„Goeree" en „Flakkee" passen niet bij elicaar Vijftal jubilarissen bij „amicitia" te Dirlisland De tijd is nog niet rijp voor centralisatie van de blnseeniieden TIP VAN TOYOTA Dinsdag 22 januari 1980 No. 4860 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIlANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Ver. Vergadering Polder „Goeree" tegen concentratie: i>r Welgedocumenteerd bezwaarsciirift in de strijd Weer een jong leven in liet verkeer i geëindigd ,,Delta Flora'' wel/niet terug naar Middelhamis Grote partij goederen in Dirksland In beslag genomen JONGE GEZINNENKRING Kom ze bekijken De nieuwe generatie COROLLA'S 5 verschiUenide modellen op en 26 jan. LIES VAN DER VELDE SOMIVIELSDIJK DEZE WEEK TWEE RAADSVERGADERINGEN EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Ds. Blok tijdens dienst onwel geworden Drie eerdere Libanon-gangers VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Raad Oostflakkee eens met conclusie POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafaa Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij ooatract speciaal taxlel De Verenigde Vergadering van de Polder Goeree heeft zich gistermorgen in het eigen bastion verzameld om daar de strategie te bespreken die gevolgd zal worden in de strijd tegen de drei gende concentratie met het Waterschap Flakkee. Een schier wanhopige stryd, zo werd duidel^k, maar de „strijders van de flakkeese westkop" leggen het hoofd niet zomaar in de schoot. Provinciale Staten mogen een gepe perd schrijven tegemoet zien en wan neer de inwoners gehoor hebben gege ven aan de oproep van het polderbe- stuur, dan mogen dezelfde Staten be zwaarschriften in SSOO-voud tege moet zien. Vijfendertighonderd, zóveel gesten cilde brieven zijn er aan de ingelanden uitgedeeld met het verzoek die onder tekend naar Prov. Staten te zenden. Bo vendien is gevraagd om ook zelf opge stelde bezwaren ten beste te geven en via zijn politieke partij druk uit te oe fenen op de heilloze plannen van de Provinciale Overheid. Primair vwUen de Staten een concen tratie van de Polder Goeree en het Wa terschap Flakkee (met inbegrip van o.a. de Zuiderdieppolder) per 1 januari 1981 en vervolgens dreigt nog de vorming van een all-in Waterschap waarbij de status van het nieuw gevormde Water schap weer twijfelachtig wordt. Geen wonder dat de heren die de eigen zaak jes zo voortreffelijk voor elkaar hebben ten prooi vallen aan een absoluut on begrip over het „waarom"? Dat „waarom" wordt ook in het op gestelde bezwaarschrift aangetekend. Het bezwaarschrift begint met een citaat uit de boeken van Texeira de Mattos, handelend over de waterkeringen, wa terschappen en polders van Zuid-Hol land, waarvan twee ^elen aan Goeree Overflakkee zijn gevdjd. Wijzend op de toegepaste cultuurtechnische verbete ringen op de Westkop constateerde de Mattos dat er een zeer eigenaardige land bouwstreek is ontstaan waarvan de struc tuur in grote tegenstelling staat tot die van het eigenlijke Flakkee. Goeree met uitsluitend kleine boerderijtjes, dik wijls in buurtschappen bijeen langs de wegen, door de hele gemeente verspreid, Flakkee daarentegen wat verspreid lig gende grote boerderijen, in vrij jonge maar in het algemeen vruchtbare pol ders. Goeree, met gronden die met noes te arbeid in cultuur zijn gebracht, Flak kee met overwegend grote akkerbouw bedrijven op vruchtbare zeeklei. De Ver- Vergadering ging geheel akkoord met de hieruit te distilleren conclusie dat Goe ree