. d. mnd. 2e maandag v. d. mnd. 2e donderdag v. d. mnd. 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 urn- Deze spreekuren worden gehouden in de plaatselijke GROENE KRUIS gebouwen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Ie en 3e woensdag v. d. mnd. 10.3011.00 uur Kraamcentrum Langeweg 41, Sommelsdijk. Nieuwe uniformen 30.000 PTT'ers Recreatie- Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag, 22 januari I98ö, „Mensen met problemen met drugs, sex en met relatiestoomissen zullen zo gemakkelijk niet met hun moeilijkheden naar de Stichting Maatschappelijk Werk Goeree Overflakkee stappen. De Stichting heeft een eenzijdig, ker kelijk georiënteerd bestuur dat niet kan denken over tal van crisisgevallen zo als genoemd omdat die in het kerkelijk denken niet voor mógen komen!", zie hier de bedenkingen die raadslid Poort- vliet (PvdA) in de raadsvergadering van donderdagavond uitte tegen het func-, tioneren van bovengenoemde Stichting, inderdaad voortgekomen uit de onder scheidene kerken op het eiland. Dhr. Poortvliet zette vraagtekens bij het functioneren van een Stichting voor Maatschappelijk werk die op een derge lijke leest is geschoeid, z.i. kan die niet open staan voor iedere andersdenkende vifaarom het de vraag van dhr. Poort- vliet was waar die dan terecht moet? Hij betreurde het dat de gemeenten de kans voorbij hebben laten gaan te participeren in het bestuur van de Stichting, terwijl de gemeenten toch flink subsidieren, in navolging van het Rijk terwijl de kleinste portie door de kerken wordt aangedragen. Spr. ver klaarde dan ook critisch tegenover de begroting van de Stichting te staan. Hij en zijn fractieleden zouden er weliswaar nu niet tegen stemmen, maar wel vroeg dhr. Poortvliet het College met het Stichtingsbestuur in overleg te treden en te verlangen dat de samenstelling van het bestuur anders geregeld gaat worden met een terugkoppeling naar de raad: als blijkt dat het bestuur niet bereid is de statuten op dit punt te wij zigen dan zal onze fractie in 1981 zich tegen de begroting verzetten en we zul len ons dan niet passief houden maar ernaar streven een Stichting te laten ontstaan die openstaat voor ieders pro blematiek" aldus dhr. Poortvliet. Straatnaamgeving. Voor een in aanbouw zijnde wijk in het best. plan Capelleweg te Oude Ton- ge moest een naam worden gekozen. Het „Hofje" waarvan sprake is zal „Zonhof" gaan heten, omsloten door de al bestaande Melkweg, Plutolaan en Jo- zefdreef. Aan de Organisator van „Expo-Oude- Tonge" werd t.b.v. de expo die van 16 t/m 19 april op het programma staat grond verhuurd aan de Dabbestraat, zo als dat ook in voorgaande jaren het ge val was. Het huurbedrag werd op 50 cent per m^ gesteld; de benodigde op pervlakte is 3500 m2. Het huurbedrag werd door dhr. Troost (PvdA wat minnetjes gevonden. Ook vorig jaar had hij al bedenkingen en het verbaasde dhr. Troost dat het nog niet tot een optrekking gekomen is omdat de organisatie toch ook niet schroomt de huurbedragen van de stands op te trekken. Weer anderen vonden het wel goed ze, temeer omdat de raadsvoorzitter burg van der Harst verzekerde dat de gemeente royaal aan zijn trekken komt en elke evt. schade door de Expo orga nisatie wordt vergoed. „We hoeven geen winst te maken vonden de heren Hokke en de Goeij, wijzend op het risico dat de Expo naar elders zou uitwijken wanneer de huur te hoog wordt opgeschroefd en dat wil den de heren onder geen beding. Ontslag Dir, Gem. kerken. De directeur Gemeentewerken dhr. M. Goudkamp die, gebruik makend van de VUT regeling, op 1 april met pen sioen gaat moet het zich maar niet aan trekken dat uit de soc. gelederen al bij voorbaat werd gehakketakt op de af scheidsreceptie die hem te wachten staat Die moest niet grootser van opzet zijn als die waarin kortgeleden afscheid was genomen van dhr. Duim, zo vond dhr Poortvliet. De raadsvoorzitter dacht daar wat an ders over: „Dhr. Goudkamp is als di recteur Gemeentewerken een zeer be langrijk ambtenaar met een grote ver dienste voor de gemeente, vooral in de periode na de gem. herindeling. Hij had vele contacten waarvan we vinden dat die allen het recht en de gelegenheid moeten hebben dhr. Goud kamp ten afscheid de hand te drukken" zo motiveerde de voorz. de te organi seren afscheidsbijeenkomst. „Ik zal er bij de credietaanvrage daarvoor wel op terugkomen" nam dhr Poortvliet zich voor. De raad besloot in te stemmen met de vraagde garantstelling t.b.v. de gemeen te Dirksland die op zijn beurt garant staat voor een lening van 4 miljoen, aangegaan door het bestuur van het van Weel-Bethesda ziekenhuis. Ook de overige gemeenten hebben al dus gehandeld, bewust als zij waren van de streekfunctie die het ziekenhuis vervult. Er werden nog meerdere besluiten genomen, o.a. verhoging van de huur van de tennisbanen te Ooltgensplaat, vaststelling van het best. plan „Ebbe en Vloed" en enkele ander. Op de valreep werd nog besloten de uitgave voor Volksfeesten te verhogen. Er zal dit jaar zowel op 30 april als op 5 mei worden gefeest. Voor tractaties van de leerlingen stond per leerling 2,te boek, op initiatief van dhr. Poortvliet werd dat opgetrokken tot ƒ3,per kind per keer. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft de opening van het vis- seizoen 1980/1981 bepaald op 31 mei a.s. Sportvissers zullen op deze eerste dag van het nieuwe seizoen uiteraard de „oude" visakten en bijdragebewijzen van het vissen met de gewone hengel van het tot 1 juni 1980 lopende seizoen desgevraagd moeten kunnen tonen. Het vissen met een speciale hengel is pas toegestaan vanaf 1 juli a.s. Burgemeester van der Harst van Oostflakkee weet het in zijn traditionele nieuwjaarsrede elk jaar weer mooi te zeggen, maar 't lijkt alsof de eerste burger steeds meer in mineur raakt over de bestuurlijke voor uitzichten. Nu had hij weer een pakkende tekst waarin hij met wat ironie de Provinciale herindeling op de kor rel nam: als dat door moet gaan dan is daarmee de gemeen tebesturen definitief de pet van het hoofd geslagen. De door de Grondwet zo breed bedoelde „huishouding der gemeente", welke aan de gemeenteraad en geen andere dan de gemeenteraad is overglaten, zal dan zijn inge krompen tot een handvol onschuldige taakjes, waarvan het nu al voorzienbare politieke gevolg zal zijn, dat men na enige tijd ook het nut van het instandhouden van gemeenteraden gaat betwijfelen met het argument, dat gemeenteraden, die geen zeggenschap hebben over de gemeente, nutteloze instellingen zijn. Ik hoop er niettemin het beste van, maar heb alle reden de Psalmdichter na te zeggen: „het trots gedrag des bozen doet, mij spreken in 't beklemd gemoed", aldus dhr. v. d. Harst. Tekenen van die beklemdheid had dhr. v. d. Harst overigens ook al bespeurd bij de gehouden algemene beschouwingen wanneer op het uitblijven van noodza kelijke voorzieningen werd gewezen. Spr. meende de raad erop voor te moeten