en Flakkee alleen daarom al niet bij elkaar passen. Voorts wordt erop gewezen, dat wan neer de Kroningspolder, de Bospolder en de Zuiderdieppolder (nu nog van de Domeinen) bij de polder „Goeree" zou den worden getrokken er een water schap kan worden gevormd van een zelfde grootte als welke onlangs bij de concentratie binnen Rijnland zijn ge vormd. De polder Goeree vraagt zich daarom het „waarom" van een concen tratie met Flakkee af, temeer omdat te voorzien is dat de lasten zullen stijgen en de afstand bestuur-bestuürden gro ter zal worden. Momenteel bestaat al in beide waterschappen een voor Goeree voordelig verschil in lasten van 50. per ha, welk verschil in een periode van 25 jaar zal worden genivelleerd. In het bezwaarschrift worden voorts een groot aantal in Goeree aanwezige voordelen opgesomd waarvoor in Flakkee voor zieningen zijn getroffen, waaraan straks ook de ingelanden van Goeree mee zul len moeten betalen... De voordelen: een betere ondergrond van de wegen, wat in de onderhouds kosten tot uitdrukking komt. Geringe onderhoudskosten van de ontwatering van de zandgronden. Het voordeel dat de Watermij. aan het Oude Nieuwland oppervlaktewater onttrekt, wat voor de polderdeel een voordeel geeft van 30. per ha. Voorts de aanwezigheid van goe de gemalen, een belangrijke voorsprong op het gebied van de verbetering van quartaire wegen en een in uitvoering zijnde ruilverkaveling „De Stelle", zon der enige bijdrage van de polder Goe ree, terwijl „É'lakkee" straks aan de dan uit te voeren ruilverkaveling Flak kee een bijdrage van 10.per ha per jaar zal moeten leveren. Ook wordt gewezen op de grote af stand naar Middelhamis waar de hoofd zetel van het nieuwe waterschap zal worden gesticht al zal dan ook het kan toor te Ouddorp de eerste zes jaar ge handhaafd worden. Voorts zouden door de concentratie twee deskundige hoofd- ambtenaren buiten spel worden gezet, kortom een reaks van argumenten, waarmee de Verenigde Vergadering wU trachten Provinciale Staten tot andere gedachten te bewegen. De Vergadering van gistermorgen had eenspoedeisend karakter omdat de re acties op het ontwerp-besluit water schapsreorganisatie voor de 24e januari binnen moeten zijn. Wanneer Prov. Sta ten nog niet ontvankelijk zou zijn voor de in het bezwaarschrift vervatte argu menten, dan kunnen zij ook nog kennis nemen van de mening van meerdere hoofdingelanden over de functionering van het Waterschap Flakkee waaraan ze gekoppeld dreigen te worden. „Een hopeloze beweging" benadrukte een van de hoofdingelanden; „als je daar een dragline aan het werk ziet dan lopen er minstens 5 man omheen te springen. Als je daar wat wil weten dan komt eerst de ene ambtenaar, daarna de andere, maar 't is wel een jaar later eer je wat weet." „De gemalen van het Waterschap Flakkee, da's een verouderd zaakje", foeterde de ander, d'r is niet één auto matisch, terwijl wij, als Polder Goeree juist vooruitstrevend zijn geweest t.a.v. de rioolwaterzuivering en de quartaire wegen. Het had maar beter geweest als de Dijkring bij ons gevoegd zou wor den." De wnd. Dijkgraaf, dhr Goekoop meen de hier toch een aantekening te moeten plaatsen. Hij bevestigde de goede kwa liteit van de Goereese gemalen, „maar" zei hij, „over een aantal jaren hebben ze in het gebied van Flakkee nieuwe en dan zijn de onze misschien weer verou derd". Overigens moest dhr Goekoop nog meer bijspringen, toen de Vergade ring het niet eens leek te worden over de al of niet