bereiden dat het er in de toekomst niet gemakkelijker op zal worden door allerlei specifieke Overheidsmaatregelen de beleidsvrijheid van gemeenten verder zal worden ingeperkt. Voorts liet de voorzitter in zijn rede een beschouwing volgen op wat in het voorbije jaar tot stand was ge bracht, niet geheel onverdienstelijk, maar anderzijds moest de burgemeester ook vaststellen dat urgente za ken, waarop al jarenlang wordt gehamerd, hadden moeten blijven liggen, mede tengevolge van de nood zaak van het volgen van wettelijke procedures die no dig zijn voor het verkrijgen van de wettelijk voorge schreven goedkeuringen, vergunningen en verklaringen van geen bezwaar. Overigens proefde de voorz. wel dat sommigen menen dat het toch best wat vlugger en progressiever zou kun nen, „maar", zei hij: „de tragiek is nu maar net dat de progressief ingevoerde procedures de verklaarde vijand zijn van de voortvarendheid die wordt nagestreefd. We zullen er aan moeten wennen dat de zaken, zie een aantal jaren geleden zonder moeilijkheden door een gemeentebestuur zelfstandig en vlug worden geregeld, tegenwoordig eerst door iedereen moeten worden beke ken, met recht van bezwaar en elke rechtgeaarde bur ger verlangd of eist zulks. Dan mag ook niemand zich erover verbazen dat daarvoor het gezegde opgaat: zoveel zielen zoveel vreugd... alsmede teleurstelling". 't Was allemaal niet zo opwekkend voor de heren raadsleden, maar een terugblik op wat in het afgesloten tienjarige tijdvak tot stand was gekomen maakte toch weer wat goed. Een wel opwekkende constatering was „het ontwaak te werkelijkheidsbesef van GS m.b.t. de te versterken planologische positie van Oude Tonge en het baanbre kende inzicht dat de .doodverklaring" van de kleine kernen moet worden ingetrokken. „We zullen daar uiteraard krachtig op inspelen!" zegde de voorzitter graag toe. Vooruitziend op 1980 besloot hij; „Ik stel mij voor dat wij in dit jaar eendrachtig zul len inspannen om naar mogelijkheden te zoeken ons een weg te banen door de taaie maatschappelijke struc turen die ons inhaspelen, teneinde het vertrouwen van de kiezers althans nog enigermate te rechtvaardigen." Dhr. V. d. Harst hoopte op een bestendiging van de goede verstandhouding, een groot en wijs inzicht en voor ieder met de zijnen een gezegend jaar, in de hoop dat dat alles uit de hand Gods zal mogen worden ont vangen tot heü van de gemeente. De goede wensen van de voorz. werden door de raadsnestor dhr. Hokke beantwoord. NEDERLAAG VOOR DBGC. GOOD-LUCK LAAT PUNT LIGGEN BIJ VIOS 2. In de derde klasse moest Good-Luck 1 aantreden tegen VIOS 2. Het werd in Strijen een zeer span nende wedstrijd. In de eerste helft was Good-Luck dui delijk de betere ploeg en gaven de Nu- mansdorpers geen kans. In de tweede helft bleek VIOS over een betere kon- ditie te beschikken en wisten steeds een achterstand weg te werken. In de beginfase speelde Good-Luck sterk op de doorbraak, invaller Joop Verolme kreeg hierdoor een strafworp die hij vakkundig in een doelpunt om zette. 