handhaving van de in het bezwaarschrift genoemde bevs^ering, dat de geaardheid van de Goereese be volking anders is dan die van de Flak keese. „We binne toch geen aparte mensen, bim'men dan zo apart?" vroeg een van de hoofdingelanden zich af. „We hebben hier altijd in de grond zitten wroeten, net als de konijnen", zo meende een ander het verschil te kun nen verklaren, maar zó kwam men er natuurlijk niet uit. „Als Goereeër weet je toch dat de mensen rondom je heel anders zijn?" probeerde de wnd Dijkgraaf. „Eigenlijk zou je er een socioloog bij moeten halen om het verschil precies aan te geven" opperde de rentmeester dhr Komtebedde, maar dat hoefde niet meer, want ergens in de kring was men het eens geworden toen het tussen neus en lippen door nog even over de te voor ziene hogere lasten ging... „Kijk," zei J. Tanis, „dat ligt niet zo in onze'aard." Intussen houdt de Vergadering er ernstig rekening mee dat ook het be zwaarschrift de concentratie niet ver mag af te wenden. Dan staat er alsnog een motie op het program, maar er wordt met een alge hele capitulatie rekening gehouden. Het dag bestuur werd gemachtigd met de pachters of gebruikers van enkele poldereigendommen te onderhandelen over evt. aankoop wanneer de concen tratie daar zal zün.... MIDDELHARNIS Het jaar is nog slechts drie weken oud maar j.l. zaterdagmiddag viel al het vijfde verkeersslachtoffer op Goeree- Ovei-flakkee. Op de Oudelandsedijk tussen Som melsdijk en Dirksland kwam de 18 ja rige Jeroen Brinkman om het leven toen hij met een zware motor uit de bocht vloog en tegen een houten vang rail terecht kwam waardoor hij ten val kwam. Het ongeluk gebeurde in de eerste bocht vanaf Sommelsdijk voor de ogen van Jeroen's vriend Cor Kaptein uit Ouddorp die in een lelijk Eendje achter hem reed. Jeroen zou de motor, een kawasaki da naar Dirksland brengen. De motor was eigendom van de daar wonende Kees Prins die hem weer nodig had. Juist donderdag was Jeroen geslaagd voor zijn rij-examen. Toen het ongeluk zich voltrok is de motorrijder ten val gekomen, zodanig dat hij op slag dood was. Het gebeurde heeft in de wijde vrien denkring van de sympathieke jongeman en daarbuiten grote ontsteltenis gewekt. De volleybalver. „Intermezzo" met wie hij zaterdagmiddag naar Helle- voetsluis zou gaan laste dewedstrijden af. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats als waar vorig jaar een van Je- roens vrienden. Peter Jacobs uit Stel- lendam om het leven kwam. Het slachtoffer zal a.s. donderdag te Rotterdam worden gecremeerd. De heren gemeenteraadsleden van Middelhamis die zo gaarne de gladio- lententoonstelling „Delta Flora" uit het Stellendamse naar Middelhamis terug zouden willen roepen, moeten zich geen grote illusies maken. Een gesprek dat vorige week heeft plaatsgevonden met het College van B en W heeft althans weinig perspectieven geopend. Wat de organisatoren in Middelhamis moesten ontberen, tentoonstellingsruim te, parkeerruimte en gemeentelijke me dewerking hebben ze in Goedereede in overvloed aangetroffen. Vorig jaar kwamen er dertigduizend bezoekers, maar het leverde geen pro blemen de vele auto's te parkeren ter wijl er in 1977, toen de expositie nog in Middelhamis plaatsvond nog van een verkeerschaos sprake was. De in Middelhamis aanwezige sport hal is te klein om de expositie nog te bergen, terwijl ook de te treffen voor zieningen ter bescherming van de vloer te ingrijpend zijn. Weinig perspectieven derhalve voor een terugkeer