0-1. Tot vijf minuten voor rust hield de VNOS-verdediging ondanks de vele kansen voor Good-Luck goed stand. Het was opnieuw Joop Verolme die vrij kwam en via een doorloper 0-2 aantekende. Op slag van rust werd het zelfs 0-3 door een afstandschot van Sandra Ver meulen. Na de thee speelde VIOS meer op de bal, hierdoor werd het spel ook harder, wat in de 7de minuut een doelpunt op leverde voor de thuisclub, Good-Luck had in deze fase van de strijd veel bal verlies en moesten toestaan dat Jan Duim aanvoerder Wim Snijder uitspeel de en beheerst 2-3 inschoot. De gelijkmaker van VIOS liet niet lang op zich wachten, overigens zwaar verdedigd keurde de scheidsrechter deze treffer goed. Na een kwartier was het Sandra Ver meulen die 3 - 4 op het scorebord bracht, waarna VIOS via een strafworp opnieuw op gelijke hoogte kwam. Good-Luck had moeite met het benut ten van de kansen, toch kwamen zij weer op voorsprong, toen Jaan Poort vliet Marlies Campfens even vrij liet betekende dit 4-5. In de slotfase was het opnieuw Jan Duim die met een doorloper scoorde. 5-5. Voor VlOS-trainer Leen van Antwer pen was deze stand voldoende en liet z'n team de laatste minuten op balbe zit spelen. DBGC 1 speelde uit tegen GKV 4, Trainer Cees Dalm kon niet over de vaste selectie beschikken, hierdoor draaide de ploeg minder als in de voor gaande wedstrijden, het werd een 13-6 nederlaag. Na 1-0 was het Anton van Kouteren die een strafworp benutte. De thuisclub liep uit tot een 7-2 ruststand. In de tweede helft schoten Cees Lam- bert, en Anton van Kouteren nog raak, waarna Johan v/d Welle nog tweemaal doel trof. Eindstand 13 - 6. Elke dinsdag wordt in het centrum van Rotterdam markt gehouden, een wekelijks terugkerende gebeurtenis die door zijn gezellig volkskarakter en de sterk verbeterende verbindingen tegen woordig ook zo zijn aantrekkingskracht heeft op heel wat bewoners van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Sommige vrouwenverenigingen ma ken er zelfs een kompleet dagje-uit van: eerst naar de markt en dan verder de stad in. Indat verband is het aardig om te we ten, dat de Stichting „Alledagkerk" ie dere dinsdag tussen de middag een kor te dienst houdt in de achter het Rotter damse marktterrein gelegen monumen tale Laurenskerk. Aan de diensten van de „Alledagkerk" (gehouden van 12.50 - 13.10 uur, verle nen predikanten van alle denominaties hun medewerking, evenals bekende vo calisten dat soms doen. Zo,n dienst bezoeken kan overigens nog gecombineerd 'worden met een be zichtiging van het 15e-eeuwse (gotische) kerkgebouw, dat na de oorlog prachtig is gerestaureerd. Een drietal orgels (waaronder het grootste van Europa), grafmonumenten van zeehelden, kolon- netkapitelen en een zeer modern, artis tiek doopvont zijn enige van de beziens waardigheden. (In de maanden juli en augustus wor den geen „AUedagkerkdiensten" gehou den). ----^-O— door Joh's Staal 13 1 i Pllli „Maar jij komt misschien wel eens in Rotterdam," zei Jakob, „en dan moet je mij eens opzoeken. Ik zal je m'n adres wel eens opschrijven. Blijf jij nog lang op school, Hendrik?" „Ik denk het niet, ik weet nog niet, wat ik moet gaan doen, maar misschien kom ik wel in een winkel terecht." De volgende dagen had Jakob het druk met afscheid nemen. Hij bedankte meester Batelaan hartelijk voor de les sen, die hij van hem had ontvangen. AI had hij nooit behoeven deel te nemen aan het onderwijs in de catechismus, toch was hij altoos geweest bij het ge bed en het psalmgezang en in de hoogste klasse ook bij het Bijbellezen en verder had hij op de echt christelijke inrich ting van meester Batelaan veel gehoord, dat zijn ogen geopend had voor de le digheid en de vormendienst der Roomse Kerk. Zelf zou hij dat nog niet toegestemd hebben, want ondanks alles had hij al toos nog trouw de Roomse Kerk bezocht, en waren er al twijfelingen in zijn ziel gerezen, afvallig van die kerk was hij nog niet geworden. Toch wendde hij zijn oor niet meer af als hij iets hoorde uit de Heilige Schrift; integendeel, hij gevoelde zich er altoos door aangetrokken en in de laatste tijd was hij ook begonnen op zijn kamer in de Bijbel te lezen. Hartelijk was het afscheid van zijn vrienden, maar bovenal toch van zijn vriend Hendrik Gerritsen en diens ou ders en zo vertrok onze Jakob dan ein delijk uit het stille Bodegraven naar de drukke handelsstad Rotterdam. EEN KANTOORKLERK „Maak eerst even deze calculaties, (berekening) ga dan deze facturen na en houd er aantekening van en maak ver volgens een lijst van kaassoorten en marktprijzen." Deze woorden werden gesproken door de heer Cijferman tot Jakob Hanapier, een der jongste bedienden op het kan toor van de Firma Westerman en Co. te Rotterdam. De Firma Westerman en Co. had in Rotterdam een uitgebreide graan- en kaashandel. Op haar kantoor waren verschilende bedienden aan het werk. Sommigen waren uitsluitend in de af deling van de graanhandel, anderen uitsluitend in die van de kaas. Over beide afdelingen was evenwel één chef. De firma had een hoogst be kwaam man daartoe gevonden in de heer Cijferman, Nu had iedere kantoorklerk of be diende zijn eigen lessenaar. Deze ston den evenwel soms dicht naast elkaar, zodat het wel mogelijk was, dat ze of tussen het werk of in de schafttijden met elkander een praatje hielden. Naast de lessenaar van Jakob stond die van de bediende Hendrik Karelse. Die naam Hendrik deed Jakob dadelijk aan zijn vriend Hendrik Gerritsen den ken, rhaar hij zou hier tot zijn bittere smart ervaren, dat twee mensen wel dezelfde naam kunnen hebben, zonder nochtans in iets op elkander te gelijken. Hendrik Gerritsen was een oprechte godvrezende jongen, maar Hendrik Ka relse was een vurig Roomsgezinde, die het Woord Gods haatte en geen middel onbeproefd zou laten om Jakob weer vaster aan die Kerk te verbinden en het zaad van Gods Woord in zijn hart te doen verstikken. Hij trachtte zich bij Jakob op te dringen en wilde, dat deze als een vriend met hem zou omgaan. Jakob, die weldra bemerkte, dat deze Karelse niet alleen Rooms was, maar daarenboven Gods Woord en aUen die dat liefhadden, als boze ketters haatte, wilde liefst zo weinig mogelijk met hem te doen hebben. Wel was hij ook nog Rooms en was het volle licht hem niet opgegaan, maar toch was er een sche mering van het licht des daags, toch was er in zijn hart een begeerte ontwaakt om het Woord Gods te onderzoeken en daarom haatte hij de omgang met ie mand, die lichtzinnig met Gods Woord spotte. De heer Westerman en zijn compag non behoorden evenals de heer Cijfer man tot de Gereformeerde Kerk, maar onder de ongeveer twintig bedienden van hogere en lagere rang waren niet alleen Protestanten maar ook Roomsen. Jakob had nu druk werk en hij beij verde zich, om zich in de zaken zo goed mogelijk in te werken. Voorlopig was hij geplaatst in de afdeling van de kaas handel. Ging dit goed, dan kon hij later nog wat werkzaam zijn op de afdeling van de graanhandel. Het is te begrijpen, dat hij ook meer dan eenmaal een bezoek bracht aan de heer Armant, die hem eens zo vriende lijk ontvangen had. Deze was daar zeer mede in zijn schik en ontving hem ook nu weer vriendelijk. Hij leidde Jakob ook in enkele Roomse kringen in, zodat deze met verschillen de families bekend werd. Het spreekt vanzelf, dat Jakob in de ze kringen niet spreken kon van de twijfelingen, die zijn gemoed zo beroer den. Hij zweeg er dus over en bezocht met hen ook de Roomse Kerk. MIDDELHARNIS GEVONDEN VOORWERPEN: fietssleuteltje; kinderpolshorloge met schakelarmband, merk Abondo; een zil veren kettingarmband met plaatje Kees; groen kinderfietsje; „iemand heeft ver keerde bruine fiets meegenomen"; verz. plaatje bromfiets FHP 677; rood etui met 5 sleutels; zwarte jongensporte- monnaie met 1 lipsleutel en ongev. 