van de tentoonstelling die in Goedereede een goed onthaal heeft gevonden. B en W van Middelhamis hebben de or ganisatoren gewezen op de plannen tot aanleg van een 2 ha groot parkeerter rein waarvan wellicht gebruik zou kun nen worden gemaakt, maar de „Delta Flora" organisatie heeft zich over de al of niet aantrekkelijkheid daarvan slechts vaag uitgelaten. Op verzoek van de gemeentepolitie van Den Haag heeft de politie te Dirks land j.l. zaterdagmorgen een grote par tij goederen in beslag genomen die in het voormalige hotel Polderman, laats telijk de bar „het Galjoen" op de hoek Voorstraat - Winterstraat waren opge slagen. Er waren drie bestelwagens nodig om de partij af te voeren naar Den Haag waar de goederen waren gestolen. De bewoner van „het Galjoen", de 35 jarige P, die er sinds ongeveer een jaar een handeltje in prullaria drijft werd vrijdagavond aangehouden, verdacht van het plegen van een groot aantal inbraken waarbij de meest uiteenlopen de artikelen werden buitgemaakt. Eerder was in Den Haag een aanhou ding verricht, kennelijk van de compaan van P. met wie hij de inbraken zal heb ben ondernomen. In het voormalige hotel trof de poli tie partijen van o.a. speelgoed, schoe nen, levensmiddelen, bouwmaterialen e.d. aan en zelfs een wapen dat onder de vuurwapenwet valt. Het inladen van de partij goederen bracht zelfs enkele persfotografen uit Den Haag naar Dirksland waaruit op te maken is dat het in dezen om geen ge ringe zaak gaat. Ze volstaan vooralsnog met de mede deling dat de expositie ook dit jaar weer in Goedereede gehouden zal worden, t.w, van 29 juli t/m 2 augustus. OOLTGENSPLAAT Donderdag 24 januari a.s. des nam. 8 uur komt o.l.v. ds. T. W. van Ben- nekom de jonge gezmnenkring bijeen ten huize van de familie C. Bogerman- Dorsman, Prunuslaan 45. Uit het boekje „Bidt u wel" wordt behandeld de blad zijden 13 - 21. Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 Een volle zaal van het Ver.gebouw „de Schakel" heeft vrijdagavond geno ten van de eerste van de twee winter uitvoeringen van de muziekvereniging „Amicitia". „Genoten", het zij met recht gezegd omdat „Amicitia" zich groots presenteerde, zodanig dat het publiek dat even de ogen sloot zich in Weense sferen kon wanen toen de tonen van de „leuchte Cavalerie" door de zaal wer velden Er was evenwel nog meer dat de avond een extra cachet gaf. Voorzitter Jan Lodder haalde een aantal jubila rissen voor het voetlicht, stuk voor stuk „steunpilare' ;an „Amicitia" waarom de heren oj ./oorden van grote waar dering mochten rekenen. Die vielen ten deel aan de beide zilveren jubilarissen Rien Witvliet en Sjaak van Broekhoven. Vervolgens werd stilgestaan bij een 40- en zelfs een vijftigjarig jubileum, respectievelijk van de heren Rien SUs en Han Koppelman die samen met hun echtgenotes op het podium werden ge roepen, 't Viel dhr Lodder in 't geheel niet moeilijk terug te bukken in de voorbije jaren waarvan hij er zo zou later blijken ook 25 jaar aktief in „Amicdtla" heeft meegemaakt, vandaar dat ook voorzitter Lodder deze avond gehuldigd werd. Die taak nam burg. Bos graag op zich; dhr Lodder bleek ook al 10 jaar als voorzitter te funge ren! Jubilaris Rien SUs werd getypeerd als een volhouder die zich naar de eer ste partij en later naar de solo-partij vocht, een Ud op wie „Amicitia" door dik en dun mocht rekenen op repetitie avonden en concoursen. Voor hem wa ren er bloemen, een cadeau en de gou- Dhr Lodder feliciteert de jubilarissen Slis (l) en Koppelman (r). den speld van de KNF. Een soortgelijke waardering was er ook voor Han Koppelman, de humorist uit de Ver. die zich eens met een mak ker verstopt had in de kist van de grote trom en daaruit langzaam oprees voor de ogen van een verbijsterde dirigent. „Een steunpilaar die niet voor een akke fietje thuisbleef" zo prees hem dhr Lod der hem de draagpenning van de KNF uitreikend. Spr. verklaarde tb.v. zijn voorzitterschap dikwijls op deze steun terug te moeten vallen en het deed de voorz. goed de heide jubilarissen, zome de de zilveren coUega's publiekelijk in de bloemetjes te kunnen zetten. Ze heb ben het verdiend! Zowel de gemeenteraad van Dirks land als die van Goedereede zullen deze week vergaderen. De raad van Dirksland komt a.s. donderdagavond om 7 uur bijeen, de raad van Goedereede vergadert a.s. vrijdagavond om half acht. Nieuwe Tonge: Woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg (bev. ambtsdr.) Ooltgensplaat: Woensdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beyerland. DIRKSLAND Studleverg. S.G.P.: Op uitnodiging van de studievereniging der S.G.P. hoopt D.V. maandag 28 januari a.s. 's avonds om half 8 in het verg. geb. „Rehoboth" der Ger. Gem. te spreken Prof. Dr. A. J. P. Abrahamse over het onderwerp „Crisis in de economische poUtiek?" Alle belangstellenden hartelijk wel kom. MIDDELHARNIS Beroepen: Ds. L. W. v. d. Mey, Chr. Ger. predikant, ontving een beroep van de Chr. Ger. Kerk te Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen). MELISSANT Ophalen oud papier: Morgen (woens- dag)avond wordt weer oud papier opge haald. Gaarne gebundeld gereed zetten s.v.p. DIRKSLAND Ds. P. Blok, predikant van de Geref. Gemeente is zondagavond kort nadat hij in eigen gemeente de dienst was be gonnen onwel geworden. De gemeente zag met" schrik hoe ds. Blok over de kanselbijbel viel en zich daar niet van herstelde. Behulpzame handen, o.a. van diaken Kalle en dokter den Hengst droegen ds. Blok naar de consistorie vanwaar hij naar de hartbewakingsafdeUng van het ziekenhuis werd vervoerd. Gelukkig blijkt zijn toestand niet ern stig te zijn en wellicht zal ds. Blok al vandaag naar huis zijn teruggekeerd. Het gebeurde was een gevolg van oververmoeidheid. In de kerk werd de dienst voortgezet door ouderling A. Roozemond. N.a.v. het bericht over het vertrek van soldaat Johan van Groningen uit Middelhamis gepubliceerd in het nummer van j.l. vrijdag kregen we enkele reacties. Die vertelden dat van Groningen niet de eerste, flakkeeër is die naar ginds vertrekt. Eerder heeft Platenaar W. Groenendijk er gediend, vorig jaar van 12 juni t/m 23 oktober; ook was er de Oude Tongenaar Nico Bobeldijk en thans verblijft er nog de Dirkslander Joh. Wolfert die eind deze maand terug hoopt te keren. We hebben gemeend dat van Groningen de eerste zou zijn, gewoon, omdat we van het tegendeel niet op de hoogte waren, 't Zal ieder duidelijk zijn dat wij het ook van horen zeggen moeten hebljen en als dan iedereen zijn mond houdt... OOSTFLAKKEE De minister van defensie heeft het verzoek om vrijstelling van de dienst plicht wegens broederdienst van Rudolf S. M. Heintjes te Oude Tonge gewei gerd. Het verzoek van Hendrik Noordijk te Oude Tonge wegens poUtie-ambte- naar is ingewilligd. STAD AAN 'T HARINGVLIET OUD-INWONER OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte overleed zaterdag 19 januari j.l. op de leeftijd van 68 jaar in het „Ikazia"-ziekenhuis te Rotterdam de heer