5,50; een bankbiljet van 25, VERLOREN VOORWERPEN: tweemaal een maandkaart van de bus; een weekkaart van de bus; groene schooltas met boeken etc...; achterver lichting van Atlantic trailer, kenteken OO-AP-97; batavus damesfiets, rood bruin; groene herenfiets, merk kwik- silver; bruin sleuteletui met drie sleu tels; een hasjetul met drukknoop met 4a 5 sleutels; rijbewijs BE; twee brom fietssleuteltjes (zündapp) aan een touwt je; een pasje van 1989 op naam van Kloot; gouden zegelring met initialen L.H.; donkerbruin etui met 2 sleutels; 2 handschoenen in cadeauverpakking; 2 platenbonnen in gele enveloppe; groen blauwe herenfiets, merk Magneet. De directieraad van PTT is akkoord gegaan met een voorstel van de commis sie modernisering uniformkleding om een onderzoek in te stellen naar de ver nieuwing van het totale uniformpakket van de PTT. De Bijzondere Commissie van Overleg bij PTT heeft vanmorgen met instem ming kermis genomen van dit besluit. Daarbij is waardering uitgesproken voor de wijze waarop dit project is aan gepakt, vooral omdat een door de vak organisaties geuite wens in vervulling gaat. Voorts wordt een bijdrage geleverd ter verbetering van de werkgelegenheid in de Nederlandse uniformkledingin- dustrie. Om dit laatste te realiseren ZEil de uitwerking van het project gebeuren in samenwerking met de Nehem. Zowel de vakorganisaties als het per soneel zullen bij opzet en uitwerking Van het geheel worden betrokken. Het zal evenwel nog enkele jaren duren voordat de 30.000 PTTT'ers met het nieuwe uniform zijn uitgerust. THOLEN Wijziging vuilnisdlenst: Met ingang van 28 januari a.s. wordt de ophaal- dienst van huisvuil drastisch gewijzigd. Het schema is nu als volgt: Wanneer hij evenwel alleen op zijn kamer was, dan haalde hij zijn Bijbel voor de dag, die hij voor die Roomse vrienden natuurlijk zorgvuldig verborg. In Bodegraven had hij meermalen in de Bijbel gelezen, op school en ook in huis, maar hij had nooit de moed gehad er een voor zichzelf té kopen. Toen hij evenwel in Rotterdam was, had hij ter stond gebruik gemaakt van de omstan digheid, dat de mensen hem daar toch niet kenden. Hij was een boekwinkel ingestapt en had een volledige Bijbel gekocht en daarenboven een psalmboek, waarin achterin de liturgie en de belij denisgeschriften van de Gereformeerde Kerk waren afgedrukt. Die schat had hij meegenomen naar zijn woning en als hij alleen was, dan sloeg hij het Woord Gods op en las met een heilbe- gerig hart. En de Heere opende zijn hart voor Zijn Woord. Hij werd door de Heilige Geest ontdekt aan de zonde van zijn hart en menigmaal bad hij als de tol lenaar: „O God wees mij zondaar gena dig." Zijn afkeer van de Roomse Kerk nam toe en hij besloot eindelijk eens een godsdienstoefening van de Gerefor meerden te gaan bijwonen. Zo kwam hij op een Zondagmorgen in de kerk, toen juist de zo welbekende en geliefde dominee Wilhelmus a Bra- kel het Woord zou bedienen. Hij zag de eerwaarde gestalte van de predikant op POORTVLIET Plannen wielerronde: In de woon kern Poortvliet op Tholen is er een com- mité gevormd om te komen tot de eerste wielerronde in deze gemeenschap. Voor zitter is M. Quist, Maarten Quist is secretarisbeiden uit Poortvliet), pen ningmeester is W. Andriessen uit Scher- penisse met Leen Poot uit Tholen en Gerard Verburg en Dirk Kijl uit Poort vliet als leden. Het ligt in de bedoeling om bij de jaarlijkse samenstelling van de wieler- kalender te streven naar de vrijdag avond 23 mei. Begonnen wordt met een ronde voor amateurs, maar als het aan tal sponsors groter wordt kan het mo gelijk uitgroeien met een voorwedstrijd voor junioren of nieuwelingen. De project ontwikelings mij. Wilma te Weert, die in de jaren 1974 - 1978 het recreatiepark „Aquadelta" te Bruinisse van de grond bracht en daarin enkele honderden bungalows en recretieve ap partementen bouwde maakt momenteel uidelijk pas op de plaats wat de woning bouw in Zeeland betreft. Een jarenlange procedure moest wor den gevoerd, om via een uitspraak van de Kroon, met de bouw van de z.g. fase II te mogen beginnen, wat In feite be tekende dat het gehele project zou wor den vol gebouwd, maar nu de toestem ming daarvoor enkele maanden gele den verkregen werd, maakt de maat schappij weinig aanstalten om ermee te beginnen. Ook in de gemeente Kapelle, op Zuid Beveland, waar - Wilma een claim heeft om woningen te bouwen wordt duidelijk pas op de plaats gemaakt, men wü mo menteel helemaal niet bouwen. In 1975/ 1976 toen de recreatiewoningen nog als warme broodjes bij de bakker, over de toonbank gingen, wist Wilma, in de ge meente Kapelle een grote oppervlakte grond te verwerven door daarvoor een dure prijs te betalen. Juist voor de neus van de gemeente weg, in het z.g. Plan Eliwerve, dat toen in voorbereiding was. Later kocht de gemeente een deel van de grond weer van Wilma terug. Omdat men toen niet anders kon werd bij die verkoop bedongen, dat Wilma het recht kreeg om op die grond enkele honderden woningen te bouwen, maar die zag tot dusver van de bouw af, ook toen ook voor 1980 eenzelfde aantal te bouwen woningen werd beloofd. Het gemeentebestuur van Kapelle is nu bezig Wilma te bewegen een aantal bouwvergunningen (14 stuks) terug te geven zodat die dan door een andere bouwonderneming zouden kunnen wor den gebouwd. de kansel en hoorde met aandacht naar zijn woorden. Hoe anders was het hier dan in de Roomse Kerk. Hoe kreeg hij hier een klare en heldere ontvouwing van Gods Woord. De dominee preekte uit Psalm 2 over de woorden: „Ik toch heb mijnen koning gezalfd over Sion, de berg mijner hei ligheid." Eerst sprak de dominee over Sion, wat het was onder het Oude Testament, hoe het de berg was van Gods heiligheid, omdat daar de tempel stond en toen over het Sion van het Nieuwe Testa ment, de gemeente, waartoe alle ware gelovigen behoren. In zijn tweede deel sprak de dominee vooral over de koning van Sion, onze Heere Jezus Christus, die door God ge- zelfd is tot Koning. „Deze Koning," zei de, dominee, „zal al Zijne vijanden overwinnen. De onge lovigen, die Hem verwerpen, zijn Zijn vijanden, maar ook zij, die Hem niet voor een volkomen Zaligmaker erken nen en hun zaligheid bij de heiligen, de engelen of andere schepselen zoeken." „Maar" vervolgde de dominee, „als gij een vijand zijt, kunt gij nog een vriend worden, want deze Koning is goedertieren en vergeeft een ieder, die zich tot Hem bekeert." wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2