Pieter Joost van der VaUc, echtgenoot van mevrouw J. V. d. VaUc-Huizer, wonende Parelvis serstraat 119 te Hoogvliet. Ook mevrouw Van der Valk wordt in genoemd zieken huis verpleegd. Negentien jaar geleden vertrok de famüie van Stad naar Hoog vliet. De crematie zal plaats vinden woensdag 23 januari te Rotterdam. Voorlopig zullen de onderscheidene blusploegen in de gemeente Oostflakkee zelfstandig voort blüven bestaan. Tot die beslissing kwam Oostflakkees' ge meenteraad j.l. donderdagavond, zich daarmee conformerend aan het rapport dat door de daartoe ingestelde Brand weercommissie was opgesteld. Meerdere factoren verzetten zich te gen een gesuggereerde concentratie óp een centraal gelegen plaats, zoals de te grote afstand, te hoge lasten en het pro bleem van de bemanning van een der- geiyke eenheid. De uiterste cosequentie vön het op- gestelde rapport is zelfs dat Oostflakkee voortaan niet drie, maar zelfs vier blus ploegen zou moeten hebben! Achthul- zen en de Langstraat vallen buiten de cirkels waarbinnen de drie nu bestaan de blusploegen opereren; vallen derhal ve buiten de maximaal acceptabele af stand, waaruit volgt dat in Achthuizen een eigen blusploeg zeker op zijn plaats zou zijn. pverigens heeft Achthuizen wel een eigen brandweer gekend, zoals weth. Kroon te kennen gaf. Wegens gebrek aan vrijwilUgers is die indertijd opge heven. Dhr. Kroon sloot echter geens zins uit dat er in de toekomst toch weer een eigen voorziening zal moeten wor den gestationeerd...! Dhr. G. Poortvliet (PvdA) bleef, de uitkomst van het rapport ten spijt, toch voorstander van een concentratie, „al leen al omdat we ons zullen moeten realiseren dat we het straks niet meer betalen kimnen!" Hij wilde zich daarom niet door het rapport laten afschrikken, waarom z.i. de gemaakte studie toch als een eerste stap, een sianloop, naar concentratie moest worden gezien, sa men met een aantal andere diensten. Dhr. de Goeij (WD) durfde ook wel wat in die richting te denken, menend dat de „technocraten" die de hand had den in de opsteUing van het rapport be wust naar een (deze) uitkomst hebben toegewerkt. Dhr. de Goeij wist n.l. van een be paalde oppositie tegen de centralisatie- gedachte, z.i. te verklaren door het feit dat de blusploegen verenigingen zijn waarin zeker wel de bereidheid heerst zich in te zetten voor het goed van de ander, maar waarin dhr. de Goeij toch ook een stuk hobbyisme aanwezig wist. „Een van de facetten van die hobby voor de brandweerman is dat hij met een mooie, glimmende spuit naar een wedstrijd kan. Spr. wilde dat verlangen best honoreren omdat hij anderzijds overtuigd is van de bereidheid voor de ander zelfs het leven in de waagschaal te steUen. ■Dhr. de Goeij kon zich dan ook voor stellen dat de vrijwilligers die nu met enthousiasme bezig zijn ermee zouden kappen wanneer het tot een centralisa tie zou komen en dat zou z.i. een onaan vaardbaar gevaarlijke situatie scheppen. Dhr. Hokke (PCP) wist daar kenne lijk van mee te praten: „in plaatsen waar men metterdaad tot centralisatie is overgegaan is het teamverband en het enthousiasme voUedig ingestort", ver zekerde hij, wijzend op de consequentie dat men het dan met beroepskrachten zou moeten doen. Sprekend over de eigen gemeentelijke situatie erkende bok 'dhr. Hokke de wenselijkheid dat ook Achthuizen over een eigen blusploeg zou beschikken, maar beslissingen werden daaromtrent (nog) niet genomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1